Ako odmeriate, či máte výsledky

Väčšina ľudí ešte stále chudne na kilá. Vy túto chybu nespravte a hneď začnite so správnym meraní obvodu pása. Nič iné nepovie o tom či chudnete viac pravdy.

Áno, dnes sa predávajú rôzne inteligentné váhy, ktoré všeličo vedia vyrátať. Nič proti nim. Ak máte zbytočnú voľných 50 až 200 eur, pokojne si kúpte takú váhu, ktorá meria vnútrobrušný tuk. To je taká, na ktorú sa postavíte a elektródy idú aj na ruky. Ani to síce nie je dokonale presné, ale dá sa to už označiť aspoň za blízke pravde.

Zabudnite na váženie

Samotné váženie však o vašom tuku povie len málo. Ak budete chudnúť bežným tempom, budete chudnúť asi 2 až 4 kilá za mesiac. Stačí ak si jeden deň spravíte poriadne slanú polievku a zajtra budete mať možno aj 2 alebo 3 kilá viac – soľ zadrží vodu. Vážite potom vodu a neviete, čo sa deje s tukom.

Stačí aby žena dostala svoje dni a váha ukáže aj 3 kilá viac. Tiež sa zadrží viac vody v tele a nie je to tuk.

Takže pre ženu má význam váženie raz za mesiac v rovnaký deň menštruačného cyklu. A ak spravíte nejakú zmenu v solení, tak sa nedozviete vôbec nič.

Aj pri chudnutí samom sa môže stať, že neodvážite výsledky. Veľmi často mi píšu ľudia, ktorí absolvovali 10 dní emailového kurzu chudnutia. Nemajú žiadne výsledky, váha ukazuje často to isté. V páse im ale chýbajú 4 centimetre slaniny.

Prečo nevidia výsledky aj na váhe? Predstavte si že začne chudnúť niekto, kto sa mizerne stravoval.

 • Predtým jedol fastfood, maškrty a minimum vlákniny.
 • Po prechode na zdravú stravu začne jedávať zeleninu, ovocie a celozrnné výrobky.

Ak by ste si stravu na chudnutie odvážili, za jeden deň toho zjete aj 2 kilá. Mnoho vlákniny v čreve znamená, že táto na seba naviaže aj vodu, takže odrazu je človek akosi plnší než pred chudnutím. A to je na váhe často vidieť ako zdanlivé plus jedno či dve kilá. (A ako mávnutím čarodejného prútika zmiznú problémy na WC ako je zapekanie a podobné radovánky.)

Okrem toho ak začnete pravidelne chodiť na rýchle prechádzky, pomaly sa buduje svalstvo. Nie, kilá to nebudú, ale ak ste dôslední, svaly sa používajú. Používané svaly potrebujú viac krvi a tým pádom sa vám aj týmto spôsobom môže naviazať viac krvi do obehu. Pred časom sa robili výskumy – nechali študentov pasívne na lôžku. Ich telá na to rýchlo zareagovali a zmenšilo sa množstvo krvi v ich telách asi o 15%. Keďže krv je tekutina, je vážiteľná. Ak teda začnete cvičiť, oťažiete.

Takže pri chudnutí vážite všetko možné, ale nie svoj tuk.

Tuk viete merať len centimetrom. Áno, lekár by použil kaliper, ale to chce kvalifikáciu.

Odmerajte si pás. Ak sa toto číslo bude postupne znižovať, tak chudnete.

Odmerajte si obvod bokov. Toto číslo by sa malo zmenšovať menej, pomalšie, než pás. Vtedy chudnete ideálne.

Pás by v ideálnom prípade vždy mal byť menší, ako boky. Viac si môžete pozrieť v šlánku WHR index

https://www.chudnutie-ako.sk/cisla/whr-index

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

je to pomerne presný indikátor zdravia, najmä vášho srdcovocievneho systému.

Inými slovami teda nemusíte merať nič. Ak o mesiach chudnutia budete zapínať opasok o dierku, alebo dve pevnejšie, je všetko tak, ako má byť.

Sledujte svoje pocity

Ďalším parametrom, ktorý vás zaujíma pri chudnutí je celkový pocit. Tento parameter je dôležitý z dvoch zásadných dôvodov:

 1. Ak ste spokojní, asi ľahšie vydržíte v režime chudnutia. Nespokojnosť, hlad, túžba maškrtiť by zvyšovala riziko, že celé chudnutie proste zabalíte. A to nie je cieľom. Cieľom je schudnúť a následne udržiavať štíhlu figúru.
 2. Ak ste spokojní, asi ste vitálni a s dobrou náladou. To je dobrý indikátor zdravia. So zle zvolenou diétou by totiž mohla prísť únava, výbuchy zlosti, otrávenosť, slabosť. Chudneme pre upevnenie zdravia, nie preto že chceme ničiť telo drastickými zákrokmi.

Takže preto je dobrý pocit, dobrá nálada a chuť do života tak dôležitá. Kým ste čulí a akční tak si obrazne povedané nemusíte ísť dať kontrolovať cholesterol a robiť rôzne testy.

A platí to aj obrátene. Niekedy si ľudia naordinujú príliš prísnu diétu. Výsledky na seba nedajú dlho čakať.

 • Nedostatok sacharidov sa zvyčajne prejaví viditeľne. Najskôr to býva únava a ak s tým nič nespravíte tak začnete mať rôzne chute a návaly chutí. Ak to nepomôže, príde hypoglykémia a tá sa u každého prejavuje inak. Výbuchy hnevu, trasenie, nervozita, impulzívne konanie, postupne skreslené vnímanie.
 • Nedostatok bielkovín je menej častý, to by ste museli jesť naozaj veľmi málo. To by potom telo muselo bielkoviny vyrábať a obralo by vás tak o kostnú hmotu, alebo svaly. Kto nevie ako to vyzerá, pozrie si v Google ako vyzerajú večné diétárky a mentáne anorektičky.
 • Nedostatok tuku môže mať závažné dôsledky v mnohých systémoch od srdca až po pleť.

Ľudské telo je pripravené vydržať bez stravy dosť dlho. Je to záchranný mechanizmus určený na prežitie. Je nerozumné ak niekto zámerne namáha tieto obranné systémy. Ono sa totiž nemusí nič stať, ale môže. Ak ste zdraví, ani pár dní hladu vám neublíži. Ale viete vy, či ste zdraví? Čo ak telo zareaguje na nedostatok znížením imunity a vy ochoriete?

Preto je lepšie neobmedzovať množstvo jedla príliš. Stačí jesť o malú trochu menej než by ste mali jesť normálne. To celkom stačí na chudnutie.

Začnite a končite u lekára

V ideálnom prípade by ste mali začať chudnutie u lekára.

 • Dajte si spraviť vyšetrenia ako krvný tlak, EKG.
 • Základné krvné parametre. Pečeň, ľadviny, lipidový profil, diabetologický súbor.
 • Veľmi užitočné je urobiť aj mineralogram a vitamín D.
 • Dobré je vedieť čísla pre železo a štítnu žľazu.

Keď vám lekár odporučí schudnúť, môžete sa smelo pustiť do práce a viete, že nemáte zdravotné ťažkosti. Ak by lekár niečo našiel, upozorní vás, ako máte chudnutie upraviť.

Asi po troch mesiacoch chudnutia si dajte zopakovať tieto testy. Pokiaľ všetko robíte správne, mali by sa vám krvné testy v niektorých parametroch výrazne zlepšiť. Aj tlak krvi. Práve na základe takých čísiel viete povedať, že chudnete takým postupom, ktorý vášmu zdraviu prospieva. Merateľne!

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Prečo vlastne športovať pri chudnutí?

Pre telo je tuk zásobou energie. Na bežnú „prevádzku“ však telo siaha po krvnom cukre ako po zdroji energie. Ak teda upratujete, ste na pomalej

Strava v závodnej a školskej jedálni

Počas chudnutia často narazíte na problém zvaný závodné stravovanie. Veľké kuchyne pri školách, či vo veľkých firmách často podávajú na chudnutie celkom nevhodné jedlo. Využívajú

Motivácia a pevná vôľa pri chudnutí

Zdá sa vám, že pevná vôľa nie je akosi dosť pevná? Vytvorte si mantinely, ktoré vás nepustia. Ak sa vám nedarí vybŕdnuť zo zabehnutých koľají, skúste

Pripravte si spúšťače správneho konania

Iste ste už počuli slovíčko spúšťače (anglicky Triggers). Asi najznámejšie sú v súvislosti s alkoholizmom. Závislí od alkoholu analyzujú, čo u nich spúšťa nevhodné správanie.

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie je v súčasnosti obľúbený rekreačný šport, ktorý môžete využiť aj pri chudnutí. V súčasnosti je celkom bežné vidieť na kolieskach nielen deti a mladých,

Stacionárny bicykel pri chudnutí

Stroj zvaný stacionárny bicykel je dnes asi najrozšírenejší spôsob, akým sa riešia mnohé zdravotné problémy. Aj chudnutie. V tomto článku sa pozrieme na to, či

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.