Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Extrémne premeny: Druhá šanca na život

Extrémne premeny: Druhá šanca na životReality show Extrémne premeny: Druhá šanca na život je o chudnutí. Vysiela ju Markíza v pondelok. Princíp relácie je vždy rovnaký. Jeden morbídne občan, alebo občianka požiadajú trénera, ktorým je Chris Powell o pomoc. Na úvod sa spravia lekárske vyšetrenia a obézny je zaškolený do základov . To robí odborníčka na výživu Paulette Lambert. Následne sa už chudne. Nakoniec po roku práce sú predstavené výsledky. Extrémne premeny: Druhá šanca na život trvá v prvej sérii trištvrte hodiny. Ďalšie diely už mávajú hodinu a pol, relácia mala zjavne . V USA sa točí od roku 2011. Originálny názov formátu je „Extreme Makeover: Weight Loss Edition“, na Slovensku sa Extrémne premeny: Druhá šanca na život vysielajú na markíze od začiatku roka 2013.

Extrémne premeny sú reality show

Extrémne premeny: Druhá šanca na život sú zábavná relácia. Mali by ste to tak vnímať po celý čas. Sú určené na to, aby vás vtiahli do deja. Na to autori relácie používajú osvedčený mix televíznych trikov, ktoré zabezpečia, že z relácie nespustíte oči.

 • Šokujúci obsah. Extrémna, morbídna obezita. Drastické cvičenie (chlap ťahá lietadlo).
 • Trvalé pohybovanie sa v obraze vás núti nespustiť oči.
 • Časté striedanie situácií, farieb a prostredí.
 • Rýchle zmeny emócií, radosť, plač, smútok, výhra, dar…
 • Konflikt a kontrast. Štíhly tréner, tučný človek. Chudnúci verzus zbytok rodiny.
 • Žiadne obťažujúce informácie o chudnutí, strave. Žiadne vzdelávanie. Len náznak typu „rada trénera“ a 10 sekundová veta z praxe.
 • Dávková gradácia dejových zlomov. Výsledky, zmeny, očakávané pointy nasledujú vždy až po pauze na reklamu.

Inými slovami Extrémne premeny: Druhá šanca na život sú relácia dokonale naladená na to, aby ste uviazli pred televízorom. Podľa možnosti s vreckom chipsov, ktoré ste videli v reklame.

Čo si môžete z Extrémnych premien zobrať?

Motiváciu. Nech sa tam už deje čokoľvek, Extrémne premeny zobrazujú reálne dosiahnuteľné výsledky. Ak dávate lepší pozor, v relácii zaznievajú aj náznaky, akým spôsobom sa majú obézni stravovať. Zásady denného režimu sú v hodinu a pol trvajúcej relácii Extrémne premeny: Druhá šanca na život zobrazené na obrazovke presne 15 sekúnd.

Extrémne premeny: Druhá šanca na život

 • 2000 kalórií denne. (8400 kJ)
 • Málo cukru.
 • Málo soliť.
 • Silový tréning 3× do týždňa
 • Kardio tréning 6× do týždňa
 • Týmto režimom obézny človek (okolo 200 kg) môže schudnúť 4 a pol kila týždenne.

Tieto zásady sú nastavené veľmi dobre. Až na intenzitu tréningu vám podobný režim poradí každý obezitológ. Extrémne premeny však nevenujú pozornosť jedeniu. To je vizuálne nezaujímavé. Skôr ukazujú extrémne športové výkony a výsledky. Môžu tak vyvolávať mylný pocit, že chudnutie je spôsobené práve faktorom extrémneho cvičenia.

Pokiaľ si chcete Extrémne premeny vyskúšať sami na sebe a začať chudnúť, odporúčam vám drobné zmeny v nastavenom režime.

 • 8400 kJ denne môžete naozaj stanoviť ako optimálny denný príjem. Presnejšie číslo je dobré vypočítať si v kalkulačke BMI ————————- na stránke chudnutie-ako.sk. Tá ráta množstvo jedla na základe viacerých kritérií (vek, hmotnosť, potreba schudnutia…). Pozor! Nepočítajte si celkovú energetickú hodnotu jedla, vždy počítajte živiny! Teda neriaďte sa koľko máte zjesť „kalórií“, ale riaďte sa koľko to má byť , a tukov. Viem, je to náročnejšie. Vydržte s počítaním pár dní, možno týždeň a naučíte sa to odhadnúť. Zvyšok života už nemusíte nič vážiť. Budete vedieť.
 • Málo cukru. Nepleťte si cukor a . Sacharidy sú potrebné aj pri chudnutí. Úplne si zakážte sladkosti, cukor, med, sladké druhy ovocia ako sú banány. (Jeden banán vám neublíži, ak bude súčasťou raňajok.)
 • Málo soliť. Ak máte problémy s tlakom krvi tak nesoľte vôbec!
 • Silový tréning 3× do týždňa. Veľmi dobrý nápad, ale musíte začať veľmi miernou záťažou. Nie drastický tréning ako vidíte v relácii Extrémne premeny. Tam má ten neborák trénera a televízny štáb. Tí ho donútia vrátiť sa do posilňovne. Ak sa vy na tréningu „zničíte“ budete mať svalovicu a je riziko, že už sa nevrátite.
 • Kardio tréning 6× do týždňa. Tento bod treba dobre zvážiť. Áno v Extrémnych premenách to možné je. Ale tí ľudia v prvej fáze nepracujú! Chudnú na plný úväzok. Tak silný tréning môže pracujúcemu človeku dať príliš zabrať. Je riziko, že sa vám oslabí imunita. Potom ste každú chvíľu chorí. Takže odporúčam kardio tréning 3 krát do týždňa, môžete ho spojiť aj so silovým tréningom. K tomu môže byť v dňoch bez tréningu miernejša forma kardio tréningu, napríklad prechádzka.
 • Týmto režimom obézny človek (okolo 200 kg) môže schudnúť 4 a pol kila týždenne. Miernejšou variantou budete chudnúť asi kilo týždenne. Ak ale máte 200 kíl, budete chudnúť oveľa rýchlejšie, ako človek, ktorý má 90 kíl.

Čo ste videli v Extrémnych premenách a nemali by ste skúšať?

Naskúšajte extrémy. Cvičenie na doraz je fajn pre kamery a pre zabavenie znudeného televízneho diváka. V živote by ste len riskovali vážne zranenie. Extrémne výkony však prestávajú byť extrémne, ak viete niečo z pozadia. Napríklad ak budete štvrť roka intenzívne trénovať na plný úväzok. To budete mať takú kondíciu, že zvládnete neuveriteľné veci. Len sa o to nepokúšajte bez tréningu.

Oplatí sa Extrémne premeny sledovať?

Určite áno. Ak chcete schudnúť, potom sledovať reláciu Extrémne premeny môže byť vysoko motivujúce. Vtiahne vás do deja, pripomenie vám cieľ schudnúť. Avšak ak si máte vybrať či máte sledovať Extrémne premeny alebo skočiť na tréning, tak skočte radšej na tréning.

Kde u nás nájdete pomoc pri zhodení mnohých kíl?

Ak sa rozhodnete pre chudnutie, je dobré poradiť sa s odborníkmi. Napríklad www.akv.sk vám poskytne odborné a kvalifikované poradenstvo. Alebo sa poraďte s obezitológom vo vašom okrese. Niekedy sa ukrýva aj v diabetologickej ambulancii. Nezaškodí ak si na prvé cvičenia najmete trénera.

Extrémne premeny: Druhá šanca na život

Extrémne premeny: Druhá šanca na život sú dobrá, motivujúca zábava. Pozrite si pár dielov a potom sa začnite venovať svojmu vlastnému životu. Myslite na jedno. Za hodinu a pol tejto relácie sa o chudnutí nedozviete vôbec nič. Keby ste v rovnakom čase čítali knihu, dozviete sa oveľa viac. Knihu prečítate za 8 až 10 hodín. Ak vynecháte 6 relácií Extrémne premeny: Druhá šanca na život a namiesto toho si prečítate knihu o chudnutí, budete vedieť všetko, čo potrebujete na to, aby ste začali chudnúť bez chýb.

