Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Čo je to vlastne „správna váha“?

Často v diskusiách zaznieva otázka „koľko by som mal/mala vážiť?“. Väčšinou k tej otázke prifarí autorka svoju výšku a zriedkavejšie aj vek. Lenže z takých čísiel nie je možné posúdiť nič viac. Nedá sa určiť, koľko kíl má mať človek ideálne.

Všetky odhady správnej váhy sú preto len orientačné a majú určitú toleranciu.

 • Ak mám 191 centimetrov, podľa jednej z koncepcií by som mal mať „výška mínus 100“, čiže 91 kíl.
 • Iní zas radia od tejto váhy odrátať ešte desať kíl – podľa toho by som mal mať 81 kíl. (Táto stratégia rýchleho zistenia váhy je veľmi jednoduchá a zhruba sedí pomerne často.)

Sú aj zložitejšie výpočty, podľa ktorých sa optimálne hmotnosť dá vyrátať. V detskom veku sa napríklad namiesto váhy môže využívať obvod krku. U dospelých je zas výhodnejšie posúdiť obvod pása pretože ten povie či máte alebo nemáte v tele vytvorené zásoby toho nevhodného tuku, ktorého sa chceme zbaviť.

Prečo sa správna váha nedá tak jednoducho určiť?

Pretože každý človek je celkom iný.

Niekto je zavalitý a niekto štíhly. Asi najznámejšie triedenie je na tri základné skupiny. Ektomorf, endomorf a mezomorf.

Pozrite sa na tento obrázok.

Somatotyp ektomorf, endomorf a mezomorf porovnanie muži a ženy.

Ektomorf

Ektomorf je veľmi štíhy, môže pôsobiť ako vychudnutý. Môže byť o niečo vyšší. Ramená aj boky má menšie. Má málo svalov, často aj v kostiach je menej „váhy“ a tak podľa BMI by mohol vyjsť ako podvyživení. Ektoborfi majú rýchly metabolizmus a z toho vyplýva že ani nemusia ľahko pribrať. Skôr ich občas stretnete a zúfalo sa pýtajú, ako pribrať. Majú málo svalov a aj keď nemajú takmer žiaden tuk, tie svaly nie je vidieť.

Endomorf

Endomorf je vlastne jeho opakom. Dá sa označiť ako zavalitý. Môže byť nižší, ale pôsobí pevne. Endomorf má ťažké kosti. To nie obrazne povedané, ale naopak, ak si pozriete röntgen, vidíte, že sú väčšie a pevnejšie. Endomorf ľahko naberá svalovú hmotu čo ďalej prispieva k zavalitej postave a vyššej váhe, ale to nehovoríme o obezite. Ak si nedá pozor, môže ľahko aj priberať. Práve endomorf má asi najčastejšie problém s pribúdajúcimi kilami. Ľahko ich naberie, ťažko sa ich zbaví.

Mezomorf

Mezomorf je typológia akú si asi predstavíte ak sa povie že niekto má atletickú postavu. Typický športovec. Široké ramená, užšie boky. Je pripravený zvládnuť námahu, ľahko naberie svaly a ak by pribral, ľahko sa toho zas zbaví. Mezomorf, ak trénuje dokáže asi najľahšie mať zároveň málo zásobného tuku a tak má vyrysované svaly. To mu hlavne tučnejší endomorfi budú závidieť, ale nedokážu to napodobniť.

Už z tohto rýchleho prehľadu si viete asi predstaviť, že pri rovnakej výške bude štíhly endomorf (teda štíhly zavalitý človek) oveľa ťažší, ako štíhly ektomorf.

A ak jeden človek bude vážiť 55 kíl a druhý 75 kíl obidvaja vlastne môžu mať normálnu hmotnosť. Normálnu vzhľadom na svoju telesnú konštitúciu a percento telesného tuku.

Ďalšia vec, ktorá určuje váhu podstatne sú svaly. Ak pár rokov chodíte dvíhať činky, môžete mať cez sto kíl a predsa len to bude veľmi dobrá váha – sú to svaly a nie tuk. Takže ak sa pravidelne venujete športu, nie je už možné tak jednoducho povedať, či vaše výsledky sú normálne alebo nie.

Väčšina vzorcov a tabuliek pracuje s číslami, ktoré platia pre priemernú populáciu. Nie pre športovcov.

Ak vysedávate pri počítači, asi nemáte také svaly ako kulturista. Všetko navyše, čo ukáže váha človeku so sedavým zamestnaním, bude veľmi pravdepodobne tuk. S tým treba rátať, aby sme za „tlstého“ len podľa váhy  mechanicky neoznačili – kulturistu.

Možno si teraz kladiete otázku, načo vyratúvam nejaké kilá – či má niekto brucho, je predsa jasne vidieť.

Kilá sú však dôležité – podľa vašej váhy totiž dokážete asi predsa len o niečo presnejšie určiť, koľko máte jesť, aby ste netučneli. Alebo, koľko jesť, ak chcete zhodiť prebytočný tuk. A tu sa vec začne stávať zaujímavou.

Ak totiž zmeníte stravu a budete sa jej pár dní držať, váha vám môže naznačiť prípadné výsledky ľahšie, ako centimeter. Predsa len, ak schudnete centimeter z pásu, je veľmi ťažké to odmerať.

 • Stačí len trocha inak zatiahnuť centimeter a máte chybný výsledok.
 • Stačí kúsok šikmo dať centimeter a máte iné číslo.
 • Stačí trocha vtiahnuť brucho či už chtiac, alebo nechtiac…

Stále trvám na tom, že centimetre sú najobjektívnejšie pri posúdení chudnutia. Ale tie malé rozdiely ako pol centimetra jednoducho nie je možné zmerať.

U váhy viete merať aj pol kila alebo kilo rozdiel. Samozrejme, vždy tam môžu byť tiež  nepresnosti. Zjete niečo slanšie a váha vyskočí. Máte menzes a váha vyskočí. Ale ak sa budete nejaký čas vážiť, naučíte sa odhadnúť, ako tie čísla vyzerajú. Potom viete odhadnúť, že váha rastie, alebo klesá aj na pomerne malých číslach.

Jeden zo spôsobov, ako sa dá zhruba zistiť, akú by ste mali mať optimálnu hmotnosť je kalkukačka BMI na tejto stránke. Ke´d do nej zadáte všetky údaje, vypočíta vám aj orientačné číslo, koľko kíl by ste mali vážiť. Samozrejme, aj tu treba myslieť na to, že je to len vzorec ktorý nerešpektuje to, či ste ektomorf, endomorf alebo mezomorf.

