BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Odborná pomoc pri chudnutí

Na koho sa môžete obrátiť, ak chcete schudnúť? Možností je neuveriteľne veľa. Žiaľ, mnohé z nich vám nepomôžu schudnúť, iba vás pripravia o peniaze a čas. V tomto článku sa budem zaoberať tými možnosťami, ktoré vám objektívne môžu pomôcť.

Chudnutie je beh na dlhú trať. Túto floskulu mi, prosím, prepáčte. Zámerne som ju vybral hneď na úvod. Prirovnajme chudnutie k vytrvalostnému behu. Bude to totiž podobné. Asi málokto by z ničoho nič a bez prípravy zabehol maratón. Na taký vytrvalostný výkon sa treba pripravovať.

  • Ak bežec chce začať behávať, najskôr chodí rýchlo. Občas krátko a pomaly pobehne. Potom ako idú týždne pobehne trocha dlhšie. Po pár týždňoch už môže bežať dlhšie.
  • Ak chcete schudnúť, najskôr začnite len s malými zmenami v živote. Ako si na ne postupne budete zvykať, po troche pridávajte ďalšie. Bez tvrdých zmien lepšie prijmete zmenu.

Cieľom bežca je dosiahnuť to, že vydrží bežať aj niekoľko hodín v kuse. Pri chudnutí potrebujete vydržať po celý zvyšok života.

Nie, nebudete celý zvyšok života chudnúť. Ale budete musieť stále strážiť, či sa nevraciate k životnému štýlu vinou ktorého ste už v minulosti raz pribrali. Problémom totiž nebýva schudnúť. Ťažké býva udržať.

Kto vám teda môže pomôcť a ako? Prvým a posledným ste a vždy budete vy. Vy musíte chcieť. Bez toho sa nepohnete. Preto začnime tým najdôležitejším:

Ako sa správne motivovať

Zlá správa na úvod. Nikto zvonka vám s chudnutím nemá šancu pomôcť, ak vy sami nebudete mať celkom jasné PREČO chcete mať výsledky. Motív typu „schudnem do plaviek“ alebo „schudnem do svadby“ (promócií, plesu...) je zlý. Nevydrží dlho. Motív prehrmí a zmizne aj vaša motivácia.

Lepšie sú dlhodobé motívy. Túžba byť tu v zdraví s rodinou (nie na obtiaž rodine) už je určite lepší nápad. Ak vašim motívom bude napríklad že chcete byť vitálni a zdraví, je to dlhodobý motív. Jeho splnenie vás dokonca môže trvale odmeňovať. Podrobne som to rozpísal v článku Motivácia pri chudnutí. Motivovať sa môžete rôzne, ale bez motivácie neuspejete.

Ak ste rozhodnutí, že do toho idete natvrdo, potom siahnite po pomoci. Až potom, čo ste rozhodnutí. Až potom, čo máte jasnú motiváciu. Nie predtým, pretože zvonka vás do chudnutia fakt nikto nedokope.

  • Nemyslite si, že ak zaplatíte drahú permanentku do fitka, že vás to donúti chodiť tam. Nedonúti.
  • Nemyslite si, že ak kúpite drahý výživový doplnok, donúti vás to chudnúť. Nedonúti.

Knihy a časopisy

V úvode vám veľmi odporúčam prečítať si niekoľko kníh o chudnutí a zdravej výžive. Táto úvodná porcia informácií vám významne pomôže.

  1. Čítaním upevňujete svoju motiváciu. Udržiavate pozornosť a fókus na téme. Je to overený postup.
  2. Získate rýchlo (na ploche niekoľkých hodín čítania) pomerne hlboký vhľad do témy. Zistíte, čo vás čaká a prečo.
  3. Prečítaním viacerých kníh získate pestrejší pohľad na tému. Každý autor vyzdvihne iné súvislosti a vy si vyberiete to najlepšie pre seba.
  4. Ak pozriete viac kníh, je menšie riziko, že si vyberiete zlú. Sú totiž aj knihy plné hlúpostí. Mnoho diét, napríklad. Také knihy vám nepomôžu.

Aj po schudnutí je dobré téme sa venovať, čítať časopisy. Ak udržíte pozornosť na tej téme, dosiahnete dlhodobé výsledky.

Mnohí z okolia vás budú odhovárať. Nech sa toľko nevenujete zdraviu, strave a športu. Že to nie je normálne. Nuž, rozhodnutie je na vás. Len pozor. Často takto mudrujú ľudia s veľkými bruchami! Nehodí sa im, ak niekto z ich blízkych schudne.

Preto je dobré, ak okrem čítania kníh budete aj vyhľadávať spoločnosť takých ľudí, ktorí vás motivujú.

Zoznam kníh, ktoré sú overené udržiavam tu. Samozrejme, budem rád ak si kúpite aj moju knihu Jedálniček na chudnutie.

Toľko ďalšia z dotieravých reklám a hneď zhurta poďme ďalej.

Teraz sa pozrieme na to, akí ľudia vám pomôžu. Áno, mnohé z týchto služieb sú platené. Spočítajte si to však. Niekedy dobrá odborná konzultácia vyrieši problém rýchlo a relatívne lacno.

Obezitológ

Obezitologické poradne sú po celom Slovensku. Pokojne sa choďte poradiť s odborným lekárom. Obezita totiž predstavuje metabolickú poruchu a má veľa medicínskych presahov a súvislostí. Hľadáte lekára, ktorý sa špecializuje na klinickú obezitológiu. No často sú to aj diabetológoviaendokrinológovia, kto vám môže poradiť.

S nasmerovaním vám pomôže váš obvodný lekár. U neho odporúčam aj začať vstupným vyšetrením. O tom už za chvíľku.

Športový lekár

Športové lekárstvo je špeciálny odbor. Ak by bola možnosť poradiť sa aj s takýmto špecialistom, určite ju využite. Športový lekár zvyčajne vie spraviť veľmi precízne meranie zloženia tela a najmä jeho stavu. Dozviete sa, či nemáte niečo „zakázané“. Môže vám spraviť vyšetrenie zvané spiroergometria. Spiroergometriu robia napríklad na Fakutle telovýchvného lekárstva, ale aj na mnohých iných pracoviskách. Odporúčam absolvovať. Pre vás bude zaujímavým výsledkom to, pri akej záťaži sa vám bude najúčinnejšie dariť spáliť tuk.

Vzorce v kalkulačke BMI totiž počítajú s priemerom okolo 60 až 70% záťaže. V takom zaťažení väčšina ľudí chudne. Nemusí to však platiť pre každého. Na vyšetrení vám práve odmerajú, ako cvičiť aby to bolo najefektívnejšie. To znamená, aby ste za čo najmenší čas cvičenia spálili čo najviac tuku.

Navyše vstupné meranie stavu a výkonu tela je užitočné. Budete vedieť, kam ste sa posunuli.

Vstupné vyšetrenia a meranie

Už spomenutá vstupná prehliadka je pre vás dôležitá. Zoznam užitočných vyšetrení som spísal v tomto článku a váš lekár posúdi čo je vhodné konkrétne pre vás. Určite je dobré okrem základných meraní ako sú

  • výška, váha, obvod pása,
  • tlak krvi,
  • cholesterol,
  • cukor,
  • kyselina močová... pridať aj
  • záťažové vyšetrenie, ktoré som popísal vyššie.

Ak tieto údaje máte, o také 3 mesiace si môžete dať znova spraviť rovnaké merania. Uvidíte, že chudnutie má na vaše výsledky dobrý vplyv. Prípadne, ak chudnete chybne, na výsledkoch sa to prejaví. Lekár vás potom môže upozorniť, že niečo robíte zle.

Lekár by preto mal byť vaším partnerom počas celého chudnutia.

Bude kontrolovať váš stav.

  • Ako budete chudnúť, môže sa meniť potreba niektorých liekov. Mnoho z nich môžete znížiť dávku, niekedy dokonca vysadiť.
  • Keď začnete správne cvičiť, môže sa stať, že časom nebudete potrebovať niektoré lieky. Napríklad na astmu.

Práve preto by lekár mal priebežne kontrolovať váš stav.

Výživový poradca

Potom je tu kategória výživových poradcov a dietológov. Tu radím najvyššiu možnú opatrnosť. Veľmi veľa z nich v skutočnosti nie sú odborníci na výživu. Sú to predajcovia. Možno si spravia krátky dvojdňový kurz. No a na tom kurze ich učia viac to, ako majú predávať, než niečo o výžive.

Ak je niekto zároveň predajca, nemôže vám radiť príliš objektívne. To by totiž nič nepredal. No a oni vám predsa chcú predať svoje kokteily, kávy, bobule, zábaly alebo iné nezmysly.

Ujasnite si, akú má váš vyhliadnutý výživový poradca kvalifikáciu. Mrknite na internet, čo sa o ňom dá nájsť. Nemá veľa ocenení za rekordné predaje? Taký úspech z neho totiž nerobí lepšieho poradcu.

  • Ak je to lekár, ktorý ako nadstavbu roky študuje aj výživu, asi vám môže dať veľmi kvalifikované rady a okrem svojho času vám asi nič nepredá.
  • Ak je to bývalý skladník, ktorý si u známej firmy predávajúcej výživové doplnky spravil rekvalifikačný kurz, tak pozor na to. To že má oblek a vie súvisle hovoriť ešte neznamená, že vám pomôže. Držte si pudilár.

Problém výživových poradcov je ten, že škôl a smerov vo výžive je niekoľko. Niekto radí raňajkovať, iný radí neraňajkovať. Niekto radí vegánstvo, iný povolí aj oškvarky.

Preto sa vám oplatí prečítať si na úvod zopár kníh o chudnutí. Neopijú vás potom rohlíkom.

Tip: Ak ste uvažovali o krabičkovej diéte, v tomto článku je pár tipov. Viete si ju totiž spraviť aj sami...

Niekto, kto už schudol

Pomôcť vám niekedy môžu aj ľudia, čo už majú kus cesty za sebou. Ak niekoho takého poznáte, pridajte sa k nemu. Spoločne sa vám bude dariť lepšie držať pozornosť a disciplínu.

S motiváciou vám účinne pomôže človek, ktorý to už má za sebou. Väčšinou na prvý pohľad odhadne, že máte chuť spraviť nejakú hlúposť. Aj on to už spravil. Podobne to vidím v praxi aj ja. Neraz si všimnem, že človek, ktorý chudol začína poľavovať. To je vidieť často skôr, než si to uvedomí ten človek, ktorého sa to týka.

  • Celé týždne dostávam presné čísla s váhou a obvodom pása. Klesajú. Potom sa pokles začne mierne zastavovať. A začínajú sa vynechávať „hlásenia“. A viem, že je zle, že teraz treba zasiahnuť.
  • Alebo pri debate sa začnú objavovať častejšie témy ako „čo si myslíš o výnimkách?“. Tam hneď vidím, že dotyčný uvažuje o poľavení. Nevadí – mnohí ľudia výnimku zvládnu bez ťažkostí. Ale dobré je sledovať, či v pozadí túžby maškrtiť nie je podvýživa.
  • Alebo na dlhý výlet príde žena, ktorá si v miske donesie pol kalerábu a jeden malý chlebík s tofu. Na celý deň. Hneď viete, že budú problémy. Źe má asi strach z jedla. No keď bude hlad priveľký, prestane sa ovládať a (večer doma) zje všetko čo nájde.

Posledne jedna z účastníčok priniesla na okoštovanie senzačné chlebíky inšpirované výbornou knihou doktora Bukovského (Zachráňte svoje črevo). Potom sa ukázalo, že tento zvyšok na obrázku je vlastne jej celodenné jedlo. Aj keby bola mala všetkých 6 chlebíčkov sama pre seba, tak by to bolo zúfalo málo. Predstava, že pri chudnutí treba jesť veľmi málo je jednoducho úporne zakorenená v mysliach mnohých z nás.

Takýto pohľad viete potom celkom pekne využiť. Ak sa stretávate a radíte s niekým kto už schudol, ten vás ľahko vie upozorniť, ak idete zlým smerom.

Žiaľ, mudrovanie o chudnutí zvyčajne vedie k sociálnej izolácii.

To znamená, že človek, ktorý vám vie dobre poradiť sa vám môže javiť ako veľmi n.e.p.r.í.j.e.m.n.ý., pretože s dobrým úmyslom hovorí niečo, čo vlastne radšej ani nechcete počuť.

Rodina

Aj na rodinu sa niekedy dá obrátiť s prosbou o pomoc. Nestačí však kúpiť si tričko s nápisom „nekŕmte veľké zvieratá“. Jasne špecifikujte, čo potrebujete ako pomoc. Možno niekedy ani nie tak pomoc, ako skôr pochopenie a podporu.

  • Musíte sa inak stravovať. Požiadajte ostatných, aby vám neponúkali nevhodné jedlo.
  • Navrhnite rodine, či nechcú jesť podobné jedlá, ako vy. To čo funguje pri chudnutí je totiž zárovveň zdravá strava – o porciu viac a máte z toho normálne jedlo. Ak by ste jedli rovnako všetci, je to pre vás plus.
  • Potrebujete viac cvičiť. Požiadajte rodinu, aby vás vyhnala, ak by sa vám nechcelo.
  • Navrhnite, či niekto z rodiny nechce chodiť cvičiť spolu s vami.

Ak sa vám podarí získať podporu, veľmi sa tým zjednoduší situácia. Vy môžete chudnúť a ostatní s vami môžu ísť na výlet. Nie, chudnutie to naozaj neznamená, že musíte cvičiť cviky na brucho. Naopak - prechádzka stačí a na nej sa môžete dobre porozprávať. Určite lepšie, než pri televízore.

Žiaľ, v niektorých rodinách to nejde. V obývačke si manželka chová a vykrmuje prasiatko. Nazýva sa to manžel a trčí to pri televízore. Ak taká manželka chce schudnúť, kŕmený manžel často nebude veľmi ústretový.

Tréner

Ďalšia osoba, ktorá vám môže v chudnutí byť silným spojencom je tréner. Áno, cena býva vyššia. Ale dobrý tréner vie pomôcť.

  • Naučí vás cvičiť správne, nie zlou technikou. Predídete úrazu.
  • Odhadne a navrhne vhodnú tréningovú záťaž. Nech necvičíte priveľa ani primálo.
  • Kontroluje, či daný šport pre vás bude OK. Ak máte trebárs ťažkosti s chrbticou, alebo zlé držanie tela, navrhne kompenzačné cvičenia.

Trénera v úvode chudnutia nepotrebujete, pretože budete len chodiť na prechádzky. Aktuálny začne byť, ak sa rozhodnete začať cvičiť trocha silovejšie vecičky.

Pre začínajúcich chudnúcich je namiesto trénera veľmi dobrým pomocníkom:

Fyzioterapeut

Tento špecialista môže byť ešte drahší, ako osobný tréner. Strpte to. Mnoho obéznych (neviem, či nie všetci!) má chybné držanie tela. Skôr, či neskôr sa ozve bolesť krížov a tomu môžete fyzioterapeut efektívne pomôcť.

Fyzioterapeut vás vie odborne vyšetriť. Určí, ktoré cviky by pre vás mohli byť vhodné. Naučí vás ich cvičiť. Neraz môže pomôcť aj formou masáže a uvoľňujúcich cvičení. Tieto terapeutické techniky sú síce zvyčajne drahšie, ale ušetria vám veľa času a bolestí. Napríklad ak sa dáte na cvičenie SM systému, tak tam sa dá stav bez bolesti dosiahnuť za pár týždňov cvičenia. No ak pridáte pomoc skúseného fyzioterapeuta, budete bez bolesti za pár dní.

Skupinové cvičenie

Dobrým nápadom môže byť nájsť si v okolí partiu, ktorá chodí cvičiť, alebo na výlety. Skupina má tú výhodu, že sa ťažšie vyhovoríte. Ak je zvykom chodiť trebárs cvičiť na piatu poobede, tak máte v rukách nepriestrelný argument. Márne bude svokra chcieť aby ste ju „hodili“ do mesta. Máte už plán.

Určite voľte také skupinové cvičenia, ktoré váš zámer schudnúť podporia. Veľmi vhodné je cvičenie SM systém, alebo turistické akcie. Aj bicyklistická skupina môže byť výborná.

Menej vhodné sú tvrdšie cvičenia typu aerobic, zumba, HIIT a podobné spinningy. Tie sú fajn pre naberanie kondície. Na chudnutie potrebujete o niečo nižšiu intenzitu tréningu.

Sparring partner

Podobne, ako pri skupinke pomáha vedomie, že "SA" ide cvičiť, rovnako dobre môže fungovať niekto, kto s vami chodí cvičiť. Efekt je rovnaký. Ak máte niekoho, kto chce robiť to čo vy, choďte spolu. Je to oveľa efektívnejšie.

Mňa tak pred rokmi „zobral“ môj tréner ako sparring partnera. Debatovali sme o počítačoch, internetovom marketingu a každý sme si cvičili to svoje – ja ako začiatočník, on ako silne nad-pokročilý. Hlavným efektom bolo, že boli určené dni v týždni. Vtedy SA muselo ísť. Všimnite si - ak máte ísť na tréning odrazu to znie MAL by som ísť. Toto s vami spraví sparring partner, alebo skupinka.

V praxi to je tak, že ak sa dvaja nedohodnú, zvyčajne nejde ani jeden. Ak sa dohodnú tak sa síce nechce ani jednému, ale obaja idú. Petože obaja vedia, že ten druhý ich tam už čaká. A zazeral by keby že neprídete...

Takže toto bol prehľad toho, kto vám s chudnutím môže pomôcť.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.