Nepočítajte kalórie ani kilojouly!

Počítanie kalórií a kJ je najčastejší návod na chudnutie. Najčastejšie však vedie aj ku ťažkým chybám vo výžive a často aj ku obezite z podvýživy. V mnohých materiáloch ste sa už určite dočítali, že ak chcete schudnúť kilo, musíte prijať zhruba o 30 tisíc kJ menej. Inde sa píše že chudnutie je podmienené vyšším výdajom energie (teda kJ alebo kcal) ako príjmom. Aj na tejto stránke nájdete veľa rád, ako je potrebné strážiť si energetický príjem, či počítať energetické hodnoty potravín.

Prečo teda na jednej strane odporúčam sledovať príjem a na druhej strane tvrdím, že to nie je cesta, ktorá by fungovala? Pretože ako vždy, veci sú zložitejšie.

Ako jesť bez počítania kalórií či kJ?

Najpohodlnejšie je nič nepočítať. Skúste to. Jedzte zeleninu pred každým jedlom a potom si dajte pestré jedlá. Vyhnite sa chronicky známym nevhodným potravinám, ako sú sladkosti, slanosti, mastnosti. Jedzte to, čo vás naučili už v detstve, teda “niečo s prílohou”.

 • Napríklad mäso, syr, vajíčko, tofu, jogurt, tvaroh, šunku môžete označiť za niečo.
 • Za prílohu potom vyhláste ryžu, chlieb, zemiaky, cestoviny, ovsené vločky alebo kuskus.

Ak porcia bude primeraná, teda na normálnom tanieri zostane ešte trocha priestoru, nemali by ste z takého jedenia priberať. Je dobré, ak uprednostníte nízkotučné jedlo a doplníte ho niekoľkými orechami, alebo lyžicou olivového oleja ale nie tepelne spracovaného. Tak by pri troche šťastia a bez akéhokoľvek počítania mali vznikať rozumné porcie jedla. Skúste to pár dní a sledujte, čo spraví váha.

Žiaľ, v niektorých rodinách je miera väčšia a taniere veľké ako oči strachu. Ja som za bežné jedlo považoval 6 bielych rožkov, štvrť kila ementálu a pol litra koly. Hmm. Asi tušíte, že to síce je pestré, ale nič na chudnutie. Ak by som ale bol predtým zjedol štvrť kila zeleniny, tak by som po zjedení jedného rožka s trochou syra ledva odfukoval. Práve preto vám odporúčam tú zeleninu.

Ak máte počítať energiu, robte to správne!

Základnou chybou je, ak sa pozeráte na celkové množstvo energie na 100 gramov potraviny. To je vždy ten najostrejšie sledovaný údaj. Koľko má potravina kJ alebo kalórií.

Je to podobné, ako keby ste si kúpili jahodový jogurt z dôvodu, že jahody sú zdravé lebo obsahujú antioxidanty. Chyba v uvažovaní. Nedívajte sa na názov, ale na zloženie. Jahodový jogurt totiž obsahuje na 100 gramov možno tak pol gramu jahôd. Ak vôbec. Chemická jahodová esencia to istí…

Pri posúdení potraviny sa preto musíte pozerať na iné hodnoty. Pozerajte sa na obsah bielkovín, sacharidov a tuku. Nič iné vás nezaujíma, pretože

Celková energia je súčtom energie zo živín

Napríklad rascový chlieb má okolo 1000 kJ na 100 gramov. Táto energia sa skladá z

 • 1 gramu tuku,
 • 7 gramov bielkovín a
 • 51 gramov sacharidov.
 • Zvyšných 41 gramov potraviny nás energeticky nezaujíma – je to voda, nejaká vláknina vitamíny a minerály.

Dôležité je preto vedieť, že živiny majú energetickú hodnotu. Teda

 • 1 gram tuku = 38 kJ
 • 7 gramov bielkovín  = 120 kJ
 • 51 gramov sacharidov  =  865 kJ
 • spolu 59 gramov živín = 1024 kJ

Výpočet je orientačný – keby sme rátali na desatinné miesta, vyšli by o chlp iné čísla. Nevadí.

Ak teda chcete počítať energiu, nejde o to, aby ste za deň zjedli napríklad 10 tisíc kJ. Keby ste totiž chcel piť len olej, bolo by to 2 a pol deci na deň a nič iné k tomu. Preto 10 000  kJ je len súčet ale dôležitejšie je dodržať pomery živín. Ak za deň zjete zhruba

63 gramov bielkovín (1 050 kJ)
392 gramov sacharidov (6 600 kJ)
72 gramov tukov (2 736 kJ)

tak vaša strava bude vyvážená a mali by ste s takým príjmom v priemere vystačiť akurát. Pre presnejšie príklady koľko má zjesť zdravý človek si pozrite tabuľky.

Asi tušíte, že počítanie energie je dosť zložítá záležitosť a ak ste to ešte nikdy nerobili, asi sa vám do toho nechce. Preto radím vráťte sa k bodu jedna. Jedzte pestrú stravu a malo by to byť v poriadku. Ak však zistíte, že to v poriadku nie je, potom radím, aby ste si začali počítať energiu. Nie však celkové čísla, tie vám veľmi nepomôžu. Skôr sledujte, koľko gramov ktorej živiny prijímate v jednotlivých jedlách. To je smerodajné a aj sa vám to bude ľahšie počítať.

 • 1g bielkovin = 17 kJ
 • 1g tukov = 38 kJ
 • 1g sacharidov = 17 kJ
 • 1g alkoholu = 29 kJ

A ešte drobnosť. Ak si spravíte spätný prepočet v energetických tabuľkách, skoro nikdy vám to neklapne na gram a kJ presne. Dôvod je v tom, že tabuľky sú vždy zaokrúhlené hodnoty, často odhady, alebo sa nekalkuluje s desatinnými číslami. Počítajte preto s tým, že chyba okolo 10% je stále v poriadku. Či zjete 10 tisíc alebo 11 tisíc kJ za deň to nie je tak veľký rozdiel, aby to spôsobilo pohromu. Iba že by ste si zámerne pridávali tú tisícku navyše “keď už je to jedno”… Ale to už by ste klamali samých seba.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

12 Odpovedí

 1. sizksa ak chcete počítať treba rátať zloženie živín, nie celkovú energiu. Ak nechcete počítať, skúste chudnúť aj bez toho. Niekedy to stačí.

 2. zacala som si pocitat,no mam v tom riadny bordel.hlavne ak mama uvari nejake jedlo napr.francuzske zemiaky tak neviem spocitat ziviny z tej casti z ktorej si odoberiem na tanier.vobec neviem kolko si mam toho nalozit.a tiez neviem spocitat ziviny z ovocnych koktejlov a zeleninovych stiav. kolko moze byt napr.v 2dc mrkvovej stavy bielkovin a sacvharidov? ostatne si viem vypocitat-je to v tabulkach jasne.za to dakujem.aj ked mi to nejde pocitat uz som nieco schudla-to asi z tych stresov z vazenia

 3. sizksa naspamäť tie čísla neviem. šťavy je lepšie pri chudnutí nepiť a francúzske zemiaky tiež radšej nie, ak sú s klobáskami, vajcami, tak len veľmi málo. v zásade stačí si zobrať recept, zrátať váhy, odhadnúť počet porcií a viete si zhruba vyrátať váš recept. v sekcii videoseriál o chudnutí som o tom robil video kde ukazujem ako sa spočíta chlieb.

 4. mirko dakujem za rady.a dali by sa tie cisla niekde zohnat?napr,v lekarni sa neda kupit nejaka tabulka kde by boli napisane vyzivove hodnoty potravin?

 5. a este sa ta mozem spytat kolko lyzciek cukru moze mat ta mala kavicka z automatu? pytam sa pre zaujimavost,pretoze som si dneska po dlhom case kupila taku v automate-viem ze by som nemala-bola zima-horka mi nechuti..no a zdala sa mi prils sladka,asi tym ze uz nejem sladkosti od kedy sa riadit tvojich rad.no predsa by ma to zaujimalo dakujem ti

 6. počuj sizksa, ja som názoru že potrebuješ aj ten cukor, ja minimálne raz do týždňa zjem sladkosť, niekedy aj viac pretože sa neudržím a telo si to odomňa vyslovene pýta a prosí, tak sa hlavne snaž pri rátaní jesť všetko čo nie je doslova bomba pre telo… Tým že úplne vylúčiš cukor či tuky si privodíš v budúcnosti o veľa väščie problémy…

 7. iva nie je dobré riadiť sa názormi. cukor v zmysle rafinovaný cukor / med a tak nie je potrebný, ani vhodný. potrebné sú sacharidy s mízkym glykemickým indexom. ak sú prítomné túžby kedy telo prosí o sladkosť, je to spoľahlivý znak chbnej výživy, najčastejšie teda podvýživy

 8. iva, ver Mirovi, že má pravdu. Ja som si držala niekoľko rokov váhu medzi 52-57kg pri výške 161 cm spôsobom “cica nežer” v mylnej predstave, ako zdravo sa stravujem. A môžem Ti potvrdiť že celé tie roky som si tú zdravú výživu vydržala udržať tak do 16,00 hod. Potom som už jedla iba jedenkrát – v kuse. Čiže do večera som ládovala do seba kombinujúc salám s džemom, zapíjala kefírom, pridala Milku s orieškami … lebo som mala od príchodu z práce denne chúťky na “niečo”. Pred pár týždňami som objavila Mirove stránky a keďže som Baran a ešte k tomu účtovníčka, môj punktičkársky prístup opäť nesklamal a po striktnom dodržiavaní jeho rád a osobných skúseností nemám ani jeden deň či večer problém so žiadnymi “chúťkami na niečo”. Proste ak telo dostane všetko čo potrebuje, prestane si pýtať “ešte niečo”. /apropo, tých mojich dosť nízkych 52kg som dosahovala iba vďaka laxatívnym účinkom vrieskania cholerického šéfa v práci, kde som pracovala, tak som dala výpoveď. Teraz si “hovkám” s ideálnymi 55 kg/. Tak ivka, držím palce.

 9. Skvelý článok.Ja som počítala 2 mesiace veľa ma to naučilo o zložení potravín,viem kde hľadať bielkoviny,správne tuky a sacharidy a koľko čoho by som mala zjesť.Teraz nepočítam asi 2 týždne a viem si aj odhadom zostaviť jedlo tak že dalej chudnem.To počítanie mi pomohlo správne jesť ale na druhej strane som začala byť z neustáleho počítania nervozna,nutkalo ma to k prehnanej kontrole každého miligramu jedla a každej kvapky vody a neprimerane znižovať KJ a ked som spozorovala že som strese za každým ked sa mi nepodarilo vyrátať KJ čo najpresnejšie počítanie som nechala a zostalo mi viac času na cvičenie.Nevylučujem že sa neskôr načas k počítaniu vrátim ale iba nakrátko aby som si overila či jem správne.Inak tento web nemá chybu,je napísaný zrozumitelne a veľmi rozumne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Alkohol a chudnutie

Alkohol je pri chudnutí nepriateľom, ktorý vám bráni dosiahnuť výsledky hneď viacerými spôsobmi. Preto si vydajte svoj osobný zákaz používania alkoholu. Je to výhodnejšie a

Sacharidy

Jedna z neprávom najviac démonizovaných zložiek potravy sú sacharidy. Tuční ľudia sa boja jesť chlieb, prílohy. Nazdávajú sa, že z nich sa priberá. V tomto

Ako schudnúť

Návodov na chudnutie je už plný internet. Mnohé sú celkom nezmyselné. Väčšina je odpísaných. Ale tento môj návod sa vám nebude páčiť. Síce funguje, ale

Pitný režim

Piť treba. Lenže pitie je záležitosť, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Za deň vypije tak dve tri kávy a po večeri možno pivo.

Prevod kJ na kcal

Kcal násobte číslom 4,2 a máte hodnotu v kJ. Alebo naopak kJ deľte číslom 4,2 a máte hodnotu v kcal. Príklad: 8 000 kJ = 1

Zdravé a nezdravé tuky

Tuk je jednou zo základných živín v našej potrave. Porozumenie tukom je látka, ktorú prenecháme odborníkom na chémiu. Aj pri veľkom zjednodušení látky to bude

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.