Bolesť chrbta

Téme sa v súvislosti s chudnutím chcem venovať podrobnejšie. Nielen že je to vážny problém, ale v prípade ľudí s nadváhou je to aj častý problém. Ak teda máte občas bolesti krížov, krčnej chrbtice či iné podobné trápenie, prečítajte si tento článok. Je možné, že aj pre vás informácie budú užitočné.

 1. Bolesti chrbtice sú jedným z najčastejších problémov ľudí stredného a vyššieho veku.
 2. Či už ste tuční, alebo aj schudnete, ste oveľa viac ohrození tým, že vás sekne v krížoch.

Budem sa venovať ťažkostiam s chrbticou a ich riešením. Informácie, ktoré tu nájdete sú zjednodušene pretlmočené zo seminárov s doktorom Smíškom. V článkoch sú povkladané aj videoukážky, takže ak vás bolí , nájdite si čas a pozrite si aj videá.

Bolesť chrbta sa dá odstrániť aj bez liekov!

Riešenie bolestí chrbta ktoré v tomto texte odporučím je účinné a overené. V tomto texte chcem tlmočiť moje vyše rok a pol trvajúce skúsenosti s metódou SM systém, ktorá reálne môže pomôcť v mnohých prípadov bolesti v chrbte. Zatiaľ čo predtým som s chrbticou dlhodobo mal ťažkosti, odkedy som začal cvičiť cviky na chrbát SM system, problémy zmizli.

No a keďže teda viem, ako mnohí z vás bolestiam chrbtice môžete predchádzať, napísal som o tom. Tu v úvodnom článku poviem veľmi rýchlo všetko dôležité o bolestiach chrbtice a ich riešení a potom sa k jednotlivým témam dostaneme aj podrobnejšie.

 • Časť prípadov bolestí chrbta je spôsobených vážnym stavom, ako je vyhreznutie medzistavcovej platničky, zúženie chrbticového kanála (spinálna stenóza), rôzne štrukturálne zmeny chrbtice (napríklad zlomeniny).
 • Často však bolesť chrbta býva len akýmsi prvým varovaním. Ešte sa nestalo nič veľmi zlé, ale už to bolí. Tu býva príčinou akútne (stres) alebo chronické (dlhodobý stres a chybné držanie tela) preťaženie svalstva. A práve v týchto prípadoch môže byť bolesť signálom, ktorý ak vypočujete, ochránite sa pred vážnymi problémami.
 • Pozor však! Bolesť v chrbte môže byť aj príznakom úplne iných ťažkostí. Srdce, obličky a aj iné ochorenia sa môžu prejavovať veľmi podobne. Ak teda máte pocit bolesti v chrbáte, rozhodne je potrebné konzultovať to s lekárom!

Svaly, ktoré postavu majú držať vzpriamenú u mnohých ochabnú. Na ochabnutie tela stačí pár rokov sedavého spôsobu života. Prvých 9 rokov máme povinných – v základnej škole. A tak už deti vo veku 15 rokov majú za sebou slušnú históriu sedenia. K tlačeniu zadkom do školských lavíc prirátajte sedenie pri televízore, ležanie pri tablete a sedenie pri počítači.

Bolesť chrbta

Tak sa vytvára základ pre chybné držanie tela. Niektoré svaly oslabnú. Iné svaly potom robia prácu aj za tie slabé. Žiaľ, tie namáhané svaly sú potom preťažené. Oznámia nám to bolesťou. Takáto bolesť chrbta (alebo krížov, medzi lopatkami, či bolesť krčnej chrbtice) je pre nás len signálom. Ešte sa nič nestalo. Len svaly upozorňujú, že niečo nie je celkom vyvážené.

 • Ak teraz začnete cvičiť vhodné cviky na chrbát, viete veci vrátiť do poriadku.
 • Ak cvičiť nezačnete, môžete bolesť nejaký čas tlmiť tabletkami.
 • Neskôr sa ale stane niečo horšie. Buď sa vytvorí hernia disku, alebo sa začne deformovať chrbtica. A tam už nebudeme hovoriť o prevencii, ale o zachraňovaní škôd.

Bolesť krížov je pravdepodobne najčastejší druh bolesti chrbtice. Veľmi často sa však objavujú aj bolesti v iných oblastiach. Bolesti krčnej chrbtice, medzi lopatkami, v šijovej oblasti. Vždy sú signálom, že niečo nie je v poriadku. Nie sú znakom, že máte zjesť tabletku.

