Rýchle chudnutie

Nečakane veľa ľudí sa pýta, ako schudnúť rýchlo. Túžba po rýchlom chudnutí je asi normálna a ľudská. V dnešnej dobe je na rýchlosť kladený dôraz vo všetkom. Chceme

 • rýchly počítač,
 • rýchlu donášku tovaru domov,
 • rýchlu dopravu.
 • Nečudo, že chceme aj rýchlo schudnúť.

Žiaľ, telesné procesy nie je možné urýchliť. Túto vetu doplním poznámkou, že niekedy sa veci urýchliť dajú, ale zvyčajne je cena za urýchlenie príliš vysoká.

Hlavne je dobré vnímať to aj logicky. Priberali ste možno niekoľko rokov, často po celý život. Odrazu sa kdesi vzala túžba po zmene. To čo roky vadilo by sme chceli najlepšie hneď zmeniť? To nejde. A keby to išlo, vôbec by to nemuselo byť tak fajn, ako sa zdá. Áno, keby kúzelník spôsobil, že máme dokonalú postavu, tak to bu fungovalo. Ale v reálnom živote chudnutie spôsobí veľa telesných zmien. Zmení sa vám ešte aj tvár. Ak trpíte obezitou, po schudnutí budete vyzerať inak. Keby sa to stalo skokovo, je riziko, že by ste s tým mali vážne psychické problémy – jednoducho zrazu by ste v zrkadle videli celkom iného človeka.

Začnime teda tým, že možné je. Pozrime sa na to, v akých situáciách sa rýchlo chudnúť dá a aké následky to prinesie.

Rýchle chudnutie u mimoriadne obéznych

Rýchlo chudnúť (5 a viac kíl mesačne) môžete chudnúť ak splníte tieto dve podmienky:

Rýchle chudnutie
 1. Ak máte nadváhu niekoľko desiatok kíl navyše a
 2. doteraz ste nikdy nedržali žiadnu diétu.

V takom prípade postačí, aby ste telu dali toľko, čo naozaj potrebuje + začali cvičiť a výsledok vás ohromí. Treba doplniť podrobnosti: dať telu čo potrebuje znamená, že musíte začať jedávať vhodnú stravu vo vhodnom množstve a to celkom pravidelne. Obézni ľudia sa často prejedajú, alebo naopak jedávajú mimoriadne nepravidelne. Tieto príčiny obezity je potrebné zrušiť. Potom telo začne rýchlo chudnúť.

Toto rýchle chudnutie je normálne a ako pôjdu mesiace, bude sa rýchlosť chudnutia spomaľovať. Keď sa dostanete na úroveň nadváhy, to už počítajte s tempom menej ako 4 kilá za mesiac. Skôr 2 kilá.

Rýchle chudnutie tvrdou diétou

Mnoho ľudí hľadá spôsob rýchlo a najčastejším spôsobom je obmedzenie stravy hlboko pod normál. Tým však telo dostanete do podvýživy. Áno, chudne sa pritom. No zároveň tým nútite metabolické procesy do celkom neprirodzeného režimu. Telo v sebaobrane postupne poprepína procesy. Výsledkom určite nebude plné zdravie, to si iste viete predstaviť.

Po rýchlom chudnutí spôsobemo hladovaním sa zvyčajne rýchlo vrátia kilá nazad. Potom je otázka, aký to celé malo význam…

Takéto rýchle chudnutie sa dá obhájiť len v prípade, že sa potrebujete nutne pripraviť na nejakú operáciu a potrebujete , inak je ohrozený život. Inými slovami – následky z príliš rýchleho chudnutia sú v takom prípade menším zlom. Vtedy vám môže lekár odporučiť, aby ste siahli na dno telesných rezerv.

Následky rýchleho chudnutia

Už som spomenul spomalenie metabolizmu. Tento následok je nepríjemný, pretože v tele navodí neprirodzenú situáciu. Dá sa povedať, že “rozladí” nastavenia. Tieto nastavenia sa prispôsobia nedostatku potravy a snažia sa zachrániť život v dobe hladu. Čo však po skončení tejto diéty? Telo je nastavené na nedostatok. Potrvá niekedy aj viac mesiacov, kým sa procesy dokážu vrátiť do normálu. Niekoľko mesiacov však nikto nedokáže regulovať svoju stravu tak, aby zas nepribral. Aj preto, že asi nie je známy spôsob ako na to. Okrem toho, ak by obézny vedel takto presne regulovať svoju stravu, nemusel by hladovať – chudnúť sa dá s prehľadom aj pri bežne kontrolovanej strave.

