S kým sa vlastne poradiť?

Ťažko stanoviť kto je kompetentný hovoriť vám do životného štýlu. Jeden človek to asi nebude.

  • Lekár je konzervatívny, má zodpovednosť a preto je opatrný. Rady lekárov bývajú zvyčajne bezpečné. Niekedy až príliš bezpečné. Zdravý človek môže postupovať príliš pomaly, ak sa radí len s lekárom.
  • Tréner zas nemusí vidieť niektoré zdravotné súvislosti. Rady trénerov preto bývajú atraktívnejšie, vyznejú priamočiaro. Pre zdravého môžu byť rady trénera dobré, ale kto z obéznych je skutočne zdravý?
  • Nečakane by mohol prísť do úvahy aj psychológ, či psychiater. Chudnutie to je aj motivácia, zmeny, sociálne vzťahy, sebahodnotenie. Niekedy je v pozadí obezity depresia, alebo iný psychologický dôvod. Ten sa oplatí poznať a riešiť.

Je dobré, ak sa máte s kým poradiť. V oblasti chudnutia sa totiž točí veľa peňazí. Trh je premorený množstvom nekvalitných produktov a chybných informácií. Nejeden knižný bestseller je populárny nie preto, že by fungoval, ale preto, že popisuje presne takú diétu, aká je aktuálne moderná.

Nenaleťte na bludy

Čo spravíte, ak máte nejaký problém so zdravím? Asi idete k lekárovi. Obezita sa však často rieši laickým zásahom. Podľa časopisu, alebo odporúčaní známych. Pritom obezita je choroba, preto by ste mali vec konzultovať s odborníkom. V súvislosti s obezitou a výživou koluje dnes neuveriteľne veľa odporúčaní. Žiaľ, absolútna väčšina je chybná. Často nejaká hlúposť „obletí“ internet. Slabo platení autori, ktorí píšu pre známe noviny sa živia tým, že odpisujú. Kúsok odpíšu od nejakého lekára, iný kúsok z druhého časopisu. Tak sa dostanú aj do známych časopisov či televízie úplné bludy. Ľudia si potom myslia, že je to pravda.

Neverte na rôzne rýchlokvasené univerzálne návody na riešenie všetkého. Prekyslenie, MMS, megadávky (čohokoľvek), ketogénne diéty, paleo… Vždy si položte základnú otázky, ktorá môže odhaliť podvod:

  • Ak niečo znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne je to podvod.
  • Je niečo neuveriteľné a mimoriadne? Uplatnite na to takzvanú Occamovu britvu.

Occamova britva znie: Ak pre nejaký jav môže existovať viacero vysvetlení, zvyčajne platí to najjednoduchšie. Pokiaľ vám teda niekto chce predať pilulky vďaka ktorým schudnete (plus liečia rakovinu, zlepšia imunitu, zrak, potenciu a podporujú rast vlasov) najjednoduchšie vysvetlenie je, že máte do činenia s podvodníkom.

Druhá interpretácia Occamovej britvy znie: Ak nejaký jav vysvetľujeme niečím, čo s javom nesúvisí, tak to do vysvetlenia nepatrí. Vy sa, napríklad, spýtate, ako tie tabletky na chudnutie fungujú. Ak odpoveď znie, že je to stará čínska formula, podporená najnovším homeopatickým výskumom a energoinformačným tachyónovým vibračným odtlačkom… Asi začnete tušiť, že obchodník reč zvádza na nesúvisiace témy.

Pozor aj na odborníkov na výživu. Nie každý poradca je aj kvalifikovaný. Čo je horšie, niektorí poradcovia vám radia tak, aby vás zmanipulovali ku kúpe nejakého produktu. V praxi sa najčastejšie stretnete so štyrmi druhmi poradcov.

  • Výživový poradca – lekár. Pokiaľ sa venuje poradenstvu lekár, dosť pravdepodobne jeho rady môžete brať vážne. Lekári majú tendenciu byť opatrní. Stretávajú sa prevažne s ľuďmi ktorí majú ťažkosti, sú chorí, slabí. Lekári preto dajú radšej bezpečnú ako rizikovú radu. Vidia veci v súvislostiach a na opatrnosť majú dobré dôvody. Vedia, že mnoho rád by mohlo ublížiť. Lekár často preberá právnu zodpovednosť za to, čo radí.
  • Výživový poradca – tréner. Kvalifikácia trénera je zvyčajne slabšia. Môže vedieť veľa, ale vidí veci v iných súvislostiach. V športovom prostredí sa stretáva prevažne so zdravými a športujúcimi ľuďmi. S výberom najlepších z najlepších. Má skúsenosť, že aj odvážne rady zvyčajne športovci „rozdýchajú“. Preto tréner často radí ostrejší tréning, tvrdšiu diétu a podobne. Jeho rada môže chorému ublížiť, no tréner sa to nemusí ani dozvedieť. Tréner je často obklopený mladými a výkonnými ľuďmi, čo vyvoláva ilúziu dôveryhodnosti a výsledkov.
  • Výživový poradca – obchodník. Či už je to lekár, tréner, alebo laik, cieľ bude jasný. S akýmkoľvek problémom prídete, vždy vám odporučí rovnaké produkty. Tie, ktoré práve predáva. Niektoré môžu byť užitočné. Väčšinou sú to však vyhodené peniaze. Tu a tam sa predávajú aj produkty, ktoré môžu škodiť.
  • Výživový poradca – spisovateľ. Do tejto kategórie patrím aj ja. Dávajte si pred nami pozor. Spisovateľ po nejakú dobu zbiera informácie, učí sa, skúma, skúša. Potom to spíše. Niektorí autori publikujú len overené informácie. Iní spíšu akékoľvek bludy a vznikne rovnako dôveryhodná kniha. A vyznajte sa v tom potom! Najhoršie sú rady, ktoré znejú dôveryhodne a pritom sú zlé.

Vždy teda skúste najskôr zistiť, akú kvalifikáciu a akú motiváciu má človek, ktorého radami sa budete riadiť. Vždy tiež skúste premyslieť, či vám poskytnuté rady dávajú aj logický zmysel.

Dnes často počúvame slovíčko paleo diéta. Je to len ďalšia z bláznivých modifikácií vysoko proteínovej, nízkosacharidovej diéty. (Poznáte ju možno pod krycím názvom Dukanova, predtým ketogénna, predtým Atkinsova a predtým ešte zopár iných variant názvov. Komu sa paleo páči, mal by byť byť dôsledný. Nielen stravu ale aj celý životný štýl viesť na spôsob paleo. Celý život tvrdo bojovať o prežitie, bývať v jaskyni a po tridsiatke by diéta mala končiť tým, že vás zožerie tiger.

Kým sme mladí a zdraví, telo nám ešte prepáči všeličo. Aj nezmyselnú stravu aj chyby v životospráve. Neskôr sa to začne meniť a je zle.

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Príklad, ako chudne rodina v praxi

Čitateľka Zuzana mi poslala ukážky, ako sa ich rodina rozhodla chudnúť s využitím kalkulačky BMI a kalkulačky na výpočet energetickej hodnoty jedál. Poslala mi aj konkrétne príklady

Ako jesť v tehotenstve a nepribrať

Hovorí sa, že žena v tehotenstve musí jesť za dvoch. To síce je pravda, ale neznamená to automaticky zdvojnásobiť porcie jedla. Ten druhý tvor, za

Už ste v minulosti držali diéty?

Držali ste v minulosti diéty? Potom je pravdepodobné, že váš metabolizmus je spomalený. To sa môže v praxi prejaviť tak, že priberáte aj z malého

Univerzálny návod na nákupy

Pred nákupom si spravte prieskum. Kde čo dostať? Koľko to kde stojí? Mne sa osvedčil tento postup: Najskôr zistím, čo mi chutí. Potom zistím, kde

Zdravá strava – pomáhať a chrániť!

Témou „zdravá strava“ alebo „zdravá výživa“ sa dnes zaoberá veľa autorov. Každý pritom vychádza z odlišných konceptov a tak vzniká informačný chaos. Na prvý pohľad si totiž

Brutálna diéta zabije pevnú vôľu

Ak je diéta pritvrdá, vydržíte ju len krátko. Preto je brutálna diéta spravidla zlým nápadom. Ľudia si nadelia rôzne zákazy a obmedzenia. Lenže koľko dní

Prečítajte si

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.