Od roku 2004 píše Miro Veselý

Ako schudnúť z brucha

Jedna z častých otázok znie: “ako schudnúť z brucha”. Takže prečo tie bruchá vlastne rastú a čo sa dá spraviť preto, aby nám zas spľasli? Veľký obvod pása je dnes najspoľahlivejší spôsob, akým sa dá merať nielen obezita, ale aj zdravotný stav. Za chvíľu sa k tomu dostaneme, ale začnime pekne od začiatku.

Prečo brucho rastie? Ľudské telo je nastavené tak, že ak má prebytok energie, ukladá energiu vo forme zásobného tuku. Nič iné nemáme. Časť sacharidov sa zmení na krvný cukor, časť sa pripraví ako “sladká rezerva” v pečeni. Ale cukru na okamžité použitie je v tele pomerne málo.

 • Bielkoviny sa do rezervy ukladať nedajú. Telo ich buď využije, alebo vylúči.
 • Sacharidy sa môžu premeniť na tuk.
 • Tuk sa môže najľahšie uložiť ako zásoba.
 • Iné zásobné systémy v tele nemáme. Nepríjemné je, že telo sa drží sedliackej logiky – nerado siaha do rezerv. Ak nemusí, radšej ako zdroj energie využíva ľahšie dostupnú energiu. Z tukových buniek čerpá až keď nemá na výber.

Tukové bunky sú schopné zväčšovať svoj objem a plnia sa tukom. To je v tele zásobárňou energie. Keby bolo „zle“ telo vďake tomu prežije. Napríklad zvieratá sa často pred zimou takto zásobia a zimu aj vďaka tomu prečkajú. Tukové tkanivo im slúži zároveň ako energetická rezerva aj tepelný štít. Takže preto telo ukladá nevyužitú energiu. Preto ju aj šetrí. Je to dobrá rezerva na “horšie časy”. Keď potom hľadáte spôsob ako schudnúť z brucha, mali by ste telu umožniť taký stav, aby tepelný štít vo forme tuku na bruchu nepotrebovalo.

Ak teda používate, napríklad hladovanie ako stratégiu, nemusí to fungovať. Telo si bude chrániť telesný tuk ako tepelný štít. Tipy ako schudnúť sú tu.

Čím častejšie sa objavujú ťažké obdobia – napríklad bez jedla – tým ochotnejšie sa môže ukladať tuk do zásoby. Taký stav nastáva napríklad ak sa stravujete nepravidelne. V hre sú dva mechanizmy, prečo to tak je:

 1. Metabolizmus je po hladovaní nastavený do „ostražitejšieho“ režimu. Zmení sa jeho schopnosť efektívne využívať energiu a ak môže, ukladá do zásob.
 2. Ak dnes niekto hladuje, nie je to zvyčajne z dôvodu obdobia nedostatku. Je to z pohodlia, stresu, alebo neznalosti. Hneď po hladovaní už zas jedlo máme. Často je to jedlo mimoriadne nevhodné. Také, ktoré značne uľahčí, aby sa uložilo ako tuk.

Ľudia, ktorí sa nepravidelne stravujú a často aj málo cvičia sú obete tohto javu. Môžu mať veľmi málo podkožného tuku, ale zato veľké brucho.

Potom sa pýtajú, ako zhodiť z brucha. No toto je celkom zlá otázka! Správnejšia otázka by bola, ako zmením svoj životný štýl tak, aby nedával príčinu vzniku obezity.

Rozloženie tuku v tele

V tele je viac druhov tukového tkaniva.

 • Podkožný tuk sa nachádza všade, ale ten sa zdanlivo „plní“ o niečo pomalšie. To preto, že prípadné pribratie sa rozloží pomerne pravidelne do celého tela všade pod kožu.
 • Zásobný tuk sa nachádza prevažne v oblasti brucha a u žien aj na bokoch a stehnách. Tento druh tuku zaberá menšiu plochu a ak sa plní, je to nápadnejšie.
 • Ešte je tu aj takzvané hnedé tukové tkanivo, ten pre zdravie potrebujeme a oplatí sa ho podporovať. To je ale téma na iný článok.

Pokiaľ máte problém s priberaním, týka sa vás najmä práve to, čo sa nazýva vnútrobrušný tuk. Nielen, že to totiž veľmi vidieť, je to aj nezdravé. Odbornejšie sa to volá abdominálna obezita, teda po slovensky vnútrobrušná tučnota.

Žiaľ, práve tuk vo vnútri tela je problém. Vytvára sa postupne okolo vnútorných orgánov. Nielen okolo čriev, ale žiaľ aj okolo iných miest, napríklad okolo srdca. Tento tuk má nepriaznivý vplyv na činnosť orgánov.

 1. V prvom rade je to mechanická prekážka. Vytvára tlak, zavadzia. Kto si to chcete lepšie predstaviť, kúpte si v mäsiarstve srdce. Poriadne si pozrite ten tuk. Je tuhý. Zavadzia a bráni v prirodzenom pohybe orgánov.
 2. V druhom rade je tukové tkanivo samostatný orgán. Ako taký má svoj metabolizmus, to okrem iného znamená, že sám vylučuje rôzne látky, ktoré priamo ovplyvňujú imunitu, metabolizmus. Kým je tuku primerané množstvo, tak je všetko v poriadku. No ak je tuku v tele niekoľkonásobok, odrazu stúpne aj množstvo látok, ktoré toto tkanivo produkuje. Sú to látky, ktoré vo vysokých dávkach zdraviu neprospievajú. Zvyšujú pohotovosť ku zápalu, napríklad.

Preto prítomnosť obezity je veľmi vážne riziko vzniku, alebo zhoršenia priebehu ďalších ochorení, často súvisiacich so zápalom. Človek, ktorý by mal schudnúť z brucha je vinou obezity náchylnejší na mnoho „civilizačných“ chorôb. Srdce, astma, infarkty, porážky, onkologické, metabolické choroby, ťažkosti s pohybovým aparátom… Aj tak krátky výpočet by mal stačiť na to, aby odstrašil. Logická otázka by potom znela:

Ako schudnúť z brucha?

No a najsprávnejšia odpoveď znie: Nepozerajte na svoje brucho, to je v tom nevinne. To rastie len v prípade, že mu pre rast vytvoríte podmienky. Preto správne riešenie bude odstrániť príčinu vzniku obezity. Hneď ako ju odstránite, začnete chudnúť. Pomaly, ale bezpečne. Hlavne však: neodporúčam rýchle chudnutie!

 • Zrušte nepravidelnú stravu, neprejedajte sa a nejedávajte nevhodné jedlá.
 • Začnite do svojho života pridávať šport.

To je účinný postup, ktorý funguje.

Tukové tkanivo pribúda okolo čriev, pečene a AJ pod kožou okolo brucha. To sa následne spočíta – brucho rastie aj vnútri, aj pod kožou. Naproti tomu tuk na lícach, alebo na predlaktiach sa nachádza len pod kožou, teda obrazne povedané „jedna vrstva“.

Ak sa na to pozrieme z pohľadu zdravia, je to ešte horšie.

Zásobný tuk sa totiž hromadí aj v hrudi, napríklad okolo srdca.

Hrudný kôš však neumožňuje aby sa viditeľne zväčšil a tak obezita tlačí na srdce ako obruč. Nečudo, že srdce, ktoré je obrastené tukom nebude fungovať normálne. Má menej miesta. Prirátajte k tomu aj zúžené cievy a máte najčastejšou príčinu úmrtia u obéznych – kardiovaskulárne choroby, najčastejšie infarkt.

Ak vás v tejto chvíli ešte stále zaujíma ako schudnúť z brucha, skočte do mäsiarstva a kúpte si jedno srdce. Skoro všetky sú prerastené tukom. Doma si skúste, aký pevný ten tuk je. Je problém rozrezať ho. Ak ho chytíte do rúk, je ťažké ohnúť ho. Je to pevná mechanická prekážka, tlačiaca na srdce. Pokiaľ ste obézny, niečo podobné máte aj vy.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ak teda uvažujete o tom ako schudnúť z brucha, oplatí sa vám chudnúť práve vnútorný tuk. Nech vyzeráte ako chcete, ale dôležitejšie je prežiť a ak sa dá, tak v zdraví.

Niektorí nešťastníci si brucho dajú zmenšiť liposukciou. Lenže tak sa dá zrušiť len “vonkajší” tuk, ktorý vás vlastne z pohľadu zdravia takmer vôbec nezaujíma. Podkožný tuk má menší vplyv na naše zdravie. Prednostne sa treba zbaviť toho vnútorného.

Schudnúť vnútrobrušný tuk je možné

Ak si pozriete to srdce, ktoré ste si kúpili v mäsiarstve, vytušíte, že zbaviť sa tých tvrdých prekážok nie je práca na pár dní, ani na pár týždňov. Odbúrať túto nepríjemnú hustú masu si vyžiada veľa času.

Vnútrobrušný tuk sa ľahko hromadí najmä vtedy, keď jedávate nepravidelne, alebo keď držíte diéty a občas si povolíte výnimky… Veľmi rád rastie, ak ho kŕmite cukrom. Preto vaše chudnutie musí začať zmenou v strave. K nej pridajte hojnosť pohybu v aeróbnom pásme zaťaženia. Tak zaistíte, že počas športu budete ako palivo využívať aj tukové tkanivo. Rýchle prechádzky vám umožnia chudnutie z brucha.

Ako schudnúť z brucha

To, že sa počas redukcie váhy zvyčajne menia aj proporcie ostatných častí tela je daň, alebo „trest“ za to, že ste si na bruchu nechali vyrásť tú pneumatiku. Je nerozumné najskôr si skaziť postavu a potom chcieť jej dokonalú nápravu. To zvyčajne nejde.

Ak chcete aby vaša postava počas chudnutia bola čo najlepšia, okrem cvikov na chudnutie sa venujte aj posilňovaciemu tréningu. Ten musí riadiť tréner, alebo niekto, kto vie, čo robí. Nech vám chybné cvičenie neublíži. Posilňujte svalstvo korzetu. To sú brušné svaly a spodné svaly chrbta. Prednostne odporúčam cvičiť SM Systém doktora Smíška, teraz už sa to po novom volá SPS systém.

 • Cviky na brucho sú pri chudnutí klasika. Len ich necvičte nesprávne – chybnou technikou riskujete poškodenie chrbtice.
 • Cviky na chrbát sú podobne dôležité, ale samotné chrbtové svaly vám nepomôžu.

Tieto cviky vám zlepšia postoj, zaistia stabilitu – napríklad ak zakopnete, nespadnete, lebo máte pevný korzet. Ľudia, ktorí necvičia v staršom veku ľahšie spadnú, lebo to neubalansujú. A ako padajú, ich slabé svaly už nedokážu proti pádu spraviť nič. Tvrdý náraz zvyčajne znamená zlomeninu… Sú to zároveň cviky, ktoré sú zároveň ochranou pred bolesťami chrbtice.

Uvedomujem si, že som vám vlastne práve veľmi zdĺhavo povedal, že máte zabudnúť na chudnutie na bruchu a že máte začať cvičiť cviky na celé telo. To sa vám nemusí páčiť. Veľa tučných ľudí má málo času (chuti) na nejaké cvičenie. Nazdávajú sa že ak si odcvičia nejaké “brušáky” vyriešia tým všetko. Verte mi, nestačí to. A ani nepomôže.

Neverte reklame ktorá predáva rýchly postup ako schudnúť z brucha

Na trhu nájdete nečakane veľa možností, ktoré sľubujú chudnutie na bruchu a to dokonca veľmi rýchle.

 • Knihy, ktoré už v názve sľubujú, že chudnúť sa dá bez diét, bez cvičenia.
 • Diéty sľubujúce jesť koľko chcete.
 • Metódy, kedy chudnúť môžete len tým, že si „naprogramujete“ svoj mozog nejakou mantrou.
 • Kokteily na chudnutie tváriace sa ako “zdravé jedlo” pričom štvrtinu obsahu tvorí čistý cukor.
 • Úplne opačné prístupy typu keto a paleo kde sa jedáva veľa bielkovín a tuku môžu byť účinné krátkodobo, ale o pár rokov si uvedomíte, že ste zas tuční…

Neverte tomu. Je to biznis s neinformovanými slušnými ľuďmi.

Ak nemáte dosť informácií, ste na tom podobne, ako negramotný človek. A tak sa zdravý, inteligentný človek sa môže v oblasti stravovania nechtiac správať ako hlupák, pretože nevie že sa správa hlúpo. Stačí, aby NEVEDEL. Ak si nenaštudujete základné pricípy výživy, tak neviete. Jednoducho neviete a výsledok je – nemôžete robiť kvalifikované rozhodnutia.

 • Podobne sa dá povedať že ak nečítate knihy ste na tom zhruba rovnako, ako človek, ktorý nevie čítať.
 • Ak viete, že fajčenie vážne škodí zdraviu a pritom fajčíte, ste na tom rovnako, ako sváko pred sto rokmi, ktorý to nevedel.

Chudnutie len z brucha nie je možné. Nedajte sa však odradiť. Chudnutie možné je a ak sa tomu začnete venovať, dokážete schudnúť aj na bruchu. Len sa pripravte na to, že to brucho bude posledné, čo sa vám podarí počas schudnutia ovplyvniť. Žiaľ, je to tak.

Pozor na časté chyby pri chudnutí

Mnoho ľudí sa pokúša schudnúť z brucha pomocou mylnej úvahy. Asi najčastejšie uvažujú takto: Ak mám veľké brucho, budem cvičiť brušáky. Zdanlivo to znie logicky. Predstava je taká, že ak budem namáhať jednu ruku, tak mi schudne, zatiaľ čo druhá ruka sa nezmení. V skutočnosti je to tak, že ak budete cvičiť jeden cvik, posilníte sval, ktorý zaťažujete. Ten sa bude zväčšovať, alebo silnieť (podľa druhu cvičenia). Na cvičenie sa použije energia a to vo väčšine prípadov energia zo zásobného cukru. Takže nejaké cvičenie brušákov vám na chudnutie naozaj nepomôže, nie je tak účinné, ako by ste potrebovali.

Áno, je dobrý nápad mať pevné brušné svalstvo. Ale necvičte ho v nádeji, že vám pomôže, ak plánujete chudnúť. Na chudnutie je účinnejšie cvičiť veľké svaly. Nohy, prsia, chrbát. Prvých 20 minút budete ako energetický zdroj spotrebovávať krvný cukor. Až potom sa postupne bude využívať aj zásobný tuk – čiže to čo chcete. Preto tréning potrebuje svojich 40 minút. Z toho 20 minút sa len „zahrievate“ a až potom „pálite“. Tiež by tréning mal byť v správnom tempe. O tom som už ale písal v sekcii šport.

Tiež si dajte pozor ak vám niekto sľubuje návody ako schudnúť 5 kíl – môže to prvé dni fungovať ale trvalo s niečím takým nemožno počítať.

Častá chyba ľudí ktorí chcú schudnúť z brucha je predstava, že stačí začať športovať a to stačí. Žiaľ, nie.

Predstava, že si dajú pol hodinku na bicykli, potom si môžu dať hamburger a bude to v poriadku. No… Nebude. Je až prekvapujúce, ako málo stravy nám stačí na to, aby nás to zásobilo správnou dávkou energie. Ak si teda myslíte, že ten obed v reštaurácii môžete „odčiniť“ dvoma hodinami na tenisovom kurte, tak sa mýlite.

Väčšie množstvo jedla, než vám treba, sa totiž čiastočne uloží do tukovej zásoby. Telo pomerne ochotne tuk uloží. No mimoriadne neochotne sa ho vzdáva. Preto sa vám oplatí radšej jesť tak, aby žiadne zásoby nevznikali.

Ak potrebujete schudnúť, spravte to rozumným nastavením životného štýlu. Riaďte sa overenými postupmi. Napríklad týmto jedálničkom. Je to bezpečnejšie, ako sadnúť na lep rôznym diétam (často s drastickým obmedzením sacharidov). Akokoľvek moderná je dnes paleo diéta, či už asi menej moderná dukanova diéta, alebo ešte staršia atkinsova, alebo…

Ak sa pozriete na Google trends tak vidíte, ako sa v priebehu času menia názvy pre v podstate ten istý systém stravovania. Na prelome tisícročí to bola atkinsova diéta. Okolo roku 2010 vrcholilo paleo, to už odoznieva. Zas sa vracia záujem o ketózu, čo je v podstate to isté. Medzitým ešte zúrila dukanova diéta a niekoľko iných autorov, ale vždy ide o to isté – navodiť ketózu a zaistiť tým chudnutie. Tak len sa rozhliadnime okolo seba, či to funguje. Koľko tučných tu máme.

Potom prišiel záchvat zvaný pšeničný mozog.

V roku 2013 svetovo a u nás v roku 2015 miniatúrny zášklb záujmu v porovnaní so svetovým. Kniha tvrdila, že koreňom všetkého zla je tentokrát pšenica.

Sú to pokusy ako zložitý problém vysvetliť pomocou jednoduchej odpovede – spravidla je výsledkom chybný záver.

Problém týchto módnych trendov je to, že človek, ktorý si takú knihu prečíta a uverí jej, môže sa viac rokov riadiť jej zásadami. Tak dnes mnoho ľudí dodržiava bezlepkovú diétu a domnievajú sa, že je to zdravá výživa (nie, nie je). Alebo úplne prestanú jesť chlieb a pečivo s pocitom, ako sa vyhnú obezite. Lenže vieme, že sa zvyčajne nepriberá z chleba, ale z toho, čo na ňom máte natreté. Proste nech je to akokoľvek, diéty prichádzajú a odchádzajú, no ľudia sú tuční stále.

Takže pozor. Diéty sú síce krátkodobo naozaj účinné, ale neskôr môžu spôsobiť aj veľa problémov. Ak sa totiž budete napchávať údeninami, slaninou, maslom a inými rádoby zdravými potravinami, neprospieva to celkom vášmu zdraviu. Preto je lepšie nesiahnuť po diéte, ale zmeniť svoj prístup k životnému štýlu.

Nepovoľte si skúšať akékoľvek diétne postupy, ktoré významne obmedzujú niektorú zložku. Recept ako schudnúť z brucha sa dá vytvoriť aj inak, ako hladovkou.

 • Vylúčenie tuku v strave spôsobí veľmi rýchle chudnutie. Ale aj chradnutie, pretože tuk je nutný pre zdravie. Preto taká diéta môže byť nasledovaná vážnym zhoršením zdravia. Veľmi často sa dostanete až na stôl niekde pred chirurgom, ktorý vám vinou nezmyselnej diéty bude musieť “vyhodiť” žlčové kamene aj so žlčníkom. Preto je lepšie drasticky obmedziť živočíšny tuk a posilniť príjem zdraviu prospešného tuku ako napríklad olivový olej. Rozhodne nie je vhodné zo stravy škrtnúť tuk.
 • Tuky sa v niektorých diétach naopak drasticky navyšujú. Vzniká tak v tele stav zvaný ketóza. Je to paradoxné, ale aj to môže pomáhať chudnutiu. Pri týchto diétach (paleo, atkinsova) sa jedáva veľa bielkovín, nie je zakázaná klobása ani slanina, ale neslobodno sa kŕmiť sacharidmi. Je to skr experimentálny spôsob výživy. Niektorí sú s ním spokojní, majú aj dobré výsledky, ale zatiaľ to je krátky čas na to, aby sa dalo povedať, že ide o bezpečný režim. Fakticky pri ňom väčšie percento ľudí nezotrvá, pretože ak sa to má robiť dôsledne, je to dosť náročné strážiť si ketózu. Takže ak sa púšťate do keto, idete do systému, ktorý štatisticky s dosť veľkou pravdepodobnosťou dosť rýchlo opustíte.
 • Obmedzenie sacharidov tiež spôsobí veľmi rýchle úbytky na váhe. Na úvod. Zakrátko sa však metabolizmus tomu zúfalstvu prispôsobí. No a ak metabolizmus = teda vy – beží v divnom režime, nedá sa čakať dobrý výsledok. Tak to aj býva. Telo sa prispôsobí divnému stavu zhruba za 3 až 4 mesiace. Ak sa potom pokúšate začať jesť normálne, zrazu je to jojo efekt. Ak zotrvávate v strave s minimom sacharidov, potom sa vystavujete srdcovocievnym chorobám, vyššiemu riziku rakoviny. Často sa objavia kĺbové ťažkosti ako dna, pretože v krvi sa zvýši hladina kyseliny močovej.
 • Niektoré diétne systémy sacharidy zvyšujú, ale potláčajú bielkoviny. Napríklad pri surovej strave, či vitariánstve asi väčšinou jedávate ovocie a semená, takže bielkovín bude menej a sacharidov môže byť viac. Aj vegánske jedlo, ak nie je zložené správne môže obsahovať nevyvážené živiny. Aj tu platí, že ak je to výživový experiment, nedá sa vopred odhadnúť, či zdraviu prospeje, alebo nie. Pripomínam, že uvažujeme o situácii, kedy v strave budú zámerne zastúpené prevažne sacharidy a málo ostatných zložiek. Nehovorím o vyváženej, čiste rastlinnej, napríklad vegánskej strave. Taká je celkom v poriadku a vieme že je storočiami overená.
 • Bielkoviny sa z dôvodu chudnutia zvyčajne neobmedzujú. Nepomohlo by to. Naopak, zvyčajne sa málo, ale pridávajú. Nahrádza sa tak objem jedla, prípadne v nádeji, že to ochráni svalovinu. No jesť veľa bielkovín je tiež zle. Aby ich telo rozložilo na aminokyseliny a neskôr sa ich zbavilo, bude siahať na iné zdroje v tele. Môžete sa tešiť na slabé kosti. Pri rozklade bielkovín vznikajú aj látky ako čpavok a to môže provokovať vznik rakoviny. Čiže viac bielkovín, než treba radšej nejedzte.

Všetky podobné pokusy dramaticky meniť zloženie potravy teda môžu mať vplyv na chudnutie, ale sú spravidla skôr dočasným režimom. Asi to dlho nevydržíte, skončíte s tým a priberiete. Ak ale “zatnete zuby” a vydržíte dlho, potom je riziko, že ochoriete pre nevhodne zloženú stravu. Pred časom som hovoril so známym, ktorý ako lekár nejaký slúžil v nemocnici. Mali tam zopár ťažkých prípadov, s ktorými niekto nevedel čo robiť. Podivné príznaky, ťažko diagnostikovateľný okruh problémov a nikto nevedel, ako pomôcť. Mali spoločné jedno – v minulosti dlhodobo držaný nejaký veľmi nezvyklý druh stravy.

Jednoducho jedlo spolu-rozhoduje o našom zdraví.

 • Jedzte pestro. Nie jednostranne.
 • Jedzte prednostne to o čom je DLHODOBO známe, že ide o prospešnú potravinu.
 • Jedzte striedmo. Ak nejdete fárať, nejedzte ako baník.
 • Nejedzte vôbec, alebo jedzte čo najmenej takých jedál, ktoré sú známe tým, že môžu škodiť.
 • Neskočte na lep každému marketingovému triku, ktorým vám niekto skúša podsunúť produkt. V knihe V bubline internetu nájdete popísaných veľa trikov, ako marketéri predávajú nezmysly.

Takže čo robiť? Stravujte sa normálne. Overený postup je jesť:

 • Okolo 12% až 15% energie by malo byť z bielkovín. Polovica by mala byť z rastlinných zdrojov ako strukoviny, sója a podobne. Nenaletíme na fámy konšpiračných webov, že sója je nebezpečná.
 • Pod 30% (radšej 25%) energie z tuku. Malo by ísť o zdravé formy tuku, ako avokádo, orechy, semená, olivový, tekvicový, ľanový či repkový olej.
 • Okolo 50% až 55% energie by malo byť zo sacharidov – ale komplexných, nie z bielej múky či cukru.
 • Veľa zeleniny, tak asi kilo denne je super.
 • Pri chudnutí menej ovocia a prednostne menej sladké. Denne jedno jablko a jeden pomaranč budú akurát.
 • Samozrejmou podmienkou je aby ste sa o niečo viac hýbali. O tom viac v článkoch v sekcii šport.
 • Ak si tieto čísla neviete vyrátať, využite kalkulačku zdravého životného štýlu a tam vám vypočíta aj iné užitočné čísla.

Keď prejdete na zdravý životný štýl, časom sa prestanete pýtať ako schudnúť na bruchu.

Ďalšie informácie o abdominálnej obezite

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

131 Odpovedí

 1. Mam 15 rokov a vazim 75 kg obcas som chodil do fitka len mi to nepomohlo iba som spevnil telo a ked sa jedna o brucho tak som ho iba spevnil ale neschudol som tak sa chcem opytat ze ked budem doma cvicit kliky a brusaky a este budem sportovat { volny beh } tak za aky cas schudnem z brucha

 2. Tomas v pätnástke je lepšie konzultovať veci s telocvikárom alebo lekárom. Hlavne treba overiť stravu, tá musí byť kvalitná a pravidelná. Potom má aj vhodný šport možnosť niečo pomôcť.

 3. Dobrý deň rok som nonstop cvičil potom som mal 8 mesačnú pauzu pred dvoma mesiacmi som začal od znova samozrejme objemovým treningom pribral som 8 kil väčšina tuku išla do brucha …môj najväčši problem je že moc jem pečivo a na dalši problem by som potreboval odpoved čo jesť večer samozrejme že musím ked cvičím no aké jedlo by bolo premňa najvhodnejšie po pripade prosím radu na schudnutie na bruchu cvičím a jem pravidelne samozrejme aj doplnky dakujem

 4. Pitr pri objemovom tréningu sa priberie ľahko, hlavne ak sa pritom užívajú aj gainery a iné doplnky a prebytok stravy. Odporúčam poradiť sa s trénerom, ktorý riadi tréning. Tieto veci sú individuálne a nedá sa radiť naslepo len podľa údaju, že ste pribral na bruchu.

 5. Mám 14 rokov A vážim 63 kg A mám problém že mám brucho A neviem čo mám stým robiť ako mám schudnúť?

 6. ivana vo veku 14 rokov by som odporúčal vôbec nechudnúť. Je to veľmi rizikové. Odporúčam upraviť stravu na zdravé jedlá. Tie pravidelne jesť, úplne vylúčiť sladkosti, limonády… Veď je známe, čo sa nemá jesť. K tomu denne prechádzka, alebo šport. To brucho sa postupne stratí. Naopak, ak začnete chudnúť v štrnástich, spomalíte si metabolizmus a čoskoro začnete priberať aj pri diéte. Takže radím overte si u svojho lekára, že nemáte nijakú chorobu a či vám odklepne úpravu stravy. U telocvikára si dajte ukázať správnu techniku chôdze a viete čo robiť. Len neškrťte potravu, na tom zahučalo už dosť báb :-(

 7. Dobrý den
  Mam 25 a potrebovala by som poradiť mam 70 kg co je pri mojej výške veľa cca o 15 kg chodila som cvičiť aj teraz občas ale nejako sa nedarí schudnúť. pri mojej práci je komplikovane pravidelne sa stravovať. môžete mi stým nejako poradiť Ďakujem

 8. Dobrý den
  Mam 25 a potrebovala by som poradiť mam 70 kg co je pri mojej výške veľa cca o 15 kg chodila som cvičiť aj teraz občas ale nejako sa nedarí schudnúť. pri mojej práci je komplikovane pravidelne sa stravovať. môžete mi stým nejako poradiť Ďakujem

 9. KRISTINA kým nenájdete spôsob ako sa stravovať pravidelne, budete určite pozvoľna ďalej stravovať. z toho vychádzajte.

 10. Dobry den mam 20 rokov…mam celkom dobru postavu niesom pribrata postavu mam akurat no jedine brucho mam nafuknute a vyzera to ako keby som bolav 4. Mesiaci tehotenstva…mozte mi lrosim poradit co s tym? Na pravidelnu stravi velmy cas nemam…dakujem…

 11. Zdravim, mam 26 rokov a pred rokom som sa dal na chudnutie, strava ani nejak nebola upravena, dal som si aj v praci na obed rezen, knedlik… :) no po praci som siel na bicyel, beh alebo plavanie…striedal som to schudol som z 88kg na 75…teraz po sviatkoch som 2-3 kila pribral..ale pravda ani som nejako nemal cas na sport…no ale uz asi 2 tydzen opat fungujem v takom rezime ako pred rokom. Mam len jednu otazku, aj ked som mal tych 75kg tak brucho ostavalo, aj ked nie take ako bolo predtym…ale stale je…ako sa ho co najlepsie zbavim? Na moju vysku 175cm by som chcel prist maximalne na tych 70kg a budem mat aj super BMI. Vdaka za radu :)

 12. Slavo brucho zvyčajne odoláva trvale. Schudnúť je relatívne ľahké, ale dostať brucho na úroveň 18 ročného atléta, to som si nie istý, či je celkom reálne ľahko dostupnými prostriedkami. Asi by to chcelo mimoriadne prísny režim bez výnimiek, veľa kardio športu a k tomu aj posilňovanie. Potom by asi aj tehličky občas boli. Či sa ale do tejto prísnej životosprávy hodí rezeň, tým som si nie celkom istý.

  Je to ako keby ste bežal maratón a každých 5 kilometrov by ste si sadol na bicykel a odviezol sa nejaké 2 kilometre úplne iným smerom. Maratón by ste síce zabehol, ale nie je isté, kde by ste dobehol. Možno nie v oficiálnom cieli.

 13. Tak uvidim no ako a co sa podari, ale aj tak je to lepsie ako pred tym…citim sa ovela lepsie…vysokoskolsky intrak dal zabrat a kila sli nahor :D vdaka za odpoved

 14. Mam 20 rokov 140kg viem je to úle potrebujem pomôct kde nájdem ako stravovať cez deň podrobne a kolko cvičiť a aké cviky
  Typu cviky s ktorým sa da rýchlo chudnúť ?

