Obezita u detí

Žijeme v šialenej dobe. Životný štýl, spoločenská klíma, reklama, skladba ponuky v hypermarketoch a hlavne teda ľudská ľahostajnosť spôsobuje epidémiu obezity predovšetkým v civilizovaných krajinách. Svet tučnie. Čo však je horšie, tučnejú aj deti. Detská začína byť javom, ktorý už nie je výnimočný, ale bežný. A práve to je na tom nielen absurdné, ale desivé.

Ak je dieťa , je v podstate isté, že bude obézne po celý život. Inými slovami to znamená, že čím staršie bude dieťa, tým bude tučnejšie a tým viac ochorení vinou obezity bude mať. Je to veľmi ťažká téma aj pre rodičov. Tým, že svoje dieťa vykrmujú, škodia mu. Vytvárajú v ňom návyk, že je normálne jesť viac, že chuť potravín ospravedlňuje jedenie nevhodných jedál.

Nepríjemné na tom je to, že obezita u detí je vlastne len špička ľadovca. Ak sa povie obezita, človek si hneď predstaví tučné dieťa. No čo – povie vám väčšina ľudí z rodiny. Z toho vyrastie, to vybehá. No v skutočnosti je obezita to menšie zlo. Deti, ktoré sú tučné však trpia.

Obezita a psychika detí

Deti, ktoré sú tučné sú centrom posmeškov a diskriminácie. Ich obezita ich znevýhodňuje. Hneď sa zadýchajú, nevládzu to, čo ostatné detiť. A tak sa radšej „zašijú“ niekam do ústrania, aby unikli.

Obezita a telo detí

Žiaľ tučné deti sa vinou zlej stravy vyvíjajú inak, ako by sa vyvíjali bez obezity. Nevhodná sa podpisuje na zhoršenej funkcii ich organizmu. Vyvoláva poruchy metabolizmu, zlé funkcie orgánov. Tučné deti sú častejšie choré.

Obezita u detí

Tučné deti a ich dospelosť

Asi najhoršie je to, že obezitu si tučné deti zvyknú so sebou brať aj cez pomyslený prah dospelosti a potom sú ňou stigmatizovaní celý zvyšok života. Ak v dospelosti ďalej priberajú, v strednom veku začnú mať predčasne rôzne vážne zdravotné ťažkosti. Poznáte ich pod milo a mierne znejúcim kódovým označením civilizačné choroby.

Rodičia tučných detí

Žiaľ, najdrastickejšie je to, že väčšina rodičov tučných detí sa o detskej obezite odmieta baviť. Každý detský lekár vám povie, že povedať rodičom „vaše dieťa má nadváhu“ je riskantné. Rodičia sa neraz hrubo osopia, ako si lekár môže niečo také dovoliť povedať.

Rodičia často u svojich detí nevidia veľa problémov. Nie len obezitu. Aj deti, ktoré užívajú drogy dokážu túto skutočnosť utajiť najdlhšie práve pred rodičmi. Jednoducho čo vidíme stále, to nevidíme.

Detská obezita je nepríjemne vážny problém aj z toho dôvodu, že je to časovanou bombou do budúcnosti. Ak sú dnes tučné už deti, bude o 20 rokov tučná veľká časť populácie. Obezita bude drasticky zvyšovať nároky na zdravotné poistenie, jednoducho minie sa veľa peňazí na liečenie chorôb vyvolaných obezitou.

Vidieť dnes tučné dieťa je celkom bežná vec. Samozrejme, výraznú nadváhu má zatiaľ našťastie menej detí, ale mierna nadváha a hlavne hromadenie na bruchu je dnes celkom bežná vec. Tento zásobný tuk je pre dieťa veľmi zlým prísľubom do budúcnosti, pretože ho ohrozuje mnohými problémami. Preto by ste nemali podceňovať, ak vaše dieťa vedie až natoľko zlú životosprávu, že sa to prejavuje zvýšenou tvorbou zásobného tuku.

Bacuľaté deti

Asi najhoršie je to, že ľudia majú často zafixované to, že dieťa má byť bacuľaté.

