Poradenstvo pri chudnutí je zásadná vec, ktorá môže pomôcť správne sa naštartovať i udržať sa pri správnom režime. Ak sa totiž riadite správnym návodom, idete dobrým smerom. Zároveň ak pritom aj niekto na vás "dáva pozor", tak vás to môže lepšie motivovať a usmerňovať. Predsa len - chyba sa stane ľahko aj nechtiac. Stačí niečo zle pochopiť a človek si myslí, že robí všetko správne, ale vnáša do procesu nejakú chybu a ani o tom nevie.
Preto je dobré mať niekoho, kto vás bude kontrolovať, konzultovať a mentorovať. Táto práca je extrémne problémová a nájsť kompetentného špecialistu je niekedy naozaj veľmi ťažké a často drahé.
Na prvú dobrú nemusí byť ľahké rozoznať odborníka od predavača. Myslíte si, že ste našli výživového "poradcu" a v skutočnosti má víkendový kurz, ako vám čo najefektívnejšie predať proteínový kokteil a vitamíny za pol výplaty mesačne. Alebo nájdete odborníka na chudnutie, ale v skutočnosti je to tréner, ktorý vám s výživou neporadí kvalifikovane.
A tak môžete pokračovať. V skutočnosti totiž na riešenie obezity potrebujete nečakane široký záber odborností, ktoré k téme chudnutia majú čo povedať... A tu sa snúbia dve vysoko protichodné veci:
Odborník musí mať dobrú kvalifikáciu v medicíne, športe, výžive, psychológii, sociológii. Tu a tam aj základné znalosti z psychiatrie - niektorí ľudia potrebujú pomoc, ktorú im laik nemôže poskytnúť, ani keby chcel - či už ide o poruchy príjmu potravy, alebo depresie - laik na to nemá kompetenciu (výcvik, znalosti, supervízia), ani nástroje (lieky, rehabilitácia, hospitalizácia).
Poradenstvo obéznym je emocionálne extrémne vysiľujúce. Obézny človek vyžaduje pomerne intenzívny kontakt - potrebuje veľa poradiť, riadne motivovať. Často je pritom sám pomerne pasívny a vyžaduje, aby ostatní mysleli na to, čo má spraviť. Tak intenzívna starostlivosť však znamená, že poradca sa emocionálne angažuje. Začne mu záležať na tom, aby klient bol úspešný. No klient sa po mesiaci až troch zvyčajne odmlčí. Po pol roku príde zas tučný a chce zas začať. Ak toto poradca absolvuje opakovane, je to bezpečný recept na rýchle vyhorenie a potom už nie je schopný práce v tejto oblasti.
Tieto dva body dávajú tušiť, že dobrí poradcovia sú nedostatkovým tovarom.
Tiež, ak sa na to pozrieme z opačnej strany: podľa čoho si má "bežný človek" vybrať, kto je kompetentný hovoriť mu do životného štýlu? Jeden človek to asi nebude, pretože tak široko vzdelaný pracovník zvyčajne dosť rýchlo "stratí nervy", aby sa venoval takému poradenstvu:
Ono to veľmi nevynáša. Tuční ľudia často nemajú veľa peňazí. Málokedy sú ochotní platiť desiatky eur za krátku konzultáciu.
Odborník sa zas nezníži na to, aby im predával nejaké nezmyselné produkty (a zarábal na tom).
Tým vzniká začarovaný kruh, ktorý ťažko prekročiť. Potom môžete siahnuť po poradenstve pomocou viacerých odborníkov.
Lekár je konzervatívny, má zodpovednosť a preto je opatrný. Rady lekárov bývajú zvyčajne bezpečné. Niekedy až príliš bezpečné. Zdravý človek môže postupovať príliš pomaly, ak sa radí len s lekárom. Bezpečnosť je však hodnota, ktorá je blízka aj mne a odporúčam ju. Určite je to najlepší štart - lekár overí ako ste na tom, poradí s liekmi, skontroluje stav. Počas chudnutia môže kontrolovať, ako sa vec vyvíja, či je všetko v poriadku.
Tréner nemusí rozpoznať niektoré zdravotné súvislosti. Rady trénerov preto bývajú atraktívnejšie, vyznejú priamočiaro. Pre zdravého môžu byť rady trénera skvelé, ale kto z obéznych je skutočne zdravý? Preto treba rozlišovať, aké má tréner vzdelanie. Ak je to FTVŠ, alebo vyštudovaný fyzioterapeut, môžete byť spokojní - taký tréner má kvalifikáciu a vysokú kompetenciu aj v oblasti rehabilitácie a asi aj základného zdravotného poradenstva. Rovnako, ak ide o trénera z rehabilitačného pracoviska, aj tu sa dá očakávať vysoká kompetencia. Opatrnejšie nakladajte s radami trénerov "od činiek" ktorí majú za sebou len nejaký krátky kurz. Zdravému pomôžu, u chorého by taký tréner nemusel rozpoznať vznikajúci problém.
Pri väčšej obezite je vhodný aj psychológ, alebo asi radšej psychiater. Chudnutie - to je aj motivácia, zmeny, sociálne vzťahy, sebahodnotenie. Niekedy je v pozadí obezity depresia, alebo iný psychologický dôvod. Ten sa oplatí poznať a riešiť. Čím väčšia obezita, tým pravdepodobnejšie je v pozadí niečo s psychikou ako príčina. Ak sa príčina nevyrieši, obezita nebude miznúť, ani keď spravíte "všetko ostatné celkom správne".
Je dobré, ak sa máte s kým poradiť. V oblasti chudnutia sa totiž točí veľa peňazí. Trh je premorený množstvom nekvalitných produktov a chybných informácií. Nejeden knižný bestseller je populárny nie preto, že by fungoval, ale preto, že popisuje presne takú diétu, aká je aktuálne moderná.
Nenaleťte na bludy
Čo spravíte, ak máte nejaký problém so zdravím? Asi idete k lekárovi.
Avšak ochorenie zvané obezita sa často rieši laickým a svojpomocným zásahom. Podľa časopisu, alebo odporúčaní známych.
Pritom obezita je choroba, ktorá spúšťa aj ďalšie ochorenia.
Príkladom môže byť obezita vyvolávaná psychickou poruchou - napríklad depresiou.
Lenže tá depresia môže byť vyvolávaná poruchou štítnej žľazy.
Tu sa bez zásahu psychiatra môže stav zhoršovať a prehlbovať. Depresia aj obezita budú narastať.
Obávam sa, že takú vec nezistí predavač práškových kokteilov, ani ezoterická šamanka.
S horšiacou sa obezitou sa začnú objavovať problémy s cukrovkou, srdcom...
Aj preto by ste mali vec konzultovať s odborníkom. V súvislosti s obezitou a výživou koluje dnes neuveriteľne veľa odporúčaní. Žiaľ, absolútna väčšina je chybná. Často nejaká hlúposť „obletí“ internet. Slabo platení autori, ktorí píšu pre známe noviny sa živia tým, že odpisujú. Kúsok odpíšu od nejakého lekára, iný kúsok z druhého časopisu. Tak sa dostanú aj do známych časopisov či televízie úplné bludy. Ľudia si potom myslia, že je to pravda.
Vznikajú tak deriváty z článkov. Z nich vznikajú ďalšie deriváty derivátov. A z toho všetkého sa učí umelá inetligencia, ktorá vám na počkanie a bezplatne vychrlí takých odpísano-prepísaných textov koľko len chcete... Takže ChatGPT, Copilot, či Gemini zatiaľ ešte nie sú tým najlepším poradcom pri chudnutí. Aj keď so základmi by to poradiť mohlo. Len nikdy nebudete vedieť, či váš umelo inteligentný poradca hovorí správne, alebo si práve vymyslel niečo, čo vyzerá realisticky.
Neverte na rôzne rýchlokvasené univerzálne návody na riešenie všetkého. Prekyslenie, MMS, megadávky (čohokoľvek), ketogénne diéty, paleo… Vždy si položte základnú otázky, ktorá môže odhaliť podvod:
Ak niečo znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne je to podvod.
Je niečo neuveriteľné a mimoriadne? Uplatnite na to takzvanú Occamovu britvu.
Occamova britva znie: Ak pre nejaký jav môže existovať viacero vysvetlení, zvyčajne platí to najjednoduchšie. Pokiaľ vám teda niekto chce predať pilulky vďaka ktorým schudnete (plus liečia rakovinu, zlepšia imunitu, zrak, potenciu, podporujú rast vlasov a svetový mier) najjednoduchšie vysvetlenie je, že máte do činenia s podvodníkom.
