BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Brutálna diéta zabije pevnú vôľu

Ak je diéta pritvrdá, vydržíte ju len krátko. Preto je brutálna diéta spravidla zlým nápadom. Ľudia si nadelia rôzne zákazy a obmedzenia. Lenže koľko dní chcete vydržať drastickú hladovku? 5 dní? 10 dní? Pretože chudnutie je proces tak na pol roka až rok. Za pár dní sa nič nestane ani keby ste boli v hladomorni.

Preto nie je dobrým nápadom robiť rôzne brutálne zásahy. Najviac totiž pri nich trpí to najcennejšie, čo máte pro chudnutí - pevná vôľa.

Ako si môžete zlepšiť pevnú vôľu?

Začneme ale od konca. Poznáte tie ženy, čo potrebujú rýchlo schudnúť? Najneskôr do plaviek a najlepšie už včera? Čo robia? Nasadia tvrdú diétu. Postavia sa na orbitrek a ťahajú naplno dve hodiny, kým nevypotia aspoň kýbel vody. A kým sa ho postojačky nedotýkajú jazykom. Potom spokojne odídu, ako víťazky. No o hodinu na to zlyhajú a dajú si čokoládovú tyčinku. Prečo?

Pretože takto sa dá blázniť. Nie však chudnúť. Chudnutie a zhadzovanie váhy z brucha je beh na príliš dlhú trať. Šprint tu nefunguje.

Pokiaľ chcete výsledky, spísal som niekoľko tipov, ako ich môžete dosiahnuť. Nepíšem to len z vlastnej skúsenosti. Je to podložené aj psychologickým výskumom.

Pevná vôľa drží len pokiaľ vládze

Je pomerne ľahké odhodlať sa a začať držať nejakú diétu. Alebo prestať jesť sladkosti. Alebo chodiť cvičiť. No ako plynie čas, vôľa slabne, odhodlanosti ubúda. Iste ste si všimli, že niekedy máte plno chuti vytrvať a odolať pokušeniam. Inokedy to vzdáte hneď.

  • Chcete zhodiť z brucha, ale dáte si tortu.
  • Chcete sa učiť po anglicky, ale čítate si Facebook.
  • Chcete cvičiť, ale radšej sa bavíte so sparingpartnerom.
  • Chcete pracovať, ale prokrastinujete.

Na to, ako odhodlane sa držíte nejakého nepohodlného režimu má vplyv aj únava.

  • Ak sme nevyspatí, rýchlo sa vzdávame náročných činností. Skôr polihujeme, alebo posedávame. Trebárs pred televíziou.
  • Ak sme unavení, nemáme túžbu niečo tvoriť. Skôr sme pasívni. Možno si prečítate nejaký článok v bulvári.
  • Ak sme vyčerpaní stresom, nemáme trpezlivosť. Túžime po výsledkoch. Chceme niečo hneď, alebo nič.

Uvedené body sú len príklady, ako rôzne sa vyčerpanie podpíše na našej aktivite. Ak sme vyčerpaní, máme proste slabšiu vôľu. Pre tých, čo chcú zhodiť z brucha sú najčastejšie v hre tieto problémy:

  1. Pritvrdý režim (či už diétny, alebo športový). V obidvoch prípadoch má človek pocit, že "niečo pre seba robí". To niečo je však veľmi tvrdé a tak ľahko vznikne pocit, že "si zaslúžime občas aj odmenu". Ak si ako odmenu dáte sladkosť, môže to často zmariť celé snaženie. Po diéte a tvrdom tréningu môže jedenie sladkostí spraviť viac škody, ako osohu. Ak si dáte po dvojhodinovej práci na orbitreku čokoládovú tyčinku, v podstate ste energeticky na nule. Tréning je síce fajn pre srdce a svaly, ale chudnutie ste si práve zrušili.
  2. Nedostatok spánku a relaxácie. Toto je zákernejší problém. Jeho prejavy si často nespojíte s príčinou. Možno do noci pozeráte televízor a potom skoro ráno musíte ísť do práce. Únava vám oslabí nielen pracovný výkon, ale aj vôľu. Celý deň vás to bude doslova priťahovať ku odpočinku. Telesnému, ak duševnému. Sú ľudia, ktorí sú chronicky úplne vyčerpaní - akurát o tom nevedia. Myslia si, že to je normálny stav. Dobrovoľne tak obmedzujú nielen svoj mentálny výkon, ale aj stav tela. Výmenou za čo? Za zúfalú snahu zažiť večer "ešte niečo". No a asi najhoršie sú na tom tí čo pracujú na zmeny. Tam je vyčerpanie naozaj vážne.
  3. Nedostatok pozitívnych podnetov. Tretí bod súvisí s predošlými dvoma. Unaveného človeka len tak hneď niečo nepoteší. No a ak na to nasadíte nejakú tvrdšiu diétu na chudnutie, tak dovidenia dobrá nálada. Výsledok? Je len otázkou krátkeho času a od zlosti všetkým "praštíte".

Ako sa tomu dá predísť?

Nesmiete vyčerpať svoju pevnú vôľu. Vaša mentálna kapacita má limity.

Príklad: Vysokoškoláci často idú v režime, že počas prednáškového obdobia sa tak trocha flákajú. Potom príde sezóna skúšok a zrazu sa učia hlboko do noci. V tomto období sú mentálne vyčerpaní. Nečudo, že najčastejšie vtedy sa napchávajú sladkosťami, alebo robia chyby, ktoré by inak nespravili. Jednoducho hlava sa unaví a potom už nefunguje tak, ako by mohla.

Predísť sa tomu dá tak, že ak plánujete podávať veľký výkon "hlavou", počítajte s primeraným časom na regeneráciu.

  • Potrebujete viac spánku.
  • Potrebujete viac energie, ale správnej. Ovsené vločky áno, sladkosti nie.
  • Nesmiete v rovnakom čase skúšať riešiť ešte aj iné vážne úlohy.
  • Nesmiete zároveň skúšať nejakú brutálnu diétu (málo energie vám neprospeje) - myslite na to, že mozog má spotrebu.

Ak teda chcete výsledky, počítajte s tým, že ste len človek. Ak sa učíte, nepokúšajte sa zároveň robiť iné vyčerpávajúce činnosti.

Tým si zaistíte, že vaša vôľa má šancu zostať čo najpevnejšia. Reálne však vieme, že občas to nefunguje. Niekedy človek zlyhá aj tak. Potom je na rade otázka:

Kam dopadnete, ak vás pevná vôľa už neudrží?

Ak vám zlyhá pevná vôľa, začnete asi robiť niečo, čo by ste akože nemali, alebo nechceli. Je otázne, čo to bude.

  • Máte v chladničke klobásky, alebo tofu?
  • V poličke máte dobošky, alebo knekebrot?
  • Na stole máte banány, alebo paradajky?

Na týchto príkladoch sa dá pekne ilustrovať, čo sa bude diať. Ak máte poruke pomerne vhodné potraviny a zlyhá vám pevná vôľa, asi si dáte niečo vhodné, len v nevhodnom čase. Alebo v nevhodnom množstve. Asi to nebude taká tragédia, ako keď máte poruke tortu.

V tomto videu som rozprával na tému, ako môže vyčerpanie pozitívnych pocitov vôľu celkom oslabiť.

Predstavte si to, ako vychodený chodníček v trávniku. Bude pohodlnejšie ísť po ňom, než sa predierať trávou. Ak zápasíte s nejakým predsavzatím, vždy vás to bude ťahať na vyšliapanú cestu. Čím ťažšie sa na ňu vrátite, tým väčšia šanca je, že svoje predsavzatia aj splníte.

Akými spôsobmi sa dá zabrániť tomu, aby ste sa nevrátili do vyjazdených koľají?

  • Nemajte poruke žiadne lákadlá, sladkosti, či iné nevhodné jedlá.
  • Všetci vaši známi by mali vedieť, že sa snažíte zhodiť z brucha. O to menej vás (dúfajme) budú ponúkať. (Blbci a starí rodičia s tým nikdy neprestanú.)
  • Všetky jedlá a nevhodné zvlášť si zapisujte, alebo aj fotografujte. Môže vás to zabrzdiť.
  • Udržiavajte sa v stave úplného a trvalého nasýtenia. Zelenina ku každému jedlu poslúži podobne ako bandáž žalúdka.

To všetko vám pomôže zmierniť následky prípadného "polĺznutia".

V tomto videu hovorím o pevnej vôli a motivácii pri chudnutí.

Zabudnite na tvrdú diétu

Príliš prísny diétny režim je presne to, čomu sa treba vyhnúť. Áno, prísna diéta naozaj má rýchly účinok. Kilá idú dolu. Ale aj nálada klesne na bod mrazu. Vyčerpáva to vašu energiu a to aj tú psychickú. Idete na hranicu. To sa dá vydržať. Často však len do prvej neplánovanej záťaže. S niekým sa pohádate, niečo sa nepodarí. Práve v tej chvíli mnohým "prasknú nervy" a prestanú sa ovládať.

Príliš prísna diéta navyše vplýva na telo aj fyziologicky. Jednoducho mozog bude pýtať potravu. Tak sme nastavení. Preto pri chudnutí sú oveľa efektívnejšie skôr pomalé postupy. Normálne jedlo, možno o málo "podstrelené". Alebo ešte lepšie normálne jedlo + asi hodina rýchlej chôdze navyše. Tá hodina chôdze spraví dostatočné energetické mínus na to, aby ste chudli aj bez diéty!

Nepríjemné je to, že ľudia len málokedy vedia, čo to znamená "normálne" množstvo jedla.

Vynechajte agresívny šport

To isté sa týka príliš intenzívneho tréningu. Aj tu je v hre vyčerpanie. Ak to preženiete, ide dole nielen imunita, ale aj schopnosť regenerácie. Stúpa únava a neskôr sa to môže prejaviť práve v podobe "úletov".

Navyše príliš tvrdý tréning je dobrý skôr na splnenie iných tréningových cieľov. Najmä na rast svalov! Ak zamýšľate, aby vám rástli svaly, potom je vysoká intenzita tréningovej záťaže dobrým postupom. Ak ale chcete, aby ubúdal tuk, potom je vhodné skôr aeróbne zaťaženie, často na spodnej hranici. Teda niekde okolo 60 až 70 percent maximálnej tepovej frekvencie. V takom zaťažení sa asi po 20 minútach tréningu postupne začne čoraz viac prepínať zdroj energie z krvného cukru na tuk. Po 40 minúte tréningu už väčšia časť energie potrebnej na tréning beží z tukových zásob.

Navyše tvrdší tréning - tým, že spáli veľa krvného cukru a rýchlo spôsobí hypoglykémiu.

  • Ak sa po tréningu chvejete a zjedli by ste čokoľvek, je to ten prípad. V stave hypoglykémie strácame sebakontrolu. To je presne to, čo nechceme.
  • Naopak, ak po tréningu ešte máte energiu, čulosť a vlastne ani nie ste hladní, tak to je signál, že ste cvičili správne. Pálili ste tuk, menej cukru.

Ak teda vidíte ženy ako na hranici infarktu cvičia zumbu, neopakujte po nich. Mnohé skončia po tréningu na krémešoch. Mladé žený také tempo utiahnu. V strednom veku je lepšie ísť oveľa opatrnejšie.

Ak chcete schudnúť, potrebujete spať

Nuž a nakoniec si skúste spraviť aj prehľad o tom, koľko spávate. Malo by to byť okolo 8 hodín. Toto je individuálne. Niekomu stačí 7 hodín. Niekto potrebuje viac. Kratší spánok však spravidla znamená väčšie riziko únavy, ako sme už o tom písali. Mimochodom ani viac spánku nie je vždy zdravé, výrazne nad 8 hodín spánku už tiež nemusí byť zdravé. Ak chcete schudnúť z brucha, kontrolujte svoj spánok.

Ak sa budíte nevyspatí, je niekde chyba.

Spánok je potrebné dať si do poriadku.

Ak teda chcete zhodiť z brucha, je dobré zapojiť pevnú vôľu a následne svoje rozhodnutie aj posilniť opatreniami. Čím dlhšie sa vám podarí držať sa v správnom režime, tým lepšie výsledky môžete očakávať. No a aby ste "to vydržali", nemalo by byť "utrpenie" spojené s chudnutím príliš tvrdé. Preto nie brutálne diéty a nezmyselné požiadavky na vlastný výkon.

Niekoľko ďalších tipov:

Viac info:

Napísal
Miro Veselý 
26. januára 2020
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.