Akýkoľvek náznak kritiky dieťaťa pred rodičmi je v našej spoločnosti absolútne tabu! Viete si predstaviť, že prídete s dieťaťom na návštevu a niekto vám, ako matke, povie „vy máte ale tučné dieťa“. Ale ak poviete že dieťa je prekrásne, bacuľaté, už je všetko v poriadku. Je však treba dôkladne zvážiť, či kompliment bacuľatosti detí nie je vlastne vážnym varovaním, že celý ďalší život dieťaťa je ohrozený obezitou a z nej vyplývajúcimi zdravotnými a spoločenskými ťažkosťami.

Detská obezita predstavuje problém hlavne pre tých, ktorých sa týka – pre obézne deti. Je na zodpovednosti rodičov, či povolia, aby ich deti boli tučné.

Je obezita u detí dedičná?

Ľudia by radi počuli odpoveď áno. Potom si totiž môžu s úľavou vydýchnuť: „takže ak za to môžu gény, môžeme jesť čo chceme, veď je to jedno. Noste na stôl rezne, hranolky, torty a kolu!“

Áno. Obezita je dedičná. Existuje gén, takzvaný ob gén, ktorý ak dieťa má, má väčšiu šancu, že bude trpieť nadváhou, alebo obezitou.

Ale pozor. To, že je obezita dedičná ešte neznamená, že také dieťa je povinné byť obézne!

Detská obezita je zvyčajne spôsobená životným štýlom!

V absolútnej väčšine prípadov sa v životnom štýle tučných detí nachádza nevhodná strava, nedostatok pohybu a často aj príklad v rodine. Tuční rodičia možno naozaj odovzdávajú svojmu dieťaťu „gén na obezitu“. No odovzdávajú mu aj niečo oveľa horšie! Príklad.

Obézni rodičia sa stravujú zle. Spravidla necvičia. Nedbajú o svoje telo. A ich deti sa na ne pozerajú. Učia sa od svojich rodičov – preberajú postoje k jedlu, skladbu potravín, životný štýl. A práve tento dennodenný príklad spôsobuje na deťoch viac škody, ako ich genetická pripravenosť byť tučnými. Práve deti s genetickou výbavou ku obezite sú často obklopené prajnými tetami a babkami, ktoré prinášajú koláčiky, čokoládky. Rodičia nie sú proti (sami si zobnú). A celá rodina tučnie.

Pokiaľ chcete spraviť niečo pre zdravie svojich detí, skúste vy – rodičia – prejsť na zdravší životný štýl. Skúste to trebárs len na mesiac. Mesiac sa viac hýbte, jedzte vhodné potraviny a sledujte, čo to s vami spraví. Ak máte nadváhu, schudnete. Ak budete cvičiť, spevniste. Budete vitálnejší. Skúste si to. Vedzte, že vaše deti vás pri tom budú pozorne sledovať. Po nejakom čase sa tiež začnú zaujímať o stravu, ktorú jedávate. Ste príklad. Je to ako domino. Ak sa v rodine nedbá na obezitu, zvyčajne to spôsobí, že aj deti tam budú tučnučké.

Ak vytvoríte svojim deťom príklad ako sa má viesť zdravý životný štýl, je šanca, že ho v dospelosti budú aj oni viesť. Nie je to isté – lákadlá dnešnej doby sú príliš lepkavé. Reklama, pestrá ponuka, povrchnosť, príklad okolia… Ale aspoň to skúste.

Telesná výchova nepomôže, pretože sa jej dieťa často vyhne

Typickým problémom pri detskej obezite je aj zlý vzťah tučného dieťaťa k pohybu. Ako príklad si môžete pozrieť web telocvikari.sk na ktorom je mnoho hier premenených na vhodný pohyb. Žiaľ, obézne dieťa v takejto aktivite nevyniká. Pohyb ho často nebaví a z toho dôvodu je aj nešikovné. To má následky – nešikovným sa vysmievajú. Potom pre tučné dieťa môže hodina telesnej výchovy predstavovať 45 minút utrpenia bez možnosti úľavy. Nepohodlie a námaha sú úvod a prirátajte k tomu posmech z neúspešných pokusov.