Druhá interpretácia Occamovej britvy znie: Ak nejaký jav vysvetľujeme niečím, čo s javom nesúvisí, tak to do vysvetlenia nepatrí. Vy sa, napríklad, spýtate, ako tie tabletky na chudnutie fungujú. Ak odpoveď znie, že je to stará čínska formula, podporená najnovším homeopatickým výskumom a energoinformačným tachyónovým vibračným odtlačkom… Asi začnete tušiť, že obchodník už reč zvádza na nesúvisiace témy.
Pozor aj na odborníkov na výživu. Nie každý poradca je aj kvalifikovaný. Čo je horšie, niektorí poradcovia vám radia tak, aby vás zmanipulovali ku kúpe nejakého produktu. V praxi sa najčastejšie stretnete so štyrmi druhmi poradcov.
Výživový poradca – lekár. Pokiaľ sa venuje poradenstvu lekár, dosť pravdepodobne jeho rady môžete brať vážne. Lekári majú tendenciu byť opatrní. Stretávajú sa prevažne s ľuďmi ktorí majú ťažkosti, sú chorí, slabí. Myslia aj na to, čo bežne človeka nenapadne. Lekári preto dajú radšej bezpečnú ako rizikovú radu. Vidia veci v súvislostiach a na opatrnosť majú dobré dôvody. Vedia, že mnoho rád by mohlo ublížiť. Lekár navyše preberá aj právnu zodpovednosť za to, čo radí.
Výživový poradca – tréner. Kvalifikácia trénera v oblasti výživy je zvyčajne slabšia. Môže vedieť veľa, ale vidí veci v iných súvislostiach. V športovom prostredí sa stretáva prevažne so zdravými a športujúcimi ľuďmi. S výberom najlepších z najlepších. Má skúsenosť, že aj odvážne rady zvyčajne športovci „rozdýchajú“. Preto tréner často radí ostrejší tréning, tvrdšiu diétu a podobne. Jeho rada môže chorému ublížiť, no tréner sa to nemusí ani dozvedieť. Tréner je často obklopený mladými a výkonnými ľuďmi, čo vyvoláva ilúziu dôveryhodnosti a výsledkov.
Výživový poradca – obchodník. Či už je to lekár, tréner, alebo laik, cieľ bude jasný. S akýmkoľvek problémom prídete, vždy vám naň odporučí rovnaké produkty. Tie, ktoré práve predáva. Niektoré môžu byť užitočné. Väčšinou sú to však vyhodené peniaze. Tu a tam sa predávajú aj produkty, ktoré môžu škodiť. Myslite na to, že obezita nie je prejav nedostatku produktov či liekov v tele.
Výživový poradca – spisovateľ. Do tejto kategórie patrím aj ja. Dávajte si pred nami pozor. Spisovateľ po nejakú dobu zbiera informácie, učí sa, skúma, skúša. Potom to spíše. Niektorí autori publikujú overené informácie. Iní spíšu akékoľvek bludy a vznikne rovnako dôveryhodná kniha. A vyznajte sa v tom potom, že who is who!
Vždy teda skúste najskôr zistiť, akú kvalifikáciu a akú motiváciu má človek, ktorého radami sa plánujete riadiť. Vždy tiež skúste premyslieť, či vám poskytnuté rady dávajú aj logický zmysel.
Dnes často počúvame slovíčko paleo diéta. Je to len ďalšia z bláznivých modifikácií vysoko proteínovej, nízkosacharidovej diéty. (Poznáte ju možno pod krycím názvom Dukanova, predtým ketogénna, predtým Atkinsova a predtým ešte zopár iných variant názvov. Komu sa paleo páči, mal by byť byť dôsledný. Nielen stravu ale aj celý životný štýl viesť na spôsob paleo. Celý život tvrdo bojovať o prežitie, bývať v jaskyni a po tridsiatke by paleo diéta mala končiť tým, že vás zožerie tiger.
Kým sme mladí a zdraví, telo nám ešte prepáči všeličo. Aj nezmyselnú stravu aj chyby v životospráve. Neskôr sa to začne meniť a je zle.