chudnutie-ako

Jojo efekt

Jojo efekt je zákonitý jav. Týka sa každého, kto chudne rýchlo a potom to už nezvládne. Počas diéty človek chudne a po diéte priberá. To je jojo efekt.

Mnoho výrobcov preparátov na chudnutie vám bude tvrdiť, že práve po tom ich produkte zaručene žiaden jojo efekt nenastane. To je blud. Buď vôbec neschudnete, takže jojo efekt ani mať nemôžete, alebo je to prostá lož.

Jojo efekt je fyziologicky nevyhnutný jav u všetkých čo chudnú rýchlo, do plaviek, alebo akokoľvek inak – kým sa niečo nestane. Čo sa môže stať? Napríklad to, že po schudnutí začnú jesť „normálne“ a priberú. Alebo to, že sa rýchlym schudnutím spomalil metabolizmus tak, že aj diétne porcie už sú pre telo tak veľa, že začne priberať. Jojo efekt je debakel, prehra, pasca.

Telo je prispôsobivé. Pamätá si. Reaguje. Ak mu raz predvediete diétu, nabudúce už bude vedieť, že pri nedostatku jedla treba šetriť energiou. Ak sa diéty opakujú, telo šetrí energiu už takpovediac preventívne. Viem, v klinických štúdiách sa vám toto tvrdenie asi nepodarí dohľadať – je to skôr pozorovanie z praxe. Nejde asi len o to, že by si „telo pamätalo“, ale asi aj o myslenie dietára, ktorý to často vzdá. Možno tak vzniká onen povestný bludný kruh, kedy neborák „stále diétuje a stále je tučnejší“.

 1. Napríklad prvé vaše chudnutie bude trvať mesiac.
 2. Po ňom prestanete dávať pozor. Váha sa pomaly začne šplhať nahor. Zhruba za 2 až 3 mesiace ste tam, kde ste boli pred diétou.
 3. Tak nasadíte ďalšiu diétu. Teraz to už ide oveľa pomalšie. Telo už tuší, čo naň chystáte.
 4. Budete chudnúť aj vyše dvoch mesiacov, aby ste dosiahli podobný úbytok váhy, ako minule.
 5. Aj po druhej diéte prestanete dávať pozor. Ale priberiete už rýchlejšie. Už len za jeden mesiac.

Takto to ide stále rýchlejšie. Čoraz ťažšie budete chudnúť a čoraz ľahšie priberať. Váš metabolizmus je spomalený. Chudnutie sa takmer nedarí a ak ho prerušíte, váha raketovou rýchlosťou letí hore – vždy vyššie, než bola pred poslednou diétou.

Jojo efekt po diéte - typický priebeh série chudnutí a znovapribratí.
Jojo efekt po diéte – typický priebeh série chudnutí a znovapribratí. Vyskúšajte si môj jedálniček na chudnutie na týždeň. Je nastavený tak, aby ste s tým mohli fungovať trvale. Vďaka tomu nehrozí jojo efekt. Pokiaľ chcete, môžete si kúpiť moju knihu jedálniček na chudnutie kde je aj podrobný plán na chudnutie.

Jojo efekt v praxi

Počas diéty sa telo prepne na úsporný režim.

 • Čím menej jedla, tým rýchlejšie sa metabolizmus spomalí,
 • nízkosacharidová diéta je v tomto asi známy príklad – prvé 3 mesiace chudnete a potom koniec.

V úspornom režime „beží“ potom telo ešte aj niekoľko mesiacov po diéte. Aj malé navýšenie jedla po skončení diéty sa pre úsporný metabolizmus javí ako obžerstvo. Mnoho žien má tak „vydiétovaný metabolizmus“, že priberajú aj z množstva jedla, z akého by zdravý človek prudko chudol. Pritom sú podvyživené! Vravia, že priberajú zo vzduchu. Po dňoch extrémnej diéty môže aj malá „sladká výnimka“ spôsobiť škody. Preto si pamätajte – jojo efekt je zákonitosť. Z toho vyplýva: Nesmiete chudnúť sezónne – akýkoľvek pokus schudnúť rýchlo a potom sa už viac nestarať, skončí fiaskom.

Boj s nadváhou je doživotný – diéta sa nedá držať doživotne. Ak si myslíte, že „hneď po diéte prejdem na zdravú stravu“, tak len klamete sami seba. Sľub do budúcnosti spravidla neplatí. Načo by ste mali držať nejakú diétu, ak ovládate zdravý spôsob stravovania, ktorý nevedie k obezite? Prejdite na zdravú stravu hneď a nemusíte sa trápiť s diétou. Schudnete síce pomalšie, ale nemal by nastať jojo efekt.

Tradičné rady, ktoré nefungujú, ale zvyčajne vedú k jojo efektu

Teraz si preleťme ešte niekoľko „legendárnych“ rád na chudnutie.

Nejedz po 17. hodine

Táto rada je vhodná, ak idete spať niekedy po dvadsiatej hodine. V bežnom režime by ste mali jesť pomerne pravidelne tak, aby ste mali dostatok energie. Pokiaľ idete spať okolo 23:00 tak večerať môžete aj okolo siedmej, alebo ôsmej večer a všetko bude v poriadku. Určite treba pri veľkosti porcie večere zohľadniť aj to, že večer už asi nebudete rúbať drevo. Takže porcia by mala byť radšej ľahšia ako veľká.

Metóda nejesť po 17. hodine má svoje opodstatnenie. Pokiaľ prídete z práce vyhladovaní a sadnete si pred televízor, zákaz jedenia maškŕt, čipsov a iných hlúpostí je naozaj dobrá rada. V takom prípade by presnejšia rada mohla znieť nejedzte po sedemnástej nič okrem zdravej večere.

Správna rada znie: Nejedzte 3 hodiny pred spaním.

Teraz ešte jeden doplnok k dlhšiemu obdobiu nejedenia. V poslednej dobe sa čoraz viac odporúča prístup, ktorý sa volá intermittent fasting, alebo prerušovaný pôst. Ide o koncept, ktorý má rôzne podoby. V princípe ide o to, že napríklad 16 hodín dňa sa neje. Táto téma však je od témy jojo efektu veľmi vzdialená a môžeme sa jej venovať inokedy.

Nejedz bežný chlieb, iba extrudované chleby

Extrudované chleby majú vyššiu energetickú hodnotu ako bežný chlieb. (Extrudované chlebíčky mávajú okolo 1 200 až 1 700 kJ na 100 gramov. Chlieb máva okolo 800 až 1 200 kJ na 100 gramov.) To, že na obale extrudovaných chlebíkov je napísané slovo LÍNIA alebo FIT ešte neznamená, že môžete slobodne spásť celý balíček. Extrudované chlebíčky pôsobia dojmom, že ich je viac. Koho však chcete oklamať? Dáte si tri chlebíčky, diskrétne si odgrgnete a je po onom slávnom objeme… Ostane vám prázdne brucho a hlad. Jojo efekt na seba nedá dlho čakať.

Správna rada: Jedzte celozrnný chlieb vo vhodnom množstve.

Z chleba sa priberá, nejedzte ho

Väčšinou sa nepriberá z chleba, ale z toho, čo je na ňom natrené. Priberá sa zo všetkého, čoho sa zje viac, ako treba. Je isté, že krajec chleba nahrubo natretý maslom nie je práve dobrý nápad.

Správna rada: Jedzte celozrnný chlieb vo vhodnom množstve.

Jedz dopoludnia len ovocie, koľko chceš

Sladké ovocie má pomerne vysokú energetickú hodnotu, pri chudnutí nie je dobrým nápadom jesť ho bez obmedzenia. Ovocie jedzte, ale len jeden kus denne. Tým nemyslím bobuľku hrozna.

Správna rada: Jeden až dva kusy ovocia doobeda.

Na raňajky pol litra vody, nič iné, prečistíš sa

Je moderné vytrhnúť trebárs z jogy či iných systémov len niektoré prvky. Ak sú však vytrhnuté z kontextu, nemusia prospievať. Neposkytnutím energie telu nútite svoj organizmus, aby siahol do rezerv – potiaľto sa nám to hodí. Vo chvíli, keď telo siahne do rezerv, začína sa zároveň správať úspornejšie. To sa nám už nehodí. Jojo efekt by sa veľmi rýchlo prihlásil.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Správna rada: Tá voda môže byť. Ale raňajky musia byť.

Delená strava je zaručený spôsob chudnutia

Delená strava je zaujímavý fenomén, na ktorý „nedajú dopustiť“ dokonca ani tí, ktorí si v praxi overili jej neúčinnosť – trocha schudli a zas stučneli. Delená strava môže viesť k zníženiu hmotnosti človeka. Nie však preto, že „oddelil“ potraviny, ale preto, že vôbec začal kontrolovať, čo je. Prestal sa obžierať. Málokto však dlhodobo vydrží na tejto čudesnej diéte. Poznám viacero ľudí, čo ju bránia vlastným tučným telom, ale sami už dávno jedia „normálne“. Mnohí síce schudli ale jojo efekt ich vrátil nazad.

Správna rada: Delená strava je možno dobrý začiatok. Ale neodporúčam ju. Sacharidové jedlá vám zvýšia glykémiu a žravosť. Bielkovinové jedlá zas nedajú dosť energie na prácu.

90-dňová diéta je zaručený spôsob

Jasné. Roky ste priberali, roky ste žili chybne. Stačí 90 dní a vaše telo ozdravie. Logika hodná škôlkara. 90-dňová diéta je vynikajúci bestseller. Vynikajúci tým, ako pomáha zarábať jeho vydavateľom. No ako systém stravovania je to zlý nápad. Nevydržíte ho dlho dodržiavať. Čo potom? Čo o rok? Čo o päť rokov? Zas iná diéta? Koľko ľudí vo svojom okolí poznáte, ktorí by vďaka tejto diéte schudli a už roky boli štíhli?

Správna rada: Žiadna diéta nie je dobrým riešením. Ostatne už to, že po diéte nasleduje zvyčajne jojo efekt je dosť jasným signálom, že to je zlý smer.

Nežer, cica…

Rada, ktorá by fungovala, keby cica dokázala nájsť bod, kde končí jedenie a začína obžerstvo. No cica väčšinou za žiadnu cenu nemieni potraviny vážiť a vidieť tak mierku, koľko má papať. Radšej sa bude napchávať a pri krémešoch lamentovať, že je tlstá ako skriňa. A že priberá aj zo vzduchu. Iste, keď ten vzduch je v bublinkách šľahačky.

Správna rada: Jedzte správne množstvo jedla v pravidelných dávkach 3 alebo 5 krát denne. Nič medzi tým. Nehladujte, ani sa neprežierajte.

Jedz len polovicu toho, čo by si mal(a) zjesť

Diéta typu žermén je ďalšia skvelá rada. Je to podobné, ako keby niekto predával pravítka z gumy – pred použitím si ho natiahnite podľa potreby.

Správna rada: Polporcie sú zlý nápad, pretože vedú k podvýžive. Jedzte vyváženú stravu.

Raňajkuj sám, obed si rozdeľ s priateľom, večeru daruj nepriateľovi

Obľúbená fráza. Ak ju aplikujete, ráno sa obžeriete a od obeda už viac-menej hladujete. Krutý hlad vás pravdepodobne prinúti v noci navštíviť chladničku, z ktorej zožeriete všetko, čo v nej uvidíte. Nepravidelný príjem potravy má za následok spomalený metabolizmus…

Správna rada: Jedzte tak, aby jedlo dodávalo asi také množstvo živín, aké priebežne potrebujete. Áno, večera môže byť slabšia a raňajky silnejšie. Ale rozdiel by mal byť len pomerne malý.

Žiadne mäso, len šaláty a nízkotučné jogurty

Častý prístup, ktorý vznikol z akejsi bizarnej kombinácie ošiaľu vegeta­riánstva a hesla „Jedzte zeleninu, je zdravá“. Áno, zelenina je zdravá, ale nestačí jesť len zeleninu. Veľa žien sa snaží jesť len šaláty a občas si „dovolia“ nejaký jogurt s 0% tuku. Taká diéta je nevyvážená. Telo dostáva málo bielkovín a takmer žiadny tuk.

Správna rada: Nedovoľte si žiadny druh podvýživy.

Cvič a môžeš jesť, čo chceš…

Táto rada by možno platila u mladých profesionálnych športovcov a športovkýň, ktorí denne pár hodín trénujú v plnom zaťažení. Pre bežného tučného človeka stredného veku, ktorý bude cvičiť tak hodinu – dve denne nie je reálne „spáliť“ toľko energie, koľko bežne pojme. Tuční ľudia prijímajú okolo 14 000 kJ energie denne a viac (aj 25 000 kJ), zatiaľ čo ak by chceli chudnúť, príjem by mal byť niekde na úrovni 8 000 kJ. „Vycvičiť“ niekoľko tisíc kJ navyše naozaj nie je reálna úloha. Rekreačným športom to ani nie je možné.

Správna rada: Cvičenie je výborný nápad, ako môžete posilniť zdravie, zrýchliť metabolizmus a podporiť chudnutie vnúrtrobrušného tuku. K nemu však patrí primerané množstvo zdravej stravy.

Paleo…

V poslednej dobe nájdete veľa presvedčivých článkov o tom, ako sa máte snažiť „naštartovať tukový metabolizmus“ jesť veľa tukov a žiadne sacharidy. Tí, čo túto diétu odporúčajú sú zvyčajne skôr zo športového prostredia, než lekári. Ja sa s týmito spôsobmi výživy nestotožňujem. Ak by použitý tuk bol prevažne rastlinný (orechy, semená…) možno by to nebolo až tak rizikové ako predstava, že máte zjesť veľa masti, slaninu… To že zástancovia tohto stravovania dnes hlásia ako skvelo im to funguje je síce fajn, ale chcelo by to dlhšie pozorovanie. Predsa len je to nová vec. Čo ak sa ukáže, že po rokoch takého režimu sa to človeku nejako vypomstí?

Správna rada: Stravujete sa radšej takým výživovým štýlom, ktorého účinky sú vyskúšané na ploche desaťročí.

Podobných kombinácií a „diét“ je viac – ale nefungujú

Niektorí autori odporúčajú, aby človek „počúval svoje telo“. Ono si samo vyžiada, čo potrebuje. Tiež nezmysel. Ak uvidíte krémeš a pôjde vám na chuť, neznamená to, že je vhodné zjesť ho.

Všetky podobné „rady“ majú spoločnú vlastnosť, že adept na schudnutie sa pokúsi čo najjednoduchším spôsobom upraviť svoj jedálny lístok, či život. Sú to naivné pokusy o magické diéty, ktoré nemôžu fungovať.

Taký človek potom konštatuje neúspech a vzápätí sa vrhne na inú diétu, iné jednoduché riešenie. A znova neúspech. Po rokoch týchto márnych pokusov zostáva len trpký pocit „Skúsil som úplne všetko, ale ja proste schudnúť nedokážem“. Je smola, ak niekto skúsi všetky možné neúčinné spôsoby namiesto toho, aby sa vzdelal a použil ten jeden overený a účinný.

Čo teda robiť ak ste chudli a neschudli?

Vzorec, ktorý ste doteraz používali na chudnutie, nefunguje. Preto:

 • Zmeňte svoj zámer rýchlo schudnúť na zámer vzdelať sa v problematike jedenia a obezity.
 • Nechudnite bez znalostí, ani rýchlo. Inak ešte viac stučniete.
 • Verte, že čas, ktorý do toho investujete sa oplatí. Naštudujte si odborné knihy o chudnutí a výžive, nie rôzne „rýchle a zaručené diéty“, či bestsellery. S teoretickými základmi dokážete schudnúť.

Kým budete svoju obezitu riešiť pasívne, neporazíte ju. Nečakajte, že niekto príde s tabletkou, prístrojom, diétou, či trikom na chudnutie. Nikto vás nenaštartuje. Nikto vám nepomôže. Nikto sa to nenaučí za vás. Nikto za vás nepôjde cvičiť. Toto musíte spraviť sami. Pre seba.

 • Chudnite pomaly – čo najmenej obmedzenia stravy. Pomalé chudnutie nespomalí metabolizmus a ak áno, tak len málo.
 • Nechudnite na cieľ „do plaviek, do promócie“. Chudnite pre zdravie a na trvalo.
 • Po schudnutí nezmeňte životný štýl a stravu, len málinko pridajte na porciách jedla.
 • Po schudnutí začnite viac cvičiť – aj keby to boli len prechádzky. Ak to nespravíte, znova priberiete.
 • Ak ste predsa len chudli rýchlo, tak po chudnutí musíte pridávať jedlo veľmi pomaly. Po troche.

A myslite na to, že hovoríme o trvalých zmenách, pretože ak si myslíte že trocha pochudnete a vrátite sa k starým návykom, tak sa pripravte na jojo efekt.

Ďalšie informácie:

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

18 Odpovedí

 1. Dobry den , mam taky problem ze doteraz som v poriadku chudol na istej energetickej hodnote .. no uz asi posledne dva / tri tyzdne som absolutne prestal chudnut .. proste energeticku hodnotu dodrziavam len rucicka na vahe sa uz akosi prestala hybat .. .. neviem co mam teraz robit .. nechcem opat pribrat .. znizit energeticku hodnotu este viac mi pride uz asi ako hlupost kedze uz teraz je celkom pekne nizka .. .. bol by som velmi rad ak by ste mi mohli poradit .. lebo uz neviem :/ .. dakujem

 2. Marek11 nedá sa poradiť bez podrobností. Ak je energetická hodnota roumná a nie prinízka a zároveň ju naďalej kontrolujete váhou (
  teda nie je riziko že si pridávate) potom možno treba viac športu. Odporúčam konzultovať lekára alebo trénera, alebo vo fóre, lebo treba vedieť veľa vecí na posúdenie čo sa deje.

 3. ..No ono moja energeticka hodnota je teraz tak 7000 .. a sportu vykonavam viac ako je mozno treba .. minimalne 3 krat do tyzdna behanie .. a zvysne dni travim v posilovni kde sa snazim tiez nabrat nejake obratky .. takze da sa povedat ze kazdy den mam slusnu pohybovu aktivitu .. sladkosti nejem uz vobec .. jedine ovocie .. a to rano .. ovsene vlocky , biely jogurt , jedno jablko .. jahody , kiwi alebo co pride pod ruku .. .. snazim sa jest trocha menej masa .. este jedavam tie cerealne , viaczrnne alebo zitne chlebiky / zemlicky .. vody pijem viac ako 3 litre denne .. a to len cistu alebo zeleny caj .. cize v skratke asi tak .. neviem co robim zle :/ .. vaha sa proste zastavila a ja uz neviem kde este zabrat .

 4. Marek11 ako soim povedal, na základe hmlistých útržkov nik neporadí. treba posúdiť veľa vecí, od veku až po zloženie stravy nielen na kJ ale aj živiny, celkový zdravotný stav, druh záťaže…

 5. Ja som po 17. hodine prestala jesť po tom, čo mi po večeri, ktorú som mala okolo 19. bývalo dosť ťažko, že som celú noc prebdela. Po 17. hodine nejem od marca a odvtedy nemám problém zaspať a býva mi vynikajúco. posledné jedlo si dávam okolo 4. a jem každé 3-4 hodiny v malých porciách no zdravo. Čo si o tom myslíte, je to v poriadku? Budem mať pri tomto dodržovaní jojo efekt? vďaka.

 6. lovergirl ja tu radím iný prístup, neviem posúdiť aký účinok bude mať váš systém. poraďte sa s tým, kto vám navrhol takýto režim.

 7. Prajem pekný deň, mám 14 – ročného syna. Vždy mu chutievalo jesť, len nedávnych 6 mesiacov mu prestalo. Mal vždy optimálnu váhu. Prestalo mu chutiť a jedol veľmi malé množstvá potravy. Za prvé 2 mesiace schudol 5 kg, zvyšné 4 si to viac – menej udržiaval túto podváhu.

  Pred 2 mesiacmi sa mu chuť do jedla vrátila, za 1. mesiac dobehol stratené kilogramy (čomu sa veľmi teším)a 2.mesiac mu optimálna váha stojí(má pohyb 3-krát/týždeň). Len mám po prečítaní tohto článku strach, že si tými 6 mesiacmi spomalil metabolizmus a tým si spôsobil sklony k priberaniu a začne priberať nežiaduco. Alebo by pravdepodobne už ďalej nežiaduco priberať nemal? dakujem

 8. jana v detstve a dospievaní sa nedá riadiť váhou, tá hore ísť musí, telo rastie. Odporúčam poradiť sa s jeho lekárom, ten vie posúdiť, či je výživa v poriadku, alebo nie.

 9. Ďakujem, ale predpokladáte, že kvôli tým 6 mesiacov mála jedla by mohol ísť do nadváhy?

 10. jana neviem, vo výžive detí sa nevyznám vôbec a asi málokto vám s tým poradí len na základe hmlistých vstupných dát.

 11. Dobrý deň, nemala som nikdy problém s hmotnosťou, len sa snažím zdravo sa stravovať. Na raňajky som jedla 120g pečiva, na desiatu 60g, obed – klasický, olovrant – najprv 2 ks ovocia, neskôr jogurt, na večeru buď pečivo (120g) alebo čo zostalo z obedu. Za 1. týždeň takéhoto stravovania som schudla cca 1 kg. Nie som z toho nadšená, pretože mám váhu optimálnu.

  Nechcem si zbytočne chudnutím (keď ho nepotrebujem) vyvolať jojo efekt. Je možné, že po takomto jedálničku mi hrozí? Ďakujem!

 12. eva ak dovolíte, začal by som od konca. Nie je možné posúdiť výsledky podľa hmotnosti. To stačí, aby ste pred týždňom mali svoje dni a tento týždeň máte ako nič o kilo či dva menej. Druhá vec: ak ste predtým jedávali menej zdravo a hlavne viac solili, zas stačí ak pár dní menej posolíte a váha zletí dole. Takže sledujte to ďalej. Z toho čo ste popísali ako jedálniček sa nedá veľa povedať, skúr si prejdite jedlá aké uvádzam v jedálničku na chudnutie na tejto stráne a dajte si o málinko väčšie porcie. Tam by mali byť živiny v poriadku. Ak totiž na raňajky zjete 120 gramov pečiva a nič iné, tak to nie je ideálna strava. Chýbajú bielkoviny zelenina aj tuk. Množstvo stravy ako ho popisujete je ale skôr na chudnutie, ako na normálny režim. Ale to už záleží aj na veku, aj pracovnej záťaži. Ak by váha ďalej klesala, tak viete, že treba trocha pridať. Dobre, že to sledujete, držím palce.

 13. K tomu pečivu vždy jedávam aj niečo iné (NIKDY nie suché). Vždy je na ňom maslo alebo olivový olej, a na tom buď med alebo syr, ryby, vajíčka alebo nejaké nátierky. Aj tak to vyzerá ako jedálniček na chudnutie?

 14. eva ak napíšete namiesto troch ingrediencií len jednu, tak naozaj ťažko čokoľvek posúdiť. Samozrejme, pečivo s trochou oleja a bielkovinou je na raňajky celkom v poriadku aj pri chudnutí aj pri normálnej strave a rozdiel je najmä v množstve. Ak by ste chudli, tak si pridajte veľkosť porcií.

 15. Ďakujem, budem sa zatiaľ stravovať tak, ako som uviedla – uvidím, čo to urobí. Len ak nebodaj pri takýchto pokusoch schudnem, nebude už neskoro navyšovať – nechytím sa do „pasce“ jojo efektu?

 16. eva na základe takejto informácie vám nikto nevie nič povedať. Jojo efekt je typický pri diétach a dlhodobo nedostatočnom príjme živín, hlavne sacharidov. Vtedy sa metabolizmus spomalí a je „zle“. Ak plánujete jesť v podstate normálnu zdravšiu stravu tak by sa nemalo stať nič zlé.

 17. Ked uz si davas pracu s obnovou clankov, mozno by nebolo zle pozriet aj na nove poznatky v tejto teme. Velmi mi udrelo do oci ze stale spominas spomalenie metabolizmu uz pri kratkom vynechani jedla (nejedenie po 17:00, pri vynecahni ranajok). Za posledne roky boli na tuto temu viacere vyskumy a nikde sa spomalenie metabolizmu za takychto podmienok nepreukazalo, v odbornych kruhoch je to uz prekonany nazor a prave naopak stale viac do popredia vystupuju vyhody dlhsich obdobi bez jedla. Zareagovali na to uz aj niektori slovenski odbornici vo svojich odporucaniach. Znizenie bazalneho metabolizmu pri pokusoch zaznamenali az po viac nez 4 dnoch uplne bez jedla a po navrate ku beznej strave sa BM vratil na povodnu hodnotu za cas kratsi nez 2nasobok dlzky trvania hladovky. Alebo iny pokus – dlhodobe porovnanie hladovky kazdy druhy den (jeden den sa je normalne, druhy vobec) vs. obmedzenie kalorii so zachovanim 5 jedal denne, vyslo to co sa tyka chudnutia narovnako, ale po 8 tyzdnoch rezimu bolo znizenie BM pri obmedzeni kalorii 4nasobne vyssie nez pri hladovke. Treba ale povedat ze to neboli ziadne zavratne hodnoty, netreba sa toho az tak bat.
  Celkovo sa teraz dostava do popredia predlzovanie prestavok medzi jedlami, kedze sa ukazuje ze nema nijake negativa ktorych sa ludia este pred par rokmi obavali, a zaroven prinasa vela pozitiv vdaka obmedzeniu casteho vylucovania inzulinu po jedle. Suhrnny nazov pre tuto metodu je intermittent fasting – prerusovany post, a ukazuje sa ze je to pre mnohych ludi ovela lahsie udrzatelna forma stravovania nez raciostrava (statisticky raciostravu dlhodobo zvlada len 0.8% ludi z tych ktori sa pre nu rozhodli, napr. delenu stravu zvladaju dlhodobo 3% a IF az 14%). Netreba teda zbytocne sirit paniku o spomaleni metabolizmu, mozno tym niekoho zbytocne odradis od metody ktora by mu vyhovovala.

 18. Lucia ďakujem za doplňujúci komentár. Text v článku upravím tak, aby lepšie vysvetlil situáciu. Téme intermittent fasting sa momentálne nevenujem. Viem o nej, je to zaujímavý prístup, ale určite by som nerád vyvolal dojem, že stačí vynechať raňajky a večeru a tým je to vybavené. Musíme sa vždy pozerať na to, čo je pre väčšinu čitateľov udržateľné a zároveň bezpečné. Mám skúsenosti že ľudia, ktorí sa snažia schudnúť vynechávaním večere sa zvyčajne pokúšajú zjednodušiť si život čo nepovažujem za dlhodobo udržateľné a skôr ich to nasmeruje k zlyhaniu a teda aj jojo efektu. V článku teda doplním že k tej téme niekto môže smerovať – lenže ak má chudnúci ísť do režimu napríklad 16 hodín bez jedla tak jeho strava v čase jedenia by mala vyzerať trocha inak, ako bežná predstava dietárok. Inými slovami – toto je článok o jojo efekte a o tom ako mu predchádzať. Veľmi nerád by som ho ešte viac skomplikoval úplne inou témou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.