 15. Dobrý deň, pred 3 rokmi sa mi podarilo čo to zhodiť na optimálnu váhu aj celkom fajn postavu. Venujem sa zdravému stravovaniu, behu, fitnes. Stále jem rovnako pr.(5x, RAŇAJKY-jogurt150g+jablko+ovos3PL, DESIATA-zeleninový krajec chleba+vajce, šunka+zelenina+knekebrot 2ks,
  OBED-čo je doma; strukovinové kaše;zeleninové polievky; zel.šaláty, tvarohové palacinky,
  OLOVRANT-kus ovocie a šunka/ tvaroh; jogurt; zelenina a šunkový chlieb; zeleninová polievka
  VEČERA-zelenina+rybacia nátierka+knekebrot 2ks; zeleninová polievka; obed,
  Pribrala som na hmotnosť spred 3rokov. nerozumiem prečo. Môže byť nepravidelný šport?? ale mám min 2x týždenne švihadlo na 40min…Ďakujem za odpoveď

 16. Alena príliš málo informácií na nejakú odpoveď. Áno, ak sa dá menej športu, môže to spraviť rozdiel. Ideálny režim je taký, že zjeme o niečo málo viac než by sme mali a zároveň odcvičíme toľko, aby sa váha nehýbala. Lekár by to nazval zvýšením metabolického obratu. Ak potom stravu necháme a športu ubudne, môže to mať práve tieto výsledky.

 17. Mám 16r.chcem schudnúť s brucha.. nemohli by ste mi poslať do emaijlu nejaku stravu ….ked budem jesť ovocie tak tým pádom zmením svoj metabolizmus?

 18. jola jedálniček na chudnutie je na tejto stránke na ukážku https://www.chudnutie-ako.sk/jedalnicek-na-chudnutie ale vo veku 16 rokov neradím blázniť s chudnutím a metabolizmom. Stravujte sa pravidelne, pestro a cvičte. To úplne postačí na to, aby ste zhodili z brucha a to zdravo a bez jojo efektu. Jojo by hrozilo pri diétach a iných nezmysloch.

 19. Ahojte.. Mám 15 rokov skoro 190cm ale 110kg.. A tam je ten problém..chcel by som zistiť co mám jesť na miesto pečiva.. Pretože do školy nič iné nemám. Nabralo sa to hlavne cez zimu vtedy som mal do 90 takze by som to chcel neako vrátiť..ďakujem za nápady :)

 20. Mám menej ako 14 a viac ako 11 rokov a vážim 43 kíl.Ako mám schudnúť z brucha??? :( :)

 21. Tamara poraďte sa o tom najmenej s telocvikárom, alebo najlepšie až s lekárom.

 22. Miro prosím poradis mi co mám jesť namiesto pečiva ? Do školy a celkovo.

 23. Dominik čokoľvek čo je vhodné k tomu, čo budeš jesť ostatné. Napríklad pár kúskov knackebrotu, alebo dva jablká, alebo konzervičku s fazuľkou.

 24. Dobrý deň.Mám 14 rokov a mám 61kg. Chcela by som schudnúť pomocou úpravy stravy. Všetci hovoria že ak budem jesť zeleninu a ovocie tak schudnem raz-dva. Chcem sa len spýtať aké konkrétnejšie potraviny by som mala jesť pretože chcem jesť zdravšie.

 25. Katarína rozdeľme to. Ovocie a zelenina sú naozaj dobrý nápad v každom veku. Chudnutie však je niečo iné, to je vhodné skôr pre dospelých. V čase keď sa telo vyvíja a rastie je chudnutie veľmi nebezpečné a lepšie bude ísť za svojím lekárom, alebo telocvikárom, oni môžu posúdiť či vôbec treba chudnúť. Často v tomto veku stačí zdravo jesť, hýbať sa a všetko sa za krátky čas napraví.

 26. Dobry den, mam 12 rokov a mam vecsie brucho a stehna nez by som mala mat.mam 70kl a okolo 151
  Cm lenze mam problem taky ze:mam taky zivot “stresmena” proste mam furt stres chcela by som schudnut ale moc sa mi nedari zeleniny jem pozehnane.v skole sa mi niektore deti smeju a na telesnej nevladzem behat co mam robit pls odpiste co najskor.

 27. zuzka asi by som sa zamyslel nad tým, prečo v dvanástich hovoríte o strese, ten ak neodstránite tak to bude trvalý problém a nielen s prípadnou nadváhou. v detstve sa chudnúť nepokúšajte. buď nech vám dáva rady lekár, alebo telocvikár.

 28. ahoj Miro Veselý,potrebujem radu,mám 13 rokov a mam 57 KG viem že mám schudnúť zo zeleniny a ovocia ale ak cvičím aj na ruky a na brucho tak toto chcem vediet.Ja som schudol z 64kg na 57 kg zatial a ide to ale bojím sa o to že prestanem rásť alebo čo ked cvičím . Prosím odpíš mi či môžem cvičiť alebo to nechať na neskôr. Okej,dakujem.

 29. martin kým nebudete mať 18 rokov, akékoľvek cvičenie a chudnutie MUSÍ riadiť lekár a špecializovaný tréner, aspoň konzultácie. Veľmi správne uvžujete o riziku, že nevhodne zvolený životný štýl môže brániť telu v raste, ale aj rozvoji iných dôležitých funkcií. Nie je možné naslepo podľa veku a váhy čokoľvek povedať.

 30. Mám 16 rokov a chcem sa začať stravovať zdravo ale nejem zeleninu. Ja viem musí to znieť hrozne divne. Prestala som ju jesť asi keď som mala 6-7 rokov. Proste keď si chcem dať akúkoľvek zeleninu tak ma napne (zjem iba strukoviny) a neviem čo s tým mám robiť prosím pomôžte mi.

 31. Sarazelenina patrí k zdravej strave akosi prirodzene. Pátrajte prečo vás z nej napína, čím to začalo a čo sa s tým dá robiť. Ak ju jesť nemôžete, dávajte si menej sladké druhy ovocia namiesto zeleniny.

 32. Ďakujem za radu. Dúfam že nájdem nejaké riešenie. A veľmi sa mi páči váš web. Je tam veľa užitočných informácií.

 33. Mám 53rokov 75kg,výška 168cm,čím viac chcem. Schudnúť,tým viac príberam hlavne brucho,

 34. edita samotné chcenie na chudnutie zvyčajne nie je účinné. Pomáha úprava stravy a pohybu.

 35. Mám 47 rokov,80 kg,výšku 165.Mám hypothyreozu liečenú asi 6 rokov.Mávala som 60 kg.Tuk sa mi ukladá na bruchu ale aj inde.Neviem ako by som sa mala stravovat,aby mi šli kilá dole.Prosím poradte.Ďakujem

 36. helena na tomto webe sú príklady stravy uvedené, ak to nie je v konflikte s vašim ochorením, môže to priniesť výsledky. Skúste si na pár dní presne zapisovať čo a kedy zjete a koľko tisíc krokov (kilometrov) denne prejdete. To vám dá obraz, čo sa deje. Ak jedávate nepravidelne, málo, priveľa, tak je zle a ak máte k tomu aj málo pohybu, tak dôvod priberania je jasný. Žiaľ pri poruchách funkcie štítnej žľazy sa chudne zvyčajne oveľa ťažšie.

 37. Mam 31 rokov,vyska 168cm a uz 70kg, mavala som 58kg, od porodu nemozem schudnut, len stale priberam, je pravda ze mozem za to ja, jedavam tak normalne, activia s cerealnym rozkom banam obed normalny, a vecere neviem veru co zjest, tak co ma napadne, ale velkym problemom mi robi denne zjem aj 4 kekse, neviem s tym prestat, proste, neviem to dako nahradit, som nervozna, podrazdena, robi sa mi riadna pneumatika okolo brucha a tak velmi by som chcela schudnut, zacala som aj cvicit doma ledva vydrzim 15min.nevladzem, unavena som a následne na to uz 3 mesiac, hned ochoriem, hrdlo, imunitu uz mam oslabenu, poradte mi prosim ako schudnut, dakujem.

 38. sona ťažko je radiť naslepo. Únava a choroba po krátkom cvičení by hovorili o úplnom vyčerpaní. Ak žijete v strese a máte nedostatočnú + nesprávnu stravu, potom by to mohol byť dôvod aj na pribreanie. No ak nie, poraďte sa s lekárom, pretože časté choroby môžu byť aj z iných dôvodov a určite vo vašom veku nie sú niečím normálnym. Treba to objasniť.

 39. Ja mam 15 rokov vysku 178cm a vahu 98kg.Mal som konzultacie s odbornickou dala mi jedalnicek schudol som na 80kg.Teraz sa mi vaha vracia spat.
  Radila mi trochu cvicit tak som chodil do fitka.
  Lekarka mi povedala skoro to iste a neviem co som urobil zle nemohol by ste mi nejako pomoct.Dakujem

 40. Rasto do zhruba 18 rokov musí vaše chudnutie riadiť odborník, najlepšie lekár. Ak to nezvláda, skúste iného.

 41. Dobrý deň, mám 20 rokov, výšku 173 cm a váhu 64 kg. Tá sa už asi 4 roky pohybuje medzi 62-64 kg. Žiadne veľké výkyvy. Aktívne sa športu nevenujem. Sem-tam korčule, bicyklovanie, ľahká turistika. Mám trochu väčšie stehná a bruško. A to je práve to, čo by som chcela zmeniť. Rozhodla som sa pre zmenu v životnom štýle, chcem žiť aktívnejšie a preto sa vás pýtam, akú športovú disciplínu by ste mi odporúčili, pri ktorej čo najviac precvičím tieto partie (koľkokrát do týždňa a ako dlho) a hlavne, akým spôsobom mám prekopať svoj jedálniček. Počas dňa pravidelne nejedávam, pretože buď pracujem, alebo som v škole. Každý deň je to iné. Budem vďačná za akúkoľvek radu.

 42. Veronika rekapitulujem vašu otázku. Pýtate sa koľkokrát do týždňa chcete precvičovať stehná na nohách a zadok tak, aby sa svaly poriadne precvičili a pekne rástli? Tak 3 krát vhodný tréning do týždňa. Ak ale chcete nohy zmenšiť, tak to sa tréningom nepodarí, postava je daná geneticky a keďže podľa mena ste žena asi máte ženskú postavu, čo je normálne. Bojovať proti tomu sa zvyčajne nepodarí. Tréneri potom môžu odporučiť cvičenie skôr na hornú polovicu tela aby sa postava stala súmernou a vyváženou.

 43. Dobrý deň rada by som schudla z brucha noo nedari sa :-( mam 44rokov a vážim 60kg/164cm akoby som mala postupovat čo sa týka stravovania, cvičenia a pod. dakujem za každú radu Marika

 44. Marika na tomto webe už je o chudnutí z brucha všetko napísané. Uznávam, je menej pohodlné čítať, ale ak to prekonáte, máte to navždy. Podľa čísiel, ktoré píšete nie ste obézna, čo je výborný štart, v podstate ani chudnúť nepotrebujete, stačí zdravá životospráva.

 45. Dobry den,rad by som zhodil z brucha,len neviem ci to ide len cvicenim,alebo aj stravou a akou?lebo ked zacnem chudnut,tak asi budem chudnut aj z inych casti tela a to ja nechcem,mam 188cm a 88kg.Prosim o radu,vdaka

 46. Roman kombinácia vhodnej stravy a cvičenia je účinný spôsob ako prednostne páliť tuk. Podľa čísiel nemáte veľkú nadváhu a tak sa dá očakávať, že schudnete práve z brucha a inde sa to veľmi neprejaví. V praxi ale nie je možné veľmi ovplyvniť ktorý tuk sa bude chudnúť, u obéznej ženy často “idú” dole ako prvé prsia, často sa to prejaví aj na tvári a brucho býva posledné. To preto, že časť tuku je podkožný – ten je všade. Vnútrobrušný je sústredený “na jednom mieste”, takže aj keď ubúda, zdanlivo to nevidieť. Odporúčam vám teda pri vašich číslach prejdite na zdravú stravu (kalkulačka BMI) nie teda na stravu akokoľvek priškrtenú. K tomu pridajte rýchle prechádzky a za dva tri mesiace by ste mal vidieť výrazný rozdiel.

 47. Dobrý deň. Prosím o radu. Rok užívam lieky na zníženú funkciu štítnej žlazy. Problém je v tom že som začala veľmi priberať za ten rok so pribrala 8kg. Nikdy som nemala nadváhu až teraz meriam 172 a vážim 78 kg už som z toho zúfala. Stravujem sa stále rovnako športujem 2x týždenne/cvičenie/ bicyklujem turistikujem vždy cez víkend a to dlhé trasy. Fakt neviem čo robiť najviac priberám v oblasti pásu a brucha. Sama pred sebou sa začínam trápne cítiť ked sa na seba pozriem v zrkadle ak to bude takto pokračovať tak budem ako guľa je to hrozné. Poradte mi prosím Vás čo mám vlastne robiť aby som to zastavila mám 45 rokov Ďakujem

 48. Slávka štítna žľaza môže narobiť ťažkosti s obezitou. V otázke liečby sa musíte riadiť radou lekára, povedzte mu o tom, že ste začali naberať, môže to byť informácia, s ktorou vám pomôže. Každopádne to možno bude musieť vyžadovať aj miernu úpravu stravy. Predsa len blížite sa k veku, kedy aj bez zmien vo funkcii štítnej žľazy telo začína meniť procesy a potrebuje menej energie. Je teda možné, že si to vyžiada trocha viac športu, alebo trocha iné zloženie stravy. Každopádne je dobrý nápad že ste sa rozhodli to začať riešiť radšej skôr. Držím palce.

 49. Dobry den, mam 20 rokov este pred rokom a pol som vazila 105kg ale za rok som schudla na 65kg no lekar mi povedal ze som pri vyske 178cm podvizivena, za 9 mesiacou som pribrala 10kg no necitim sa dobre chcela by som znova mat aspon 68kg, prosim poradte ako to dosiahnut. Dakujem

 50. Denisa lekár vás videl, možno mal dôvod upozorniť na podvýživu. Číselne ste naozaj boli na bmi 20 čo je síce možno fajn pre moedling, ale pre zdravie je lepšie trocha viac. Len problém je v tom, že vás nevidíme. Ak totiž máte málo svalov, môže aj pri malej váhe byť stále veľké brucho. Takže lepšie by bolo poradiť sa ešte s iným lekárom a to aj o podrobnostiach. Je dobré nabrať svaly, nie 10 kíl tuku. Ak sa necítite dobre, asi bude lepšie niečo s tým robiť, ale naslepo vám ťažko dám nejakú radu. Aspoň orientačne: ak pás máte dosť pod 80 centi, tak viac cvičte lebo nie ste tučná. Získate svaly. Ak pás je väčší, potom je tam aj zbytočný tuk a to sa oplatí začať kontrolovať stravu, aby ste chudli tuk a priberali svaly. žiaden strach nebude z vás švarcenéger :-)

 51. Zdravím. Ja by som sa chcel spýtať. Mám 18 rokov a väčšinu času venujem umeniu takze som si nikdy nevedel nájsť čas na dostatočný pohyb. Práve som prestal fajčiť a pociťujem že rýchlo priberám. Navyše neviem ako zmeniť stravu pretože zeleninu nemôžem už žiadnu a z ovocia len citrusy. Ale začínam cvičiť, ale som strašný antitalent na šport a nebaví ma to a trápim sa pri tom. Či by ste mi vedeli prosím poradiť nejakú stravu, a nejaký menej náročný cvik čím si udržím postavu aj po tom ako schudnem a spevním telo. Ďakujem pekne.

 52. Denis so stravou je lepšie ak sa poradíte s lekárom, pretože ak sú nejaké obmedzenia ako alergia, mal by vedieť poradiť. V zásade odporúčania čo sú na tejto stránke a v ďalších článkoch popísané platia. Málo tučného, sladkého, veľa obilovín, strukovín a tak ďalej, sú tu o tom články. Šport stačí ak si denne dáte rýchlu prechádzku. Spočiatku kratšia a neskôr stále dlhšia. Už tieto dva zásahy by mali mať výsledky.

 53. Dobry den mam 25 rokov a 68kg. Chcela by som schudnut schudnut hlacne z brucha stacia nato nejake cviky ci treba zmenit aj jedalnicek.

 54. Tinka pre chudnutie z brucha sa dá spraviť len to že začnete zdravo jedávať a pravidelne chodiť na rýchle prechádzky. Nejaké konkrétne cviky “na brucho” neexistujú, nedá sa chudnúť tak že by ste robila brušáky a chudla z brucha. to iba v reklamách vám vedia sľúbiť presne to čo chcete počuť.

 55. chcela by som poprosiť o radu.pravidelne sa venujem cvičeniu,je to vidieť aj na postave .Jediny problem je že sa mi nedari schudnuť v oblasti brucha,konkretne spodnej časti.Potom vyznie postava dosť komicky-uzky pas a vytrčajuce bruško. diky za radu

 56. janka najlepšie poradiť sa s trénerom, pretože z takéhoto popisu sa nedá určiť či ide o vnútrobrušný tuk alebo o uvoľnené brušné svalstvo. jedno by sa dalo riešiť chudnutím a druhé vhodnými cvikmi smerovanými na spevnenie jadra a stabilizačných svalov.

 57. Zdravim, potreboval by som poradit, ako schudnut z brucha a z casti aj z tvare, stravujem sa relativne zdravo, sportujem rekreacne, mam 22 rokov, 183 cm a 81 kil. Dakujem

 58. matus začal by som asi pojmom relatívne. Tam môže byť nejaká chyba ktorú stačí odstrániť a k tomu pravidelné prechádzky alebo iný šport a malo by to fungovať. Chudnúť sa dá, ale tá tvár sa nedá regulovať. Ak máte viac tuku, tak pôjde postupne preč a brucho často býva posledné čo odoláva. Držím palce. Zatiaľ nemáte tak veľkú nadváhu, takže najlepší čas niečo s tým spraviť.

 59. Ahoj Miro, mam celkovo vela podkozneho tuku. Na bruchu ho nechytim do dvoch dlani, tak je ho vela, ale brucho viem poriadne stiahnut. Da sa tak predpokladat , ze mam tym padom malo vnutrobrusneho tuku a som vlastne stastny clovek? :). Da sa nejako zmerat tento pomer podkoznych a vnutrobrusnych tukov? Pisali ste o tejto problematike nieco na vasich strankach? Mam 85kg, 173cm, 36 rokov, 23% tuku podla osobnej vahy a v mladosti som dost aktivne sportoval . Dakujem.

 60. kamil nedá sa odhadnúť aká je distribúcia tuku. Môžete ísť na meranie, sú prístroje ktoré to zhruba vedia vyrátať, mnoho obezitológov alebo firiem vás odmerá. Nie je to presné meranie, ale na orientáciu stačí. Dá sa skôr predpokladať, že ak sa vám v tele množí tuk, asi to bude aj vnútrobrušný. Keď ste športoval, ťažko sa spoliehať na čísla. Ale ak máte pás cez 90 centimetrov, tak sa dá odporučiť chudnutie.

 61. Dobrý, brala som niekoľko rokov antikoncepciu. Po jej vysadení som začala priberať. Mám 23 rokov, 78 kg a meriam 174cm. Veľmi nejem lebo chodím na vysokú a tam sa nedá práve pravidelne stravovať a už vôbec nie 5 krát denne keď som v škole do štvrtej (piatej). Čo robiť aby zmizli kilá z brucha a zadku?

 62. Bianka prvé čo ma napadá, čo sa zmenilo potom, čo ste prestala brať antikoncepciu. Pretože ak sa zmenil vzťah, bývanie, alebo stresová záťaž tak môže byť príčina priberania mimo lieky. Spravidla stačí zmeniť životný štýl ako je to popísané v článkoch na tejto stránke. A na vysokej sa stravovať dá. Máte prestávky a vtedy môžete zlupnúť niečo drobné.

 63. Relativne znamena, ze domacu pestru stravu (maso,zelenina,ovocie, mliecne vyrobky,vajcia,cestovony,ryza), cukor a sladkosti vobec, ale problem je vo vykyvoch vahy. Jeden den mam 80 kg a druhy den 82,5 kg napriklad.

 64. matus váhu netreba vôbec sledovať. tá sa mení podľa veľkého množstva rôznych premenných a hlavne sa neváži tuk.

 65. Mam 16 rokov mam 187cm a 86 kg mam podla mna prebitočny tuk na bruchu poradite my čo s tym ?

 66. martin tak so 18 rokov, radšej do 20 by som radil nechudnúť. Jediné čo sa oplatí je zmeniť stravu na zdravšiu, čiže preč sladkosti, maškrty, limonády a kde sa dá, tam choďte peši. To postačí aby sa brucho po čase zas zmenšilo. Hlavne myslite aj na to, že čím viac rokov budete mať, tým ľahšie to bude zas chcieť ísť nazad. Takže čím skôr si vytvoríte nové zvyky, tým lepšie. Lebo taký režim už budete musieť ťahať dlhodobo.

 67. Dobry den mam 14 rokov a potrebujem schudnut z brucha a mam 1,52 a vazim 53kg coje dost vela v nicom aztak nechcem schudnut ako z brucha stehna a dolnucast nohy mam v pohode len to brucho vypada jak keby som tehotna prosim vas oradu za par mesiacov letoa ja nechcem chodit stale zatiahnuta bokymam ties v poriadku a niesom ani siroka lenten stret brucha a co sa tika stravy jedavam len dopol 6hod prosim poradte mi comam robit VOPRED VAM DAKUJEM

 68. VANESA vo vašom veku by chudnutie nebolo dobrým nápadom. Skôr sa zamerajte na prísne zdravú stravu, dostatočné množstvo. Žiadne sladkosti, maškrty a poriadna dávka pohybu by tomu mali pomôcť. Najlepšie koordinovať to a poradiť sa s telocvikárom, ktorý môže dať tipy čo robiť konkrétne.

 69. dobry den.vzdy som bola dost stihla ale po dvoch porodoch mi ostalo veelke brucho.neriesila som kazdy ze to po case prejde ale uz preslo 2,5 rok.a blizi sa leto a ja stale brucho a 4 mes. chudunka som ako pastelka a brusisko velke.prosim poradte

 70. Anna prečítajte si tu pár článkov a podľa nich si zariaďte život. Vhodné jedlo vo vhodnom čase kombinované dennými prechádzkami by mali priniesť pekné výsledky.

 71. dobrý den,mám mladšiu kamarátku ktorá má 12 rokov a stale blazni s tym že by mala schudnut. ma 155 cm a 50 kg. mala by chudnut alebo nie? pripadne čo by mala robit?

 72. Roxy v dvanástich rokoch dievča nemá čo chudnúť a už vôbec nie sama bez dohľadu lekára. Ak začne blázniť, ak to presne pomenovávate, s diétami, riskuje. Spomalí si vývoj, bude nízka, neskôr sa môžu objaviť poruchy príjmu potravy a s tým sa niekedy už nedá spraviť vôbec nič ani v dospelosti. Ak si teda dá poradiť, tak nech sa venuje aktívnemu životu, pohyb, šport. Žiadna diéta, ale rozumné je vyhnúť sa sladkostiam a sladkým nápojom. Ak by s takou odpoveďou nebola spokojná, musí sa poradiť s niekým kvalifikovaným, kto posúdi či vôbec je obézna a či vôbec má niečo robiť. To čo som napísal (pohyb a zdravá strava) sú vhodné odporúčania pre každého kto chce spraviť maximum pre to, aby zostal zdravý.

 73. Dobry den.Mam 40 rokov,vyska 171cm,a vaha 103kg.Nemyslim,ze by som mal na sebe najako vela tuku,ale najvetsiu vahu mi robi velke brucho.Vzhladom nato,ze nemam vela casu na cvicenie,chcem sa spytat,ci mi pomoze uprava stravovacich hodin,kedze ja sa viem najest vetsinou vecer,pripadne nejake lahke cvicenie.Dakujem

 74. jano áno, pomerne presne ste popísal správny postup. Veľmi pravdepodobne postačí ak začnete jesť pravidelne normálne množstvo jedla 5 krát denne, v našich končinách s to volá raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. V tej chvíli prestávajú byť problémom večery lebo človek nie je hladný. a pokiaľ ide o mierne cvičenie tak s prehľadom stačí rýchla prechádzka tak 40 minút najlepšie denne.

 75. Zdravim mam otazku do akej mieri mozu pri prevysenom mnostve tuku na bruchu mozu znikat traviace problemy ? (A moze to dojt az k ohrozeniu zivota ? )

 76. Adam to je otázka na ktorú vám nikto nedokáže odpovedať. Tráviace problémy sú veľmi široký pojem. Ak máte akékoľvek problémy s trávením ktoré pretrvávajú viac ako niekoľko dní, radšej sa poraďte s lekárom.

 77. Dobrý deň. Mám 28 rokov,153cm a 54kil,som 15.mesiacov po pôrode a potrebovala by som zhodiť hlavne z brucha a bokov. Už 2 mesiac pravidelne cvičím drepy,brušáky a cvičievam na stroji cca.45 minút denne (raz do týždna mám prestávku). Niekedy ked mi to čas umožní chodievam aj behávať. Zo stravy som vyradila pečivo a snažím sa aj cukor,no asi som závislá na sladkom (každý den musím mať aspoň kúsok čokoládky) a jem viacej zeleninu a ovocie.No a mala by som piť viacej aj čistu vodu,však? No to je môj problém do mňa dostať vodu,pretože denne možno vypijem 0,5litra vody a čaje.Už som síce zhodila za tie 2 mesiace 3 kilá,ale potrebujem spevniť brucho pretože to mám stále také ako keby som bola v 5.mesiaci tehotenstva.Moja otázka znie,že či by ste mi poradili že čo robím zle? ako mám postupovať pri cvičení a strave? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď. A ešte som zabudla,ak by to pomohlo:bola som na operácii žlčníka(pred rokom),takže ho už nemám :)

 78. Veronika z takých údajov sa ťažko dá zložiť nejaká konkrétnejšia rada. Zásady ako chudnúť (čo jesť, ako cvičiť) sú na tejto stránke podrobne popísané. Sladkosti musíte striktne a nemilosrdne vylúčiť. Čokoláda 80% je v poriadku, tú môžete naozaj denne aj 50 gramov. Jedzte aj celozrnné pečivo, nie je to problém.

 79. Ako mám schudnúť? Hlavne na bruchu by som potreboval dať dole kilá.

 80. Ľudia stále ma zaráža že nechápete základné fakty o tom ako schudnúť a zvlášť keď to tu máte podrobne vysvetlené jednoducho povedané skúste mať väčší príjem bielkovín a zdravých tukov ktoré sa nachádzajú v orechoch alebo v rybách skúste beh či bicyklovanie a rozhodne brucho necvičte znie to možno prekvapujúco ale veľa kulturistov ho necvičí pozrite sa aj na chudých ľudí necvičia brucho a aj tak majú tehličky ako to je možné?? Každý s nás ich má ale pokiaľ máš veľké brucho tak su skrité pod tukom ktoré cvikmi na brucho dole nedáš ale práve behom a bicyklovaním treba kardio a správnu stravu pri čo najmenšom príjme sacaridov sacharidy-energia keď máš tuk nepotrebuješ sacharidy pretože pri zvýšenej aktivite sa ti tuk začne meniť v tele na energiu čo znamená chudnutie.

 81. Dobrý deň,
  mám 20 rokov, 164cm a vážim 60kg som 2 mesiace po pôrode.
  Necítim sa vo svojej koži, pred pôrodom som vážila okolo 50kg a neviem sa na tú váhu dostať.
  Kojím a teda neviem akú stravu jesť keďže veľa je toho zakázaneho a či sú len fámy to, že cvičením stratím mlieko.
  Chcela by som skôr len behať a korčuľovať.
  Myslíte, že sa tak dostanem do leta naspäť do formy?
  Ďakujem vopred za odpoveď.

 82. Kristína je lepšie konzultovať tieto veci s lekárom, ale rozumný šport v primeranej miere ako aeróbne cvičenie je určite nielen v poriadku, ale aj vhodný. či práve beh alebo korčule, to už je na diskusiu s lekárom či to schváli

 83. Ahoj Miro,

  Páči sa mi tvoja stránka, je tu veľmi veľa užitočných informácií zo širokého spektra.
  Dovolím si ale vysloviť nesuhlas voči tvojemu tvrdeniu, že po 1. paleo je dieta, a po 2. že “sa jedáva veľa bielkovín, nie je zakázaná klobása ani slanina, ale neslobodno sa kŕmiť sacharidmi ”
  Paleo je životný štýl, nie dieta ako to poňalo velmi vela ludi v dnesnej dobe. A pri tomto stravovaní síce nie je zakazaná klobasa ani slanina, ale za vhodnu sa nepovazuje ani jedna alternativa plna dusicnanov, ečok a iných konzervantov ktoré sa pouzívaju pri výrobe, tak isto príjem sacharidov je podla mna v uplnej norme , do 150g, /pokial sa nebavime o ketoznom paleu, čo je lahko ujete aj podla mna / kde ja teda naozaj ťažke to presiahnuť/myslim tych 150G/ Viem to, lebo zo zaciatku svojeho stravovania som si to ratala. Osobne som mala momentalne cca 3tyzdne stravu bez masa , neslo mi na chut /neratam rybky, tie zboznujem a snazim sa ich jest 2x do tyzdna/ a vo vseobecnosti sa za masom nejdem potrhat. Energiu a zdrave tuky prijmam v orechoch, olejoch, avokado, vajíčka,ryby..
  Vo všeobecnosti to pre mna znamenalo obmedzenie obilnin – lepok ako velky alergen, kukurica (vacsinou dnes u nas modifikovana ) soja – velky alergen (vacsinou tak tiez modifikovana) a strukoviny – i ked viem ze su zdrave a bohatym zdrojom bielkovin..Islo to postupne, skusala som a naozaj aj tie strukoviny mi sposobovali problemy /chap nafukovanie a neprijemne pocity, co teda asi tak nema byt v mojom tele pokial je to potravina určena pre mna/
  Ked som presla na tuto stravu, schudla som cca 8kg (nebola som nikdy tucna, skor zena krv a mlieko) a to hlavne z brucha (uz nie je pneumatika pri sedeni), zlepsila sa mi plet, ale co je pre mna skutočny vysledok su lekarske vysledky, kedze na to ze mam 27 /teda 26 minuly rok ked som zacala/ a mavala som zvyseny cukor – teraz v norme, zvyseny lahko cholesterol – teraz uplne super! extra som necvicila, lebo dost nachodim peso , tak to ratam ako pohyb.
  Prepač ze som sa tak rozpisala, len chcem aby si paleo ponal z inej strany ako z diety, rozumies sa tymto veciam a zda sa mi ze si to moc zaskatulkoval..Určite to nie je dieta , a určite ludia ktorí jedia od rana do vecera len bielkoviny a hlasaju ze su paleo tak paleo nie su.. tam je troska ina podstata a hlbsia myslienka..
  Prajem ešte pekný deň

 84. Iva ďakujem za váš názor a skúsenosti, môžu čitateľom poslúžiť na rozšírenie informácií.

 85. Dobrý deň,
  aktívne športujem, stravujem sa zdravo a podľa všetkého čo ste napísali. Ale… mám rada sladkosti a každý deň si doprajem nejakú sladkosť/sladkosti…neviem tomu odolať. Ako sa mám tohto zlozvyku zbaviť? Tuk sa mi ukladá do oblasti brucha a stehien. Telo mám pevné, pretože súťažne tancujem, aj to brucho – ibaže je vypučené von, nech robím brušákov koľko len chcem :-(

 86. Anna veľmi správne tušíte, že problém brucha súvisí so sladkosťami. Naučte sa s tým bojovať. Ale cukor musíte zo života vylúčiť úplne. Jedzte dostatok komplexných sacharidov, celozrnný chlieb, celozrnné prílohy, ovsenné vločky a to by malo stačiť na to, aby sa zmiernila chuť na sladké.

 87. Ďakujem za Vašu odpoveď. Ale cukor v podobe ovocia jesť môžem? Alebo ho mám úplne vylúčiť a nahradiť tými potravinami čo ste napísali?

 88. Anna jedno jablko denne je vynikajúce. Ale ak chcete bojovať s bruchom, je dobré na nejaký čas sa úplne zriecť sladšieho ovocia. Bežné jablká sú v poriadku. Ale zas jedno – dve. Nie kilo, dve.

 89. Dobrý deň, to som ešte ja :-) vydržala som to 3 dni a dnes som zlyhala na plnej čiare ;-( teraz mám taký pocit frustrácie a že to nedokážem… zas som na začiatku a to ma ničí.

 90. Anna zlyhanie je len výhovorka. Pekne zajtra pokračujte naplno ďalej. To sa hodí povedať že frustrácia a jesť. Ak chcete výsledky pekne pokračujte. Ak ste vydržali 3 dni a jeden nie, máte stále 75% úspešnosť.

 91. Dobrý deň, mám 13 rokov a snažím sa žiť zdravo. Ako ste už napísali, do 18 r. by sa o dietovaní a podobných veciach nemalo hovoriť. Chcem sa spýtať na ovocie tak ako v prípade Anny. Mám sa aj ja zrieknuť sladšieho ovocia (banány, nektarinky..)? Viem že obsahujú fruktózu a čím dlhšie ich máme, tým viacej cukru obsahujú (napr. Banán). Naozaj, sladšie ovocie mi pomáha s chuťou na zakázané sladkosti :( nerada by som sa ho vzdala. Ako to vidíte Vy?

 92. Alex ak sa hýbete, potom je aj banán určite v poriadku, nie samozrejme kilo. Ovocie je fajn, ak si ho dáme jeden kus k jedlu, alebo namiesto olovrantu. Ale problém by mohol byť zjesť na posedenie kilo. Teda problém zjesť to nie je, ale taký príjem cukru už môže mať následky. A zase – ak máte nábeh na priberanie tak opatrne. Ale ak žijete aktívne, tak to netreba dramatizovať.

 93. Mam 15 rokov mam 156cm a 75 kg poradte mi ako mam zchudnut zbrucha a stehien

 94. Angelika až do dospelosti je lepšie nechudnúť. Pokiaľ je väčšie bruško – čo musí povedať lekár, alebo učiteľ telocviku, alebo iný kompetentný dospelý – potom môžete v spolupráci s lekárom postupovať ďalej. Zrejme postačí pestrá zdravá strava (žiadna diéta!!!) a dostatok pohybu. Samozrejmosťou je striktný zákaz jesť potraviny, ktoré obsahujú nejakú formu cukru, teda sladené linonády, koly, sladkosti, sladený jogurt, sladké cereálie, čokolády a podobné. Prednostne celozrnné potraviny, čo najmenej mliečnych produktov. Riadiť sa jedálničkom na chudnutie pre dospelých tak ako tu je uvedené musí odsúhlasiť lekár, ale radšej to, ako držať akúkoľvek diétu.

 95. Zdravím, som muž, mám 19, 197cm a cca 70kg a veľmi ma trápi iba brucho. V podstate nikde inde tuk nemám, iba na ňom. Čo by sa s tým dalo robiť? Stravujem sa zdravo, športu je menej, mám nevhodné zamestnanie, že väčšinou iba sedím, ale snažím sa cvičiť. Žiaľ, na kardio toľko času nie je. Ďakujem!

 96. Daniel sedavé zamestnanie môže byť vždy problém, ale určite by som radil poriadne si preklepnúť stravu. Dosť častým problémom býva to, že ľudia si myslia že sa stravujú zdravo, ale v skutočnosti sa stravujú nevhodne. Len o tom ani nevedia. Takže ak máte len brucho, je to zvyčajne signál nesprávnej stravy, pátrajte hlavne po cukre, či ho nepašujete v potravinách, alebo v pive. Sacharidy sú v poriadku, ale sladké veci nie.

 97. Miro vdaka tebe som schudol za mesiac 15 kil už je tomu rok mam 15 ;) , ale prosim ta nerad ludom ktorí su vypatlany a cvičia s činkami , lebo ty sam činky nedvíhaš a si vyschnuty :)

 98. Dobrý deň mám 12 a 76kg meriam 165cm chodím behať ale moje brucho nechce zmiznúť ani za nič poradili bi ste mi čo stým?

 99. Sofia myslím, že na miznutie objektov sú u nás najkvalifikovanejší kúzelníci. Vo veku 12 rokov sa nedá chudnúť rovnakými postupmi ako platia u dospelých. Odporúčam poradiť sa s lekárom, alebo telocvikárom. Určite bude potrebné urobiť zásah do stravovania v zmysle preč sladkosti a k tomu pravidelnú vhodnú stravu. Veľa princípov sa dá nájsť v knihe od doktora Bukovského Návod na prežitie pre bejby.

 100. Zdravím chcel by som Vám len povedať, že schudnúť z brucha nieje problém to je len vo vás, kedysi som mával 140kg a pohľad do zrkadla bol otrasný a jedného dňa som sa zaprel a chcel som to zmeniť, upravil som si stravu podľa seba a nie podľa kníh, alebo expertov, doprial som si niekedy aj kus sladkého, predsa vás to nezabije. Môj režim vyzeral asi takto ráno o pól 2 som vstával do prace (pracoval som na farme) okolo 8 ráno som skončil zacvičili som si len s vlastnou váhou, nedvíhal som žiadne činky a pod., moje cvičenie trvalo asi 20 min., o pól 3 poobede som šiel opäť do prace a koncil som okolo 7 večer, po práci som si opäť zacvičil a šiel behať behával som každý deň po 11 míľ podotýkam mal som 140kg a zvládol som to. Po roku a pól som sa dostal na 90kg bez brucha bez ovysnutej koži a pod., všetko je len v hlave ak sa presvedčíte o tom že to zvládnete tak to tak aj bude, snáď som vás tím nejako motivoval. Ďakujem tým čo si to prečítali až do konca.
  S pozdravom Peter (20).

 101. Dobrý važím 56 kg a mam 15 rokov začala som cvičiť cviky na stehna cviky na brucho uplné na celé telo ! pomože mi to schudnuť za dajake 5 mesiace aby som bola chudá ! ?? a strava jem len zdravé jedla nepijem sladke vody atd !

 102. renáta vo veku 15 rokov sa s vaším telom deje to, že rastie. Inými slovami je vás viac ako pred rokom a menej ako o rok. To logicky znamená, že o rok budete ťažšia. Posudzovať preto výsledky puberty váhou by bolo absurdné. Ak máte pocit, že ste tučná, poraďte sa s lekárom alebo telocvikárom o ďalšom postupe ale určite pre vás neplatí ten istý prístup, ako pre dospelých. Nevhodnou diétou si akurát môžete zničiť celý život.

 103. Ak si dam 2 varene vajicka na ranajky s nejakou rajcinou a paprikou popriladne s olivami su to dobre ranajky alebo naopak? Ak si dam na obed kusok peceneho mäsa a zemiaky je to pohode alebo mam skor vyskusat nieco zelensie ako salat a k tomu kusok mäsa ? Alebo nieco ine? A ak si dam na veceru pohar mlieka alebo acidka okolo 18:00hod. A k tomu jeden taky my to volame dietny polistirenovi chlebicek :D mozem to mat alebo lrave naopak nie je to dobre? ☺

 104. Tiffany popisujete až príliš nízkosacharidovú diétu, taký druh stravovania síce môže viesť v prvej fáze k veľmi rýchlemu pádu hmotnosti ale zvyčajne aj k rýchlemu spomaleniu metabolizmu a potom už je zle. Odporúčam, pozrite si tu sekciu jedálniček na chudnutie, je tam kopa príkladov čo môžete jesť.

 105. Zdravim vas, volam sa peter. mam problem s bruchom.. podkoznym tukom. chodievam na trening futbalovi 2x do tyzdna a chodievam do posilky 4x do tyzdna.. sportujem dlho, aj behavam… telo mam spevnene, ale zase brucho vzdy mam. vacsie.. co stym???

 106. peter ak máte brucho väčšie v zmysle okolo 90 centimetrov a viac potom je vhodné zamerať sa na výživu. S takým športovým výkonom by malo byť všetko v poriadku. Pokiaľ ide len o trochu podkožného tuku tak ten je pre zdravie pomerne užitočný a pokiaľ nie ste obézny tak sa neoplatí príliš vychudnúť. Naslepo je ťažké posúdiť o čo ide.

 107. Ahoj chcem sa spýtať či bicyklovanie má rovnaký účinok na chudnutie ako behanie a ak áno v akom asi pomere 1km beh/5km bicykel? Mám 22 vážim málo ale tú váhu mám asi v bruchu. Za odpoveď ďakujem

 108. Lukáš na chudnutie je účinné ak sa šport odohráva prednostne v aeróbnom pásme zaťaženia. Beh teda skôr pomalý a bicyklovanie skôr rýchlejšie po rovine. Je dobré riadiť sa tepovou frekvenciou, výpočet vám spraví aj BMI kalkulačka na tejto stránke v menu hore. Porovnávať kilometre by som neskúšal, pretože zatiaľ čo pri behu musíte ísť po vlastných, na kolieskach spravíte ten kilometer predsa len ľahšie. Ak chcete chudnúť z brucha je vhodné aby jedna jazda, beh, rýchla chôdza či iný aeróbny šport bol dlhý asi 40 až 60 minút v danom zaťažení. Vtedy je v tele optimálny priestor na to aby použilo aj tuk ako palivo. V takom prípade ale nepoužívajte energetické ani iné športové nápoje. Obsahujú cukor a prepli by telo na hradenie výkonu z cukru. Také nápoje sú vhodné až pri vytrvalostnom športe (2 a viac hodín) ale to už je iná téma než chudnutie z brucha.

 109. ivan alkohol je pri chudnutí celkom nevhodný. Zeleninové polievky sú fajn, len nejedzte veľa varenej zeleniny naraz pretože obsahuje viac cukru (mrkva, petržlen) čo sa tiež veľmi nehodí.

 110. Mám to prečítané a je veľmi dobre že sa k tak dôležitej záležitosti ako je pomoc k udržaniu alebo navrátenie zdravia tak seriózne stávajú odborníci a týmto jednoduchým spősobom to umožňujú sprístupniť. ďakujem. Vlado

 111. Zdravím ťa Miro, chcel by som si dať poradiť. Mám 25 rokov meriam 176cm. V Januári som mal ešte 120kg. Za 8 mesiacov som schudol na 77kg. Mám zdravú pestrú stravu aj pravidelný šport. Nie len kardio tréningy ale aj posilňovanie. A všade som schudol, no brucho ešte stále mám a visí hlavne spodné brucho ako keby som mal nad 85kg. Nechápem prečo a neviem čo by som mal zmeniť. V Strave mám veľmi málo cukru, tak isto tuk. Takže neviem kde je chyba.

 112. Alexander takéto veci ťažšie vyriešime naslepo. S bruchom býva problém asi vždy, pretože jednak vo vnútri brucha môže byť stále nejaký tuk, môže to byť zhoršené o nadbytočnú kožu a plus ešte býva uvoľnená brušná stena takže celé to potom je opticky také väčšie. Odporúčal by som konzult s obezitológom, alebo s trénerom, ktorý má skúsenosti s chudnúcimi. Odborník pozrie a vidí. Ja si myslím, že v hre nebude asi prebytočná koža, na to si dosť mladý a 120 kíl ešte nie až tak brutál obezita, aby bolo treba chirurga. Je len možné, že postavu dať úplne do poriadku sa nemusí podariť, alebo ak áno, tak to môže zhltnúť nejaké mesiace. Ostatne je dosť častý úkaz, že ľudia schudnú to najhoršie, ale brucho úplne nezmizne. Ja som teraz tiež po schudnutí zo 14 rokov a nikdy to už nebolo úplne ideálne. Na to, aby som to brucho dostal do tip top stavu by bolo treba neúmerne veľa energie a to som nechcel. Pozoru to. Niekedy sa po schudnutí dá udržiavať pomerne ľahko pomerne dobrý výsledkok, alebo neúmerne ťažko výborný. Je riziko, že to neúmerne ťažké človek ľahšie vzdá.

 113. Diky Miro za odpoveď, mal by som ešte otázku ohľadom jedla, v jedálničku mám veľa bielkovín a zeleniny. Jem vajcia (iba bielko), ryby, morčacie prsia, chudý tvaroh mávam aj grécky biely jogurt 0% tuku. Ale nie som si istý pri jedle ako sú morčacia šunka a syr eidamer, šunka na 100g má v sebe 2g tuku, sacharidy takmer žiadne a bielkoviny 20g, tak isto tie syrové plátky mám s menším percentom tuku čiže 16g na 150g balenie. Je táto šunka a hlavne syr vhodné na raňajky alebo by som syr a šunku kus mal obmedziť viac a zmeniť ho na niečo iné ? Kus toho väčšieho množstva tuku v syre obávam. Inak športujem vo fitness 6 dní v týždni, kde striedavo mám 3 dni silový tréning a 3 dni Kardio. Ale kardio som zmenil na intervalový beh už lebo normálny beh v jednom tempe som už zvládal aj celú hodinu. A mám aj doplnky výživy ako kvalitný srvátkový proteín a omega 3 mastné kyseliny. Zneisťuje má akurád strava a v nej táto šunka a syr.

 114. Alexander v strave je potrebné alebo teda vhodné mať vyvážené zloženie živín, teda primerane tuk, bielkoviny a sacharidy. Je dobré trocha obmedzovať tuk živočíšny (vajcia, syr, šunka) ale zas netreba to úplne démonizovať. Trochu ho zjesť je určite v poriadku. Šunka a syr sa dá občas nahradiť tofu, alebo tempeh, tvarohom. No a ak volíte mliečne výrobky s 0% tuku tak je výhodné dať si k tomu trocha orechov, avokádo, alebo olej, aby v strave boli vhodné tuky = radšej rastlinný tuk ako živočíšny. Avšak pri takej športovej záťaži by asi nemalo byť problémom ak si občas dáte aj jedno žĺtko či trocha syra s nižším obsahom tuku

 115. Dakujem mirko za skvele rady su my ponaucenim aby som pokracovala dalej zo zdravymi potravinamy zatial sa my dari mam 53 rokov 93 kg vyska 158cm po 5 tyzdnoch a poctivom dodrziavani mam 88 kg som za tie rady stastna a nie som hladna…….. Je to naozaj super dufam ze to pojde tak dalej mirko neviem co je to tempeh dakujem

 116. Alka držíme palce. Tempeh je fermentovaný výrobok zo sóje. Bežne ho už dostať aj v hypermarketoch. Žiaľ niektoré výrobky sú mastnejšie, ako by sa nám hodilo, takže veľa toho zjesť nemožno. Ale na doplnenie bielkovín to je v pohode. Odporúčam ochutnať viac druhov, aspoň mne niektoré ani nechutia. Trebárs to biele. Zvyčajne kúpim údené.

 117. Dobry den chcem schudnut v bruchu.a chcem sa opytat.cvicit nemozem iba bicyklovat.lebo mam artrozu 4 stupna.a caka ma operacia.staci mi ako pohyb na bicykli.dakujem za odpoved.pekny den prajem. Poraďte sa o tom so svojím lekárom. Strava môže ťažkosti s kĺbmi dosť ovplyvniť.

 118. Iwetchce celkom určite je bicykel úplne vhodný. Ideálne ak si budete strážiť tepovú frekvenciu a držte 40 minút jeden tréning. Samozrejme, nie hneď prvý – stačí začať pozvoľna. Inak vhodná diéta ako ju odporúčam aj pri chudnutí môže trocha zmierniť aj problémy s artrózou, pretože by mala znížiť zápal v tele. Držím palce. Skôr, než sa podrobíte operácii, skúste na nejaký čas takmer vegánsku stravu. Môže tak zmierniť ťažkosti, že sa môže potreba operácie posunúť, alebo aj zrušiť.

 119. neviem či to tu ešte funguje, ale mám 14 rokov 76kg 185cm, cvičím a stravujem sa zdravo, makám tvrdo ale váha nejde dole tak či tak

 120. Lukáš v 14 rokoch váha musí ísť hore, pretože telo rastie. Keby klesala, niečo je veľmi zlé. Chudnutím bez odborného vedenia v tomto veku si môže mladý človek zničiť zdravie. Preto odporúčam poradiť sa s lekárom, alebo aspoň s telocvikárom. Rady na tomto webe sú určené pre dospelých a nefungujú pre deti a dospievajúcich. Tam platia iné pravidlá chudnutia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Si tučný? Kúp si tmavé šaty…

Naša spoločnosť je orientovaná smerom ku ideálu krásy. Ten je reprezentovaný pomaly mentálnou anorektičkou v nedospelom veku. Prípadne mimoriadne dobre stavanou dospievajúcou ženou. Absolútne výnimočnou

Kuracie mäská so zeleninou Wok

Máte chuť na poriadne sýte a chutné mäská? Skúste to – zaručujem vám, že sa vám podaria, aj keď ste predtým ešte nikdy nič nevarili.

Vápnik a chudnutie

Podľa niektorých štúdií sa môže na obezite podieľať aj nedostatok vitamínu A, D, vápnika, železa, horčíka, selénu a vitamínov skupiny B. Jediné, čo táto informácia

Nenechajte sa oklamať výrobcami

Neraz sa v obchodoch ľudia riadia skôr cenou, ako zložením potraviny. To sa dá pochopiť, každý z nás chce ušetriť. V tomto článku sa pozrieme na to, že

Ovocie pri chudnutí áno či nie?

Má sa ovocie pri chudnutí jesť? Alebo je zakázané? V tomto článku si povieme, ako to je. Ovocie je dôležitou zložkou stravy. Preto by jeho úplné

Ako cvičiť efektívne a pritom málo?

Buďme realisti. Málokto má čas na dvojfázové tréningy. Najmä pri sedavom zamestnaní a mnohých povinnostiach. Preto pri chudnutí budeme hľadať skratky aspoň v tom, aby

Ovsené vločky

Ovsené vločky patria k najznámejším potravinám, ktoré si spájame s chudnutím, diétou, ale najmä zdravým životným štýlom. Majú totiž vlastnosti, ktoré pracujú v náš prospech. O nich bude tento

Recipročná inhibícia

Pojem recipročná inhibícia po slovensky znamená výmenné utlmovanie ale to tiež veľa nepovie. Takže poďme najskôr po slovách: reciprocita znamená výmena, zvyčajne v nejakom vzťahu.

Pečená makrela

Jeden z mojich obľúbených receptov je pečená makrela. Čas prípravy krátky, jedlo chutné a vhodné aj v prípade že chcete zhodiť z brucha. Makrely u

Koľko energie má mať jedno jedlo?

Pomerne častá, ale zároveň ťažká otázka znie, koľko zjesť v jednom jedle energie.Tá otázka je problém najmä preto, že vlastne to podstatné sa z nej

Ďakujem za prihlásenie do kurzu

Miro Veselý Dovoľte mi, prosím, trocha reklamy:  V tejto knihe je úplný návod na chudnutie: Jedálniček na chudnutie je jedna z najlepších kníh o chudnutí,

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.