Zdravie sa definuje ako stav bio-psycho-sociálnej rovnováhy. Slovensky to znamená, že ak telesný stav, duševná pohoda a medziľudské vzťahy sú v poriadku, človek je spokojný. Môžete si to predstaviť ako trojuholník. Keď ktorákoľvek časť nie je v poriadku, zvyčajne sa zhoršia aj ostatné zložky.
Preto za zdravie označujeme vyvážený stav všetkých troch bodov. Ideálny stav harmónie a pohody nemá nikto.
Ale zdravie znamená schopnosť dosiahnuť rovnováhu týchto troch bodov. Nie ideálny stav. Preto sú aj iné pokusy ako definovať zdravie. Napríklad ako stav schopnosti riešiť a zvládať situácie, ktoré prináša život. Ste teda zdraví, ak dokážete byť v živote spokojní, aj keď dôvody na zlú náladu by sa našli. Z toho budeme vychádzať aj pri nastavení životného štýlu. Budeme sa snažiť dosiahnuť rovnováhu. Ako?
Spočiatku to však bude dosť nepohodlné. Tak, ako každá zmena.
Jednu vec však kontrolovať veľmi nemôžete. Neovplyvníte, čo spravia druhí. To je ich rozhodnutie a vy nad tým máte len malú moc.
Niekedy sa ma ženy pýtajú: Ako prinútiť manžela aby schudol? Odpoveď je ľahká. Neprinútite ho. Mnoho mužov si neuvedomuje, že sú obézni. Majú pocit, že tak je to celkom v poriadku. Mnohí ani nevedia, že sú pre vlastné manželky už len málo atraktívni. Možno taká informácia by ich motivovala. Ale je ťažké niečo také povedať manželovi „do očí“.
Po začatí chudnutia si veďte denník a pýtajte sa samých seba na základné otázky. Cítite sa lepšie? Ste vitálnejší? Zmizla chuť na sladkosti? Máte dosť energie? Tlak krvi smeruje k norme? Tepová frekvencia v pokoji mierne klesá? Potom je asi všetko v poriadku. Odporúčam vám aj u lekára kontrolovať aspoň základné vyšetrenia. Ak sa vám hodnoty blížia k normálu, je všetko v poriadku.
Ak sa po začatí chudnutia objavia akékoľvek nové ťažkosti, tak bez odkladu navštívte lekára.
Hnačky, zápchy, zlé trávenie, častejšia únava, kožné problémy (vyrážky, ekzémy), slabosť, zmeny menštruačného rytmu a iné problémy sú vždy varovné.
Občas sa totiž stane, že ľudia nesprávne porozumejú odporúčaniam a potom chudnú chybne. Napríklad máte zjesť 80 gramov ryže, ale nevšimnete si, že v surovom stave. Ak si dáte toľko varenej ryže, budete mať málo energie a pocítite únavu.
Ďalšie články na tému bio-psycho-sociálneho modelu zdravia:
Je dobré poznať tieto dva pojmy.
Pozrime sa na niekoľko príkladov.
Vždy sa preto zaujímajte o to, akú dávku potrebujete, aby ste dosiahli svoj cieľ s čo najmenšou námahou a investíciou. Netreba robiť viac. Ale zvyčajne nemá zmysel robiť ani menej.
V ľudskom tele neplatí pravidlo „čím viac, tým lepšie“. Platí pravidlo „toľko, koľko treba, nie oveľa viac, ani menej“.
Skôr než začnete s chudnutím, zájdite k svojmu lekárovi. Požiadajte ho, aby posúdil, či môžete chudnúť. Asi vám spraví niekoľko vyšetrení. Dovtedy nechudnite, ani nemeňte svoj životný štýl. Každé dva mesiace vám lekár bude môcť vyšetrenia zopakovať. Vďaka tomu uvidíte, ako významne sa vám zlepšilo zdravie. Overíte si, že všetky pokyny plníte na jedničku.
Položte svojmu lekárovi nasledovnú otázky:
Ak sa vám lekár nemá čas venovať, zmeňte lekára. Efektívne môže byť poradiť sa aj v špecializovanej ambulancii zameranej na poradenstvo a životný štýl. U nás je to Ambulancia klinickej výživy, web www.akv.sk. Alebo niektorá obezitologická poradňa.
Tučný človek nefunguje rovnako, ako štíhly a zdravý. Treba s tým počítať. Veľa tučných ľudí má zdravotné komplikácie. Najčastejšie sú:
Zdravotný stav teda treba pred chudnutím zobrať do úvahy. Váš lekár vás upozorní na čo si dať pozor.
Navyše je veľa rôznych liekov, ktoré môžu podporiť vznik obezity. Podrobne som ich popísal v knihe Ako som schudol 35 kíl, takže tu len bleskovo. Lieky môžu spôsobiť:
Preto choďte k lekárovi a konzultujte všetky lieky a výživové doplnky, ktoré užívate, alebo ste užívali.
Pred chudnutím je dobré poznať
Správny pohyb a vhodná strava sú na mnohé zdravotné problémy účinnejšie ako používanie liekov. Liekmi sa totiž v prípade „civilizačných“ ochorení často len „hasí požiar“. Životným štýlom môžete ovplyvniť priamo príčiny. Dnes často počujete názory, že farmaceutický priemysel nás chce mať chorých. Nech len užívame ich lieky proti cholesterolu, na zníženie tlaku a podobné. Isteže, tento biznis existuje.
Ďalšie tipy:
Ale lekári nám tiež často odporúčajú, aby sme sa stravovali zdravo a pravidelne cvičili. Poradiť si však dá len malé percento ľudí. A len malé percento z tých, čo si dajú poradiť vytrvajú pri vhodnom životnom štýle aj dlhodobejšie.
Skôr, než teda začnete preklínať farmaceutov, ako na nás ryžujú: veľkú väčšinu liekov na „civilizačné“ choroby nemusíte užívať. Stačí, ak sa budete správať inak. Máte vysoký tlak, cholesterol, diabetes, bolesti hlavy a chrbta? Vhodnou výživou a pravidelným cvičením sa dá dosiahnuť lepšie zlepšenie, než liekmi. Samozrejme, nie svojpomocne, ale až po konzultácii s lekárom.
Sú však aj ochorenia, ktoré sa zdravým životným štýlom ovplyvniť nedajú. Potom môžu byť lieky jedinou záchranou, za ktorú môžeme byť veľmi vďační.
Žiaľ, často vidíme to, že ľudia namiesto toho, aby zmenili životný štýl, užívajú lieky. Ochorenia sa im stále zhoršujú. Plus neželané účinky liekov k tomu. To však nie je chyba farmaceutických firiem. To je lenivosť pacientov, ktorí sú za pohodlie a hamburger ochotní platiť peniazmi aj zdravím.
Ak napriek zdravotným ťažkostiam niekto ďalej priberá a berie lieky, aby mohol jesť klobásy a piť pivo… Naozaj by som v tom nehľadal konšpiráciu a lobby.
Ako budete chudnúť, môže sa zmeniť potreba dávkovania vašich liekov.
Ostro sledovaný cholesterol a triacylglyceroly sa už po pol roku zdravého stravovania môže dostať z veľmi vysokých hodnôt na normálne. Bez liekov.
Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie
A ešte jeden tip: Could Time-Restricted Eating Help You Lose Weight?
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.