12: Nízkosacharidové diéty

Nízkosacharidové diéty patria k najznámejším postupom na chudnutie. Sú vôbec zdravé?

V literatúre – najmä staršej a športovej sa nízkosacharidové diéty stali pomaly synonymom chudnutia. Právom – telo naozaj rýchlo chudne a to hlavne na začiatku takej diéty. To človeka povzbudí. No neskôr je chudnutie stále pomalšie. Nakoniec stačia aj veľmi malé "výnimky" na to, aby ste začali priberať. Pritom držíte vlastne diétu – ste podvyživení.

Zdá sa vám to absurdné? Žiaľ, na diétach typu Atkinsova diéta a mnohých iných si poškodilo zdravie veľa ľudí. Vďaka tomu, že na začiatku naozaj účinne a rýchlo chudli "nedajú na túto diétu dopustiť". No od štíhlosti už majú dosť ďaleko. Stále viac, či menej "škrtia" sacharidy. Prílohy malé aj pre vrabca, chlebu sa vyhýbajú ako upír krížu.

Okrem toho, že nízkosacharidové diéty sa na chudnutie nehodia (Neveríte? Spýtajte sa tučných ako chudli!) sú tieto diéty zdraviu škodlivé. Pri dlhodobom nedostatku sacharidov sa v tele začnú hromadiť problémy. Menej známe asi je, že pri tejto diéte sa dvíha množstvo kyseliny močovej v krvi. To zvyšuje riziko rôznych ochorení. Kĺbové problémy, ateroskleróza a niektoré druhy rakoviny môžu byť spolu vyvolané aj takýmto spôsobom.

Preto odporúčam, nebláznite s nízkosacharidovými diétami. Jedzte primerané množstvo jedla a cvičte.

7× koment k článku 12: Nízkosacharidové diéty

 1. Môj osobný tréner hovorí:

  Vďaka Bohu aj autorovi za každý článok v tomto kontexte!

 2. kristina hovorí:

  ahoj miro.chcem sa spytat ci povazujes za nizkosacharidovu stravu aj stravu vitariansku.som 2 roky na surovej strave,na podiv su BST su uplne vyvazene-zrejme kvoli ovociu ktore sacharidy obsahuje.kedze nejem chleba,ani ziadne prilohy,ovocie jem vo vacsom mnozstve vo forme napr.smoothee-banany zmixujem s roznymi zelenymi salatmi-je to syte,a vyzivne zaroven,k tomu orechy samozrejme.orvy rok som postupne pomaly chudla,hoci som to ani velmi nepotrebovala islo to samo.po pol roku som sa zacala v noci potit.podla odbornikov na vitariansku stravu slo o vylucovanie toxinov a odpadovych latok.ale teraz pozeram toto video a napadlo ma,ci to nejak nesuvisi tymi sacharidmi,skratka ked nejedavam chleba,ryzu cestoviny..ci nemam v tele viac kyseliny mocovej ktora sa nadmerne vylucuje.nemusis pisat ako odbornik,napis mi len jednoducho tvoj nazor.urcite nejaky mas

 3. Miro Veselý hovorí:

  kristina sacharidy sú v ovocí jednou z podstatných živín.

 4. kristina hovorí:

  ano,to viem,len by ma zaujimalo ci taketo sacharidy v strave stacia..a co si ty myslis o tom poteni?

 5. Miro Veselý hovorí:

  kristina ja neviem ako presne tá strava vyzerá, spočítajte si to v kalkulačke. Vážte čo zjete a zrátajte si to. Neviem sa vyjadriť k takému výživovému štýlu ani k poteniu. Bol by som to spravil. Poraďte sa s tým, kto vám taký výživový štýl odporúčal. Alebo s lekárom.

 6. Zuzana hovorí:

  Dobrý deň, na internete sledujem už dlhšiu dobu blog mladej ženy, ktorá sa so svojim manželom dala na tzv. “LCHF” (low carb high fat)stravu, čo v preklade znamená veľa tukov a málo sacharidov. Veľmi si ju chvália čo sa týka zdravia, vitality, energie atď. Tak som si naštudovala celú filozofiu i pravidlá na dietdoctor.com. Toto vaše video ma však bohužiaľ nepríjemne zarazilo. Myslíte, že ani tento spôsob stravovania nie je vôbec vhodný? Ako to, že LCHF podporuje i mnoho doktorov v zahraničí? Vopred ďakujem za odpoveď.

 7. Miro Veselý hovorí:

  Zuzana riziká nízkosacharidových diét sú známe. Akurát sa o tom menej píše v časopisoch, lebo tie zvyčajne píšu prednostne o tom, čo chcú čitatelia počuť. Žiaľ, chudnutie je aj biznis a mnoho tučných chce rýchle výsledky. Aby sa ich mešce otvorili, nájde sa veľa expertov, ktorí povedia presne to, čo chcú tuční počuť. A veľa ľudí zastáva názor, že na chudnutie je nutné zrušiť sacharidy. Nízkosacharidové diéty majú v úvode mimoriadne rýchly úbytok na hmotnosti a to sa tučným páči. Jasné, že keď chudnú, začnú byť vitálnejší. Ale následky bývajú menej optimistické. Určite radím pred tým, než začnete nejaký výživový štýl, pozrite si čo o tom píše trebárs pubmed. Odborný server s klinickými štúdiami. Seriózny zdroj informácií. No a druhá vec: položte si otázku či daná diéta je udržateľná dlhodobo. Roky. Ak človek potrebuje sacharidy, tak ich odňatie v strave je zlý nápad. Ostatne nízkosacharidové diéty sú tu už pekných pár desaťročí. Kde sú výsledky? Asi každý tučný držal aspoň jednu z nich. Nadšený ako skvelo chudne. Po roku zistí, že je tam kde bol na začiatku. A ak mu to nepoškodí zdravie, môže byť ešte rád, že to dosť dobre dopadlo.

Napíšte váš komentár k článku

Tip na knihu

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004 |  mv@mix.sk  |  facebook  |  google+  |  instagram  | 

Dozvedeli ste sa niečo užitočné? Pomôžte vašim priateľom nájsť tieto stránky. Zdieľajte ich.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.