BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Cheat day - podvádzací deň

Začnime rýchlym pohľadom do anglického slovníka. Preklad výrazu cheat day je podvádzací deň. Vychádza z anglického slova Cheat, ktoré má ako sloveso významy podvádzať, oklamať, podviesť. Ako podstatné meno znamená podvodník, podvod alebo podfuk. Vyslovuje sa to „čít dej“. Môžete sa stretnúť aj s pojmom cheating day. A kto chce byť úprimný, preloží si to ako "DNES NECHUDNEM, možno zajtra"

V Slovenčine sa používa aj spojenie odpúšťací deň. (Akože vtedy vám diétna chyba bude odpustená – nevie sa kým. Azda pán farár by vedeli...) Niektorí to zas skrátia do vojenskej terminológie a použijú slovo opušták. No a pokiaľ sa toho chytia obézni, tak hovoria priamo o prežieracom dni. Prežierací deň je asi cvičenie pažeráka v prehĺtaní, pretože celý deň len prežiera a prežiera. To už je len krôčik od pojmu prasací deň. Podľa mňa presnejšie by bolo povedať „výnimka“, alebo „deň výnimiek“.

Ide teda o deň, počas ktorého neplatí diéta. Naopak, môžete zjesť viac. Skôr, než sa obžeriete v rámci svojho prvého cheat day tak, že vás odvezú do nemocnice, zamyslite sa:

Kde sa vlastne vzali podvádzacie dni?

Začiatky cheatovania sa dajú dosledovať. Dostali by ste sa do prostredia kulturistov a športu. Najmä v období pred súťažami títo ľudia potrebujú schudnúť. Často ani tak nie tuk, ako najmä vodu. Cieľom býva dostať sa do nižšej hmotnostnej triedy a získať tak nespravodlivú výhodu. Práve na to sa im osvedčila nízkosacharidová diéta.

Lenže...

Lenže nízkosacharidová diéta postupne vedie k úbytku síl. Športovec potom na tréningu nepodá taký výkon, ako by chcel. Výsledok – slabnutie intenzity cvičenia. Preto sa v športovom svete začalo používať niečo, čo sa nazýva sacharidové vlny. V tomto koncepte sa v nasycovacej fáze zje viac sacharidov, ako treba. Zámerom je naplniť zásoby glykogénu čo to dá. Potom v nasledujúcich dňoch športovec sacharidy drasticky zníži. Trénuje na rezervu. Takže cheat day sa nazýval aj refeed day (niečo ako dojesť sa). Viac sacharidov, zároveň však má zostať príjem tukov na normálnej hladine, alebo ho dokonca trocha treba obmedziť. Cieľom je doplniť glykogén, aby svaly vládali trénovať. Nie obžrať sa.

Väčšie porcie príloh sú teda počas podvádzacích dní určite v poriadku. Sladkosti a mastnosti nie.

V diéte podľa sacharidových vĺn teda cheat day znamená, že ten deň potrebujete o niečo zvýšiť príjem komplexných sacharidov. Viac ovsených vločiek. Viac celozrnnej ryže na obed. No a možno väčšia porcia celozrnných cestovín večer. To je pôvodný význam cheatovania.

Tu zvyčajne vzniká najväčšie nedorozumenie.

Konceptu sacharidových vĺn sa totiž obratom zmocnili aj tučkovia. No a tí, ktorí sa nimi živia – autori rôznych diét.

Preto rozlišujme, kto o cheat days hovorí. Kulturista v diéte, alebo anorektička v extrémnej diéte? Alebo senzáciechtivý autor článkov o chudnutí?

Cheat day - podvádzací deň

Čo potrebuje autor, ktorý chce napísať úspešnú diétu? V ideálnom prípade by sa mal

 • Odlíšiť od toho, čo tvrdia iní. Inak nie je dôvod, aby sme ho čítali.
 • Napísať podľa možnosti to, čo sa bude páčiť čitateľom. Inak na neho zostúpi hnev publika.

Pre tučného by povolenie raz za čas si dať trocha viac chleba nepredstavovalo žiadnu veľkú radosť. Tuční (hlavne teda tučné) chcú počuť brutálne prísne čísla diéty. Pol listu šalátu na deň. Nič viac. A potom jeden deň v týždni zožer koľko vládzeš.

 • Je to odlišné od pôvodného konceptu cheating days zo sacharidových vĺn? Áno.
 • Je to gýč? Áno, bude sa im to páčiť.

A máte na svete chytľavý koncept. Len si to predstavte – týždeň ste v okovách v hladomorni, ale jeden deň vás vynesú hore a môžete celý deň hodovať koľko chcete. Hneď sa tá temnica javí v inom svetle.

Samozrejme, ak to postavíme takto, vyznie to smiešne. Na to by nikto neskočil.

Nedáva zmysel týždeň sa starať o záhradku a siedmy deň ju poliať kyselinou a kvety posekať.

Preto zástancovia cheat dní argumentujú čo najodbornejšími pojmami. Spomenú leptín aj ghrelín. Upozorňujú, že ak sa pár dní drží prísna diéta, môže sa narušiť hormonálna situácia v tele. Kulturisti dokonca popisujú zlú náladu a znížené libido, keď sú v diéte. A práve cheat day má chrániť (!) metabolizmus pred takýmito problémami. To znie až príliš dobre. Už by som si aj ja najradšej jeden taký podvádzací či odpúšťací deň doprial!

Lenže...

Lenže my pri chudnutí predsa nezvykneme niekoľko dní hladovať! My nedržíme nezmyselnú nízkosacharidovú diétu. Také tvrdé diétne režimy majú naozaj silu postupne zhoršovať psychický, metabolický či hormonálny stav. Práve preto pri chudnutí nepoužívame diétu. My sa predsa snažíme dosiahnuť čo najvyváženejší režim pravidelnosti.

 • Nech telo dostáva presne to, čo potrebuje.
 • Nech nie sú žiadne výrazné výkyvy. Ani v rámci dňa, ani týždňa.

Tak si zaistíte, že nemusíte krkolomne vymýšľať nejaké podivné konštrukcie, kedy by sa obžerstvo povýšilo za liečivý nástroj.

Túžba a jej racionalizácia

Slovo racionalizácia znamená, že chceme rozumovo zdôvodniť nejakú hlúposť. Pri racionalizácii sa často používa niečo, čo sa volá naivná fabulácia. Spoja sa dve nesúvisiace veci do jednej vety. Veta jedna PRETOŽE veta dva. Naivné je to preto, že tie dve vety spravidla nemajú spolu žiadny súvis.

 • Alkoholik: Musel som sa opiť, PRETOŽE Fero mal narodeniny.
 • Zlodej: Musel som kradnúť, PRETOŽE pani mala peňaženku položenú na košíku.
 • Chrapúň: Musel som dať manželke facku, PRETOŽE som mal zlosť.
 • Obézny: Musel som sa obžrať, PRETOŽE som kdesi čítal, že cheat day je zdravý.

Týmto úvodom do sveta výhovoriek, racionalizácií a obhajoby sa posunieme ďalej. Ľudia jednoducho majú radi dobré jedlo. Ak im niekto ponúkne dobre znejúcu racionalizáciu, zapamätajú si ju. Predstavte si, že budete pozerať video v ktorom budú dvaja odborníci na výživu.

 • Prvý vám vysvetlí, že maslo, smotana, slanina a údeniny sú pre zdravie dosť nevýhodné potraviny. Odporučí vám jesť veľa zeleniny, jednoduchých jedál, tofu... Argumentovať bude odbornými slovami, ktorým skoro až nerozumiete. Cítite, že asi má pravdu, ale neviete prečo.
 • Druhý expert na výživu povie, že všetko je inak. Je to práve maslo, ktoré obsahuje tie správne tuky v prirodzenom pomere. Že slanina je určite lepšia ako margarín. Že mlieko je skvelé a treba ho piť čo najviac. Argumentovať bude jednoduchými príkladmi. Cítite že to možno nie je úplne odborné, ale páči a hodí sa vám to.

Tak čo? Ruku na srdce! Ktorý odborník vám bude sympatickejší? Prax ukazuje, že ten druhý. To preto, že hovorí veci, ktoré sa tučným ľuďom páčia. Lebo dovolí toho masielka odštiknúť, ba aj klobásky odkrojiť. Vymyslel racionalizáciu za vás. Pridá zopár dobre znejúcich tvrdení a argumentov. A keďže málokto je odborník na výživu, tak málokto si tie tvrdenia aj vie overiť.

Na internete je kopa hlúpostí.

 • Ak sa vyhľadávača spýtate či je pravda, že pitie zriedených čistiacich prostriedkov do bazénov lieči rakovinu - potom nájdete články, ktoré presne to tvrdia. Dostanete to, čo ste hľadali.
 • Ak sa vyhľadávača spýtate, či sa dá chudnúť pomocou hladovky, nájde pre vás články, ako máte chudnúť pomocou hladovky.
 • Keď hľadáte jablká, nechceli by ste, aby vám vyhľadávač ukázal stránky o predaji huslí.

Vyhľadávač vám dá to, čo hľadáte. Ak sa nevyznáte, neviete na čo sa máte pýtať. Neviete, ktoré weby sú napísané odborníkmi a ktoré sú ľúbivé, ale plné nezmyslov. Dostanete tak zlé odpovede a nedokážete si ich kvalifikovane zložiť do celkového obrazu. Získate informácie, ktoré vám nepomôžu a stratíte čas.

A tak po internete lietajú milióny majlov, v ktorých sú pripnuté prílohy. Články, v ktorých nejaký lekár konečne odhalil pravdu. A v článku už čítate úplný opak toho, čo všetci príčetní odborníci uznávajú ako overené. Prečo majú tieto nezmysly taký úspech? Pretože sú ľubivé. Je to niečo ako výživový gýč. Ak pri svojom bádaní narazíte na stránku, kde je všetko naopak (a že takých stránok je neúrekom) tak viete, že to je vlastne výživová pornografia. Dobre sa vám to bude čítať, ale nič hodnotné vám to nedá.

Je teda cheat day dobrý, alebo zlý nápad?

Poďme od konca. Ja vám odporúčam, aby ste si podvádzacie dni nedovolili. Skôr by som sa prihováral k tomu, že ak už to musí byť, radšej si doprajte cheat meal, čiže jedno podvádzacie jedlo. Ak sa vám ale koncept cheat dní veľmi pozdáva, môžete si ho vyskúšať.

Za jeden deň výnimiek určite nezničíte prácu za týždeň. Lenže... Môžete ju dosť poškodiť.

 • Ak si dáte jedlá bez ladu a skladu, dosť ľahko sa stane, že vás to preženie. Tak sa veľká časť nevhodnej potravy dostane priamo tam, kam patrila už na začiatku.
 • Poškodiť sa však môže najmä psychika. Výnimka v podobe podvádzacieho dňa vás môže doslova rozhodiť. Začnete túžiť, aby ste už čo najskôr zas mali nejakú dobrotu.

Konkrétny príklad: Chceli by ste začať menej soliť, pretože vám stúpa krvný tlak. Tak obmedzíte soľ na minimum. Zhruba do mesiaca až dvoch zistíte, že sa vám otvára chuť. Už vám tak nevadí, že jedlo je málo slané. Začínate cítiť nové chute.

Lenže...

Lenže ak si raz za týždeň doprajete plnohodnotné hody s štedrou dávkou soli, ste po každom cheat dni nazad na začiatku cesty. Vaše chuťové poháriky dostali riadnu ranu po hlavičkách. Ďalší týždeň budete trpieť, aké nemastné a neslané jedlá to zas musíte jesť. A skôr, než by ste si na to mohli zvyknúť je tu zas sobota alebo nedeľa, čiže slávny cheat day. Bum, všetko čo ste s chuťou dosiahli za týždeň je zas preč.

Akonáhle sa nápadu odpúšťacích dní zmocnili tučkovia, zmenili ho. Odrazu sa už stoly prehýbajú od klobás a veterníkov. Potom sa tešia, že môžu jesť najnezdravejšie jedlo. A majú na to aj skvelo znejúci názov binge eating! Hlavne ho neprekladajte do Slovenčiny, pretože slovo prejedanie neznie tak honosne.

Myslite ešte aj na to, že ak si jeden deň doprajete príliš vysoké dávky tuku, má to nežiadúci vplyv na zdravie. Stačí ak si spomeniete, čo je typické na lekárskych pohotovostiach cez sviatky obžerstva:

 • Žlčníkové ťažkosti.
 • Srdcovocievne problémy.
 • Tráviace ťažkosti a koliky z prejedenia, zapichnuté rybacie kosti v hrdle...
 • Ťažšia opitosť.

Aj také pokračovanie môže mať cheat day. Najmä ľudia, ktorí trpia napríklad ischemickou chorobou srdca by mali vedieť, že toto nie je nič pre nich. Jednorazové prejedenie sa mastným jedlom môže skokovo zhoršiť stav. A tak sa husacie hody môžu srdciarovi stať aj poslednou večerou pred hospitalizáciou

Prečo hneď cheat deň? Nestačí jedno jedlo?