24× koment k článku Extrémne premeny: Druhá šanca na život

 1. Relaciu Extreme Makeover: Weight Loss Edition som si velmi oblubila. Ukazuje okem motivacie aj to, ze s pevnou volou sa daju dosiahnut na prvy pohlad nedosiahnutelne veci aj u extemne obzenych americanov. Tato relacia moze inspirovat mnoho slovenskych tuckov a vasa stranka im moze dat navod ako na to :)

 2. Neviem či tak extremne chudnutie,že vám vysí koža na tele je to správne.
  Tiež je pravda , že mam nadváhu 10 kg a nie 100kg

 3. tá relácia je úžasná…ja síce chudnúť nepotrebujem, ale chudla som, 20 kg dole, takže je to pre mňa veľmi zaujímavá relácia, vidím niekedy, ako ten človek zlyhá, ale dá sa dokopy, niekto zas nie.. je to pre mňa niekedy zvláštne.. teraz je tam iná relácia s iným trénerom, a už nie pre mňa tak zaujímavá..tréner podľa mňa nie až taký, ako bol predchádzajúci…ináč relácia palce hore..

 4. Ľudia dobrá show ale ja by som to neriskoval schudnúť za rok 60 -70 kg neni normálne a ani zdravé to vám povie každý lekár človek sa moźe psychycky zrútiť a už ho shoto nik nedostane a potom další problem je jojoj efekt človek keď schudne 60-70 kg pri jojo efekte nabere naspäť a ešte viac a to pri takej váhe je istá a ešte rýchlejšia smrť ako keby nechudli vôbec…

 5. Ja som sa dala na diétu podľa poslednej časti,znížila som môj príjem kalórií na 1300, lebo som dospela k názoru, že cvičenie už akosi nezaberá.

 6. mam 120kg a  mam len 25 rokov mam problemi s chrbatom a takties s pecenou skusala som vsetko schudla som azase pribrala nejem vela nesolim ani nekorenim kvoli peceni pohyb mam azaz manzel pri mne schudol 20kg lebo bol ties obezni teraz je viac sexi no ja som aj tak teraz 117kg-ová obrina oproti nemu až sa hnusim sama sebe co mam robit pomozte mi prosim

 7. Chcem sa tymnto podakovat autorovi tejto stranky pretoze ma inspiroval k tomu aby som schudol prvy krat v zivote (nikdy som to totiz predtym neskusal a neveril som ze sa to vobec da). Nebol som sice nejako extremne tucny ale mal som pri vyske 177cm vyse 90kg vo veku okolo 40 a zvyseny tlak. Tak som si povedal ze vyskusam schudnut len tak experimentalne ci sa mi tlak nezlepsi, pretoze som si nevedel predstavit ze budem brat do konca zivota viac a viac tabletiek a fucat pri chodzi so kopca.
  Tak som zacal asi v juli alebo v auguste tym ze som si kupil merac tepu pretoze ja si rad sledujem statistiku ked sa o nieco snazim a zacal som kratkym posilovacim treningom s vlastnou vahou a potom slapanim na stacionare asi 10-15 minut vzdy vecer skoro kazdy den. Prve spalanie na stacionare boli utrpenia – pot sa zo mna lial tep siel hned hore na 160 :) Casom tep klesal vykonnost rastla posilovaci trening s vlastnou vahou som postupne zamenil za cvicenie s cinkami (kedysi som posiloval tak som mal k tomu blizko). Kupil som si nutricnu vahu a zacal vazit potraviny sledovat kaloricky prijem a pomery bielkovin, sacharidov a tukov. Postupne som pridal kardio rano hned na lacno a k tomu brusaky – vsetko s meracom tepu a zaznamenavanim kazdeho treningu. A nechapal som ako vaha klesala pomaly kazdym tyzdnom. A nielen vaha ale aj obvod pasa. Bol som sokovany ked som len po necelych 2 mesiacoch obliekol vsetky nohavice spred 10 rokov, ktore som uz chcel vyhodit do kosa pretoze som ich nedokazal zapnut ani ked by som si ich zarezal poriadne do brucha :) a teraz po takom kratkom case dokonca rezerva par cm. Pri tom som nestratil svalovu hmotu dokonca podla metra som trochu pridal v obvode ruk a hrudnika (posilovaci trening…) a to pri viditelnej strate tuku na danych partiach. Teraz mam vahu tesne pod 80kg a nemozem tomu uverit. Par tyzdnov neberiem uz tabletky na tlak (nehovorte to mojmu lekarovi :)) pretoze mam tlak v norme (2x kardio trening za den spravi asi svoje) a citim sa v lepsej forme ako ked som mal 20. Pred tym ked som siel do kopca so psom musel som sa zastavit a vyfucat sa ale teraz to vyjdem ako na kridlach. Cize mily Miro dakujem za inspiraciu k tomuto ma inspirovali tvoje dve fotky v uvode ked som si povedal ze ked dokazal tento tučko takto schudnut tak to musim dokazat aj ja s mensim bruchom :)
  Cize Miro este raz dakujem za inspiraciu aj ked nesuhlasim uplne so vsetkymi tvojimi nazormi, ale viem ze robis dobru vec pre ludi ktori vobec netusia ake je to jednoduche zmenit svoj zivot na ovela lepsi zivot ako ziskat znova tu energiu co citili ked boli mladi a nemali na sebe 10, 20 a viac kilove zavazia z tuku, ktore by im branili v pohybe a na ktore si casom zvykli :) Staci len chciet a mat spravnu metodu a na tejto stranke to ukazujes.

 8. Ahoj, pribúda mi rôčkov a postupom času sa mi „zbehli“ skoro všetky veci na oblečenie. Teraz som dlhodobo PN a jediným mojim športom je skok do chladničky, tak mi zasa za necelé tri mesiace pribudlo krásnych 6 kg. Naozaj neviem, ako sa toho zbaviť. Do posilovne som nikdy nechodila, tak sa pýtam, či sa dá schudnúť aj nejakým domácim tréningom a úpravou stravy a tiež, či sa dá robiť kardio aj bez tých trenažérov, čo v posilkách mávajú. Ďakujem. Eva

 9. Dobrý deň mám 18 rokov mám nadvahu 25 kg a veľmi chcem schudnúť poraďte mi prosím. Ďakujem.

 10. ivana, jana dajte tomu pár dní a riadne si naštudujte princípy chudnutia. Napríklad aj na tomto webe. Potom budete vedieť, čo robiť.

 11. Príklad: Jeden človek má 200 kíl a Chris Powell mu dá za cieľ schudnúť za 3 mesiace 57 kíl.

 12. MAM 33 ROKOV VAZIM 120 KIL KCELA BI SOM SCHUDNUT ALE POTREBUJEM POMOC AK MI VIETE POMOCT DAJTE MI VEDIET PROSIM DOKTOR MI VRAVI AK NECHUDNEM BUDE SOMNOV ZLE PROSIM OZVITESA VOPRED DAKUJEM

 13. BRIGITA relácia extrémne premeny asi motivuje mnohých, aj ja som pred rokmi začínal podobným snímkom, ktorý ma nakopol. Pomohlo mi naštudovať si čo treba robiť a potom to začalo fungovať. Skúste to aj vy. Prečítajte si to tu a začnite sa držať odporúčaní. Sú overené v praxi.

 14. Ahojky
  Mám nadváhu neskutočnu chcem schudnut len neviem ako???? Ano len potrebujem sa donutit čo dalej potrebujem pomoct

 15. Kamila začnite tým, že si to tu celé dobre prejdite, návody na chudnutie tu sú. Ale donútiť sa k zmene musíte sama, to býva najťažšie…

 16. Veľmi rada, tu čítam, Mirko skvelé rady poznatky, ale aj Tvoje recepty . :-) aj ten na makové parené -varené buchty, DDDD, tan je síce z tých – „nebezpečných“ pre štíhlu líniu, ale naše deti ho zbožňujú. Teraz Markíza ohlasuje nové časti – extrémnych premien, tak isto si nejaké časti pozriem.
  Ja napríklad znižujem hmotnosť a objemy pomocou stravy a prechádzok rýchla chôdza 1 hodina denne 6x do týžňa. Ide to. treba začať …

 17. Dobrý deň chcela by dom veľmi schudnúť aj keď sa mi to podarí tak potom zase pribreriem dvojnásobne muž sa na mňa pozerá ako na monštrum lekári tiež všade píšu obezita ale nikto nepovie čo treba robiť koli tomu ani na vysetrenie ma neposlušné už dom s toho zúfalá nadváha 80kíl.

 18. Diana dajte tomu trocha času a prečítajte si na tomto webe aspoň niektoré články. Je tu všetko, čo potrebujete vedieť na to ako začať.

 19. začnite tým, že si to upracete v hlave. Potom 45 dnovou rozlišovacou dietou, prejsť k obezitologičke a Paleo dieta a cvičenie. Mám 33 kg dole od apríla.

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

 • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
 • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.