O optimálnu váhu sa často zaujímajú ľudia, ktorí si nie sú istí tým, či „dobre vyzerajú“. To znamená je tam neistota ohľadom vzhľadu.

Môžete využiť ešte jednu vec a to je výpočet WHR indexu. Pod týmto zlovetným názvom sa skrýva vlastne veľmi jednoduchý koncept.

 • Máte obvod pása menší ako obvod bokov? Je to fajn.
 • Máte obvod pása aj boky zhruba rovnako hrubé? To je zlý znak.
 • Máte obvod pása väčší, ako obvod bokov? Je zle!

Tento jednoduchý koncept teda úplne stačí na to, aby ste mohli zodpovedne a záväzne určiť, či ste OK. Jednoducho brucho musí byť menšie, ako pás.

Vľavo zdravý človek. V strede nadváha. Vpravo obezita.

Je to pomerne hrubá metóda, ale stačí. Na posúdenie nadváhy, alebo obezity dokonale stačí.

Nestačí ľuďom, ktorí sú zdraví a štíhli. Na páse majú možno dva či tri centimetre tuku viac, než by malo byť. To nie je veľa, ale človek, ktorému záleží na svojom vzhľade si všimne aj to. Ak teda patríte do tejto šťastnej skupinky, vôbec nemusíte chudnúť. Stačí, ak dodržíte prevažne rozumnú stravu a pridáte trocha pohybu,

105× koment k článku Čo je to vlastne „správna váha“?

 1. Som 43 ročná žena a zdalo by sa, že pri svojej výške 160 cm mám dobrú váhu 59 kg. Lenže je tu malý problém. Priberám ako muž: na bruchu a na prsiach. Brucho nosím vtiahnuté, inak by sa ma každý pýtal, či som tehotná. Čo s tým ?

 2. kvetinarka: androgénna obezita (v tvojom prípade zatiaľ asi len nábeh na ňu) býva signálom, že prijmeš viac energie ako vydáš. uprav stravu, prípadne začni trocha cvičiť a vec sa časom upraví. v našom veku sa už znižuje energetická potreba organizmu a musíme tomu prispôsobiť aj papu.

 3. ahoj miro, po dlhom premýšlaní som sa rozhodla že aj ja sa podelím o svoje skúsenosti s chudnutím a váhou. Začala som zhruba pred 3 mesiacmi s váhou 95 kg pri výške 173 cm. Dnes mám o 9 kg menej ( podľa tvojích rád)ale ajtak sa mi zdá že vážim strašne vela keď sa pozriem na svoju postavu. Mohavice mám o 3 čísla menšie, schudla som z brucha aj z vrchnej časti tela ale aj tak ma štve tá váha. Chodím 2 krát na aerobik a 2 krat na plaváreň. Mám ale dosť svalnaté nohy.. Neviem ale čo s tým .. Keby som schudla o 20 kg – čo by som sa dostala do tej správnej hmotnosti tak sa hádam aj stratím.. :-)) Ale musím ešte napísať že som sa narodila s dosť veľkou váhou 4 500 g..

 4. chcem schudnuť aspoň 2O kíl mám 70 kg a výška 166 cm.Keď znížim príjem stravy,cítim sa dosť oslabená a mám málo energie.Aj napriek pestrej strave niesom fit.A dlho mi to nevidrží,nemám pevnú vôľu.Neviem ako to mám riešiť.

 5. awojo ja ma mnop mam 16 rokov ale mam taky problem najprw som bola moc welka a neksor som schudla niekolko kýl wiac ako 20 wazila som 50 kýl na wísku 173 cm…odpadavala som a nemala som to lahke lekarka mi prikazala pribrat. najprv to neslo mno teras mam do takých 60 kg..ale stale mam pocit ze som tucna..cem sa flase len opitat co mam robit mam schudnut? fakt newiem w kuse len myslim aka som tucna .
  za odpowed wopred dakujem..

 6. Milan xi xi.
  Najdi si priatela. Ten ti urcite nebude hovorit, ze si tucna, len same pekne veci.
  Mas len nizke sebavedomie.

 7. xi xi.
  Pri tvojej vyske mas vahu dobru. V zhladom na vek mas bmi 20, co je spodna hranica normalnej vahy.
  TO znamena, ze keby si schudla par tak mas podvahu. A to nie je dobre.
  Tvoj problem je psychicky. To len ty sa vidis tucna, ostatny to vidia inak. 173 na zensku v 16-tich, a pri vahe 60 kg musis byt kocka.
  A nechci vyzerat uplne chuda. Poviem ti, ja mam 2 spoluziacky, ktore maju priblizne tvoje parametre.
  A jedna ma o 5 kg viac. Urcite sa chlapcom paci ta o trosku tazsia viac. Chude zenske nevyzeraju prirodzene, a doslova sa jej bojis chytit, aby si jej neublizila. Takze trochu tuku sa neboj. Je to krajsie.
  Ale v tvojom veku sa ti ani necudujem.
  Pochopis az budes starsia, ze nezalezi na tom, ci ma clovek 55, alebo 60 kg. Tam ide proste o uplne ine hodnoty.
  Ja by som ti radil, aby si nechudla, nech vyzeras ako kolvek pri tych hodnotach, ake mas teraz (16.173.60)
  Najdi si aktivitu, konicek, ktory ta bude naplnat a posiluj. Ked uvidis ostatnych v posilovni ako vyzeraju, tak bud si poviez ze mas co dohanat (nepravdepodobne), skôr uvidis, o kolko si na tom lepsie nez iny.
  A to s tym priatelom je dobry napad.
  Ale to uz musis vediet ty. Mne by si sa urcite pacila.
  Cau

 8. zdravim.mam 17 rokov a taky mensi problem-chcela by som schudnut…meriam 171 cm a vazim 68 kg.nie je to so mnou az take hrozne,ale rada by som schudla aspon 5 kil…ako nato?chodim este do skoly a obedy v skolskej jedalni priestor na chudnutie nedavaju…ked sa na obed poriadne nenajem,neskor som hladna…snazim sa pit vela vody,aspon 2 litre denne…co mam robit?dakujem

 9. Ahoj Deniska.
  Pokial ti ide iba o tych 5 kg, tak ti neodporucam ziadne drasticke diety, skutocne to nie je s tebou az take hrozne.
  Môzes sportovat? tak sportuj.
  V tvojom pripade platia 3 pravidla:
  1. Zmena jedalnicka.
  Hlavne musis 6x denne jest, ale v rozumnych davkach, snazsa mat dostatok bielkovin.

