BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

S kým sa vlastne poradiť pred chudnutím?

Poradenstvo pri chudnutí je zásadná vec, ktorá môže pomôcť správne sa naštartovať i udržať sa pri správnom režime. Ak sa totiž riadite správnym návodom, idete dobrým smerom. Zároveň ak pritom aj niekto na vás "dáva pozor", tak vás to môže lepšie motivovať a usmerňovať. Predsa len - chyba sa stane ľahko aj nechtiac. Stačí niečo zle pochopiť a človek si myslí, že robí všetko správne, ale vnáša do procesu nejakú chybu a ani o tom nevie.

Preto je dobré mať niekoho, kto vás bude kontrolovať, konzultovať a mentorovať. Táto práca je extrémne problémová a nájsť kompetentného špecialistu je veľmi ťažké.

 • Odborník musí mať dobrú kvalifikáciu v medicíne, športe, výžive, psychológii, sociológii. Tu a tam aj základné znalosti z psychiatrie - niektorí ľudia potrebujú pomoc, ktorú im laik nemôže poskytnúť - či už ide o poruchy príjmu potravy, alebo depresie - laik na to nemá kompetenciu (výcvik, znalosti, supervízu), ani nástroje (napríklad lieky).
 • Každý, kto konzultuje obéznych je konfrontovaný ľuďmi, ktorí sú emocionálne vysiľujúci. Obézny človek vyžaduje pomerne intenzívny kontakt - potrebuje veľa poradiť, riadne motivovať. Často je pomerne pasívny a vyžaduje, aby ostatní mysleli na to, čo má spraviť. Tak intenzívna starostlivosť znamená, že poradca sa emocionálne angažuje. Začne mu záležať na tom, aby klient bol úspešný. No klient sa po mesiaci až troch zvyčajne odmlčí. Potom príde stučnený a chce zas pomoc. Ak toto poradca absolvuje opakovane, je to na rýchle vyhorenie a následne už nie je schopný práce v tejto oblasti.

Tieto dva body dávajú tušiť, že dobrí poradcovia sú nedostatkovým tovarom. Ťažko totiž narýchlo stanoviť kto je kompetentný hovoriť vám do životného štýlu. Jeden človek to asi nebude, pretože tak široko vzdelaný pracovník zvyčajne dosť rýchlo "stratí nervy", aby sa venoval tomuto poradenstvu:

 • Ono to veľmi nevynáša. Tuční ľudia často nemajú veľa peňazí. Málokedy sú ochotní platiť desiatky eur za krátku konzultáciu.
 • Odborník sa zas nezníži na to, aby im predával nejaké produkty (a zarábal na tom).

Tým vzniká začarovaný kruh, ktorý ťažko prekročiť. Potom môžete siahnuť po poradenstve pomocou viacerých odborníkov.

 • Lekár je konzervatívny, má zodpovednosť a preto je opatrný. Rady lekárov bývajú zvyčajne bezpečné. Niekedy až príliš bezpečné. Zdravý človek môže postupovať príliš pomaly, ak sa radí len s lekárom. Bezpečnosť je však hodnota, ktorá je blízka aj mne a odporúčam ju.
 • Tréner zas nemusí rozpoznať niektoré zdravotné súvislosti. Rady trénerov preto bývajú atraktívnejšie, vyznejú priamočiaro. Pre zdravého môžu byť rady trénera dobré, ale kto z obéznych je skutočne zdravý? Preto treba rozlišovať, aké má tréner vzdelanie. Ak je to FTVŠ, alebo iná vysoká škola, môžete byť spokojní - taký tréner má kvalifikáciu a vysokú kompetenciu aj v oblasti rehabilitácie a zdravotného poradenstva - minimálne poradí. Alebo ak ide o trénera z rehabilitačného pracoviska, aj tu sa dá očakávať vysoká kompetencia. Opatrnejšie s radami trénerov "od činiek" ktorí majú nejaký krátky kurz. Zdravému pomôžu, u chorého by taký tréner nemusel rozpoznať vznikajúci problém.
 • Nečakane by mohol prísť do úvahy aj psychológ, či psychiater. Chudnutie to je aj motivácia, zmeny, sociálne vzťahy, sebahodnotenie. Niekedy je v pozadí obezity depresia, alebo iný psychologický dôvod. Ten sa oplatí poznať a riešiť. Čím väčšia obezita, tým pravdepodobnejšie je v pozadí niečo s psychikou ako príčina. Ak sa príčina nevyrieši, obezita nebude miznúť.

Je dobré, ak sa máte s kým poradiť. V oblasti chudnutia sa totiž točí veľa peňazí. Trh je premorený množstvom nekvalitných produktov a chybných informácií. Nejeden knižný bestseller je populárny nie preto, že by fungoval, ale preto, že popisuje presne takú diétu, aká je aktuálne moderná.

Nenaleťte na bludy

Čo spravíte, ak máte nejaký problém so zdravím? Asi idete k lekárovi. Obezita sa však často rieši laickým zásahom. Podľa časopisu, alebo odporúčaní známych. Pritom obezita je choroba, preto by ste mali vec konzultovať s odborníkom. V súvislosti s obezitou a výživou koluje dnes neuveriteľne veľa odporúčaní. Žiaľ, absolútna väčšina je chybná. Často nejaká hlúposť „obletí“ internet. Slabo platení autori, ktorí píšu pre známe noviny sa živia tým, že odpisujú. Kúsok odpíšu od nejakého lekára, iný kúsok z druhého časopisu. Tak sa dostanú aj do známych časopisov či televízie úplné bludy. Ľudia si potom myslia, že je to pravda.

Neverte na rôzne rýchlokvasené univerzálne návody na riešenie všetkého. Prekyslenie, MMS, megadávky (čohokoľvek), ketogénne diéty, paleo… Vždy si položte základnú otázky, ktorá môže odhaliť podvod:

 • Ak niečo znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne je to podvod.
 • Je niečo neuveriteľné a mimoriadne? Uplatnite na to takzvanú Occamovu britvu.

Occamova britva znie: Ak pre nejaký jav môže existovať viacero vysvetlení, zvyčajne platí to najjednoduchšie. Pokiaľ vám teda niekto chce predať pilulky vďaka ktorým schudnete (plus liečia rakovinu, zlepšia imunitu, zrak, potenciu a podporujú rast vlasov) najjednoduchšie vysvetlenie je, že máte do činenia s podvodníkom.

Druhá interpretácia Occamovej britvy znie: Ak nejaký jav vysvetľujeme niečím, čo s javom nesúvisí, tak to do vysvetlenia nepatrí. Vy sa, napríklad, spýtate, ako tie tabletky na chudnutie fungujú. Ak odpoveď znie, že je to stará čínska formula, podporená najnovším homeopatickým výskumom a energoinformačným tachyónovým vibračným odtlačkom… Asi začnete tušiť, že obchodník reč zvádza na nesúvisiace témy.

Pozor aj na odborníkov na výživu. Nie každý poradca je aj kvalifikovaný. Čo je horšie, niektorí poradcovia vám radia tak, aby vás zmanipulovali ku kúpe nejakého produktu. V praxi sa najčastejšie stretnete so štyrmi druhmi poradcov.

 • Výživový poradca – lekár. Pokiaľ sa venuje poradenstvu lekár, dosť pravdepodobne jeho rady môžete brať vážne. Lekári majú tendenciu byť opatrní. Stretávajú sa prevažne s ľuďmi ktorí majú ťažkosti, sú chorí, slabí. Lekári preto dajú radšej bezpečnú ako rizikovú radu. Vidia veci v súvislostiach a na opatrnosť majú dobré dôvody. Vedia, že mnoho rád by mohlo ublížiť. Lekár často preberá právnu zodpovednosť za to, čo radí.
 • Výživový poradca – tréner. Kvalifikácia trénera je zvyčajne slabšia. Môže vedieť veľa, ale vidí veci v iných súvislostiach. V športovom prostredí sa stretáva prevažne so zdravými a športujúcimi ľuďmi. S výberom najlepších z najlepších. Má skúsenosť, že aj odvážne rady zvyčajne športovci „rozdýchajú“. Preto tréner často radí ostrejší tréning, tvrdšiu diétu a podobne. Jeho rada môže chorému ublížiť, no tréner sa to nemusí ani dozvedieť. Tréner je často obklopený mladými a výkonnými ľuďmi, čo vyvoláva ilúziu dôveryhodnosti a výsledkov.
 • Výživový poradca – obchodník. Či už je to lekár, tréner, alebo laik, cieľ bude jasný. S akýmkoľvek problémom prídete, vždy vám odporučí rovnaké produkty. Tie, ktoré práve predáva. Niektoré môžu byť užitočné. Väčšinou sú to však vyhodené peniaze. Tu a tam sa predávajú aj produkty, ktoré môžu škodiť.
 • Výživový poradca – spisovateľ. Do tejto kategórie patrím aj ja. Dávajte si pred nami pozor. Spisovateľ po nejakú dobu zbiera informácie, učí sa, skúma, skúša. Potom to spíše. Niektorí autori publikujú len overené informácie. Iní spíšu akékoľvek bludy a vznikne rovnako dôveryhodná kniha. A vyznajte sa v tom potom! Najhoršie sú rady, ktoré znejú dôveryhodne a pritom sú zlé.

Vždy teda skúste najskôr zistiť, akú kvalifikáciu a akú motiváciu má človek, ktorého radami sa budete riadiť. Vždy tiež skúste premyslieť, či vám poskytnuté rady dávajú aj logický zmysel.

Dnes často počúvame slovíčko paleo diéta. Je to len ďalšia z bláznivých modifikácií vysoko proteínovej, nízkosacharidovej diéty. (Poznáte ju možno pod krycím názvom Dukanova, predtým ketogénna, predtým Atkinsova a predtým ešte zopár iných variant názvov. Komu sa paleo páči, mal by byť byť dôsledný. Nielen stravu ale aj celý životný štýl viesť na spôsob paleo. Celý život tvrdo bojovať o prežitie, bývať v jaskyni a po tridsiatke by diéta mala končiť tým, že vás zožerie tiger.

Kým sme mladí a zdraví, telo nám ešte prepáči všeličo. Aj nezmyselnú stravu aj chyby v životospráve. Neskôr sa to začne meniť a je zle.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie

Tento článok si môžete vypočuť aj ako podcast na Miro Veselý.

Napísal
Miro Veselý 
10. júna 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.