Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Som chudý. Čo ďalej?

Som chudý. Čo ďalej?

Vaša novozískaná štíhlosť nie je nemenný stav. Ľahko by ste mohli o všetko prísť. Akonáhle teda klesnete s hmotnosťou na váhu, ktorá sa vám vidí primeraná, prestaňte chudnúť. Či ste už schudli 5 alebo 50 kíl, čaká vás ešte jedno obdobie: zvyšok života. Čo s ním? Ak ste mali ťažkosti s nadváhou či obezitou, počítajte s tým, že si budete musieť sústavne dávať pozor. Budete sa musieť stále strážiť. Navždy. Možno to vnímate ako nespravodlivosť, ale nedá sa nič robiť.

Žiaľ, veľká väčšina ľudí sa pri chudnutí dostane len po schudnutie. O pár mesiacov ich znova vidíte tučných. Čo sa stalo? Prečo je tak ťažké udržať si novú váhu? Pretože väčšina tučných proces chudnutia vníma iba ako dočasný nástroj na zbavenie sa pár kíl slaniny. Pár mesiacov sebazaprenia, nech nie som tak tučný. Po schudnutí nastane uspokojenie. „Už som v poriadku“, povedia si. A vrátia sa postupne k pôvodnému životnému štýlu. Tu a tam výnimka. Občas vynechaný tréning. Stále viac výnimiek. Čoraz viac sa to podobá tomu životnému štýlu, ktorý ich už raz priviedol k obe­zite. Zákonite sa to zopakuje. Len rýchlejšie. Po schudnutí priberiete ľahšie, rýchlejšie.

Preto stále opakujem: chudnúť treba zmenou životného štýlu na taký, ktorý bude možné dlhodobo udržiavať. Nedajte si za cieľ chudnutie, ale zdravší životný štýl. To je trvalý, dlhodobý cieľ, ktorý nemá koniec. Dáva však zmysel dodržiavať ho. Viete prečo to robíte, cítite výsledky.

Som chudý. Čo ďalej?

Schudli ste? Tak už nepriberte!

Nesnažte sa preto schudnúť do dokonalej postavy. Ak ste roky trpeli obezitou, počítajte s tým, že dokonalú postavu už nedosiahnete. Ak ste obézni, nedajte si za cieľ schudnúť „do plaviek“, či znovu získať „perfektnú figúru“. Na ňu ste mali myslieť, kým ste roky tučneli. Uspokojte sa s cieľom schudnúť pre zdravie. Dajte si za cieľ schudnúť „len“ na štíhlosť primeranú veku a predchádzajúcej hmotnosti. Ak ste boli obézni a meriate napríklad 170 centimetrov, nemali by ste sa snažiť schudnúť na menej ako 70 kíl (výška mínus 100).

Ako ukončiť proces chudnutia

Aj keď sa zameriate na zdravší životný štýl, v prvej fáze vás bude zaujímať jeho najviditeľnejší efekt: chudnutie. Sledujte to. Chudnutie má mať svoj začiatok, priebeh a aj celkom jednoznačný koniec. Ako ukončiť proces chudnutia a prejsť na normálnu stravu? O tom je táto kapitolka.

Zmeny v jedení po schudnutí

Nesmiete zmeniť stravovací režim! Ak ste doteraz jedli 8 000 kJ energie denne, váš je na to nastavený. Keby ste teraz skokovo prešli na vyšší príjem energie, začali by ste pravdepodobne priberať. Preto musíte pridávať energiu čo najpomalšie a veľmi opatrne.

Oproti predchádzajúcemu režimu teda obohaťte svoj denný príjem energie len o 500 kJ na deň. Nemusíte to počítať cez tabuľky, prax už máte. Najlepšie, ak začnete mierne pridávať pomalé . u zdravého človeka je oveľa bohatšia na sacharidy. K nej sa budete v priebehu pár týždňov, či mesiacov chcieť dostať. Oproti chudnutiu budete veľmi mierne uberať z bielkovín a odvážnejšie pridávať pomalé sacharidy.

Denne teda po schudnutí zjedzte len o 500 kJ jedla viac, než doteraz. Napríklad si dajte väčší krajec chleba, než ste si dávali počas chudnutia. Nič viac si navyše nedoprajte. Z denného príjmu okolo 8 000 kJ sa teda dostanete na 8 500 kJ. V tomto režime zotrvajte asi týždeň. Potom sa odvážte a odmerajte si pás. Ak váha, alebo opasok ukazujú, že ďalej chudnete, prihoďte denne o ďalší kúsok jedla viac. Denne teraz zjedzte napríklad 9 000 kJ energie. A o týždeň znova na váhu.

Týmto spôsobom nájdete množstvo potravy, ktoré môžete denne zjesť bez toho, aby sa vaša hmotnosť po týždni zmenila. To je to správne množstvo potravy, ktoré odteraz budete jedávať. Optimálne bude, ak sa postupne dostanete zhruba na čísla, ktoré sú primerané vášmu veku a pracovnej záťaži.

Žiaľ, už nikdy sa nesmiete vrátiť k starým nešvárom typu:

 • Jedenie bez kontroly
 • Maškrtenie
 • Jedenie nevhodných potravín
 • Nepravidené jedenie
 • Pasívny životný štýl bez športu
 • Návrat k popíjaniu alkoholických nápojov

Šport: teraz alebo nič

Chudli ste bez pohybu? S výrazom kata vstupujúceho do cely odsúdenca mám pre vás len dve slová: Je čas. Začnite sa venovať pohybu. Najradšej pravidenne, alebo aspoň pravidelne každý druhý deň. Bez cvičenia nemáte žiadnu šancu udržať si svoju ťažko získanú nízku hmotnosť. To už nehovorím len za seba. Také sú výsledky dlhodobého sledovania ľudí, ktorí schudli. Tí, čo necvičili, vždy stučneli. Tí, čo po schudnutí cvičili si dokázali váhové úbytky udržať podstatne dlhšie alebo dlhodobo.

Staré šaty patria do kontajnera!

Schudli ste? Vyhoďte staré šaty. Môžete si nechať jedny. Tie najväčšie, ako výstrahu a spomienku. Ale nenechávajte si v šatníku rezervu starých šiat. Ak by sa vám neskôr podarilo nepozorovane tučnieť, zistíte to včas. Nové šaty vám budú malé a nebudete si mať čo obliecť. Tak je väčšia šanca, že si včas uvedomíte, že ste na udržiavanie hmotnosti pozabudli. Vždy je čas napraviť to! Čím skôr to zistíte, tým kratšia je cesta späť.

Mozgová rekreácia

Človek nemusí byť tučný nato, aby mal dôvod prejsť na rozumnejší štýl stravovania. Kvalitná strava zlepšuje zdravie a celkovú výkonnosť. Práve preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, čo vkladáte do úst. No jedenie samotné na zlepšenie zdravia nestačí.

Aby vám zdravie slúžilo, je vhodné najskôr sa pokúsiť zdravie pomenovať, zadefinovať. Mne sa najviac páči definícia zdravia ako „stavu telesnej, duševnej a sociálnej pohody“. Obezita z tohto pohľadu nie je zdravie:

 • Telesne človek nie je v poriadku, ani v pohode.
 • Duševne si to tiež tuční zvyknú „zlíznuť“.
 • No a o diskriminácii azda netreba písať, je to známa vec.

Zdravší životný štýl by mal znamenať nielen zdravú telesnú schránku, ale aj pocit spokojnosti a dobré sociálne zaradenie.

Môžete tento prístup k zdraviu ľahko napadnúť: podľa definície zdravia ako stavu úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody vlastne nemôže byť dokonale zdravý nikto. Ak mi okolo stola preletí mucha a vyruší ma, tak som v nepohode. Ak som v nepohode, tak som „chorý“. Ak sa o tejto znepokojujúcej muche pôjdem poradiť k psychiatrovi, dostanem možno aj číslo diagnózy. Takže neberte to doslovne. Zdravší životný štýl by pre vás mal znamenať také zmeny v živote, že budete celkovo spokojnejší. Viac sa budete usmievať, lepšie cítiť, viac dokážete, budete obľúbenejší a spokojnejší. To sú prejavy zdravia. Zdravé opodstatnené .

Strava by preto nemala byť jedinou vecou, ktorú si strážite. Snažte sa vyhýbať všetkému, čo vás akokoľvek zaťažuje. Nezaťažuje nás len údená bravčová krkovička. Môže to byť fajčenie, pobyt v miestnosti s fajčiarmi. Hluk. Nepohoda. Hlupáci a manipulátori, ktorí vás deptajú. Nedostatok odpočinku, spánku. Mizerná a zle zaplatená práca. Zdroje napätia, problémov, konfliktov. Zdroje naliehavých, no zbytočných informácií. Je výhodné, ak do zdravšieho životného štýlu zahrniete taký režim, ktorý čo najefektívnejšie zmierni všetky takéto „škodliviny“.

Viem, nedá sa zbaviť všetkého „zlého“. Sú veci, ktoré neovplyvníme. Znečistenie ovzdušia, zlé vzťahy na pracovisku. Fajčenie, či u najbližších. Mnohé zaťažujúce veci sa však dajú zrušiť celkom ľahko. Práve na tie sa zamerajte.

Som chudý. Čo ďalej?

Tejto téme som sa podrobne venoval v knihe Ako dosiahnuť úspech. Prakticky celá je zameraná na to, ako si upratať vo vlastnom živote. Ako si zjednodušiť život. Takže tu preletím telegraficky len pár dôležitých bodov.

63× koment k článku Som chudý. Čo ďalej?

 1. Ahoj:)
  Mám 17 rokov a schudla som 25 kíl v priebehu troch mesiacov… jún-august 2007… takže konečne štíhla:) ale ani si nevieš predstaviť tie mory čo zažívam teraz:( bojím sa začať jesť, momentálne mam racionálnu stravu a chcem sa jej držať, sladkosti som nemala ani… dlho proste:D.., a potrebovala by som Tvoj názor čo a ako lebo sa z toho nevymotám, a aporopo, pred dvoma mesiacmi som mala anorexiu, boli to strašné muky a nechcem aby ma to znovu chytilo lebo mám také ciťáky že sa to vracia pretože včera som nič nejedla a najradšej by som sa prefackala!!!!
  Tak prosím, aspoň nejaká malá rada, aj to ma poteší ale ignoráciu nechcem!! :D

 2. Andrea 8 kíl za mesiac? To je šialenstvo, radím konzultovať lekára – diétológa/obezitológa, lebo inak nebudeš vedieť čo ďalej. Asi máš spomalebý metabolizmus, potom sa priberie z čohokoľvek a zas škrtiť jedlo je blbosť, lebo sa to celé len zhorší. Je dobré, že o tom hovoríš, anorexia je veľmi vážna,zákerná. Potrebuješ oporu a uprednostni odbornú.

 3. Mila Miram.
  Viem dost presne co prezivas. Zazil som to sam na vlasnej kozi. Mam 19 rokov. Kazdu hodinu som stal pred zrkadlom a pozeral, ci som nepribral, jedol som len fakt nieco uplne lahke, ziadne sladkosti, 5x denne som sa meral, vazil…… Proste blud. Ja som prvych 25 kg schudol za ani nie 100 dni.
  Môj ( a asi aj tvoj) problem spocival v tom, ze take obrovske mnozstvo vahy zhodit za par dni, to je velmi do oci bijuce cislo, ktore si kazdy vsimne. Kazdy koho som stretol, mi vravieval: Ako si schudol, To snad uz ani niesi ty, To uz nie je ani polovicka z teba, Vyzeras dobre….. A ak ti to okolie pripomina denno denne, tak je jasne ze sa nechces zdat svojej stihlosti.
  Ale pozor, to je PSYCHICKY problem.
  Ja som stale svoje hranice znizoval. Najprv mi stacilo, aby som vazil 100 kg. Ved mam vysku skoro 2 metre, tak nech aj vyzeram ako kus chlapa. Potom som si zmyslel 95 kg, nech mam aj BMI v poriadku. No a potom ze uz len na 90, nech je to pekne okruhle cislo a nakoniec som schudol na 88 kg.
  Mna osobne velmi hnalo do predu, ked mi kamarati hovorili, aby som prestal ved uz mi pomaly začijnaju byt vidno rebra, ved uz mas nohy ako palicky…….
  Velmi som sa tomu radoval, lebo som si myslel ze ma obdivuju, ako to dokazem, ved to je take tazke.
  Asi kazdemu som liezol na nervi, ved stale som len rozpraval co ma kolko kalorii, poucal som ich co by nemali jest…….
  Nemohol som uniest ked som sa poriadne najedol.
  Ked som zjedol toho malo, tak to bolo v poriadku.
  Ale ked sa vyskytla oslava, vecierok….., kde som zjedol iba trochu viac, tak mi stale behalo hlavou, ci nepriberiem, kolko kalorii naviac som zjedol……
  Normalne mi to neslo z hlavy ani za 2 hodiny.
  Realita vsak bola ina. Oni ma neobdivovali, vôbec si
  nemysleli za aku mam pevnu vôle, ze vsetko co chcem ta to aj dokazem……., ale mysleli si, ze uz som chory. A az ked som si toto uvedomil, tak som stym razne prestal. Svoju vahu som sa uz len snazil, a dodnes snazim dodrziavat, chodim pravidelne cvicit (kulturistika), beham, turistika a racionalna strava a je po probleme.
  Ak mas este niejaky problem tak napis, rad ti poradim, sam som to prezil a vôbec to nie je lahke obdobie. Je to ako zacarovany kruh.
  Mna hlavne zaujima, coho sa tak velmi bojis, ake mas pocity……
  Napis este nieco, rad ti poradim
  Milan

 4. ahoj som tu nová a potrebovala by som trošku poradiť ako si udržať váhu alebo prípadne ešte nejaké to kilečko zhodiť.teraz vážim 64kg pri výške 174cm.v máji2007 som vážila 79 kg.

