BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Ako odmeriate, či máte výsledky v chudnutí?

Väčšina ľudí ešte stále chudne na kilá. Vy túto chybu nespravte a hneď začnite so správnym meraní obvodu pása. Nič iné nepovie o tom či chudnete viac pravdy.

Áno, dnes sa predávajú rôzne inteligentné váhy, ktoré všeličo vedia vyrátať. Nič proti nim. Ak máte zbytočnú voľných 50 až 200 eur, pokojne si kúpte takú váhu, ktorá meria vnútrobrušný tuk. To je taká, na ktorú sa postavíte a elektródy idú aj na ruky. Ani to síce nie je dokonale presné, ale dá sa to už označiť aspoň za blízke pravde.

Zabudnite na váženie

Samotné váženie však o vašom tuku povie len málo. Ak budete chudnúť bežným tempom, budete chudnúť asi 2 až 4 kilá za mesiac. Stačí ak si jeden deň spravíte poriadne slanú polievku a zajtra budete mať možno aj 2 alebo 3 kilá viac – soľ zadrží vodu. Vážite potom vodu a neviete, čo sa deje s tukom.

Stačí aby žena dostala svoje dni a váha ukáže aj 3 kilá viac. Tiež sa zadrží viac vody v tele a nie je to tuk.

Takže pre ženu má význam váženie raz za mesiac v rovnaký deň menštruačného cyklu. A ak spravíte nejakú zmenu v solení, tak sa nedozviete vôbec nič.

Aj pri chudnutí samom sa môže stať, že neodvážite výsledky. Veľmi často mi píšu ľudia, ktorí absolvovali 10 dní emailového kurzu chudnutia. Nemajú žiadne výsledky, váha ukazuje často to isté. V páse im ale chýbajú 4 centimetre slaniny.

Prečo nevidia výsledky aj na váhe? Predstavte si že začne chudnúť niekto, kto sa mizerne stravoval.

  • Predtým jedol fastfood, maškrty a minimum vlákniny.
  • Po prechode na zdravú stravu začne jedávať zeleninu, ovocie a celozrnné výrobky.

Ak by ste si stravu na chudnutie odvážili, za jeden deň toho zjete aj 2 kilá. Mnoho vlákniny v čreve znamená, že táto na seba naviaže aj vodu, takže odrazu je človek akosi plnší než pred chudnutím. A to je na váhe často vidieť ako zdanlivé plus jedno či dve kilá. (A ako mávnutím čarodejného prútika zmiznú problémy na WC ako je zapekanie a podobné radovánky.)

Okrem toho ak začnete pravidelne chodiť na rýchle prechádzky, pomaly sa buduje svalstvo. Nie, kilá to nebudú, ale ak ste dôslední, svaly sa používajú. Používané svaly potrebujú viac krvi a tým pádom sa vám aj týmto spôsobom môže naviazať viac krvi do obehu. Pred časom sa robili výskumy – nechali študentov pasívne na lôžku. Ich telá na to rýchlo zareagovali a zmenšilo sa množstvo krvi v ich telách asi o 15%. Keďže krv je tekutina, je vážiteľná. Ak teda začnete cvičiť, oťažiete.

Takže pri chudnutí vážite všetko možné, ale nie svoj tuk.

Tuk viete merať len centimetrom. Áno, lekár by použil kaliper, ale to chce kvalifikáciu.

Odmerajte si pás. Ak sa toto číslo bude postupne znižovať, tak chudnete.

Odmerajte si obvod bokov. Toto číslo by sa malo zmenšovať menej, pomalšie, než pás. Vtedy chudnete ideálne.

Pás by v ideálnom prípade vždy mal byť menší, ako boky. Viac si môžete pozrieť v šlánku WHR index

https://www.chudnutie-ako.sk/cisla/whr-index

je to pomerne presný indikátor zdravia, najmä vášho srdcovocievneho systému.

Inými slovami teda nemusíte merať nič. Ak o mesiach chudnutia budete zapínať opasok o dierku, alebo dve pevnejšie, je všetko tak, ako má byť.

Pozor na chudnutie zo stehien pri veľkom bruchu!

Niekedy sa stane, že najmä pri tvrdých diétach sa pri chudnutí začnú zmenšovať boky, alebo stehná. To inými slovami znamená, že úspešne chradnete. Svalovina sa stráca a to pre zdravie neveští nič dobré! Aj keby ste si zadok a nohy dali "do poriadku", stále môže zostávať veľké brucho. To je ten najhorší výsledok, aký môžete dosiahnuť. Zdraviu totiž také chudnutie pomôže menej.

Preto sa snažte chudnúť radšej zvýšením metabolického obratu. Skúsme si to ukázať na dvoch príkladoch.

Najskôr nesprávny:

  1. Jem menej, málo sa hýbem.
  2. Vytvorím poriadny energetický deficit.
  3. Telo má nedostatok, nepriberá. Chudne, ale aby zachovalo životné funkcie, musí "rozoberať" trocha vlastných svalov. Preto je úbytok síce aj z tuku, ale aj zo svaloviny.
  4. Tento režim sa dá označiť ako chradnutie. Po nejakom čase budete slabší, menej výkonní.
  5. Dlhodobo sa toto ťahať nedá. Buď s tým teda prestanete a jojo efekt, alebo neprestanete a ste na ceste k mentálnej anorexii a smrti.

Teraz ten vhodnejší postup:

  1. Jem o dosť viac (a správne) a primerane viac sa hýbem.
  2. Viac jedla a ešte viac športu vytvorí len malý energetický deficit. Ale ten stačí.
  3. Telo energiu míňa, ale prísun je stabilný, takže na životné funkcie netreba "brať" zo svalov či kostnej hmoty. Preto sa tuk v bruchu míňa a svalovina zostáva, alebo môže aj málinko rásť.
  4. Tento režim je chudnutie, strácate len prebytočný tuk, ale lepší sa vám kondícia. Po nejakom čase budete silnejší, výkonnejší a čulejší.
  5. Dá sa tak fungovať dlhodobo. Po schudnutí stačí upraviť príjem jedla tak, aby ste prestali chudnúť.

Preto je pomalé chudnutie zdravšie a bezpečnejšie.

Sledujte svoje pocity

Ďalším parametrom, ktorý vás zaujíma pri chudnutí je celkový pocit. Tento parameter je dôležitý z dvoch zásadných dôvodov:

  1. Ak ste spokojní, asi ľahšie vydržíte v režime chudnutia. Nespokojnosť, hlad, túžba maškrtiť by zvyšovala riziko, že celé chudnutie proste zabalíte. A to nie je cieľom. Cieľom je schudnúť a následne udržiavať štíhlu figúru.
  2. Ak ste spokojní, asi ste vitálni a s dobrou náladou. To je dobrý indikátor zdravia. So zle zvolenou diétou by totiž mohla prísť únava, výbuchy zlosti, otrávenosť, slabosť. Chudneme pre upevnenie zdravia, nie preto že chceme ničiť telo drastickými zákrokmi.

Takže preto je dobrý pocit, dobrá nálada a chuť do života tak dôležitá. Kým ste čulí a akční tak si obrazne povedané nemusíte ísť dať kontrolovať cholesterol a robiť rôzne testy.

A platí to aj obrátene. Niekedy si ľudia naordinujú príliš prísnu diétu. Výsledky na seba nedajú dlho čakať.

  • Nedostatok sacharidov sa zvyčajne prejaví viditeľne. Najskôr to býva únava a ak s tým nič nespravíte tak začnete mať rôzne chute a návaly chutí. Ak to nepomôže, príde hypoglykémia a tá sa u každého prejavuje inak. Výbuchy hnevu, trasenie, nervozita, impulzívne konanie, postupne skreslené vnímanie.
  • Nedostatok bielkovín je menej častý, to by ste museli jesť naozaj veľmi málo. To by potom telo muselo bielkoviny vyrábať a obralo by vás tak o kostnú hmotu, alebo svaly. Kto nevie ako to vyzerá, pozrie si v Google ako vyzerajú večné diétárky a mentáne anorektičky.
  • Nedostatok tuku môže mať závažné dôsledky v mnohých systémoch od srdca až po pleť.

Ľudské telo je pripravené vydržať bez stravy dosť dlho. Je to záchranný mechanizmus určený na prežitie. Je nerozumné ak niekto zámerne namáha tieto obranné systémy. Ono sa totiž nemusí nič stať, ale môže. Ak ste zdraví, ani pár dní hladu vám neublíži. Ale viete vy, či ste zdraví? Čo ak telo zareaguje na nedostatok znížením imunity a vy ochoriete?

Preto je lepšie neobmedzovať množstvo jedla príliš. Stačí jesť o malú trochu menej než by ste mali jesť normálne. To celkom stačí na chudnutie.

Začnite a končite u lekára

V ideálnom prípade by ste mali začať chudnutie u lekára.

  • Dajte si spraviť vyšetrenia ako krvný tlak, EKG.
  • Základné krvné parametre. Pečeň, ľadviny, lipidový profil, diabetologický súbor.
  • Veľmi užitočné je urobiť aj mineralogram a vitamín D.
  • Dobré je vedieť čísla pre železo a štítnu žľazu.

Keď vám lekár odporučí schudnúť, môžete sa smelo pustiť do práce a viete, že nemáte zdravotné ťažkosti. Ak by lekár niečo našiel, upozorní vás, ako máte chudnutie upraviť.

Asi po troch mesiacoch chudnutia si dajte zopakovať tieto testy. Pokiaľ všetko robíte správne, mali by sa vám krvné testy v niektorých parametroch výrazne zlepšiť. Aj tlak krvi. Práve na základe takých čísiel viete povedať, že chudnete takým postupom, ktorý vášmu zdraviu prospieva. Merateľne!

Ďalšie odborné informácie k tejto téme:

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.