chudnutie-ako

Ako schudnúť čoskoro?

Ľudia sa často zaujímajú o to, ako schudnúť. Prípadne aj to, ako rýchlo to ide. Minule ma však celkom pobavilo, že padla otázka „ako schudnúť čoskoro?“ Je to niečo na spôsob plánu na chudnutie s krátkodobým výhľadom na nádej, ale bez povinnosti konať hneď teraz. Predsa len, blíži sa Silvester a s ním Nový rok. Nuž a keďže Nový rok je už čoskoro, je čas naplánovať si aj chudnutie brucha. A taký chudnutia-chtivý občan si teda povie:

Čoskoro začnem s chudnutím, načim sa posilniť. Ďalej si prikrajuje klobásku a plánuje.

Na Nový rok začnem s chudnutím. Nasadím nejaké tvrdé cviky na chudnutie a dám to! Hmm. Ale to je prvého. Všetky fitká budú zatvorené. Dokelu! Takže od prvého sa chudnúť nedá. Všetko je márne. Prvého totiž zistíte niekoľko mimoriadne negatívnych skutočností.

 • Byt je zaplnený potravinami po sviatkoch. Dvere na chladničke sú podopreté stoličkou, aby sa neotvorili. Je napchatá naplno. Údeniny, syry, torta, koláče, polievka. Na balkóne je ďalších 20 kíl potravín. Ešte že mrzne, inak by to rozniesli sýkorky – im mastné chutí.
 • Práce máte nad hlavu. Posledné dva týždne v roku sa veľa nespravilo a teraz je polovica firiem zatvorená. Nestíhačka termínov, dajte teraz pokoj ešte aj s nejakým chudnutím!

Toto sú typické prekážky, ktoré bránia začať po Novom roku. Málokto má tie gule vyhodiť všetky tie nezdravé, ale tak dobré potraviny. V niektorých rodinách trvá aj 2 týždne, kým sa domíňa aspoň to najkazivejšie jedlo.

Niektorí muži sú schopní jesť aj údené mäso, ktoré už malo byť vyhodené. Bola by to večná škoda vyhodiť. Tu a tam je z toho vážnejší problém s trávením. Ale nech! Hlavne, že sa nevyhodí…

V praxi potom sviatky vlastne začali niekedy začiatkom decembra a trvajú aj 2 týždne v januári. Aby sme sa rozumeli – to nie je dobrý nápad. Výsledok býva vidieť ako nejakých 6 kíl na váhe a pár centimetrov v páse. Plus, samozrejme. Po sviatkoch sa rozplynie onen ošiaľ a ľudia začnú šalieť – ako rýchlo sa dá schudnúť? Nedá sa od švagra čo robí v špitáli získať nejaké tabletky na chudnutie na predpis? Alebo od susedy možno kúpime tú zelenú kávu na chudnutie, keď ju predáva tak to možno bude fungovať…

A tak batéria nových tučných zaplní fitká a v nich cvičia cviky, o ktorých si myslia, že sú najlepšie na chudnutie. Nasadzujú sa diéty a očistné kúry. Zrazu priam cítite tú netrpezlivosť – každý už chce byť čoskoro štíhly.

Ako schudnúť čoskoro?
Ako schudnúť čoskoro? Takto veru nie!

Preto vám odporúčam:

Chcete chudnúť od Nového roku? Začnite v decembri!

Z praxe viem, že cez sviatky ľudia bežne dokážu pribrať tak 6 kíl.

Ak posuniete svoje chudnutie po sviatkoch, budete do polovice februára makať len na tom, aby ste sa dostali na svoju váhu pred sviatkami. Dáva vám to zmysel? Mne nie.

Lepší plán na chudnutie je nezúčastniť sa sviatkových orgií.

V niektorých rodinách to môže byť nečakane ťažká úloha. Staršie panie, ktoré týždeň varia potom očakávajú, že všetko zjete na posedenie. Kto by nechcel, bude citovo vydieraný.

Cez Vianoce si pokojne užite slávnostné jedlo. Písal som o tom v článku Ako nepribrať cez vianočné sviatky a pár nápadov nájdete aj v článku Chudnete po sviatkoch? Jednoducho nejde o to vzdať sa sviatočných jedál.

 • Užite si dobré jedlo, ale v normálnom množstve. Zjedzte tri normálne porcie jedla za deň a pomedzi to si dajte len zeleninu a ovocie.
 • Nepovoľte si nepretržité vyjedanie koláčikov, ktoré prekladáte popíjaním vaječného koňaku.
 • Sviatočných dní je len niekoľko. Na tie sa sústreďte a tie si užite. Trebárs 3 sviatky cez Vianoce a 3 dni oslava Nového roka. Ostatné dni jedzte radšej normálnu, zdravú stravu.

Ja viem, ono to priam bolí, ak si nemôžete dať tortu, alebo štvrť kila dobrého mäsa. Ale je to chvíľa a zabudnete. Zato však veľké brucho vám po sviatkoch neraz zostane na dlhé mesiace. A to vás bude štvať dlhšie, než pár minút.

Takže nepýtajte sa ako schudnúť čoskoro. Pýtajte sa čo môžete spraviť, aby ste potom nemuseli chudnúť vôbec.

A najlepší tip znie: nemajte doma žiadne zásoby hlúpostí. Ak niečo predsa len máte, tak to skryte z očí!

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

2 Odpovede

 1. Pozdravujem P. Mirko, veimi casto nastevujem vasu stranku. Viem ze co tam pisete kazde slovo musi povzbudit kazdeho kto mysli s chudnutim vazne.
  Mne sa podarilo schudnut 17 kg. Uz sa nevazim chudnutie sa zastavilo. Teraz cvicim silove cviky k tomu som pridal aj rychlu chodzu 45 minut. tak uvidim
  ci to pomoze. Kondicku a silu mam na rozdavanie pri mojich 59 rokov. Citim sa vyborne aj ked by som potreboval zhodit aspon 10 kg. Myslite ze rychla chodza po silovom treningu pomoze zhodit niejake kilo ? Pozdravujem prajem stastie a zdravie

 2. Jan gratulujem k úbytku 17 kíl. Ak ste začal cvičiť silové cvičenia, tak to môže trocha meniť vašu hmotnosť. Tým pádom výsledky neposúdite váhou, ale skôr centimetrom. Chôdza v správnej tepovej frekvencii je overený druh športu na chudnutie, takže dá sa predpokladať, že povedie k výsledkom. Musí tomu ale byť prispôsobená strava, teda taká, akú odporúčam v týchto článkoch, alebo akú si orientačne vypočítate aj v kalkulačke BMI. Držím palce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.