 5. Nechcem komentovat tento clanok, ale chcem sa spytat jednu vec. Pri vypocte BMI mi bolo odporucana 3x do tyzdna fyzicka aktivita pri 129 tepoch za minutu, nedari sa mi tuto hodnotu dosiahnut ani za 30 minut pocitveho cvicenia na stepperi. V klude mam vsak TF 58-60 uderov za minutu, mozem zostat pri nizsej TF pri cviceni -cca 120/min, ked mam nizsiu kludovu TF?

 6. simona ak robíš stepper už dlhšie, tak to musíš zmeniť. Daj bicykel, alebo rýchlu chôdzu. Človek sa prispôsobí určitému pohybu a potom už je problém dosiahnuť požadovanú tepovú frekvenciu. Tú treba dosiahnuť hneď, nie po 30 minútach. Môžeš ísť aj pri nižšej TF, no nemala by klesnúť pod 50% MTF. Ak ti ten výpočet poskytol výpočet BMI na tomto webe, tak ten je nastavený 65% MTF. čiže 120 je určite OK. Ale čím dlhšie budeč takto cvičiť (týždne) tým ťažšie budeš dosahovať TF. Dá sa síce zdvihnúť zaťaženie, ale to nie je pre chudnutie dobré, navyše by ti už mohli začať trocha mohutnieť svaly.

 7. ahojte,

  mam 20 rokov a prosím o radu, na jeseň 2007 som mala menšie žalúdočné problémy pri ktorých som krátkodobo stratila chuť do jedla a schudla som pri výške168 cm z pôvodnej váhy 60 kg behom troch týždňov na 55 kg, bola som aj celkom rada pretože už počas strednej školy som sa snažila nejaké to kilo zhodiť no vždy márne, lenže ako sa môj zdravotný stav zlepšil ja som opät dostala chuť do jedla, začala som mať pocit a strach z pribratia, začala som kazdodenne bicyklovať 20 km od detstva jazdim na koni a začala som aj doma cvičit brušáky a tak… od rána do večera som myslela na jedlo a počítala kalórie, určovala som si čo a koľko môžem zjesť. lenže bohužiaľ sa mi to vymklo spod kontroly a posledný mesiac som stále v jednom kruhu hladovania a prejedania sa vzápetí, mávam nenormálne chute na jedlo a hlavne na sladké ked aj dva dni vydržím nejesť tak na ten treti zjem všetko čo mi príde pod ruku, potom prídu typické výčitky a myšlienky že to treba dostať čo najrýchlejšie zo seba von….chcem žiť zdravo a hlavne aby prestali tieto moje neovládateľné chute, ale ide to veľmi ťažko, myslíte si že by mi pomohli nejaké lieky proti chuti na sladké a všeobecne na jedlo??? Ak hej tak ktoré sú najlepšie??
  Dakujem

 8. Ahoj

  Muž, 15 rokov, výška: 176 centimetrov, hmotnosť 56-57 kg, obvod pása: 78 centimetrov, Ľahká fyzická aktivita.
  BMI mam 18-18,4

  Je moje BMI veľmi pod urovnou?
  Čo mam robiť aby bolo v norme?

  Ďakujem

 9. Ahojte………volam sa veronika ….meriam 167 a važim 60 kg ……..prednedavnom som važila 70 kg ….ale naštastie som schudla …do 60 kg …..chcela by som aby mi niekto poradil ako mam ešte schudnuť ……prosim .je tu nekto kto by mi mohol poradiť??????

  DAKUJEM

 10. Veronika,
  hadam sem este zabludis.. precitaj si pekne clanocky, ktore su tu, najdes v nich vsetko. ak potrebujes viac, pod do fora, tam je viac ludi a skor ti niekto bude vediet poradit! pekne si zhodila, teraz uz len doladovat!

 11. Milan úplne poznám to o čom píšeš pretože som na tom tak isto, to isté počúvam aj ja od každého a mám z toho také isté pocity ako si mal ty. čo sa týka kalórií som fanatik, všetko viem a trápi ma ak zjem niečo čo má toľko kalórií že sa potom trápim asi hodinu cvičením…Horšie je že momentálne mám problém za ktorý sa strašne hambím a nenabrala som silu niekomu to povedať… a tým je bulímia. Mám 21 rokov, a tiež sa mi podarilo schudnúť 25 kíl ale za rok a pol, takže celkom primerane. Napriek tomu sa stále trápim, lebo sa bojím že by som mohla pribrať naspať… Viem že jo to choré, ale zatiaľ neviem ako si pomôcť

 12. ahojte! chcela by som sa vam postazovat. pred rokom mi zistili cukrovku a priblizne od februara som nabehla na racionalnu stravu, tj ziadne sladkosti ani prilis mastne(alebo len obcas) a behom tohto obdobia sa moja vaha zmenila o celych 15kg, pricom to nebolo mojim cielom. problem je vsak to,ze moja doktorka ma obvinuje z anorexie a nejedenia,hoci jej marne vysvetlujem, ze jem poriadne, len racionalnejsie.ona mi vsak stale tvrdi,ze nie je mozne zdravou stravou schudnut tak mnoho..btw moje bmi je uz podvaha.tak sa teda pytam vas,je mozne tolko schudnut, alebo je problem aj niekde inde?este taky detail,trpim syndromom leniveho hrubeho creva, ale to myslim vplyv na vahu mat nema.dakujem za vase nazory a pripomienky..

 13. Zdravim mam tiez podobny problem od operacie zlcnika som schudla 20kil stale jem tie veci co mi nariadil lekar ako su….celozrne chlebicky …ovsene vlocky…proste bio potraviny sladkosti nejem vobec a ani mese len sem tam za cas …lenze tymto stravovanim sa mi naskytli ine tazkosti ktore mam len koli tej strave . Tiez sa bojim jedavat vela a casto aby som znova nepribrala. Neraz sa mi stalo ze som si raz jeden den dala …chipsi keksiky cokoladky hamburger a neviem co ine a ked som sa rano prebudila mala som o 2 kila naviac …A ktomu este nech sa kedykolvek najem vzdy sa mi nafukne brucho ….a je to dost neprijemne.

