BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Rýchle chudnutie

Niekedy je rýchle chudnutie potrebné a aj odôvodnené. Napríklad, ak obeita znemožňuje spraviť zásadné lekárske vyšetrenie či zákrok. Potom je potrebné nasadiť rýchlejšie tempo. Pozrime sa teda na to, ako sa to dá spraviť tak, aby to zanechalo čo najmenej škôd.

Nemám rád rýchle chudnutie. Väčšinou sa vám to vypomstí. Schudnúť nejakým drastickým režimom sa dá pomerne ľahko a rýchlo. Ale čo potom? Väčšina postupov rýchleho chudnutia vedie k spomaleniu metabolizmu. Inými slovami teda po diéte budete priberať z rovnakého množstva stravy, ktorá by pred diétou bola stačila aj na chudnutie. Pár tipov ako rýchlo schudnúť nájdete tu. Ak sa však zaujímate viac o zdravé chudnutie, odporúčam vám článok ako schudnúť. Je v ňom zoznam toho, čo máte robiť.

Rýchle chudnutie: kniha Ako schudnúť rýchlo Rýchle chudnutie: kniha Ako schudnúť rýchlo

Preto vám odporučím iný postup na rýchle chudnutie. Síce to nebude práve chuťovo atraktívna strava, ale nemal by sa vám pri nej spomaliť metabolizmus. Ak ju budete držať obmedzený čas, napríklad mesiac, budete mať výsledky. To vám dodá chuť a náladu pokračovať. Potom môžete pozvoľna prejsť na normálnu, racionálnu stravu. Chudnutie sa nezastaví a postupne sa naučíte nový životný štýl. Ak s tým vydržíte, môžete sa tešiť z lepšej kondície a vitality.

Dúfam, že týmto spôsobom vám pomôžem naštartovať motiváciu. Rozumiem tomu, že mnohí chcú rýchle výsledky.

Navrhoval by som síce najradšej, aby ste sa hneď riadili radšej normálnym jedálničkom. Pre zdravých ľudí to znamená ztravu, v ktorej sú asi 15% bielkoviny a do 30% tuky, prevažne rastlinného pôvodu. Zvyšok komplexné sacharidy. No mnoho obéznych sa vydiétovalo tak, že priberajú aj pri jedení normálnej stravy.

Preto môžete spraviť to, že drasticky zmeníte doterajšie návyky. Začnite jedávať jednoduchú stravu. Väčšinou rýchlo začnete chudnúť aj keď pritom budete možno jesť viac, ako doteraz. Len to budú iné jedlá. Pri troche šťastia sa vaše telo dostane do stavu, kedy pravidelný prísun stravy vyhodnotí ako obdobie hojnosti a začne zrýchľovať metabolizmus. To je ideálny stav.

Našim cieľom totiž bude snaha pridať na obrátkach. Trocha viac zjete, trocha sa prejdete na prechádzke = zjedené miniete. Ak to budete opakovať denne, zrýchli sa metabolizmus.

Tieto rady neplatia, ak nie ste zdraví

Skôr než sa pustíte do rýchleho chudnutia, musíte vedieť, že ste v poriadku. Ak totiž máte akékoľvek zdravotné problémy, konzultujte svoj zámer s lekárom.

Rýchle chudnutie má na telo viacero vplyvov. Nie vždy je to aj bezpečné.

 • Ak začnete rýchlo chudnúť, veľmi ľahko sa vám môže znižovať tlak krvi. Pokiaľ beriete lieky na srdce, musíte s lekárom ladiť dávkovanie.
 • Ak ste diabetik, možno bude pre vás bežný jedálniček na chudnutie celkom nevhodný. Ale to musí rozhodnúť váš lekár. Pokiaľ by ste veľmi rýchlo chudli, môže to zmeniť potrebu dávkovania liekov na cukrovku.
 • Pokiaľ beriete lieky na cholesterol, častejšie si ho kontrolujte. Je možné, že týmto spôsobom sa vám podarí cholesterol zraziť na normálne hodnoty.

Preto chudnutie začnite u lekára. Pravdepodobne vám zámer schudnúťtiež odporučí. Ale niektoré ochorenia môžu vyžadovať odlišný prístup. V kapitole o kontrole výsledkov vám odporučím, aby ste si dali vyšetriť aj niektoré telesné parametre pred a po schudnutí. Tak najlepšie uvidíte, či vám chudnutie prospieva len pocitmi, alebo aj objektívne. Bude vás to viac motivovať aby ste pokračovali.

Ako a kedy sa dá rýchlo schudnúť

Rýchle chudnutie zvyčajne odporúčajú lekári až keď je veľmi zle. Obézny človek, napríklad, potrebuje operáciu. Tá sa ale nedá spraviť, kým trocha neschudne. Ak ide o život, oplatí sa riskovať a nechať pacienta rýchlo chudnúť. Potom sa používajú špeciálne režimy. Na pár týždňov a dosť!

Nás sa takýto postup netýka. Doma nemáte nutričného poradcu, ani diétnu sestru. Keby ste aj mali, drastický režim by vám spomalil metabolizmus. Aby ste si potom udržali váhu, museli by ste jesť stále menej. Boli by ste v rovnakej pasci ako ženy, ktoré trpia mentálnou anorexiou.