  2. Pravidelne pitny rezim. A to je 3-4 litre denne.
  Ale nie naraz po pollitrovom pohari.
  ALe kazdu hodinu 2-3 deci.

  3. Sport.
  Odporucal by som ti silovy, aj kardio pri presnej frekvencii.

  A hlavne citaj. Neviem ake mas skusenosti s dietami, ale v zivote sa donej nepustaj, pokial nevies ako. Radsej sa spytaj, ale niekoho, kto ti fakt poradi.
  Niekto, kto to zazil, alebo vie o com je rec.
  Pametaj: Zla dieta nema ziaden efekt, okrem toho ze skodi zdraviu.
  Precij si cely tento web, to je zakladom uspechu.
  Miro Vesely tu rozpisal problematiku chudnutia lepsie ako studovany doktor.
  Tak citaj.

  A ak mas este otazku tak pis.
  Ahoj

 10. ahoj milan. chcela by som schudnut 6 kg mam 165 cm a 66 kg. co by si mi poradil??ako na to da sa povedat ,ze mam rada sport chodievam behavat tak 2 krat do tyzdna tak skus nejake rady co sa tyka stravy:))..lebo aj ked mozno ,, vybeham“ tak aj dost spapam:))..dakujem…

 11. Prosim mohol by mi niekto poradit? Mam 11 a pol roka a vážim 51kilogramov. Mám nadváhu alebo by som mala nieolko kil schudnut? Bola by som rada eby ste sa niekdo ohlasili a napisali nieco tomuto momu clanocku…dakujem

 12. Pekny den prajem

  Ja mam zase opačny problem chcem pribrat… mám vyšku 190 a 75 KG…. chcem pribrat čo najviac aj keby som mal 90….. prosimta porad mi… jem normalne… 5x denne ja nwm ci niake tabletky alebo niake ine doplnky čim viac ziem tim na druhi den viacej vyexkrementujem :D:D:D:D
  PS: mam 18

  Vopred dakujem

 13. Ahoj Miro, chcela by som schudnúť toľko, čo si schudol ty. Som veľmi zúfalá z mojej váhy, pretože mám len 13, a všetky moje spolužiačky vyzerajú perfektne v každom oblečení. Meriam 172 cm a vážim…..hambím sa to priznať…86 kilogramov. To je naozaj veľa na dospievajúce dievča. Necítim sa dobre v prostredí v ktorom žijem, pretože matka a jej priateľ chodia do práce a často sa vrátia veľmi neskoro domov. A kedže sú hladní po dlhom dni v práci, večer jedia. Veľmi ma to irituje, pretože častokrát už sa chystám spať. Taktiež si bojím obliecť si klasické dievčenské tričko a kraťase, aby sa na mne niekto nezačal smiať. Som nešťastná a z domu vychádzam s veľkou nechuťou. Prosím pomôž mi.

 14. Linduš máš 13? najlepší čas ak si začneš pamätať slovo sebazodpovednosť. aj keď rodičia formálne ešte za teba zodpovedajú, v mnohom budeš v živote na svet sama. nepáči sa ti váha? poraď sa s lekárom, v detskej obezite sa však vyzná málokto. čítaj čo najviac kníh o výžive a zariaď sa podľa nich. viac poradiť neviem. a pomôcť tiež nie, jediný, kto na to má dosah si ty. hýb sa, zdravo sa stravuj a hlavne nechudni bez odborného vedenia. v detskom veku sa to môže ľahko vypomstiť.

 15. ahojte mam 160cm 59-60kg ako kedy medzi tymi dvoma cisielkami sa mi to pohybuje a chcem schudnut aspom tych 5kg…cvicim zumbu kazdy den nepapam vela len ranajky aj to malo a obed tiez len troska a veceru uz nejim nic..piíjem vela vody..aa uz neviem co mam robit pomozete mi…!!!????

 16. ahojte ja mam podobny problen ako Nika , moja vyska je 161 cm a vaha 60 kg , mala som 65 a schudla som 5 kg a to tak ze som jedla pravidelne kazde tri hodiny a po 8 som uz nejedla vobec . ale vaha na 60 kg mi stoji uz treti tyzden a nejde to viac dole . moj problem je v tom ze ja som doma a vstavam niekedy aj na obed takze prve jedlo je ked vstanem , kazdy druhy vecer cvicim na stacionari 30 min tak kde robim chybu ze to nejde dalej dole ? mne staci ak schudnem 2 kg mesacne, nechcem schudnut naraz 5 kg , dakujem pekne ;-)

 17. ahojte…ja mam tiež problemy z vahou…v 12-13 som zacala priberat no nebolo to az take zle ako teraz …pred 2 rokmi som bola na liečeni ked som mala 15…schudla som okolo 10 kg ..tato vaha mi trvala zhruba pol roka…boli to mesiace ked som sa citila skvele aj z nejakym sebavedomim ,nemusela som v obchode stravit hodinu pri vybere rifli natiahla som a isla prec..teraz radsej obchody obchadzam….som z toho nervozna o 3 mesiace mam 18 a mam postavu ako mamicky po porode..dokonca aj tie su v dnesnej dobe fit…som v najlepsom veku a nemozem sa obliect podla seba som z toho na dne uz ma to nebavy uz sa nechcem ani vidiet v zrkadle snazim sa obmedzovat sladke nejest vecer no nedary sami bojim sa ze to pojde len vyssie a bude to tazsie a tazsie…citim sa ako 30 rocna zena,nie ako dospievajuce dievca….mam silnejsie stehna,a najhorsiou vecou su boky a brucho ..takze malo ktore oblecenie mi sadne je z tym velky problem….mam 165 cm a 85 kil….tato vaha nieje normalna v mojom veku a mojej vyske….mam jedine stastie ze moj etelo am nejaku formu a dokazem do niekedy celkom dobr ezamaskovat….ale velmi zle sa citim=(

 18. Jedzte každé 3 hodiny, menšie porcie, vyhýbajte sa mastnému (vyprážanému), treba jesť s jedlom zeleninu. Keď vstanete na obed, nejedzte to čo je navarené ako na obed, ale dajte si niečo ľahšie, proste ako keby raňajky, dajte si k tomu aj zeleninu. Jedzte naposledy 3 hodiny pred spánkom, podľa možnosti čo najľahšie jedlo. Keď sa najete naposledy o 5tej večer a idete spať o 10tej, 11tej je problém. To je 5 hodín a za tú dobu sa už metabolizmus mohol prepnúť na tvorbu zásob z dôvodu nedostatku jedla. Dodržujte pravidelný pohyb a podľa môjho názoru ešte jedna vec. Prečítajte si to čo má Miro napísané na vrchu tejto stránky:

