Ako sa zmotivovať pri chudnutí?

Píše Miro veselý od roku 2004.

V poslednom čase dostávam cez rôzne internetové kanály veľa rovnakých otázok. Či už e-mailom, v diskusiách, alebo cez facebook. Tie otázky sa dajú zhrnúť zhruba do dvoch oblastí.

 • ako mám schudnúť
 • ako sa mám zmotivovať

Sú to spolu prepojené oblasti na ktoré sa nedá odpovedať celkom ľahko. Mnohé z tých otázok zvyčajne obsahujú aj riešenie, ktoré pisateľ možno nevidí, alebo dúfa, že neplatí:

 • Citala som vase stranky a rada by som sa poradila, ako mam schudnut?

Jeden z najčastejších problémov ľudí, ktorí chcú schudnúť je povrchnosť. Nájdu rady o chudnutí. Neprečítajú si ich, hneď sa spýtajú, “čítala som tvoje rady, poraď mi, ako mám schudnúť?”. Je to príznačné. Väčšina ľudí totiž chce byť štíhla, ale zároveň chcú žiť životným štýlom, ktorý ich doviedol ku obezite. Inými slovami – chcú niečo zadarmo. Vidia, že o chudnutí niečo viem. Možno si to aj prečítajú. No nepáči sa im to. Tak žiadajú inú radu – ako inak sa dá schudnúť, než píšeš?

Niečo podobné sa deje v diskusii na webe ktorý mám na tému práca. Z mnohých diskusných príspevkov sa dá vycítiť, že záujemcov o plácu je veľa. O prácu však oveľa menej. Tu je klasická otázka: “Nasiel som Vas inzerat praca na doma a rad by som sa od Vas dozvedel podrobnejsie informacie.” A znova vidíme povrchnosť, pretože články o práci nie sú inzeráty, ale informácie o tom, ako sa dá zarobiť. Títo ľudia neponúkajú svoju službu, spoluprácu. Zaujímajú sa pasívne o to, čo môžu získať. Podľa možnosti zadarmo. Ako zamestnávateľ by som určite viac ocenil majl typu “viem to a to, rád by som vám ponúkol svoju službu”.

A s tým súvisí aj motivácia. V chudnutí ku klasickým otázkam patrí napríklad toto:

 • Mojim najväčším nepriateľom je sladké …. snažím sa mu odolať ale nie vždy to ide. Poraď mi prosím ako si upevniť vôľu a nepodliehať jedlu.

Ľudia majú pocit, že majú slabú vôľu. V skutočnosti však ide o zlé návyky. Ak si človek zvykne jedávať sladkosti, začne tučnieť. Ak sa niečo pravidelne opakuje, stáva sa to zvykom a človek má pocit, že “bez sladkostí nedokáže žiť”. No to nie je pravda. Je len väzňom svojho zvyku.

 • Má vôľu papať koláčiky.
 • Nemá vôľu spraviť niečo pre svoju štíhlu líniu.

To je nepríjemná bilancia. Pripomína to situáciu, kedy sa chcete niekam dostať. Cesta vedie cez malé, pootvorené dvere. Vy to viete, no napriek tomu skúšate prebúrať stenu na inej strane v nádeji, že to pôjde… Potom sa vrháte na iné dvere a snažíte sa ich vyvaliť. Potom kopete do stien v nádeji, že nájdete inú cestu.

Mám pocit, že oná povrchnosť pri chudnutí je možno aj jedna z príčin vzniku obezity. Sme povrchní, nič sa nám nechce príliš skúmať, ak to nie je stručné a zabelené do farebného darčekového papierika.

O tom, že zelenina je zdravá, rezne nezdravé vieme všetci. Každý vie vymenovať “nezdravé” potraviny – torta, žĺtko, čokoláda, údeniny, slanina, tučné jedlá, sladkosti…

 • Vieme, že určité jedlá škodia zdraviu a iné mu pomôžu.
 • Vieme, že zdravie je najcennejšie.
 • Nesprávame sa však v súlade s týmito poznatkami.

Práve v tom sme povrchní.

 • Načo sa starať o zdravie, kým ho mám?
 • Prečo si nedať rezeň, keď mi chutí?
 • Výnimočne a na oslavách sa môže jesť aj nezdravo (takže treba každý týždeň nájsť dôvod na oslavu a hostinu).

Poďme do záveru. Predpokladám, že teraz očakávate, že vám prezradím nejaké tajomstvo, ako sa motivovať pri chudnutí. No také tajomstvo neexistuje. Človek zvyčajne koná v súlade so svojimi motívmi. Chutí vám koláčik? Máte ho pred sebou? To vás motivuje zjesť ho. Ak ste trocha rozmaznaní a povrchní, asi ľahko nájdete dôvod, prečo ten koláčik zjesť môžete, dokonca možno musíte.

 • Budem šoférovať, mozog potrebuje rýchly cukor.
 • Potom to vycvičím.
 • Milujem ten koláčik a ak si ho nedám, upadnem do depresie a skočím z okna, pretože bez tohto koláčika môj život nemá cenu. Celé moje bytie a vesmír vznikli pre to, aby som si teraz mohol pomaškrtiť.

Čo tak ten koláčik jednoducho zabaliť a vyhodiť?