My teda túto pascu obídeme. Budeme jesť veľa, ale inak.

Kedy je rýchle chudnutie opodstatnené

Chudnutie je opodstatnené, ak ste tuční. Čím väčšia je vaša nadváha, tým lepší dôvod máte zvrátiť to a chudnúť. Obezita totiž telo zaťažuje.

 • Hmotnosťou. Kĺby, šľachy, kosti sú zaťažené. Namiesto nejakých 70 kíl musia niesť 120? To sa prejaví.
 • Tuk je orgán. Ak má normálnu „veľkosť“, je pre zdravie nevyhnutný. Tukové tkanivo produkuje rôzne látky, ktoré poškodzujú zdravie, ak ich je veľa. Ale aj keď ich je málo. Preto je obezita nezdravá. A ak niekto schudne príliš, tak tiež nebude veľmi dlho zdravý.
 • Čím väčšie je tukové tkanivo, tým vyšší útlak. Do brucha, či v hrudnom koši okolo srdca sa hromadí tuk. Ten tlačí na vaše orgány a obmedzuje ich v normálnej činnosti. Okrem toho aj fyzikálne je len logické, že takto „natlačený“ človek bude mať vyšší tlak krvi, než by mal, keby bol štíhly.
 • Obezita je kladivo na sebavedomie. V dnešnej dobe je v móde až chorobná štíhlosť. Nečudo, že sa tuční cítia zle.
 • Kondične. Ak ste tuční, máte zlú kondíciu. Menej vládzete, rýchlejšie sa zadýchate. Niesť trvale desiatky kíl navyše je jednoducho vyčerpávajúce.

Kopu ďalších dôvodov iste aj vy poznáte. Takže vtedy viete, že schudnutie vám môže byť veľmi prospešné.

Čím skôr začnete chudnúť, tým lepšie. Kto totiž nechá svoju váhu ukázať výrazne nad 100 kíl, dosť pravdepodobne už neschudne úplne. Ak áno, zvyčajne má problémy s ovisnutou kožou. Tá je esteticky ešte oveľa horší problém, ako samotná obezita. Preto sa oplatí, aby ste tučnenie zastavili čím skôr.

Trocha iný prípad sú ženy, ktoré sú objektívne štíhle. Chceli by si len vylepšiť postavu. Pre ne mám odporúčanie: nechudnite. Prejdite na zdravú stravu a postavu si formujte pravidelným pohybom. Chudnutím totiž riskujete, že si poškodíte metabolizmus a narobíte si tak problémy na celý život.

Zabudnite na detox a podvýživu

Internet, časopisy a regály kníhkupectiev sa prehýbajú pod tiažou písmeniek venovaných detoxu. Detoxikácie, očistné diéty, diéty s veľmi nízkym príjmom živín. Odporúčam vám, nenaleťte.

Telo má schopnosť zbaviť sa toxických látok. Nemusíte pre to robiť nič mimoriadne. Stačí ak sa budete stravovať v primeranom množstve, pravidelne, budete cvičiť a relaxovať. To stačí.

Myslite na to, že:

Ak vám nejaká kniha odporúča skvelé účinky nejakej zázračnej plodiny, alebo výrobku, vždy sa pýtajte komu to pomôže. Spomeňte si na latinskú frázu cui bono (v koho prospech).

 • Velebí nejaká kniha zázračné jadierka, ktoré pomáhajú? Čo ak ju dal napísať ich predajca?
 • Čítate športový časopis v ktorom na každej strane niektorý svetoznámy športovec radí užívať výživové doplnky? Čo ak vydavateľ časopisu zároveň podniká aj vo výrobe výživových doplnkov?
 • Objavili ste niečo nové a revolučné? Niekedy môže autor textu prísť s niečím raritným, nečakaným, šokujúcim. Tým vyvolá zvedavosť. Ľudia kúpia a on zarobí.

Preto je dobré pri rozhodovaní sa nenaletieť. Pokiaľ vám nejakú hladovku, alebo diétu odporučí lekár, je to niečo iné. Ale ak nájdete jeden zdroj na niečo senzačné alebo zázračné, vždy skúmajte jeho dôveryhodnosť.

Chybné spôsoby rýchleho chudnutia

Najčastejšie sa ľudia snažia schudnúť obmedzením potravy, alebo cvičením. Logická úvaha to síce je, ale v praxi to nemusí fungovať. Pokus vyhladovať, utrénovať organizmus zvyčajne má následky.

 • Samotné cvičenie pri nevhodnej strave zvyčajne nestačí. Neublíži, ale nečakajte výsledky v podobe menšieho brucha.
 • Samostatné obmedzenie potravy sme už spomínali. Spolalí metabolizmus a zvyčajne vedie k jojo efektu.
 • Výrazné obmedzenie stravy a tvrdšie cvičenie je tiež zlý nápad.

Tieto skúsenosti sú už asi chronicky známe, takže v priebehu rokov k tomu pribudli rôzne ďalšie postupy.