Ak sa teda už priam trasiete, ako si dáte niečo zakázané, skúste spraviť krok nazad. Nemusíte hneď cheatovať celý deň! Čo by ste povedali na to, že by ste si dali len jedno jediné jedlo? Nie nenahováram vás na to. Ale ak máte pocit, že to musí byť a že inak to nejde, tak to skúste. A pozorujte čo sa stane.

 • Nie, po jednom jedle nepriberiete.
 • Ale môže sa stať že sa rozhorí vaša túžba zopakovať si to.

Tá túžba môže dosahovať aj nezvyklú silu. V takom prípade môžete mať problém, ako to ubrzdiť. A ak sa to stane, nabudúce si striktne zakážte akékoľvek cheatovanie a nič si nepovoľujte.

 • Posilní vás cheat day psychicky? Ja si myslím, že skôr nie.
 • Skôr to bude rozleptávanie morálky.
 • Je to noha vo dverách, ktoré ste pôvodne chceli zatvoriť.

Niektorí autori tvrdia, že cheat day je taká malá odmena za dodržiavanie diéty. Ale moment! Diétu predsa nedržíte za trest. Vybrali ste si racionálnu stravu a zdravý životný štýl. Tento životný štýl vás predsa už odmeňuje! Lepšou vitalitou, zdravím. Možno vás menej bolia kĺby. Zlepšuje sa vám cholesterol, optimalizuje tlak krvi. Chudnete. A toto všetko pre vás nie je odmena? To fakt???

Bolo by rozumné keby sa alkoholik mohol raz za týždeň ožrať do nemoty za odmenu, že medzitým vydržal bez alkoholu? Akú šancu by ste mu dávali, že sa vďaka opíjaniu sa raz do týždňa stane abstinentom?

Odmena je fajn nápad. Môže však byť aj iná, než zakázané ovocie. Kúpte si nové tričko, knihu, skočte na nejaký koncert. Odmeňte sa. Ale nie klobásami a tortami.

Ak ste sa rozhodli pre racionálny životný štýl, potom v ňom nejaké cheatovanie nedáva celkom racionálny zmysel. (Racionálny znamená rozumný, rozumový.) Cheatovanie je skôr emocionálna činnosť. A je to presný opak toho, čo normálne chcete.

 • Ak nejete tortu, viete prečo. Sú v nej látky, ktoré neprospejú zdraviu ani chudnutiu. Vedome sa teda rozhodnete nejesť niečo o čom vám rozum hovorí, že by mohlo ublížiť. Už po pár dňoch vidíte výsledky a viete si overiť, že to funguje.
 • Ak si naparíte cheat day – odrazu to vyzerá, že torta sa smie. Čo to? Čo sa zmenilo? Ako to, že dnes nevadí jesť niečo čo zdraviu neprospieva? Ako sa vám podarilo oklamať rozum, že vás dnes nemusí strážiť? To fakt stačí vymyslieť anglický názov cheat pre výnimku a už máte opušťák?

Priaznivci cheatingu určite budú argumentovať tým, že sa predsa nič zlé nestane. A to je väčšinou pravda. Výnimky nezvrátia trend.

 • Jeden chybný deň v týždni nezvráti 6 perfektných dní.
 • Trojminútové cvičenie nevykompenzuje 10 hodín sedenia.

Lenže je to ako noha vo dverách. Rozhodli ste sa pre nový režim bez rezňov a tôrt. No chceli by ste svoje staré obľúbené rezne či torty. To je rovnaké, ako keby niekto chcel byť suchý, ale zároveň sa chcel oblievať.

 • Ak dobroty zaradíte len raz do týždňa, je to zraňujúce.
 • Ľahko sa to zvrhne na cheat week. (Podvádzací týždeň...)

Prečo sa to ľahko zvrhne?

 1. Pretože zvyčajne pri varení na cheat deň vzniknú nejaké zásoby. Tých sa potrebujete zbaviť a možno budete dojedať to, čo zostalo aj dva alebo tri dni. Či už ste varili vy, alebo vás rodičia „nabalili“.
 2. Psychika je tiež na hojdačke. Tie dobré veci vzbudzujú túžbu a tá zraňuje. Oveľa ľahšie podľahnete a chudnutie vzdáte. Myslite na to, že cheat days často najskôr začnú byť čoraz častejšie. Pod rôznymi zámienkami. To je vždy veľmi varovný znak.
 3. No a nakoniec – rodina vás vidí. Vidia, že ste si dali. Vidia, že ak vás budú chcieť kŕmiť, tak vás vedia „zlomiť“. Stratíte právo povedať „neporosím si, lebo chudnem“. Veď videli, ako "velice mocno" ste včera chudli pri tej pečenej husi.

Tak to poďme nejako uzavrieť.

 • Jedno menej vhodné jedlo do mesiaca vôbec neriešte. Ak sa pritrafí, je to v poriadku. Je to chyba pod 1%. Ak vo vás nespustí túžbu zopakovať si to, tak si to pokojne užite.
 • Jedno menej vhodné jedlo do týždňa je prijateľné – je to zhruba 4% chyba.

Evidujte si ale, kedy ste mali výnimku. Aby sa nestalo že ju budete mať každý druhý deň s pocitom, že je to len málokedy.

Neznamená to, že ako cheat obed musíte zjesť pizzu, hranolky, huspeninu, štvrť prasiatka, 18 vajec a celú tortu. Nie.

Proste si dajte jedlo aké máte radi. Aj také, ktoré sa pri chudnutí celkom nehodí. Normálnu porciu. Nie konskú. (Kôň tuším ale nejedáva torty ani bravčovinu!)

Cheat day ale v koncepte ako ho propaguje napríklad Timothy Ferriss v knihe Štvorhodinové telo znamená raz do týždňa jesť celý deň čo chcete. To už predstavuje 12% chybu v stravovaní. Ešte to nie je tragédia, ale už by to mohlo byť cítiť. Už to začína byť na hranici – ak máte jeden deň jesť tak veľa, tak tie ostatné dni už musíte myslieť na to, ako vykompenzujete takú chybu. Už by to chcelo trocha viac športu, trocha prísnejšiu diétu.

Univerzálnu radu vám určite nedá nikto.

 • Niekto si dá raz za týždeň nejakú dobrotu a bude spokojný. Celý aďlší týždeň sa bude tešiť, že mal a zas bude mať niečo, čo má rád.
 • Iný si dá raz za týždeň výnimku a bude týždeň bažiť ako rád by si dal ešte trocha. To je potom zbytočná záťaž a výnimky sú nevhodné.

Každý človek je iný. Vyskúšajte si, či dokážete zvládať výnimky a zariaďte sa podľa toho.

 • Športovci a ľudia výkonní často nemajú až tak silno rozvinutú závislostnú zložku v osobnosti. Ľahko si odoprú čo je zakázané a prípadné výnimky ich nerozhodia.
 • U obéznych je naproti tomu o niečo častejšia istá nezdržanlivosť, či priam závislostná porucha. Taký človek túži dať si to čo má rád. Trpí pri tom. Túžba je často silnejšia, než strach z následkov.

Preto sa často stane, že športovec, tréner, lekár či iný človek, ktorý nie je závislý nedokáže porozumieť o čo ide. Nevie si predstaviť, ako je možné, že tučný človek sa nedokáže premôcť a zje celkom nevhodné jedlo.

Sviatky ako cheat days

V istom zmysle by sa aj sviatky dali považovať za cheating days, pretože ide v istom zmysle o výnimky. Pri takom pohľade však narazíte na drobný problém – sviatkov je v roku nečakane veľa. Skúste si spraviť bleskový prieskum. Koľko sviatkov s rodinou zosadnete a dáte si nejaké podvádzacie jedlo?

 1. Nový rok
 2. Veľká noc
 3. Aspoň jedna grilovačka v lete, alebo dovolenka
 4. Jesenné hody, alebo vinobranie
 5. Dušičky
 6. Vianoce
 7. Vaše narodeniny
 8. Vaše meniny
 9. Narodeniny partnera / partnerky
 10. Meniny partnera / partnerky
 11. Narodeniny otca
 12. Narodeniny mamy
 13. Narodeniny otca partnera / partnerky
 14. Narodeniny mamy partnera / partnerky
 15. Narodeniny brata, švagra...
 16. Narodeniny najlepšieho priateľa
 17. Najmenej jedna rodinná udalosť (svadba, pohreb, krst, promócie...)
 18. Najmenej jedna akcia na pracovisku (kapustnica a podobne)

To hneď máte príležitosť, ako si uštedríte aj 20 cheat dní v roku.

A tak vám odporúčam, aby ste sa na cheatovanie vôbec nepozerali. Za rok budete mať dosť príležitostí, aby ste si dopriali pri každej jedno jedlo trocha menej vhodné. Pokojne to nazvite cheat meal a užite si ho.

Napísal
Miro Veselý 
31. januára 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.