Dieťa s takouto skúsenosťou potom zvyčajne vyjednáva s rodičmi, aby získalo ospravedlnenku. Ono sú to prepojené nádoby. Zdravé dieťa s pohybom problém nemá a nemá preto ani žiadny dôvod vykĺznuť z pazúrov telocvikára. Zato obézne dieťa je často vysoko motivované. Má mizernú kondíciu a aj najmenšie zadýchanie či začervenanie už môže pohotovo nahlásiť u lekára a príslušne to zdramatizovať. Ostatne už obezita samotná stačí na to, aby dieťa malo zhoršené viaceré výsledky vyšetrení. A tak sa začne javiť, že sa dieťa nemá na telesnej výchove príliš prepínať.

Neskôr sa k tomu môže pridať aj to, že aj keď telocvikár možno chce toto dieťa zapojiť do hodiny telesnej výchovy, opakovane sú problémy. Aj pre učiteľa telocviku potom môže byť pohodlnejšie aby tieto deti nechal sedieť bokom na lavičke. Jemu sa to hodí, deti sú radi a v triede je od tej chvíle pokoj, nikto sa nikomu neposmieva.

Môže za obezitu detí televízia a PC?

Stručná odpoveď znie áno aj. To, že deti sú dnes tučné súvisí aj s televíziou a počítačmi. V preklade do zrozumiteľnej reči je totiž sledovanie televízora, alebo sedenie pri počítači telesná pasivita. Teda presne to, čo spôsobuje priberanie. K tomu si ešte treba predstaviť, ako dieťa pri televízore niečo stále zobká a máte jasno. Veľký príjem energie a prakticky žiaden výdaj.

Sledovanie televízie a sedenie pri počítači má na dieťa deštruktívny účinok. Zlenivie. Neveríte? Skúste si to. Skúste si 4 hodiny posedieť pred televízorom. Potom skúste vstať. Budete dolámaní, každý pohyb vás bude obťažovať. Ak nebudete musieť, nebudete sa hýbať. A ste v pasci. Pretože tým, že sa dieťa nehýbe, vytvára si návyk.

Nepríjemné je to, že sedenie pri počítači a televízii sa často deje v izolácii. Dieťa je samo s nejakým prístrojom. Vinou toho sa neučí hovoriť, nestretáva sa s inými deťmi, neučí sa zapadnúť do kolektívu. Počítač môže dieťa „vychovať“ na úplného čudáka, ktorý má ťažkosti nadviazať vzťahy.

Nechcem brojiť proti počítačom – sám sa nimi živím. Sú fajn. Ale je potrebné pristupovať k nim s mierou. Učte svoje deti pracovať na počítačoch. Učte ich vyhľadať si informácie. Tlačiť dokumenty. Písať si denník, alebo niečo tvoriť. Kresliť, hrať hudbu, programovať, vytvárať webstránky. To podporujte. Menej však podporujte rôzne on-line diskusie, chaty. Vždy keď to je možné, nech sa deti idú hrať von a „naživo“. A nech sa pri tom hýbu.

Pokiaľ ide o televíziu, tam je to horšie. Najrozumnejšie by bolo televízor zakázať. No môže to spôsobiť aj ťažkosti. Dieťa sa potom nevie rozprávať s rovesníkmi o tom, čo „všetci videli“. Môže to byť frustrujúce.

A tak asi najlepšia rada znie všetko s mierou. Trocha televízie, trocha počítača. Nech si dieťa z týchto technológií zoberie to najlepšie čo sa dá. A potom nech ide von, do živých vzťahov. Tam nech sa čo najviac učí, ako byť súčasťou kolektívu. A tam nech sa aj hýbe.

Pravidelný pohyb dá vášmu dieťaťu šance, ako byť zdravým a štíhlym.

Môžu deti piť sladké malinovky?

Skladba stravy pre deti je trocha odlišná od toho, akú skladbu stravy má mať dospelý človek. Dieťa je v neustálom pohybe. Teraz nemyslím na deti, ktorých hlavný pohyb spočíva v prepínaní ovládača pred televízorom. Ak sa dieťa hýbe, potrebuje . Spáli ich bez problémov. Ak tu a tam dostane pohár džúsu, či malinovku, nič zlé sa nestane.

