Ako mám schudnúť?

Veľmi častá otázka. Väčšinou zaznieva až vo chvíli, keď je neskoro. Na otázku „ako mám schudnúť“ však nenájdete presnú odpoveď. Na tú si potrebujete položiť najskôr otázku „prečo som tučný“.

Asi tušíte, že najskôr budeme riešiť príčiny, prečo človek pribral. Až potom postup, ako má schudnúť. Poznať príčiny prečo sme pribrali je rozhodujúce. Veľmi často totiž stačí príčiny priberania odstrániť a to je všetko, čo potrebujete spraviť. Chudnúť vaše telo začne automaticky.

Príklady budú lepšie, ako dlhé teoretizovanie. Pozrime sa na najčastejšie príčiny priberania. Budú zároveň odpoveďou na otázku ako mám schudnúť.

Ako mám schudnúť ak sa nepravidelne stravujem?

Nepravidelná strava je asi najčastejšia príčina obezity. Môže vzniknúť z nedisciplinovanosti, alebo stresu a zle zvládnutého časového manažmentu. Ráno sa nestihnete najesť. V práci je nervák. Možno si dáte obed v jedálni. Potom ďalej nestíhate a večer ste vyšťavení ako citrón. Chvíľu odolávate a potom z chladničky povyberáte asi predsa len trocha viac, než ste chceli.

Týmto spôsobom sa dá nabrať aj veľká obezita. V podstate ste celý deň o hlade a strese. Telo to vyhodnotí ako zlé obdobie a spomaľuje látkovú výmenu. Potom príde potrava – väčšinou ani nie veľmi vhodná. A telo s ňou radšej šetrí.

Pýtate sa v tejto situácii ako mám schudnúť? Postačí, ak začnete tvrdo jedávať v presných časoch. Menšie porcie, ale viackrát za deň. Volá sa to raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Dohliadnite, aby to boli radšej zdravšie potraviny, nie sladkosti a rýchlojedlá typu fastfood či polievka zo sáčka.

Nevravte, že nemáte čas jesť. Ste pre firmu tak dôležití, že nestíhate jesť? Tak nech vám sekretárka zaistí desiatu, obed a olovrant. Je to pár minút, ste človek, nie robot. Najedení budete podávať lepší výkon, lepšie sa vám bude jednať s ľuďmi. A ak prestanete hladovať/kávovať tak vám prestane aj smrdieť z úst. Viem, to vám do očí málokto povie.

Ak pre firmu nie ste tak dôležití, že máte sekretárku a nedovolia vám pauzu na jedlo, hľadajte si inú prácu. Váš život je cennejší. Neskracujte si ho. Je hlúposť za pár šušňov otročiť v práci kde sa nedá ani poriadne jesť a potom si klásť otázku ako mám schudnúť. Pretože tú otázku aj tak nevyriešite kým budete v takom pracovnom zaradení, kde sa nedá jesť.

Ako mám schudnúť ak obezita nasledovala po…?

Druhým veľmi častým dôvodom vzniku obezity (niekedy ale aj schudnutia) sú zmeny v živote. Zmeny typu

  • Sobáš (zmena kuchárky)
  • Kúpa auta alebo tabletu (mínus pohyb)
  • Úraz (pár mesiacov mínus pohyb)
  • Pôrod (po pôrode dojedanie, minimum pohybu, málo spánku, stres)
  • Presťahovanie sa (zmena návykov)
  • Prisťahovanie sa rodičov (začnú vám vyvárať)
  • Nové zamestnanie (viac stresu, menej spánku)

Podobné životné zmeny často vedú k naberaniu kíl tuku. Ak si potom kladiete otázku ako mám schudnúť, odpoveď bude oveľa ťažšia. Potrebujete zistiť čo nasledovalo po zmene. To treba zrušiť a to nebýva ľahké.

  • Ak ste ubrali pohyb, potrebujete ho zas vrátiť do života.
  • Ak ste zmenili jedlo, musíte sa vrátiť k receptom z minulosti.
  • Pokiaľ nastúpil stres a málo spánku, treba to zmeniť.

Vidíte ako ľahko sa mi to takto napíše. Už ale počujem tie otázky. A to mám odmietnuť babičku, ktorá mi celý deň chystala tortu? Kde mám vziať čas na pohyb, keď ledva stíham to čo musím spraviť?

Viem, je ťažké zmeniť život. Ale ak chcete schudnúť je rozumnejšie odstrániť príčinu ako telo vystaviť ešte väčšiemu stresu trebárs vo forme niektorej šialenej diéty.

Ako mám schudnúť, ak veľa jedávam?

Časť obéznych – asi sa to viac týka nás mužov – radi jedávame. Stačí trocha nedisciplinovanosti a neznalosti.

Spomínam si keď som bol ešte tučný. Naučil som sa spraviť si chlieb vo vajíčku. To dáte tak deci oleja, 6 vajec a v nich obalíte celý peceň nakrájaný tak na 6 hrubých plátkov. To som spravil na obed a na večeru už nebolo čo jesť, to sa muselo udrieť niečo iné.

Chutí mi, tak si dám. Telo si pýta… To sú argumenty nás, veľažravcov. A výsledky na seba nedajú dlho čakať. Ak priberáte a považujete sa za jedáka, máte nepríjemný problém. Na otázku ako mám schudnúť je totiž odpoveďou práve to jediné, čo nechcete a nechcete a NECHCETE počuť. Tak vám to nepoviem. Veď vy viete.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

A bude to ťažké, pretože jedák má rád nielen veľa, ale aj dobrého. A ako vieme, „dobré“ nebýva zdravé. Takže pre nás jedákov je potom chudnutie takmer to isté ako vstúpiť do kláštora na doživotný pôst. Je to nepríjemné.

Odvykať od sladkostí sa budete dlho. Možno aj 10 rokov. Ja mám za sebou už 12 rokov takého režimu a môžem povedať že to stačí na to, aby to nebolelo, že si nemôžem dať čo chcem. Takže dá sa to a po dlhšom čase si zvyknete až do spokojnosti.

Ako mám schudnúť ak často maškrtím?

Ďalšia príčina obezity je maškrtenie. Niektorí ľudia si ani neuvedomia, že popri normálnej a vhodnej strave by nemali zobkať. Ak máte po byte strategicky rozmiestnené keksíky, čokoládky, sušienky, slané tyčinky či údeniny a syry… Tak tušíte čo vám odporučím. Zobnúť si medzi jedlami občas niečoho dobrého môže zdvojnásobiť váš energetický denný príjem. Namiesto nejakých primeraných 10 tisíc kJ zjete ako nič 15 tisíc či viac. A to už nejaké následky mať bude.

Potom je pre vás jediná rada: škrtni maškrty!

Ako mám schudnúť, ak pijem veľa sladkých malinoviek?

Nakoniec som si ešte nechal sladké limonády. Ak vypijete denne 2 či 3 litre vody, podporíte tým chudnutie. Pokiaľ to ale namiesto vody bude malinovka, kola, ľadový čaj a podobné kupované fľaše sladkej chuti, budete si čoskoro klásť otázku ako mám schudnúť. Cukor z malinoviek sa totiž veľmi rýchlo mení nielen na tuk na bruchu, ale aj vám zhorší zdravie. Bičuje totiž váš endokrinný systém, núti vylučovať inzulín, zhorší vám výsledky testov (schválne si dajte spraviť krv a uvidíte vyššie triacilglyceroly, to je aj z cukru).

Riešenie je jednoduché. Stop malinovkám. Nebude to ľahké, voda vám asi chutiť nebude. Kúpte si vodný filter a vydržte. Za pár dní to máte vyriešené a mesačne ušetríte 30 až 60 eur.

Ako mám schudnúť ak som pivár?

Aj pivo je u nás pomerne častým dôvodom obezity. Pivné brucho vzniká rýchlo a ľahko. Stačí ak si predstavíte, že jedno veľké a jedno malé pivo vám do tela vpália toľko energie, ako primeraný obed.

Pivár si však dá normálny obed a na to ešte pivko či dva. Tým zdvojnásobí energetickú hodnotu jedla.

Čo je horšie, pivár sa často neuspokojí s jedným krígľom. Dá si ich zvyčajne viac. No a potom býva chuť na niečo slané, napríklad oriešky. Tým sa energetický príjem ešte viac navýši.

Pokiaľ pijete pivo, nerobte to. Je to závislosť. Neveríte? Tak si dajte mesiac bez piva. Uvidíte ako veľmi sa vám bude chcieť dať si ešte jedno. Práve to je dôkaz závislosti – že proste MUSÍTE a chcete. Čím ťažšie si viete predstaviť, že by ste pivo škrtli, tým vážnejší máte problém. Riešte ho čím skôr.

To sa týka aj manželiek, ktorých mužíček stiahol ešte nedávno večer 3 pivká. Dnes už zvládne aj šesť? Tak s tým niečo robte už teraz. Nech si nechováte na prsiach ožrana.

Ako mám schudnúť ak priberám z liekov, alebo choroby?

Nakoniec som si nechal ešte jeden dôvod, prečo ľudia priberajú. Je relatívne menej častý. Niektoré lieky môžu zhoršovať obezitu. Tu je diskusia možná len s lekárom. On vám poradí, či môžete lieky zmeniť, alebo sa nedá a budete musieť meniť životosprávu.

Takže to boli príklady situácií, pri ktorých ľudia začnú priberať. Viem, často sa kombinujú viaceré dôvody naraz. Alebo dokonca aj všetky. Verím ale, že vidíte, že na otázku ako mám schudnúť existuje vždy logická odpoveď a to je odstránenie príčiny, ktorá vyvolala obezitu. Nie je to určite diéta, hladovka, ani kupovanie produktov či služieb.

Staňte sa kompetentní a budete vedieť, čo robiť.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prehľad potravín

Mnoho potravín, ktoré často jedávame nám škodí. Nie preto, že sú “zlé”, ale preto, že ich jedávame často. To je dobré mať na mysli vždy,

Aký je rozdiel medzi energiou a jedlom

V článku si ukážeme niekoľko praktických príkladov, ako vyzerá “čistá” energia a ako vyzerá to isté v jedle. Na fotografiách uvidíte rozdiel, prečo po jednom

Nealkoholické nápoje pri chudnutí

Pri chudnutí je dôležité dodržiavať pitný režim. To je všeobecne známa vec, takže hneď preskočme k téme, že pitný režim nie sú rôzne malinovky, koly,

Múčne výrobky pri chudnutí

Obilniny sú základnou zložkou našej stravy. Mali by ste ich mať pred sebou denne, neraz aj niekoľkokrát. Teda nie len pred sebou, ale aj v

Mlieko a mliečne výrobky pri chudnutí

Mlieko sa pri chudnutí neoplatí využívať často, ani veľa. Samotné mlieko je totiž pomerne sporná potravina. V princípe je to potrava určená pre výživu teliatok

Farebné raňajky

Najlepšie raňajky sú také, ktoré naozaj zjete. Preto je výhodnejšie dávať si radšej každý deň to isté, ako neraňajkovať. Alebo dať si (v núdzi) radšej

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.