Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Ach, to naše zdravie…

Ono by to bolo až komické, keby sa nejednalo o skutočnosť.

Predstavte si situáciu, kedy staršia pani narieka na spuchnuté nohy a pritom je presolenú domácu polievku s poctivými okami oleja. Potom sa nechá počuť, aké drahé lieky musí kupovať, lebo srdce už neslúži, tlak je vysoký. To už sedí pri hlavnom jedle – rezeň so zemiakovým šalátom. Keď ho dojedá, ponosuje sa na žlčník – tiež už veľmi neslúži, ale pridá si ešte trocha majonézového šalátu. Veď viete, tá cibuľka je v ňom taká skvelá… Neskôr sa sťažuje na privysokú hmotnosť – to práve sedí pri krémeši s kávou. Poobede prejde téma na celkové zdravotné problémy a hlavne tá cukrovka. Tá vie potrápiť. To už sedí v kresle s malými koláčikmi na dosah ruky. Podvečer sa téma zvrtne na operácie srdca a bajpasy. K nej sa podáva obložená misa – sendviče s vajíčkami a salámou, syr, šunka. A ten cholesterol! Na ten treba tiež kupovať tých liekov! A aké sú drahé.

Myslím, že takýto obraz poznáte viacerí.

Mnoho ľudí sa ponosuje na cenu liekov a pritom žerú celkom nezmyselným spôsobom potraviny, ktoré spôsobujú presne tie zdravotné ťažkosti, na ktoré sa títo ľudia sťažujú. Žiaľ mnoho ľudí si nedokáže (alebo nechce?) tieto fakty spojiť. Možno je to len neinformovanosť, možno nechcú poznať pravdu.

Ach, to naše zdravie...

Ale spásať nekvalitnú stravu v nadbytočných dávkach je zdraviu škodlivé.

Obezita je len špičkou ľadovca. Je nápadná, človek má tendenciu považovať obezitu za samostatný problém. No so sebou nerozlučne "vlečie" dôsledky. Skôr, alebo neskôr sa u obézneho človeka začína objavovať vysoký tlak krvi. Navyše obézni ľudia sa neradi hýbu, takže klesá ich celková kondícia. To má za následok oslabovanie svalov. Každý pohyb je čoraz namáhavejší – jednak preto, že musí stále nosiť desiatky kíl navyše a druhak preto, že telo proste bez kondície slabne. Taký stav sa pociťuje ako trvalý stav únavy, všetko je čoraz väčší problém.

Nečinnosťou sa oslabuje aj sval zvaný srdce. Znižuje sa jeho účinnosť. To sa v praxi prejavuje tým, že musí "búchať" oveľa rýchlejšie, ako srdce trénovaného človeka. Srdce obézneho a necvičiaceho pracuje neefektívne a tak je oveľa viac zaťažené – zbytočne.

Obezita postupne prináša so sebou ďalšie choroby. Veľmi často cukrovku, v neskorších fázach dosť často rakovinu.

To všetko vie, alebo tuší asi väčšina z nás.

Napriek tomu ďalej v rodinách absolvujeme opulentné žranice, pri ktorých sa stôl priam prehýba dostatkom kalórií, , cholesterolu, cukru a soli.

Na cigaretách sú dnes bežne nápisy varujúce pred ich používaním. Škoda, že nevidíme nápisy napríklad na cukre "pravidelná konzumácia poškodzuje zdravie". Na údeninách "častá konzumácia môže vážne poškodiť zdravie a navodiť rakovinu". Na diétnej saláme a lacných párkoch "sme chutné a radi upcháme vaše cievy". Na kokakole "pozor na vznik závislosti, celkom nevhodné pre deti a dospelých".

Zvyk je železná košeľa. Zvykli sme si uctiť hostí jedlom. Tým vyberane najnezdravejším.

Možno si niektorí hovoríte, že žiť treba naplno. Telo má ísť do hrobu zhumpľované. OK. No skúste si to predstaviť v praxi. Veľmi pravdepodobne to nebude tak, že by ste z ničoho nič umreli "na počkanie", trebárs na infarkt. Mnoho ľudí pred smrťou dosť dlho trpí. Cievne choroby im navodia veľa ťažkostí, možno invaliditu. Invalidita môže vyzerať tak, že proste ležíte v nemocnici a nemôžete sa sami hýbať (ani na wécko…). Ste veľmi tuční a tak sestričky s vami veľmi nemôžu hýbať. Nevládzu. Vy nemáte peniaze na to, aby ste ich podplácali. Z nepohybovania sa dostanete preležaniny. Máte bolesti. Prichádza zápal pľúc. Aj tak môžu vyzerať posledné týždne života človeka, ktorý tak miloval torty, klobásky a zmrzlinu. Umrie na nemocničnej diéte o mnoho rokov skôr, ako by bolo primerané.

Ach, to naše zdravie...

Viem, nekončím v optimistickom duchu. Ale s obezitou ťažko žartovať. Myslite na to, keď pôjdete najbližšie do potravín kupovať jedlo pre svojich najbližších, či priamo pre seba. Nenechajte vyberať svoje chuťové poháriky. Použite rozum.

17× koment k článku Ach, to naše zdravie…

 1. Jóóóój, Mirko, ako si ma opäť potešil a pobavil. Ako len tento článok dostať do schránok 80% rodín, ktorých popisuješ. Tu si to prečítame my, čo sme už pochopili, že komunikovať je treba verbálne a nie mľaskaním.

 2. EvaEva: možno som článok mal skončiť vetou „pošli tento článok tridsiatim svojim známym a zbohatneš“. alebo tak nejak :-)

 3. Miro:
  „pošli tento článok tridsiatim svojim známym a“
  … schudnes ;-)

 4. Naozaj je to bohužiaľ tak, ako je to napísané. Naozaj mám chuť poslať tento článok nielen 30-tim svojim známym, ale takmer každému druhému,toľko ľudí je u nás obéznych a ešte si na tom aj zakladajú ako dobre vyzerajú. Keď vidia človeka, ktorý schudne pár kíl, hneď mu povedia ako si zostárol, vôbec Ti to nepristane. Toľko osobná skúsenosť.
  S pozdravom chudnúcim veľa zdravia a vydržať!!!

 5. Miro: velmi trefne napisy na potraviny, bolo by to ozaj treba. Preco len na cigarety? A castokrat, ked clovek nenajde na potravine popis zlozenia a pocet KJ, tak si povie, ved co…akoby to malo 0 KJ a je to prave naopak. Som si to uvedomila nedavno, ked som sa snazila kupit si v supermarkete zdravy obed. Pocet moznosti bol dost obmedzeny;)myslim na priamu konzumaciu. No hold homo sapiens dosiel do takehoto precivilizovaneho stadia, pekne sme to dopracovali veru!

 6. evak: často si v hypermarketoch uvedomujem, koľko stien nabitých „potravinami“ musím úplne ignorovať, ak sa strava má aspoň hmlisto ponášať na zdravšiu…

  katarina53: presne. ešte tým starším sa to trocha dá odpustiť, ich v mladosti učili že tučný = zdravý.

  Hacker: :-) ale nezabudnite to posielať aj s linkou na web, nech mám lepšiu navštevnosť :-)

 7. Ako väčšina, aj tu vidím popísané naše rodinné stretnutia. Na oslave u svokrovcov som „čierna ovca“, lebo nejem zákusky, údené obložené misy a nemám rada ani sladké bublinkové vody. Keďže som tak vychovala aj deti, polovica debaty je o tom, ako som tým chúďatkám zakázala u babky a dedka jesť a ako im nedoprajem žiadnu radosť a polovica debaty sa točí okolo cien za drahé potraviny (dvaja dôchodcovia dokážu za týždeň zjesť 3 kg bravčového bôčika, lebo je najlpší) a drahé lieky (babka=130 kg, dedko 95 kg) na cukrovku, tlak a cholesterol. Keď im na to poviem, že našej 4člennej rodine stačia na týždeň 2 kg kuracích pŕs a cena čerstvej zeleniny tvorí len zlomok ceny krémových zákuskov+salám+alkoholu, tak som nenormálna a zbytočne mudrujem.

 8. mirko, ty si vazne super clovek! chcem ti napisat, ze maminka pracuje na transfuzke, usek darcov krvi, tu v nitre. s tvojim dovolenim by som rada clanok vytlacila a dala ho maminke do roboty, aby ho tam nalepila a dala aj do miestnosti, kde darcovia po odbere oddychuju. ved davaju svoju krv druhym, nech aspon oni vedia, co robit pre svoje telo a teda aj pre druhych…

 9. gabika: žiaľ, to je presná klasika. lieky + veľa jedla. a potom povedia ešte niečo v tom zmysle, že zdravšia strava je pridrahá.

  leiluska: :-) ešte by ich šľak trafil…

 10. Gabika!
  Dúfam, že nebývate u svokrovcov a tie rodinné stretnutia sa konajú len občas. Viem si to živo predstaviť, najhoršie sú tie reči, aká ste múdra a blabla…Totiž v našej spoločnosti, kto nepije sladké, bublinkové a jedovato sfarbené nápoje vyzerá ako exot. Držím Vám palce a za nič na svete sa nedajte nikým zlomiť. Vaše deti sa Vám raz poďakujú.

 11. tak je, treba odolavat „posmeskom“ blbych.. moj oco si doteraz mysli ze som na diete nejakej.. a pritom jem vsetko okrem prazdnych kalorii .. a zbytocnych sladkosti a inych hluposti ..

 12. to poznam aj mna sa babka stale pyta, kedy uz prestanem „dietovat“, aj ked ja nedietujem, len zdravo zijem. zvlastne, ze mnohym pripada zdrava strava ako dieta… ale to ze oni do seba tlacia karcinogeny a a ine „jedy“ nevidia…

 13. v den, ked som sa rozhodla venovat sa dietologii profesionalne, nahodou som navstivila McDonald a vianocne trhy.Vidiac , co ti ludia do seba pchaju,prepadla ma skepsa, ze ma moj job neuziví.A ako sa ukazalo, je to pravda.Maju ma radsej, ked predpisujem lieky ako ked im mudrujem co maju a nemaju jest ….

 14. Mirko, trafil si to presne. Tento článok si vytlačím a dám prečítať aj niektorým „nepripojeným“. Dík.

 15. Az sa mi verit nechce, ze je to tak. Ja som celej rodine na srandu s mojou zdravou zivotospravou, pritom mam hadam najviac zdravotnch obtiazi, co sa mne penazi naplati zdrav. poistovna, hroza. Presvedcte ich potom o tom, ze robia pre svoje zdravie zle…..

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

 • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
 • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
 • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.