V hre sú však niektoré problémy. Samotný cukor je látka, ktorá deťom chutí. Je ako slabá droga. Chutí mi, tak chcem viac. Ak môžem viac, chcem ešte viac. Priveľa cukru však už dieťa nemusí vybehať. Navyše veľa cukru v tele má aj zdravotné následky. Cukor „kradne“ vitamín B, spôsobuje hyperaktivitu. Je preto lepšie, ak deti nejedia veľa cukru. Žiaľ, cukor je jednou z hlavných zložiek malinoviek. Časté užívanie cukru môže vyvolať zmeny v metabolizme.

Ďalšou otázkou je, či si myslíte, že je vhodné, ak deti užívajú kofeín. Dali by ste svojmu dieťaťu šálku čiernej kávy? Asi nie. Ale postaviť predeň fľašu kokakoly, to áno. Fľaša kokakoly má rovnaký obsah kofeínu, ako šálka kávy. Pepsi má o niečo menej kofeínu, ale nie je to zanedbateľná hodnota. Kofola má ešte nižší obsah kofeínu.

Takže z pohľadu kofeínu by bolo lepšie, ak by deti kolové nápoje nepili vôbec.

Čo však malinovky a deti? Aj tu je ťažká odpoveď. Ak si pozriete zoznam éčok a chemikálií, z ktorých sa bežne malinovky skladajú, je zle. Uvedomíte si, že malinovky je vhodné liať skôr do záchodov, ako do detí.

Pokiaľ ide o džúsy, tie sú asi najlepšou voľbou zo zlých možností. Aj džúsy sú výborný biznis so sladkou vodou. Tie lacnejšie obsahujú skôr sladkú malinovku ako stopercentný extrakt z ovocia.

Lepšie by bolo, ak by ste svoje deti naučili jesť ovocie a piť čistú vodu.

Radím teda, aby ste všakovaké sladké žbrndičky do detí lievali radšej len občas. Ak dostanú tu a tam pohár dobrej malinovky, či priamo kolu, nič zlé sa nestane. No ak si vytvoria návyk, že ak sa pije, tak sa pijú džúsy a malinovky, rýchlo začnú tučnieť. A odmietať čistú vodu. Len si zrátajte, čo to stojí rozmaznávanie chuťových pohárikov vašich detí mesačne váš rodinný rozpočet. Prirátajte zdravotné riziká a máte jasno.

Obezita detí a štítna žľaza

Ochorenia štítnej žľazy sú všeobecne známou spolupríčinou vzniku obezity. Ak sa povie slovo choroba, viete, že čokoľvek napíšem môže a nemusí platiť aj na vás. Poraďte sa s lekárom!

Najčastejšie ide o poruchu štítnej žľazy. Táto porucha spôsobuje zníženie výdaja energie v pokoji. To je výdaj energie, kedy sa sami nehýbete. Telo stále vydáva energiu, no v prípade poruchy na hormonálnej úrovni môže klesnúť tento výdaj a o to ľahšie potom človek priberá. O tom, že klesol výdaj energie človek nevie a ak zje toľko, čo je pre zdravého človeka normálne, priberie.

Na poruchu fungovania štítnej žľazy v našich končinách máva často vplyv nedostatku jódu v potrave. Aj keď je soľ jodidovaná, často to nestačí. Poraďte sa so svojím lekárom, či je vhodné, aby ste svojím deťom podávali niektorý výživový doplnok obsahujúci jód.

Veľmi vhodnou prevenciou môže byť čo najčastejšie podávanie jedál z morských rýb, potvor, morské riasy. Sú to najprirodzenejšie formy, ako do organizmu dostať jód. Žiaľ, niektorí ľudia sú na morské ryby alergickí. Potom sa poraďte s alergológom.

Obezita a vývoj dieťaťa

Nadmerná , nadváha a obezita sa podpisujú na zdraví detí. Deti s nadmerným príjmom potravy sa vyvíjajú rýchlejšie.

