BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

4 príjemné spôsoby ako sa môžete pripraviť o zdravie

Viem, tento článok sa asi nikomu nebude páčiť. Ale napíšem ho: Mnoho ľudí vám povie, ako veľmi si zakladajú na tom, aby boli a aj zostali zdraví. Ich činy však svedčia o tom, že zdravie je to posledné, čo by ich naozaj nejako seriózne zaujímalo... Zdravie - to je totiž dosť abstraktný pojem. Často si pod tým predstavíme len normálny život. Že chodíme do práce, nemáme nádchu a väčšinou nič nás nebolí. Že sa vieme sami o seba postarať a prípadne máme chuť niečo robiť.

Keď sa venujeme niečomu užitočnému, alebo zaujímavému, máme asi najbližšie k zdraviu. Dokonca možno asi aj k šťastiu - v obidvoch prípadoch si zvyčajne ani neuvedomíme, že PRÁVE TERAZ.

Inými slovami - zdravie si neuvedomíme, kým ho máme. Viem, sú rôzne definície zdravia.

  • Asi najrozšírenejšia hovorí o stave bio-psycho-sociálnej rovnováhy. Napríklad Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako „stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen ako stav neprítomnosti choroby a slabosti”. Viac o bio-psycho-sociálnom modeli: https://www.annfammed.org/content/2/6/576 A tu: https://link.springer.com/article/10.1007/s00586-011-1886-3
  • Iná definícia zas hovorí o zdraví ako o schopnosti zvládať situácie, ktoré prináša bežný život.

Dá sa na to dívať aj tak, že zdraví ste vtedy, keď viete spraviť všetko čo treba, aby ste prežili v určitej rovnováhe a v rámci toho by vám nemalo nič zásadne komplikovať situáciu. Zdravie teda je komplexný stav, kedy by malo

  • aspoň ako-tak "fungovať" telo, teda pohyb, primeraná sila, kondícia, schopnosť podávať potrebný fyzický výkon. Samozrejme by sa malo normálne dať jesť a nemať problémy s trávením.
  • Aj "hlava" by mala byť "normálne" nastavená. Normálne to znamená, že inteligencia, emočná inteligencia by mali byť v rámci určitého priemeru. Zdravý človek by mal mať určitú inteligenciu, ale aj povahu či nastavenie emócií. Nemal by upadať do stavu úzkosti, depresie, mánie, či závislosti. Človek by nemal byť zvlášť nepríjemný k ostatným ľuďom ani sám k sebe.
  • Tie dve veci ak fungujú, zvyčajne sa pri troche šťastia taký človek dostane do určitej harmónie s okolím. Tým vznikne ona tretia zložka - sociálna rovnováha. Zdravý človek dokáže zvládať prípadné nezhody, riešiť konflikty, pomáhať ostatným či prijať pomoc ak treba.

To všetko sa dá zaradiť do širšej definície zdravia, pretože ak niečo z toho nebude fungovať, zvyčajne sa začnú rúcať aj ostatné zložky.

Aj vy iste poznáte ľudí, ktorí si síce veľmi vážia svoje zdravie, ale pritom si možno ani neuvedomujú, ako často ho celkom zbytočne ohrozujú. Najhoršie je to, že cenu zdravia si začíname uvedomovať až s pribúdajúcimi rokmi. Možno ani nie cenu, ale skôr to, ako neuveriteľne ľahko si človek kvôli nejakej hlúposti môže ublížiť. Preto je dobré vedieť, ako si chrániť zdravie.

V tomto videu o veci hovorím podrobnejšie.

O zdraví nestačí hovoriť, ani naň pripíjať šampusom!

Často vidíme ľudí, ako si zhoršujú zdravie činnosťami o ktorých je známe, že vedú do problémov. Chronicky známe sú fajčenie, či alkohol. Alebo miliónkrát opakované odporúčania, aby sa ľudia snažili zmierniť stres. Najmä, ak stres vzniká v situácii, nad ktorou nemáme kontrolu. To je tá pravá zlosť, ktorá poškodzuje aj srdce. Pozdravujem politikov, tí to zvládajú majstrovsky s tými našimi srdciami.

Takéto všeobecne známe problémy teda netreba preberať. Sú však aj spôsoby, kedy ľudia ohrozujú vlastné zdravie, ale neuvedomia si to hneď. Až keď sa niečo stane, ale potom môže byť neskoro.

  1. Závislosť od okamžitých správ. Človek, ktorý je závislý od svojho mobilu takmer nepretržite ťuká správu za správou v mesendžeri. Aj keď sa pritom rúti rýchlosťou 140 kilometrov po mokrej diaľnici. Možno vám povie, že dáva pozor. Ale vy viete, že dáva pozor, kým mu nepípne mobil. Potom musí fľochnúť, čo kto napísal a to sú chvíle, kedy sa rozdeľuje pozornosť na dve veci. Znižuje sa mu reakčný čas. Milisekundy potom môžu chýbať. Len raz. A bude zle. Viem, títo machri vám povedia, že to zvládajú s prehľadom. V skutočnosti sú to však hazardéri, ktorí ohrozujú zdravie seba i iných.
  2. Adrenalínový "šport". Druhým príkladom môže byť manažér. Po celodennom strese sa celý stuhnutý potrebuje odreagovať. Rúti sa na horskom bicykli strmým chodníkom v lese. Návykový adrenalín konečne vstupuje do žíl. Je skúsený a dáva pozor. Veď aha - doteraz sa predsa nič nestalo! Tak čo? Ale všetci vieme, že stačí len jediná nečakaná chyba. Možno kamienok na trase, možno defekt, alebo zlomené riaditká. Stačí, aby sa to stalo len raz. Mrzuté je, že podobní špecialisti na verejné ohrozenie nehazardujú len s vlastným osudom.
  3. Potichu rastúca obezita. Samotná nadváha síce nie je pre zdravie riziková v zmysle okamžitého ohrozenia, ale je o to viac zákerná. Má tendenciu meniť sa postupne z nadváhy na obezitu. A to už nie je nič zdravé. Potom už sa to pripočítava ako veľké červené mínus k vášmu aktuálnemu zdravotnému stavu. Bez obezity by ste boli OK. S obezitou zrazu chodíte po doktoroch, lebo tu sa nameria zlý tlak krvi, tam vylezie cukor kam nemá, inokedy srdce nedostáva toľko krvi, koľko potrebuje. Alebo sa zhorší astma a podobné radovánky. Preto odporúčam, dávajte trocha pozor, čo máte v tanieroch a aké veľké taniere to sú.
  4. Sedavé zamestnanie bez kompenzácie športom. Toto je "vec", ktorú ak pestujete roky, ovplyvní to vašu výkonnosť. Je to príjemné povaľovať sa niekde v kresielku, alebo na gauči a hladkať mobil. Ale pár rokov to robte a vaša kondícia vám povie na rôzne nápady stop! Zoslabnú svaly. Skrátia sa. Začnú sa objavovať bolesti. V zrelom veku aby si človek zaobstaral chodítko. To nie je celkom presne obraz zdravého človeka, ako sa zakráda v bolestnom predklone na rehabilitáciu.

Ak poznáte riziká, viete sa brániť. Môže to pomôcť, aby ste si kondíciu udržali čo najdlhšie.

Nič cennejšie, ako zdravie nemáme. Preto je vhodné správať sa vedome tak, aby sme nezvyšovali riziko, že sa niečo stane.

Napísal
Miro Veselý 
15. januára 2022
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.