Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Do svojho plánu započítajte aj neúspech

Jedno je na sto percent isté: dopustíte sa chýb. Nech si naplánujete čokoľvek, nepodarí sa vám všetko splniť. Keď o tom viete, môžete s tým počítať. Môžete si vopred pripraviť , čo potom.

 • Ste pozvaní na zabíjačku. Jesť, či nejesť? To je otázka.
 • Zistíte, že sa vám nechce ísť na tréning.
 • Pracovný problém znemožní, aby ste šli na obed.
 • Podľahnete túžbe a dáte si nejakú maškrtu.
 • Namiesto spánku ste ponocovali.

Takéto situácie jednoducho vo vašom živote nastanú. Neraz „zlyháte“, alebo neodoláte a spravíte „chybu“. Prečo o tom píšem? Pretože niektorí ľudia berú chudnutie mantinelisticky. Čiernobielo.

 • Dodržiavam diétu? Som super, darí sa mi.
 • Dal som si jeden keks? Zlyhal som na celej čiare, je koniec. Môžem to celé zabaliť.

Takýto prístup je častý práve pri držaní rôznych diét. Neboráčka drží nejaký nezmyselný stravovací systém a začína toho týrania mať dosť. Potom si dá s kamarátkou krémeš. Pod zámienkou sebamrskačských výkrikov „zlyhala som“ môže prejsť k „všetko je márne“ až po „už to nemá cenu“. Prestane držať diétu, keď už predsa mala ten veterník, tak by to predsa aj tak nemalo zmysel. Či nie?

My sa pozrieme na vec trocha triezvejšie. Budeme k sebe veľkorysí. Občas spraviť chybu je celkom normálne. Nielen v strave. Aj v práci, či v medziľudských vzťahoch. Netreba sa pozerať na zlyhania. Hodnoťte celkový priemer. Za týždeň zjete 35 jedál. Ak si v nedeľu dáte jeden celkom nevhodný obed u rodičov, nič sa nestane. Je to chyba na úrovni troch percent. To je zanedbateľné.

Do svojho plánu započítajte aj neúspech

Jednoducho vopred rátajte s tým, že vaša cesta nepôjde nikdy celkom priamo vpred. Ak s tým vopred počítate, nezaskočí vás to. Nie je to zlyhanie.

Pozor však na výhovorky. Veľkorysosť je fajn. Len ju nepoužívajte ako vopred pripravenú výhovorku.

 • Ak po týždňoch výborne odvedenej práce náhle „zlyháte“ a zjete niečo nevhodné, je to normálna chyba. Ak sa deň či dva dokonca neviete ovládnuť, aj to sa stáva. Žiadne výčitky. Čo najskôr sa zas vráťte k správnemu režimu a všetko bude v poriadku.
 • No ak vám začne niekde v hlave plávať nápad že „Veselý v knihe radí robiť výnimky a že sa aj tak nič nestane“, tak to nie je veľkorysé, ale je to výhovorka.

Ide o to, aby ste sa na chyby pripravili, aby vás neodradili. Nejde o to plánovať chyby. Ide o to s chybami počítať, aby vás neodradili.

Stagnácia príde. Očakávajte ju. Nenechajte sa ňou pomýliť.

Naplánujte si výnimky a diétne chyby

Možno sa vám kdesi v mysli vynára nápad, občas si dať niečo dobré. Niečo „zakázané“. Smie sa to?

Je dosť časté, že ľudia, ktorí chcú začať chudnúť ako prvé zisťujú, či sa naozaj musia vzdať toho, čo tak milujú. Toho, čo im škodí. Toho, čo z nich už raz tučných spravilo. Odpoveď asi tušíte. Je výhodné sa toho vzdať.

Ak si raz za mesiac doprajete jednu výnimku, nič sa nestane. Dokonca aj keď sa raz za týždeň, dopustíte „diétnej chyby“ nič sa nestane.

Výnimky sú ale zákerné. Zvyčajne sa množia. Ak si dnes dáte jeden koláčik, je to výnimka. Zajtra vás ale zláka dať si rezeň. Veď len za týždeň. Napozajtra budete poškuľovať po doboške.

Zákerné je práve to, že výnimka nemáva následky. Neprekáža. Ani dve výnimky. No prečo nie tri? Postupne výnimky pribúdajú a zistíte, že chudnutie ide pomalším tempom. Potom sa ťažko brzdí, ak ste si už zvykli „výnimkovať“.

Výhodné preto je ak výnimky necháte výnimočnými.

Vytvorte si súkromný kupónový systém. Vyrobte si na mesiac, napríklad, 4 kupóny. Budú pre vás symbolizovať „právo“ na výnimku. Miňte ich kedy len chcete. Ako chcete. Na konci mesiaca ich treba zrušiť, ak ste ich všetky nevyužili.

Takým spôsobom si v rukách necháte pocit, že ak treba, môžete jesť aj nevhodné jedlo. Kupóny zas zaistia, že to nebude často. Predsa len – mesiac to je 150 jedál. Ak z nich 4 budú nevhodné, vaše chudnutie to neovplyvní.

Sami vyskúšajte, či vám takýto prístup vyhovuje.

Ideálne je stravovať sa zdravo trvale. Ak veľmi túžite dať si výnimočne aj menej vhodné jedlá, nevadí. Nevadí, kým to je naozaj len výnimočné.

Do svojho plánu započítajte aj neúspech

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Jeden komentár koment k článku Do svojho plánu započítajte aj neúspech

 1. Ten kupónový systém sa mi páči, mám aj rozpis na každý mesiac s cvičením ten je tiež dobrý kde mám políčka a zaškrtávam píšem minúty ako dlho trval šport takže si spravím aj kupóny :D

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

 • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
 • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.