BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako sa vyhnúť jojo efektu?

Diéty, hladovky a iné nešťastné pokusy zbaviť sa veľkého brucha zvyčajne vedú k schudnutiu a následnému znovapribratiu. Volá sa to jojo efekt. Čo proti nemu?

Jojo efekt je pomenovaný podľa hračky jojo. Váha človeka čo chudne pekne spadne dole a potom sa tam akoby odrazí z vyletí zas hore. Pri chudnutí sa jojo efekt vyskytuje často. Preleťme si teraz ako vzniká a ako sa mu vyhnúť. Rozložím to na tri roviny:

  1. Metabolizmus a hladovanie
  2. Psychika a hladovanie
  3. Neinformovanosť alebo planá nádej

U každého môže byť v hre iný pomer dôvodov. Niekto na jojo efekt doplatí vinou spomalenia metabolizmu, iný vinou túžby. Väčšinou sa ale na výslednom pribratí podieľajú všetky príčiny.

Metabolizmus a hladovanie

Najznámejší dôvod pre vznik jojo efektu je spomalený metabolizmus. Ten sa spomalí najmä hladovaním. Často stačí že si výraznejšie a svojvoľne znížite prídely jedla. A je zle!

Telo na nedostatok zareaguje tak, že "spomalí čo môže" aby energiou šetrilo. Pritom síce pustí aj tukové zásoby, ale neochotne. Preto sa pri hladovke stráca zvyčajne najprv voda a neskôr aj aktívna telesná hmota.

Inými slovami sa teda pri nedostatočnej strave telo poškodzuje. Menia sa metabolické procesy a na regeneráciu sa berie zo svalov či kostnej hmoty. Aby sme sa rozumeli: to nie je dobré. To je záchranný mechanizmus na prežitie. Ak to nasadíte ako zbraň na chudnutie, vypomstí sa vám to.

Takto "spomalené" telo začne šetriť energiou. Neskôr aj miniatúrne porcie jedla budú stačiť na to, aby ste pribrali.

  • Pre zdravú ženu je nejakých 80 až 100 gramov ovsených vločiek zvyčajne primerané množstvo.
  • Žena po rôznych hladovkách a diétach by už pri porcii 50 gramov mohla začať priberať.

Preto sa pri obmedzení jedla zvyčajne časom chudnutie zastaví a človek začne priberať, aj keď jedáva málo. Čo je horšie, väčšinou ľudia spravia pár diétnych chýb a váha raketovo letí hore.

Čo proti tomu? Nesnažte sa schudnúť výraznejším obmedzením jedla. Nefunguje to dlhodobo. Je to podložené na štatistike miliónov ľudí. Skúsil to už každý, kto je tučný.

Psychika a hladovanie

Druhý dôvod je v hlave. Predstavte si, že sa rozhodnete ísť na diétu, či dokonca nejakú hladovku. Už za pár dní sa telo začne správať celkom zdravo a normálne: začne túžiť po jedle. Aj to je obranný mechanizmus. Čím dlhšie hladujete, tým ťažšie sa vám bude odolávať.

Potom vám "rupnú" nervy a začnete jesť. Možno sa ani nedokážete zastaviť, tak môžete byť zažiadaní.

Čo proti tomu? Nechoďte do extrémov. Šetrite si psychiku len miernou záťažou.

Neinformovanosť alebo planá nádej

Tretí dôvod, ktorý je ale asi na začiatku je neznalosť. Kto nevie, že hladovka nie je dobrý nápad na chudnutie, doplatí na to.

Horšie je, že dnes už sa vie, že to nie je cesta, napriek tomu mnoho ľudí napriek tejto znalosti skúsia drasticky znížiť energetický príjem. To je ale rovnaké, ako keby to nevedeli.

Čo proti jojo efektu?

Jojo efekt sa dá zvládnuť. Spravte toto:

  1. Nezačnite chudnúť, kým nemáte jasný plán na chudnutie. Nie je dôležité, ktorým výživovým štýlom sa budete riadiť. Vyberte si ale taký, ktorý sa dá držať trvale.
  2. Chudnutie nie je akcia na obmedzené časové obdobie. Schudnutie je len prvý a ľahký krok. Po schudnutí nasleduje zvyšok života a počas neho chcete byť štíhli tiež. Preto musíte aj po schudnutí dodržiavať racionálnu stravu (alebo iný druh stravy ak ste si ho vybrali).
  3. Chudnite tak, že zvýšite metabolický obrat. Jedla si naložte skoro normálne a energetický výdaj navýšte rýchlou chôdzou.
  4. Po schudnutí málinko pridajte jedla a výrazne navýšte šport.

Teraz už vidím tie smutné oči v niektorých tučných tvárach. To už nikdy nemám jesť tú pečenú hus? Tortu? Buchty?

Odpoveď je mrzutá: Nie. Ak ste boli tuční, tak nie. Tučný človek ľahko spadne do starých koľají a z malej výnimky sa stane sled veľkých žraníc.

Ak teda chcete poraziť jojo efekt, začnite hneď chudnúť tak, aby nevznikol.

Ďalej si prečítajte:

Vedecké články

Napísal
Miro Veselý 
30. októbra 2021
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.