S tým súvisí aj druhý následok rýchleho chudnutia. Obmedzenie stravy je primitívny prístup. Nič sa pritom nenaučíte. Len trpieť. Po skončení hladovania by ste však mali svoju stravu regulovať mimoriadne prísne a presne. Viete to? Asi nie – veď ste museli takmer prestať jesť, ak ste chceli schudnúť. No a tak výsledkom rýchleho chudnutia je stav, kedy sa začnete pokúšať pridávať potraviny, ale keďže o veci nič neviete + telo je zažiadané = rýchlo priberiete. Kilá letia nahor a človek to nakoniec vzdá…

Prečo sa rýchle chudnutie neoplatí

Práve z týchto dôvodov je sa rýchlo chudnúť neoplatí. Nič vás to nenaučí a navyše vám to rozšteluje zložité telesné procesy tak, že neskôr ľahšie priberiete. Navyše pri značnom obmedzení príjmu potravy sa nestráca len , ale strácate aj svalovinu (aj srdce je sval!) a strácate aj kostnú hmotu. Neskôr na to ľahko doplatíte. Bolesti chrbtice spôsobené oslabenými svalmi sú bežné. Aj zlomeniny sú po oslabení kostí časté. Preto pred otázkou ako schudnúť rýchlo je potrebné zvážiť aj možné následky: že si poškodíte zdravie a takmer na 100% budete mať o pár mesiacov aj tak viac kíl, než pred oným slávnym rýchlym chudnutím.

Ako rýchlo sa dá chudnúť ak to má byť zdravé

Preto vám odporúčam, zmierte sa s tempom chudnutia, ktoré je pre telo pomerne prirodzené. Ak nastavíte chudnutie asi na tempo 2 kilá za mesiac, znamená to pre vás niekoľko výhod:

 • Obmedzenie v strave bude len veľmi malé, telo sa preto nemusí prepínať do úsporného režimu.
 • Po schudnutí stačí mierne pridať jedlo a pokračovať – žiadny jojo efekt nezaznamenáte. Zatiaľ čo hladovku nemôžete držať dlhodobo, racionálnu stravu áno.
 • Ak budete chudnúť pri vhodnom množstve stravy + budete cvičiť, telu tým prospejete. Chudnúť budete tuk a nie svalovinu a kostnú hmotu. Navyše si cvičením zlepšíte kondíciu – predovšetkým srdca a svalov. Výsledkom bude znížené riziko pádov a zlomenín. To znie fajn, nie?

Uvedomujem si, že ísť tempom 2 kilá mesačne je nejakých 20 kíl za rok. Pritom o rýchle chudnutie majú najčastejšie záujem ľudia, ktorí roky priberali. Keď majú 20 až 40 kíl nadváhu “spamätajú sa”. Nechcú roky chudnúť. Najradšej by mali hneď (najlepšie už včera) krásnu postavu. Ale to je sen. Na tomto webe píšem o reálnych možnostiach chudnutia. Pre sny musíte siahnuť do ríše snov – do reklám. Tam vám nasľubujú všetko čo chcete počuť, len aby získali vaše peniaze.

Ako schudnúť? Nie rýchlo. Postupne.

Na otázku ako schudnúť sa dá odpovedať aj veľmi krátkou vetou. Tá veta znie: jedzte nízkotučnú, vysokoobjemovú stravu, pravidelne cvičte a relaxujte. Nejak takto by sa dal sformulovať bleskový návod na to, ako chudnúť. Ono je to tak trocha slovná hračka.

 • Ako schudnúť – to je návod na to, ako akciu dotiahnuť až do konca.
 • Ako chudnúť – to je často celoživotný program pre tučných bez konca a bez radosti.

Pozrime sa preto najskôr na rozdiely mediz prístupom k tomu ako chudnúť. Potom si povieme ako schudnúť a ak to dodržíte, váhu by ste si mali vedieť udržať už aj bez návodu.

Chudnúť môžete donekonečna. Udriete diétu. Za pár týždňov vás prestane baviť. Často presne potom, čo vaša stará mama donesie tie koláčiky. Tak nech to para tlačí, dám si. O pár týždňov zistíte, že ste akosi prestali chudnúť. Priberáte. No v časopise naďabíte na skvelú novú diétu. Stačí len… A už ste zas v hre. Zas na pár týždňov. Takto môžete chudnúť vlastne trvale a jediným výsledkom tejto hojdačky bude, že ste stále tučnejší. Pritom väčšinu času sa pokúšate chudnúť… Návod na to, ako schudnúť som už naznačil v úvode. Bude to znamenať frontálny útok na celý životný štýl. Ak ste pribrali, niekde robíte chybu. Ešte pravdepodobnejšie je, že robíte viacero chýb na viacerých úrovniach. Ak chcete schudnúť, musíte tieto chyby identifikovať a následne odstrániť. Inými slovami musíte odstrániť príčinu priberania.

Príklad: Máte vedro, do ktorého tečie voda. Vy ho ale chcete mať prázdne. Je hlúposť zobrať pohár a začať vodu vylievať! Tým nič poriadne nedosiahnete. Len sa narobíte… Ak ale zastavíte prívod vody, potom má zmysel vodu začať aj vylievať. Aj keby ste to ale nespravili – voda sa odparí.

Podobne je to aj v prípade, že chcete rýchlo schudnúť. Nemá zmysel nasadiť brutálnu diétu, ak neviete, ako sa máte potom stravovať. Len by ste pribrali a po pár týždňoch si zas kládli otázku, ako schudnúť… Ak namiesto chudnutia nasadíte racionálny životný štýl, je to rovnaké, ako keby ste zastavili vodu. Začnete jedávať primerané množstvo potravy. Začnete cvičiť, odpočívať a riadne spať. Nič iné netreba a vaše nadbytočné kilá sa začnú strácať.

Telo nebude držať zásobný tuk, ako ho nepotrebuje. Preto musíte spraviť niečo, čo pre telo vyšle signál: zásoby netreba. Ten signál vyšlete zmenou životného štýlu.

 • Začnete jedávať so železnou pravidelnosťou 5 krát denne. Každé 3 hodiny jedno jedlo. Pravidelnosť v strave zaistí, že telo začne normalizovať metabolické procesy. Dlhodobo pravidelná strava stačí na to, aby ste chudli. Sú známe mnohé príklady, kedy tuční ľudia šli na dovolenku, kde hodovali – mali 5 krát denne jedlo a nie práve najzdravšie. Napriek tomu za 2 týždne schudli. Len pre tú pravidelnosť a denný mierny pohyb.
 • Začnete pravidelne piť vodu. Denne tie dva až tri litre berte ako úplné minimum.
 • Znížite mieru stresu. Stres je slovo, ktoré označuje záťaž. Telo v záťaži nebude chudnúť – pretože sú zlé časy. A ako znížiť stres? Vyriešte problémy, nenechajte sa terorizovať v práci. Po práci si nájdite čas na odpočinok a denne spite 8 hodín. Nevravte „to sa nedá“. Položte si otázku „ako na to“. Je to totiž jedna zo základných odpovedí na otázku, ako schudnúť.
 • Začnite cvičiť. Nemusíte hneď podávať výkony na olympijskú medailu. Stačí, ak na úvod začnete chodiť na rýchle prechádzky. Denne tak hodinku. Aj to stačí na začiatok na to, aby ste chudli. Lepšie bude, ak pridáte aj nejaké cviky na posilnenie svalov, ale nikam sa neponáhľajte. Ak ste doteraz necvičili, začnite krátkou prechádzkou. Zajtra dlhšou o pár minút. Každý deň si pridávajte tak, aby ste sa dostali zhruba na hodinu denne. Keď vám to pôjde, potom si nájdite osobného trénera a ten vám poradí, čo je pre vás najlepšie robiť.
 • Študujte. V čase relaxácie si nájdite čas na to, aby ste sa dovzdelali. Venujte pár týždňov čítaniu kníh o výžive, o chudnutí, o zdravom životnom štýle. Bez týchto informácií sa vám otázka ako schudnúť javí celkom nezvládnuteľná. Naletíte každej hlúpej reklame a diéte. Myslite na to, že jednu hrubšiu knihu sa dá prečítať zhruba za 8 až 12 hodín času. To nie je tak veľká investícia. To čo sa dozviete vám dá viac, ako keby ste v rovnakom čase čítali ženské klebetníky, alebo sledovali televíziu. No a odporúčam, nech to je viacero kníh! Pestrejšie informácie sú lepšie.

Tieto body sú odpoveďou na otázku ako schudnúť. Je jasné, že ak s tým len začínate, asi sa vám v hlave roja mnohé otázky. Čo jesť, čo nie. Ako s výnimkami a či je lepší bicykel, alebo plávanie. Podobné otázky sú celkom normálne. Tak totiž pracuje náš mozog. Ak mu dáte úlohu, alebo cieľ, prepne sa na autopilota a smeruje za cieľom. Na túto tému píšem viac v knihe a na webe Ako dosiahnuť úspech.

Aby vás mozog mohol riadiť k cieľu, potrebuje poznať odpovede na otázky. To je prirodzená snaha, že chcete byť kompetentní. Otázka ako schudnúť teda vyvolá mnoho otáznikov. Potrebujete informácie. Nie však telegrafické. Musia to byť hlbšie znalosti. S každou odpoveďou sa totiž vynorí ďalšia otázka. Preto najlepší spôsob ako schudnúť je, že sa najskôr vzdeláte.

Ak máte znalosti, ste na dobrej ceste

Z vlastnej skúsenosti viem, že chudnutie bez znalostí je len márny pokus. Márne sa pýtate na rýchle chudnutie, ak neviete, ako jesť. Naučiť sa základy výživy nie je tak ťažké, ako sa zdá na prvý pohľad. Viem, asi to na začiatku bude pre vás celkom neprehľadné. Všetky tie , proteíny, tuky, kalórie a jouly. Možno vás to dokonca odstraší. No ak vydržíte, rýchlo zistíte, že princípov nie je veľa a že sa dajú pomerne ľahko pochopiť a zapamätať. Chce to investovať čas a trpezlivosť.

Väčšina ľudí sa síce pýta ako rýchlo schudnúť, ale chceli by počuť len rýchly návod. Čakajú, že im niečo bude zakázané, niečo iné budú musieť jesť a asi im to nebude chutiť. To sú bežné predstavy o diéte. Kým však nemajú základné znalosti, zvyčajne sa stávajú obeťou podvodníkov. Naletia na nejakú dobre znejúcu diétu, alebo si kúpia niektorý predražený preparát v nádeji, že to je ten pravý spôsob ako schudnúť. Nie je. Prečo? Pretože sa tým neodstránila príčina. Nezastavila sa tá voda, ktorá priteká do hrnca…

Kým neviete základy správnej výživy, ťažko zistíte, čo vo vašej životospráve spôsobuje obezitu. Keď nemáte prehľad o tom, ktoré potraviny sú vhodné, budete obeťou reklamy. Budete sa nazdávať, že raňajkové cereálie sú vhodné len preto, že na nich je napísané „štíhla línia“ a „bez cukru“. Kto má základné znalosti ten vie, že sú vlastne celkom nevhodné a za bagateľ si viete spraviť vlastné a vhodné. Ak ste videli aspoň jeden diel relácie Jste to, co jíte, tak ste si iste všimli, že jednou z prvých vecí bola kontrola chladničky. Je to dobrý začiatok toho, ako schudnúť. V každej domácnosti kde sú obézni ľudia sa dá nájsť veľa, alebo až väčšina nevhodných potravín. Čo s nimi? Zjesť to a pribrať? Nie. Darujte ich, alebo vyhoďte. Spravte si revíziu bytu. Každá potravina, ktorá sa vám nehodí do scenára na chudnutie nemá u vás čo robiť. Nebude prospešná ani pre vás, ani pre manžela ani pre deti.

V tomto je racionálna výživa zaujímavá. To, čo je pre zdravie vhodné je vhodné prakticky vždy. Či už hľadáte návod ako znížiť riziko rakoviny, riziko srdcovocievnych ochorení, znížiť problémy s diabetes alebo hľadáte spôsob ako schudnúť – zbrane v podobe potravín sú stále rovnaké. Veľa zeleniny, ovocia a orechov. (Počas chudnutia s ovocím trocha opatrnejšie, sladké druhy radšej škrťte.) Často strukoviny, celozrnné prílohy, cestoviny, chlieb. Menej živočíšnych produktov ako mäso, maslo, vajcia, mliečne výrobky. Málo tučných pokrmov. Žiadny cukor a sladkosti, nič smažené, fritované… To sú základné spôsoby, ako schudnúť.

 

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: