BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Časté chyby pri chudnutí

Aké sú najčastejšie chyby pri chudnutí? Základnou chybou je hlboká neinformovanosť. S ňou súvisí strach. Ak si ľudia nenaštudujú ani základy chudnutia, potom majú strach. Boja sa NIEČO zjesť. Nevedia totiž, či sa určitá potravina "môže", alebo "nemôže" pri chudnutí jesť.

Akonáhle je tu strach, najjednoduchšie je začať obmedzovať porcie. Vzniká z toho paradoxne veľmi zlá "diéta". Svet potravín sa rozdelí na "povolené" a "zakázané" potraviny. Keby ste šli do hĺbky, dietár zvyčajne presne nevie, čo a prečo má jesť. Len si myslí, že aspoň hmlisto tuší.

Práve toto hmlisté tušenie potom vytvorí veľmi chybný pohľad na svet výživy.

Problémom je, že pri takomto prístupe človek vynaloží veľa úsilia a práce. No výsledky tomu nezodpovedajú. To demotivuje. Čoskoro úsilie poľaví a človek to vzdá.

Vzniká tak bludný kruh, ktorého výsledkom je frustrácia a pocit "ja to nikdy nedokážem". Tá námaha, ktorú väčšina diétujúcich podstúpi je celkom zbytočná.

Vo väčšine prípadov neúspech v chudnutí vzniká z negramotnosti. 

Ospravedlňujem sa za výraz, ale pomenovávajme veci pravými menami. Čo je to gramotnosť som písal tu. Tak ako existuje gramotnosť (čítanie, písanie), môžeme hovoriť aj o počítačovej, kultúrnej či pohybovej gramotnosti. Aj v oblasti výživy môžete byť gramotní, alebo negramotní.

Inými slovami - neviete, čo by ste vedieť mohli = neviete. Je to ako tá klasická floskula: ak nečítate knihy, výsledok je rovnaký, ako keby ste nevedeli čítať vôbec.

Veľa ľudí proste odmietne zaplatiť cenu. Aj chudnutie "má svoju cenu"", ktorú keď zaplatíte tak uspejete.

V praxi tá "cena" ktorú za chudnutie treba zaplatiť je:

  1. Naštudovať si aspoň základy. Investícia pár hodín čítania, kým neporozumiete súvislostiam.
  2. Dodržiavať základy = disciplína.
  3. Neprestať.

Hovoril som s mnohými ľuďmi, ktorí schudli. Tí čo mali výsledky a udržali si ich splnili všetky tri uvedené body.

Hovoril som s mnohými ľuďmi, kotrí výsledky nemali. Vždy tieto body nesplnili. Alebo splnili len niektoré.

  • Niektorá vedia o chudnutí fakt všetko, ale nedodržiavajú to, čo sa naučili = výsledok je rovnaký, ako keby sa nič neboli naučili.
  • Niektorí sa nenaučia nič, ale disciplinovane držia rôzne nezmyselné diéty = výsledok je strata času.
  • Niektorú začnú dobre. Naučia sa, dodržiavajú, ale potom poľavia = výsledok je rovnaký ako keby sa neboli snažili o nič.

Ak teda chcete schudnúť, uistite sa či ste pripravení zaplatiť cenu.

Pozrime sa ešte na niekoľko ďalších typických chýb, ktoré robia ľudia, čo chcú schudnúť.

Strach z tuku

Strach z tuku vychádza z faktu, že tuk má najvyššiu energetickú hodnotu, a preto by jeho príjem mal byť najviac kontrolovaný. Tučný človek však túto vetu, v dychtivej snahe rýchlo schudnúť, pochopí ako príkaz „nejesť tuk vôbec!“. Ale tuk je pre zdravie a aj pre chudnutie nevyhnutný, inak si ohrozujete zdravie. Preto je nutné denne užívať panenský olivový olej, jesť orechy a semená. Vyhýbať sa treba živočíšnemu tuku. Odporúčam vám, aby ste denný celkový príjem tuku dostali ľahko nad 50 gramov na deň.

Strach zo sacharidov

Verejná mienka na tému chudnutia je dodnes mrzačená Atkinsovou diétou, pri ktorej sa nepapajú žiadne sacharidy. Tento prístup sa dá vidieť u mnohých. Striktne si zakážu chlieb, pečivo, prílohy, koláče aj ovocie. Boja sa sacharidov. Aj sacharidy sú však pri chudnutí nutné, organizmus z nich čerpá energiu. Odporúčam vám, aby ste pri chudnutí denný príjem sacharidov držali na hranici okolo 150 až 200 gramov, nie oveľa viac.

Strach z bielkovín

Mäso, najmä bravčové, obsahuje veľa skrytého tuku. Preto je lepšie nejesť ho často. Na druhej strane ak naň máte chuť, občas ani kvalitný kus bravčoviny nebude prekážať. Uprednostnite bielkovinové jedlá s nižším obsahom tuku. Nízkotučné syry (okolo 25% tuku v sušine) sú porovnateľné s pekným bravčovým stehnom. Tvaroh, sójové produkty. Vaječné bielka. Veľa bielkovín pri chudnutí pomôže chrániť svalovinu a tiež aj zasýti. Žiaľ, jedávať priveľa bielkovín môže byť toxické. Bielkoviny sa totiž v tele štiepia a pri tomto procese vznikajú škodlivé odpadové látky. Tie zaťažujú organizmus. Odporúčam vám pri chudnutí prijať okolo gramu bielkovín na kilo vašej váhy. Nie oveľa viac. A k tomu veľa tekutín.

Strach z jedenia

Strach z jedenia je u mnohých žien veľmi silný. Striehnu si na postavu a boja sa jesť. Jedia málo a nútia svoj metabolizmus, aby sa držal v úspornom režime. Občas neodolajú – hypoglykémia, alebo čerstvé krémeše ich dokážu zlomiť k výnimke. Potom zjedia o niečo viac, než by bolo treba (naozaj len trocha). No úsporný metabolizmus chňapne po všetkej energii, ktorú okamžite nespotrebuje. A šup s tým do zásoby – vo forme tuku…

Nesprávne stanovené ciele

Tuční ľudia sa často sústredia na chybný cieľ. Obzerajú si svoju slaninu v zrkadle a chcú ju dať preč. „Ako mám schudnúť?“ pýtajú sa. Odpoveď na zlú otázku im však nepomôže. Cieľom nie je schudnúť.

Správnym cieľom je – žiť zdravšie. Pri obezite nie je vašim hlavným problémom nadbytočný tuk. Problémom je životný štýl, ktorý k hromadeniu tuku viedol. Kým nezmeníte svoj životný štýl, budete tučnieť.

Životný štýl, stres a snaha hľadať čo najrýchlejšie riešenia vedú u mnohých k problémom. Pohodlie zvádza k lenivosti a tá zas k obmedzeniu pohybu. Postupne sa v tele začne hromadiť tuk i zdravotné ťažkosti. V tejto fáze už je človek tučnejší, než by chcel byť. Tak rád by spravil všeličo pre to, aby schudol:

  • Potrápil by sa šialenou diétou.
  • Zaplatil hrôzostrašné peniaze za produkt na schudnutie z reklamy.
  • Pár týždňov by vydržal úplne nič nejesť.
  • Dal sa rozrezať a aspoň trocha tuku z tela odsať.
  • Dal by si odrezať kus žalúdka.
  • Hltal lieky a následne trpel hnačkami.

Všetky tieto a im podobné snahy schudnúť sú rovnako trvanlivé, ako strihanie nechtov. Je príznačné, že väčšina obéznych by síce proti svojmu tuku bola ochotná urobiť čokoľvek – s výnimkou toho, čo by naozaj fungovalo. Štúdium a následná disciplína. Kto však nezmení svoj životný štýl, tuk mu bude dorastený. Pozrime si príklady častých nesprávnych cieľov:

Od prvého chudnem!

Klasická posunovačka s prioritami. Aj by sme chceli začať chudnúť, len aby to nemuselo byť práve dnes. Tak si zvolíme magický termín niekedy v budúcnosti, aby sme sa v mene vytýčenej vlajky mohli „právom“ okamžite objesť na prasknutie. Jednou z overených taktík ako sa na Vianoce 2 týždne v kuse objedať a ponechať si pritom čisté svedomie, je záväzok: „Od nového roku chudnem!“ Je to fajn alibi. Tí, čo chcú chudnúť od nového roku, od splnu, či od pondelka vedzte, že to nefunguje. Chcete schudnúť? Tak prečo na to čakať do prvého? Čakáte do prvého aj keď chcete krémeš?

Mnohé bežné jedlá sú pri chudnutí nevýhodné

Môžete ich zjesť len málo a dosť – viac už nesmiete. Obed zložený z kusa kože stehna z grilovaného kuriatka, dvoch lyžičiek vášho obľúbeného sladkého pudingu a pol litra koly nie je obed. Za chvíľu ste zas hladní – a čo ďalej? V tele už máte obedový prídel energie. Čokoľvek ďalšie zhltnete, je navyše. Pôjdete tvrdo cvičiť? Komu by sa chcelo, všakhej? Ak by ste chceli úplne spáliť energiu z vyprážaného rezňa s hranolkami, museli by ste v kuse hodinu bez prestávky štiepať drevo. Alebo hodinu a pol bez prestávky vidlami prehadzovať seno. Alebo 2 hodiny šliapať na bicykli 17 kilometrovou rýchlosťou. Preto nefungujú rady „menej jedz“.

Dobroty sa neporciujú ľahko. Ak mi zmrzlina chutí, neuspokojím sa s jednou lyžičkou, veď jej mám celý kilový téglik… Ak máte zjesť z rezňa len maličký kúsok, je taký dobrý, že vás asi zláka dať si viac. Je to predsa ako psovi mucha – poviete si – a ani neviete ako a zjete celú, veľkú porciu…

Príkladom môže byť pizza. Takéto jedlo je pri chudnutí absolútne nevhodné a to aj malý kúsok. Z kúska sa nenajete, zato však dostanete ešte väčšiu chuť.

Takéto jedlo vás nasýti podstatne lepšie. Mozarella, celozrnné sušené chlebíčky a veľa zeleniny.

Výnimky, alebo chyby v odhade

Niekto nechudne ani pri príjme pod 5 000 kJ denne. Najčastejšou príčinou nechudnutia je, že si proste dopraje výnimky. Vie, že by nemal, ale tu si zobne trocha čokoládky, tam si do kávy črpne smotany. Malý kúsok čokolády je energeticky rovnaký, ako veľké jablko. Ak sa takéto drobné výnimky nezapíšu k celkovému dennému príjmu energie, je zle. V skutočnosti možno papá 10 000 kJ a myslí si, že je na úbohých 4 000…

Chybné odhady

Ak ste spočiatku jedlo vážili, naučili ste sa už odhadnúť, ako vyzerá „povolený“ krajec chleba, či primeraný kus mäsa. Neskôr má človek tendenciu od oka tieto dávky postupne zväčšovať. Nerobí to zámerne. Čo robiť proti tomu? Liekom je znova deň alebo dva vážiť potravu, aby ste zas dostali „do oka“ správne dávky.

Snaha zjednodušiť si zásady chudnutia

Často sa dá počuť rýchly návod na chudnutie: Vylúčte niekoľko „najhorších“ potravín a schudnete. To by neraz naozaj mohlo fungovať. Ale tučný človek spravidla presne nevie, ktoré potraviny má vylúčiť. Väčšinou sa mu nechce nič učiť. Je pohodlný, chce rýchle riešenie alebo nič.

„Zásady chudnutia“, aké sú v súčasnosti najčastejšie omieľané na väčšine klebetísk, nefungujú. Klebetiská sú miesta, kde sa klebetí, kde jedna pani povie zaručené tipy, ako schudnúť a ostatné pozorne počúvajú. Väčšina zaručených návodov na chudnutie pochádza z rôznych časopisov. V nich sa o chudnutí píše každý mesiac niečo iné. Časopisy nemôžu vydávať zakaždým to isté. Odborníci na výživu sú často dosť neúspešní zabávači a tak v časopisoch nie sú práve vítaní. Tak časopisy publikujú stále iné somariny. Prečo somariny? Jednoducho nemôžu v každom čísle opakovane vydávať tých pár málo nepopulárnych zásad, ktoré fungujú. Ľudia ich neradi čítajú.

Obľúbeným spôsobom ako si to celé zjednodušiť je u začiatočníkov členenie potravín na „zdravé“ a „nezdravé“, na „dobré“ a „zlé“. Pozrú si v tabuľkách energetickú hodnotu potravín a spravia hrubú čiaru. Záver býva rýchly: Z mäsa sa tučnie, zo zeleniny nie. Z chleba sa tučnie, ale extrudované chlebíčky („polystyrénové“) sú super. Povrchný pohľad.

Potraviny nie sú dobré a zlé. Správne či nesprávne môže byť ich použitie. Jesť len hlávkový šalát a nič iné je rovnako zlý nápad, ako pokus napchávať sa len rezňami.

Nezdržanlivé správanie

Veľa tučných ľudí sa správa nezdržanlivo. Dá sa to prirovnať k tým, ktorí sa dokážu zadlžiť. Vidia reklamu, že nejaká firma dáva pôžičky bez otázok, bez ručiteľa. A už idú. Radi by mali doma lepší televízor, krajší nábytok, novšie auto. Požičajú si peniaze. Až neskôr zistia, že sa dostali (niekedy na mnoho desiatok rokov) do pasce. Veci, na ktoré si požičali, rýchlo zovšednejú. No zostáva nutnosť platiť splátky.

Kto chce schudnúť vie, že by sa mal vzdať jedenia koláčikov či údenín. Práve to sa mu nehodí. Vidí koláčik a chce ho hneď. Vie, že by nemal. Ale dá si. Postupne sa tak utvrdzuje v postoji, že on inak ani konať nemôže, nedokáže, nevie. Veď aha! Vždy, keď vidí, dá si. Inak sa to predsa ani nedá, nie? V skutočnosti len klame sám seba, aby mohol uspokojiť okamžité chcenie.

Viac toho istého

Konflikty, či problémové situácie niekedy riešime chybnou stratégiou typu „viac toho istého“. Ako príklad si zoberme ženu, ktorá už roky postupne priberá a priberá. Stále s tým bojuje, takmer nepretržite drží rôzne diéty. Rozhodne sa schudnúť, a tak zas nasadí niektorú diétu. No nič. Tak zmení diétu. Ani to nepomôže. Stále viac sa snaží a stále nechudne. Rozumné by bolo celkom zmeniť stratégiu, ak predošlá nezabrala. Nie skúšať to isté, len s iným názvom. Ak je pesnička bez nápadu, nepomôže jej, ak zvýšime hlasitosť reprodukcie. Ak po diéte vždy stučniete, nepomôže vám „viac diéty“. Hľadajte chybu v období, kým nedržíte diétu. Zle sa stravujete. Nepomôžu vám diéty prísnejšie ani dlhšie.

Podvýživa

Pri veľmi zníženom príjme energie (pod 6 000 kJ za deň) je už ťažké dosiahnuť, aby v strave bol vyvážený obsah živín, vitamínov a minerálov. Môže vznikať napríklad nedostatok vápnika a ten okrem iného spôsobuje aj „neochotu“ organizmu chudnúť. Vápnik v organizme zlepšuje spaľovanie tukov, takže sa ich menej uloží do zásob. Toto tvrdenie si však, prosím, nevysvetlite tak, že máte začať kupovať šumivé tabletky s vápnikom! Prebytok vápnika je nebezpečný.

Prísne diéty vedú k podvýžive. Telo sa „prepne“ do úsporného režimu a namiesto chudnutia šetrí.

Chaotické a námatkové pokusy chudnúť

Sú založené na hmlistých informáciách. Niekde v časopise narazí taký chudnutiachtivý občan trebárs na reklamný článok o tom, aká úžasná je napríklad vláknina v tabletkách. Pravidelné užívanie takých tabletiek vraj zníži cholesterol, zlepší zdravie, vedie ku schudnutiu, naveky zruší pocit hladu, odstráni rakovinu a… ktovie, možno človek po užití tých tabletiek získa aj niektoré nadprirodzené vlastnosti. Reklama už je taká. Chce byť sugestívna. Nečudo, že potom si vlákninu v tabletkách kúpia desaťtisíce ľudí, ktorí túžia schudnúť. Samozrejme, že neschudnú – vláknina to sama osebe nevyrieši. Na balíčku vlákniny výrobca sľubuje, že vláknina zníži pocit hladu. To je pravdivá informácia. Ak si ju však dáte samotnú, tak to nebude fungovať.

Funguje to, ak si dáte jedlo obsahujúce vlákninu a pijete často vodu. Potom hlad nepocítite. Na to však netreba kupovať vlákninu v tabletkách. Stačí ku každému jedlu pridať porciu zeleniny. Napríklad kaleráb, syr cottage, plátok celozrnného chleba a pohár vody. A k tomu zo tri vlašské orechy. A máte to vyriešené lecnejšie, než s tabletkami.

Keďže človek bežne o jedení nevie prakticky nič, najbližšie dostupné informácie o potravinách poskytuje reklama. Tá do nás denne masíruje, aké zdravé sú nízkotučné jogurty a ako málo tuku obsahujú. Aké úžasné (hlavne pre srdce) je natierať si chlieb margarínom. Je to zdravé? Tak nahrubo, prosím! V mene vlákniny treba do seba sypať sladulinké müsli. Ráno si dať keksík s energiou na celý deň. Miesto jedného kalerábu si kúpiť instantnú dávku sušenej zeleniny. Človek, ktorý teda chce schudnúť a nevie ako, podľahne v predajni rôznym nápisom typu „línia“, „racio“ a podobným. Len preto, že je niekde napísané „BIO“ ešte nemusíte jesť biolit.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.