  „Chudnutie začína v hlave. V hlave sú ústa. A aj mozog, ktorý to celé riadi.“
  Miro Veselý

  Nejde len o to sa zaprieť a dodržovať niečo. Ide aj o to, aby ste sa videli ako chudnete, aby ste verili že chudnete. Majte nejaký cieľ ktorý chcete dosiahnuť, myslite na to prečo to chcete dosiahnuť. Musíte proste vedieť prečo to chcete a pripomínať si to. O tom je podľa mňa tá myšlienka. Ako príklad dám Arnolda Swarchzeneggera. Nejde teraz o to čo bral, aby mal svaly, ako cvičil atď., ale o to, že on mal ako aj iný víziu. Predstavoval si ako mu rastú svaly, ako je veľký objemný atď. Dotiahol to na niekoľkonásobného majstra olympie. Mal predstavu, išiel si za tým a dosiahol to. Nie je dôležité ako, ale prečo!

 19. Brano dakujem velmi pekne :-) no asi som robila chybu v tom ze ja chodim spavat velmi neskoro – okolo 1 v noci a naposledy jem o 18 – 20:00 , ale ked som velmi hladna tak si dam mandarinku alebo suchare . a presne treba mat ciel a drzat sa ho ,lebo ja mam pocit ze som vobec neschudla ze vyzeram uplne rovnako :-)

 20. vivien no ak ste hladná, robíte niekde chybu. mandarínka a hlavne sucháre sú spoľahlivý výkrm. čo tak zelenina?

 21. Zdravim vas Miro . no kedze chodim neskoro spavat tak je to niekedy aj 6 hodin od posledneho jedla – vecere . teraz som nepochopila – tie suchare nieje dobry napad ? zeleninu zacinam jest . ja viem ze niekde robim chybu ale neviem kde :-(

 22. vivien prečítajte si niečo o výžive. posledné jedlo 3 alebo 2 hodiny pred spaním. Bodka. Nepomenúvajte to ako večera, obed. Proste jedlo ktoré sa skladá zo správneho pomeru živín. Sucháre sú skoro samý cukor. kým si nenaštudujete podrobne stravu, tak neviete čo robíte zle. a tých chýb a dôvodov je proveľa na to, aby som ich tu teraz vypísal. na tomto webe je veľa článkov práve o tom…

 23. ja si tento web citam casto , ale asi som este nenasla odpoved alebo len ja som stale nespokojna , dakujem Vam Miro

 24. Taká drobnosť. Ja to, že chudnem vidím len na váhe a na krajčírskom metry. Reálne sám seba nevidím, že by som schudol. Skôr ma vie potešiť keď mi niekto povie „Braňo, ti si ale schudol…“. Ja to nevidím, ale mám svoj ciel a aj keď mám niekedy chuť sa na celé vykašlať, ale vždy si poviem v duchu prečo to vlastne robím a to ma posúva ďalej k vytúženému cieľu, alebo métam. A ja mám ešte výhodu, že ma baví cvičiť, chvála bohu. To tiež do veľkej miery zahŕňa moje ciele. Najlepšie na tom je, že aj keď málo, ale sú vidieť výsledky a to človeka poteší.

 25. tak ja mam problem v tom ze mam velke brucho , a ked som nieco schudla tak vsetko z noh a podobne – co nohy mi nevadili ani predtym . preto som nespokojna ,ale uz som sa aj docitala ze brucho ide ako posledne :-) Brano drzim palce aby si sa dostal do ciela :-)

 26. To čo ti mne, to aj ja tebe prajem. :) Brucho je sviňárna, ide posledné ako píšeš. Bohužial.

 27. Ahojte mam sice len 12 ale uz asi 2 mesiace sa zaoberammojou vahou zacala som menej jest a viacej spotrovat mam vahu 47.5kga výšku co som sa naposledy merala tak 160cm.S bruškom som aj celkom spokojna len velky problem ma zo zadkom a stehnami … pozorujem aj ostatne dievcata niektore u chudsie ako ja a niektore su natom aj horsie. prosim vas poradte mi co mam robit velmi mi to pomoze :)

 28. Dobrý večer.. :-) Mám 17 rokov, 175 cm a váha mi stále kolíše okolo 70 až 72 kg..ak niečo zjem, je to hneď vidno..je to dobrá váha k výške?.. Ja si stále myslím, že nie..chcela by som schudnúť aspoň 6 kg, každý deň cvičím, dokonca tancujem v súbore, pravidelne papám zeleninu a ovocie a pridám si aj varené jedlo..snažím sa obmedziť sladkosti a pečivo nejem..ale nejako sa mi nedarí zhodiť..už som zúfala..

 29. Ahoj,mam 176 výšku a vážim 62kg je to podla vas normalna vaha ? …alebo by som mal zacat chudnut ?

 30. Mam vysku 159 cm a vahu 62 kg, ktora je vsak dost pohybliva. Mam 28 rokov. Aka ma byt moja spravna vaha? dakujem

 31. Zuzana… Urcite najpouzivanejsou a v 90% overenou, rychlou, matematikou „spravnej“ vahy muzi: vyska v cm minus 100 = idealna vaha, zeny: vyska v cm minus 110 = idealna vaha. Do veku 40tich, 50tich rokov sa tento vzorec moze kludne v rychlosti pouzit. Dalsia vec ZRKADLO. Myslim, ze kazdy clovek ma aku taku sebakritiku a vie odhadnut co je fajn, alebo na com by mal este zapracovat…
  Cize na Tvoju vysku by si mala vazit 49kg. Ak mas pohyblivu vahu, tak to moze robit „voda“
  Priklad: niekto ide do fitka, ci na zumbu, spoji to so saunou a pride domov skoci na vahu a je velmi stastny -3 az -5kg z obvyklej vahy. Nie, to neschudol. Stratil vela vody… Na druhy den to uz nie je pravda, lebo sme boli smadny a rozdiel dohnali.

 32. mám 15 , meriam 168 cm a vážim 62kg. Studujem tanec a potrebujem schudnuť aspon 7kg. Nejaké dobré rady na diety by sa nenašli?

 33. Tanečnica,

  ak by sa Ti to podarilo, budeš mať podváhu cca 4 kg.

  Diétami si môžeš vo svojom veku – v období akcelerácie rastu riadne poškodiť (rozladiť hormonálnu rovnováhu, zastaviť rast, vážne poškodiť zdravie atď.)

  Diéty sú pri Tvojej hmotnosti, veku a vysokej fyzickej aktivite úplne nevhodné.

  Rozmýšľaj.

 34. Ahoj :) mám 16 rokov, výšku 181 cm a vážim 72kg. nie som úplne že tučná no mám väčšie stehná a aj brucho sa mi pomaly zväčšuje. keďže chodím do školy na obedy tak sa mi nejako nedá obmedziť jedenie. raňajkujem najčastejšie sojové jogurty s cerealiami, na desiatu si v poslednom čase dávam mrkvu alebo kaleráb.. a potom pride obed ktorý väčšinou celý zjem.. na večeru nejaký šalát.. sem tam si aj za cvičím.. ako by som mohla dať aspon takých 7kg dole??
  Ďakujem :)

 35. kaja vo veku pod 18 rokov musí s chudnutím radiť lekár. raňajky a obedy príčinou nebudú. skôr nejaké drobnosti, alebo výnimky.

 36. mam 45 rokov meriam 170cm a vazim 94kg nech robim cokolvek priberiem rocne + -2kg ako kedy …ako priklad uvediem ze v 2005 som vazila 77kg a je rok 2013 a mam 94kg-za 8 rokov som pribrala 17kg….nestravujem sa pravidelne lebo mam taku pracu kde to nestiham uz som skusala rozne diety a stale nic…mala som obdobie že som cvicila niekolko mesiacov ale neschudla som tolko kolko som chcela a to ma odradilo ešte viac…mam pocit ze by som potrebovala nejaky jedalny listok podla ktoreho by som jedla a to by mi pomohlo samozrejme aj s cvicenim..som v koncoch a zakazdym ked sa najem mam sialene vycitky a je mi do placu…..nenavidim svoje telo

 37. atiana nuž, nenávidíte chybne. Vaše telo nie je na vine. Vy ho týrate nepravidelnou stravou. Nenáviďte svoj režim a zmeňte ho. Bez diét a jedálničkov. Stačí pravidelná strava.

 38. Ahoj.Tiež mám velký problém s váhou.od 15 rokov som držala často všeliake diety schudla som ale potom som raz tolko pribrala.Posledný mesiac každý den zodpovedne cvičím denne 25min.Také videa volá sa to FOCUS T25.kazdý den jem pravidelne zeleninu.Pečivo som zamenila za hrianky aspon to ked nejem klasicke pečivo.Sladkosti som obmedzila niekedy celý týžden nezjem nič sladke ale potom to na mna príde a dam si daku sladkost.Meriam 185cm a vážim 99kg už som zufala ale cvičenie ma neskutočne baví je to taka moja denna droga:)Prosím Vás o radu čo mám robiť aby mi išli kg viac dole.A kolko by som mala vážiť pri mojej výške.Dakujem Vám za odpoved.

 39. Ahoj mám 17rokov a chcela by som schudnúť 7 kg mam 167 cm a 63 kg ale čo je najhoršie mám 23% tuku. Venujem sa atletike už 6 rokov ale váha mi nejde dole len mi narastá. Pohyb mám každý deň do mesiaca nabehám aj 300km lebo sa venujem vytrvalostnej disciplíne. Do týždňa 3krat posilujem(vlastným váhou/telom) 2krat chodím na plaváreň. Skúšala som veľa diét ale ani jedna mi nepomohla len mi s nich bolo zle a obmedzovali ma v trénovaní. Už neviem čo mám robiť,co by ste mi poradil ?? Ďakujem vám za odpoveď.

 40. Dada vo veku 17 rokov držať diétu je zlý nápad a zisťovať stav tela vážením tiež. Poraďte sa s trénerom. Len z váhy nie je možné na nič usúdiť.

 41. Ahoj mam 12 a chcela by som schudnut aspon tych 5kg. vys.155 vaha.65 .Mam velke stehna a neviem ako nato..zacala som pred mesiacom schudnutim a podarilo sa my dat dole 2kg .Prosim o radu ako sa mam stravovat .Dakujem

 42. diana zhruba vo veku 12 rokov sa už začína rast. To inými slovami znamená, že váha pôjde stále hore. Ak máte bruško väčšie, než treba, tak je najlepšie poradiť sa s lekárom čo ďalej. Akékoľvek pokusy o chudnutie sú veľmi nebezpečné. Treba jesť normálne jedlo, pravidelne a cvičiť. Žiadne maškrty.

 43. Ahojte mam 14 a meriam 168 cm vazim 47 kg Je to normalna vaha ? som tucna alebo zas chuda. ?

 44. kika telo nie je možné posúdiť podľa výšky a váhy. Spýtajte sa u lekára. alebo telocvikára. Treba vidieť.

 45. Ahoj. Som zufala lebo teras druhy rok co nerastiem a bojim sa ze este viacej priberem.Je to velmy tazke a tych 2 kg som naspet pribrala.Neviem ako na to.

 46. Ahoj :) meriam 180 cm a momentálne vážim 64,5 kg. Začala som chudnúť pred rokom, moja pôvodná váha bola 88,5 kg. Konečnú váhu si už držím, aj ked si sem tam doprajem nejakú maškrtu. Moje miery sú 91- 71-94, ale niekedy sa sama sebe zdám ešte silná..ale asi by som už chudnúť nemala.. čo si o tom myslíš? Ďakujem za odpoveď. :)

 47. AGi obávam sa, že pomocou e-mailu nie je celkom možné posúdiť postavu a určiť, či človek ešte potrebuje chudnúť. Poraďte sa s lekárom, alebo kvalifikovaným trénerom. Osobne.

 48. meriam 168cmvažim 81kg .48rokov som v prechode a odvtedy neviem schudnut v r.2011 som mala 76kg aspon by som sa chcela dostat na tu vahu mam odskušane všetky diety no ani jedna nepomaha.nikdysom chuda nebola ale tak som mavala 72-74 dakujm

 49. Eva po prechode to už bude len ťažšie, takže je výborné, že sa začínate venovať zmene. Odporúčam poučte sa z vlastnej skúsenosti: diéty nefungujú. Overila ste si to ako pokusný králik sama na sebe. Začnite sa stravovať racionálne a to pomerne prísne – teda žiadne výnimky a začnite denne chodiť na prechádzky. Výsledky sa dostavia do mesiaca. Ak nie, niekde ešte robíte chybu.