Dievčatá s miernou nadváhou majú menštruáciu skôr. Veľmi tučné dievčatá zas neskôr. U chlapcov sa obezita prejavuje v puberte zníženou produkciou testosterónu. To má okrem iného za následok, že sa im tuk môže ukladať aj na miestach ktoré sú typické skôr u dievčat. Viete si asi predstaviť, čo spraví s psychikou chlapca, ak má veľký zadok a stehná a žiadne svaly.

Nadváha a obezita už v detskom veku prináša aj skorší príchod ochorení z obezity. Cukrovka, žlčníkové ťažkosti, srdcovocievne ochorenia a rakovina. To sú dôzledky obezity a životného štýlu. Ešte donedávna to boli choroby starších ľudí. Dnes nimi často trpia mladí ľudia. U obéznych detí je bežný vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol. Už v detstve si obézne deti poškodzujú kĺby. Častejšie majú ploché nohy

Najhoršie je, že ak už dieťa je obézne, zvyká si na to, že život znamená ťažkosti, diskrimináciu (obézne deti sú diskriminované, spolužiaci sa im posmievajú). Aké očakávania do života budú tieto deti mať? Že život je pes?

To všetko je dôsledkom pohodlia, nevhodnej potravy a nedisciplíny.

Prevencia detskej obezity

Ak ešte dieťa nemáte, jednou z najdôležitejších vecí je kojenie. Aspoň pol roka treba dieťa kojiť. To sa nedá ničím nahradiť. Materské mlieko je jediná výživa, ktorá je určená pre bäbätko. Akékoľvek výrobky na prikrmovanie sú určené len pre prípad, že kojenie nie je možné. Kojenie má vplyv na mnoho celoživotných dôsledkov pre deti – nielen na jeho obezitu.

Opatrne treba voliť aj potraviny. Veľa reklám odporúča produkty doslova nabité cukrom. Mliečne produkty, čokolády, cukríky, cereálie. Všade výrobcovia pridávajú cukor, pretože potom ich produkt má výbornú chuť a deti sa ho dožadujú. To je dobré pre predaj, ale zlé pre zdravie detí.

Deti by mali jesť potraviny s čo najmenším obsahom cukru, hlavne cukru „rýchleho“. Sacharóza, glukóza a fruktóza sú častou prímesou väčšiny maškŕt. Preč s nimi. Nedávajte ich deťom. A keď, tak len občas a málo. Nedoprajte deťom rôzne pudingy, krémy, smotanové výrobky.

Na druhej strane váh je pohyb. Deti potrebujú pohyb. No deti s obezitou sa pohybu vyhýbajú. Často preto, že po pohybe sa im horšie dýcha, majú výbornú výhovorku – astma. Obezita však astmu akceleruje, zhoršuje. AZk vaše deti nemajú radi pohyb natoľko, že by sami chodili „všetko vybehať“, zaraďte do ich programu povinný pohyb. Cvičenie pod dohľadom trénera, alebo kolektívny šport. Pohyb sám nespôsobí chudnutie, ale môže k nemu značne prispieť. Prispeje však hlavne zdraviu.

Kľúčovým faktorom prevencie obezity u detí však je rodina. To, čo dieťa vidí doma, to bude samo napodoňovať, tak bude žiť po celý život. Ak ste rodičia, ktorí majú nadváhu, alebo obezitu, aj vaše deti sú na tom asi podobne. Netolerujte svoju vlastnú nadváhu. Začnite u seba. Schudnite. Jedzte zdravo. Cvičte. Je to jediný odkaz, ktorému deti budú rozumieť.

Vyrastú deti z obezity?

Veľa ľudí obezitu bagatelizuje nielen u seba, ale aj u detí. Hlavne starší ľudia si ešte pamätajú časy, kedy sa (v polovici 20. storočia) považovala obezita za ochranný faktor proti niektorým chorobám, napríklad proti tuberkulóze. A tak považovali peknučké, tučnučké detičky za zdravé. Žiaľ, ukazuje sa, že to bol nesprávny pohľad. Tučné deti nie sú zdravé ani v detstve, ani v dospelosti.

No aj mladší ľudia obezitu u detí bagatelizujú. Však čo, dieťa to vybehá. Kým vyrastie, bude štíhle. Hlavne, keď mu chutí. Sú aj iné mýty. Ľudia si myslia, že ak dieťa veľa je, viac vyrastie.

Žiaľ, štatisticky sa ukazuje, že deti, ktoré majú nadváhu tento stav nevybehajú, ani sa ho nestrasú. Naopak. Nadváha vzniká v príjemnom životnom štýle – v pohodlí a pri maškrtení. Čo príjemnejšie môže byť, ako pokračovať v tom, čo je príjemné? A tak tučné deti nemajú záujem o šport, ani o zdravšie potraviny. A tieto skúsenosti si zafixujú a prenesú do dospelosti.

V puberte možno nakrátko schudnú nejakou drastickou diétou (hlavne dievčatá). Ale už čoskoro sa im kilá vrátia nazad.

Pozrite si pokračovanie v článku diéta pri detskej obezite.

 • Podľa dieťaťa najlepšie sú čokolády, tyčinky, sladké koly a slané „rýchle jedlá“. To celé posypať zemiakovými lupienkami, praženou kukuricou a slanými orieškami. K tomu zmrzlina, predtým kakao, potom cukríky a torty.
 • Najlepšie podľa racionálnej výživy je málo všetkého s prevahou jedál, ktoré deťom vôbec nechutia.

Mnoho rodičov podľahne rôznym grimasám svojich ratolestí nad špenátom a zeleninou, (aj ja som ich strúhal, dodnes z toho mám vykrivenú tvár), a pre pokoj v dome im dá radšej to menej zdravé. Veď keď im to tak chutí…

Tento prístup je pochopiteľný, no pre neskorší život dieťaťa môže byť nebezpečný. Ak si človek v detstve navykne jesť veľa dobrôt, asi s tým len tak ľahko neprestane. Nadváha v puberte sa sama od seba v dospelosti nestratí.
Myslite na to, keď budete v potravinách nabudúce vkladať zemiakové lupienky do košíka.

Možno si poviete – veď len výnimočne. Ale ako často umožníte vášmu dieťaťu výnimku? Ak raz za dlhý čas, je to fajn, ale ak denne, môžete tak vybudovať u vášho dieťaťa sklon k nadváhe a neskoršiu obezitu. Dobrotami mu vlastne kúpite mnoho problémov a skoršiu smrť.

Skúste na to myslieť a skúste deťom vysvetliť (čo asi nie je možné), že život nekončí v puberte, dokonca sa tam ani len nezastaví.

Alebo chcete mať zo svojho syna v štyridsiatke vypaseného brava, ktorý sa zadýcha aj cestou na záchod? V päťdesiatke môže mať problémy s cukrovkou a v šesťdesiatke môžete stáť nad jeho hrobom a hádzať na rakvu kvety.

Myslite na to, keď mu nabudúce hodíte na posteľ zemiakové lupienky.

Keď na túto tému hovorievame so známymi, často padne názor, že sa mi dobre hovorí, ale ich ratolesť je iná. Ak chce čokoládu, musí ju mať a vytrucuje si ju. Nejesť pár hodín z trucu je ľahké, ale vydržať dlhšie už je problémom. Rozumne zvolená stratégia vykrmovania môže byť pomalá. Netreba hneď všetko zmeniť, lepšie, ak na zmeny prejdete pomaly. Veďte si evidenciu, čo sa jedlo a plánujte. Pomalým prechodom na racionálnejšiu stravu zmeníte stav vecí bez „boja“. Plánujte na ploche mesiacov, nie tak, že od zajtra žiadne čokoládky…

 

Komentáre k článku: Obezita u detí

 1. Dagmar 9. apríla 2006

  Ja som sa celých 40 rokov stravovala tak, ako každý na Slovensku. A samozrejme, že aj rodine som dávala jest to isté. Až mi dorazila rakovinka:) Toto mnou otriaslo. Začala som študovať knihy, na základe ktorých som kompletne zmenila životosprávu (aj rodine). Už po krátkom čase od zmenenia stravy mi lekárka oznámila, že som negatívna. V prvom rade som vylúčila 3 biele jedy:
  múka (používam len celozrnnú), cukor, soľ (používam len morskú, malé množstvá). Žiadne konzervy – majú veľký obsah potravinárskej soli a iných škodných prísad. Mäso – len 2-3x do mesiaca. Žiadne minerálky (zvlášť nie s bublinkami), len pramenité vody (Naruta…z Kauflandu). Jem: ovocie, zeleninu (surovú aj varenú), strukoviny, obiloviny (v obchodoch ich je vela), syry, jogurty biele, kyslé mlieko, orechy, med – ako sladidlo do prívarkov, koláčov, sušené ovocie-je tam veľa prírodného cukru.
  Vďaka strave som sa zbavila rakoviny.

 2. karina 25. augusta 2006

  Problém nastáva ešte s milujúcimi babičkami, ktoré tak s láskou vykrmujú svoje milované vnúčatká tým najlepším z najlepšieho. Po 2-týždennom prázdninovom pobyte u starých rodičov si deti takmer nepoznávam. A môžem začať stravovaciu prevýchovu.

 3. Lenka 24. októbra 2006

  Obcas ma chyti strasna zlost, ked vidim nezodpovednych rodicov, ako svojim otrasnym osobnym prikladom kazia zivot svojim detom. Minule sme s muzom cakajuc v rade na autoumyvarku rodinku v aute pred nami, ktora fakt stala za to. Rodicia v aute fajcili, decka – teenageri- si sli kupit na pumpu nieco pod zub – t.j. chipsy a redbull. Pocas cakania jedno z deti – chlapec s lahkou obezitou vypil redbull a ako siel vyhodit plechovku do kosa -(uctyhodne, ze ju nevyhodil z okna) – si dvakrat schuti odplul, pritom sa usmial na rodicov a ukazala mierne skazene zuby. Nieco tak odporne som uz dlho nevidela.
  Take deti mi je strasne luto, ze kvoli nezodpovednym rodicom skoncia s problemami vsetkeho mozneho druhu.

 4. sanus 26. apríla 2009

  prosím,poradíte mi niekto ako na babku??skúšala som rôzne rozhovory typu nemôžete ho takto prepchať,ale nič nepomáha..mám 7 ročného syna a pomaly začína vyzerať ako malé prasiatko..doma sa stravujeme zdravo, síce si sem-tam doprajeme sladkosť, ale je to v norme.žiaľ ani jeho tato ho moc nepodporuje, pretože „ON“ má chuť večer na pukance a prečo by nemohol aj malý,veď to neškodí ako chipsy.Ale neviem čo s tou babkou,pretože pracujem do deviatej večer tak nám zatiaľ iné neostáva ako nechať ho v jej opatere,ale mám už veľklý strach ako začína môj syn vyzerať, dávam ho aj na šport,ale očividne je to málo..prosíím poradíta ako na babku???

 5. jana k. 5. júna 2014

  so starymi rodicmi je to fakt tazke…ked boli deti v skolskom veku, chodili na prazdniny k mojej mame a ta ich fakt vykrmovala, na tanieri boli porcie ako pre dospelych, a co bolo najhorsie, museli to dojest, doslova ich nutila, na co sa mi stazovali…
  pochopitelne, neboli na to zvyknuti, lebo ja som ich nikdy nenutila dojedat, ak boli syti, prestali jest a radsej som zvysky vyhodila, ako by im malo byt zle
  co sa tyka stravy, varila som zdravo, ale ako vsetky deti, lubili kolu, ja som dovolila iba 1 flasu na vikend pre oboch, ja sama som pila cistu vodu alebo lucku
  neskor, ked boli starsi, pili radsej ovocne stavy, voda im nechutila
  teraz piju aj cistu vodu, no a pivo;)
  ja pijem stale iba vodu
  nie je to jednoduche, s tymi ratolestami, ale treba ist aj osobnym prikladom a napr. moje deti milovali spenat (ale iba co som uvarila ja), a v chladnicke bolo stale vela zeleniny a ovocie na stole

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: