BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako schudnúť bez cvičenia a diéty

V tomto článku je presný postup, ako sa dá schudnúť bez cvičenia a diéty. Žiaľ, nejde to ale bez námahy a obmedzení v strave. Budem celkom dôsledný a dotiahnem to do konca hneď na začiatku: Schudnúť bez cvičenia a bez diéty sa dá, ale tuším, že by mohli vzniknúť dva nedorozumenia.

  • Kým sa nedohodneme na tom, čo je to diéta, tak je zle.
  • Kým si neujasníme čo rozumieme slovom cvičenie, tak je zle.

Nuž a kým si neujasníme pojmy budete si asi myslieť, že som sa zbláznil. Nevadí. Skúsim obhájiť :-)

Veľa tučných ľudí si totiž život predstavuje tak, že môžu jesť a vysedávať pred televízorom. K tomu by prijali návod, ako schudnúť popri tom. (Najradšej v spánku a najradšej cez noc aspoň mínus 20 kíl!) Je to jeden z tých nápadov, ako sa stať cez noc milionárom, alebo ako si vyliečiť rakovinu ak požiadate vesmír o pomoc. Pozrime sa teda na to, ako by sa dalo schudnúť bez cvičenia a diéty.

Miro Veselý Miro Veselý. "Ja sám som chudol bez cvičenia a následky nesiem dodnes. Strata svaloviny znamenala oslabenie. Po schudnutí sa ozvali ťažkosti s chrbticou a tých sa už nezbavím. Cvičením sa síce dajú napraviť, ale chrbtica už zdravá nebude nikdy. Ak to teda len trocha dokážete, počas chudnutia sa hýbte. Aj chôdza je lepšia, ako nič! Keď pre nič iné tak preto, že vďaka tomu nemusíte jedlo znížiť na úroveň redukčnej diéty a aj to vlastne chráni svalovinu."

Ako chudnúť bez diéty

Diéta je slovo, ktoré označuje určité úpravy výživy, ktoré vedú k nejakému účinku. Napríklad ak má niekto problémy so žlčníkom, bude jesť upravenú stravu, čiže „žlčníkovú diétu“. Diabetik potrebuje iné obmedzenia a pre neho bude „diabetická diéta“. Obézni sú zvyknutí, že na chudnutie tu je „redukčná diéta“. Teda diéta, ktorej efektom je redukcia hmotnosti.

Redukčná diéta je zlý nápad a nepotrebujete ju držať, ak chcete schudnúť!

Redukčné diéty sú známe z polovice minulého storočia, vtedy sa v klinickej obezitológii objavili rozpisy, ktoré drasticky obmedzujú množstvo jedla. V dnešnej dobe už vieme, že je zbytočné tak drasticky siahnuť do stravy.

  • Ak ste obézni a nedržali ste doteraz žiadnu diétu, postačí, ak prejdete na zdravú stravu. Ani ju netreba nejako obmedzovať a vaše telo začne chudnúť.
  • Ak ste obézni a diéty ste už držali, tak už viete, že nefungujú. Najvyšší čas, aby ste si dali do poriadku diétami poškodený metabolizmus a potom začali chudnúť normálnym životným štýlom. Nie aďlšími diétami!

Práve preto platí, že na chudnutie nie je potrebné držať žiadnu diétu. Dokonca je to tak lepšie, pretože redukčnú diétu aj tak nemôžete držať dlho (aj tak by ste to našťastie nevydržali!).

Žiaľ, neznamená to však, že môžete jesť čo chcete a pritom, že by sa dalo chudnúť. Obávam sa, že dosť prísne opatrenia v strave urobiť musíte.

Čím uvoľnenejší ste predtým boli pokiaľ ide o to, čo zjete, tým ťažšie sa vám bude cúvať späť k normálu.

Normálne totiž je jesť primerané množstvo bežného jedla. Nie maškrtiť, nie jesť všeobecne známe nevhodné potraviny.

Alebo je tu azda ešte niekto, kto by nevedel, že údeniny, sladkosti, mastné jedlá, slané krekry, keksy, vyprážané, fritované či smotanové a maslové jedlá sú nevhodné? Nie. Všetci to vieme.

A vieme aj to, že niektorí autori sa vám budú snažiť dokázať, aká je slanina, či smotana zdravá. Dobre sa to počúva. Vinár zas bude tvrdiť, že pitie vína je zdravé. Výrobca medu zas bude prisahať aký je zdravý. Nenaleťte predajcom nádeje, ktorí hovoria vždy presne to, čo chcete počuť.

Stačí použiť sedliacky rozum. Čo máte v bruchu? Tuk. Presnejšie, živočíšny tuk. No a chcete sa ho zbaviť. Dáva vám zmysel jesť tú istú látku, ktorej sa chcete zbaviť? Mne nie.

Takže ak chcete schudnúť bez diéty, dá sa. Ale nesmie to byť jedenie nevhodných jedál. Stačí jesť zdravú, nie diétnu, vyváženú stravu. A to nie je diéta!

Ako chudnúť bez cvičenia

A hneď začnime tým, že sa dohodnime, čo to je cvičenie. Väčšinou si predstavíme brušáky, činky, podrepy, dvíhanie kladky... Takéto cviky nepotrebujete  cvičiť, ak chcete schudnúť.

Na chudnutie vám s prehľadom postačí rýchla chôdza!

Stačí 40 minút až hodina denne. Nepotrebujete s telom robiť nič iné a vaše tukové zásoby pokoríte veľmi účinne.

Chôdza je totiž aeróbna aktivita a takéto cvičenia sú pri chudnutí vysoko efektívne.

Teraz sa asi ozve niekoľko trénerov. Tí budú tvrdiť, že riadny tréning je nevyhnutný pre zdravé chudnutie. Je pravda, že silový tréning je pri chudnutí vhodný. Dokonca to môže podporiť aj chudnutie.

Mimochodom ešte k trénerom. Čo vám asi tak poradí tréner? Ak vám povie že máte ísť denne chodiť, nemôže od vás inkasovať nič. Ak vám navrhne kruhový tréning, párkrát do týždňa môže inkasovať za svoje služby. Neporadí vám, aby ste doma hodinku tancovali. Nazve to aerobic a môžete platiť.

Problémom však je to, že je namáhavý a pre mnohých ľudí pri chudnutí môže tak prísny režim zmeniť život na trestanecký láger. Je oveľa vyššie riziko, že im potom rupnú nervy. Skúste si to predstaviť.

  • Jeden deň môžete čo chcete. Koláčik, klobásu, polihovať, piť pivo... Potom sa rozhodnete chudnúť.
  • Druhý deň musíte jesť len fádne veci (v porovnaní s obdobím pred). K tomu aby ste bicyklovali, chodili, cvičili s činkami?

Takto má odteraz vyzerať život? Aby ste sa vyhýbali tučným (pozývajú na grilovačky), priateľom (pozývajú na pivo) a maškrtám?

Nečudujem sa ani len trošku nikomu, kto chudnutie nezvládne a prestane s tým.

Čím tvrdší režim si naparíte, tým väčšia šanca je, že zlyháte.

Neberte si príklad ani z relácií ako sú Extrémne premeny. To je show pred kamerami. V skutočnosti to v pozadí vyzerá trocha inak.

Jasné – ak máte k cvičeniu vzťah, je to skvelé a môžete ho pridať k chudnutiu v rozumnej dávke. Tá je zhruba v objeme okolo 6000 až 12000 kJ spálenej energie pohybom. Taký objem záťaže je bezpečný a zdraviu prospešný aj dlhodobo.

Ako schudnúť bez cvičenia a diéty? Dá sa to.

  • Diéta je zakázaná, ale zdravá strava povinná.
  • Cvičenie je povolené, ale nie nutné. Chôdza však je povinná.

No a nakoniec – neoddeľujte jedno od druhého!

  • Chudnúť bez cvičenia len obmedzením stravy to už je diéta. V takom režime strácate aktívnu hmotu a to s mnohými nežiadúcimi účinkami na zdravie. Takže to je postup, ktorý verelo neodporúčam.
  • Chudnúť cvičením bez zmeny v stravovaní sa vám tiež nepodarí. To, žo sa dnes bežne zje je tak veľa, že amatérskym športom nespálite. A športom ani „nespálite“ tie škodlivé účinky, ktoré má nevhodná strava na zdravie.

Dajte si realistický cieľ a výsledky sa dostavia!

Napísal
Miro Veselý 
5. februára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.