 • Vyčiarkni zo stravy sacharidy a schudneš. To je asi najdlhšie skúšaný spôsob výživy. Nezdá sa, že by účinkoval. Navyše telo s nedostatočným prísunom sacharidov nemusí fungovať tak optimálne, ako by diétári chceli.
 • Preč s tukom a schudneš. Tento zámer skúšali v druhej polovici dvadsiateho storočia. Vyčiarkli zo stravy tuk. To sa chudne veľmi rýchlo. Ale veľmi rýchlo sa objavujú aj problémy so srdcom, zvyšuje sa riziko rakoviny.

Podobných radikálnych prístupov je veľa. Preč s varením, jedzte len surovú stravu. Mnohí radili prechod na vegánsku stravu, výrobu smoothies, jedenie iba ovocia a zeleniny a mnoho iných pokusov. Spoločným znakom týchto prístupov je to, že väčšina ľudí sa ich nedokáže dlhodobo držať.

Diéty majú rôzne názvy, ale princíp je rovnaký. Napríklad Atkinsova a Dukanova diéta sú v podstate to isté. Pozrite sa na Google Trends a uvidíte, že Atkinsova diéta bola moderná možno do konca roku 2010 kedy už upadala. Potom prišiel ošiaľ Dukanovej diéty, no dlho nevydržal. Rýchlo ho nahradila paleo diéta, tá vo svete vrcholila okolo roku 2013 až 2014 a už pozvoľna upadá. Zas príde niekto iný a zvestuje svetu, že málo sacharidov, ketóza sú cestou do zeme zasľúbenej.

Téme rýchle chudnutie som sa venoval aj v tomto videu.

Asi hlavným problémom takýchto pokusov je snaha rýchlo schudnúť. A ak hovorím že rýchlo, tak tým rozumiem rýchlosť a povrchnosť celého pokusu.

Málokomu sa chce začať pred chudnutím najskôr zisťovať, ako na to. Zdá sa to byť jednoduché. „Žer menej a schudneš“ je pravidlo, ktoré bude čiastočne platiť, ak sa denne prejedáte. Ale o koľko menej? Pre lepšie zdravie totiž treba niektorých vecí jesť dokonca viac. Napríklad vlákninu v podobe ovocia, zeleniny, rôznych semien.

A práve to, že ľudia sa nezoznámia s overeným postupom na chudnutie, skúšajú si namiešať nejaký vlastný kokteil opatrení, ktoré by mali viesť k strate vytúženej váhy. Že to väčšinou nefunguje vidíme každý deň, keď sa stretávame s obéznymi. Každý tučný to už skúšal zmeniť.

Poučte sa preto z chýb, ktoré už pred vami spravili iní. Využite radšej postup, ktorý je menej pohodlný na začiatku, ale dá vám oveľa lepšie výsledky. A keď viete čo robíte, potom viete nastaviť svoju životosprávu aj na rýchle chudnutie. Akokoľvek budem opakovať, že zvyčajne platí pravidlo že pomaly zájdeš ďalej.

Takže čo robiť aby ste chudli čo najrýchlejšie?

Prejdite na odporúčania, ktoré nájdete na týchto stránkach, alebo v e-mailovom kurze chudnutia. Urobte však jednu zmenu.

Obmedzte príjem tuku.

Všetko ostatné môžete robiť rovnako ako predtým. Aby ste urýchlili výsledky, znížte príjem tuku zhruba na 40 až 50 gramov na deň. To sa ľahko napíše, ale oveľa ťažšie vykoná. V praxi to totiž znamená že ak jedávate 5 krát denne, budete sa v jednej porcii musieť zmestiť do 10 gramov tuku. A to je dosť problém.

Pomôže vám preto niekoľko zásad.

 1. Úplne sa vyhnite všeobecne známym mastným veciam. Preč mäso, syr, mliečne výrobky, čokoládu. Veľmi lakomo môže byť olivový olej.
 2. Úplne sa zmení spôsob prípravy jedál. Žiadne opekanie a iné panvičikiády, kedy sa na "kvapke" oleja opeká cibuľka.
 3. Drasticky znížte mastné plodiny ako je avokádo, oriešky, semená.

A teraz druhá zásada: neprežeňte to. Tých zhruba 40 gramov tuku v tele denne potrebujete! Iba v prípade že máte vážne zdravotné problémy, dá sa na nejaký čas ešte viac ubrať tuk. Ale to už by bolo vhodné konzultovať radšej s lekárom.

Pri rýchlom chudnutí sa tuk obmedzuje takto drasticky hlavne preto, že

 • tým významne znížite celkové množstvo energie v jedla
 • tuk sa najľahšie mení na tukové bunky
 • nízkotučné potraviny sú zvyčajne menej chutné, menej maškrtíte

Princíp tejto "diéty" na rýchle chudnutie je znížiť predovšetkým nasýtený tuk. Ten sa totiž prednostne ľahko vie uložiť ako zásobný tuk. Časť sa môže zmeniť v tele na cholesterol. Takže zbytočne vysoké dávky nie sú pre vaše zdravie potrebné. Ak teda zrušíte príjem mäsa, mlieka a bežných olejov, v podstate ste spravili dosť. V ideálnom prípade teda bude vaša strava takmer "suchá". Ak zistíte, že v jedle je príliš málo tuku, doplňte ho. Repkový, olivový, alebo ľanový olej, ale lakomo. Ľanový olej spomínam, ale hneď varujem - ľahko sa kazí.

Po tomto zásahu do stravy ale nemeňte nič iné. Sacharidy jedávajte veselo ďalej, pričom platí celozrnné áno, biele nie.

Bielkoviny získate už jedením sacharidov ako sú chlieb, pečivo, cestoviny, šošovica, fazuľa, cícer... K nim môžete dokombinovať občas vaječné bielka a ak veľmi túžite po mäse, tak morčacie prsia, pstruha, alebo tuniaka vo vlastnej šťave.

Samozrejme, zeleniny čo sa zmestí a ovocie je tiež dobré denne zastúpiť aspoň jedným jablkom, či pomarančom.

Pri takomto režime vám zostane príjem sacharidov na úrovni okolo 250 aj viac gramov denne. To by sa malo prejaviť tým, že budete mať silu a energiu. Využite ju. Denne si dajte rýchlu prechádzku. Výsledky uvidíte asi už po prvom týždni.

Výhodou takéhoto rýchleho chudnutia je okrem iného aj to, že neskôr stačí ak začnete do stravy pridávať trocha viac tuku. Nič nezmeníte a váš metabolizmus by mal bežať na správnych obrátkach.

Rýchle chudnutie

Rýchlo! Hneď, alebo nikdy. Taký je trend doby. Už roky máte nad 100 kíl, ale odrazu chcete byť štíhli. Ale hneď teraz! Väčšina ľudí chce schudnúť rýchlo a to tak, že sú ochotní spraviť len niečo jednoduché. Bez toho, že by sa zaujímali o akékoľvek podrobnosti. Nechcú skúmať súvislosti. Preto absolútna väčšina pokusov schudnúť končí úplným fiaskom. Zákonite.

Ľudia sú netrpezliví. Chcú jednoduchý návod. Jedna z najčastejších otázok, ktoré sa ma ľudia pýtajú: „Povedz mi, ako mám rýchlo schudnúť“. Pritom predpokladajú, že odpoviem holou vetou, najviac tak súvetím.

Rýchlonávody na chudnutie sa dajú získať na počkanie v časopisoch. Žiaľ, spravidla ide o skreslené, nepresné a neúplné informácie. O nereálne sľuby typu „Ako schudnúť za týždeň do plaviek“. Z klasických rýchloriešení obezity spomeňme aspoň najnezmyselnejšie rady typu:

 • Nežer, cica.
 • Jedz menej.
 • Počúvaj svoje telo, keď ti povie dosť, viac nejedz.
 • Delená strava.
 • Prestaň jesť mäso.
 • Úplne vylúč tuky.
 • Kúp si [doplňte si ľubovoľný názov tabletiek, kokteilov, strojov...].
 • Pi čaj [doplňte si ľubovoľný názov čaju...].
 • Cvič [brušáky, aerobik, zumba, joga, hra na husle...].
 • Nejedz po 17. hodine.
 • Raňajkuj sám, obed si rozdeľ s priateľom, večeru daruj nepriateľovi.
 • Stačí chcieť…
 • Zabaľ si pupok do našej fólie a on sa teplom spáli.
 • 7-dňová diéta. 9-dňová diéta. 14-dňová diéta. 21-dňová diéta. 90-dňová diéta.
 • Elektrika bude za teba cvičiť.
 • Vložky do topánok na chudnutie.
 • Začni chudnúť, keď je spln.

Podobných, na prvý pohľad možno až dobre znejúcich riešení je nepreberné množstvo. Majú spoločné jedno – ponúkajú presne to, čo obézny človek chce počuť. Rýchle a jednoduché riešenia. Ale práve tie tu nefungujú. To obézny možno tuší, ale chce to aj tak skúsiť.

Schudnúť sa vám podarí až potom, keď sa zoznámite s problémom obezity a stanete sa tak trochu odborníkmi na výživu.

Chýbajúca disciplína

Problémom je, keď si hlava aj telo robia, čo chcú. Rozhodnem sa schudnúť a o pár hodín neskôr zjem celú čokoládu. Asi všetci to poznáte. Už ako deti sme sa z knihy Opice z našej police naučili, že človek má byť „ciplínovaný“. Čo to, že nám disciplína chutí menej, ako koláčik?

Asi to súvisí aj s tým, ako sa náš mozog vyvíjal. Z maličkého, ktorý ovládal len tie najnutnejšie funkcie na prežitie. Postupne sa poobaľoval vcelku peknou, hrubou kôrkou sivej farby. Hrdo ju používame na rozmýšľanie, uvažovanie, tvorivosť, učenie, riešenie náročných úloh. Dokážeme vyletieť do vesmíru, vyrábať špičkové a vysoko účinné zbrane hromadného ničenia, vieme naprogramovať práčku, aby sama oprala. Proste sme koruna tvorstva. Alebo aspoň korunka tvorstva. Ak malo tvorstvo zlý zub.

V momente, keď niečo začneme chcieť, náš mozog sa prepne na „starý“ režim. Je to režim rýchly, ale primitívny, je určený len na prežitie. Ak sme ohrození alebo nadšení, prestávame rozmýšľať a ku kormidlu sa vracia ten malý, praveký kúsok mozgu. Márne je obalený tou pomalou a tučnou sivou kôrkou. Sýty človek síce maškrtiť môže, ale nie je to preňho dôležité. Kým sme sýti, ľahko sa nám plánuje chudnutie i hladovky. No potom, čo začne pomaly udierať hlad, postupne sa odpájajú celé kvadranty mozgu. Nakoniec nás riadi len ten maličký kúsoček mozgu. A ten pozná iba krízový manažment. Koláč? Zjesť. Celý. Hamburger? Hneď! Čokoláda? Veľa! Párky? Všetky. Aj s rožkami. Všetkými. Cukor? Viac! Strohé, vecné, neovládateľné jedenie na intelektuálnej úrovni žraloka. Po nasýtení sa pomaly zapojí aj zvyšok mozgu a prekvapene sa prizerá. Telo je v niektorých situáciách riadené malou bodkou a koná nezastaviteľne. Aj keď rozum a žalúdok hovoria „NEJESŤ!“, telo ďalej koná. Žerie, pchá, hlce, pregĺga, proste štope.

Vieme teda, že hladný človek sa nemusí dokázať ovládnuť. A potom už je zbavený sebakontroly. Čo s tým? Ak sa chcete správať rozumne, nesmiete byť hladní! Hladní ani chvíľku. Tak sa dostávame znova k disciplíne.

Striktne dodržiavajte trojhodinové intervaly medzi jedlami. Každú hodinu pite. Každé jedlo začnite porciou zeleniny. Po dodržaní týchto zásad budete bojovať už len so svojou maškrtnosťou.

Mávate často túžby po sladkostiach? Položte si otázku, kde robíte chybu. Nechtiac, omylom, či z nevedomosti.

 • Túžba po sladkostiach môže byť prostým prejavom nedisciplíny a zvyku, niečo, ako rozmaznanosť. Chcem, dostanem. Tu treba pracovať s motiváciou. Učte sa sebazapreniu. A hlavne nesmiete vidieť sladkosti, alebo ich mať poruke.
 • Túžba po sladkostiach býva často spôsobená príliš malým množstvom jedla. V stave podvýživy sa človek ťažko ovládne. Stačí, ak sú intervaly medzi jedlami príliš dlhé. Po obede už nie je čas, lebo je porada. Zrazu je sedem hodín večer, 6 hodín ste bez jedla. Stav na omdletie. Kto by v takom stave mal myšlienky na nejaké pritrúble diétne zásady? Choďte do kelu s takými blbosťami! Rýchlo. Žemľa, šunka, syr, kečup sem. Rýchlo, rýchlo!

Ak teda nechcete byť obeťou vlastnej hypoglykémie, musíte jesť skôr, než vôbec pocítite hlad. Vtedy sa rozhodujete pokojne. Zvolíte rozumné jedlo. Aby ste ho však jesť mohli, musíte ho mať pri sebe. (Nie v chladničke na druhom konci mesta…). Nechce sa vám večer chystať jedlo na druhý deň, premyslieť jedálny lístok, či prevážiť pár potravín? Tak priatelia, ale tu už hovoríme o lenivosti. Ak sa vám nechce, potom nepoznám riešenie.

Rýchlosť je dnes trendom doby

Nečakane veľa ľudí sa pýta, ako schudnúť rýchlo. Túžba po rýchlom chudnutí je asi normálna a ľudská. V dnešnej dobe je na rýchlosť kladený dôraz vo všetkom. Chceme

 • rýchly počítač,
 • rýchlu donášku tovaru domov,
 • rýchlu dopravu.
 • Nečudo, že chceme aj rýchlo schudnúť.

Žiaľ, telesné procesy nie je možné urýchliť. Túto vetu doplním poznámkou, že niekedy sa veci urýchliť dajú, ale zvyčajne je cena za urýchlenie príliš vysoká.

Hlavne je dobré vnímať to aj logicky. Priberali ste možno niekoľko rokov, často po celý život. Odrazu sa kdesi vzala túžba po zmene. To čo roky vadilo by sme chceli najlepšie hneď zmeniť? To nejde. A keby to išlo, vôbec by to nemuselo byť tak fajn, ako sa zdá. Áno, keby kúzelník spôsobil, že máme dokonalú postavu, tak to bu fungovalo. Ale v reálnom živote chudnutie spôsobí veľa telesných zmien. Zmení sa vám ešte aj tvár. Ak trpíte obezitou, po schudnutí budete vyzerať inak. Keby sa to stalo skokovo, je riziko, že by ste s tým mali vážne psychické problémy - jednoducho zrazu by ste v zrkadle videli celkom iného človeka.

Začnime teda tým, že rýchle chudnutie možné je. Pozrime sa na to, v akých situáciách sa rýchlo chudnúť dá a aké následky to prinesie.

Rýchle chudnutie u mimoriadne obéznych

Rýchlo chudnúť (5 a viac kíl mesačne) môžete chudnúť ak splníte tieto dve podmienky:

 1. Ak máte nadváhu niekoľko desiatok kíl navyše a
 2. doteraz ste nikdy nedržali žiadnu diétu.

V takom prípade postačí, aby ste telu dali toľko, čo naozaj potrebuje + začali cvičiť a výsledok vás ohromí. Treba doplniť podrobnosti: dať telu čo potrebuje znamená, že musíte začať jedávať vhodnú stravu vo vhodnom množstve a to celkom pravidelne. Obézni ľudia sa často prejedajú, alebo naopak jedávajú mimoriadne nepravidelne. Tieto príčiny obezity je potrebné zrušiť. Potom telo začne rýchlo chudnúť.

Toto rýchle chudnutie je normálne a ako pôjdu mesiace, bude sa rýchlosť chudnutia spomaľovať. Keď sa dostanete na úroveň nadváhy, to už počítajte s tempom menej ako 4 kilá za mesiac. Skôr 2 kilá.

Rýchle chudnutie tvrdou diétou

Mnoho ľudí hľadá spôsob ako schudnúť rýchlo a najčastejším spôsobom je obmedzenie stravy hlboko pod normál. Tým však telo dostanete do podvýživy. Áno, chudne sa pritom. No zároveň tým nútite metabolické procesy do celkom neprirodzeného režimu. Telo v sebaobrane postupne poprepína procesy. Výsledkom určite nebude plné zdravie, to si iste viete predstaviť.

Po rýchlom chudnutí spôsobemo hladovaním sa zvyčajne rýchlo vrátia kilá nazad. Potom je otázka, aký to celé malo význam...

Takéto rýchle chudnutie sa dá obhájiť len v prípade, že sa potrebujete nutne pripraviť na nejakú operáciu a potrebujete schudnúť rýchlo, inak je ohrozený život. Inými slovami - následky z príliš rýchleho chudnutia sú v takom prípade menším zlom. Vtedy vám môže lekár odporučiť, aby ste siahli na dno telesných rezerv.

Následky rýchleho chudnutia

Už som spomenul spomalenie metabolizmu. Tento následok je nepríjemný, pretože v tele navodí neprirodzenú situáciu. Dá sa povedať, že "rozladí" nastavenia. Tieto nastavenia sa prispôsobia nedostatku potravy a snažia sa zachrániť život v dobe hladu. Čo však po skončení tejto diéty? Telo je nastavené na nedostatok. Potrvá niekedy aj viac mesiacov, kým sa procesy dokážu vrátiť do normálu. Niekoľko mesiacov však nikto nedokáže regulovať svoju stravu tak, aby zas nepribral. Aj preto, že asi nie je známy spôsob ako na to. Okrem toho, ak by obézny vedel takto presne regulovať svoju stravu, nemusel by hladovať - chudnúť sa dá s prehľadom aj pri bežne kontrolovanej strave.

S tým súvisí aj druhý následok rýchleho chudnutia. Obmedzenie stravy je primitívny prístup. Nič sa pritom nenaučíte. Len trpieť. Po skončení hladovania by ste však mali svoju stravu regulovať mimoriadne prísne a presne. Viete to? Asi nie - veď ste museli takmer prestať jesť, ak ste chceli schudnúť. No a tak výsledkom rýchleho chudnutia je stav, kedy sa začnete pokúšať pridávať potraviny, ale keďže o veci nič neviete + telo je zažiadané = rýchlo priberiete. Kilá letia nahor a človek to nakoniec vzdá...

Prečo sa rýchle chudnutie neoplatí

Práve z týchto dôvodov je sa rýchlo chudnúť neoplatí. Nič vás to nenaučí a navyše vám to rozšteluje zložité telesné procesy tak, že neskôr ľahšie priberiete. Navyše pri značnom obmedzení príjmu potravy sa nestráca len tuk, ale strácate aj svalovinu (aj srdce je sval!) a strácate aj kostnú hmotu. Neskôr na to ľahko doplatíte. Bolesti chrbtice spôsobené oslabenými svalmi sú bežné. Aj zlomeniny sú po oslabení kostí časté. Preto pred otázkou ako schudnúť rýchlo je potrebné zvážiť aj možné následky: že si poškodíte zdravie a takmer na 100% budete mať o pár mesiacov aj tak viac kíl, než pred oným slávnym rýchlym chudnutím.

Ako rýchlo sa dá chudnúť ak to má byť zdravé

Preto vám odporúčam, zmierte sa s tempom chudnutia, ktoré je pre telo pomerne prirodzené. Ak nastavíte chudnutie asi na tempo 2 kilá za mesiac, znamená to pre vás niekoľko výhod:

 • Obmedzenie v strave bude len veľmi malé, telo sa preto nemusí prepínať do úsporného režimu.
 • Po schudnutí stačí mierne pridať jedlo a pokračovať - žiadny jojo efekt nezaznamenáte. Zatiaľ čo hladovku nemôžete držať dlhodobo, racionálnu stravu áno.
 • Ak budete chudnúť pri vhodnom množstve stravy + budete cvičiť, telu tým prospejete. Chudnúť budete tuk a nie svalovinu a kostnú hmotu. Navyše si cvičením zlepšíte kondíciu - predovšetkým srdca a svalov. Výsledkom bude znížené riziko pádov a zlomenín. To znie fajn, nie?

Uvedomujem si, že ísť tempom 2 kilá mesačne je nejakých 20 kíl za rok. Pritom o rýchle chudnutie majú najčastejšie záujem ľudia, ktorí roky priberali. Keď majú 20 až 40 kíl nadváhu "spamätajú sa". Nechcú roky chudnúť. Najradšej by mali hneď (najlepšie už včera) krásnu postavu. Ale to je sen. Na tomto webe píšem o reálnych možnostiach chudnutia. Pre sny musíte siahnuť do ríše snov - do reklám. Tam vám nasľubujú všetko čo chcete počuť, len aby získali vaše peniaze.

Na otázku ako schudnúť sa dá odpovedať aj veľmi krátkou vetou. Tá veta znie: jedzte nízkotučnú, vysokoobjemovú stravu, pravidelne cvičte a relaxujte. Nejak takto by sa dal sformulovať bleskový návod na to, ako chudnúť. Ono je to tak trocha slovná hračka.

 • Ako schudnúť – to je návod na to, ako akciu dotiahnuť až do konca.
 • Ako chudnúť – to je často celoživotný program pre tučných bez konca a bez radosti.

Pozrime sa preto najskôr na rozdiely mediz prístupom k tomu ako chudnúť. Potom si povieme ako schudnúť a ak to dodržíte, váhu by ste si mali vedieť udržať už aj bez návodu.

Chudnúť môžete donekonečna. Udriete diétu. Za pár týždňov vás prestane baviť. Často presne potom, čo vaša stará mama donesie tie koláčiky. Tak nech to para tlačí, dám si. O pár týždňov zistíte, že ste akosi prestali chudnúť. Priberáte. No v časopise naďabíte na skvelú novú diétu. Stačí len... A už ste zas v hre. Zas na pár týždňov. Takto môžete chudnúť vlastne trvale a jediným výsledkom tejto hojdačky bude, že ste stále tučnejší. Pritom väčšinu času sa pokúšate chudnúť... Návod na to, ako schudnúť som už naznačil v úvode. Bude to znamenať frontálny útok na celý životný štýl. Ak ste pribrali, niekde robíte chybu. Ešte pravdepodobnejšie je, že robíte viacero chýb na viacerých úrovniach. Ak chcete schudnúť, musíte tieto chyby identifikovať a následne odstrániť. Inými slovami musíte odstrániť príčinu priberania.

Príklad: Máte vedro, do ktorého tečie voda. Vy ho ale chcete mať prázdne. Je hlúposť zobrať pohár a začať vodu vylievať! Tým nič poriadne nedosiahnete. Len sa narobíte... Ak ale zastavíte prívod vody, potom má zmysel vodu začať aj vylievať. Aj keby ste to ale nespravili – voda sa odparí.

Podobne je to aj v prípade, že chcete rýchlo schudnúť. Nemá zmysel nasadiť brutálnu diétu, ak neviete, ako sa máte potom stravovať. Len by ste pribrali a po pár týždňoch si zas kládli otázku, ako schudnúť... Ak namiesto chudnutia nasadíte racionálny životný štýl, je to rovnaké, ako keby ste zastavili vodu. Začnete jedávať primerané množstvo potravy. Začnete cvičiť, odpočívať a riadne spať. Nič iné netreba a vaše nadbytočné kilá sa začnú strácať.

Telo nebude držať zásobný tuk, ako ho nepotrebuje. Preto musíte spraviť niečo, čo pre telo vyšle signál: zásoby netreba. Ten signál vyšlete zmenou životného štýlu.

 • Začnete jedávať so železnou pravidelnosťou 5 krát denne. Každé 3 hodiny jedno jedlo. Pravidelnosť v strave zaistí, že telo začne normalizovať metabolické procesy. Dlhodobo pravidelná strava stačí na to, aby ste chudli. Sú známe mnohé príklady, kedy tuční ľudia šli na dovolenku, kde hodovali – mali 5 krát denne jedlo a nie práve najzdravšie. Napriek tomu za 2 týždne schudli. Len pre tú pravidelnosť a denný mierny pohyb.
 • Začnete pravidelne piť vodu. Denne tie dva až tri litre berte ako úplné minimum.
 • Znížite mieru stresu. Stres je slovo, ktoré označuje záťaž. Telo v záťaži nebude chudnúť – pretože sú zlé časy. A ako znížiť stres? Vyriešte problémy, nenechajte sa terorizovať v práci. Po práci si nájdite čas na odpočinok a denne spite 8 hodín. Nevravte „to sa nedá“. Položte si otázku „ako na to“. Je to totiž jedna zo základných odpovedí na otázku, ako schudnúť.
 • Začnite cvičiť. Nemusíte hneď podávať výkony na olympijskú medailu. Stačí, ak na úvod začnete chodiť na rýchle prechádzky. Denne tak hodinku. Aj to stačí na začiatok na to, aby ste chudli. Lepšie bude, ak pridáte aj nejaké cviky na posilnenie svalov, ale nikam sa neponáhľajte. Ak ste doteraz necvičili, začnite krátkou prechádzkou. Zajtra dlhšou o pár minút. Každý deň si pridávajte tak, aby ste sa dostali zhruba na hodinu denne. Keď vám to pôjde, potom si nájdite osobného trénera a ten vám poradí, čo je pre vás najlepšie robiť.
 • Študujte. V čase relaxácie si nájdite čas na to, aby ste sa dovzdelali. Venujte pár týždňov čítaniu kníh o výžive, o chudnutí, o zdravom životnom štýle. Bez týchto informácií sa vám otázka ako schudnúť javí celkom nezvládnuteľná. Naletíte každej hlúpej reklame a diéte. Myslite na to, že jednu hrubšiu knihu sa dá prečítať zhruba za 8 až 12 hodín času. To nie je tak veľká investícia. To čo sa dozviete vám dá viac, ako keby ste v rovnakom čase čítali ženské klebetníky, alebo sledovali televíziu. No a odporúčam, nech to je viacero kníh! Pestrejšie informácie sú lepšie.