Bolesť totiž upozorňuje, že máte niečo zmeniť. Nie je to pripomínač, že máte užiť tabletku!

No a pokiaľ je to bolesť v oblasti chrbtice, potom to zvyčajne znamená, že situácia je vážna. S poškodením chrbtice totiž váš život prudko stratí na kvalite. Preto sa oplatí v tejto oblasti dávať pozor.

V tomto videu doktor Smíšek vysvetľuje časté príčiny vzniku bolestí chrbta a ich riešenie pomocou metódy .

Príznaky ťažkostí s chrbticou a druhy bolestí

Začnem tým najhorším: príznaky budúcich ťažkostí s chrbticou často vidieť už niekoľko rokov vopred. Fyzioterapeut to vidí ako chybné držanie tela. Dokonca môže predpovedať, v akej oblasti je chrbtica ohrozená najviac. A prečo som to označil za najhoršie? Pretože v tom čase nemá človek žiadne príznaky ťažkostí s chrbticou. Nepôjde preto k fyzioterapeutovi poradiť sa, či by nemal niečo robiť preventívne.

Ruku na srdce. Keby ste nemali žiadne príznaky ťažkostí a niekto vám povie, že preventívne máte začať cvičiť. Bude sa vám chcieť obetovať denne nejakých 15 či 20 minút? Asi nie. A práve to je zákerné.

Príznaky ťažkostí s chrbticou sa totiž nemusia prejaviť nijako. Áno, možno máte chybné držanie tela. Ale to vás nebolí. Roky máte pokoj. Potom jedného dňa sa môže objaviť prudká bolesť. A to už býva neskoro. Potom už sa síce cvičením dajú škody nejako zmierniť, ale poškodenie zostane.

No pri troche šťastia sa nemusí hneď stať len to najhoršie. Najmä ak sa stav len pomaly zhoršuje, potom sa môžu objaviť príznaky budúcich ťažkostí s chrbticou.

Dajú sa rozdeliť do dvoch hlavných oblastí:

 1. Zvyčajne ide o bolesť, ktorá môže mať rôznu intenzitu. Bolesť potom znemožní, aby ste niektorý pohyb dokončili. Niekoho bolí chrbát keď sa predkloní. Inokedy sa bolesť objaví, keď sa pokúsi narovnať z predklonu. Krčná chrbtica môže bolieť napríklad len pri určitej polohe hlavy. Žiaľ, takéto príznaky nám ešte povedia len málo o povahe problému.
 2. Okrem toho môže byť prítomné aj niečo čomu ľudia hovoria vyžarovanie bolesti. Potom môže bolieť napríklad stehno, noha, alebo trebárs tŕpnuť malíček, prstenník a prostredník. Nemusí to byť vždy bolesť, môžu to byť iné pocity. Mravčenie, čudný pocit, alebo znížená citlivosť v niektorých z týchto oblastí.

Skôr, než sa teda začneme venovať tejto téme, rád by som povedal toto:

 1. Akékoľvek bolesti v tele sú vždy príznakom, že niečo nie je v poriadku. Bolesť chrbta však berte vždy veľmi vážne. Radšej falošný poplach, ako zanedbať problém!
 2. Bolesti v tele môžu byť na inom mieste, ako je skutočné miesto problému. Ak máte bolesti hrudnej chrbtice, môže ísť o problém so srdcom, ale aj so žalúdkom. Ak cítite bolesti v krížoch, problémom môže byť skrátenie svalov na iných miestach tela. Alebo ak máte bolesti hlavy, často býva problém v krčnom svalstve a predsunutom držaní hlavy. Potom liečba samotnej bolesti (tabletky, vyšetrenia) nebude úspešná, pretože príčina nie je odstránená.
 3. Aj klasické bolesti chrbtice môžu byť spôsobené inou príčinou, ako len vyskočenou platničkou. Preto lekár musí spraviť röntgen a niekedy aj MRI vyšetrenie. Je to zriedkavé, ale môže ísť aj o zlomeninu stavca alebo o metastázy v stavcoch. Asi netreba vysvetľovať, že ak je v hre rakovina bude treba iný postup, ako keď máte len stuhnuté svalstvo a možno chrbticu ešte celkom v poriadku.
 4. Preto neriešte bolesť chrbta cez Google, ani v knihách. Poraďte sa s lekárom. Ten vám určí diagnózu. Potom na základe toho viete pokračovať s liečbou u odborníka.
 5. Aj keď všeobecné informácie (ako je aj tento text) môžu pomôcť riešiť váš problém, nezačnite robiť zmeny len na základe prečítaného textu. Ak máte bolesti krížov a lekár potvrdí že ide o seknutie v krížoch, existujú cviky na chrbát proti bolesti. Môžu vám pomôcť. Ukážeme si ich. Napriek tomu ich ale nezačnite cvičiť sami. Chybné prevedenie cvikov môže spôsobiť viac škody ako úžitku!

Toľko úvodné varovanie.

Môj príbeh bolesti chrbta

Chudol som znížením stravy a ako som už písal inde, bol to zlý nápad. Áno, dá sa tak schudnúť. Ale odhadom 20% stratenej hmotnosti potom sú svaly. Nie slanina. To na prvý pohľad neznie tak zle. Veď nemusím vyzerať ako Švárcenéger. Či? Problém je v tom, že svaly sú to, čo spôsobí, že človek môže stáť, chodiť, sedieť, písať. A ja som sa chudnutím zbavil možno aj 20% tejto sily. A už ani predtým som nebol žiaden atlét. Telocviku som sa vyhýbal.

Nečudo že jedného rána po schudnutí som pri náročnom vstávaní z mäkkého matraca v posteli pocítil prudkú bolesť v chrbte. A tak som sa tuším vo veku 37 rokov zoznámil s pojmom hernia disku. Zakrátko nasledovala ďalšia.

Dovtedy som o bolestiach krížov len počúval. Smial som sa z toho, že keď niekoho sekne v chrbte tak potom robí rôzne smiešne pohyby. A veru, tie smiešne pohyby sa hneď a sami naučíte robiť. Stačí,keď vás sekne v krížoch. Bolesť chrbta je dobrý učiteľ. Donútila ma sadnúť si podchvíľou na lavičku ako keby som bol senior. Bolesť chrbta dokáže divy!

Samozrejme nasledovalo leštenie kľučiek. Neurológia, ortopédia, röntgen, rehabilitácie… Z lekárne sa pašovali igelitky plné liekov, ktoré veľmi nepomáhali.

Škoda, že vtedy som už nevedel to, čo dnes. Namiesto čakania, či mi rôzne magnetoterapie trocha uľavia som mohol hneď začať cvičiť. Ušetril by som si roky bolestí, tabletiek, márneho dúfania že tentokrát „ten magnet možno zaberie“. Alebo laser. Alebo elektrický prúd.

Bolesti hlavy často súvisia s chrbticou aj svalmi

Častým problémom u obéznych sú aj bolesti hlavy. Tie môžu mať svoj pôvod v predsunutom držaní hlavy. Pri nešťastnej konfigurácii tak môže nastať situácia, že chybné držanie hlavy môže vytvoriť tlak v niektorej krčnej oblasti a tá môže mechanicky škrtiť niektorú s tepien vedúcich do mozgu. Mierne zhoršenie prítoku krvi do mozgu môže mať rôzne následky.

Často býva príčinou bolesti hlavy aj stuhnuté svalstvo v oblasti zadnej časti krku. Alebo na šiji. Aj tu je potom efektívnejšie riešiť problém s fyzioterapeutom a nie v lekárni.

V ďalšom článku si pozrite aj príčiny, prečo sa bolesť chrbta často objaví.

Samozrejme, ak potrebujete rýchlu úľavu od bolesti, tak tabletka je presne na to určená. Lenže tabletka prestane účinkovať o pár hodín a príčina bolestí stále trvá. Preto je lepšie predchádzať bolestiam odstránením príčiny.

Pomoc pri bolestiach chrbta...
V prípade, že potrebujete pomôcť s bolesťami chrbta, rehabilitáciu, naučiť sa cvičiť metódou SM systém doktora Smíška, môžete sa obrátiť na AF Rehab. Pomôcky a vybavenie na SM systém kúpite na Sportujeme.

Ak sa vám tento článok páčil, zdieľajte ho, prosím.

 

 

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: