chudnutie-ako

Ako sa zmotivovať pri chudnutí?

Motivácia pri chudnutí je nedostatkový tovar. Chýba. Človek sa pozrie do zrkadla a zdúpnie! Okamžite je zmotivovaný na 100%. Ľudia be matematického vzdelania sú často zmotivovaní niekedy aj na na 115 či 120%. Ale čo to? Prejde pár hodín a motivácia bledne. Stačí, ak vidíme pizzu, tortu, či koláčik a je koniec. Okamžite sme zmotivovaní – dať si dobrotu.

Motivácia pri chudnutí

V poslednom čase dostávam cez rôzne internetové kanály veľa rovnakých otázok. Či už e-mailom, v diskusiách, alebo cez facebook. Tie otázky sa dajú zhrnúť zhruba do dvoch oblastí.

 • čo mám robiť keď mi chýba motivácia pri chudnutí?
 • ako sa mám zmotivovať?

Sú to spolu prepojené oblasti na ktoré sa nedá odpovedať celkom ľahko. Mnohé z tých otázok zvyčajne obsahujú aj riešenie, ktoré pisateľ možno nevidí, alebo dúfa, že neplatí:

 • Citala som vase stranky a rada by som sa poradila, ako mam schudnut?

V tejto klasickej otázke je zároveň skrytá odpoveď. Odhaľuje niečo, čo súvisí s trendom doby:

Jeden z najčastejších problémov ľudí je povrchnosť. Týka sa nielen tých ktorí chcú schudnúť .

 1. Nájdu rady o chudnutí.
 2. Neprečítajú si ich, hneď sa spýtajú, „čítala som tvoje rady, poraď mi, ako mám schudnúť?“.

Je to príznačné. Väčšina ľudí totiž chce byť štíhla, ale zároveň chcú žiť životným štýlom, ktorý ich doviedol ku obezite. Inými slovami – chcú niečo zadarmo. Vidia, že o chudnutí niečo viem. Možno si to aj prečítajú. No nepáči sa im to. Nestačí im to ako motivácia pri chudnutí.

Tak žiadajú inú radu! Ako inak by sa dalo schudnúť, než disciplínovaným dodržiavaním určitého režimu?

Niečo podobné sa deje v diskusii na webe ktorý mám na tému práca.

 • Z mnohých diskusných príspevkov sa dá vycítiť, že záujemcov o plácu je veľa.
 • O prácu však oveľa menej.

Na webe o práci je asi klasická otázka: „Nasiel som inzerat praca na doma a rad by som sa dozvedel podrobnejsie informacie.“ A znova povrchnosť, pretože na tom webe sú články o práci a nie sú to inzeráty. Skôr informácie o tom, ako sa dá zarobiť. Povrchný čitateľ ani poriadne nečíta. Vidí slovo práca kdesi v texte a už je zvedavý, koľko by mohol zapýtať.

Tento trend je fenoménom doby. Vyrábam weby aj pre zákazníkov a tak na ploche rokov viem, ako vyzerá štatistika. Typickým príkladom je miera udržania pozornosti čitateľov:

Kým v roku 2009 ľudia trpezlivo čítali články a niečo sa aj naučili, necelých 10 rokov na to sú doslova nervóni. Nakuknú a idú inde. To sa týka prakticky všetkých webov, podobný graf ako je zobrazený tu je jednoducho typický úkaz.

Pohľad na štatistiku na tematicky inom webe. Trend je veľmi podobný – čoraz viac ľudí nakukne a ide preč. Potom si uvedomíme, že motiváciu pri chudnutí neudržia títo ľudia rovnako, ako svoju pozornosť. No a to je problém roztrieštenosti mysle.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ešte jeden web, tentokrát ukážka štatistiky, koľko stránok si priemerne návštevníci rozkliknú. Pred desiatimi rokmi to bolo na webe  obrázka 5 stránok, dnes priemer nie je ani dve stránky.

Tento trend sme sledovali na weboch bez ohľadu na postupné úpravy dizajnu. Naopak – a tie roky sú na niektorých z webov nie stovky, ale tisícky článkov. Takže nedá sa uvažovať o tom, že návštevníci by si nemali čo pozrieť. Aj technológia je oveľa ďalej – weby sú rýchle. Nie je to netrpezlivosť, čo ženie návštevníkov preč. Rovnaký fenomén sa týka aj osobného života a teda bude mať pozorovateľný vzťah aj k chudnutiu.

S podobnou povrchnosťou ale mnohí pristupujú aj k svojmu zdraviu a strave. Načo sa starať? Nejako bude.

V poslednej dobe vídam nezvyčajne veľa tučných – najmä žien. Ale veľmi tučných. Obávam sa, že ke ďsa objavia aktuálne štatistiky o prevalencii obezity, tak tam bude skok. Nárast obezity totiž v posledných rokoch stále rastie. Stačí sa prejsť po meste a mali by ste zažiť doslova príval motivácie pri chudnutí. Keď vidíte tie obrovské pupky do ktorých ich nositelia ešte pchajú ďalšie hamburgery a tyčinky.

A s tým súvisí aj motivácia k chudnutiu

V chudnutí ku klasickým otázkam patrí napríklad toto:

 • Mojim najväčším nepriateľom je sladké …. snažím sa mu odolať ale nie vždy to ide. Poraď mi prosím ako si upevniť vôľu a nepodliehať jedlu.

Ľudia majú pocit, že majú slabú vôľu. Alebo povedia že majú nedostatok motivácie pri chudnutí. V skutočnosti však ide o zlé návyky. Ak si človek zvykne jedávať sladkosti, začne tučnieť. Ak sa niečo pravidelne opakuje, stáva sa to zvykom a človek má pocit, že „bez sladkostí nedokáže žiť“. No to nie je pravda. Je len väzňom svojho zvyku.

 • Má vôľu papať koláčiky.
 • Nemá vôľu spraviť niečo pre svoju štíhlu líniu.

To je nepríjemná bilancia. Pripomína to situáciu, kedy sa chcete niekam dostať. Cesta vedie cez malé, pootvorené dvere. Vy to viete, no napriek tomu skúšate prebúrať stenu na inej strane v nádeji, že to pôjde… Potom sa vrháte na iné dvere a snažíte sa ich vyvaliť. Potom kopete do stien v nádeji, že nájdete inú cestu.

Mám pocit, že oná povrchnosť pri chudnutí je možno aj jedna z príčin vzniku obezity. Sme povrchní, nič sa nám nechce príliš skúmať, ak to nie je stručné a zabelené do farebného darčekového papierika.

O tom, že zelenina je zdravá, rezne nezdravé vieme všetci. Ale kto sa tým riadi? Načo hľadať návod ako schudnúť, keď nerešpektujeme ani základné a všeobecne známe odporúčania?

Každý vie vymenovať „nezdravé“ potraviny – torta, žĺtko, čokoláda, údeniny, slanina, tučné jedlá, sladkosti…

 • Vieme, že určité jedlá škodia zdraviu a iné mu pomôžu.
 • Vieme, že zdravie je najcennejšie.
 • Nesprávame sa však v súlade s týmito poznatkami.

Práve v tom sme povrchní.

 • Načo sa starať o zdravie, kým ho mám?
 • Prečo si nedať rezeň, keď mi chutí?
 • Výnimočne a na oslavách sa predsa hádam ešte môže jesť aj nezdravo (takže treba každý týždeň nájsť aspoň trikrát dôvod na oslavu a hostinu).

Ak chcete, aby sa vaša pevná vôľa a teda aj motivácia neoslabovali, nezačnite s chudnutím príliš tvrdo. Myslite na to, že ak nasadíte brutálnu diétu, oslabujete si pevnú vôľu! Nepúšťajte sa do žiadnych extrémov! Určite je dobré myslieť na zdravý spánok – ak ste nevyspatí, oslabujete svoju schopnosť vytrvať.

Poďme do záveru. Predpokladám, že teraz očakávate, že vám prezradím nejaké tajomstvo, ako sa motivovať pri chudnutí. No také tajomstvo neexistuje. Človek zvyčajne koná v súlade so svojimi motívmi. Chutí vám koláčik? Máte ho pred sebou? To vás motivuje zjesť ho. Ak ste trocha rozmaznaní a povrchní, asi ľahko nájdete dôvod, prečo ten koláčik zjesť môžete, dokonca možno musíte.

 • Budem šoférovať, mozog potrebuje rýchly cukor.
 • Potom to vycvičím.
 • Milujem ten koláčik a ak si ho nedám, tak umriem. Alebo upadnem do depresie a skočím z okna, pretože bez tohto koláčika môj život nemá cenu. Celé moje bytie a vesmír vznikli pre to, aby som si teraz mohol pomaškrtiť.

Nuž a keď navrhnem:

Čo tak ten koláčik jednoducho zabaliť a vyhodiť? Alebo darovať?

Tak vypnete túto stránku, odhlásite internet a rozdupkáte od zlosti mobil, na ktorom ste to možno videli.

Je to nepríjemné, ale v živote nič nie je zadarmo. Ak niečo chcete, musíte zaplatiť cenu.

Ak chcete štíhlu figúru, musíte žiť život štíhleho človeka. Je možné, že vaše telo vám to ešte aj sťaží – štíhli ľudia majú často rýchlejší metabolizmus a tak si môžu dovoliť viac, než človek tučný s pomalším metabolizmom, prípadne hormonálnymi ťažkosťami (metabolický syndróm je častou príčinou rýchleho priberania). Potom musíte byť na seba ešte prísnejší, než sú štíhli ľudia. Je to nepohodlné, nepríjemné, neatraktívne. A hlavne to pretrváva v čase. Aj o rok, o desať budete musieť byť na seba stále prísni. A stále budete mať chuť dať si maškrtu.

To je cena za chudnutie a udržiavanie si hmotnosti. Je to vysoká cena. A preto sa svojím spôsobom nečudujem ľuďom, ktorí mi píšu v nádeji, že im napíšem jednu kúzelnú vetu, vďaka ktorej schudnú, alebo sa zmotivujú. Taká veta však neexistuje. Napísal som knihu o chudnutí, tie informácie nemožno zhrnúť do jednej vety, ani do jedného článku.

Dá sa zmeniť životný štýl na taký, ktorý vedie k štíhlej postave. Ak ste však obklopení ľuďmi, ktorí vás stále ponúkajú dobrotami, ste v ostrej kvalifikácii na svätého…

Žijeme šialenú dobu. Desiatky rokov po svetovej vojne a storočiach nedostatku. Máme neuveriteľné možnosti ako prežiť život. Môžeme tvoriť, stretávať sa, pomáhať. A väčšina obyvateľstva civilizovanej časti planéty skončí večer s čipsami pri unifikovanom výplachu mozgov televíznou obrazovkou. Izolovaní v panelákoch, atomizovaní. Závislí na mizerne platenej práci, často zadlžení. Tak čo by sme si nedali aspoň ten koláčik?

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

9 Odpovedí

 1. a kde sa podeli ukradnuté rastové hormóny – nie je to tak, že sú použité vo výkrmniach zvierat, ktoré sa predávajú v supermarketoch, na omladzovanie

  v hebrejčine slovo dia má význam odporná prázdnota

  potraviny sú odporne prázdne prirodzených vlastností a plné ochucovadiel, takzvane neškodných látok, ktoré sa posudzujú samé o sebe ale nikde nenájdete štúdiu čo postvárajú v ich neskutočnej kombinácii zameranej na jedno jediné, ak ma ochutnáš, budeš chcieť viac

  potom máte v práci kolegyńu, ktorá sa vystatuje doma vyrobenými potravinami a vezme si prácu s polovičným platom, lebo 4 v domácnosti dochádzajú do Bratislavy a smejú sa na tom, čo jete a nezabudne doniesť všetkým šéfom a konflikt je na svete

 2. Neviem čím to je, ale motivácia mi nikdy nerobila problém. Mojím problémom je, že prídu starosti a celkom neúmyselne sa začne na chudnutie zabúdať. Táto stránka je prvý zdroj komplexných informácií, takže pevne verím, že zmena môjho životného štýlu nebude trvať iba 5 dní, ako je tomu v súčasnosti, ale že sa naučím automaticky, aj bez rozmýšľania, žiť zdravo… Lebo zlý zvyk je sviňa. Fakt. Som pomaly prispôsobivá, či je to zmena dobrá alebo zlá. Ďakujem Mirkovi za všetky rady, čítam Tvoju knihu, predsalen som si ju dala do PC a po troche si v nej „listujem“, je skvelá… Narážam tam na kopec vecí ktoré zvládam ľavou zadnou, aj na také ktoré sa ma netýkajú, aj na také, s ktorými mám teda problém. Nemala som problém začať z minúty na minútu piť IBA čistú vodu, mať pri sebe stále plnú fľašu… Problém asi nastane, keď prídu povinnosti, škola… Teraz mám prázdniny, a úprimne povedané, pozornosť, ktorú teraz tieto dni venujem chudnutiu, je asi tak na úrovni 80%, zvyšok sa venuje možno tak chodeniu na záchod a občasného mrknutia do televízora :) Len dúfam, že sa toto všetko naozaj dokážem naučiť tak, aby to bola hneď automatika, aby som mala v oku porcie, ale najmä, aby som teraz vydržala a behom asi takého pol roka schudla svoju 30 kg nadváhu… Držte mi palce prosím!

 3. Clanok je uplne o nicom, nesuvisi ani s nadpisom, nic som sa nedozvedela, autorka splieta piate cez deviate.

 4. ahoj Miro!
  môj dnesny jedalnicek je : ranajky chlebik tmavy s vetom a rajcinou a paprikou. pdla gramov som to mala.
  na desiatu som mala biely jogurt s hrstkou muslí a jablko 1.
  na obed: ryzu, sjove platky, sunka, syr, zelenina
  olovrant: tvaroh, vajo, mrkvu
  večera: uvidim ,este zatial neviem :D dakujem za skvele rady,si super clovek§!!

 5. Nakrička dík, až tak super nie som, lebo nezvyknem posudzovať jedálničky :-)

 6. Ahoj Miro, tomu článku velmi dobře rozumím. Mluvíš mi z duše. Instantní řešení prostě neexistuje. Každý musí najít důvod a sílu sám v sobě. A to se netýká jen hubnutí, ale všeobecně toho, čemu chci věnovat svůj životní čas. Člověk si musí uvědomovat, kdo je, co chce a jaké kroky k tomu cíli vedou. TV obrazovka ho od toho odvádí. Přitom brutální změny – jak píšeš – nemají většinou dlouhého trvání. Každodenní volby a kontrola osobního kompasu, jestli držím správný směr. Opravdu je možné si vytvořit nové návyky, tak jako třeba čištění zubů, což je dobrá zpráva :-). Je to o převzetí osobní odpovědnosti za svůj život. Nikdo to za nás neudělá.
  Díky za Tvoji práci a sdílení, je to pro mě přínosné a ještě k tomu se zasměju, i když dnešní článek je hodně navážno.
  Ráda čtu Tvůj web a všechno související.
  Ať se daří a nedochází Ti humor
  Lída

 7. Jednoznačne súhlasím. Nielen pre to, že som vaše články OZAJ aj čítal, no aj sám už dlhšie strácam chuť skončiť večer s čipsami a nechať si vyplachovať myseľ TV „programom“.

 8. Vo všetkom máte pravdu a podávate s humorom, zatiaľ sa mi pomaličky darí chudnúť a som spokojná. Už viacerým som o tom hovorila, ale ako píšete nechcú sa obmedzovať a meniť spôsob života,lebo je to nepohodlné. Nič nie je zadarmo. Pohyb pôsobí dobre aj na psychiku. Netreba sa krmiť sladkosťami, hoci ja si dožičím horkú čokoládu a oriešky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.