Tieto body sú odpoveďou na otázku ako schudnúť. Je jasné, že ak s tým len začínate, asi sa vám v hlave roja mnohé otázky. Čo jesť, čo nie. Ako s výnimkami a či je lepší bicykel, alebo plávanie. Podobné otázky sú celkom normálne. Tak totiž pracuje náš mozog. Ak mu dáte úlohu, alebo cieľ, prepne sa na autopilota a smeruje za cieľom. Na túto tému píšem viac v knihe a na webe Ako dosiahnuť úspech.

Aby vás mozog mohol riadiť k cieľu, potrebuje poznať odpovede na otázky. To je prirodzená snaha, že chcete byť kompetentní. Otázka ako schudnúť teda vyvolá mnoho otáznikov. Potrebujete informácie. Nie však telegrafické. Musia to byť hlbšie znalosti. S každou odpoveďou sa totiž vynorí ďalšia otázka. Preto najlepší spôsob ako schudnúť je, že sa najskôr vzdeláte.

Ak máte znalosti, ste na dobrej ceste

Z vlastnej skúsenosti viem, že chudnutie bez znalostí je len márny pokus. Márne sa pýtate na rýchle chudnutie, ak neviete, ako jesť. Naučiť sa základy výživy nie je tak ťažké, ako sa zdá na prvý pohľad. Viem, asi to na začiatku bude pre vás celkom neprehľadné. Všetky tie sacharidy, proteíny, tuky, kalórie a jouly. Možno vás to dokonca odstraší. No ak vydržíte, rýchlo zistíte, že princípov zdravej výživy nie je veľa a že sa dajú pomerne ľahko pochopiť a zapamätať. Chce to investovať čas a trpezlivosť.

Väčšina ľudí sa síce pýta ako rýchlo schudnúť, ale chceli by počuť len rýchly návod. Čakajú, že im niečo bude zakázané, niečo iné budú musieť jesť a asi im to nebude chutiť. To sú bežné predstavy o diéte. Kým však nemajú základné znalosti, zvyčajne sa stávajú obeťou podvodníkov. Naletia na nejakú dobre znejúcu diétu, alebo si kúpia niektorý predražený preparát v nádeji, že to je ten pravý spôsob ako schudnúť. Nie je. Prečo? Pretože sa tým neodstránila príčina. Nezastavila sa tá voda, ktorá priteká do hrnca...

Kým neviete základy správnej výživy, ťažko zistíte, čo vo vašej životospráve spôsobuje obezitu. Keď nemáte prehľad o tom, ktoré potraviny sú vhodné, budete obeťou reklamy. Budete sa nazdávať, že raňajkové cereálie sú vhodné len preto, že na nich je napísané „štíhla línia“ a „bez cukru“. Kto má základné znalosti ten vie, že sú vlastne celkom nevhodné a za bagateľ si viete spraviť vlastné a vhodné. Ak ste videli aspoň jeden diel relácie Jste to, co jíte, tak ste si iste všimli, že jednou z prvých vecí bola kontrola chladničky. Je to dobrý začiatok toho, ako schudnúť. V každej domácnosti kde sú obézni ľudia sa dá nájsť veľa, alebo až väčšina nevhodných potravín. Čo s nimi? Zjesť to a pribrať? Nie. Darujte ich, alebo vyhoďte. Spravte si revíziu bytu. Každá potravina, ktorá sa vám nehodí do scenára na chudnutie nemá u vás čo robiť. Nebude prospešná ani pre vás, ani pre manžela ani pre deti.

V tomto je racionálna výživa zaujímavá. To, čo je pre zdravie vhodné je vhodné prakticky vždy. Či už hľadáte návod ako znížiť riziko rakoviny, riziko srdcovocievnych ochorení, znížiť problémy s diabetes alebo hľadáte spôsob ako schudnúť – zbrane v podobe potravín sú stále rovnaké. Veľa zeleniny, ovocia a orechov. (Počas chudnutia s ovocím trocha opatrnejšie, sladké druhy radšej škrťte.) Často strukoviny, celozrnné prílohy, cestoviny, chlieb. Menej živočíšnych produktov ako mäso, maslo, vajcia, mliečne výrobky. Málo tučných pokrmov. Žiadny cukor a sladkosti, nič smažené, fritované... To sú základné spôsoby, ako schudnúť.

Napísal
Miro Veselý 
5. októbra 2016
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.