BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

7 tipov ako schudnúť

Schudnúť sa dá rôznymi spôsobmi. Niektoré však predvídateľne vedú k neúspechu. Preto je dobré poučiť sa z chýb iných a pustiť sa do práce podľa overeného plánu. Tento článok píšem po 19. rokoch, čo som schudol.

Buďme realisti. Ak niekto priberie, zvyčajne to priberanie trvá nejaký čas. Ten čas tučnenia býva pomerne príjemný. Zvyčajne až bezstarostný. Tučnejúci človek sa nestará ani o základné a všeobecne známe odporúčania, či poznatky.

 • Nestará sa o výživu. Buď jedáva nepravidelne, alebo jedáva veľa. Čo si budeme hovoriť – každý vie, že tá torta, klobása, či veľký vyprážaný rezeň nie sú celkom ideálnou stravou. O čipsoch nehovoriac...
 • Nestará sa o pohyb. Väčšina tučnejúcich sa postupne čoraz menej hýbe. Všetci vieme, že by sa malo aspoň trocha chodiť. Vždy je však na práci niečo súrnejšie.

Nestarať sa je pohodlné. Netreba sa nič učiť. Netreba sa namáhať. Nejako bude.

Váha postupom rokov stúpa. Neskôr pribúdajú aj rôzne zdravotné ťažkosti. Potom príde tá chvíľa a tučný človek začne chcieť, aby schudol. Lenže už má návyk, že sa netreba nejako zvlášť starať, učiť, ani namáhať. Preto siahne po najjednoduchšom riešení. Prečíta si niekde v časopise článok o tom ako na to. Zvyčajne je to nejaká divoká diéta. Diéta sa chvíľu dá vydržať, ale tu hovoríme o celoživotnom probléme. Ak totiž po skončení diéty náš dočasne schudnutý občan prejde nazad ku klasickému životnému štýlu, zas priberie. A potom sa zas pýta, ako schudnúť.

Preto som napísal veľmi podrobný článok Ako schudnúť. V ňom nájdete desiatky konkrétnych bodov a krokov, ktoré vám pri chudnutí určite pomôžu. Z nich vyberám týchto sedem tipov.

7 najdôležitejších tipov ako úspešne schudnúť

1. Jedzte pravidelne 3 alebo 5 krát do dňa.

Železná pravidelnosť pri jedle je absolútne nutnou podmienkou. Žiadne maškrtenie pomimo. Ak túto podmienku nedodržíte, zvyčajne to dopadne tak, že celý deň dohromady nezjete nič a potom večer všetko.

 • Ak vám to vyhovuje jedzte 3 jedlá, to je asi najjednoduchšie a zdravé. Teda raňajky, obed, večera.
 • Pokiaľ chcete, jedzte dva jedlá. Teda raňajky, obed. Alebo obed na olovrant, ale nič medzi tým a potom.
 • Ak stále máte hlad, jedzte 5-krát denne. Teda raňajky, desiata, obed, olovrant, večera.

Hovoríme však o vždy rovnakom celkovom množstve jedla. Ak máte 2 jedlá, budú to väčšie porcie, ako keď ich má byť 5. Inými slovami a pre istotu: prídel na deň je určený a počet jedál určí, ako si to rozdelíte na porcie.

Ako to ale zariadiť, aby ste nezjedli priveľa jedla v rámci jedného jedenia? Na to je tip 2.

2. Pred každým jedlom si dajte zeleninu.

Tá funguje podobne, ako chirurgická bandáž žalúdka. Jednoducho ak zjete kaleráb, tak druhé jedlo vám s prehľadom postačí. Najete sa dosýta a pritom budete chudnúť. To ani nehovorím o tom, že zelenina je zdravá.

Môžete si pozrieť toto video. V ňom hovorím o zelenine pred jedlom viac podrobností.

Samotné jedenie by ešte nestačilo. Ak pravidelne popíjate vodu, pomôže vám to aj s pocitom sýtosti. Preto:

3. Dodržiavajte pitný režim.

Je potrebné, aby ste za deň vypili niečo okolo dvoch litrov vody. Presné číslo sa odvíja od vašej telesnej konštitúcie. Môžete si to vypočítať v kalkulačke BMI – tá vám vyráta nielen BMI, ale aj odhad, koľko by ste mohli zjesť, vypiť a pri akej tepovej frekvencii, prepytujem, cvičiť.

Nie, nie je to presný výpočet. Ale mať nejaké čísla v rukách na začiatok je lepšie, než tápať.

Hneď ako takto upravíte svoju stravu, telo pomaly prestane priberať. Vy však chcete vypáliť ten tuk v bruchu. Na to vám pomôže rýchle dýchanie. Preto bod 4 znie:

4. Denne sa hýbte.

Tréner by za vami asi najradšej pískal píšťalkou a hnal vás s činkami v batohu poklusom do kopca. To by fungovalo, ale už nabudúce by ste neprišli na také mučenie. Preto treba niečo mierne, čo zvládnete. No na chudnutie vám úplne stačí, ak si dáte rýchlu chôdzu. Bez činky. Pol hodinku až hodinku denne. Viac nepotrebujete.

Choďte pri správnej srdcovej frekvencii a výsledky rozpoznáte na svojom opasku už tak za 10 dní - často mi píšu ľudia, čo to skúsia a dajú dole aj 4 centimetre. No a tuk z pásu je tuk. Nie voda.

Mňa v poslednom čase viac baví kolobežkovanie.

Lenže na rovinu - zbavili ste sa veľa príjemných vecí a namáhate sa jedením menej pohodlnej stravy a musíte cvičiť. To vyčerpáva. Preto bod 5 bude povinný:

5. Psychohygiena.

Pod tento bod skúsim lopatkou pozametať všetky omrvinky, ktoré iste poznáte z iných psychologických článkov.

 • Čo najviac znížte stres – s ním sa chudnutiu (ani tráveniu a metabolizmu) nedarí.
 • Spite primerane.
 • Venujte sa relaxácii a hľadajte zdroje radosti. Predsa len pri chudnutí budete zažívať istú mieru nepohody. Toto nesmiete, tamto musíte... Tak to treba nejako vyvážiť inými radosťami.
 • S tým súvisí aj to, že by ste sa mali prednostne stretávať s ľuďmi, s ktorými sa dobre cítite. Ale nie v cukrárni. Mali by to byť radšej štíhli ľudia. Turisti, kolobežkári, cyklisti - ak vás prijmú ľudia v pohybe, postupne sa prispôsobíte, že hýbať sa je normálne.
 • A ak si nechcete zvyšovať frustráciu a depresiu, tak z mobilu vymažte sociálne siete a vypnite si notifikácie. Mobil by nemal mať prioritu a váš raport.

Dobrá relaxácia vám výdatne pomôže. Napriek tomu je chudnutie ťažké. Zaručene prídu slabé chvíle. Situácie, kedy budete musieť zapnúť svoju motiváciu naplno. Vydrží to? Preto bod 6 nadväzuje:

6. Úplne presne pomenujte, prečo to celé vlastne robíte

Chudnutie je náročné obdobie v živote a vy musíte vydržať možno rok v takom režime. Po schudnutí bude dokonca treba trocha pridať šport. To chce riadnu dávku výdrže a motivácie. Je dobré, ak si vopred nájdete odpoveď na to, prečo to vlastne celé chcete podstúpiť.

 • Nepomôže strach z choroby – strach oslabne.
 • Nechudnite preto aby ste stihli nejakú udalosť. Svadba, promócia či sezóna plaviek skončí a boli by ste bez motivácie.
 • Nechudnite preto, aby ste sa zmestili do starých riflí zo strednej školy. Môže to byť nerealistický cieľ – postava sa dospievaním zmení. Potom môžete bojovať a stále bez úspechu.

Je dobré, ak motív pre ktorý sa rozhodnete chudnúť bude silný a v čase trvalý. To vás bude motivovať. Ale ani to niekedy nemusí stačiť. Stáva sa, že človek pod vplyvom aktuálnych problémov zabudne na iné svoje predsavzatia. Najmä, ak sú nepohodlné. Preto siedmy bod znie:

7. Udržte zameranie pozornosti

Nedovoľte, aby vás rozptyľovalo príliš veľa podnetov. Pozornosť sa dá nečakane ľahko oslabiť. Rýchlo zabudnete že chudnete a zrazu zistíte, že na návšteve vyjedáte plech koláčov. Pripomínajte si svoj zámer schudnúť. Čítajte knihy a časopisy o chudnutí a zdravej výžive. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí už žijú tak, ako sa chcete naučiť. Môžete sa zúčastniť diskusií vo fóre s ľuďmi čo chudnú.

Aj preto treba vypnúť tie notifikácie v mobile...

Najmä si nedajte vnútiť chybné rady od ľudí, čo sa v tom príliš nevyznajú.

Tí vám možno budú tvrdiť, že to chudnutie už preháňate. Že sa nemáte trvale zamestnávať témou chudnutia, plánovaním a uvažovaním o tom čo jesť a ako cvičiť. Že je to choré, ak niekto stále „dáva pozor“. Také rady vás rozleptajú. Ak totiž prestanete dávať pozor, zvyčajne čoskoro siahnete k starým zvykom. K pohodliu bez pravidelného cvičenia a k ľahostajnému prístupu k jedlu. Výsledok sa volá jojo efekt a je to to posledné, čo chcete.

Takže začnite chudnúť s rozvahou. Získajte dostupné informácie a potom sa podľa nich zariaďte. Všetko, čo potrebujete vedieť je na webe www.chudnutie-ako.sk prístupné bezplatne. Ak sa rozhodnete začať, držím palce. Je to správne rozhodnutie.

A tak motto na záver znie: Na chudnutí je najhoršie to, že si nemôžeme najať niekoho, kto by chudol za nás. Jáj, to by bol život!

Napísal
Miro Veselý 
17. januára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.