chudnutie-ako

70 tipov na úspešné chudnutie

V tomto článku nájdete zoznam mnohých odporúčaní, ktoré sa osvedčili v praxi. Určite sa vám nepodarí uplatniť ich naraz a všetky. Ale to nevadí. Začnite pomaly a postupne.

Aj keby ste denne pridali do svojho „repertoáru“ len jediný nový tip, nič zlé sa nestane. 70 dní by ste postupne menili svoj život na iné nastavenie. Výsledok? Boli by ste oveľa zdravší a tiež aj štíhlejší.

Tipy som rozdelil do skupín ako strava, cvičenie a ďalšie body. V tom poradí sú aj pre vás dôležité.

Strava a jej úpravy rozhodnú o vašom chudnutí najväčším podielom. Opačne to však zvyčajne neplatí. Nedarí sa upraviť napríklad pohyb a neupraviť stravu. Tak sa snažia chudnúť asi skôr muži. Dúfajú, že ak si naložia poriadnych činiek, alebo zničujúcu bicyklovú túru, tak že schudnú. Nuž a zároveň dúfajú, že sa nebudú musieť vzdať grilovačiek, sladkostí či piva. Žiaľ. Zlá správa.

Šport má na chudnutie vplyv. Ale na amatérskej úrovni nemáte šancu „vycvičiť“ energiu, akú by ste prijali v rámci nevhodnej stravy. Mrzuté. Viem.

Takže začnime tým, ako upraviť stravu, aby ste mali výsledky:

Takto upravte stravu…

 1. Jedzte pravidelne menšie porcie jedla, najlepšie v piatich jedlách za deň. Komu to nevyhovuje môže jesť 3 jedlá, ale nič medzi tým.
 2. Aspoň niekoľko dní si presne vážte potraviny, ktoré zjete a nájdite si v kalorických tabuľkách ich výživovú a energetickú hodnotu. Inak nedokážete odhadnúť, či jete málo, alebo veľa a či je zloženie vašej stravy aspoň trocha v poriadku.
 3. Medzi jedlom počas bdenia nesmú byť dlhšie prestávky, ako 3 hodiny. Jedine v prípade, že chcete jesť za deň len 3 jedlá potom môžete mať prestávky dlhšie. To však znamená nejesť, nič nekoštovať, nemaškrtiť a nezobkať!
 4. Zabudnite na zásadu „nejesť po 17:00“. Jedzte posledné jedlo dve až tri hodiny pred tým, než pôjdete spať. Kto jedáva len do 17:00 a spať ide až okolo 22:00 len si takým hladovaním spomalí metabolizmus a o to ľahšie priberie.
 5. Pite najmenej 2 litre čistej, nebublinkovej vody denne. Najlepšie každú hodinu jeden menší pohár. Už spomínaná kalkulačka vám vyráta aj pitný režim.
 6. Kontrolujte si, či v strave denne prijímate primerané množstvo bielkovín, sacharidov a tukov. Všetky tieto zložky sú nutné. Presnejšie čísla si vyrátajte v kalkulačke BMI na tomto webe.
 7. Kombinujte rastlinné a živočíšne bielkoviny, obmedzujte čo najviac živočíšne potraviny. Nechcem z vás vyrábať vegetariánov, ale súčasný trend je príliš nastavený na živočíšnu stravu. Zdá sa, že priveľa mäsa, mlieka, syrov, masla, smotany môže stáť v pozadí rastúceho počtu prípadov rakoviny, obezity, osteoporózy.
 8. Uprednostnite „pomalé sacharidy“ pred „rýchlymi“. Ak neviete čo to znamená, doštudujte si to v kapitole glykemický index potravín.
 9. Úplne sa snažte vylúčiť z potravy cukor. Neslaďte, nekupujte sladké jedlá. Spočiatku vám možno bude zaťažko vzdať sa sladkostí ale je to vec zvyku. Po pár mesiacoch zistíte, že vám už nechýbajú. Cukor treba vynechať pretože do jedla dodáva zbytočne veľa energie. Navyše je to energia, ktorá sa v tele veľmi rýchlo spracováva, na čo telo reaguje vyplavením inzulínu. To má za následok jednak uloženie prebytočnej energie do tukových zásob a druhak pokles krvného cukru. Pokles krvného cukru sa volá hypoglykémia a tá má okrem iného ako prejav aj veľmi intenzívny hlad, kedy človek doslova žerie čokoľvek, na čo naďabí. Tento hlad, u niekoho až záchvat žravosti sa dostavuje asi hodinu a pol až dve hodiny po zjedení sladkosti a človek si väčšinou zas dá len niečo sladké. Tak sa chudnúť nedá. Ak nebudete jesť sladkosti, hladina krvného cukru bude stabilná a vy nebudete mať žiadne záchvaty žravosti a vlny túžby po sladkostiach.
 10. Umelé sladidlá nepoužívajte. Ak je to nevyhnutné, použite stéviu.
 11. Ženy: tesne pred menštruáciou začnite jesť asi o 500 až 1000 kJ denne viac jedla a robte to počas celej menštruácie. V tomto čase vaše telo potrebuje a aj spotrebuje viac energie! Zároveň však zadrží aj vodu. Preto mnoho žien s hrôzou zistí, že v čase menštruácie „pribrali“ kilo až dve a tak si naordinujú ešte striktnejšiu diétu. Telo však energiu nutne potrebuje a tak si vynúti jedenie formou záchvatu žravosti. Miesto diéty neboráčka zrazu spása čokoládu, lebo „musí“. Práve nutkavému jedeniu somarín predídete, ak si cieľavedomo zvýšite dávky rozumného jedla, najlepšie kvalitných bielkovín. Doprajte si vajíčko, kuracie prsia, tuniaka, ovsené vločky, alebo sójové či mliečne výrobky. Čím pestrejšie, tým lepšie.
 12. Ak ste v teréne a treba jesť, neriešte to na poslednú chvíľu. Vopred počítajte s hladom. Ak sa najete v čase, kedy ešte nie ste hladní, stačí zjesť málo. No ak necháte hlad, aby riadil vaše jedenie, často potom v núdzi siahnete po nezmyselných a ľahko dostupných potravinách typu fastfood, čokoládové tyčinky, keksy…
 13. Ak nemôžete jesť normálne jedlo – nie je čas, ste v teréne, radšej si dajte domácu či kúpenú proteínovú tyčinku, alebo špeciálny bielkovinový nápoj. Dostanete ich v obchodoch so športovou výživou. Tieto potraviny sú síce drahšie, ako lacné čokoládky, ale prospejú vám. Žiadajte také, ktoré obsahujú bielkoviny, trocha sacharidov a tuk. Ideálne je kombinovať ich so zeleninou, napríklad kaleráb sa výborne prenáša aj očistený. Také jedlo vás výdatne zasýti a zaručene vám nespraví ťažkosti s hypoglykémiou.
 14. Snažte sa čo najmenej soliť. Aj to je vec zvyku a najlepšie urobíte, ak si na mesiac „naordinujete“ prakticky neslanú diétu. Po tomto čase zrazu začnete cítiť iné chute a zistíte, že vám aj minimálne množstvo soli úplne stačí na dobrý zážitok z jedla. Soľ sa oplatí vynechať preto, že viaže v organizme na seba vodu. To má za následok nárast hmotnosti a u niekoho zvýšený krvný tlak, či dokonca opuchliny (nohy, ruky, oči…)
 15. Najlepšie je mať deň vopred jasno, čo budete jesť, pripravte si hotové porcie jedla, alebo suroviny. Je to rovnaký princíp ako krabičková diéta, len si to vyrobíte doma a oveľa lacnejšie.
 16. Nechoďte kupovať potraviny nalačno, vtedy človek nakúpi aj somariny, ktoré inak nepotrebuje.
 17. Nekupujte nič sladké, alebo nevhodné. Pamätajte na to, že čo sa kúpi, to sa aj zje. Ak kúpite uherák a čokoládu, zjete to. Možno nie na posedenie, ale zjete. No ak nekúpite, nezjete. Neklamte samých seba, že tú bomboniéru a slané tyčinky kupujete pre hostí, ak by prišla návšteva. Ak to budete mať doma je riziko, že to spasiete zase len vy…
 18. Jedzte čo najpomalšie, dôkladne žujte, vezmite si menší príbor, nejedzte z hrnca. Robte presný opak toho, čo ste robili v čase obezity – veľa tučných ľudí je náhlivo, hltavo, pri chladničke z hrnca…
 19. Nakladajte si malé porcie a ak pocítite, že ste najedení, jedlo nedojedzte. Nie je škoda vyhodiť trocha potravy. Je škoda pribrať z lakomstva. Nezjedené jedlo patrí do kýbla, nie do vás a do vašich blízkych.
 20. Jedzte denne aspoň pol kila zeleniny a jeden kus ovocia. Najlepšie, ak pred každým jedlom zjete zeleninu. Spojenie zeleniny a bielkovín spôsobí dlhodobé nasýtenie.
 21. Nebojte sa tuku! Pre zdravie aj pre chudnutie je celkom nevyhnutný. Denne si dávajte niekoľko lyžíc, najlepšie panenského olivového oleja na zeleninu, či priamo do úst. Ideálne je oleje kombinovať, raz si dajte ľanový olej, inokedy olivový alebo tekvicový. Ak sa dá, radšej ako olej si dajte orechy, či avokádo.
 22. Striktne sa vyhnite zobkaniu jedla. Ak si tu odlomíte kúsok oplátky, tam zhltntene keksík, spolu takéto výnimočné drobnôstky môžu narásť do nečakane veľkého objemu jedla, z ktorého sa dá pribrať. Zobkanie totiž spravidla človek robí bez presnej kontroly a tu a tam si zobnúť môže byť mimoriadne nebezpečné.
 23. Úplne zrušte vo svojom okolí dobroty. Nemali by ste vidieť čokoládky, krekry, tyčinky, ani obaly od nich. V chladničke by ste nemali po otvorení ako prvé vidieť štanglu uheráku, či kelímok s ementálom. Mnoho tučných ľudí nie je hladných, ale keď oči vidia, mozog zrazu chce. Často stačí potraviny lepšie zabaliť. Na pracovnom stole, pri počítači či televízii nemajte pripravené oriešky, dobošky, či tyčinky.
 24. Nejedzte popri niečom inom, napríklad pri práci, pri chôdzi, pri televízii. Ak plánujete jesť, normálne si k tomu sadnite, prestaňte komunikovať a riadne sa najedzte. Užite si to. Vnímajte „teraz jem“. Prežite akú to má chuť, ako to chrumká, alebo sa to rozplýva na jazyku. Uvedomte si, ako sa vám plní žalúdok. Keď ste najedení vstaňte od stola a ďalej sa venujte tomu, čomu chcete. Ale jedlo si vždy zažite. Dáte tak mozgu signál, že ste jedli.
 25. Ak varíte, pozor na ochutnávanie. Môžete tak zjesť aj celú porciu navyše!
 26. Nenaleťte na lákavé akcie predajcov. Rôzne výhodné rodinné balenia nie sú pre vás, ale pre celú rodinu. Radšej straťte niekoľko eur, než by ste si kúpili cenovo výhodný polkilový jogurt a večer ho sami zjedli z dôvodu pažravosti.
 27. Nenakupujte si jedlo do zásoby.
 28. Nekupujte jedlá, ktoré sa dajú zjesť, vychlípať, alebo vylízať cestou z obchodu domov.
 29. Lákavé potraviny držte napríklad v mraze. Sťažíte si tak aspoň trocha neplánovaný prístup k nim.
 30. Pri nízkom energetickom príjme je vhodné myslieť na doplnenie vitamínov a minerálov aj z potravinových doplnkov. V tejto veci konzultujte svojho lekára. Hlavne u ľudí v strednom a vyššom veku bude pravdepodobne vhodné siahnuť po niektorom multivitamínovom prípravku, napríklad Geriavit Pharmaton, alebo GS Geriastim, či Calibrum. Obsahujú vyvážený komplex vitamínov a minerálov. Okrem toho môže pri diéte byť vhodné intenzívnejšie dopĺňať hočík (magnézium). Opakujem, tieto výživové doplnky neužívajte bez súhlasu vášho lekára, ktorý musí poznať aj všetky ostatné lieky, ktoré užívate.
 31. Odporúčam vám pravidelne užívať niektoré probiotiká, napríklad Probio-Fix, Enterococcus forte so selénom, Lactovita, Biopron… Pre malé deti je vhodný Nutrolin B. Ak chcete preparát, ktorý v sebe kombinuje vitamíny, minerály aj probiotiká, môžete použiť napríklad Bion-3. Nepodceňujte príjem probiotík, majú veľmi priaznivé účinky na zdravie. Je však potrebné, aby ste spolu s nimi prijímali aj dostatok vlákniny a tekutín. Ideálne je denne konzumovať aj kyslomliečne výrobky (jogurty, kefíry, zakysanky)
 32. Ak chcete užívať aj iné doplnky výživy, môžete uvažovať o jóde (kelp) a o chróme. Aj keď v príbalových letáčikoch budú výrobcovia sľubovať zníženie chuti do jedla, neočakávajte zázraky. Aj užívanie týchto doplnkov si nechajte odsúhlasiť lekárom.
 33. V začiatku redukcie hmotnosti sa vám možno nebude dariť zostaviť diétu ideálne aj čo do príjmu vlákniny. Môžete to krátkodobo kompenzovať užívaním vlákniny, ktorú bežne dostať v lekárni (psylium, jablková vláknina). Časom sa však naučíte jesť optimálne množstvo zeleniny a cereálií, takže vlákniny budete mať v tele dostatok. Potom už nemá zmysel kupovať ju predraženú vo forme doplnkov.

Máme za sebou 33 tipov a pokračujeme ďalej.3

Takto cvičte

 1. Nájdite si čas na cvičenie. Napríklad 3× do týždňa hodinová prechádzka, 2× do týždňa posilňovňa.
 2. V začiatkoch (prvý rok chudnutia) stačí ak dáte denne jednu prechádzku. Rýchla chôdza je ideálny pohyb pri chudnutí.
 3. Neklaďte si vysoké ciele. Radšej krátky a málo účinný tréning, ako keby ste sa mali „zničiť“ a potom týždeň trpieť z pretrénovania.
 4. Choďte peši, ak sa nemusíte viezť. Choďte po schodoch, ak nemusíte ísť vťahom. Stojte, ak nemusíte sedieť. Ak nemusíte nejazdite autom, ale choďte. Aj malé pohyby sa počítajú.
 5. Pred cvičením sa poraďte s lekárom. Niektoré cviky nie sú vhodné pre obéznych, spravidla je najhorší beh – príliš zaťažuje kĺby. Pre starších a obéznych je vhodnejšia chôdza a ideálne býva plávanie.
 6. Ak nemáte peniaze na posilňovňu, začnite chodiť na dlhé a rýchle prechádzky. Možno zistíte, že peniaze boli len výhovorka. Myslite na to, že doma sa človek zvyčajne nedonúti cvičiť pravidelne.
 7. Veďte si tréningové záznamy. Na nich budete dobre vidieť, ako sa vám zlepšuje kondícia a výkon. Na základe nich sa môžete občas odmeniť za dobre odvedenú prácu. (Nie jedlom!)
 8. Necvičte len preto, aby ste „pálili tuk“. Cvičte pre svoju kondíciu, zdravie a dobrú náladu. Chudnutie istite radšej rozumným množstvom a zložením jedla.
 9. Výživové doplnky pri cvičení spočiatku nepotrebujete. Ak už niečo užívať chcete, odporúčam uvažovať o kreatíne, ak posilňujete s činkami. Zvyšuje silu, výkon, budete cvičiť efektívnejšie. Pozor, pri užívaní kreatínu sa v svaloch zadržiava viac vody, stúpne vám preto celková hmotnosť asi o kilo až dva. Často sa odporúča pred cvičením užiť karnitín. Na niekoho nemá účinok, iní ľudia po ňom cvičia oveľa intenzívnejšie.
 10. Pri chudnutí môžete uvažovať o používaní prípravkov ako je BCAA alebo HMB, ak teda máte dlhé prechádzky. Tieto aminokyseliny môžu pomôcť pri regenerácii a môžu trocha vylepšiť imunitu – to si ale radšej prerozprávajte s lekárom.
 11. Namiesto cvičenia silových cvikov je dobré prvý rok cvičiť SM systém.
 12. Konzultujte s fyzioterapeutom, alebo aspoň osobným trénerom. Môže vás upozorniť, ak by ste cvičili niečo, čo vám môže ublížiť.
 13. Necvičte HIIT, spinning, zumbu, aerobik a iné náročné druhy tréningov. Sú fajn pre kondíciu, ale pri chudnutí je lepším spojencom chôdza.
 14. Kým máte nadváhu, nebehajte. Beh sa nehodí ako aktivita na chudnutie. Je príliš intenzívny a riskujete poškodenie kĺbov.
 15. Kolobežkovanie je ďalším tipom, ktorým môžete podporiť chudnutie. O kolobežkovaní pri chudnutí som natočil krátke video.

Takto si upravte životosprávu

 1. Odpočívajte, spite aspoň 8 hodín denne.
 2. Nestretávajte sa radšej s tučnými ľuďmi, mohli by vás (chtiac, či nechtiac) zvádzať na maškrtenie a inak by mohli rozleptávať vaše snaženie.
 3. Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vás zaťažujú, vysávajú, otravujú aj keby boli z rodiny.
 4. Nerobte zo seba krmnú hus. Nie ste povinní jesť len preto, že si to iní prajú.
 5. Akonáhle schudnete, vyhoďte staré veci, ktoré sú vám veľké. Nenechávajte si cestu pre jojo efekt.
 6. Snažte sa na chudnutie myslieť, čítajte o výžive a chudnutí, zapájajte sa do rozhovorov na tú tému. Práve to vám pomôže udržíavať „oheň v kotli“ odhodlania. Ak sa v duchu budete zaoberať chudnutím, ľahšie si uvedomíte riziká diétnych chýb. A naopak – ak vec pustíte z hlavy, znova priberiete. Viem, je to nespravodlivé.
 7. Doprajte si konkrétnu odmenu po každom úspechu. Viem, chudnutie je pomalý a spojitý proces bez „skokov“. Ale odmeňte sa aspoň každých 5 schudnutých kíl, alebo po každej dierke, o ktorú môžete viac pritiahnuť opasok.
 8. Nedajte si do svojho výživového sytému hovoriť tučnými ani chudými ľuďmi. Tuční vás budú lákať aby ste chudnutie zabalili a chudí zas spravidla nevedia, aký vážny problém riešite. Oni so stravou ťažkosti nemajú a budú vám radiť, aby ste sa aj vy proste „prestali strážiť a uvoľnili sa“. Žiaľ, to by malo za následok znovapribratie. Vzdelajte sa sami, inak vám nemá veľmi kto pomôcť. Musíte vedieť odpovedať, alebo nájsť odpoveď na každú otázku, ktorá vás napadne.
 9. Fotografujte sa. Čím horšie (tučnejšie) budete vyzerať, tým lepšie. Keď schudnete, budú vám tie obrázky veľmi cenné. Budú svedčiť o tom, akú veľkú vnútornú silu ste dokázali zmobilizovať, aby ste dokázali to, čo dokáže len málo tučkov – schudnúť.
 10. Ak to dokážete, zapisujte si, čo jedávate, čo ste pri tom cítili a v akom stave ste boli pred jedlom. Neskôr vám taký denník môže pomôcť odhaliť spúšťače „záchvatov žravosti“ či iných diétnych chýb.
 11. Zapisujte si aj svoje výsledky chudnutia, aspoň hmotnosť a obvod pásu. Pri okrúhlych číslach si doprajte hodnotnú odmenu, ktorá vás naozaj poteší a bude pripomínať, že ste fakt dobrí!
 12. Ak ste povaní na ozlavu, alebo grilovačku, pokojne si doprajte výnimku! Cheat day neodporúčam, ale jedno jedlo niekedy môžete. Nemusíte sa obžrať tak, aby vás museli odviesť sanitkou so žlčníkovou koliokou. Ale počas takej akcie nevážte potravu a jedzte koľko vám naozaj chutí. Ideálne, samozrejme, je, ak dodržíte základnú zásadu: pred jedlom dostatok zeleniny a cez deň pitný režim. Tieto dve veci vám totiž doslova „napchajú brucho“. Potom síce môžete zjesť grilovaných stehienok či iných dobrôd do sýtosti, ale sýtosť ste čiastočne určili práve zeleninou a vodou. Tak zjete o niečo menej a budete mať veľmi dobrý pocit hodovania a jedenia až dosýtosti. Ak takéto výnimočné akcie nebudete mávať často, uisťujem vás, že sa vám takéto výnimky neprejavia na vašej hmotnosti. Druhý, alebo tretí deň po takej grilovačke asi stúpne váha z dôvodu zadržanej vody, ak bolo mäso dosť posolené. Ale za pár dní znova budete na pôvodných číslach.
 13. Na oslavy a rauty, na ktorých sa nechcet zvlášť objesť choďte najedení. Najlepšie, ak si dáte predtým niečo mimoriadne sýtivé, aby ste naozaj necítili hlad. Napríklad pomleté ľanové semienka s bielym jogurtom, k tomu zelenina s olejom.
 14. Na oslavy môžete priniesť vlastné jedlo a pitie (vodu). Pokojne prineste veľkú misu šalátu a prednostne sa kŕmte z prinesených zásob. Vždy lepšie dať si zeleninový šalát s na kúsky nakrájanými kuracími stehienkami a cestovinami, než hasiť hlad slanými praclíkami, či bielym pečivom obloženým majpnézou a mastnými syrmi.
 15. Pri jedení na oslavách jedzte vždy najskôr veľa nízkokalorického jedla a až nakoniec si zobnite aj zo „zakázaných“ potravín.
 16. Vyhnite sa pitiu alkoholu. Otupí vaše odhodlanie chudnúť. Ak už piť musíte, voľte čo najmenej koncentrovaný nápoj, napríklad vínny strik, jeden pohár červeného vína, alebo pivo (jedno je akurát).

Toto robte dlhodobo

 1. Uistite sa, či vôbec máte chudnúť! Ak je vaša hmotnosť zhruba v normále a vaša postava „len nie je dokonalá“, chudnutie je najhorší možný nápad. Drastickou diétou by ste si len spomalili metabolizmus a potom oveľa ľahšie priberiete aj z malých porcií jedla. Ak máte takmer OK postavu a vaša nadváha je len kilo, či dva, nediétujte. Upravte svoju stravu na racionálnu a začnite cvičiť. Nebojujte so svojou postavou, súťažiť s figúrami modelingu a retušérov sa nedá.
 2. Neúspechy a neúspešné pokusy sú ľudské a celkom normálne.  Nedajte sa odradiť, ak zlyháte a po pár týždňoch úspešného chudnutia zrazu spravíte diétnu chybu. Považujte to za zakopnutie. Vstaňte a choďte ďalej. Človek, ktorý sa potkol predsa nemusí zostať ležať.
 3. Mnoho tučných je k sebe príliš prísnych. Vidia veci čiernobielo. Ak spravia chybu a dajú si napríklad 3 veterníky v cukrárni, zrazu rezignujú. „Nestojím za nič, zas som zlyhal, ja to nikdy nezvládnem“ – povedia si a pod dojmom tejto výhovorky sa zas vrátia k starým stravovacím návykom „veď to predsa aj tak nemá cenu, zas by som zlyhal“. Nepovoľte si tento sebaklam. Ak ste zlyhali, nič to. Aspoň ste si dali koláčik, či uherák. A môžete chudnúť ďalej. Dokážete to, učte sa, že aj chcieť chcieť sa dá naučiť. Nechcite dokonalosť. Snažte sa chudnúť a ak občas spravíte chybu, nevšímajte si ju! Chudnite ďalej.
 4. Ak už spravíte chybu, netrestajte sa za to! Žiadne také, že tie krémeše pôjdete „vycvičiť“ do posilňovne. Žiadne také, že zajtra celý deň nebudete jesť. Krémeše sú vo vás. Nič iné sa nesmie zmeniť. Odvážte normálnu porciu najbližšieho bežného jedla, ktoré je na rade a zjedzdte ho či už ste hladní, alebo nie. Proste diétnu chybu prijmite za svoju a berte ju, ako „energetické plus“. Nesnažte sa kompenzovať tú chybu žiadnym „mínus“.
 5. Hlavne v období, kedy vás láka chudnutie prerušiť sa vráťte k mysleniu na seba napríklad večer, pred spaním. Predstavujte si, že vaše telo štíhlie, vnímajte samých seba ako človeka, ktorý schudnúť dokáže. Opakujte si v duchu niečo ako „ja chcem byť a teda aj budem štíhly“. „Moje telo nepotrebuje toľko tuku, postará sa o to, aby zmizol“. Sami k sebe v duchu formulujte podobné uistenia, v ktorých sa budete posmeľovať. „Som veľmi dobrý, už som schudol 4 kilá. To je skvelé. Dnes som si síce dal veľa bábovky, ale to nič. Chudneme ďalej. Bábovka bola dobrá, štíhlosť je ale lepšia. Zajtra sa zobudím a celý deň si na maškrty ani nespomeniem.“ Vždy myslite len na svoje úspechy. Hovorte si „tento týždeň som spravil kilo, to je perfektné“. Nehovorte si „zas som dnes zlyhal a zjedol čokoládu“.
 6. Nikdy nehovorte nikdy. Zakážte si výroky „už nikdy sa nedotknem sušeného mlieka“. Prečo by ste sa ho nemali dotknúť? Ak vám chutí Sunar, pokojne si z neho môžete občas zobnúť. Ak dodržíte rozumné množstvo, budete chudnúť aj si občas užijete. Vyhlásenia nie je dobré robiť, pretože človek ich aj tak väčšinou nedodrží. Potom sa zle cíti…
 7. Klaďte si reálne ciele. Ak si za cieľ postavíte schudnúť 10 kíl za mesiac, nepodarí sa vám to. Dajte si za cieľ schudnúť jedno kilo za mesiac. To je zaručenie reálne číslo. Ak zapracujete naozaj účinne, možno namiesto jedného kila schudnete dva, alebo tri. Potom budete veľmi spokojní. Dobre stanovené ciele chudnutia vás budú motivovať k ďalšej práci na sebe, budú vám dávať pocítiť, že ste úspešní. Preto radím ako cieľ si nedávajte viac, ako 2 kilá mesačne. U obéznych ľudí je reálne číslo až 4 kilá mesačne, ale to už chce veľmi prísnu diétu.
 8. Ak sa vám stále nedarí obmedziť „záchvaty žravosti“, skúste analyzovať, čo im predchádza a čo ich spustí. Možno je to dlhšia pauza v jedení a následný hlad. Možno nuda cez víkend. Pokúste sa predchádzať „záchvatom“ napríklad tak, že uniknete z priestoru. Ak jedávate v sobotu, lebo poobede udrie nuda, choďte hneď poobede do kina, alebo na prechádzku, alebo do posilňovne. Ak sú problémy spojené s obedom u rodičov, vysvetlite im, že buď zmenia varenie, alebo vy prestanete chodiť k nim jesť. Možno mávate pravidelne depresie. Potom stojí za úvahu rozhovor s psychológom. Proste nájdite príčinu, prečo zlyhávate a skúste sa týmto situáciám predísť.
 9. Niektoré lieky môžu chudnutie značne komplikovať. Ak beriete lieky na vysoký tlak, psychofarmaká, niektoré antihistaminiká, či kortikosteroidy, neznamená to legitimáciu do sveta tučných. Stačí upraviť stravu a pridať pohyb a to o čo vám tieto lieky skomplikovali chudnutie doženiete. Poraďte sa so svojím lekárom o všetkých liekoch, ktoré užívate, či niektorý z nich nemôže mať ako vedľajší účinok práve priberanie. Ak áno, hľadajte s lekárom spôsoby, ako čo najefektívnejšie vec riešiť.
 10. Neriešte vnútorné problémy jedlom. Ak máte depresieu, alebo ste v strese, možno ste zvyknutí zmierniť tieto pocity tým, že si niečo zobnete. Je to návyk, nie nutnosť. Nepokúšajte sa riešiť svoj stav jedlom, situáciu len zhoršíte. Radšej sa zamerajte na to, ako predchádzať vzniku stresu, či depresii. Prípadne sa zamyslite, či pocitu depresie nevyužívate len ako rafinovanú zámienku, ako si dopriať výnimku…
 11. Ak počas redukcie hmotnosti máte pocity depresie, výbuchy zlosti, výkyvy nálad, veľmi pravdepodobne robíte niekde chybu. Ihneď si začnite vážiť potravu a pomocou energetických tabuliek si zrátajte, či prijímate správne množstvo a zloženie potravy. Je overené, že správne zložená diéta vedie k pocitom lepšej nálady, chuti do života, takže ak tieto pocity nemáte, asi príliš škrtíte na jedle.
 12. Nepoužívajte jedlo ako nástroj odmeny alebo trestu! Ani u vás, ani u iných.
 13. Pokúste sa naučiť vašich blízkych, ako má vyzerať vaša nová strava. Rodičia vám možno nosia dobroty len peto, že nevedia, čo iné by vám doniesť mali. Dajte blízkym príklady jedál, aké sú zdravé. Nezabudnite na spôsob prípravy – hlavne starší ľudia nevedia, ako majú jedlo uvariť, alebo ochutiť. Poznajú len tradičné receptúry.

Toľko tipy k chudnutiu. Možno vám budú užitočné.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

97 Odpovedí

 1. tiež ovládam teóriu chudnutia, no v praxi je to ťažšie…
  a to potrebujem zhodiť len pár kíl, asi tak 20 kg.

 2. Ahoj Mirci.je to dost informacii naraz, ale pokusim sa ich vstrebat, a skusit sa podla nich riadit, myslim ze to ma efekt, podla toho ake vysledky dosahujete. Drzim vsetkym palce a dufam , ze aj mne sa podari daco urobit s mojimi prebytocnymi kileckami- a nie je ich malo.Pa :-)))

 3. je to tu pekne napísané, a pochopila som akých chýb sa nevedome dopúšťam, pred dvoma rokmi som potrebovala zhodiť iba 2-3 kilá a dopracovala som sa iba k tomu, že z 2-3 je to 12 kg, jem mi do plaču, vôbec sa neprejedám… no niekde robím chybu a ja vďaka týmto stránkam prídem na to kde je tá chyba… tak držte palce

 4. Veľmi ma teší, že existuej stránka ako je táto. Všetko sedí, čo sa týka previnení a toho, kedy človek je veľa a zlé návyka. Ale čo sa mi až tak veľmi nepozdáva…je to váženie jedla a hľadanie v E tabulkach. Myslím si, že to zaberá príliš veľa času. Amnohým sa to nebude chcieť…

 5. Lucia: tak ti mnohi ostanu tucni, ich vec. ta druha polovica tvojho odkazu znie akosi vycitavo, v style – no, Miro, lepsie si to mohol spravit, toto fungovat nebude.
  ver mi, ze funguje. kto chce schudnut, musi pre to nieco spravit a nie len cakat, ze niekto pred neho predlozi zazracnu pilulku, ktoru ked zje, sadlo zrazu zmizne.

 6. Lucia: čo si ochotná investovať do toho, aby si schudla? Počítanie a váženie zaberie asi 5 až 10 minút denne, po pár dňoch s tým môžeš prestať, lebo vieš, čo máš robiť. No a nejaké hodiny kým pochopíš o čo ide, ako sa stravovať, aby si prosperovala zdravotne.

 7. Vždy ked sa snažím schudnúť a poviem si že takých 5 kilečkov mi stačí, tak po 2 dnoch uz nevládzem. Jednoducho neviem ako sa mam donutit….myslim ze s tym zapisovanim, co som zjedla a kedy a kolko som cvičila je dobre…skusim to a uvidim….Hovorí sa ze pomaly daleko zájdeš….no uvidíme….

 8. Má to niečo do seba tak sa to pokúsim dodržiavať a uvidíme , čo to spraví.

 9. Miro, ty si genialny chlap, naozaj. Tak by som to chcela dokazat a udrzat si svoju idealnu hmotnost. Ale ja robim taku blbu chybu, ze sa mi nechce krotit, ja si totiz hovorim, ze No, ale asi to moje telo potrebuje a po veceri schrumem 4 velke jablka a potom som nervozna, ze kolko kalorii som schnapla. Teraz chcem schudnut uz len 1,5-2 kg. A este to mi kazi motivaciu, ze kazdy mudruje, ze ved si chuda, ale podla mna je najdolezitesie aby som sa ja citila spokojna so sebou no a k tomu mi tie necele 2 kila chybaju. Mam 23 rokov a teraz som az pochopila, ze uz asi nemozem zrat jak ked som mala 18, že? Dik za pochop.Inak sa stravujem racionalne, ja totiz lubim len zdrave veci, tak som si zvykla a tak mi to chuti, ani sladkosti nemam rada, len to obcas vazne pokecam s mnozstvom jedla a pripadnymi blbymi kombinaciami. Myslis, ze niekedy to zmaknem mat tu svoju hmotnost, nevadi, ze to obcas (zial, aspon raz denne) prezeniem?. Dik, ahoj a vela uspechov vsetkym bojovnikom proti tuku.

 10. Lubka: preboha nechudni 2 kilá. vytvor si takú životosprávu, pri ktorej budeš mať stálu hmotnosť, cvič, stravuj sa zdravo. na ideálnu hmotnosť zabudni. kým máš optimálnu, je to lepšie.

 11. Tak toto si idem vytlacit a prilepit na chladnicku… nech to mam na ociach. Super Mirko, dik za rezume.

 12. Snazim sa uz 5 den drzat racionalnu stravu (vazim si kazdu potravinu denny limit KJ je 6100) snazim sa na ranajky mat 1600 KJ, desiata 1000 KJ, obed 1400 KJ, olovrant 1000 KJ a vecera 1100 KJ). Jedavam 5x za den, v 3 hodninovych intervaloch, a pijem 3l vody denne, problem je ze neviem preco ma stale boli brucho, raz ho mam nafuknute, raz tam mam krce /hlavne vecer/, stravu sa snazim kombinovat (ranajky napr. celozrnny chlieb, syr, sunka, rajciny, (desiata pomaranc + alebo jablko alebo banan) obec, mesko na prirodno, ryza, pripadne zemiaky, salat, olovrant, acidko, vecera napr. brokolica, zemiaky, syr,), zial gramy a KJ neviem ci mi nestacia, stale som hladny, drzim dietu 5 dni a strasne sa mi zhorsil spanok, skoro 4 hodiny v noci nespim, som malatny, unaveny, cez noc ma strasne boli hlava atd, je mozne ze moja davka 6000 KJ je mala ? pripadno kolko mam jest mam 174 cm a 85 ks, mam jest aj ked dosranem od hladu krce do brucha, este ked nepresli napr. 3h ? citim ze ked sa vecer najem, napr. spolu 300g jedlom, tak za hodinu by som aj klince jedol …

 13. Cdr: Wau, tak ty mas sebadisciplinu. 5 dni taky presny rezim. A mas aspon trochu radost z jedla? Vraj aj ta pomaha chudnut. Podla mna jedina chyba je, ze to mas malo kj, neni som si ista, mozno zo zaciatku skus pomalsie chudnut, lebo (aspon podla mojej skusenosti) hladovat sa v kuse neda, telo si to raz vyziada. Vid moj vcerajsi prispevok tusim v sekcii Ako chudnut. No dnes sa budem snazit. Inak brucho bolieva a nafukuje sa aj mne. Ale u mna zato, ze bud jem prilis pikantne, alebo privela nestravitelnych veci naraz (pol kila kapusty ci celu konzervu ciceru alebo fazule). Fajn, tak sa inspirujem tvojou disciplinou a daj vediet ako sa ti dari. Mozno mozes viac papat a viac sportovat. Mna drzi vo forme 45 min rychlej chodze denne.

 14. disciplinu mam, s tym problem nemam, ked si raz poviem dost a staci tak ma neprinuti ani smrt, vcera sme boli na navsteve, boli tak kolace, zakusky, lokse s makom, husacina, zranice do prasknutia, zemiakove lupienky, ktore ked by si mi dala 3 kg tak ich ziem, ateraz nic, ja som mal iba mineralku, neviem, proste som si vsugeroval ze sa ziadneho sladkeho nedotknem a ze mi to skodi, ze to proste nemozem a ze chcem schudnut 10 kg co je na 75 kg, a je to, chce to pevnu volu, najhosi je hlad, ale itak ma nic neprinuti, zrat, sladke !!! inac dost mi pomaha stranka http://www.florastranky.sk kde je kalkulacka na vypocet a dennik do ktoreho si zapisujem presne co som zjedol, pri 1 kg zhodenia tyzdenne mi vypocitalo ze schudnem 10 kg do 15.1.2006, no myslim si ze asi to zial u mna pojde rychlejsie, pretoze za 5 dni som schudol 3 kg a nenaberam na vahe, neviem uvidime za mesiac kam sa dopracujem …

 15. cdr: mas total pravdu na tej navsteve myslim. Vies, ja som mozno pre niekoho cudna ze tie hnusne nezdrave veci dmietam, ale to je ta sranda, ze na zaciatku som to mala ako ty: hovorila som si, fuj, nezdrave, pribera sa z tohho. Ale teraz mi to vobec A nechyba a po B nechuti. Ked uz musim strcit do ujst nieco super mastne, hned to musim zajest zeleninou, lebo uz na take koncentracie mastnoty neni som zvyknuta (napr.parky, ani sojove mi nechutia, prostemi parky nechzbaju. Su ovela vacsie dobroty na svete). Drz sa dalej.ahoj

 16. podla mna je ten 9. bod hlupost, cukor nema byt vyluceny zo stravy,pretoze je to zivotne dolezita latka, len by sa malo obmedzit mnozstvo prijateho cukru….pri metabolizme cukrov sa totizto uvolnuje energia potrebna pre vsetky cinnosti,…clovek bez cukru sa stava unavenejsim a moze dojst az do stavu odpadavania . …. tolko moj nazor

 17. maťo pletieš si cukor a sacharidy. cukor nie je potrebné jesť vôbec, lepšie sú pomalé sacharidy, tie sa na energiu menia pomalšie.

 18. awoj mam otazocku :)
  tak snazim sa stravovat presne tak ako tu pises…ale nie som si ista ci to robim dobre

  myslis ze ano?
  tak na ranajky som mala graham. rozok s troskou syra a vela zeleniny
  potom jablko
  na obed morsku rybu robenu bez oleja so zeleninou
  neaku rajcinu a na veceru jogurt….je to priklad dobreho stravovania? ci nie? a okrem toho som vypila asi 3litre vody a pohar green tea :) dik za odpoved

 19. Nika: A co si myslis, ze si to tu clovek vzdy vsimne? Na pytanie sa otazok je najlepsie forum, tam mas 100%-nu sancu, ze ti ludia odpovedia. A nie, tvoj jedalnicek nie je prikladom dobreho stravovania. Ak by si si bola naozaj prestudovala tieto stranky poriadne, zistila by si, ze jes malo. Taktiez si ani nenapisala, ci je tvojim cielom len zdrava vyziva alebo aj uprava hmotnosti.

 20. Nika, je to malo.
  Je to najcestejsi problem, ktory robia nenastudovany ludia. A to: “ chcu schudnut, jedia malo“. ALe takym spôsobom by si sa za kratku dobu vyhladovala na smrt. Priroda sa postarala aj o ten problem, a to tak, ze sa ti spomaly metabolizmus. Po par dnoch sa ti vaha v lepsom pripade zastavi, v horsom zacnes priberat aj z uplnej malickosti.
  Takze jedz 6x denne, ale racionalnu a pre teba energeticky postacujucu stravu, a pôjde ti vaha dole, pokial chces. Ak si chuda, a nechces, tak si iba pridaj a udrzis si vahu zdravym spôsobom.
  Ahoj.
  Milan

 21. ahoj milan :)dnes na veceru som si spravila super recept..dufam ze aj dietny ..chcela by som poradit ci je vhodny takze……….
  si bez oleja z 1vajcka prazenicu uvarte sosovicu medzitym do tej prazenice dajte 1 kusok nizkotucneho platkoveho syra a ked je sosovica uvarena tak to zmiesajte a trosku roztlacte..je to naozaj super az som tomu neverila :) jedla som to s pol graham rozku na veceru..je to vhodne??? dik za odpoved

 22. vsetko je to o sebaovôadani cloveka..ak niekto nema pevnu volu jest pravidelne v malych davkach,jest len potraviny ktore obsahuju bielkoviny,ziadne napolitanky a pod,taky clovek nikdy neschudne, a zbytocne sa o to pokusa.
  je to vsetko o SEBAOVLADANI!!!

 23. Ja by som ku tomuto len toľko: Kým tučný schudne, chudý zdochne…uvidíme sa po tretej svetovej (:

 24. Mam problem, trpim znizenou funkciou stitnej zlazy, dufala som ze operaiou ktora umozni schudnut sa to vyriesi no moja doktorka povedala ze operacia je zbytocna. a tak som nasla tuto stranku o chudnuti a ako v kazdej som natrafila ze za schudnutim sa vidi len konzumovanie zeleniny. problemom je vsak to ze ma zo zeleniny napina a nechui mi a vseci mi vyhadzuju na oci ze bez zeleniny neschudnem…:(

 25. zacala som sa stravovat podla vasich navodov na schudnutie… no mam jeden problem s ktorym si neviem rady… kedze som skolo povinna tak potrebujem nejaku tu desiatu a kedze jediny sposob desiaty je nejaky ten oblozeny orzok co nieje bohvieco tak sa chcem opytat co by ste mi navrhli…diki:)

 26. zuzka: ja som tiez skolopovinna, a odkedy som na intraku tak som nikdy na desiatu nemala oblozeny rozok, kedze sa mi rano nechce robit a ani nemam cas… na desiatu si vzdy zoberiem jeden jogurt, a nejake ovocie alebo mrkvu… najprv mi to nestacilo, ale po prvom tyzdni som si zvykla :)

 27. Tak po dlhom hladani som nasla nieco rozumne!
  Mam od detstva problem s nadvahou a teraz mi este pribudli
  deti a tento clanok radi rozumne…super

 28. cauko…mne sa tato stranka zda uplne super,ale neviem ci sa to da vsetko dodrziavat,ja sa chodim stravovat do skolskej jedalne a tam sa neda ovplyvnit co zjem

 29. pekne napisane.

  ja som pribrala za styri mesiace 7kg, nakolko som zacala zit v zahranici, tu su uplne ine stravovacie navyky. pri vyske 154 cm vazim 51 kg, viem, nezda sa to vela, ale chcela by som ist naspat k mojej vahe 42-44kg (vzdy som sa drzala v tomto rozmedzi bez vacsej namahy). takto vidim kde vsade som pribrala a tak, no nepaci sa mi to rozhodne :(

  btw mam 17 rokov…

  netusim vsak vobec ako zacat….

 30. Tento dlhy clanok je uplne perfektny :) Dal mi chut do chudnutia :))
  Uz som to potrebovala…
  Som pol roka po porode, chodim vo velkych teplakoch a zacinam sa desit leta a kupania sa…ved sa bojim, ze sa v bazene zdvihne hladina, ked sa ponorim :))
  Ale nie, snad to nie je az take zle.
  Nabrala som odhodlanie a hned zacinam…
  Ako som citala clanok, nenapadne som vsetky velkonocne cokoladove vajicka a zajacov schovala do mrazaku, napisala som si zoznam novych jedal, co mam kupit a hned zacinam.
  Ono so nie je vzdy take jednoduche, pri kojeni zena nemoze extra jest zeleninu a dokonca mi tak mlieko haprovalo, ze som zacala jest este viac, aby tieklo… a nastastie tieklo :)
  Povedala som si, ze kojenie je momentalne prednejsie ako moje chudnutie, ale uz zacinam prikrmovat, tak dufam, ze s mlieckom este budem malemu stacit.
  Miro, dakujem za silu, uz to nevidim so sebou tak tragicky a verim, ze v lete sa budem s kocarkom premavat v ladnych krivkach :))).
  Dik
  Lucia

 31. Vyborny clanok,mala som ten isty problrm,mam polrocne dieta,pribrala som 10 kil,chvalabohu,vynasli internet…Riadim sa podla Vas uz 5 den,mam 3 cm v pase menej….Som stastna,dodava mi to silu pokracovat dalej,super drzala som uz vela diet,ale tato je podlozena rozumnymi argumantmi,takymi logockymi,vazne..DIk.MAca

 32. Miro, fantazia. Len nedavno som si spisovala nieco podobne sama, kedze sa chystam do boja :)
  Toto je presne to co ja potrebujem – neviem ako ostatni, no mne staci vytvorit si spravny system, potom mi to uz ide.
  Vsak kazdy pozname na seba paky, ci nie? :))
  Vela zdaru.

 33. Idem bojovat

  nasla som tieto stranky a pozorne citam toto som uz davno potrebovala vediet. Chcem a musim schudnut a pomocou tychto rad sa to dufam podari. Zacala som vobec som neni hladna.Citim sa nasytena ale nie zatazeny zaludok.
  daaaaaaaaaakujem

 34. no je to hezke len to ete dodrzat uz som zacala a dufam ze mi to vydrzi nepotrebujem zhodit 20 kg :Dto by som uz asik bola podvyzivena ale takych 4-5 kilo by som potrebovala a najme s brucha tam asi vydno tych 4-5 kilo a mozno trocha na stehnach a to mi bude stacit mam 16 a vazim 54 kg dufam ze tych 4-5 kilo pojde dole drzte mi palce

 35. Je to vsetko pravda a skutocne schudnut a udrzat si to sa inym sposobom neda…diety su kratkodobe a potom ked sa len pozrieme na jedlo, mame vsetko spat aj s urokmi…ja mam po 2 tehotenstvach v kt. som pribrala vyse 20 kg a opat som tymto sposobom schudla na povodnych 55kg a som sexi mamicka :D takze toto je jedina zarucena cesta…

 36. Ahoj Mirko,chcela by som sa ťa opýtať.Spomínaš tú zeleninu,tak mňa by zaujímalo,či namiesto normalnej zeleniny môžem jesť kyslú kapustu?lebo nie som velmi na zeleniny.

 37. giovana28 občas určite áno, ale nie často. nič jednostranné nebýva dobré.

 38. po recitani par clankov na tejto strane sa tesim na ten boj s nazvom chudnutie=D ukecala som aj kamosku tak to ideme skusit… drzte palceky=D

 39. k bodu 19 a 20 = najnovšie výskumy sú vraj také, že tá sviňa pneumatika – (vytvorená z tukových buniek majúcich neuveriteľnú schopnosť sa zväčšovať) sa správa ako samostatný orgán, vysielajúci do mozgu príkazy keď na ňu akýmkoľvek spôsobom siahnete – od neskutočnej únavy, ktorá vás núti spať, aby tento „orgán“ mal možnosť nerušene ukladať tuk a nie míňať energiu, nechuť hýbať sa…

 40. k bodu 30 – platiť za potraviny a ešte za výživové doplnky? kde na to vziať?

 41. k bodu 26 – poradila som sa niekoľkými lekármi, nakoniec som skončila u redktilu – na mňa pôsobil strašne, nemala som chuť jesť, ale o to viac pôsobil ako“viagra“, tak som vrátila späť ku kalkulačke

 42. POZOR NA CREATINE !!!
  TATO LATKA SPOSOBUJE, ZE SA V SVALOCH HROMADI VIAC VODY ….
  SRDCE JE TIEZ SVAL…. Takze pozor !!!
  citala som si forum uzivatelov Creatinu, su to vacsinou chlapy, ktory chceli rychlo nabrat silu a svaly… po 3-4 intenzivneho uzivania creatinu si zacali stazovat na zlyhavanie obliciek a bolesti srdca….

 43. no po dlhom zvažovaní a vyhováraní sa na celý svet začínam chudnúť…. nikdy som nepatril medzi ľudí ktorí mali nadváhu …. pribral som len za posledné tri roky cca 15kg a tu som po prečítaní tejto stránky zistil kde som robil chyby v stravovaní a v životospráve…. niektoré chyby človek len tuší, ale neurobí nič aby to zmenil…. každý sa potrebuje len poriadne nakopnúť a začať chudnúť….. zabudnúť na výhovorky za ktoré sa dá veľmi dlho skrývať….
  Mňa naštartovala manželka a priatelia rečami kde je ten štíhli chlap s pred troch rokov …. teraz je zo mňa pupkáč a rozhodol som sa to zmeniť tak mi držte palce …. ozvem sa po mesiaci aké budú výsledky…

 44. Help…
  mate tu nieco aj pre tehotne? Resp, neviete mi poradit, kolko kJ by som priblizne mala denne jest, aby som nevyzerala ako velryba? Lebo uz mi rastu plutvy :(
  Neviem, co sa so mnou deje cez toto tehotestvo, ci je to hormonmi, lebo mam problemy so stitnou zlazou…ale proste mam pocit, ze jem normalne…ano, doprajem si, ale v rozumnej miere…a tie kila ako keby sa mnozili…som v polke tehotenstva a uz mam 10 hore :( a to priberat sa ma az teraz…prosim, poradte mi, kolko kJ mam denne zjest a idem si to zase cele prestudovat…
  Dakujem
  L

 45. Ahojte, potrebovala by som od vas poradiť. nikdy som nemala problem s vahou až nejak psoeldný rok zacinm priberať napriek tomu že jem rovnakom ako dovtedy. Meriam 172cm a vazila som 58kg, momentale mam 63 a rada by soms avratila na povodnu vahu alebo aspon na 60kg. Po precitani clanku už vidim kde som robila chybu jem totiž malu a napsoledy okolo 16.00. Teraz chcem začat jest viac a pravidelne ale mam v hlavne nejaký blok ktorý neviem prekonať proste neviem pochopiť ako mozem schudnuť ked bduem ejst viac. Potrebovala by som hlavne poradiť co kedy jesť aby som enrobila dalsie chyby. Viete mi niekto napisať nejake tipy na ranajky desiatu obeda olovrant a veceru?dakujem velmi pekne!!!

 46. lenkaa26 je potrebné prečítať si o výžive nejakú tú knihu, pretože tie veci sú v súvislostiach. ak ješ primálo, telo si bude vytvárať rezervu do tuku a pritom môžeš byť podvyživená. no to sa nedá riešiť pár vetami v diskusii. musíš si to naštudovať.

 47. dakujem za odpoved, tak som sa snažila nieco precitat a pochopiť. Zistila som že som jedla dost malo oproti tomu co tu vidim. Treaz s asnažim jedlo rozdeliť minimalne do 5 davok za den. ranajaky: celozrné pecicvo so syrom rajnina uhora desiata : jablcko + nektarinka obed: snažim s ajest meso a ko priloha zelenina ovolvrant :jogurtový nápoj alebo acidko vecera: cottage + zelenina, vajicka +zelenina tuniak + zeleina, snažim sa vypiť tie 3 litre cistej vody. takto nejak by to malo vypadať? aby som azse nerobila niekde chybu a este viac si uskodim. pohyb nie je problem cvicim 4 krat do týždna- 2x spinning,1 x power joga 1 x BOSU dakujem vopred za odpoved.

 48. je to super stranka s uzitocnymi radami podanymi aj zabavnou a polopatistickou formou

 49. Ahoj :) Mám jednu otázku. Píše sa tu že prioritou pri chudnutí je racionálna strava. Lenže som ešte študent tak zjem proste to čo je navarené. Ale na druhej strane cvičenie ma baví :) Stravu jem každé 3 hodiny, aj ovocie a zeleninu,nedávam si velké porcie a pijem 3 litre čistej vody. Len to jedlo nemám presne odvážené,ani nijak premyslený jedálniček. Také sladké,slané,mastné jedlá nejem ani mi to nechutí :) Bolo by dobé keby som schudol približne 10-15 kíl za aký čas je v podstate jedno. Pohybu mám myslím dosť. každý den chodím pešo cca 45min. denne cvičím 1-1,5 hodiny. Dá sa aj takto schudnúť? Viacej pohybu aj ked tá strava nieje premyslená? Kolko týždnov/mesiacov by mi mohlo trvať takýmto štýlom dať dole tých 10 kíl? Mám to ako na hojdačke, schudnem 5 kíl potom ale príde vela učenia v škole a dva týžden nemám čas na cvičenie tak priberem naspať. Vdaka :)

 50. Martin

  Podľa môjho názoru potraviny nemusíš vážiť. Skôr si to len raz odváž a potom sa snaž dávať približne toľko na tanier. Ja tiež jedávam to čo je navarené, ale snažím sa toho zjesť čo najmenej. V podstate by som povedla, že ti máš nastavenú racionálnu stravu, podľa toho čo píšeš. Tých pár kilo nie je problém dať aj za mesiac dole. Maximálne ti to môže trvať 3 mesiace. Hlavne keď máš veľa učenia, nezabúdaj sa stravovať stále rovnako a ten pohyb tiež treba. Viem, že učiť sa a toto všetko je zaberák, ale snaž sa to dodržovať a bude všetko v pohode.

 51. Miro, mas moj obdiv, zacitala som sa do tvojich stranok. Vela noveho som sa nedozvedela zatial, ale par veci mi vrta v hlave uz dlhsie.
  Neviem sa nikde docitat, ako je mozne, ze cvicenim sa nechudne. Logicky, ked cvicim a jem rovnako, tak spalim viac energie a mala by som zacat chudnut. Ako je mozne, ze nie?
  Je nejaky rozdiel ci napr denne spalim o 500kcal viac ako ked jej o 500kcal menej zjem?
  Cvicim uz 4 mesiace takmer kazdy den (4 krat tyzdenne spinning a zvysne dni nieco menej narocne: bud pilates, posilnovanie alebo aspon 5-10km rychlou chodzou).
  Nie som tucna, ale som na hornej hranici BMI a rada by som sa dostala do stredu.
  Dalej nerozumiem ako je mozne, ze aj ked som jednu dobu (asi 3 mesiace) sledovala kcal co jem (nie rozlozenie sacharidov, tukov a bielkovin) a jedla som 1200-1400kcal denne (asi 5 krat som zjedla 3-4000). Neschudla som nic. Ked som ich prestala ratat, nepribrala som nic.

 52. Jana s cvičením je to takto: Cvičenie môže účinne stačiť na chudnutie AK človek bude jesť „normálne“ a cvičením spôsobí energetický „mínus“. To je dokonca ideálny spôsob chudnutia a to isté píšeš aj ty. Žiaľ, pre človeka, ktorý nevie nič o jedení je toto nereálny postup. Tuční zvyčajne jedávajú chybne a tam potom samotný rekreačný šport nie je riešením.

  Je lepšie ak namiesto 500 kcal budem cvičiť, ale od istej chvíle to neplatí, pretože priveľa športu žiada regeneráciu a ak tá nepríde, tak sa oslabí imunita. práve tie zhruba 2000 kJ je dobré nezjesť oproti normálu. to zaručí chudnutie. a k tomu šport v rozumných dávkach pre posilnenie zdravia.

  Diéta sledovania kalórií je tiež známa ako veľmi zlý nápad. Kým sa nesledujú aj bielkoviny sacharidy a tuk (+glykemický index) tak to zvyčajne dopadne katastrofálne.

 53. Miro a co moze byt teda dovodom, ze ani po 4 mesiacoch takeho cvicenia som neschudla? Kila, ani centimetre. Tvar tela sa troska zmenil. Urcite nejem viac, skor sa snazim vecerat zdravsie – vacsinou zeleninovo-bielkovinove polievky.
  A vies este poradit, co je mensie zlo: priniest si jedlo z domu, ale jest ho v strese, dvihat telefony s plnymi ustami prip. jest niekde na ulici na stojaka alebo jest nieco menej zdrave, v com neviem, co presne je, ale v klude v restauracii (cestoviny napr).

 54. Jana ak je čo chudnúť a nechudne sa, tak je chyba v stravovaní. Jedlo by som asi jedol radšej domáce, v reštaurácii to nebýva práve vhodné. určite nie je nutné jesť počas telefonovania, ale v pracovnej prestávke.

 55. Miro, ja to mam proste v praci tak – ak cez prestavku zvoni telefon, musim ho dvihnut, nemam zvlast miestnost na jedenie. Tak vacsinou chodim von, aspon sa troska prejdem.
  No musim cosi vykoumat s tou stravou, ale som sklamana, ze ze ten prijem – vydaj nefunguje tak cisto matematicky akoby sa zdalo.

 56. Jana príjem výdaj funguje celkom spoľahlivo. Väčšinou nefunguje ak sa príjem odhadne a podcení a výdaj precení. Potom si človek s pocitom vrcholového športovca dovolí zjesť viac, ako by mal. No a niektorí naopak oveľa menej, ako by mali.

 57. Ahoj Miro mam jednu otazku ze ci je dolezite aby boli v potrave sacharidy tuky a bielkoviny rozlozene v pomere rovnako v kazdom z 5 jedal alebo to az tak dolezite neni dakujem za odpoved

 58. lukas odporúča sa zvyčajne ráno mať trocha navýšené sacharidy a k večeru ich radšej škrtiť. Ale nestrieľa sa z toho. Treba skúsiť. Vysoko sacharidové jedlo však bude mať asi vyšší glykemický index a ak je aj s bielkovinami, zje sa menej sacharidov (matematika nepustí) a jednak aj to zníži glykemický index. Takže ja odporúčam radšej jedávať vyváženejšie jedlá ako nejaké oddelené typu na desiatu banány.

 59. Mirko dakujem za odpoved,este by som sa ta chcel opytat som muz mam 22 rokov meriam 178cm a vazim 92kg od januara som schudol 10kg vdaka tebe lenze teraz sa chudnutie zastavilo pijem 3l cistej vody denne ale asi jem prilis malo 6000kj/den a ked mam v robote sportester mi ukaze ze za sichtu spalim 15 000kj a ajtak to stoji co mam navisit jedalnicek? lebo bmi mi kaze jest denne 9000kj asi to bude pravda ze nieje pravda ze cim menej jes rychlejsie chudnes vsak dakujem

 60. lukas to je málo, ak tam je navyše manuálna práca. takto sa to nedá odpovedať, treba brať do úvahy aj to aká strava, kedy… najčastejšie je problém pri nepravidelnej strave. v 22 rokoch a pri manuálnej práci by aj 9000 kJ na deň malo stačiť na chudnutie s prehľadom. ak nie, niekde je chyba a treba ju nájsť. k lekárovi na testy a uistiť sa či to jedlo naozaj je toľko (vážené, nie odhad)

 61. od dneska idem skusit zvysit prijem tak ako mi ukazuje bmi radsej nech to ide pomalsie ako vobec,no jedlo si poctivo vazim uz vobec nesolim a sladke uz ani neviem ako chuti dakujem za odpoved

 62. lukas soľ dať preč je dobrý nápad, nie až tak kvôli chudnutiu, skôr pre zdravie. skúsil by som navýšiť zeleninu na maximum čo sa dá.

 63. Miro ked mam na tanieri pol tofu kopec zeleniny ale stale to nieje 1500kj/porcia mozem napriklad tych chybajucich 700kj co mi tam treba do 1500kj doplnit napriklad ze si chlipnem oliviveho oleja v tej hodnote teda 700kj lebo fakt niekedy mam uz plny tanier a stale mi napriklad 700kj chyba tak ci sa to moze tak doplnit

 64. lukas jasné, to je dokonca optimálny spôsob. jesť nízkotučnú stravu a tuk doťahovať prednostne z orechov, semien, avokáda, či kvalitných olejov.

 65. Miro, ďakujem Ti za tieto užitočné rady! Predtým som sa morila hladovkami a podobnými blbosťami. S tvojimi pokynmi som schudla 7 kíl za 7 týždňov a ešte idem do júla ďalších 7. Dúfam, že aj mne a aj ostatným sa to podarí!

 66. Saš gratulujem, som rád, že sa podarilo, to tempo chudnutia je pekné, malo by byť dlhodobo udržateľné a držím palce, nech to vydrží.

 67. Zdravím Miro.
  Už som vám písala ďakovania za túto skvelú stránku a za to, že ste nielen mne ale aj iným ľuďom otvorili oči a povedali to, čo sme ani len netušili, že môže byť také jednoduché. Vďaka za to, že konečne nie som hladná, jem pestrú a vyváženú stravu a chudnem. Môj cieľ bol od januára do augusta 10kg… No je máj a ja mám 10 kg dolu, cítim sa výborne a udržiavam si 62 kg už mesiac..Je však niečo, čo sa ešte chcem opýtať. Je viditeľné ako som schudla a to nedá spať mojim kolegyniam, ktoré tiež túžia schudnúť. V čom je ale problém, ja im síce ukazujem vašu stránku, ale to nám nepomôže. V práci máme jeden úradný jazyk a tou je nemčina….pretože pracujem v zahraničí. Neponúka nám žiadnu možnosť preloženia stránky, aj keď vyhľadávame cez Google. Sľúbila som holkám, že sa na to opýtam….Takže…vedeli by ste s tým niečo urobiť, dať túto vašu stránku na zoznam stránok, ktoré sa budú prekladať do všetkých jazykov, pretože sme internacionálny tím.;-) Ďakujem pekne

 68. Daniela gratulujem k zhodeným kilám. Pokiaľ ide o preklad stránky tak automatický preklad je mizerný, skúšal som to v minulosti. V prehliadači sa dá nainštalovať google toolbae, alebo v google priamo je možnosť preložiť akúkoľvek stránku.

 69. Ďakujem za túto stránku. Po rokoch, keď som striedavo chudla a priberala ešte viac som pochopila koľko veľa chýb som robila. Teraz už viem, že chudnúť neznamená hladovať resp. jesť málo, vynechávať jedlá… Počas troch mesiacov som nebola ani raz hladná, snažím sa jesť pravidelne, pridala som trochu pohybu a prvých 6 kíl je fuč! Prestali mi chutiť nezdravé veci, ktoré som predtým milovala, keď jem pravidelne, nemám šancu vyhladnúť a mať vôbec na ne chuť. A prestala som myslieť na to, že držím diétu, pretože žiadnu nedržím, všetkým hovorím len to, že som sa naučila správne jesť – tajomstvo úspechu! Len ľudia sú leniví, vyhovárajú sa (taká som bola aj ja) a nedajú si poradiť. Prestala som si dávať krátkodobé ciele a sústredím sa na dlhodobé a verím, že o tri mesiace ma čaká podobný úspech. Ešte raz ďakujem!

 70. zuzka gratulujem, 6 kíl za 3 mesiace znie veľmi dobre. ak ste začali aj športovať, zrejme ste na tuku schudla oveľa viac, akurát máte viac svaloviny a tak váha nejde dole tak rýchlo ako centimetre. držím palce.

 71. veľmi pekne ďakujem za túto stránku. hneď si ju idem naštudovať. odkedy sa pametám mám veľké problémy s váhou a to mám len 14 rokov a mám nadváhu okolo 30 kg. viem že je to strašne veľa skúšala som všetko možné ale váha stále šla hore za jeden rok som dokonca pribrala až 10 kg. a myslím že sa na tom podpísalo aj moje okolie ktoré mi stále hovorí že si v puberte váha sa upraví sama. už viem že to tak nie je. a aj keď to bude trvať dlho idem na to (chudnutie) stále to bude lepšie ako priberať. ak by som pokračovala v priberaní ako doteraz stačil by rok dva a mala by som stovku a to ma desí. a tak ešte raz vám ďakujem za to že ste sa so mnou podelil o takýto podľa komentov účinný spôsob ako schudnúť. už len ostáva vyriešiť ako jesť keď varia rodičia a stravu v školskej jedálni. to dufam vyriešim cvičením a aj pitným režimom ktorý som nikdy nedodržiavala.

 72. Petra v tak mladom veku je chudnutie rizikové. Ak to berieš tak vážne, dám ti dva tipy. Kúp si nejakú knihu na tému detská obezita (neuraz sa, prosím) ale pre ľudí pod 18 platia iné zásady. Je dobré zastaviť priberanie a odporúčam, konzultuj to s lekárom a ak sa dá aj s trénerom. Nech zbytočným pokusom schudnúť veci nezhoršíš. Radím nechudnúť, ale snažiť sa o zdravý životný štýl, systematický pohyb a trpezlivo čakať čo to spraví s váhou. No čím menej o chudnutí budeš vedieť, tým väčšie chyby spravíš. Na tejto stránke sú zásady chudnutia skôr pre dospelých, takže sa nimi príliš neriaď. Si v raste, takže škrtením potravy by si si ublížila. Škrť len hlúposti. Mrkni na knihy od doktora Bukovského.

 73. doktorka ma sama nahnala do chudnutia. vraj akýmkolvek sposobom pokial nechcem mať zdravotné problémy… .

  nechcem si ale pokaziť telo hladovkami. to sa mi vobec nezdá. mám s nimi skusenosti ked som ich musela vytrpieť aj týžden pre pokazený žaludok. doktori povedali: nič nejesť len sucháre a čaj čo oboje neznášam a ešte mi predpísali tabletky po ktorých mi to strávilo bleskovým tempom čiže o 5 minut mi škvrkalo v žaludku tj. bola som hladná ale horko ťažko som do seba dostala ten suchár kde to viac.

  sám ste povedal že sa nimi nemám príliš riadiť. ale rady ako nejesť sladké či príliš mastné jedlá a nahradiť ich trebárs zeleninou znie celkom rozumne že asi nepriberiem a navyše dostanem do tela nejaké tie vitamíny.to je dosť samo o sebe si myslím. pitný režim som nedodržiavala tak to skúsim prinajmenšom mi to prečistí telo. moj denný pitný režim sa teraz pohyboval okolo jedného litra pretože som piť proste nepotrebovala a rozni vedci, doktori a neviem ešte kto odporučuju deťom aspon 2 litre denne tuším.

  tiež som sa hybala jedine v škole na telesnej sem tam von ku kamarátke ked už som nebola zavalená tým neskutočným množstvom uloh. fakt nechcem vedieť čo to bude teraz pred monitorom. a ešte moj večný sprievodca kniha občas aj pero a papierový blok to je další pohyb mínus…no ale bývam na dedine takže občasná prechádzka by nazaškodila. :) navyše posledný rok na základke si treba užiť. aj tak sa tam raz pravdepodobne vrátim ako učitelka.

  teraz mi je fakt divné ako som žila, teda vlastne žijem. každú nedelu vyprážané, samé sladené vody (sirup, džús) atd. skusim tam aspon zaradiť nejaký ten pohyb, pitný režim, a aké také pravidelné stravovanie a uvidíme či to niečo spraví.

  a ospravedlnujem sa za román a že som si z vás nechtiac spravila denník. ďakujem za upozornenie a rady.

 74. Petra myslím, že uvažuješ dobre, hľadáš kde boli chyby, aj to, ako sa dajú vyriešiť. Nechceš diétovať, to je tiež dobrý znak a tak odporúčam investuj čas do štúdia. To sa väčšine žien nechce a potom si zhumpľujú metabolizmus chybnými pokusmi schudnúť. Takže veľa pohybu a zdravej stravy v množstve vhodnom pre tvoj vek – v množstve neporadím, nevyznám sa v tom. Skús nájsť niekoho na konzultáciu – spoľahlivý tréner, alebo obezitológ, ktorý sa venuje aj deťom.

 75. no keďže v škole neštudujem tj, nepotrebujem to aj tak sa učím na jednotky dvojky tak budem študovať zdravú výživu. :) jediný problém je v tom že každý hovorí niečo iné asi mi nakoniec neostane nič iné než to vyskúšať a pozorovať čo to so mnou urobí. býť sa nemusíte anorektička zo mňa nebude. úprimne ľutujem moje spolužiačky. sú kosť a koža a moria sa hladovkami

 76. hurá prišla som na to :D vypočítala som si kolko približne bielkovín, tukov, sacharidov a energie musím zjesť na môj vek a váhu. :) to študium fakt pomáha kto by to povedal. ešte si naštudujem čo čoho ktorá potravina obsahuje a idem na to. ale to až večer vonku je tak pekne tak sa idem prejsť :) na túto stránku sa budem neustále vraciať aby som sa naučila ďalšie veci a tak si vytvorím svoj zdravý životný štýl a snád sa mi vdaka nemu podarí aj schudnuť.

 77. Petra gratulujem. Počítanie je pár hodín namáhania mozgu a máš to na celý život potom. Volá sa to kompetencia. Ak niečo vieš robiť, robíš to správne a budeš mať dobré výsledky. Na tomto webe sa všetko podstatné naučíš, pár dní a vieš viac ako väčšina ľudí. Necieľ svoju snahu na chudnutie, ale na zdravý životný štýl. Inými slovami na zdravie. Chudnutie je len jeho malá podmnožina.

 78. Chcel by som sa Vás prosím opýtať, v akých dávkach ste užívali kreatín a kedy počas dňa?

  Ja rozmýšlam užívať kreatín monohydrát 2g/denne, bez nasycovacej fáze. Do posilky chodím už vyše roka každý tretí deň, chcel som každý druhý deň, ale cítil som že nevládzem veľmi.

  Čo som niekde vyčítal, tak príjem kreatínu v potrave je 2g na deň, preto si myslím, že 2g extra by úplne stačilo, čo poviete na to?

 79. Nikde som tu nenašla zmienku o káve.
  Môže sa piť pri chudnutí káva s mliekom, bez cukru?

 80. Magdaléna na kofeín sú zmiešané názory, zdá sa, že lepšie by bolo piť zelený čaj. ale káva by nemala podstatným spôsobom ovplyvniť výsledky. pokiaľ ide o mlieko, tak tých pár kvapiek nehrá úlohu, ak to neznamená že pijete kávu z dvojdecového pohára, kde je deci a pol plnotučného mlieka.

 81. ahoj Miro mam 172 cm a 76 kil, je pre mna vhodny beh?? skor myslim poklus,pomakkom podloží (les) vydrzim klusat aj 45 minut spotim sa aj za zadycham a je to celkom prijemne. len rozmyslam co na to moje klby – v zime aktivne lyžujem a v lete korculujem takze hadam by to mohlo byt ok.

 82. lixa žiaľ, nie som veštec. Neviem. Poraďte sa so svojím lekárom.

 83. eva to je veľmi vážna diagnóza. Odporúčam tú vec riešiť výhradne s vašim ošetrujúcim lekárom. Ako laik vám nemôžem ani trocha skúšať poradiť a ak by vám aj niekto iný naslepo cez internet radil, neverte mu! Moje rady o chudnutí sú totiž takpovediac univerzálne. Platia pre zdravých ľudí. Akonáhle sa do toho ale zamieša niektoré ochorenie, menia sa aj pravidlá hry na chudnutie. U človeka, ktorý trpí nejakou chorobou je NUTNÉ diskutovať nielen o chudnutí. Treba posúdiť, či chudnutie nebude pre telo predstavovať neprimeranú záťaž, ktorá by mohla zhoršiť zdravotný stav. Inými slovami – chudnutie nesmie priniesť viac škody, ako úžitku. Preto je nutné, aby o tom rozhodol lekár, ktorý vás pozná a kontroluje. Držte sa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.