BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Zásady jedenia pri rýchlom chudnutí

Ak sa rozhodnete pre rýchle chudnutie, môžete trocha upraviť svoju stravu. Znížime tuk, bielkoviny dáme skôr na úroveň ako keby ste nemuseli chudnúť a sacharidy budú len komplexné. V takomto režime by ste mali dosiahnuť rýchle chudnutie pomerne ľahko. Dôležité však je, aby ste týmto spôsobom nechudni dlho.

Rýchle chudnutie nesmie trvať dlhšie ako 2 až 3 týždne.

Cieľom je že možno vás to trocha zmotivuje a navnadí. Ale po necelom mesiaci odporúčam začnite pridávať viac stravy a pohybu. V opačnom prípade hrozí, že sa vaše chudnutie začne pozvoľna spomaľovať. To bude kopírovať metabolizmus, ktorý sa vlastne "potichu" spomaľuje. Jednoducho - rýchle chudnutie je zvyčajne pre zdravie rizikové.

 • Ak totiž ste veľmi obézni, nemusíte robiť žiadne opatrenia aby ste chudnutie urýchlili. Racionálna strava, pohyb a trpezlivosť. Aj tak pôjdú kilá a centimetre dole.
 • Horšie to býva u žien, ktoré sú vlastne skoro štíhle. Len si chcú vylepšiť postavu a to rýchlo. Práve pre ne je akékoľvek rýchle chudnutie nebezpečné.

Ak teda nemusíte, nepokúšajte sa urýchľovať procesy v tele. Skôr chudnite pomaly! Ak si ale nedáte povedať, tak tu je pár tipov, čo môžete spraviť.

Každý deň zjete 3 hlavné jedlá a 2 až 3 drobnejšie. Medzi jedlami nemôžete robiť žiadne výnimky typu dať si nejakú dobrotu, chutnať iné jedlo, či zobnúť si nejaký keksík.

Nie, nevadilo by, keby ste si dali jednu slanú tyčinku. Lenže zo skúsenosti viem, že ak si dáte jednu, za pár hodín zistíte, že ste ich zjedli všetky. Navyše ak si zvyknete že občas sa smie „zobkať“, stane sa to bežnou praxou. Potom si ani nevšimnete a za poobedie si:

 • Dáte trocha slaných tyčiniek. Jednu, dve. (V skutočnosti pol sáčku, ale nie naraz.)
 • Ochutnáte kúsok bábovky u sestry. Tenulinký že cezeň vidieť. Fakticky, určite nie viac ako 200 gramov.
 • Dopijete dno pohára sladkej limonády aby ste ten pohár mohli umyť. Ako seriózne len hlt. Nie viac ako deci a pol.
 • Dáte kávu s trochou smotany a trochou cukru. Ale fakt, len jednu. Len dnes!
 • Pri televízii si dáte na dno hrste pukancov. Čestné slovo nie viac ako 10 kúskov. Vážne! (Alebo to bolo 10 hrstí až do vyprázdnenia misky?)

Takéto drobnosti a výnimky sa ľahko začínajú šíriť a za krátky čas si uvedomíte, že chudnutie sa nedarí.

Preto ak chcete rýchle výsledky, budete musieť byť na seba nekompromisne prísni.

Pestrosť stravy

Všade počúvate, ako sa máme stravovať pestro! Prípadne vyvážene. Počas rýchleho chudnutia sa sústredíme na to, aby ste mali vyvážený prísun živín. Je dôležité zhruba dodržiavať príjem bielkovín, sacharidov a tuku. Netreba presne. Ale treba sa k tomu denne blížiť.

Pestrosť stravy je pri rýchlom chudnutí ďalšia kapitola sama o sebe. Aj pri pomalom.

Ideálne by bolo, aby ste tieto odporúčania ani nečítali. Dajte to ako úlohu svojmu kuchárovi. Nech sa on stará o to, že na tanieri budete mať raz to a inokedy ono. Najmä ak máte rozpočet nejakých 100 eur na deň na stravu, určite to nebude problém.

My, všetci ostatní nemáme kuchára, nemáme veľa času na varenie a rozpočet tiež nepustí. Preto sa nebudeme stravovať tak pestro, ako by sme možno chceli. Ak si dnes uvaríte obed a nie je vás doma osem, tak je rozumné obed navariť aj na 2 dni. Zabudnite na pestrosť v tom zmysle, že každé jedlo musí byť iné.

Pokojne 3 dni jedzte tie cestoviny, čo ste si spravili. Potom ďalšie 3 dni môžete jesť tú polievku s chlebom. A tak ďalej.

Preto vám v rozpise jedál nenapíšem klasický jedálniček, v ktorom je predpísané všetko. To by ste aj tak nedodržiavali. Dostanete zoznam raňajok, obedov a večerí. Ktorúkoľvek môžete zjesť kedykoľvek. Keď chcete, opakujte jedno jedlo stále dookola.

Ak vám niečo chutí, jedzte to! Nebojte sa „jednotvárnej“ stravy. Nič sa nestane. Ak máte obdobie kedy vám ide na chuť kusku, robte si ho trebárs aj denne. Z vlastnej skúsenosti viem, že také „záchvaty“ pominú a jedného dňa zistíte, že vám kuskus už nejde na chuť. A to je vhodný čas uvariť si zas niečo iné.

Takže žiaden strach. Jedzte to, čo vám chutí, čo sa dá ľahko zohnať v obchode a rýchlo pripraviť.

Dôležité je, aby ste čo najviac a najčastejšie jedli zeleninu a ovocie. Najlepšie, ak ku každému jedlu pridáte aj jeden kus rastliny „made in čistá príroda“. A keďže na tejto planétke je to už s čistotou prírody trocha problém, tak proste kúpte to najlepšie čo sa dá.

Cena za jedlo pri rýchlom chudnutí

Ďalším faktorom, ktorý nás limituje je cena. Ono sa ľahko píše o tom by sme kupovali to najlepšie čo sa dá, podľa možnosti eko-bio-natural-individual. Ale rodinný rozpočet často neumožní siahnuť po takom výbere surovín, aký by sme chceli. Čo potom? Nenavyberáte si.

Jediná úľava na ktorú treba myslieť je množstvo. Počas rýchleho chudnutia toho zjete o niečo menej, než kým ste boli tuční. Ono sa to nezdá, ale aj tie lacné maškrty keď sa spočítajú, vznikne nejaká suma...

Pri nákupe potravín určených na chudnutie potom môžete kalkulovať s tým, že síce kupujete drahšie veci, ale dosť malé množstvá.

Ak máte s cenou za jedlo problém, mám pre vás dobrú správu. Strukoviny. Pri chudnutí sa nám hodia a ich cena je veľmi príťažlivá. (Ak ich teda nekupujete luxusne balené a už uvarené v plechovke.) Na Slovensku patria k tradičným jedlám a v zdravej výžive sú tiež vítaným hosťom.

Dostupnosť jedla

Háklivá ja aj téma dostupnosti. Ono sa ľahko povie aby ste si denne dali jablko. Potom ste ale večer po práci ale v hypermarkete. Zakrádate sa okolo čerstvo splesnenej zeleniny a skoro nahnitých jabĺk... To sa zle vyberá najmenej zvädnutá kápia medzi scvrknutými.

Aj tomu potom musíte prispôsobiť jedálniček na rýchle chudnutie. Niekedy to znamená kupovať len raz za dlhší čas na mieste, kde je slušný výber. Možno na trhu, možno niekde u farmára, alebo cestou cez niektorú dedinu na námestí.

Počas chudnutia platí zásada plánovania vopred. Nemôžete počítať s tým že večer sa niečo nájde. Nič sa nenájde. Vy si musíte na večer niečo pripraviť.

Ak teda bývate v mieste, kde je malý výber, plánujte rovno niekoľko dní jedla dopredu. Napríklad u nás pod domom sú do noci otvorené  malé potraviny s veľkým výberom. S veľkým výberom alkoholu, čipsov, drogérie, maškŕt. Vhodných potravín tam nájdete len zopár a čerstvé potraviny vo večerných hodinách nebývajú. Majú síce prekrásne ovocie a zeleninu farieb dúhy, ale tie sú nalepené na plagátoch. V aktuálnej ponuke majú zvädnuté kaleráby veľkosti prepeličích vajíčok...

Ak teda stojíte niekde v predajni bezradní a nešťastní, potom je nutné, aby ste svoju stravu plánovali. Zásoby do chladničky a budete mať prácu navyše ako to riadiť. Ale to je cena za rýchle chudnutie.

Čas prípravy

Nakoniec ešte to, čo kúpite treba aj uvariť.

Samozrejme, ak by som chcel urobiť dojem, nebol by to problém. Mnohí autori sa radi predvedú, aké rafinované jedlá dokážu vymyslieť. 20 ingrediencií, hodina v kuchyni a vznikne výborné jedlo.

Lenže presne to my nechceme. Nechceme zabíjať čas varením. Navyše varenie zložitejších jedál znamená ochutnávanie a to sa nám tiež nehodí. No a navyše príliš zaujímavé jedlo si len žiada aby ste si dali viac.

Rýchle chudnutie teda znamená aj rýchle jedlo. Môj otec to nazýva turistická strava – ja si totiž bežne spravím chlieb s niečím a to úplne stačí. Naši rodičia ešte žili v presvedčení, že jediná správna strava ja strava varená. Lenže klasické varené jedlá vyžadujú veľa práce. V minulosti bolo normálne, že gazdiná bola celý deň doma. Varila, starala sa o domácnosť.

Dnes asi všetci pracujeme a nemá zmysel hodinu variť, ak sa zdravé jedlo dá spáchať za pár minút.

Práve také primitívne recepty na varenie vám odporúčam používať. Je to možno fádne, ale má to výsledky. Aj na striedmu stravu sa dá navyknúť. Viem, efektnejšie je dopriať si grilovačky a sladkosti. Ale tu sa bavíme o tom, ako rýchlo schudnúť. Nie o tom, ako sa dobre najesť.

Kedy a ako jesť?

Normálne sa riaďte týmto návodom na rýchle chudnutie:

 • Keď vstanete, dajte si pohár vody.
 • Do pol hodinky potom zjedzte raňajky.
 • Zhruba 3 hodiny po raňajkách zjedzte desiatu
 • Zhruba 3 hodiny po desiatej je na rade obed.
 • Zhruba 3 hodiny po obede olovrant.
 • Zhruba 3 hodiny po olovrante večera.
 • Medzi jedlami po troche vypite primerané množstvo vody!

Prečo tento rozpis píšem práve takto? Pretože niekto vstáva o šiestej, či siedmej ráno a potom má „normálny deň“. Lenže niektorí ľudia pracujú na zmeny. A tam potom ráno začína raz skoro popoludní a inokedy dokonca až večer.

V prípade že pracujete na zmeny platia trocha iné pravidlá hry. Podrobnejšie som o nich písal tu: chudnutie a práca na zmeny a v knihe Jedálniček na chudnutie.

Raňajky

Na raňajky sa nebojte najesť. Možno dokonca o chlp viac, než by ste mali. Práve tu máte najväčší priestor na rôzne diétne chybyčky. Dáte trocha viac tuku, ako by som odporúčal? Ráno to nevadí. Zjete 5 plátkov celozrnného chleba namiesto štyroch? Ráno to nevadí. Hodíte do kaše k malej drstičke orechov ešte zo dva navyše, keď sa nikto nedíva? Tak budete mať tajomstvo. Ale predpokladám, že po raňajkách nepôjdete spať!

Ak budete celé predpoludnie pracovať, nemusíte sa báť raňajkovať.

K raňajkám len 2 tipy:

 • Vyberte si také, čo sa vám robia čo najľahšie a rýchlo.
 • Vyberte si také, po ktorých sa cítite celé dopoludnie skvelo.

Skúste si viaceré raňajky. Kaše, müsli, chlieb s niečím, jogurt s niečím... Pozorujte, čo to robí. Dobré sú také raňajky po ktorých

 • zabudnete na jedenie a desiata sa vám ešte veľmi ani nechce jesť (ale zjedzte ju!
 • Celé dopoludnie ste čulí, v dobrej nálade a bez ťažkostí typu meluzín, vetrov, vypúšťania holubičiek či iného nadúvania.

Akékoľvek tráviace ťažkosti sú signálom, že toto jedlo nie je vhodné. Platí to nielen o raňajkách.

No a ak sa vám niečo už osvedčí, potom to môžete opakovať kým vám to funguje.

Desiata

Na desiatu pri normálnom chudnutí odporúčam jesť normálne jedlo. Energeticky a výživovo rovnaké, ako každé iné z denných jedál.