 50. Mam 12 , 154cm a vazim 56,0 kg kazdy den cvicim a nie a nie schudnut hem iba zdravo a nejem ani sladkosti uz som schudla za mesiac 3,20kg a teras ta vaha nejde uz dole ale iba stoji na mieste co mam robit vsak kazdy den beham robim 30 brusakov a 30 drepov a chodim aj von a cvicim 15 minut na steperi a nepomaha ale chcem byt chuda a nie mat svali :(

 51. kacka teraz ti váha pôjde zhruba 5 rokov len hore. Volá sa to rast. Takže posudzovať výsledky pomocou váhy nebude možné. Odporúčam, obráť sa na svojho lekára, alebo telocvikára nech poradia, ako a či je potrebné upraviť životosprávu. Každopádne v detskom veku chudnúť je zlý nápad. Dobrým nápadom je zdravo sa stravovať a pravidelne cvičiť. To stačí na to, aby si mala správnu postavu.

 52. Ahoj
  Chcem vedieť keď som vysoká 153 alb.154 cm mám 13 rokov , a vážim 52 kg . Nehovorím že som chudá ani tučná ale aj tak sa bojím a chcem cviciť, ale neviem ako prosím poradítemi.

 53. Dida v detstve sa nič nedá určiť podľa čísiel. Bude presnejšie ak sa poradíš so svojím telocvikárom, alebo radšej s lekárom a ten povie, čo ďalej.

 54. Mam 13 som vysoký 166 cm a mam 70 kg uz päť rokov hraval aktivne futbal ale neviem schudnut

 55. Dobrý deň, prosím o radu. Mám 170 cm, váhu 74 kg a 23 rokov. Pravidelne 2-3 x do týždňa chodím do posilovne, som študentkou dennej formy štúdia na VŠ a popri tom ešte aj brigádujem v hypermarkete. Chcela by som schudnúť aspoň 10 kíl ale mám s tým veľké problémy. Môj životný štýl mi nedovolí jesť za deň často keďže sa musím prispôsobovať smenám ako pracujem a jedno s druhým i cestovaním a školou. V posilovni, vždy zo začiatku behám na zohriatie, potom cvičím crossfit a samozrejme aj s činkami. Celé cvičenie mi zaberie tak max. 1,5 hod. Geneticky mám pevnú stavbu tela, nikdy som nebola chudá, len taká normálna. Stravu mám takú bežnú domácu ale z jedného platu moc vyskakovať nemôžem. Viete mi poradiť správnu cestu ako schudnúť?

 56. Michaela z toho čo píšete by som povedal, že vaším problémom nie je veľké brucho, ale chybný životný štýl. Takže aj keby som vám dal najkúzelnejšiu tabletku a vy by ste do zajtra schudli, za pár mesiacov zas priberiete. Sústreďte sa preto radšej na riešenie pravidelnej stravy a správnej. To bude mať za následok aj chudnutie. Zvyšok nájdete na tomto webe, vrátane odporúčaní pre cvičenie, pretože na „pálenie tuku“ sa tak intenzívny tréning ako robíte veľmi nehodí.

 57. mam 12 rokov merieam 155 avažim 57 mam hrube stehna ale brucho je ok len lytka a stehna sa mi nepačia ak si oblečiem tesnejšierifle alebo leginy

 58. Mám 12 rokov 173 cm a 53 kg… Mám komplexy zo svojej výšky.. Myslíte že váhu mám v poriadku ?

 59. Bosorka v detskom a dospievajúcom veku telo rýchlo rastie a s tým súvisí aj rýchly rast váhy. Ak si nie ste istá svojimi telesnými proporciami, zájdite k lekárovi, ten posúdi, či je všetko v poriadku. Je ľahko možné, že na komplexy nemáte dôvod a to by bol ideálny stav.

 60. Dobrý deň mam 173cm a vahu 68 kg.Je to vela na to ze mam 17 rokov? Bojim sa ze ak teraz neschudnem bude to ešte horšie :(

 61. Martinka podľa čísel to teraz naozaj nie je žiadna pohroma. Ale vaša obava je namieste. Ak sa vám pomaly zväčšuje obvod pása, tak pokiaľ nič nezmeníte potom za pár rokov môžu byť tie čísla aj horšie. Odporúčal by som vám nechudnúť. Ešte ste vo veku rastu, teraz rastiete a nemá zmyslel riadiť sa váhou. Začnite jesť zdravú stravu. Ako výborný základ odporúčam knihu Návod na prežitei pre ženu od doktora Bukovského. Nič lepšie u nás o životnom štýle a strave nevyšlo. Pokiaľ sa jeho radami začnete riadiť (opakujem, nepôjde o chudnutie) tak vás za pomerne krátky čas prestanú čísle trápiť. Zdravá strava + pohyb vo vašom veku zaručia, že nebudete priberať a zároveň si vypestujete vhodné návyky na celý život. Držím palce.

 62. Dobrý deň
  Chcela by som sa vás opýtať alebo skor poradiť .Ide o to ,že meriam 187 cm a váha sa pohybuje okolo 68-70kg pritom mam 15 rokov .Neviem či je to dobré alebo nie ale cítim sa vo svojom tele tažká .A úprimne pri pohľade na dievčatá v mojej blízkosti mám chuť plakať .Chcela by som schudnúť tých 5 kíl ale veľmi to nechce ist dole .Ďakujem

 63. Sandra v pätnástich rokoch ide hmotnosť nahor, pretože telo rastie. Takže posudzovať sa podľa váhy by bola hlúposť. Pokiaľ sa necítite v poriadku, obráťte sa na svojho lekára nech posúdi či je to objektívny problém s nadváhou alebo len sen. Každý človek totiž má inú postavu a ak máte pevnejšiu postavu a pritom sa porovnávate s nejakými vychrtlinami, tak to je zlé. Somatotyp totiž nemôžete zmeniť, takže pokiaľ nemáte veľké brucho treba aby ste sa zamerali na to ako sa naučiť byť spokojná sama so sebou. To nemusí byť vždy ľahké, ale je to lepšie než skúšať schudnúť to, čím ste.

 64. Mám 13 rokov, výšku 160 a vážim 52kg. Je to normálne? Napíšeš mi prosím ako mam schudnúť? Takých 5kg

 65. Alexandra si vo veku, kedy tvoje telo začína pomerne rýchlo rásť. Rast sa dá vidieť na výške v centimetroch a – logicky – aj na pribúdajúcich kilách. V tomto čase sa tvary tela budú meniť a preto by chudnutie na kilá bola veľká hlúposť. Ak máš neistotu či si v poriadku, poraď sa so svojím lekárom, alebo telocvikárom. Určite nechudni!