Je to nepríjemné, ale v živote nič nie je zadarmo. Ak niečo chcete, musíte zaplatiť cenu. Ak chcete štíhlu figúru, musíte žiť život štíhleho človeka. Je možné, že vaše telo vám to ešte aj sťaží – štíhli ľudia majú často rýchlejší metabolizmus a tak si môžu dovoliť viac, než človek tučný s pomalším metabolizmom, prípadne hormonálnymi ťažkosťami (metabolický syndróm je častou príčinou rýchleho priberania). Potom musíte byť na seba ešte prísnejší, než sú štíhli ľudia. Je to nepohodlné, nepríjemné, neatraktívne. A hlavne to pretrváva v čase. Aj o rok, o desať budete musieť byť na seba stále prísni. A stále budete mať chuť dať si maškrtu.

To je cena za chudnutie a udržiavanie si hmotnosti. Je to vysoká cena. A preto sa svojím spôsobom nečudujem ľuďom, ktorí mi píšu v nádeji, že im napíšem jednu kúzelnú vetu, vďaka ktorej schudnú, alebo sa zmotivujú. Taká veta však neexistuje. Napísal som knihu o chudnutí, tie informácie nemožno zhrnúť do jednej vety, ani do jedného článku.

Dá sa zmeniť životný štýl na taký, ktorý vedie k štíhlej postave. Ak ste však obklopení ľuďmi, ktorí vás stále ponúkajú dobrotami, ste v kvalifikácii na svätého… Žijeme šialenú dobu. Desiatky rokov po vojne a storočiach nedostatku. Máme neuveriteľné možnosti ako prežiť život. Môžeme tvoriť, stretávať sa, pomáhať. A väčšina obyvateľstva civilizovanej časti planéty skončí večer s čipsami pri unifikovanom výplachu mozgov televíznou obrazovkou. Izolovaní v panelákoch, atomizovaní. Závislí na mizerne platenej práci, často zadlžení. Tak čo by sme si nedali aspoň ten koláčik?

 

Komentáre k článku: Ako sa zmotivovať pri chudnutí?

 1. minusdvanast 30. januára 2010

  a kde sa podeli ukradnuté rastové hormóny – nie je to tak, že sú použité vo výkrmniach zvierat, ktoré sa predávajú v supermarketoch, na omladzovanie

  v hebrejčine slovo dia má význam odporná prázdnota

  potraviny sú odporne prázdne prirodzených vlastností a plné ochucovadiel, takzvane neškodných látok, ktoré sa posudzujú samé o sebe ale nikde nenájdete štúdiu čo postvárajú v ich neskutočnej kombinácii zameranej na jedno jediné, ak ma ochutnáš, budeš chcieť viac

  potom máte v práci kolegyńu, ktorá sa vystatuje doma vyrobenými potravinami a vezme si prácu s polovičným platom, lebo 4 v domácnosti dochádzajú do Bratislavy a smejú sa na tom, čo jete a nezabudne doniesť všetkým šéfom a konflikt je na svete

 2. Livia 10. februára 2010

  Nerozumiem tomuto clanku, nevidim v nom ziadny suvis s nicim.

 3. lianushka 2. júla 2010

  Neviem čím to je, ale motivácia mi nikdy nerobila problém. Mojím problémom je, že prídu starosti a celkom neúmyselne sa začne na chudnutie zabúdať. Táto stránka je prvý zdroj komplexných informácií, takže pevne verím, že zmena môjho životného štýlu nebude trvať iba 5 dní, ako je tomu v súčasnosti, ale že sa naučím automaticky, aj bez rozmýšľania, žiť zdravo… Lebo zlý zvyk je sviňa. Fakt. Som pomaly prispôsobivá, či je to zmena dobrá alebo zlá. Ďakujem Mirkovi za všetky rady, čítam Tvoju knihu, predsalen som si ju dala do PC a po troche si v nej “listujem”, je skvelá… Narážam tam na kopec vecí ktoré zvládam ľavou zadnou, aj na také ktoré sa ma netýkajú, aj na také, s ktorými mám teda problém. Nemala som problém začať z minúty na minútu piť IBA čistú vodu, mať pri sebe stále plnú fľašu… Problém asi nastane, keď prídu povinnosti, škola… Teraz mám prázdniny, a úprimne povedané, pozornosť, ktorú teraz tieto dni venujem chudnutiu, je asi tak na úrovni 80%, zvyšok sa venuje možno tak chodeniu na záchod a občasného mrknutia do televízora :) Len dúfam, že sa toto všetko naozaj dokážem naučiť tak, aby to bola hneď automatika, aby som mala v oku porcie, ale najmä, aby som teraz vydržala a behom asi takého pol roka schudla svoju 30 kg nadváhu… Držte mi palce prosím!

 4. R 9. novembra 2011

  Clanok je uplne o nicom, nesuvisi ani s nadpisom, nic som sa nedozvedela, autorka splieta piate cez deviate.

 5. Nakrička. 16. júla 2012

  ahoj Miro!
  môj dnesny jedalnicek je : ranajky chlebik tmavy s vetom a rajcinou a paprikou. pdla gramov som to mala.
  na desiatu som mala biely jogurt s hrstkou muslí a jablko 1.
  na obed: ryzu, sjove platky, sunka, syr, zelenina
  olovrant: tvaroh, vajo, mrkvu
  večera: uvidim ,este zatial neviem :D dakujem za skvele rady,si super clovek§!!

 6. Miro Veselý 16. júla 2012

  Nakrička dík, až tak super nie som, lebo nezvyknem posudzovať jedálničky :-)

Pridajte komentár:

Napíšte vašu otázku, alebo komentár k článku...

Vyplňte ešte: