BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pomôže pri chudnutí stacionárny bicykel?

Stacionárne bicykle a iné nástroje na aeróbne cvičenie na doma sú užitočné zariadenia.

 • Môžete ich využiť vo chvíli, keď je von mizerné počasie.
 • Skvelé je, ak na nich cvičíte a môžete pritom pozerať nejaké video, alebo dokonca niektorí aj pracovať.
 • Dá sa pomerne presne regulovať intenzita tréningovej záťaže.

Zároveň sú tu však aj niektoré nevýhody.

 • Mnoho ľudí sa doma nedonúti cvičiť. Potom sa stacionárny bicykel zmení na drahý a zle tvarovaný vešiak.
 • Cvičenie doma je dosť nuda.
 • Jednostranná záťaž. Keď si telo zvykne po pár mesiacoch na určitý pohyb, chcelo by to prestriedať mučiaci stroj.

Pri trénovaní na stacionárnom bicykli sa zaťažujú prednostne nohy. To môže mať za následok rast svalov v tejto oblasti. lenže mnoho žien si kúpi bicykel alebo stepper práve v nádeji, že by sa stehná trocha zmenšili od cvičenia. Ja viem, oni dúfajú, že "odpadne" tuk. No zvyčajne ani veľmi nie.

Preto ak si takýto prístroj chcete kúpiť domov, radšej by som sa prihováral za orbitrek, alebo iný podobný prístroj, kde sa simuluje beh na bežkách - kĺzavo striedate ruky aj nohy. Je to oveľa komplexnejší pohyb. Žiaľ, lacné prístroje tohto druhu sú trocha problematické. Mávajú zlú ergonómiu a to môže potom znamenať že sa vám na tom bude cvičiť menej pohodlne. No a môžu sa menej šťastne zapájať aj pohybové tela.

Stacionárny bicykel nie je za trest

Neraz mám pocit, ako keby si niektorí ľudia kúpili stepper, či iný nástroj, ako nástroj na prísny trest. Alebo, ako vykúpenie z hriechu, či obeť.

 • Za to, že som si dala v cukrárni krémeš, pridám 10 minút na orbitreku.
 • Ale teraz, keď denne cvičím, hádam si môžem dať tie makové rezance s cukrom a maslom.
 • Ó, bôžik obezity. Tuto, hľa, kladiem k tvojím nohám pol hodinku svojho voľna a trpím na stacionárnom bicykli. Sním zo mňa slaninu, ó, mocný zbaviteľ tuku.

Podnikatelia stále hľadajú spôsob, ako zarobiť. Jeden zo spoľahlivých spôsobov je vyrobiť nejaký stroj a sľúbiť, že sa na ňom ľahko chudne. Aby to vyzeralo presvedčivo, vyrobí sa pôsobivá reklama.

V živote vám však žiadny orbitrek obezitu nespáli.

Orbitrek ani bicykel nesníma hriechy sveta proti výžive.

Nekupujte si prístroj v nádeji, že vás vysoká cena donúti

Stacionárny bicykel si ľudia často kúpia v nádeji, že je drahý. Tá nádej potom rozpráva vymyslenú bájku. "Draho si ma kúpiš a to ťa donúti na mne cvičievať". Nič také sa nestane. Nech vás to bude stáť čokoľvek, neprinúti vás to začať cvičievať. Možno pár týždňov áno. Ale potom zabudnete na "bolesť" zo straty peňazí. A bude koniec.

Chudnutie musíte začať racionálnou stravou. Zdravá strava je spoľahlivou cestou k dobrej postave a zdraviu. Vaše telo potrebuje pomerne málo potravy. Dosť na to, aby bolo zdravé, ale málo na to, aby tučnelo. To sa dá dosiahnuť len zmenou stravovania. Musíte sa vzdať mnohých dobrôt dnešnej doby.

Áno, pohyb je pri chudnutí veľmi prospešný spojenec. No sám o sebe vám v chudnutí veľmi nepomôže. Nekupujte drahé stacionárne bicykle, steppery a iné vybavenie do bytu. Nepokúšajte sa z obezity vykúpiť. Možno dúfate, že ak bude stroj drahý, donúti vás to na ňom cvičiť. Nedonúti.

Chcete cvičiť? Naozaj? Tak choďte na hodinu na rýchlu prechádzku. To stačí. 

K tomu 3× týždenne do posilňovne na činkodvihy. Nechce sa vám? No to je predsa jasné! Nie je ľahké prekonať samého seba.

Ak vás to po pár týždňoch prestane baviť, smola. Ale aspoň ste ušetrili za najdrahší a najnekvalitnejší vešiak v domácnosti. Ním sa stacionárne bicykle väčšinou rýchlo stávajú. Chudnutie je beh na dlhú trať. Ak začnete šprintom, rýchlo sklapnete.

Koľko cvičiť na orbitreku?

Nakoniec si ešte povedzme orientačný tréningový plán pre chudnutie na stacionárnom bicykli. V diskusii na fóre sa o orbitreku a tepovej frekvencii už napísalo dosť.

Tu je niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržiavať, ak chcete cvičiť pre chudnutie.

 • Optimálna dĺžka jednotlivého tréningu 40 minút až 1 hodina.
 • Optimálny počet tréningov: 3 až 4 do týždňa stačí.
 • Optimálna záťaž: okolo 60 až 70 percent maximálnej tepovej frekvencie. Tepovku sy vyrátajte v kalkulačke.
 • Optimálny odpor: radšej malý odpor a rýchle krútenie, ako silný odpor a pomalé krútenie.
 • Nepoužívajte rehydratačné nápoje. Zastavili by vám chudnutie. Obsahujú totiž glukózu alebo cukor.

Ak ste začiatočníci, začnite s menšou záťažou a krátko. Pridávajte si len postupne.

Môžete cvičiť aj častejšie a kratšie dávky. Ale pre stratégiu chudnutia je lepšie odcvičiť aspoň tú pol hodinku v kuse. Na orbitreku totiž začnete páliť tuk až zhruba po 20-tej minúte cvičenia. Preto by bolo zlým nápadom dať si 20 minút ráno a 20 minút večer. Radšej si dajte 40 minút ráno a to možno aj takmer nalačno. Ak vám to nerobí žiadne ťažkosti, budete najúčinnejšie spaľovať tuk.

Napísal
Miro Veselý 
6. apríla 2024
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.