Od roku 2004 píše Miro Veselý.

Kalkulačka BMI a výpočet čo máte robiťEnergetické tabuľky - výživové hodnotyKoľko energie sa spáli pohybomTest znalostí o tom ako zhodiť10 denný e-mailový kurz chudnutiaDiskusné fórumTučná a štíhla kniha od Mira Veselého

Prečítajte si najnovšie:

články   komentáre   fórum

Aj o vašom zdraví rozhodnuje kuchár?

Je priam neuveriteľné, s akou agresivitou dokážu mnohé matky ničiť zdravie svojich detí, či staré matky svojich milovaných vnúčat. Ide o chutné jedlá sladké, alebo slané. Nešetrí sa smotanou, maslom… Ak niekto náhodou chce jesť racionálnejšiu stravu, naráža na neprekonateľný múr neporozumenia – nezdravé jedlá sa ďalej vnucujú pomocou citového vydierania.

Neuznávajú argumenty

Skúsené kuchárky nechcú nič počuť o zdravej výžive. totiž zakazuje práve všetko to, prečo sú jedlá starých materí tak dobré. A kuchári predsa chcú, aby nám ich jedlá chutili, aby sme si dali dupľu. A preto sú ochotní spraviť čokoľvek, trebárs primiešať do jedla aj jed (trocha preháňam – , kofeín, cukor sa predsa za jedy nepovažujú, nezabijú okamžite).

Ak sa bránime, že niektoré jedlo nie je zdravé, prichádza na rad bagatelizácia. Veď si daj len dnes, len trocha, nemôžeš celý život jesť len tie svoje blafy. Vyššou verziou je postoj, pri ktorom rodičia predpokladajú, že ich deti sú podvýživené, pokiaľ nemajú viditeľnú nadváhu.

S tým ostatne súvisí aj symbol

Aj o vašom zdraví rozhodnuje kuchár?

Dobrý kuchár musí byť tučný

Tučný kuchár – dá sa predpokladať – vie variť až tak chutne, že sám nevie odolať a zakaždým si zobne.

Rozumne uvažujúci človek si však položí otázku, či je rozumné jesť jedlo od človeka, ktorý je z neho tak tlstý, ako prasa pred porážkou. Či nie je rozumnejšie toto potešenie si zakázať. Chvíľa sklamania je menším zlom, ako dlhé roky bojov s obezitou.

Sú však bezradní

Mnoho rodičov by svojim deťom vlastne asi aj doprialo racionálnu stravu, keď sa jej tak dožadujú. No väčšinou vlastne ani nevedia, čo a ako by mali variť. Nemajú na racionálnu stravu žiadne recepty. A tak možno skĺznu ku osvedčeným rezňom, či pareným buchtám, ktoré mali vždy stopercentný .

V takom prípade pomôže, ak im dáte nejaké recepty, aby vedeli, ako vám môžu ulahodiť. Pretože to je to, čo chcú. Pri varení však nesmú ochutnávať, pretože kto sa nestravuje racionálne, spravidla nemá odhad na pridanie primeraného množstva soli, ani .

Alebo – na pole!

No a ak máte pocit, že recepty prastarých materí sú presne to, čo musíte mať, potom ráčte ísť celý deň kopať na pole. Tak, ako tí, ktorých tými receptami prastaré matere aj kŕmili.

V opačnom prípade hrozí, že o obezite a teda zdraví celej rodiny bude rozhodovať jediná kuchárka, ktorá postupne na smrť vykŕmi všetkých naokolo. Tu už netreba špekulovať o tom či rodina má, alebo nemá genetické predpoklady na obezitu. Tu treba zmeniť kuchárku.

Aj o vašom zdraví rozhodnuje kuchár?

Je paradoxné, že to najvýraznejšie ovplyvnenie zdravia môže byť spôsobené tak málo sledovanou vecou, ako je jedlo. Mnohí ľudia vynakladajú veľké sumy do kvalitných áut, telefónov, domov, šiat. Kupujú si najdrahšie dovolenky, ozdravné kúry, súkromných lekárov a drahú kozmetiku. A pritom jedia mizerné a nezdravé jedlá, pretože práve o nich rozhoduje kuchár a jediným kritériom jedla je len efektná chuť.

5× koment k článku Aj o vašom zdraví rozhodnuje kuchár?

  1. u mojej babky sa vzdy vyvaralo a pieklo hodne nezdravo. ked som sa zacala stravovat racionalne, samozrejme, ze jej to nevyhovovalo, lebo som si nedala kacicu so zemiakovym pyre, slepaciu polievku s takyyymi okami masti a na koniec kolac plny cukru a tuku… raz ked ma prehovarala, aby som si dala, povedala som jej, ze ja nerobim na roly, ze nepotrebujem take vydatne jedlo a ono to fungovalo! normalne priznala, ze ano, mam pravdu a uz ma neponukala… ale mozno je to ojedinely pripad…

  2. Mas uplnu pravdu. V poslednom case som dost schudla a moji rodicia hned zacali uvazovat o tom ze som chora. Moja mama by asi bola spokojna keby som si o 8:00 vecer dala vyprazany rezen s hranolkami. Ale ja som ich uz naucila ze nebudem jest tie ich dobrotky. …Prave zavital do mojej izby oco a ponukol mi kolac- ved to je ovocny… a samozrejme moje odmietnutie sprevadzali buchajuce dvere. Cele je to postavene na hlavu… snazite sa byt zdravy, a rodicia- ti, ktori vas nadovsetko miluju- sa vam v tom snazia silou-mocou zabranit.

  3. Ryba smrdi od hlavy, kuchar navari len to co mu nanormuju a co vyfasuje. Chcelo by to niekoho ako je Jamie Oliver, aj ked mi leze na nervy, dokazal zmenit stravovaci system v skolskych zariadeniach vo VB. Dalo by sa to aj tu. Dokonca je mozne zmenit myslenie aj tych starych tiet z kuchyne pred dochodkom, co je asi najtvrdsi oriesok.

  4. myslim ze v tomto ohlade by sa malo urobit viac aj v materskych skolach. Co sa za mladi naucis..Ked si donesiem na desiatu do prace (skolky) mrkvu alebo kalerab a deti maju chlieb s maslom a salamom, mlieko, lacne pozeraju ako mi zeleninka chrumka..

  5. Caute, všade čítam, ako je nezdravé vyprážané mäso. Nevedeli by ste, prosím, ktorý spôsob úpravy mäsa je najzdravší? Z hľadiska glyk. indexu, energetickej hodnoty a obsahu tukov. Ja sa vzdám všetkého, ale mäsa v žiadnom prípade.

Napíšte komentár

Prečítajte si knihy
Kniha jedálniček na chudnutie

Kniha Ako som schudol 35 kíl 

Kniha Ako dosiahnuť úspech

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Ilustračné fotografie pixmac.sk a dreamstime.com a archív autora.

Motivačný kurz chudnutia

E-mail vám pripomenie váš zámer a navrhne, čo robiť.
Overte si, že to fakt funguje.

  • 10 dní budete dostávať tipy a inštrukcie.
  • Ak ich dodržíte, merateľne schudnete.
  • Kurz je zadarmo.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Ten potvrdíte a v tej chvíli kurz začína.