 66. Mám 13 rokov a vážim 48 kg, som vysoká cca 156 cm je to v poriadku alebo som obezna? Začala som nejesť nezdravé jedlá , sladke a pod. Myslíš, že to pomôže?

 67. Kristína prečítaj si čo som napísal o jeden komentár pred tebou. Nejesť nezdravé jedlá je výborný nápad, ale treba správne určiť čo je nezdravé. Ak to znamená preč sladkosti, mastnosti, slanosti a limonády, tak áno, perfektné.

 68. Skoro každe dievča v mojom veku maju okolo 42 kg . Je to nenormalne keď držim diety a cvičim ?

 69. Kristína poďme odzadu. Áno, je nenormálne v trinástich držať diéty. Môžeš si poškodiť zdravie, zastaviť rast a kopu iných problémov navodiť. A porovnávanie sa podľa veku a váhy je tiež hlúposť. Všetky máte rovnakú stavbu tela? Rovnakú výšku? Rovnakú hrúbku zápästia trebárs? Takže ak ťa to veľmi máta a držíš diéty, o to viac odporúčam konzultovať to s lekárom.

 70. Caw mám 18 a mám 85kg a výšku 175cm kolko by som mal schudnut este? A ako na to? a za radu vopred ďakujem

 71. Lukáš podľa tých čísiel sa nedá povedať vôbec nič. Ak máte pás viac ako 80 centimetrov, chudnutie je dobrý nápad a na tomto webe je plno rád, ako na to. Možno postačí zrušiť sladkosti, mastné veci a limonády a pridať pohyb. Ale natrvalo.

 72. Dobrý deň. chcela by som sa opýtať, že keď mi veľmi nechutí čistá voda, ale viem sa ju donútiť vypiť, tak či je dobré, že pijem čaje bez cukru,alebo čistú vodu s citrónom? nie veľmi veľa , lebo kyselín mám aj tak veľa z citrónu… minerálky nepijem vôbec, lebo mi je z nich blbo,tie bublinky mi nerobia dobre a ani bez bubliniek to nie je ono. koľko čistej vody by som mala vypiť na deň?

 73. Voda môže byť s citrónom, ale to na zuby môže trocha zle vplývať keď sa pije veľa kyslého. Môžete dať do nej zázvor. Alebo si spravte ovocný čaj, všetko je dobré. Množstvo vody si vyrátajte v kalkulačke BMI tu hore na stránke.

 74. mam 13 rokov meriam 161,6 a vazim 58 kíl.. je to normalne v mojom veku? ako mam posilnit nohy a brucho?

 75. V trinástich je meranie na váhu nezmyselný nápad. Telo rastie, váha stúpa. O posilnení nôh a brucha môže najlepšie poradiť telocvikár, je to vždy individuálne.

 76. Ďakujem Vám za rady, určite vyskúšam a aj BMI kalkulačke mi bola užitočná.:) Ešte by som sa chcela spýtať či je vhodné ak sa snažím redukovať svoju váhu , že ako som čítala raz CCA za 2 týždne si dám niečo ne zdravšie(2 ks pizze..)čítala som, že aby sa telo nezľaklo, tak si ľudia ,,dovalia´´ a potom to pôjde stále OK(chudnutie),ale nie som si istá, tak sa radšej pýtam.Nechudnem rapídne ale chcela by som trochu zhodiť. ĎAKUJEM vopred.:D

 77. Zdravím. V 12-tich rokoch mám 165cm a 70-73kg. Neviem ako mám schudnúť. Proste aj keď asi povieš že som ešte dieťa,musím váhu dostať dole o 5-8kg. Prosím poraď mi…Skúšala som cvičiť ale neviem nepomáha to.
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 78. zvedavá rôzne dni, kedy sa môže čokoľvek zjesť ja neuznávam. Sama budete musieť určiť, či chcete pri zdravom životnom štýle občas zaraďovať dni s nezdravou výživou. Mne to totiž zmysel nedáva. Ak si trebárs pizzu musíte dať, tak si dajte, ale čo najmenej. To sa týka aj iných výnimiek. Jasné, občas to mnohí nevydržíme a dáme si niečo nevhodné – ponuka je lákavá. Ale asi je lepšie to neplánovať.

 79. Janka nie, nepoviem že si dieťa, to by bolo nepresné. Hovorme o tom, že si v štádiu života, kedy začínaš rásť a tvoje telesné proporcie sa idú dosť výrazne zmeniť. V tomto období posudzovať svoje výsledky na váhu je hlúposť. Akože fakt. Ak máš nadváhu, tak šup k lekárovi nech to potvrdí a nech navrhne ďalší postup. Ak sa totiž sa ma začneš snažiť schudnúť, môžeš si zničiť celý život. Nie jedno dievča už tak skončilo v dospelosti ako večná diétárka vážiaca cez 100 kíl.

 80. Dobrý deň chem sa opytať či náhodou neviete koľko kíl približne mala vážiť tanečníčka.Mam 13 rokov meriam 160 cm a vážim 50 kg a chcela by som isť na konzervatorium odbor tanec.Ale neviem či na to mama predpoklady.

 81. jarka06 existujú síce nejaké priemerné hodnoty koľko váži priemerné 13 ročné dievča, ale obávam sa že sa nedá takto odpovedať. Každé telo je trocha iné a optimálna hmotnosť nie je kritérium, ktoré by niečo konkrétne vedelo napovedať. Pokiaľ ide o tanec, tam sa poraďte s inštruktorom tanca. Pokiaľ hovoríme o obezite tak tá sa u detí stanovuje inak, než váhou. Tam sa treba poradiť s lekárom. No a pokiaľ ide o predpoklady na konzervatórium, tak tam určite nikto nebude skúmať váhu, ale skôr talent, schopnosti a najlepšie je poradiť sa v konzervatóriu, možno na webe majú aj nejaké presnejšie inštrukcie.

 82. Ahoj, mám 13 rokov 165 cm a 58 kg. Nie je to moc? Som športovkyna a mam velmi tažke kosti ale aj tak. Nie je to moc?

 83. vikbenab v detskom veku a počas dospievania sa „správna váha“ nedá určiť len podľa výšky a váhy, používa sa aj obvod krku a zhodnotenie môže vysloviť len špecialista ktorý dieťa vidí. AK športujete, potom je najjednoduchšie spýtať sa svojho trénera, či je všetko v poriadku.

 84. Chcem sa poradit mam 12 rokov a citim sa zle …mam velky zadok boky a stehna ..co mam robit???..nechcem vela schudnut iba 5 kil…chcem zacat behat a cvicit …a jest menej a pravidelne….je to spravne??? ..schudnem??

 85. tinka tuším, že moja odpoveď ťa nepoteší, ale vo veku 12 rokov ešte musí akékoľvek chudnutie, úpravy životosprávy riadiť lekár alebo skúsený tréner. Nie je možné poradiť na diaľku. Poraď sa s lekárom, alebo učiteľom telocviku čo odporučia. Určite to nebude chudnutie, to by mohlo byť v tvojom veku nebezpečné pre zdravie. Jesť zdravo a pravidelne je určite vec, ktorá je dobrým nápadom a cvičenie tiež, len nie podľa nejakých internetových stránok. Tie sú skoro všetky písané pre dospelých a to platia iné princípy.

 86. Mam 13 A 158cm A 60kg je to normálne chcela by som aspoň 3-4 kg dole a som výkonná atletka prosím O radu:)

 87. Zuzka v tejto veci ti najlepšie poradí tvoj tréner, vyzná sa v tom a hlavne pozná možnosti tvojho tela.

 88. Zdravím mám 22rokov A vážim 66kg je to normálne? Podľa mňa nie mám dosť veľké brucho stehná Prosím poraďte mi čo mám robiť

 89. Anička poradím vám. Choďte k svojmu lekárovi a on vám povie či je to normálne. To máte robiť. V prípade že je nejaký problém, potom môžete niečo začať robiť. Veľké brucho (nad 80 centimetrov) si zaslúži pozornosť v podobe chudnutia. So stehnami a zadkom sa zvyčajne nedarí nič podstatné spraviť. Je to dané genericky.

 90. Dobrý den chcel by som sa spitat či je este v norme ked mam 156cm 59-60kg a vek len 25rokov.
  A ako mam tie štyri kila čo som nabral za posledny mesiac zhodiť ked nemam možnosť behavať alebo dako inač výrazne zvýšiť svoju pohybovu aktivitu. som totiž TP na nohy achrbticu.

 91. pavol telesné postihnutie je vždy vážnym problémom pre fungovanie tela a v takých prípadoch je lepšie poradiť sa s vašim fyzioterapeutom. Poradí vám, ako sa dá dosiahnuť navýšenie tepovej frekvencie. Celková váha veľa o obezite či štíhlosti nepovie, skôr obvod pása. Lenže vzhľadom na to, že nie som lekár, neporadím vám s tak konkrétnym a špecifickým problémom. Toto treba vždy riešiť osobne s vašim lekárom, ktorý pozná váš celkový zdravotný stav a vie odporučiť ďalší postup.

 92. Ahojte. Mam 13 rokov a s vyskou 173cm mam celkom v pohode podla mna 55kg. Vela ludi mi ale hovorí, že som tučná. Nikdy som sa na seba nedívala ako na tučnú. Je pravda, že milujem jedlo, ale mam velmi rychly mdtabolizmus a podla mna to na mne nieje vidiet. Ale v poslednej dobe mi strašne začala skákať váha. V priebehu týždna som mala 57, 51, 54, 53….raz dokonca 50….teraz sa to ale niak udrzalo na 55…ale vyzorovo vyzeram vychudnuto. Pripadam si ako anorekticka. Vyzorovo strasne chudnem a ludia mi zacali hovorit ze mam pribrat. Jem pri tom stale rovnako..a ani necvicim…Deje sa so mnou nieco divné?

 93. SASA vo veku 13 rokov sa štíhlosť alebo „vychudnutosť“ nedá posúdiť ako problém. Ak sa stravujete normálne (teda nie málo, nie hladovanie) tak je všetko v poriadku. Najmä starší ľudia, babky, tety a iní rodinní príslušníci často šíria veľmi chybný názor, že dieťa má byť tučné. Pred desaťročiami im to tvrdili na školách – bola to forma ochrany pred niektorými chorobami. Takže štíhlosť je zvyčajne veľká výhoda, pretože ak si ju vypestujete v detstve a mladosti, je nádej, že zostane. Ak si nie ste istá, je lepšie poprosiť ktoréhokoľvek lekára aby posúdil či máte niečo meniť, alebo nie. To vám povie za pár sekúnd. To že váha každý deň ukáže niečo trocha iné je normálne, to tak bude stále. A hlavne: váhu neriešte. Začínate rásť, začnú sa vám meniť tvary tela a to ovplyvní aj váhu. Ale nemusí to znamenať že priberáte.

 94. Marika podľa BMI je to 17.5 dosť výrazná podváha. Ak na to nie je nejaký konkrétny dôvod, radím konzultovať to s lekárom pretože s BMI pod 19 sa spája nárast rizika viacerých veľmi vážnych zdravotných problémov.

 95. Ahoj, Miro, tvoje clanky ma nabijaju optimizmom, hoci som v stadiu uplnej neistoty. Mam problem s dodrziavanim stabilneho jedalnicka a vyvazenim cvicenia a oddychu. Na konci ZS nastupil problem s poruchou prijmu potravy, sportovanim do vycerpania, prejedanim sa „zdravymi“ potravinami typu nizkotucny tvaroh, jogurty a zelenina. S tymto problemom zapasim doteraz. Mam 27rokov, vysku 175 cm a vahu okolo 50 kg. Zaujímal by ma tvoj názor, že aká je zdravá váha pre ženu v mojom veku a kolko krat tyzdenne a ako dlho je zdrave cvicit.

  Tesim sa na tvoju odpoved a dakujem ti!

 96. Kristina poruchy príjmu potravy sú veľmi zdĺhavý problém, ktorého sa človek nevie zbaviť. Ak ste s tým mali problém, tak vaša hmotnosť nebude vypovedať nič o vašej kondícii, takže nemá zmysel uvažovať o tom aká váha je vhodná pre ženu v rovnakom veku. Každý človek má iné zloženie tela takže to naozaj nie je možné stanoviť. Ak si nie ste istá jediný kompetentný je lekár, ten môže posúdiť stav vášho tela a výživy. Množstvo a druh tréningovej záťaže zas záleží na cieľoch. Ak trénujete na súťaž na vrcholovej úrovni budú tréningové dávky určite iné, ako keď si chcete udržať zdravú kondíciu. Pre kondíciu môžete uvažovať s troma hodinu a pol trvajúcimi tréningami do týždňa ako s primeraným zaťažením.

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

 • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
 • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.