 14. ahojky budem mat 16….mala som odmalicka nadvahu lebo som brala lieky na imunny system a tie mi dali chut do jedla tak som sa nekontrolovala…cele roky som sa snazila schudnut a neslo mi to stale som drzala diety a vzdy to skoncilo tym ze uz nemozem no ale pred vianocami som si povedala posledny krat dost a ide sa chudnut no a za dva mesiace som schudla takmer 20 kil…teraz mam mensie problemy s mojim imunitnym systemom a som casto chora takze musim nabrat zdrave ziviny naspat no lenze teraz mam take obdobie ze az no uz som statna ze som schudla lenze co bude dalej to stale budem vizerat jak dajaky ony co sa vkuse kontroluje Aby Nahodou…..no totizto ja nepoznam normalnu porciu jedla proste ked som bola mala boloo to v pohode ale ja fakt neviem ako si normalne nabrat kedze som si naberala kedysi jak pre robotnika a s tym mam stale problemy…uz ma mama hresi ze nech jej dam s tymi porciami uz pokoj:D…no lenze to sa neda no a tak teda dufam ze sa do toho normalneho rezimu stravy dostanem a uz prestanem uvazovat nadtym aby som nepribrala lebo ajked to nechcem ale kazdy si raz za cas chce dopriat niecoho viac a kilo je hore lenze top kilo pojde aj lahko dole kedze ide leto no tak hadam to zvladnem ked tak drzte mi palce ak chcete:D

 15. ahoj, čítala som si vaše príspevky okolo anaorexie. To čo teraz prežívam sa len ťažko dá vysvetliť. Momentálne vážim 45kg a meriam163cm. moja denná strava je asi tri kiwi alebo jedno jablko či tanier zeleninového vývaru a veľmi sa bojím, že začnem priberať, je to asi šialené, ale ešte by som chcela schudnúť, lebo vôbec nevyzerám tak ako by som chcela. každý mi hovorí že vyzerám hrozne, že musím pribrať, alebo sa liečiť, ale ja neviem, možno len preháňajú. a keď viem, že všetci kontrolujú či jem a viem že musím, tak to zjem a potom to tajne bežím vyvracať a rýchlo sa odvážim. niekedy sú dni keď nezjem vôbec nič a niekedy ma pochytí taká chuť jesť, že ak to nevydržím, zase skončím pri záchodovej mise. a všetko sa takto stále krúti dokola, stále chcem schudnúť a povzbudzuje ma ako mi každý hovorí, že som vychrtlá, dokonca ma povzbudzuje aj hlad. lenže cítim sa akoby som ani nežila, všetko sa točí okolo jedla, váhy, kalórií už z ničoho sa neviem tešiť, len z toho že som zasa schudla, stále chcem byť lepšia a lepšia vo všetkom a vidím ako sa všetci odo mňa odvracajú…Viem že všetko toto je šialené a choré a nesprávne. ale ja s tým nedokážem prestať…

 16. arwen obávam sa, že to čo robíš sa dá nazvať pomalá sebevražda. ak si nedáš poradiť, budeš chudnúť dovtedy až kým sa ti celkom nerozvráti zdravie. tie zmeny sú od istej chvíle nevratné. potom už bude jedno, ako vyzeráš.

 17. Obávam sa, že sa mi tiež podarilo nasadnúť na tento kolotoč. A to som si myslela, že v 40-tke by som pomaly mala byť imúnna. Schudla som takmer 70 kíl a mám panickú hrôzu, že by som opäť pribrala. Teraz vážim pri výške 164 cm okolo 52 kíl, ale po neskutočnom množstve diét, mám metabolismus neskutočne spomalený a  mám obavy, že váhu neudržím ani pravidelným cvičením. Tak to istia laxatíva a ich dávky sa samozrejme zvyšujú. Mám váhu, čo som chcela a chcem stále menej a menej. Dúfam, že budem schopná sa zastaviť. S odstupom vidím, že robím somarinu, ale aj tak vždy urobím to isté a kolotoč sa ďalej točí. Dnes chápem, čo som predtým nevedela pochopiť. Naštudované ako by som mala postupvať mám dokonale, ale nejako sa mi nedarí…

 18. Meduza je dobré, že vieš popísať problém, teraz by to asi chcelo niečo s tým začať robiť. Laxatíva naozaj nie sú dobrým nápadom, telo stráca veľa minerálov a následky môžu byť naozaj drastické. Skús s niekým o tom začať hovoriť, prípadne vyhľadaj pomoc lekára.

 19. Vďaka za odpoveď Miro, rozum vie, že máš pravdu, ale……. stále sa veziem. Snáď sa to podarí časom.

 20. arwen, zaujal ma Váš príspevok, moja výška a váha sú totiž veľmi podobné – 162cm a 43kg. Pred pár mesiacmi som na tom bola podobne – síce som nikdy nevracala, ale bola som schopná zjesť za celý deň 10-centimetrový kúsok uhorky a ešte mať depresiu, že priberiem. Mala som 38 kíl, vážila som sa pre istotu niekoľkokrát denne a poznámky ostatných o tom, že som nechutne vychrtlá, boli pre moje uši ako rajská hudba.
  Predtým som totiž v priebehu zopár mesiacov schudla 13 kíl (čistého tuku, ako mi zisitli z meraní) a zo svojej novej postavy som bola unesená, už som nemohla prestať. Stále som si vravela „už chudnúť nesmieš“..a chudla som stále ďalej.
  Potom som začala priberať pod dohľadom výživovej poradkyne, ale len cestou zdravých potravín (myslím, že mám ortorexiu), nikdy by som nič nezdravé do úst nevložila – odrazu som mala normálny denný príjem… veľké raňajky, ovsené kaše, normálne obedy, na večeru dve žemle, samozrejme obrovské množstvá zeleniny a ovocia, pomedzi to maškrty z bio potravín…aké bolo moje prekvapenie, keď som prvých pár mesiacov nepribrala ani gram… moje telo bolo tak poddimenzované, že to skrátka ani nebolo možné. Teraz sa stravujem normálne a to, čo som pribrala, sú hlavne svaly.
  Arwen, vôbec sa nemusíte báť jesť..ak zavediete rozumný jedálniček, vaše telo síce dostane potrebnú nutríciu, minerály a vitamíny, no priberá sa len veľmi ťažko…
  Pri takom nezdravom režime a deficite živín sa rútite do hrobu… Pestrá a rovnomerne rozložená, no dostačujúca strava počas dňa, denne hodinka športu a nikdy mať nadváhu nebudete.

 21. Ahoj!
  Ja mam jednu otazku, mne sa podarilo schudnuť tak primeranou rychlostou …Len teraz rješim jeden problem…schudla som z prs… a to som nechcela ako mam docielit aby som pribrala na prsiach ale inde nje?Dakujem

 22. Ahoj Miri.ked citam,ako chce kazdy iba schudnut,a je tolko roznych rad ako na to.Ja som na tom uplne opacne.Mam 27r. a vazim ubohych 40kil.Som ztoho neskutocne nestastna,a nic mi nepomaha.Mam celiakiu,nechuti mi jest,vlastne ked sa nenajem,tak som iba nenajedena,napina ma nad kazdym jedlom,pomaly aj nad cistou vodou.Je to fakt strasne a neprajem to nikomu.Myslis,ze sa da somnou este nieco robit.Mat o par kilov naviac,to je moj sen.

