Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Zázračné pilulky na chudnutie

Hľadáte nejaké tabletky na chudnutie? Niet preparátu, ktorý by fungoval.

A viete, odkiaľ to viem? Z televízie.

Pozrite si, prosím, na niektoré obtlstlé celebrity. Naše alebo svetové. Majú o niečo lepšiu finančnú situáciu ako normálny občan. Lepšie známosti. Lepších lekárov. Skúsili nejednu diétu, a nič. Stále ich vidíme tučných a tučné.

Myslíte si, že keby bola nejaká tabletka, neskúsili by ju? Skúsili, hoc by stála aj celý majetok.

Zázračné pilulky na chudnutie

Možno kdesi vzadu v spomienkach sa vám vynorí dokonca aj reklama, v ktorej sa niektoré z týchto známych osobností dali (za ťažké peniaze) počuť, že vďaka niektorému z prípravkov schudli trebárs tridsať kíl.

 • To je super.
 • Ale nie je to na nich akosi vidieť.

Keby tie, alebo ktorékoľvek iné, zázračné pastilky fungovali, myslíte si, že by celebrity boli ochotné pretŕčať sa pred kamerami s 30-kilovou nadváhou?

Preto neverte reklame. Je to biznis s vašou lenivosťou. Celebrita potom vpláva na scénu a prehýbajú sa pod ňou dosky, ktoré znamenajú svet.

Ale tu chýbajú argumenty. Pozrime sa preto podrobnejšie na problém, prečo sa nedá počítať s pomocou tabletiek.

Ako sa liekmi a tabletkami dá ovplyvniť telo

Napísal som síce, že tabletkami sa vám schudnúť nepodarí, ale to neznamená, že určité účinky nemajú.

 • Môžu podobne ako káva spôsobiť rýchlejšiu prácu srdca a tým čulosť. To následne povedie k vyššej spotrebe energie. Tak by mohli pri športe pomôcť.
 • Iné tabletky zas môžu pomôcť v chemických procesoch zlepšiť oxidáciu tukov. Pri športe sa potom o niečo skôr a ochotne môže tukové tkanivo použiť, ako palivo.
 • Ďalší postup je, že pomocou preparátu sa spomalí, alebo bráni vstrebávanie tukov z potravy. Človek zje niečo nevhodné a menej sa z toho dostane „do tela“.
 • Iný preparát môže spôsobiť, že cítite menej hlad. Menej zjete, menej túžby maškrtiť.

To je len niekoľko príkladov, ako môže farmaceutický priemysel ovplyvniť naše telo, alebo stravovanie. Ako je možné, že napriek tomu píšem, že to pre vás nemá zmysel? Viem azda viac, ako svetoznáme farmaceutické firmy? To asi nie, však?

Problémom je to, že všetky tieto tabletky riešia následky a nie príčinu. Poďme na príklad:

 • Bežnou príčinou obezity je nepravidelná . Asi najčastejšie to znamená cez deň málo, večer všetko. Tu vám nepomôže žiadna tabletka. Stačí sa cez deň párkrát najesť a budete chudnúť aj bez drahých bobúľ.
 • Častou príčinou obezity je málo stravy + občasné nevhodné výnimky. Ani tu vám tabletky nepomôžu. Tu hovoríme o podvýžive, kedy človek nemá všetky potrebné živiny, zato si však dopraje čokoládky, či keksík.
 • Ďalší dôvod, prečo ľudia priberajú je obžerstvo. Jednoducho (asi častejšie chlapi) jedávame radi, často a veľa. Je celkom ľahostajné, či sú to jedlá vhodné, alebo nezdravé. Tu by tabletky mohli trocha pomôcť v tlmení túžby po jedle (psychiater by poradil čo robiť) a v tlmení hladu. Rovnako účinná však bude aj zelenina pred každým jedlom. Bude lacnejšia a zdravšia, ako tabletky.
 • Nuž a globálny problém – fyzická pasivita. Stále viac ľudí sa živí zadkom. Byť bez pohybu je spoľahlivá cesta k výkrmu. Kým sa živíme ako chovné prasiatka v chlieviku, kde nemajú pohyb, budeme priberať. Tu by možno tabletky pomohli, ale také, ktoré by nás aktivovali sú silne návykové. Po pár dávkach už nezaberajú, kým nezvýšite dávku. Zvyšovaním dávky ale stúpa aj ich toxicita. Čiže ani tadiaľ cesta nevedie.

Takže tak.

Ale čo tí, ktorým tabletky skutočne pomohli schudnúť?

Možno ste sa stretli z niektorým športovcom, ktorý si pochvaľoval niektorý skvelý preparát (alebo diétu) vďaka ktorej schudol. Aj tieto informácie berte v súvislostiach.

 • Športovci neraz za „chudnutie“ označia stav, kedy z vysokého, trebárs 7% stupňa schudnú na 4% tuku. Pritom normálny, zdravý človek má mať okolo 10 až 15% tuku.
 • Športovci sa spravidla stravujú celkom ináč ako bežní ľudia. Ak priberú, často na to majú dôvod, vedia čo robia a prečo to robia. Potom nasadenie niektorej diéty u nich funguje celkom inak.
 • Percentá telesného tuku u športovcov sa nedajú porovnávať, pretože majú podstatne viac svalstva ako bežný človek, je to iné zloženie tela.
 • Športovci sú špeciálna vzorka populácie. Už v detstve sú vyberaní len z najzdravších a z najsilnejších. Myslite na to! Ak silný a zdravý jedinec bude robiť nejaké hlúposti (napríklad sacharidové vlny, hltanie tabletiek) je veľká šanca, že jeho telo to proste vydrží. To isté by neduživého päťdesiatnika za pár dní zabilo.
 • Mnoho preparátov na chudnutie sa vyrába práve pre športovcov. Rôzne fatburnery, karnitín, CLA a podobné zázraky vyžadujú ostrejšiu telesnú aktivitu, aby vôbec mohli fungovať. Ak si ich dopraje štyridsiatnik, ktorý denne vypije 8 káv, fajčí a necvičí, môže skončiť so srdcovým kolapsom. (Fatburner je niečo podobné, ako keby ste si drgli zopár káv, predpokladá sa, že športovec nepije 10 káv denne a nerobí iné hlúposti známe bežnej populácii.)

Preto sa nenechajte oklamať. To čo funguje telesne aktívnym ľuďom nebude fungovať obéznym osobám. Ani mladým ženám, ktoré trpia mentálnou anorexiou.

Pokiaľ chcete niečo opakovať po športovcoch, potom to spravte. Pravidelne cvičte. To vám zaberie lepšie, než bežné tabletky. Ak ale chcete schudnúť, potom samotné cvičenie nepostačí. Naštudujte si princípy zdravej stravy.

A ešte jedna vec. Otvorte si niektorý časopis pre športovcov. Všetci vieme, že sú to všetko štíhli ľudia. Viete čo najčastejšie riešia v týchto časopisoch? Chudnutie! Veľa článkov o tom, ako si strážiť hmotnosť. Aj výkonový športovec musí dbať na to, čím sa kŕmi.

Zázračné pilulky na chudnutie

Myslite na to, keď nabudúce stará mama postaví pred vás parené buchty.

48× koment k článku Zázračné pilulky na chudnutie

 1. Táto stránka je zrejme určená mužom,ale veľmi sa mi páči.Súhlasím absolútne so všetkým.Nedá sa povedať,že som obézna,to nie, ale keby som zhodila 10 kíl, zbavila by som sa miernej nadváhy.Musím povedať,že pred niekoľkými rokmi som mala ešte o pár kíl viac.Vyskúšala som všetko možné.Masážny strojček,ktorý sa pripínala na pás a akýmsi zázrakom mal spôsobiť rozpustenie tuku.Necítila som nič,ale počula som vračanie motorčeka.Efekt 0.Skúsila som chrómové tabletky,chlorelu,Bioslim či ako sa to všetko volalo.Nič.Keby mi farmaceutický priemysel vrátil peniaze,ktoré som na to minula,mala by som teraz prinajmenšom poriadny nový kostým,hádam aj značkový.Moja skúsenosť.Pri chudnutí pomáha len to,že budete jesť menej,pravidelne a navyše sa budete hýbať.Stačí prechádzka,ale dlhšia.Verte,že aj peši sa dá prejsť poriadna vzdialenosť a okrem toho,že sa spáli časť prijatých kalórií, po čase sa človek báječne cíti.Dovolím si tvrdiť,že keby som svoje nohy nepoužívala tak často,ako ich používam,dnes by som nehovorila o 10 kilách nadváhy,ale aspoň o 30-tich.Chudnutie je drina,ale stojí zato.Všetkým držím palce,autorovi web stránky za ňu ďakujem.

 2. jesi: Ďakujem vám za skúsenosti. Práve som videl reklamu, že nemenovaný herec pomocou nejakých náplastí zrazil za 6 týždňov vyše 20 kíl. So záujmom sa naň pozrieme o rok.

 3. ja som si pre istotu zelala k 30-tinam fitball a miesto sedenia na stolicke za PC podskakujem aspon 2-3 hodinky v praci na lopticke, aj ked som z lopticky neschudla, mam rozkyvane boky a chrbat :))

 4. Som teraz pod lekarskym dohladom ,a liecbou reduktil nieje lacny ale pomaha mi zacat,bez cvicenia som schudla za 10 tyzdnov 6 kg teraz uz po pridani pohybu za 2 tyzdne 2 kila…viem o chudnuti dost uz sa mi raz podarilo schudnut 36 kg ale za 2 roky som to mala spät.

 5. jaromira: Tempo chudnutia, ktoré uvádzate je normálnym tempom, akurát nerozumiem, načo reduktil. Zhodíte a potom znova priberiete. Chudnite bez toho lieku zmenou stravy. Len tak uvidíte, či ste dlhodobo schopná jesť primerane málo. Ušetrené korunky za liek radšej obetujte na kvalitnú stravu.

 6. Dobrú deň,
  nie som síce obézny a ani som nebol. Mám však s priateľko v úmysle sa práve venovať obéíznym ľuďom pretože ako vravíte, nie drvivá väčšina liekov či zázračných tabletiek funguje s JOJO efektom. Priateľka úspešne na niektorých ženách už urobila veľmi dobré výsledky. Samozrejme, že dotyčný musí mať záujem schudnúť, ináč skutočne nič nepomôže. Náš recept je hlavne zameraný na zmenu životného štýlu s našim doprovodom.
  Faktom ostane ale aj to, že nei žeby neexistovali dobré preparáty ktoré pomôžu pri chudnutí, ale reklama je na ne veľmi zlá. Nič sa neudeje samo, len tak. Všetko začína pri Vašej vôli schudnúť. Vôľa je v prvom rade to čo človek potrebuje k tomu aby začal čokoľvek robiť vo svojom živote.
  Čoskoro aj my uverejníme naše web stránky, už na tom pracujeme.
  Ahojte,
  Bosorák :-)

 7. Je jasné, že žiadna tabletka sama o sebe nespôsobí chudnutie. Ale chcela by som sa spýtať, či nemôže trocha pomôcť, ak človek upraví životosprávu a začne sa hýbať. Či proste len s tou tabletkou nezačne chudnúť rýchlejšie či tak. Ja som pozerala, nejaké tie, čo sú najčastejšie majú vraj extrakt zo zeleného čaju a nejakých byliniek. Čo si o tom myslíš Miro prosím.

 8. kata: ak už chceš štopať tabletky, tak by som odporúčal rokovať s lekárom, nech ti predpíše niečo naozaj účinné. Rôzne zelené čaje a podobné somariny sú dobrý biznis a malá pomoc. Ak sa chceš začať hýbať, môžeš nasadiť kreatín, karnitín a glutamín a všeličo iné, podľa hĺbky vrecka, ale tam už nejde o vyháňanie tuku liekmi, skôr o zlepšenie možností pohybu a regenerácie. Je to na dlhšiu debatu a asi aj iní povedia iné názory.

 9. Neviem, ci by mne nieco lekar predpisal, podla mna nie. Nie som totiz vyslovene obezna. Skor len mierne. Podla mna tabletky predpisu len takym, co maju 100 kg a podobne. Ja mam 65 kg pri 174 cm. Co si o tom myslis? Dik.

 10. Kata: no tie čísla sú naozaj natvrdo v norme. Lieky sa odporúčajú dávať až pri vysokom BMI a hlavne po neúspechoch s diétami. Asi by bolo lepšie aspoň skúsiť najskôr prejsť na racionálnu výživu – nie diétnu, len zdravú. Myslím, že pomaly, ale isto by sa zmenili ak proporcie. No a pohyb. Ten by mal byť akosi tiež.

 11. Veľmi ma potešilo, keď som našla túto stránku. Nie som mladá, ale ani celkom stará. Nechcem byť hviezdou ani modelkou, chcem sa iba zbaviť aspoň 20 kg. Pomôže mi niekto radou – ako na to?
  Vyskúšala som množstvo diét, tabletiek, náplastí, reduktil a pod.,ale výsledok je nulový. Pri mojej výške 158 cm mám 97 kg a BMI hrozné!!!
  Mám glaukóm, ochorenie štítnej žľazy – hypotyreózu,som po rôznych operáciách, prekonala som infarkt srdca, zápal pankreasu,najhoršie problémy mám s chrbticou – 4 hernie discu. V podstate som rada, že ešte sama chodím, len veľmi pomaly a s problémami. Ako teda môžem schudnúť bez telesnej aktivity?
  Načo je však 55-ročnej babe chudnutie?
  Aby ju neboleli kĺby a chrbtica!! Prosím, pomôžte!!

 12. Prestala som fajcit a 15 kg som pribrala.Už som skušala viac vecí a nič.Odporučiliu mi Reduktil!?
  Dost je to drahe,pomáha to vážne???

 13. Maja: nie, ak reduktil má byť jediná vec, čo mieniš spraviť, tak určite nie, po jeho vysadení je istý návrat hmotnosti. Je treba upraviť jedálny lístok a reduktil nech kupujú iní. Je fajn, že uvažuješ o zmene, držím palce.

 14. Dakujem Ti za ,podporu :)
  Musim sa naučit menej jest,teraz miesto cigariet stále nieco hladám v chladničke.Tvrila mi známa ze mi to pomože zobrat chut do jedla kymsa naučim zase menej jest.
  Velmi som už zúfalá ako som pribrala…

 15. Maja: radím v ľadničke nič nedrž. Prestával som tiež fajčiť, tiež som pribral. Ja som išiel na etapy, najskôr cigaretyu, potom sadlo. Naraz je to ťažšie, ale ak to zvládneš, budeš na seba hrdá. Skús napísať vo fóre, tam to číta viac ľudí, ako komentáre k článkom.

 16. Ahoj, jako každý zoufalec, co chce zhubnout zkouším co se dá a projíždím různé weby. Tak jsem narazila i na tento. V poslední době mě naštvala reklamní kampaň výrobku Lipoxal na českém internetu. Přes nějakou firmu si pronajali doménu dietnisrovnani.cz a tam tendenčně porovnávají složení a účinky 3 výrobků na hubnutí. Samozřejmě ostatní 2 jsou podle toho vlastně placebo, jenom Lipoxal je ten superspásný prostředek. Mám ho už dřív vyzkoušený a samozřejmě žádný efekt, kromě zmiznutí peněz, nevyvolal. Štve mě, že se distributoři uchylují k tak podlým formám propagace – spousta lidí si myslí, že je to nezávislé srovnání a naletí. Tak bacha, třeba to zkusí i u vás…

 17. Jojo: no jo… treba dúfať, že kto si ide kúpiť nejaký prípravok, najskôr sa oboznámi s jeho zložením.

 18. Práve som rozmýšľala o tom, že si kúpim Reduktil a náplaste, ale teraz už viem, že nekúpim.Teším sa, že ste mi pomohli ušetriť.Ale kíl mám veľa a zdravotných problémov tiež.Všetko je v hlave. A to je môj problémAko to dostať do hlavy.O zdravej životospráve viem všetko, len to zrealizovať…A zasa som pri hlave…

 19. tak aby ste vedeli brala som redukil a schudla som .nebudem pisat kolko ale som spokojna a moja kolegyna tiez ! takze dajte sa prekvapit staci si kupit jednu krabicku a uvidite ten rozdiel!nenechajte sa odhovorit

 20. beata, to je fajn, len nech ti to vydrzi dlhodobo:) schudnut je jedna vec a udrzat druha. A to je niekedy ovela zlozitejsie.

 21. evak má pravdu. Ja som schudla síce 22kg, prešli 2 roky a už mám 16kg naspäť. A môžem povedať že som sa vôbec neobžierala. Naopak jedla som veľmi striedmo. Darmo ťahače peňazí.

 22. Katka: zloženie prípravku je zahmlené rúškou tajomstva (zmes všeličoho). Osobne by som počkal. Ak by to fungovalo, už by sme o tom vedeli, tí, čo to užívajú sa veľmi nechvália výsledkami. Väčšinou v internetových diskusiách nájdeš výkriky typu „kúpila som to a skúšam“ niekedy dokonca „už to papám pár dní a asi to pomáha znížiť chuť na jedlo“ ale potom už nič. Nijaké výkriky „schudla som XX kíl“.

 23. Proti nadváhe je účinná ryžová dieta. Trvá 36 dní a výsledok je fakt dobrý. Nájdite si ju na internete.

 24. katka:lipoxal je na dve veci – na h…o a na nič!!! (vlastná skúsenosť, ktorá ma stála 500SK) neschudla som ani deko.
  ale stačilo tvrdo prejsť na pravidelnú stravu a la Germaine – čiže žer méň a za 6 týždňov som dala dolu 5 kíl – blížim sa k BMI 25!!! ešte 5 kíl a som za vodou:-)))
  a za to vďačím tejto stránke, lebo tu som našla všetky informácie ako na to!

 25. Nájde sa tu niekto, kto má skúsenosť s náplaťami na chudnutie? Začínam o tom vážne uvažovať, len sa bojím, že ma to bude stáť zbytočne veľa peňazí a každý gram tuku ostane na svojom mieste. Niekedy sa na seba už nedokážem pozrieť.

 26. Nie, milá Dada, s pomocou náplastí sa nedá schudnúť. Presne, ako píšeš, nemajú žiaden vplyv na tuk. Vlastnú skúsenosť s nimi nemám, ale: kolegyňa si ich kúpila a jedniné, čo spozorovala – chodila častejšie na WC-ko, to zn. že boli močopudné – mali vplyv na odvodnenie (ostatne ako skoro každé „zázračné pilulky“.).

 27. Dada: bolo by treba vedieť, čo za účinná látka v tých náplastiach je. bez toho nie je možné povedať nič.ak by to bolo postavené na anorektickom účinku, mohlo by to byť istým povzbudením k začiatku nového životného štýlu. ak je to postavené na diuretickom účinku, ako píše Zora, tak do toho by som odporúčal neísť.

 28. Myslíte, ťe antikoncepčné tabletky môžu brzdiť chudnutie? Je to pravda, že sa z antikoncepcie priberá, aj keď všetci vieme, že sa priberá z jedla. Mám pocit, že od kedy ju beriem, neviem schudnúť.

 29. článok je veľmi výstižný a vo veľa veciach pravdivý. Je tu niekto, kto poradí ako schudnúť, ale s dlhodobými výsledkami. Prosím len nie herbalife. To mám už za sebou.

 30. ekonómka: „Je tu niekto, kto poradí ako schudnúť, ale s dlhodobými výsledkami.“
  To bola oznamovacia veta? :-) Cely tento web je o tom.

 31. pre Hacker: na to som prišla aj sama a dokonca aj hneď ako som otvorila túto stánku. Ale teóriu, ktorú som si tu prečítala ovládam už nejaký ten čas, ale váha nie a nie dolu. Schudnem pekne asi v priebehu 2-3 týždňov 3-4 kg, čo je podľa mňa v pohode a potom sa môžem aj doštiepať a nejde to dolu. A ako by to nestačilo, stačí mi zjezť normálny obed, čo jedáva moja 48 kg kolegyňa a je to späť. Som po operácii, kde mi totálne odstránili štítnu žľazu lebo 5-ročné liečenie v našom zdravotníctve neprinášalo efekt. Po 3 rokoch od operácie stále užívam hormonálne lieky, ktoré budem musieť užívať už celý zvyšok môjho života. Mám dojem, povedala by som totálne presvedčenie, že môj metabolizmus nie je v poriadku. Skúšala som aj rady MUDr. Kirňákovej, ktorá beží v Novom čase pre ženy a nič. Bola som na rady u endokrinologičky a nič. Tak mi prosím poraď niečo na rozbeh správneho fungovania metabolizmu. Vopred vďaka.

 32. ekonómka: Nesledujem to tu kazdych 14 minut. :-) A v tvojom pripade by som urcite skor odporucal konzultaciu s lekarom, nez s laikmi.

 33. ekonómka: aj ja som za to, aby aspoň smerovanie a spôsob stravovania načrtol lekár. inak nestačí teóriu vedieť, jediné čo pomáha je uplatniť ju. teória znamená
  1./ mám objektívne z čoho chudnúť?
  2./ ak áno, treba jesť menej, než si jedla doteraz a ak sa dá pridať aj pohyb – šport.
  3./ ak to nepomáha a nechudneš kilo týždenne, pokračovať od bodu 1.
  Možná chyba: neváženie jedla. Možno si dopraješ viac, než si dopriať máš.

 34. ekonómka: Niekedy už jednoducho s metabolizmom veľa neurobíš.
  Vo všeobecnosti ho zrýchľuje časté jedenie menších porciíí (5 – 6x denne s 2-3 hodinovými odstupmi), pitie tekutín (pribl. 40 ml na 1 kg hmotnosti, min. 2 litre). A pravidelná pohybová aktivita 2 – 4x do týždňa. Aj keby sa ti podarilo naštartovať týmito uvedenými spôsobnmi svoj metablizmus, je to ešte stále málo na to, aby si začala chudnúť. Takže ti odporúčam úpravu stravy, ktorú by si mala najprv konzultovať so svojim lekárom.
  Mimochodom, MUDr. Kirňáková poskytuje dosť dobre zostavené jedálníčky – môžeš sa ním išpirovať… A potom už nezostáva nič iné, len ho naozaj zodpovedne aj dodržiavať. No a popri tom si naštudovať a čerpať info, motiváciu a povzbudivé slová práve tu… :)

 35. Niečo na obveselenie z USA:
  Fuel for this increased metabolic rate can be provided by stored body fat. Supplement your life today! Join thousands of satisfied customers and experience for yourself the proven benefits of Fatblaster. While on fatblaster, you can lose weight without any changes in lifestyle. See our shop: http://www.ollyert.com/gal/fb/

 36. Cvicila som pracidelne-nic, prestala som jest-nic…kila stale na mieste… A tak som zacala jest a zaroven aj BEHAT… A KILA aj ked nesli až tak dolu, vyditelne som schudla a citim sa dobre!!! Staci behat-s hudbou samozrejme,bez toho by som neubehla ani 10minut.. Ja teraz už beham aj hodinu, lebo 30 minut mi je malo.. KTO CHCE SCHUDNUT-nech sa prinuti… KOLKO CASU SI NAJDE CLOVEK NA JEDENIE,TOLKO BY SI MAL NAJST AJ NA BEH…

 37. Vie niekto povedať svoj názor na výživový doplnok Golden Yacca? Mal by to byť všeliek na všetko možné, včítane znižovania hladiny cholesterolu v krvi. Odporúčala mi ho lekárka.

 38. herbalife je riadna kravina.Krabicka prasku na 3 tyzdne cca 130 eur,pritom som sa citila stale hladna,obmedzovala som sa a vysledok nulovy.Schudla akurat penazenka!!!!!!!!!!!!!!!

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

 • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
 • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.