BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Ako schudnúť čoskoro?

Ľudia sa často zaujímajú o to, ako schudnúť. Prípadne aj to, ako rýchlo to ide. Minule ma však celkom pobavilo, že padla otázka "ako schudnúť čoskoro?" Je to niečo na spôsob plánu na chudnutie s krátkodobým výhľadom na nádej, ale bez povinnosti konať hneď teraz. Predsa len, blíži sa Silvester a s ním Nový rok. Nuž a keďže Nový rok je už čoskoro, je čas naplánovať si aj chudnutie brucha. A taký chudnutia-chtivý občan si teda povie:

Čoskoro začnem s chudnutím, načim sa posilniť. Ďalej si prikrajuje klobásku a plánuje.

Na Nový rok začnem s chudnutím. Nasadím nejaké tvrdé cviky na chudnutie a dám to! Hmm. Ale to je prvého. Všetky fitká budú zatvorené. Dokelu! Takže od prvého sa chudnúť nedá. Všetko je márne. Prvého totiž zistíte niekoľko mimoriadne negatívnych skutočností.

  • Byt je zaplnený potravinami po sviatkoch. Dvere na chladničke sú podopreté stoličkou, aby sa neotvorili. Je napchatá naplno. Údeniny, syry, torta, koláče, polievka. Na balkóne je ďalších 20 kíl potravín. Ešte že mrzne, inak by to rozniesli sýkorky - im mastné chutí.
  • Práce máte nad hlavu. Posledné dva týždne v roku sa veľa nespravilo a teraz je polovica firiem zatvorená. Nestíhačka termínov, dajte teraz pokoj ešte aj s nejakým chudnutím!

Toto sú typické prekážky, ktoré bránia začať po Novom roku. Málokto má tie gule vyhodiť všetky tie nezdravé, ale tak dobré potraviny. V niektorých rodinách trvá aj 2 týždne, kým sa domíňa aspoň to najkazivejšie jedlo.

Niektorí muži sú schopní jesť aj údené mäso, ktoré už malo byť vyhodené. Bola by to večná škoda vyhodiť. Tu a tam je z toho vážnejší problém s trávením. Ale nech! Hlavne, že sa nevyhodí...

V praxi potom sviatky vlastne začali niekedy začiatkom decembra a trvajú aj 2 týždne v januári. Aby sme sa rozumeli - to nie je dobrý nápad. Výsledok býva vidieť ako nejakých 6 kíl na váhe a pár centimetrov v páse. Plus, samozrejme. Po sviatkoch sa rozplynie onen ošiaľ a ľudia začnú šalieť - ako rýchlo sa dá schudnúť? Nedá sa od švagra čo robí v špitáli získať nejaké tabletky na chudnutie na predpis? Alebo od susedy možno kúpime tú zelenú kávu na chudnutie, keď ju predáva tak to možno bude fungovať...

A tak batéria nových tučných zaplní fitká a v nich cvičia cviky, o ktorých si myslia, že sú najlepšie na chudnutie. Nasadzujú sa diéty a očistné kúry. Zrazu priam cítite tú netrpezlivosť - každý už chce byť čoskoro štíhly.

Ako schudnúť čoskoro? Ako schudnúť čoskoro? Takto veru nie!

Preto vám odporúčam:

Chcete chudnúť od Nového roku? Začnite v decembri!

Z praxe viem, že cez sviatky ľudia bežne dokážu pribrať tak 6 kíl.

Ak posuniete svoje chudnutie po sviatkoch, budete do polovice februára makať len na tom, aby ste sa dostali na svoju váhu pred sviatkami. Dáva vám to zmysel? Mne nie.

Lepší plán na chudnutie je nezúčastniť sa sviatkových orgií.

V niektorých rodinách to môže byť nečakane ťažká úloha. Staršie panie, ktoré týždeň varia potom očakávajú, že všetko zjete na posedenie. Kto by nechcel, bude citovo vydieraný.

  • Tip: prečítajte si aj článok Ako zvládnuť manipulátorov je tam popísaná taktika, ako bojovať proti večnému ponúkaniu.
  • Tip: Pozrite si článok Naučte sa odmietať a hovoriť „nie“. Ale pozor! Nejde len o to povedať "nie" babičke, ktorá na obed uvarila kapustnicu, 2 husi a tortu. Ide o to, aby ste dokázali to NIE povedať aj sebe.

Cez Vianoce si pokojne užite slávnostné jedlo. Písal som o tom v článku Ako nepribrať cez vianočné sviatky a pár nápadov nájdete aj v článku Chudnete po sviatkoch? Jednoducho nejde o to vzdať sa sviatočných jedál.

  • Užite si dobré jedlo, ale v normálnom množstve. Zjedzte tri normálne porcie jedla za deň a pomedzi to si dajte len zeleninu a ovocie.
  • Nepovoľte si nepretržité vyjedanie koláčikov, ktoré prekladáte popíjaním vaječného koňaku.
  • Sviatočných dní je len niekoľko. Na tie sa sústreďte a tie si užite. Trebárs 3 sviatky cez Vianoce a 3 dni oslava Nového roka. Ostatné dni jedzte radšej normálnu, zdravú stravu.

Ja viem, ono to priam bolí, ak si nemôžete dať tortu, alebo štvrť kila dobrého mäsa. Ale je to chvíľa a zabudnete. Zato však veľké brucho vám po sviatkoch neraz zostane na dlhé mesiace. A to vás bude štvať dlhšie, než pár minút.

Takže nepýtajte sa ako schudnúť čoskoro. Pýtajte sa čo môžete spraviť, aby ste potom nemuseli chudnúť vôbec.

A najlepší tip znie: nemajte doma žiadne zásoby hlúpostí. Ak niečo predsa len máte, tak to skryte z očí!

Napísal
Miro Veselý 
21. novembra 2017
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.