Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Mozog vás oklame pomocou bagatelizácie

Doteraz ste boli zvyknutí robiť si, čo sa vám práve chce. Disciplína pri chudnutí sa vám nebude hodiť do rozpočtu. Mozog začne rafinovane spájať dvojice informácií, ktoré spolu nesúvisia. Napríklad:

  • Rokfortová nátierka s cesnakom.
  • Odovzdanie súrnej pracovnej úlohy.

Spojí ich dohromady do zdanlivo logickej vety: „Nestihol som odovzdať úlohu, kašlem na všetko, teraz už to je jedno, dám si nátierku.“ Alebo: „Toľko práce predo mnou, dám si nátierku, nech sa mi lepšie robí.“ A už krotko hltáte, ani nestihnete mrknúť okom.

Mozog povýši nejaký aktuálny problém na taký dôležitý, popri ktorom sa vám akási diéta či chudnutie začnú javiť ako malicherné a zbytočné. Vytvorí ilúziu, že

  • sklamanie,
  • nuda,
  • zlá nálada alebo
  • rozčúlenie,

sa dajú vyriešiť sladkou tyčinkou. Je to normálna obranná reakcia. Ak práve jete, ťažko sa budete pritom triasť od rozzúrenia. Preto musíte byť pripravení na to, že váš mozog bude proti vašim záujmom bojovať v pevnom šíku s rodinou a priateľmi. Nezačnite preto chudnúť v období, keď máte objektívne problémy, dôležité súťaže, alebo skúšky. Nehodí sa ani obdobie, ak sa s partnerkou hádate. Ak sa hádate, naučte sa riešiť konflikty. Sú na to školenia aj knihy. Alebo zmeňte partnerku.

Mozog vás oklame pomocou bagatelizácie

Ak máte stále stres a „nervy“, skúste namiesto chudnutia najprv skúmať, čo to znamená. Prečo stres? Aké „nervy“? Môže vám poradiť psychológ alebo psychiater. Nie je dobré dlhodobo zotrvávať v zaťažujúcom prostredí. Ak vás terorizuje manželka, navštívte manželskú poradňu. Ak svokra, nestretávajte sa s ňou. Nie ste povinní znášať terorizovanie od nikoho. To, že je niekto s vami v rodinnom vzťahu ešte neznamená, že sa musíte stretávať. Stretávajte sa s tými, ktorí sú k vám priateľskí. Uznávajú vás, pomáhajú vám, dobre sa cítite. Vyhýbajte sa tým, ktorí vás nekonštruktívne kritizujú, sekírujú, nútia robiť niečo, čo sa vám nehodí.

Nepríjemní ľudia majú zvyčajne talent na citové vydieranie. Vnútia sa vám do života a potom chcú aby ste robili to, čo sa im hodí. Nosí vám svokra denne nevhodné jedlo? Ponúka čokolády vašim deťom napriek tomu, že ste ju prosili, aby to nerobila? Ona to možno myslí dobre. Nie ste povinní to znášať. Vyriešte to aj keď za to budete asi ohovorení pred celou rodinou. Trocha klebiet je menšie zlo, ako dlhodobý stres typu „čo s tým“.

Prosto: Ak máte nejaké ťažkosti či problémy, vyriešte si najskôr tie a až potom to skúšajte s chudnutím. Iba ak chudnúť v skutočnosti nechcete a vaše problémy sa vám celkom hodia ako zámienka, prečo sa chudnúť nedá. Potom smola.

Mozog vás oklame pomocou bagatelizácie

Tip: Najhorším nepriateľom chudnutia býva nuda! Nudenie sa pri televízii priam zvádza aby ste si niečo z dlhej chvíle (!) zobli. Ešte horšie to býva cez sviatky. Tam vás uvrhnú do pažeráka rodinných návštev medzi ľudí, s ktorými si možno veľmi nemáte čo povedať. A tak aby sa zahnala nuda tak sa otvorí fľaša, alebo sa požierajú koláčiky. Aj preto po sviatkoch priberieme často viac, než by sme čakali.

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

  • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
  • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.