chudnutie-ako

Čo zmeniť pri jedení, aby ste chudli?

Prečítajte si niekoľko overených tipov, ako zmeniť svoje správanie pri jedení. Možno vám tieto rady pripadnú príliš úzkostlivé, ale práve dôslednosť a disciplína vám pomôžu k úspechu. Berte vážne aj zdanlivé maličkosti. Dobré je, ak na začiatku využijete hotový jedálniček na chudnutie. No v priebehu času sa to naučte.

Sú to často zdanlivo len úplné maličkosti, ktoré nakoniec rozhodnú o vašich výsledkoch. Ono sa to nezdá, ale povedzme sladké limonády alebo džúsy vypité k inak zdravej strave môžu úplne zastaviť chudnutie. Alebo ak si doprajete tu a tam výnimku, ktorá je malá (hrsť orieškov) ale energeticky silná. Znova – k inak správne zostavenému jedlu na chudnutie môže už jedna hrsť orechov navyše spraviť rozdiel, ktorý vám zruší výsledky.

Okrem toho sú v hre aj psychologické triky. Napríklad:

Nejedzte z hrnca

V prípade, že zaútočíte na plný hrniec jedla, neviete, koľko ste vlastne zjedli. Hrozí, že zjete viac, než ste pôvodne chceli. Je dôležité, ak si zvyknete aspoň spočiatku každú porciu, ktorú idete zjesť, odvážiť a umiestniť na tanier alebo do ruky. Tak, aby ste dokázali povedať: Takto vyzerá porcia, ktorú idem zjesť, má takúto hmotnosť. Psychológ by vám určite povedal, že aj estetická stránka, to, ako pokrm vyzerá, je dôležitou „maličkosťou“.

Napríklad rezance s makom výdatne poliate maslom a pocukrované som jedával vždy len z hrnca a nebolo tej sily, ktorá by mi bola zabránila prestať jesť, kým nenarazím dno. Nebolo možné odtrhnúť mňa ani môjho papagája od tej dobroty. Energetický príjem, ktorý mi taká akcia zabezpečila, bol taký vysoký, že by bol stačil aj na niekoľko dní.

Na množstve záleží

Po zle zvolenom obede budete oťapení. Zbytočne! Potom – vinou toho istého obeda dostanete ukrutnú, neovládateľnú chuť na nejaké sladkosti (hypoglykémia). Dáte si tyčinku, ktorú ste vôbec neplánovali. Ste na seba nahnevaní, lebo už vidíte, že ste pojedli zbytočne veľa – všetko len pre ten „blbý“ obed!

Celkom praktické odporúčanie môže byť aj to, aby porcia problematických potravín bola najviac tak veľká, ako vaša dlaň. Nie je to spoľahlivé, ale za zamyslenie to stojí.
 • Napríklad mäso by v tej veľkosti bolo asi OK. Samozrejme hovoríme o chudom mäse, nie o bôčiku či krkovičke.
 • Syr v takej dávke už bude kalorická bomba, pretože býva mastnejší ako krkovička.

Príloha k jedlu môže byť samozrejme väčšia, ale musí byť celozrnná.

Nemaškrťte

Radi maškrtíte? Aj ja. To je celkom normálne. Sladkosti milujú deti aj dospelí. Maškrtia nielen ľudia – skúste sa spýtať majiteľov psov, či im chutia sladkosti. Chovateľov koní, či by kôň pohrdol kockami cukru. Spýtajte sa majiteľov papagájov, ako nepríčetne sa vtáky dožadujú piškótov, syru či malinovky. Ani zajac chovaný v domácnosti nebude chcieť nič iné, ako čokoládu. Ak ju nedostane, pôjde trucovať.

Keď môj papagáj zistil,  ako sa dostane ku sladkostiam, rezňom a iným dobrotám, začal odmietať vtáčí zob. Nejaké obyčajné zrno ho už nezaujímalo. Čakal, kedy prídem s doboškou v ruke. Z nej sa už ponúkať nechal. Hneď bral s očividnou chuťou. Niečo podobné sa deje s nami, ak sa stravujeme priemyselne vyrobenou stravou intenzívnej chuti.

Človek otupie a potom žiada viac a viac. Volá sa to prah tolerancie. Nastriekate sa voňavkou a za chvíľu ani neviete, že ju na sebe máte. Tak frknete ešte trocha. A o chvíľku už zas nič necítite. Ľudia okolo vás už omdlievajú, ale vy už svoju vôňu necítite. Rovnaké je to aj s inými zmyslami. Vyjdite z tmy na svetlo a oslepí vás. Chvíľu budete žmúriť, ale potom sa rozkukáte a už vidíte normálne.

Aj so sladkosťami je to podobné. Stačil by kaleráb, aj ten je jemne sladký. Ale banán je lepší. Bonboniéra je ešte sladšia. Časom si na sladkosti zvyknete a začnete si vyberať. Málo sladké banány vám už ani nebudú chutiť, lebo váš prah tolerancie sa zmenil. Už ste privykli na presladené zákusky, na príkru čokoládu. Už vám nechutia nejaké otupné somariny typu ovocie, zelenina – takmer bez chuti, stvorené lakomou prírodou. Chcete koncentrát. Cukor, med. Veľa! Už ste pocitovo závislí – ak máte cítiť chuť, musí byť silná. Čiže umelá.

A vy tú chuť cítiť chcete! A tak platíte výrobcom za to, že môžete jesť potraviny, ktoré vám chutia až tak, že sa nimi dobrovoľne a radi napchávate, aj keď vaša osobná váha dávno a drzo ukazuje trojciferné čísla.

Aj človek s bežne dostupným IQ vie, že ak zje veľa sladkého, bude rýchlo priberať. Aj človek s desiatkami kíl nadváhy to vie. Napriek tomu papá a papá a priberá. Vidí to, vie to, no nedokáže prestať. Mnohí z nás sú ochotní položiť svoj život a zdravie za pohodlie a sladkú chuť. Síce ho položíme pomaly, ale zato s vedomím, že práve jedenie sladkostí má na svedomí kilá tuku, čo nás zaťažujú.

Mnohí učia závislosti na sladké koncentráty aj svoje deti. Čo tam po tom, či je sladkosť zdravá? Hlavne, že im tak chutí. Sladkosti používame ako tradične „overený“ darček. Čo by ste zobrali deťom do rodiny, kam idete na návštevu? Cukríky. A domácim bonboniéru s fľašou. A tak sme si prakticky rovní s takým psom, papagájom, či koňom. To zvieratko totiž nevie, že to, čo mu tak chutí mu môže veľmi ublížiť. Nespojí si to. My to vieme, a nič nám to nie je platné…

Vyhýbajte sa čokoláde

Mnoho ľudí miluje čokoládu, niektorí si dokonca myslia, že sú od nej závislí. Kvalitná čokoláda obsahuje fenyletylamín, ktorý vyvoláva príjemné pocity. Preto má závislosť na čokoláde aj istý chemický podklad.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Vyhýbajte sa jedeniu čokolády. Ak už máte veľkú chuť, dajte si kvalitnú, značkovú (áno, tú najdrahšiu) čiernu čokoládu s vysokým percentom kakaa – čím viac kakaa, tým lepšie. Je síce horká, ale je zdravšia ako mliečna čokoláda. Vyhýbajte sa jedeniu lacných čokolád, spravidla obsahujú veľmi nekvalitný, pre zdravie rizikový tuk. Nejedzte čokoládové tyčinky, bonboniéry a radšej ani mliečne čokolády. Ak už musíte jesť čokoládu, najskôr si dajte porciu zeleniny s čistou vodou.

Nejedzte sladkosti

Sladké potraviny sa o našu priazeň uchádzajú agresívnym spôsobom. Nielen že sú veľmi chutné, ale sú všade – trčia na každom pulte a aj pri pokladniciach. Ak im však dokážete odolať, škodu bude mať jedine výrobca.

V období chudnutia sa vám neoplatí jesť sladké! Možno si teraz hovoríte, že je vylúčené, aby ste si predstavili svoj život bez sladkostí, malinoviek, či rôznych napolitánok a koláčikov. Sú predsa také dobré a ak ich nebudete mať, diéta by vám tak zobrala aj tú „poslednú“ radosť zo života. Áno, sladkosti sú práve tou poslednou radosťou, ktorú by sme mali mať v živote. Lepšie je mať iné zdroje potešenia. (A nemyslím tým slané potraviny!) Len kvôli „tomu okamihu“, „sladkému momentu“, „chvíli blaha“, na ktorej stavia aj reklama na mnoho sladkostí, si zbytočne zabrzdíte svoje chudnutie.

Pozor na sladké nápoje

Vravíte, že ste za poobedie stiahli len jednu dvojlitrovú fľašu skvelej sladkej žbrndy? To poznám. Píjaval som ju tiež. Je to zhruba 3 500 kJ energie. Nečudo, že sa pri takom „pitno-stravnom režime“ tak utešene priberá. Rôzne sladké 100-percentné džúsy, nektáre, koly, rôznofarebné sladké vody majú dve vlastnosti:

 • Jeden pohár nestačí.
 • Vykrmujú, ale nezasýtia a nevyživujú.

Preto je rozumnejšie tieto nápoje nemať vôbec poruke. Pite čistú vodu.

Čo s dobrotami? Zrušiť, či nahradiť?

Kto chce schudnúť, musí drasticky obmedziť, alebo radšej úplne zrušiť jedenie mnohých jedál, ktoré sú energeticky príliš výdatné. Ako sa však zariadiť? Úplne sa vzdať všetkých dobrôt? Navždy? Čokoládky, bonboniéry, keksy, čipsy, klobásky, koža z grilovaného kuraťa sú predsa také dobré. Chcenie je silné. Práve ono chcenie však neraz ovláda životy tučných ľudí

Mnoho ľudí by síce chcelo schudnúť, ale skúšajú nájsť nejaký kompromis, ako by obabrali zásady racionálnej výživy. Hľadajú neexistujúcu cestu, ako jesť diétne a zároveň nediétne. Žiaľ, neexistuje zdravá klobása tak, ako neexistuje netučný tuk. Čo s tým urobiť?

Povedzte si v duchu, že ste chorí chorobou zvanou sklon k priberaniu. To je choroba, ktorá sa dá riešiť len tým, že úplne vynecháte sladké a mnoho druhov chutných, mastných jedál. Čím skôr a prísnejšie si dokážete zakázať to, čo vás tak doguľata vykŕmilo, tým skôr sa vám podarí schudnúť. Ak vám ten postoj vydrží, tak zostanete chudí.

Náhrady či iná cesta?

Sviečková na smotane s knedľami je jedlo, ktorého energetická hodnota je pomerne vysoká. Niektorí kuchári skúšajú, ako by sa to dalo obabrať. Miesto smotany jogurt. Miesto bielej múky v knedli celozrnná. Pokusy „nadstaviť“ nevhodné zložky jedla niečím diétnym však nezvyknú dopadnúť najlepšie. Jedlá starých materí mali svoju chuť. Nadstavené to už je len taký odvar. A tak človek, ktorý pije umelo sladenú kávu s mliekom vlastne stále jatrí ranu. S cukrom by bola lepšia, so smotanou úžasná…

Ako sa zbaviť závislosti od maškŕt?

Musíte úplne prestať jesť sladké jedlá a čo najmenej soliť. Hovorím o úplnom vynechaní. Bez výnimiek. Takáto „diéta“ vám asi mesiac nebude vôbec chutiť. Vydržte! Po ďalších týždňoch si vaše telo začne zvykať na nové, jemnejšie chute. Odrazu nájdete nový svet pestrých chutí, ktoré sú oveľa bohatšie. Ak potom ochutnáte bežnú potravu, aká vám predtým chutila zistíte, že je presladená alebo presolená.

Asi po dvoch mesiacoch „diéty“ bez výrazných chutí zistíte, že na sladkosti už vlastne nemáte tak veľkú chuť. A zrejme si budete musieť zapínať opasok o dierku tesnejšie. Navždy vám asi ostane chuť na sladkosti. Ale ak odoláte, zostanete štíhli.

Čo ak zlyháte?

Človek robí chyby. Ak sa na návšteve nezdržíte a zjete celú tortu, nesprobujte sa čokoľvek si vyčítať! Neordinujte si nijaké protiopatrenia ako hladovka, či posilňovňa za trest. Nič si nevyčítajte. Povedzte si, že človek je nedokonalý a omylný tvor. Zmierte sa s tým, že ste dnes prijali viac potravy a pokračujte v programe rovnako, ako keby sa nebolo nič stalo. Nijaké odrieknutie si večere, či nebodaj hladovka na druhý deň! Občasné prekročenie energetického príjmu vám váhu vôbec neohrozí. Dôležité skôr je, aby vás takáto nehoda neodradila v chudnutí. Ak máte ísť s kamarátmi opekať rebierko, choďte. Ak ste pozvaní na zabíjačku, nie že tam predvediete pôst v praxi! Tu a tam si môžete dovoliť zjesť aj menej vhodné jedlo. Užite si ho! Dajte si pár dní predtým aj potom probiotiká vo vyššej dávke a následky budú minimálne. A tešte sa, že nabudúce, trebárs o pol roka, si doprajete výnimku znova.

Dôslednosť a disciplína sú základom

Mnoho ľudí z okolia vám disciplínu bude vytýkať. Neraz vám povedia, že sa až príliš venujete pozorovaniu toho, čo jete. Ale stále sa mať na pozore je jediný spôsob, ako nepribrať zhodené kilá nazad. Vaša novozískaná štíhlosť nie je nemenný stav. Nepríjemne ľahko by ste mohli o všetko prísť.

Ak budete v kontrole jedenia úspešní a začnete mať výsledky, stretnete sa s odporom. Veľa ľudí nerado vidí, ak ste disciplinovaní. Kazíte priemer! „Ty si už s nami nedáš pivo? Ani rezeň?“ Namiesto ocenenia vašich výsledkov začnú proti vášmu chudnutiu a dôslednosti zaznievať výkriky:

 • Toto už preháňaš!
 • Prestaň sa až tak obmedzovať!
 • Si chorý, keď tak kontroluješ.
 • Si posadnutý tou stravou a cvičením.
 • To už je fanatické takto sa strážiť.

A podobne. Budú znevažovať vaše zámery, budú vás znehodnocovať. Najčastejšie to budú robiť ľudia, ktorí sami majú nejaký vrúbok na pažbe nezodpovednosti:

 • Majú nadváhu.
 • Fajčiari.
 • Manipulátori.
 • Hlúpi.
 • Vedomí si svojej nedisciplinovanosti.

Na nich pozor. Chcú, aby ste nemali výsledky, pretože ak sa vy dokážete premôcť, štve ich to. Závidia vám. Ale im sa so sebou nechce nič spraviť. Tak zaútočia proti vášmu odhodlaniu.

Zvládnete to aj keď občas spravíte chybu

Často počúvam príbeh typu: „Podarilo sa mi schudnúť 10 kíl, ale bola som u mamy, tam som sa rozjedla a teraz už týždeň stále len jem. Pribrala som 3 kilá, všetko je stratené…“. Presne tak klame mozog sám seba. Chce maškrtiť a namiesto toho, aby sa tešil z úspechu, rezignuje.

Raz či niekoľkokrát sa „objesť“ je ľudské. Človek predsa robí veľa chýb. Nečakajte, že budete chudnúť dokonale. Nie je nič neprirodzené ani nezvyk­lé, ak po niekoľkotýždňovom vzorovom chudnutí človek zrazu „zlyhá“ a zje celú čokoládu, potom klobásu a ktovie čo ešte. Áno, je to chyba. Možno sa to prejaví na váhe. Možno nie. No a čo? Tak ste spravili chybu! Snažte sa čo najrýchlejšie zmobilizovať svoje sily a predchádzajte jej opakovaniu.

Aj alkoholici, ktorí sa snažia prestať piť, majú občas deň, že „do toho spadnú“. Nazývajú to „mokrá recidíva“. Mokrou je označená preto, že na­ozaj pijú. Existuje aj „suchá recidíva“, keď alkoholik má „len“ sen, v ktorom sa opije…

Recidíva je normálna vec. Zlyhať je ľudské. Človek si pri chudnutí musí veľa upierať a občas to proste nevydrží. Berte to s nadhľadom. Aj nezdržanlivosť sa dá trénovať. Povedzte si, že ste síce zlyhali, ale hneď sa pokúste pokračovať v režime, ako keby sa nič nebolo stalo. Ďalej pokračujte v racionálnej strave. Dovoľte si takéto zlyhanie bez výčitiek. Výčitky nemajú zmysel. Nepomôžu vám. Neposilnia vás. Nevyčítajte si. Nemyslite na svoju chybu. Myslite na ciele. Čomu dáte pozornosť, toho dostanete viac.

Tip: prečítajte si veľký zoznam bodov, ktoré vás naučia ako schudnúť.

Chudnutie začína, ale aj končí v hlave

Iste poznáte ten moment, keď sa pre niečo rozhodnete. Je to bod zlomu. Napríklad sa rozhodnete niečo si kúpiť. To sa odohrá oveľa skôr, než zaplatíte a odnesiete si nákup. Nie je dôležité zaplatiť, ale rozhodnúť sa, že tak spravíme. Aj obézny človek je na tom podobne. Ak chce prestať byť obézny, znamená to veľké rozhodnutie. Rozhodnutie obmedziť sa v mnohých pôžitkoch, zmeniť návyky. To je veľmi ťažká vec! Mnohí sa odhodlávajú aj niekoľko mesiacov či rokov, kým príde onen bod zlomu. Klasickým „bodom zlomu“ môžu byť aj rôzne stimuly.

 • Partner na vás tlačí, že by ste mali schudnúť.
 • Príde koniec roka, čas záväzkov.
 • Prvý infarkt.
 • Blíži sa leto a ženy zatúžia schudnúť do plaviek. Chceli by byť sexi.
 • Po sviatkoch praskne na váhe pružina.

Tieto momenty môžu naštartovať túžbu začať chudnúť. Ale ako dlhodobá motivácia k trvalej disciplíne nie sú účinné vôbec! Už po pár dňoch odhodlanie pre vec chudnutia ochladne a ostáva len drina – váženie potravy, obmedzovanie sa… Práve preto je dobré, ak svoje myšlienky o chudnutí a novom výživovom štýle nenecháte vychladnúť.

Mali by ste v hlave stále prikurovať

Viem, teraz ma napadnú veční kritici, ktorí radi hundrú. Povedia, že kto raz schudol, stále sa zaoberá len chudnutím a jedlom. A že to nie je žiadna sranda. Áno. Je to tak. Pretože kto schudne a zabudne, čoskoro má nazad svoje staré kilá. Platí zásada, že v živote dostanete viac toho, čomu venujete pravidelnú pozornosť.

Najľahšie sa udržíme pri myšlienkach na danú tému (aj pri motivácii) práve tak, že sa aktívne venujeme danej téme. Čítajte o chudnutí, diskutujte o ňom na internete, čítajte motivačné časopisy o cvičení (napríklad Muscle&Fitness). Tým sa váš postoj upevňuje, znalosti prehlbujú.

 • Ak posilňujete, stretávate sa s kulturistami, debatujete o svaloch. Čítate časopisy o dvíhaní činiek. To vás ťahá pracovať ďalej.
 • Ak ste chovateľ, zaujímate sa o výsledky iných chovateľov, radi si pozriete zvieratá, ktoré milujete.
 • Keď chudnete, mali by ste sa zaoberať chudnutím. Čítať, debatovať, dávať na seba pozor – veď ide o zdravie.

Ideálne je mať skupinku ľudí, ktorí sa stretávajú a navzájom si hovoria svoje názory, skúsenosti, zážitky. V takej skupine nájdete oporu, ak zlyháte. Nájdete radu, ak chcete nejaký recept, či tip. Uvidíte, že aj ostatní ľudia zo skupiny to majú rovnako ťažké. Zorganizovať naživo stretávanie sa takej skupiny ľudí však nie je ľahké. Málo času, priestorová vzdialenosť, snaha o anonymitu, cena spojená s organizáciou takých stretnutí by vec veľmi komplikovala. Máme však internet. Fórum www.chudnutie-ako.sk/forum nav­števuje veľa ľudí, ktorí tam aktívne prispievajú a vytvárajú na ňom srdečnú atmosféru. Mnoho ľudí toto fórum navštevuje a „iba“ ho čítajú. Nepíšu. Nachádzajú v ňom podporu vo svojom snažení.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

34 Odpovedí

 1. Miro, máš vo všetkom pravdu, chudnutie začína v hlave a pevným rozhodnutím zmeniť svoj životný štýl. Aj ja som sa v marci zaregistrovala na Wandu, dovtedy som ju nepoznala a do začiatku leta sa mi podarilo zhodiť skoro 9 kg. Teraz mám 3 kg späť, lebo som upustila z pevných zásad. Ale nič nie je stratené, odhodlanie ma ešte neprešlo a viem kadiaľ vedie cesta, hlavne kôli týmto stránkam. Ďakujem Lenka

 2. dobry! ja mam taky mensi problem. aj ked jem pravidelne a dostatocne, a svicim, tak mam pocit hladu a som nervozna a bez nalady. tento stav pominie? ak ano kedy? po 3 tyzdnoch abo po mesiaci abo tak?prosim dajte mi nedo vediet kto s to iste zazil ,. na mail abo sem napiste prosim,d akujem:)

 3. Svata pravda. Ak nieco chceme, musime na to neustale mysliet a ono sa to po case stane (samozrejme nielen vdaka mysleniu ale aj konaniu).
  Treba si ale davat pozor komu sa s cim zdoverujeme, lebo z mojej skusenosti ludia reaguju na temu zdravej vyzivy a chudnutia podrazdene.
  Cim lepsie vysledky zacnete dosahovat, tym viacej sa danej teme budu vyhybat. Necakajte od nich pochvalu, skor naopak. Sami sebe ako aj Vam sa budu snazit nahovorit, ze oni vlastne su so sebou spokojni a ze sa nemienia obmedzovat ako vy a chcu si zivot uzivat.
  Nikdy som nebol obezny, ale moje brucho sa mi v konecnom stadiu uz prestavalo pacit. Tak som sa dal na chudnutie a cvicenie, respektive na cvicenie a zdravu stravu.
  Vzdy ked sa do niecoho pustim najprv sa o danej problematike co najviac snazim dozvediet, ci uz z knih, internetu alebo aj od ludi. Az potom sa do danej veci pustim. Usetri mi to vela casu, frustracie a aj penazi, ked nemusim znovuobjavovat objavene/ dokazane.
  Najma pri chudnitu to ma velky vyznam, kedze vase telo nereaguje okamzite. Ak si na obed nedam rezen, neznamena to ze schudnem. Akurat nepriberiem, ale ked som uz tlsty to ani nezbadam. Odolam reznu 2-3 krat a kedze viditelne neschudnem tak si poviem ze mi to trapenie za to nestoji.
  Priberanie a chudnutie su dlhodobe procesy a pokial nebudeme vytrvalo robit to co je uz odskusane tak vysledky nepridu.
  Treba veci robit na 100%, aspon na istu dobu (priklad pri strave 2-3 mesiace).
  Ako sa clovek stane tlstym? Nie zo dna na den. Ani z tyzdna na tyzden. Kolisanie vahy je casto otazka vody. Ak sa ale nekontrolujeme a povedzme priberieme 10 g denne (lebo vacsinou to tak je, je nemozne pribrat 1kg noveho tkaniva za den), tak zo dna na den to nevidiet ale za 5 rokov mame 18 kg navyse. Tak isto s chudnutim. Zo dna na den vysledky nevidiet, preto sa ani nevazte. Slepo dodrzujte isty rezim a vazte sa povedzme 1x za 10 dni, vzdy rano nalacno, po navsteve toalety a pred napitim sa vody, podla moznosti bez siat.
  Spat k tomu co som chcel povedat – po case sa zacali dostavovat vysledky, ludia ktori so mnou v minulosti druzne viedli amatersku rec o chudnuti zrazu sa zacali teme vyhybat.
  Samozrejme na vine bolo moje vedomie, v minulosti som mal pohlad na veci uplne iny ako po polroku studovania. Vela svojich nazorov som zmenil a moje telo bolo dokazom ze to co som sa naucil je pravda. Samozrejme spominani ludia nebrali moj altruizmus s nadsenim skor s pocitom ze sa nad nich vyvysujem (a nie ze sa chcem podelit o vedomosti) takze som s danymi temami musel prestat a iba zatinat zuby za jazyk ked som sem tam zapocul nejaky amatersky nazor na ci uz cvicenie alebo stravu. Takto mam pokoj a ako sa v clanku spomina, radsej v anonymite zdielam a prijimam poznatky z diskusnych for a clankov na inetrnete ako aj videi na youtube.
  Este jedna rada. Predtym ako si vytvorite na nieco nazor, alebo sa k niecomu odhodlate pozrite si viacero zdrojov. Pokial sa nejaky poznatok opakuje „100 krat“ na rozlicnych strankach, forach atd tak si ho mozete osvojit a vyskusat, neverte slepo jednemu zdroju, internet je miestom ako dobrych tak mnoho zlych a neoverenych informacii.

 4. Ahoj Miro,
  paci sa mi tvoj „na rovinu“ styl pisania, posobis na mna sympaticky.
  Chcem ta poprosit o radu. Moja zakladna otazka znie: Ako motivovat manzela, aby schudol?
  Moj manzel ma BMI 26, co este nie je tragedia, ALE: ma len 32 rokov, problemy s vysokym krvnym tlakom, silnu predispoziciu na vazne srdcove ochorenia, navyse je lekar, takze je mu vsetko nad slnko jasne, v informaciach nie je problem.
  Ide o to, ze sa uz par rokov nevie rozhybat k radikalnemu kroku, pripadne ak sa aj rozhodne, po par dnoch je opat v starych kolajniciach.
  Snazim sa povzbudzovat ho, kupila som mu tvoju knihu, aj ju zacal citat, ale po niekolkych kapitolach na nu sada prach, hoci podla mna je uzasna, jemu sa tiez paci, ale, ale, same ale..
  Ako pises, to rozhodnutie schudnut by malo vychadzat z jeho hlavy, nie preto ze ja chcem, ale preto ze je to dobre pre neho samotneho. On sam si uvedomuje, ze problem je v celkovom pasivnom pristupe k zivotu, nie je to len otazka chudnutia, je to sirsi problem. Myslim, ze je prevalcovany svojou pracou (okrem sluzieb v nemoznici ma este nocne sluzby lekarskej prvej pomoci), mame tri male deti, takze po praci uteka domov, aby bol co najviac s nami. Na druhej strane, vecer ponocuje, nie a nie ist spat, rano vstava pred siestou, takze nejake ranne behanie uz davno zabalil, po praci je zas unaveny a tak dalej stale dokolecka a ked sa k tomu pridaju nocne sluzby, jeho biorytmus je dokonale rozhodeny.
  A preco to chcem ja? Nuz, preto ze si myslim, ze je ciastocne zodpovedny aj ku mne a svojim detom. Bola by som rada, ak by sa v zdravi dozil stuzkovych nasich deti a tiez by som s nim rada prezila starobu. A hoci som rozhodnuta milovat ho bezpodmienecne a nechcem tlacit na pilu, je fakt, ze ma az tak fyzicky nepritahuje.
  Su moje ocakavania adekvatne? Alebo sa s tym mam jednoducho zmierit, a len sa snazit aby mal aspon doma plnohodnotnu, racionalnu vyzivu?

 5. mam taky problem ze som zavisla na jedle…som sama???je to normalne? uz ked vstanem myslim na jedlo..:(

 6. monkovaveď to je normálne! aj ja keď vstanem, myslím na jedlo. spravím si raňajky a vybavené.

 7. Ja mam presne taky isty problem. Ja jedlo milujem, som na nom priam zavisla. Nepoznam nic krajsie, ako si navarit a zjest nieco, co mi chuti. Ked sa raz zacas zacnem hrat na dietu a viem, ze po praci ma doma caka len chlieb so sunkou a nie moje milovane cestoviny, tak sa mi ani domov nechce ist a mam po nalade :) Lenze ja domov z prace chodim väcsinou vecer, to je okolo 19.00 – 20.00 hodiny. Mam taku pracu, ze mam polhodinovu prestavku okolo 15.00 hodiny, to zjem jeden toast a uz nejem nic, pretoze nemam kedy. Az ked pridem domov, tak to `zranie` zacina. Ja proste potrebujem po narocnom dni zjest nieco varene, nieco, co ma nasyti. Co mam robi?? :(

 8. Lulu postavili ste okolo seba pekné mantinely. Jedlo milujete, nechcete sa ho vzdať. Cez deň ste v keli a jesť môžete len večer. Čo s tým? Treba jesť pravidelne každé 3 hodiny. Nie špagety až večer. To je najlepší spôsob na pribratie. Takže vaša domáca úloha je nájsť spôsob, ako to zariadiť. To máte robiť. Pokiaľ hovoríme o celozrnných cestovinách, tak v tom nevidím problém. Vhodné množstvo, zelenina predtým? Prečo nie, bežne to jedávame. Aj ja mám veľmi rád dobré cestoviny. Cesnak, čili, bazalka, olivový olej a parmezán. Skvelé!

 9. Mily miro chcem sa opytat co dalej lebo ja uz tomu nerozumiem.Cely zivot som bola ako sa hovorilo dobre zivene dieta nie priliz chude nie obezne take akurat. Potom som zacala priberat a zistila som ze velmi rychlo a bohuzial furt mam nabeh.Pred 5 rokmi som velmi striktnou zmenou stravy schudla 17kil jedla som len 1 denne salaty a ryby potom som pomaly pribrala 3 kila takze teraz pri vyske 163 cm mam 58kil citim sa zle lebo ked mam 54kg je mi omnoho lepsie stale sa zdravo stravujem samozrejme niekedy neodolam sladkostiam ale v norme beham 5krat tyzdenne hodinu a dalsiu polhodinu posoilujem brucho neviem sa nijako zbavit 4 kil prosim porad co zmenit ja uz som preinformovana vsetkymi informaciami DAKUJEM

 10. tonka ak si preinformovaná, tak naozaj neviem, čo poradiť. Iste vieš, že na chudnutie odporúčam racio stravu a cvičenie tak, aby sa to dalo udržať trvale. Ak to nepomáha tak sa treba poradiť s lekárom.

 11. Mirko, ďakujem za všetky Vaše písmenká. Dali ste mi „chuť do života“ :-) .
  Za posledný polrok som pribrala 8 kg a necítim sa s nimi dobre. Vďaka Vám ale viem, že sa nemusím trápiť drastickou dietou, čo je pre mňa veľmi pozitívne. Stačí znížiť príjem a zvýšiť výdaj energie, čo nie je také ťažké :-) . Ďakujem. Už teraz plánujem zoznam zmien :-)

 12. Citala som že nemáme solit,pýtam sa v ktorých potravinách je jod v tom prípade trpí štítna žlaza .Dakujem

 13. EVA kvôli jódu sa jedia hlavne morské záležitosti, alebo užívajte prípravok kelp. to sú sušené morské riasy. Je dobré predtým sa poradiť u lekára.

 14. Mirko, mám taký pocit akoby sa z potravín z nízkym glykem.indexom nedalo skoro nič uvariť, či pripraviť. Asi sme všetci zvyknutí na klasické jedlá a toto bude ten najväčší – ako pripravovať jednoducho a chutne jedlá z tak malého výberu vhodných potravín. Poradíš ?
  Ďakujem Jana

 15. V jedálničku sú vymenované iba potraviny a ich hodnota, ale poraď ako podľa toho variť. Ďakujem Jana

 16. Jana existujú na trhu kuchárske knihy na varenie podľa glykemického indexu, mrknite do niektorej (glykemická kuchařka tuším). Okrem toho dá sa variť aj v kombinácii napríklad zelenina + trocha celozrnných cestovín + nejaké tie kuracie prsia sú celkom v pohode. Aj keď cestoviny samotné by boli problém, v kombinácii sa dajú použiť. Hlavne to nesmieme robiť ako v závodnej jedálni, kde zemiaky, či ryža tvoria hlavnú časť jedla. Hlavná nech je zelenina a príloha (sacharidy) potom môžu byť takmer akékoľvek.

 17. Naozaj som prekvapený akú silu má dodržiavanie pravidiel zdravej výživy. Vždy som ju podceňoval, myslel som si, že keď si poriadne naložím do tela či užv posilŇovni alebo na dlhejtúre na bicykli, všetko spálim a budem fit. Coca cola, horalky, zákusky, sladké čaje, toto všetko som vždy po výkone do seba tlačil. Mal som vždy tak okolo 92-95 kg pri 183 cm, ale nikdy dreambody. Za posledné 2 mesiace som stratil 7 kg na 85-86kg, cvičenie som zintenzívnil a úplne ombmedzil sladkosti, coly a vyprážané jedlá. Toto bolo to čo mi chýbalo k úplnej spokojnosti. Tento štýl si chcem zachovať, keď už pre nič iné, tak za ten pohľad od ,,vypuklých,, ľudí to stojí.

 18. XMarekX gratulujem, pekný výsledok, tento životný štýl sa vám oplatí dlhodobo.

 19. mam otazku aky mate nazor na herbalaif produkty pri chudnuti?mam nadvahu ale moj nazor je skor uprava strava a pohyb iked sa o to snazim naprinasa to vysledky neviem kde robim chybu

 20. Mily Miro, minuly rok v juni som zmenila stravu, zacala cvicit, schudla som 10kg ale moje chudnutie sa zastavilo, stale preslapujem na mieste, raz +kilo raz -kilo a stojim, na centimetre som schudla 20cm cez brucho a 30 na bokoch a tie stale idu dole, no kila nic, ako mam zmenit jedalnicek aby som opat zacala chudnut? sportujem kazdy den okolo 40minut niekolkokrat do tyzdna hodinu a pol…

 21. Nikola na takú otázku vám nevie odpovedať nikto. Aj keby bol uvedený vek a ďalších možno 20 podrobností aj tak by to nebolo ľahké. Ak ale ide dole brucho tak to je znak že je všetko v najlepšom poriadku. Je možné, že jediné čo sa vám dá napísať je gratulácia k pekným výsledkom.

 22. Zdravím ťa Miro.Začal som chudnúť podľa tvojích rád,tvoja kniha Ako som schudol 35kg je výborna. Pači sa mi aj kalkulačka na vypočet kj. Chcel by som sa opýtať, či by sa nedala pridat do zoznamu potravina vlastná, kde by som zadal hodnoty tuku,sacharidov, bielkovín sam. Dakujem
  Ondrej

 23. Dobry den,

  Mam problem s velkostami porcii. Mam velku nadvahu ( vazim 120 kg, BMI 4O). Podla BMI kalkulacky mam prijat 1300kJ na jednu porciu a vypit 4l vody. Poctivo si vazim kazde jedno jedlo na gramy zivin a energiu uz dva tyzdne, pijem systematicky pocas celého dna. VZDY si dam 230-25O g zeleniny a potom jedlo, ALE stava sa mi, ze po tej zelenine to hlavne jedlo doslova nasilu natlacim. Lebo ved prave tam su T+S+B a tie musim prijat v spravnom pomere. Najprv zo mna zletelo za 2 dni 5 kg (zrejeme voda) a dnes hroza – pribrala som v pase 3 cm. Co s tym?

 24. Katarina kalkulačka BMI trocha mechanicky vychádza z predpokladu, že veľkú nadváhu treba riešiť rýchlejšie (kvôli zdraviu) takže pri príjme okolo 1300 kalórií, čo je veľmi málo by ste mali chudnúť pomerne rýchlo.

  Zmeny v rámci mesiaca môžu ukazovať na menzes, ale aj na to, že ak predtým ste jedli málo zeleniny, teraz je viac vlákniny.

  Čo sa týka veľkosti porcií. Ak je vám to veľa, skúste trocha znížiť zeleninu, ale B-S-T by ste mali mať zhruba v poriadku. Inak veľká porcia jedla je fajn = zasýti = spokojnosť. Je možné, že predtým ste jedli malé porcie a teraz bude chvíľu trvať, kým sa telo nastaví na normálnejší objem jedla.

  Vydržte v nastavenom režime, malo by to bezpečne fungovať. Držím palce.

 25. Dakujem za odpoved. Predtym som zeleninu skoro nejedla,pretoze ja som jedna z tych, co maju aj chirugicku bandaz zaludka. Preto jedenie tvrdej zeleniny -najma mrkva, kalerabn je pre mna utrpenie a trva mi aj 20 min, kym zjem tych 200g. Preto som teraz syta este predtym, nez dam do ust riadne jedlo.
  Inak, az z hrozou som citala vsetky vase clanky, lebo som si uvedomila (az teraz), ze som sa po tej bandazi takmer zabila. Islo 28 kg za 4 mesiace a skoncila som v nemocnici….. Najhorsie rozhodnutie mojho zivota. A drahe.

 26. Katarina ach, keby sa tak tieto vaše slová včas dostali k ľuďom, ktorí denne absolvujú túto nezmyselnú operáciu. Problém je, že tučný človek je často už úplne zúfalý a dúfa, že chiururg pomôže. Aj keby sme mu povedali že sa dá inak, nepočúval by :-(

 27. Ano, nefunguje to. Teda funguje kratkodobo a so „skvelym“ výsledkom, ale potom je telo jedna nie schudnuta, ale vychudnuta troska.
  A este ak to tu cita niekto, kto ma (alebo samo je) dieta s nadváhou, dajte mu (si) pokoj s dietami, lebo dobabrete metabolizmus este v detstve a potom to je presne tak, ako pisal Miro -5 +8, -10 +15, -20 +25 atd. Ja som dobrovolny pokusny kralik VSETKYCH diet, ktore na Slovensku kedy boli a to mam len 36.
  ALE konecne az teraz verim, ze toto vyjde a viem aj, ze je to na dozivotie….
  Viete, na co sa najviac tesim? Ked pridem po dvoch rokoch ku primarovi chirurgie, samozrejme stihla, a objednam sa na operaciu na odstránenie bandaze.

 28. Pan Vesely,niekde pisete,ze jedla su “rovnako hodnotne” a teda zamenitelne,a inde zase,ze vecer uz hlavne bielkoviny. To znamena,ze na 4. a 5.jedlo si uz nemozem dat napr.ovsene vlocky s jablkom a jogurtom, alebo 100g celozrnneho chleba s tofu?
  Dakujem za odpoved.

 29. bea v jedálničku na chudnutie som robil jedlá tak, aby sa dali vzájomne zameniť a aby si človek mohol kedykoľvek dať čokoľvek. V článkoch samozrejme nájdete aj iné koncepty. Jeden z nich je, že na večeru sa dá zjesť aj jedlo s trocha menej zastúpenými sacharidmi a prípadne aj tukom pretože sa dá predpokladať, že večer už človek nebude podávať nejaký veľký výkon. Zo skúsenosti by som povedal, že sa to dá striedať a ak viete, že nebude večer žiadna námaha, dá sa večera trocha znížiť, ale nie je to nutné. Takisto aj jedálniček je len návrh, je ťažké spraviť jeden jedálniček pre všetkých mužov, ženy, starých, mladých… Preto najlepšie spravíte ak zoberiete z toho jedálničku to, čo vám sedí a otestujete to. S veľkou pravdepodobnosťou dosiahnete výsledky a potom je všetko v poriadku. Ak by výsledky ani po dvoch týždňoch neboli a obvod pása sa nemení, potom je potrebné analyzovať príčiny a spraviť nápravu. Každopádne na večeru si dať trebárs okolo 100 gramov chleba (možno aj 120 gramov) a tofu k tomu červená paprika, alebo kaleráb tak to považujem za bezproblémovú večeru. Keby ste chceli sacharidy stiahnuť, potom by sa dalo dať trocha menej chleba a viac zeleniny. Ale odporúčam skúste najskôr čo najmenej obmedzovať jedlo. Neraz to stačí a je lepšie ak sa nechudne drasticky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.