Začnime rýchlym pohľadom do anglického slovníka. Preklad výrazu cheat day je podvádzací deň. Vychádza z anglického slova Cheat, ktoré má ako sloveso významy podvádzať, oklamať, podviesť. Ako podstatné meno znamená podvodník, podvod alebo podfuk. Vyslovuje sa to „čít dej“. Môžete sa stretnúť aj s pojmom cheating day. A kto chce byť úprimný, preloží si to ako "DNES NECHUDNEM, možno zajtra"
V Slovenčine sa používa aj spojenie odpúšťací deň. (Akože vtedy vám diétna chyba bude odpustená – nevie sa kým. Azda pán farár by vedeli...) Niektorí to zas skrátia do vojenskej terminológie a použijú slovo opušták. No a pokiaľ sa toho chytia obézni, tak hovoria priamo o prežieracom dni. Prežierací deň je asi cvičenie pažeráka v prehĺtaní, pretože celý deň len prežiera a prežiera. To už je len krôčik od pojmu prasací deň. Podľa mňa presnejšie by bolo povedať „výnimka“, alebo „deň výnimiek“.
Ide teda o deň, počas ktorého neplatí diéta. Naopak, môžete zjesť viac. Skôr, než sa obžeriete v rámci svojho prvého cheat day tak, že vás odvezú do nemocnice, zamyslite sa:
Začiatky cheatovania sa dajú dosledovať. Dostali by ste sa do prostredia kulturistov a športu. Najmä v období pred súťažami títo ľudia potrebujú schudnúť. Často ani tak nie tuk, ako najmä vodu. Cieľom býva dostať sa do nižšej hmotnostnej triedy a získať tak nespravodlivú výhodu. Práve na to sa im osvedčila nízkosacharidová diéta.
Lenže...
Lenže nízkosacharidová diéta postupne vedie k úbytku síl. Športovec potom na tréningu nepodá taký výkon, ako by chcel. Výsledok – slabnutie intenzity cvičenia. Preto sa v športovom svete začalo používať niečo, čo sa nazýva sacharidové vlny. V tomto koncepte sa v nasycovacej fáze zje viac sacharidov, ako treba. Zámerom je naplniť zásoby glykogénu čo to dá. Potom v nasledujúcich dňoch športovec sacharidy drasticky zníži. Trénuje na rezervu. Takže cheat day sa nazýval aj refeed day (niečo ako dojesť sa). Viac sacharidov, zároveň však má zostať príjem tukov na normálnej hladine, alebo ho dokonca trocha treba obmedziť. Cieľom je doplniť glykogén, aby svaly vládali trénovať. Nie obžrať sa.
Väčšie porcie príloh sú teda počas podvádzacích dní určite v poriadku. Sladkosti a mastnosti nie.
V diéte podľa sacharidových vĺn teda cheat day znamená, že ten deň potrebujete o niečo zvýšiť príjem komplexných sacharidov. Viac ovsených vločiek. Viac celozrnnej ryže na obed. No a možno väčšia porcia celozrnných cestovín večer. To je pôvodný význam cheatovania.
Tu zvyčajne vzniká najväčšie nedorozumenie.
Konceptu sacharidových vĺn sa totiž obratom zmocnili aj tučkovia. No a tí, ktorí sa nimi živia – autori rôznych diét.
Preto rozlišujme, kto o cheat days hovorí. Kulturista v diéte, alebo anorektička v extrémnej diéte? Alebo senzáciechtivý autor článkov o chudnutí?
Čo potrebuje autor, ktorý chce napísať úspešnú diétu? V ideálnom prípade by sa mal
Pre tučného by povolenie raz za čas si dať trocha viac chleba nepredstavovalo žiadnu veľkú radosť. Tuční (hlavne teda tučné) chcú počuť brutálne prísne čísla diéty. Pol listu šalátu na deň. Nič viac. A potom jeden deň v týždni zožer koľko vládzeš.
A máte na svete chytľavý koncept. Len si to predstavte – týždeň ste v okovách v hladomorni, ale jeden deň vás vynesú hore a môžete celý deň hodovať koľko chcete. Hneď sa tá temnica javí v inom svetle.
Samozrejme, ak to postavíme takto, vyznie to smiešne. Na to by nikto neskočil.
Nedáva zmysel týždeň sa starať o záhradku a siedmy deň ju poliať kyselinou a kvety posekať.
Preto zástancovia cheat dní argumentujú čo najodbornejšími pojmami. Spomenú leptín aj ghrelín. Upozorňujú, že ak sa pár dní drží prísna diéta, môže sa narušiť hormonálna situácia v tele. Kulturisti dokonca popisujú zlú náladu a znížené libido, keď sú v diéte. A práve cheat day má chrániť (!) metabolizmus pred takýmito problémami. To znie až príliš dobre. Už by som si aj ja najradšej jeden taký podvádzací či odpúšťací deň doprial!
Lenže...
Lenže my pri chudnutí predsa nezvykneme niekoľko dní hladovať! My nedržíme nezmyselnú nízkosacharidovú diétu. Také tvrdé diétne režimy majú naozaj silu postupne zhoršovať psychický, metabolický či hormonálny stav. Práve preto pri chudnutí nepoužívame diétu. My sa predsa snažíme dosiahnuť čo najvyváženejší režim pravidelnosti.
Tak si zaistíte, že nemusíte krkolomne vymýšľať nejaké podivné konštrukcie, kedy by sa obžerstvo povýšilo za liečivý nástroj.
Slovo racionalizácia znamená, že chceme rozumovo zdôvodniť nejakú hlúposť. Pri racionalizácii sa často používa niečo, čo sa volá naivná fabulácia. Spoja sa dve nesúvisiace veci do jednej vety. Veta jedna PRETOŽE veta dva. Naivné je to preto, že tie dve vety spravidla nemajú spolu žiadny súvis.
Týmto úvodom do sveta výhovoriek, racionalizácií a obhajoby sa posunieme ďalej. Ľudia jednoducho majú radi dobré jedlo. Ak im niekto ponúkne dobre znejúcu racionalizáciu, zapamätajú si ju. Predstavte si, že budete pozerať video v ktorom budú dvaja odborníci na výživu.
Tak čo? Ruku na srdce! Ktorý odborník vám bude sympatickejší? Prax ukazuje, že ten druhý. To preto, že hovorí veci, ktoré sa tučným ľuďom páčia. Lebo dovolí toho masielka odštiknúť, ba aj klobásky odkrojiť. Vymyslel racionalizáciu za vás. Pridá zopár dobre znejúcich tvrdení a argumentov. A keďže málokto je odborník na výživu, tak málokto si tie tvrdenia aj vie overiť.
Na internete je kopa hlúpostí.
Vyhľadávač vám dá to, čo hľadáte. Ak sa nevyznáte, neviete na čo sa máte pýtať. Neviete, ktoré weby sú napísané odborníkmi a ktoré sú ľúbivé, ale plné nezmyslov. Dostanete tak zlé odpovede a nedokážete si ich kvalifikovane zložiť do celkového obrazu. Získate informácie, ktoré vám nepomôžu a stratíte čas.
A tak po internete lietajú milióny majlov, v ktorých sú pripnuté prílohy. Články, v ktorých nejaký lekár konečne odhalil pravdu. A v článku už čítate úplný opak toho, čo všetci príčetní odborníci uznávajú ako overené. Prečo majú tieto nezmysly taký úspech? Pretože sú ľubivé. Je to niečo ako výživový gýč. Ak pri svojom bádaní narazíte na stránku, kde je všetko naopak (a že takých stránok je neúrekom) tak viete, že to je vlastne výživová pornografia. Dobre sa vám to bude čítať, ale nič hodnotné vám to nedá.
Poďme od konca. Ja vám odporúčam, aby ste si podvádzacie dni nedovolili. Skôr by som sa prihováral k tomu, že ak už to musí byť, radšej si doprajte cheat meal, čiže jedno podvádzacie jedlo. Ak sa vám ale koncept cheat dní veľmi pozdáva, môžete si ho vyskúšať.
Za jeden deň výnimiek určite nezničíte prácu za týždeň. Lenže... Môžete ju dosť poškodiť.
Konkrétny príklad: Chceli by ste začať menej soliť, pretože vám stúpa krvný tlak. Tak obmedzíte soľ na minimum. Zhruba do mesiaca až dvoch zistíte, že sa vám otvára chuť. Už vám tak nevadí, že jedlo je málo slané. Začínate cítiť nové chute.
Lenže...
Lenže ak si raz za týždeň doprajete plnohodnotné hody s štedrou dávkou soli, ste po každom cheat dni nazad na začiatku cesty. Vaše chuťové poháriky dostali riadnu ranu po hlavičkách. Ďalší týždeň budete trpieť, aké nemastné a neslané jedlá to zas musíte jesť. A skôr, než by ste si na to mohli zvyknúť je tu zas sobota alebo nedeľa, čiže slávny cheat day. Bum, všetko čo ste s chuťou dosiahli za týždeň je zas preč.
Akonáhle sa nápadu odpúšťacích dní zmocnili tučkovia, zmenili ho. Odrazu sa už stoly prehýbajú od klobás a veterníkov. Potom sa tešia, že môžu jesť najnezdravejšie jedlo. A majú na to aj skvelo znejúci názov binge eating! Hlavne ho neprekladajte do Slovenčiny, pretože slovo prejedanie neznie tak honosne.
Myslite ešte aj na to, že ak si jeden deň doprajete príliš vysoké dávky tuku, má to nežiadúci vplyv na zdravie. Stačí ak si spomeniete, čo je typické na lekárskych pohotovostiach cez sviatky obžerstva:
Aj také pokračovanie môže mať cheat day. Najmä ľudia, ktorí trpia napríklad ischemickou chorobou srdca by mali vedieť, že toto nie je nič pre nich. Jednorazové prejedenie sa mastným jedlom môže skokovo zhoršiť stav. A tak sa husacie hody môžu srdciarovi stať aj poslednou večerou pred hospitalizáciou
Ak sa teda už priam trasiete, ako si dáte niečo zakázané, skúste spraviť krok nazad. Nemusíte hneď cheatovať celý deň! Čo by ste povedali na to, že by ste si dali len jedno jediné jedlo? Nie nenahováram vás na to. Ale ak máte pocit, že to musí byť a že inak to nejde, tak to skúste. A pozorujte čo sa stane.
Tá túžba môže dosahovať aj nezvyklú silu. V takom prípade môžete mať problém, ako to ubrzdiť. A ak sa to stane, nabudúce si striktne zakážte akékoľvek cheatovanie a nič si nepovoľujte.
Niektorí autori tvrdia, že cheat day je taká malá odmena za dodržiavanie diéty. Ale moment! Diétu predsa nedržíte za trest. Vybrali ste si racionálnu stravu a zdravý životný štýl. Tento životný štýl vás predsa už odmeňuje! Lepšou vitalitou, zdravím. Možno vás menej bolia kĺby. Zlepšuje sa vám cholesterol, optimalizuje tlak krvi. Chudnete. A toto všetko pre vás nie je odmena? To fakt???
Bolo by rozumné keby sa alkoholik mohol raz za týždeň ožrať do nemoty za odmenu, že medzitým vydržal bez alkoholu? Akú šancu by ste mu dávali, že sa vďaka opíjaniu sa raz do týždňa stane abstinentom?
Odmena je fajn nápad. Môže však byť aj iná, než zakázané ovocie. Kúpte si nové tričko, knihu, skočte na nejaký koncert. Odmeňte sa. Ale nie klobásami a tortami.
Ak ste sa rozhodli pre racionálny životný štýl, potom v ňom nejaké cheatovanie nedáva celkom racionálny zmysel. (Racionálny znamená rozumný, rozumový.) Cheatovanie je skôr emocionálna činnosť. A je to presný opak toho, čo normálne chcete.
Priaznivci cheatingu určite budú argumentovať tým, že sa predsa nič zlé nestane. A to je väčšinou pravda. Výnimky nezvrátia trend.
Lenže je to ako noha vo dverách. Rozhodli ste sa pre nový režim bez rezňov a tôrt. No chceli by ste svoje staré obľúbené rezne či torty. To je rovnaké, ako keby niekto chcel byť suchý, ale zároveň sa chcel oblievať.
Prečo sa to ľahko zvrhne?
Tak to poďme nejako uzavrieť.
Evidujte si ale, kedy ste mali výnimku. Aby sa nestalo že ju budete mať každý druhý deň s pocitom, že je to len málokedy.
Neznamená to, že ako cheat obed musíte zjesť pizzu, hranolky, huspeninu, štvrť prasiatka, 18 vajec a celú tortu. Nie.
Proste si dajte jedlo aké máte radi. Aj také, ktoré sa pri chudnutí celkom nehodí. Normálnu porciu. Nie konskú. (Kôň tuším ale nejedáva torty ani bravčovinu!)
Cheat day ale v koncepte ako ho propaguje napríklad Timothy Ferriss v knihe Štvorhodinové telo znamená raz do týždňa jesť celý deň čo chcete. To už predstavuje 12% chybu v stravovaní. Ešte to nie je tragédia, ale už by to mohlo byť cítiť. Už to začína byť na hranici – ak máte jeden deň jesť tak veľa, tak tie ostatné dni už musíte myslieť na to, ako vykompenzujete takú chybu. Už by to chcelo trocha viac športu, trocha prísnejšiu diétu.
Univerzálnu radu vám určite nedá nikto.
Každý človek je iný. Vyskúšajte si, či dokážete zvládať výnimky a zariaďte sa podľa toho.
Preto sa často stane, že športovec, tréner, lekár či iný človek, ktorý nie je závislý nedokáže porozumieť o čo ide. Nevie si predstaviť, ako je možné, že tučný človek sa nedokáže premôcť a zje celkom nevhodné jedlo.
V istom zmysle by sa aj sviatky dali považovať za cheating days, pretože ide v istom zmysle o výnimky. Pri takom pohľade však narazíte na drobný problém – sviatkov je v roku nečakane veľa. Skúste si spraviť bleskový prieskum. Koľko sviatkov s rodinou zosadnete a dáte si nejaké podvádzacie jedlo?
To hneď máte príležitosť, ako si uštedríte aj 20 cheat dní v roku.
A tak vám odporúčam, aby ste sa na cheatovanie vôbec nepozerali. Za rok budete mať dosť príležitostí, aby ste si dopriali pri každej jedno jedlo trocha menej vhodné. Pokojne to nazvite cheat meal a užite si ho.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.