 23. caute, rad by som sa spytal kedze som videl otazky k tepovej frekvencii ze ci sa da aj zomriet na stroji (behaci pas, bicykel steper asi nie ..) lebo ked behavam na pase tak pri zvysenom sklone a istej rychlosti mi ukazovalo tepovu frekvenciu 182 , citil som v hlave zily troska boll to zaujimavy pocit no troska neprijemny, pritom by som este stale nesiel naplno a rad by som … niesom dako obezny 180cm 78.5 kg aspon teda nemyslim :D , len rysujem a skusam pas lebo nemam moc kde sprintovat , pasy su divne a je to uplne o inom oproti behaniu rad by som vase dojmy .. diiik

 24. arwen : Ahoj arwen. Mala som tento isty problem, skoncila som na infuziach pri vyske 160 cm a 35 kil. Mala som zaludocne vredy, helikobaktera, navaly uzkosti, tepla a opat zimy, permanetne zvysena teplota a nedokazala som uz fungovat. Jedneho dna som odpadla, telo uz nevladalo. Prebdela som 3 tyzdne v nemocnici na infuciach po boku psychiatra. Nabehla na lieky, na terapie a po 7 rokoch s a mi podarilo pribrat. Teraz mam opacny problem, mam 70 kil a neviem sa zastavit, ale uz som si prestudovala clanky, precitala Mirovu knizku a viem, ze ani prejedanie sa ani jest malo nie je dobre. Treba si v ivote najst urcitu rovnovahu. Je to niekedy tazke a trva to roky. Ty by si si mala hlavne uvedomit to, co ti vravia kamarati a ludia tu, musis navstivit odbornika, inak ako pise Miro, je to samovrazda. Apropo, Tvoji rodicia to ako vidia? Ti Ti nevedia pomoct? Konzultovala si to s nimi?
  Drzim palce aby si sa z toho kruhu dostala co najrychlejsie.

 25. ahoj – mam len jednu otazku – preco uz moje telo prestalo chudnut? Mam 33, vyska 165 a vaha po chudnuti 57 (pred 65), chudla som od septembra do decembra 2009 a odvtedy uz nist…Chcela by som este aspon dve – tri kila. Preco? Stale sa stravujem rovnako (podla tohto webu) ziadne sladkosti, pitny rezim dodrziavam, jedlo kazde tri hodiny, …len toho pohybu je pomenej, ale mam tri deti, jedno este dojcim, tak sa doma nalietam jedna radost….Vie mi to niekto vysvetlit prosim?

 26. Ahojky
  Mám 17 a schudol som za rok 43kg .. mal som 112 a teraz mam 70-71kg… Dost som sportoval behaval a pod. Teraz by som zasa chcel nabrat ale svalovej hmoty hlavne na rukách a bokoch v oblasti rebier len neviem ako cvičim každy den ak sa da jedavam všetko okrem chleba a pod. jedavam hlavne grahamove rožky a pod. Chcel by som sa hlavne poradit s nejakým lekarom čo by som a hlavne kolko mal denne jedavat aby sa mi podarilo nabrat tu svalovu hmotu…. Ak by mal niekto zaujem mi poradit tak mi napíšte Ďakujem :)

 27. Mato to je téma pre športového lekára, alebo trénera. niekto má problém nabrať. v zásade silový tréning, primerane veľa bielkovín a určite netrénuj každý deň, 2 dni v týždni minimálne potrebuješ relax. cvič každý druhý deň. a ak chceš svaly, potrebuješ hodne spať.

 28. S váhou je to vždy také…indiferentné,u každého jednotlivca sa to prejavuje inak.Tí,čo sú štíhli,by chceli pribrať a naopak tí,ktorí majú pár kíl navyše,túžia po krásnom a súmernom tele.
  Takisto som kedysi patrila k tým,ktorí chceli byť dokonale krásni a chudí a tak som začala s diétou.Bola to moja vlastná diéta,len som obmedzila stravu a do svojho denného harmonogramu zaradila šport.Spočiatku to šlo fajn,za 4 mesiace sa mi podarilo schudnúť takmer 10 kíl.Avšak stále som na sebe nachádzala nejaké „vady“ a kilá som túžila vidieť dolu zo svojho tela.Počas nasledujúcich mesiacov,vrátane letných prázdnin,som vyčerpávajúco cvičila každý jeden deň,nejedla takmer nič,maximálne dve tri sušienky na deň a to len v ranných hodinách.Pri výške 174 cm som skončila na 40 kilách a nebyť rodičov,ktorí ma prinútili navštíviť lekára,zrejme by som v chudnití pokračovala.Mala by som im byť vďačná,pretože pri vtedajšej fyzickej stavbe tela by som očividne nezvládla maturitu,ktorá ma každú chvíľu čaká.No napriek tomu si teraz vyčítam,že som znova pribrala (vlastnou zásluhou,už niekoľko týždňov sa prejedám) na 52 kíl…

 29. Iwon Yuu
  Máme ťa za to pochváliť? Tak to si nemala robiť, tri úbohé sušienky…Určite si vedela, že ti už preskakuje.Zbytočne dokazovať niečo, čo nikto nebude hodnotiť pozitivne.

 30. Ahoj Miro, s redukčnou diétou som práve skončila a teraz mám tak trochu dilemu. Ak mám večeru vždy o 18:00 a cvičiť idem idem o 19:00-posilovanie brušných svalov a chrbta, cvičím každý deň tak cca hodinu, čo na večeru? Doteraz som jedávala šalát, ale myslím, že to je málo, lebo pri cvičení to ľahko spálim a všimla som si, že mi s takýmto prístupom ubúda skôr váha a nie centimetre, a malo by to byť naopak. Bolo by vhodné šalát dplniť kúskom pečiva? Nepriberiem zasa z toho?

 31. Lucike váž potraviny a počítaj si to. Kúsok pečiva nie je merateľný pojem.

 32. Aha jasné chápem. :) Myslela som to tak, že k šalátu si pridám buď polovicu rohlíka alebo keď som viac hladná tak celý rohlík. Potom hodinu počkám a idem cvičiť. Tak by ma zaujímalo, čo je to pri udržiavaní hmotnosti vhodné, lebo keď si dávam na večeru iba šalát, váha mi ubúda.

 33. Lucike čo tak mrknúť na príklady jedálničkov na tomto webe? Večer sa sacharidmi škrtí, ale treba bielkoviny.

 34. Chcem strasne schudnut ! Aj ked viem ze niesom tucna, som uplne normalna ( mam 165cm a 54kg) ale som sebou strasne posadnuta a vadi mi kazdy gram tuku na mne:( Vkuse sa len sledujem v zrkadle… Som sportovkyna preto mam trosku svalnatejsie stehna a ruky. Na stehna som si uz zvykla, ved nemozem mat nohy ako modelka pri tom co robim ale chcem schudnut z brucha. uz sa trapim asi 5 tyzdnov a nic :( Všetci do mna len hučia že načo to vobec robim, ci som sa zblaznila ale ked ja sa citim zle a to uz nikto nechape !!! Ved ktore dievca nechce vyzerat v plavkach dobre ;)) Mne z toho uz prepina !!! kontrolujem vsetko kolko ma kcal, kedy jem, kolko, cely den sa len prelievam vodou aby som nepocitovala hlad. Bola som zvyknuta strasne vela jest pri tolkych treningoch, fakt som jedla vela ale v zime mi to nevadilo, na zimu to praveze potrebujem ale teraz som po zraneni uz asi 4 mesiace a zo zaciatku to bolo hrozne zrazu zacat menej jest a nejest sladke. Teraz ked sa po tych par tyzdnoch normalne najem , nie prejem, tak mi je brutalne zle a este sa citim aj previnilo. Už ma to strasne stve a neviem co mam robit :( Všade pisu typy a diety pre obeznych alebo viac prisebe ludi. Mam pocit ze schudnem uz len ked prestanem jest alebo zacnem zvracat !!!!! Ďakujem za radu. A este ze strašne rada tu pisem :D je to super porozpravat sa s niekym, komu mozes kludne povedat aj vsetko lebo je to anonymne :))

 35. Všetci tu tak pisete ako by bolo to chudnutie nic tak preco sa mne sakra neda schudnut :(

 36. Nicole myslím, že hlavný problém je v tom, čo píšete hneď v úvode: „som sebou strasne posadnuta“. To nie je dobré, zmeňte to.

 37. Dobry den, volam sa boris, mam 13 rokov a 85 kilo, 161 cm. Ja viem je to obezita a chcem schudnut. Momentalne cvicim rano, ked pridem zo skoly domov a este vecer. Cvicim na pristroji body shape a robim 30 brusakov tiez rano, po skole a vecer. Ale som pomyleny lebo niekde citam ze ked robim brusaky tak neschudnem iba posilnim brusne svalstvo a potom som sa zase docital ze ked robim brusaky tak chudnem tym padom ze sa mi zo svalov uvolnuje kyselina mliecna a ta spaluje tuky. Proste viac svalov, rychlejsie spalovanie tukov. Chcem sa spytat ze ci taketo silove cvicenie ako posilnovanie na biceps, triceps a tak dalej, ze ci mi to naozaj pomoze schudnut? lebo si chcem ist kupit posilovacie lavicu aj s cinkami a budem na nej cvicit pravidelne. Tiez som sa docital ze niekto moze posilovat mesiace a roky a neschudne. Uz som zmenil aj stravu a ako som uz pisal som zacal aj cvicit a nemienim to teraz vzdat. vela fyzickej aktivity nemam : kazdy den v tyzdni robim ako som uz pisal rano, poobede a vecer tie cviky ako brusaky a dalsie a v stredu a v piatok este mame telesnu a este si kupim tu posilnovaciu lavicu. Ale to bude stacit aby som schudol? BMI Index mam na 33 a mam tam napisane ze uz som v nebezpeci. Par krat som sa uz pokusal schudnut ale nevyslo to. Kazdopadne teraz to uz nevzdam. a este sa obavam toho ze ci naozaj schudnem lebo mam problemy zo stitnou zlazou a vdaka tomu aom aj taky aky som.

 38. Boris zameranie na cvičenie je fajn, ale ak chcete schudnúť tak sa zamerajte na to, čo zjete. dosť pravdepodobne sú to sladkosti, slanosti, mastnosti a koly. alebo celý deň nič a potom všetko. všetko to dajte preč. a ak sa stravujete racionálne, tak rýchlo k lekárovi, obezita môže byť aj prejavom choroby.

 39. S obezitou som u lekara uz bol a spravili mi odber krvi na stitnu zlazu.
  Lekar povedal ze mozno v puberte mi ta stitna zlaza odide.
  Takze vlastne nemusim ani cvicit len sa poriadne stravovat a schudnem? a este ked budem aj cvicit bude to chudnutie efektivnejsie? Lebo ja by som chcel nielen schudnut ale najma nabrat svalovu hmotu a preto som sa rozhodol pre silove treningy a nie pre futbal alebo basketball. Ja sice neviem co je to racionalne ale ja si rano dam jeden pohar mlieka potom nejem uz nic, obed zjem a vecer jem uz iba slnecnicove smena, tie jem stale strasne mi chutia, som schopny aj 2 dni za sebou nejest nic ine ako sln. semena. Je toto spravne stravovanie? kazdopadne sa snazim jest jedla ktore maju malo Kcal a vela bielkovin na svalovu hmotu. Myslim ze chudnutie budem mat o to lahsie ze zjem vsetko, od mysli lupienok cez ovocie a zeleninu az po maso. isty cas som chodil do Body and Fitnes, je to posilnovna a tam mi trener tiez radil co mam jest .. kazdy den som tam cvicil a uz som bol na dobrej ceste len ako som uz pisal mam za sebou viacej neuspesnych diet a jedna z nich bola aj tato. Takze zacnem znova chodit do posilnovne. Myslim ze konecne uz schudnem. Neustale si citam rozne clanky a pozeram motivacne videa aby som zase nezslihal ale aby som mal motivaciu. Moj stryko posiluje uz 26 rokov, tiez zacal v 13 rokoch takze aj on mi cosi poradi.

 40. Nic o parazitoch. To milujem, clanky, mudrlantov, co si myslia, ze nieco vedia. Pritom nevedia dokopy nic, a ich nevedomost je az usmevna. Keby len tak vedeli, ze staci vykynozit parazitov, a keby vobec vedeli, aky velky problem to je… ach jaj.
  Potom by neplodili nezmysly typu, ze staci sa najest a zakerna tucnota sa vracia naspat. Zdravy clovek moze jest kolko chce a nepriberie. Za tym si stojim.
  Chory clovek zacne priberat. Pretoze je chory. Vacsinou, kvoli parazitom.

 41. Dobrý deň,mám 15 rokov a ešte pred tým ako som schudla som držala nezmyselné diéty tak sa mi samozrejme aj spomalil metabolizmus.Potom som po tých hladovkách schudla pár kg a potom som prešla na racionálnu stravu.Prímam okolo 3000kj denne ja viem je to málo ale schudla som a konečne mám postavu na ktorej chcem zostať.Už je to 4 mesiace,ale v každom jedle si nepočítam spolu bielkoviny,sacharidy a tuky proste si len zapisujem koľko to má spolu KJ.No teraz by som chcela zvyšovať dávky a udržať si hmotnosť len sa bojím že po takom spomalenom metabolizme môžem začať naberať kilá,tak potrebujem poradiť ako mám postupovať ? chcela by som pridávať postupne potravu ale potrebujem vysvetliť ako spočítať B,S,T.Poradte pls :/

 42. ahoj miro.poprosim ta o radu.nezmyselnymo dietami a hladovkami sa mi podarilo behom roka schudnut 15 kil.hoci v mojom jedalnicku prevladali zdrave potraviny,dnes a aj vdaka tejto stranke som si uvedomila ze som sa stravovala nevyvazene.pocitam si teraz prijeme energie v jedlach a aj ked mi vychadza mensi prijem akoby som mala prijat.cize mam prijat 9000 kj a moj momentalny prijem je o 1000 nizsi,mam pocit ze priberamno nechapeme preco.podla teba by som mala predsa stale chudnut.nie je to teda tym,ze sa mi spomalil metabolizmus a teraz si telo aj z toho nizkeho prijmu uklada do zasoby cize do tuku a preto priberam?neodsudzuj ma prosim,nevedela som o racionalnej strave ani o tejto stranke,chcem teraz napravit co som pokazila.skratka chcem ostat na tejto hmotnosti,zacala som jejst pravidelne podla tychto zasad len stale neviem ci mam teraz pomaly zvysovat kj alebo jest tych normalnych 9000kj a telo priberanie zastavi.nechcem jojo efekt.vies mi prosim poradit co s tym?

 43. veve nedá sa odpovedať bez dosť veľkého množstva doplnkových informácií, odporúčam radšej konzultovať lekára. Ak ste diétovala dlho, telo naozaj môže byť takpovediac spomalené a potom je navyšovanie príjmu veľmi pomalá vec, nerobte to skokovo. Jedzte toľko, aby ste nepriberali a každý týždeň pridajte denne len málo navyše, trebárs 500kJ na deň. Určite je potrebný pravidelný pohyb už dokonca života, inak váha pôjde hore.

 44. dik miro za odpoved.s tym pohybom mas pravdu.nema zmysel polemizovat nad kilojaulami,ked nie je pohyb,je to cele na figu.este sa ta spytam jedno.ked si potom druhy krat pribral tych osem kilov ako pises, tak si to vysvetlujes ako? tym,ze si si nekontroloval kilojaule a skratka jedol si nieco kj naviac? alebo si jedol normalne kilojaule tolko kolko potrebujes no necvicil si a preto si pribral? a stymi lekarmi je to tazke.nevedia velmi o racio strave,povedia len nejedzte vyprazane a tym to cele zhasne.nevedia o vyzive,je to smutne-bohuzial.

 45. veve viem, že mnohí lekári nevedia. ale je lepšie veci konzultovať s niekým osobne, trebárs skúste akv.sk tí vám poradia najlepšie asi u nás.

  Tých pár kíl čo som nabral to bolo spôsobené zväčšeným množstvom jedla, v príbehu to tuším je popísané. ja si už nevážim potravu roky, je to odhad a mám tendenciu občas poľaviť v disciplíne. aj to je veľmi častý jav aj u iných. potom je zrazu opasok tesný na starej dierke a človek sa musí rýchlo umravniť. napríklad na jar som mal ťažkosti s chrbátom, ktoré dodnes nemám vyriešené. dramaticky som obmedzil pohyb a už zas mám 85 kíl namiesto obligátnych 80. teraz som v strave dosť prísny, ale ten šport jednoducho telo potrebuje. a ísť dole so stravou nechcem, to je tiež zlé. takže je to celoživotný problém toto chudnutie. stále to treba regulovať a kontrolovať, inak by váha letela hore a ani by som sa nenazdal a mal by som aj 150 kíl, ani by som nestihol vyvaliť oči. a podobne sú na tom mnohí. ale stojí to za to aj za všetku námahu lebo je to stále lepšie, ako byť tučný.

  odporúčam vám preto, bojujte ako sa dá a dávajte svojmu cieľu vysokú prioritu. cvičenie, vhodná strava a rozumné množstvo odpočinku musia mať prednosť pred všetkým ostatným.

 46. dakujem miro za odpoved a aj za tuto stranku.najprv si ju komplet precitam a potom si kupim tvoju knizku.mozes povedat ci je knizka urcena len chudnucim alebo pomoze aj zdravym napriklad vypracovat racionalny jedalnicek? ja sa totizto uz teraz zaujimam skor o racionalnu stravu,uz nie o chudnutie.akv by bolo fajn..ale az ked budu mat nejake akcie..vsak ja by som sa nedoplatila u nich.

 47. veve moja knižka je o chudnutí a pre tých, čo chcú schudnúť. o racionálnej výžive by som odporučil skôr knihy doktora Bukovského. Alebo v čechách sú to doktorky ako Kunová, Málková a ich knihy.

 48. doktor bukovsky je celebrita a vie si za svoje sluzby zapytat.robila som si u nho anylyzu stravy s konzultaciou, a nic som sa nedozvedela.potom som objavila tento web a olutovala som ze som tam vobec sla.je tu vsetko dokonale a hlavne po lopate vysvetlene,super znazornene prikladmi,doplnene humorom a to vsetko uplne zadarmo.vazim si vysoko autora tychto clankov nielen preto ze dokazal schudnut-ale ze svoje skusenosti a vedomosti prostrednictvom tohto webu siri dalej

 49. Ahojte všetci :) Chudnutie ti je zaujímavá vec. No mám takýto problém. Schudla som pri výške 170cm z váhy 75 kg na váhu 58kg. Tu je ten problém. Nikdy som nebola pribratá, pribrala som keď som šla na vysokú.Trvala to asi 3 roky a potom som začala chudnúť. Mojou snahou bolo schudnúť na 63-65 kg.To sa mi podarilo Moje chudnutie bolo fajn, schudla som asi za necelý rok. Niečo som si naštudovala, niečo mi poradili ale bolo to v pohode, vôbec nie také drastické ako u mnohých na tomto fóre. Nemala som drastické chudnutie, občas som si dala aj nejakú dobrotu hlavne pri PMS :), cvičila som a až tak veľmi som to neriešila ale….chudla som ďalej čo sa mi už nepáčilo. teraz mám 58 kg a tam sa to zastavilo. Vďakabohu…. ale nedarí sa mi pribrať. Už som sa naučila neprejedať a chutí mi zdravá strava, nikdy neriešim či zjem o jeden krajec chleba alebo o jeden jogurt viac. Niekedy z toho akčného životného štýlu som taká unavená že musím zjesť ničo vysoko energetické, vtedy zhltnem niečo sladké lebo jednoducho sa necítim dobre. No ale chcem sa spýtať či je telo nastavené nejak že prestane chudnúť vtedy keď je nastavené na optimum alebo čo by mohlo byť príčinou. Viac som neschudla ale ani nepriberám, stále sa pohybujem medzi 58-60 kg. Už asi pol roka. Podľa tejto stránky mám podváhu. Najlepšie sa cítim pri 63/64 kg. Tak čo teraz?

 50. To čo tu píšete su občas naozaj bludy.1. vec kludne moze niekto schudnut aj 10-15 kil za 2 mesiace a to co tu pán Miroslav píše že by ste to mali konzultovat s lekárom je tiež blud.Každý človek co sa zaujíma o chudnutie,zdravý životný štýl alebo šport vie ze ked sa clovek zacne zdravo stravovat a zacne sportovat a ma dajme tomu 100 kíl tak prvých 30 pojde dole rychlo avšak potom budete chundut menej to je základný poznatok o ludskom tele.2. vec zákldný problém u ludi je ze nepochopia podstatu chudnutia. táto stránka vás zbytočne zaťažuje mnohými nepodtatnými tabulkami. Základ je mat väčší výdaj ako prijem energie.3vec extremne sa nezatažujte co jest. Napr. začnite behávat alebo utekat po schodoch skvelé pri chudnutí je plávanie. Jedzte ovocie,zeleninu ranajkujte! po 6 už nejedzte. Kludne si doprajte na ranajky aj nieco mimo diétu alebo zdravého stravovania aby ste pochopili prebytočnú energiu takze cukor si telo uklada ako tuky. Takže ked aj prijmete nejaké kalorickejsie jedlo nemusí to byt problem ked máte velký výdaj energie. Sačí si ist každý vecer zabehat nejlepsie je to na jesen a na jar cez zimu sa behá horšie ale pre niekho to nieje problém. Snažte sa posilnovať telo nemusíte chodit do fitka ale aspon doba posilnujte ruky brucho nohy! Niektoré veci na tejto stranke su pravda napr. pitný režim ten naozaj treba dodrziavat ale naozaj sa netrapte co jest kolko to ma energie atd. Stačí vylučit sladkosti,vyprázene jedla,pochutiny a pri dotatočnom pohybe(Beh,Plávanie,cvičenie) schudnete rýchlejsie ako pri dodržiavani vecí ktoré sa pišu na tejot stránke. A ešte dotaz pre mužov pri chunutí sa snažte dosť cvičit lebo vydíte aj pán Veselí sice shcudol ale svaly zabudol v skrini a to hádam nechcete

 51. Alexander, ale veď hovoríte v podstate to isté, čo je na týchto stránkach – takže aký „blud“?? Veď celé je to samozrejme o tom, že pri chudnutí musí byť väčší výdaj ako príjem – ale ako zistíte, aký máte príjem, ak si to nezrátate? Samozrejme, keď to už človek má v „oku“ tak si to vie odhadnúť aj bez váženia, ale väčšina normálnych ľudí, ktorí sa nezaoberajú dietetikou, nemá úplne predstavu, aký energetický príjem ktoré potraviny obsahujú – stačí si prečítať niektoré komentáre (napr. považovať diabetické keksíky za „diétne“ , napchávať sa ovocím, ktoré má spústu cukrov….). Táto stránka nie jev zásade nič nové alebo objavné – je to súhrn princípov pre zdravú životosprávu vedúcu k úprave/udržaniu si váhy, ktoré by Vám dal aj lekár, prevedené do praktických rád a vychádzajúcich z osobných skúseností autora. Samozrejme, že aj cvičiť je potrebné – ale zas, skúste si zrátať, aký energetický výdaj máte pri rôznych cvičeniach, či tým vykompenzujete akúkoľvek stravu; samozrejme to, že je fajn mať nejaké svaly (aj s ohľadom na bazálny metabolizmus) je neodškriepiteľné a ani tu sa nič iné netvrdí.Miro odkazuje na konzultácie u lekára a) v prípadoch, ktoré hraničia s poruchami stravovania (anorexia, bulímia) a teda by ich fakt mal riešiť lekár, b) keď dostane otázku na konkrétne detaily výživy, ktoré vie zodpovedať len lekár, ktorý dotyčného vyšetrí, c) keď ide o medicínsky problém. Keď hovoríte – vylúčiť „vyprázdnené jedlá“ – aké sú to? Ako to má nepoučený človek vedieť? Práve aj o tomto sa tu na viacerých miestach hovorí. Mám dojem, že ste si tieto stránky poriadne neprečítali alebo nepochopili.

 52. Ahojte všetci,
  TulaJ, čítaš mi myšlienky. Pri čítaní Alexandrovho článku mi napádali tie isté otázky a argumenty, ako Tebe. Takže pripájam sa k Mirovým fanúšikom, lebo tiež som bola presvedčená ako zdravo sa stravujem a po objavení Mirových stránok som zistila, že som robila kopu vecí zle. Na stránky o chudnutí ma doviedla manželova obezita /ja si našťastie držím ideálnu váhu na svoju výšku a vek, iba nejaké dve kilečká tuku okolo bruška teraz striasam vďaka poznatkom, ktoré som z Mirových stránok nadobudla/. A musím potvrdiť po 3 týždňoch učenia sa, čítania, počúvania a pozerania malých video vstupov, že iba počiatočné váženie a počítanie ma naučilo, čo som robila zle a čo znamená väčší výdaj ako príjem u mňa a čo napr. u manžela, ktorý bol dvakrát „väčší“ ako ja. Teraz sa mu pekne obvod bruška zmenšuje a váha klesá. A nebyť Mirových stránok, nikdy by sme neprišli ani ja, ani manžel na to, že bol vlastne podvyživený /raňajky – nič, na desiatu to isté v modrom, na obed iba tak málo jedla že toľko zjem aj ja s mojimi 55 kg, na olovrant to isté čo na raňajky a večer čo prišlo na chuť a aj toho málo. Výsledok: 182cm, 112kg, obvod pása 102/. A to vykonáva fyzicky stredne ťažkú prácu. Takže milý Miro, vďaka za Tvoje stránky, za všetky Tvoje poznatky, vďaka za Tvoju výdrž! Držím Ti palce a len jedna vec mi je strašne ľúto, že moji najbližší, ktorým by veeeľmi prospelo osvojiť si to, čo tu píšeš, si radšej nájdu milión výhovoriek prečo sa to nedá, len aby nemuseli poľaviť zo svojho pohodlia, koláčikov, klobásočiek…. /nemyslím tým môjho manžela, ten je zlatý a spolu chrumkáme mrkvičky ako takí zajačikovia/. Ahojte všetci

 53. Ahoj Miro chcela by som sa ta opytat co mam robit pretoze moja vaha je sice v normale, ale vcera som si zlomila nohu a tak budem dlhsi cas odkazana na postel cca 2 mesiace. Ani pred tym som nemala nejak extra pohybu ale predsa len cesta do skoly a spät, upratovane…Teraz mam strach že priberem, preto sa chcem opytať ako sa mam teraz stravovať a koľko kcal môžem približne prijať.Vopred ďakujem za odpoveď.

 54. Jana stravu bude vhodné prispôsobiť, najlepšie konzultovať s lekárom, toto sú dosť individuálne záležitosti a naslepo ťažko radiť. určite netreba držať diétu nejakú, len nejesť z nudy somariny, to je základ.

 55. Ahoj, Milan,

  rada by som sa poradila a porozpravala. Potešilo by ma, ak by si mi napisal kontakt na seba.

  Ďakujem,

  pekny deň všetkym.

 56. aha takže vy hovoríte že človek ktorý bol obézny už nikdy nebude pekný? hmm tak to velký prt -.-

 57. Dobrý večer,
  prečo prosim vas nenapišete aj ako zdravo pribrať? nie všetci sme obézny.
  Dakujem

 58. Marcel je to relatívne častý problém, že niektorí ľudia sú mimoriadne štíhli a neraz túžia trocha pribrať. Pod pribratím si ale asi nepredstavujete to, že by na štíhlom tele vzniklo veľké brucho. To by sa dalo možno vytvoriť jedením nevhodných jedál. Ak chcete celkovo posilniť, odporúčam na úvod konzultáciu s lekárom a následne si nájdite dobrého trénera, ktorý vám dá odporúčania čo robiť. Lekár preto, aby sa vylúčilo, či štíhlosť nie je spôsobená nejakým zdravotným problémom. A tréner preto, že ak sa potvrdí že ste zdravý tak potom asi bude potrebná kombinácia zdravej stravy a pravdepodobne aj silového cvičenia. To aspoň na úvod treba robiť pod dohľadom profíka. No a nakoniec aj zlá správa. Tieto stavy keď ľudia sú štíhli pomerne ťažko zmeniť, je možné že ste ten druh postavy, ktorá je naprogramovaná na štíhlosť.

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

 • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
 • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.