Pri rýchlom chudnutí počítame s tým, že chcete v čo najkratšom čase vidieť nejaké výsledky a tak desiata bude ľahká.

Hlavná funkcia desiatej bude:

 • Naplniť brucho, aby ste náhodou nepocítili hlad a s ním túžbu po sladkostiach či maškrtení.
 • Dodať telu batériu nie veľmi rýchlych sacharidov. To vám pridá na druhú časť predpoludnia dávku energie na prácu.
 • Dodať do tela vitamíny, minerály a iné radovákny obsiahnuté v ovocí.

Zatiaľ čo zeleninu budeme jesť na raňajky, obed a večeru, ovocie si doprajeme na desiatu a olovrant.

Základnou zbraňou budú jablká. Na desiatu si dajte jedno väčšie jablko. Alebo dve menšie. A to je všetko, to je vaša desiata. Zjesť, ďalej pracovať!

Pokiaľ ste na pracovisku, kde je problém „chrúmať“ jablko, tak si ho doma môžete nakrájať na menšie kusy.

 

Tie si dajte do téglika a to potom zjete v práci. A pokiaľ je váš zamestnávateľ had, nechce vám dovoliť jesť počas práce. Tak si skočte na WC a zjedzte to v kabínke. No a ak vám to pripadá pnižujúce, tak áno. Je ponižujúce pracovať pre psychopata, ktorý nerozumie tomu, že pracovník potrebuje jedlo. Ale nevravte, že je to chyba jedálnička na chudnutie, alebo Mira Veselého keď vám káže aby ste jedli desiatu.

Pokiaľ by ste zistili, že toto vám nestačí, nestačí a nestačí, tak si k tomu môžete dať hrsť sójových vločiek. Dostať ich skoro všade a dajú sa zjesť „len tak“. Nemajú zlú chuť. Bezpečne vás zasýti aj jedna hrsť a energeticky je to celkom v poriadku.

Tu a tam sa stane, že nezoženiete pekné jablká. Potom si na desiatu kúpte čokoľvek iné. Čerešne, kiwi, ananás, melón či avokádo.

Na desiatu si občas môžete dať aj sladké druhy ovocia ako banán alebo hrozno, ale málo. Preto je výhodnejšie počas rýchleho chudnutia si ich zakázať a nemusíte nad ničím rozmýšľať. Neskôr keď prejdete na zdravú stravu už môžete občas aj sladké druhy ovocia.

Obed

Obedy možno budete mať riešené v závodnej jedálni. Alebo inou formou spoločného stravovania. Dajte tomu šancu. Skúste, či by to fungovalo. Ak to nebude veľmi mastné, môžete si spraviť vlastné kombinácie.

Napríklad k mäsu si nedajte bielu knedľu, či bielu ryžu. Doneste si vlastný celozrnný chlieb a zjedzte ho so šťavou a mäsom.

Ak sa to kombinovať nedá, potom si musíte nosiť do práce vlastné obedy. Nech si kolegovia o tom myslia čo chcú.

Obedy tiež môžu byť poriadne a sýte. Na obed by ste mali zjesť zhruba toľko energie a jedla, ako by ste mali. Ak na raňajky si môžete potichu pridať, na obed už radšej nie.

Ak chcete rýchlo schudnúť a predsa len si pridať, na obed to ešte môže byť. Najmä, ak vás čaká pracovné popoludnie. Potom je vhodné možno o málinko prekročiť sacharidy. Tuk už ale radšej nepridávajte viac, než treba.

Olovrant

Na olovrant spravte to čo na desiatu. Namiesto jablka však zjedzte jeden veľký pomaranč. Alebo dva menšie.

Pokiaľ sa vám viac páči jesť pomaranč doobeda a poobede jablko, pokojne si to zmeňte.

Aj tu platí, že ak si pomaranč doma očistíte a rozmesiačikujete, bude sa vám jesť diskrétne aj medzi ľuďmi. Značne to obmedzí kvapkanie, ani lepkavé prsty.

Aj olovrant pri rýchlom chudnutí má upchať silážnu jamu a dodať do nej nejaké živiny, energiu a vitamíny.

Samozrejme, pomaranč považujte za optimálny príklad. Lenže občas nebudú mať pekné pomaranče. Vtedy si kúpte niečo iné pekné. Trebárs grep (ak neberiete lieky, ktoré sa s grepmi nesmú kombinovať!), jahody, mandarínky, slivky, či čokoľvek iné čo vám pôjde na chuť. Menej sladké druhy sú pri rýchlom chudnutí výhodnejšie.

Večera

Pri večeri už začínate brzdiť. Môžete ju zjesť tak, ako má byť. Ale ak chcete dosiahnuť rýchle chudnutie, potom môžete jemne obmedzovať sacharidy. Predpokladám, že večer už nebudete prenášať tehly, ani rýľovať pozemok. Tuky sme už obmedzili všeobecne, pretože pre rýchle chudnutie je to dôležité a ak ich aj na večeru dáte lakomejšie, nič sa nestane. Veď na raňajky ste si možno dali o trocha viac.

A tak na večeru nám bude ako najlogickejšie jedlo zvyčajne vychádzať šalát. Množstvo zeleniny vás poriadne zasýti, nehovoriac o tom, že je to aj zdravé. V šaláte môže byť trebárs cícer, alebo fazuľka a na chuť trocha parmezánu. Mrzuté akurát je, že nemôžeme olejovať až tak, ako by bolo veľmi chutné.

Na večeru môžete pokojne jesť to čo zostane z obeda. Je lacnejšie, ak si navaríte dve či štyri porcie jedla a potom ich jednoducho 2 dni budete postupne jesť.

Druhá večera

Pokiaľ chcete dosiahnuť rýchle chudnutie, na druhú večeru zabudnite. Výhodné bude, ak pôjdete zaspávať viac či menej hladní.

Výnimku tvorí situácia, kedy musíte cvičiť večer. Potom si večeru dáte až po tréningu.

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sa v noci budia na hlad, je to problém.

Dá sa spraviť tak, že pár dní si dajte ako druhú večeru kus jablka, alebo celé jablko. Alebo pochrúmajte surovú mrkvu či kaleráb. Bolo by ale lepšie aby ste sa zaťali.

Nočný hlad je zvyk!

Ak je niečo zvyk, tak rovnako ako ste si na to navykli tak si aj môžete odvyknúť. Nočné jedenie je nedisciplinovanosť.

Vydržte to a nejedzte. Aj keby ste pár nocí kvôli tomu nemali dobre spať. Telo si postupne odvykne od tohto neduhu. Verte mi, sám som patril k nočným jedákom. A tiež som si myslel, že bez klobásky o tretej v noci sa jednoducho nedá noc prečkať.

Ale dá! Najmä ak chcete dosiahnuť rýchle chudnutie, potrebujete v noci spať, nie jesť.

Pozor na vyžírky!

Nakoniec ešte jeden dôležitý typ. Ak chcete rýchlo schudnúť, musíte jest primerané množstvo jedla. Máte na desiatu nakrájané jablko? A vaša kolegynka nemá nič?

Niektorí ľudia sa neokúňajú vypýtať si kúsok a potom vám zjedia aj polovicu. V prípade, že máte vyrátané jedlo takmer na gramy, nedeľte sa oň.

Pokiaľ si ale všimnete hladné oči kolegyne, zoberte zajtra jedno jablko navyše a ponúknite jej ho! Pokojne s tým môžete počítať vopred. Ja viem, možno si kladiete otázku, prečo by ste mali vykrmovať nejakého kolegu. (alebo všetkých?). Ale verte mi, je lepšie darovať jedno jablko a to svoje si zjesť s dobrým pocitom, že nie som lakomec.

Možno poznáte tú situáciu kedy si ako jediní do práce donesiete jedlo. Všetci zabudnú, že schôdza bude dlhšia. A vám je trápne si to otvoriť, pretože by vám bolo nepríjemné, ako vám to závidia.

Takže na takéto účely je dobré vopred sa pripraviť. Nakúpte si nejaké lacnejšie a vhodné veci na ponúkanie. Bežné jablká, alebo knäckebrot, celozrnné plátky Active. Čokoľvek, čo je trvanlivé.

Potom môžete vyhlásiť že držíte diétu na rýchle schudnutie a tá vám prikazuje najesť sa. A ak sa oči kolegov zmenia na psie pohľady túžiace po maškrte, vytiahnite zo zásob niečo a ponúknite im to. Oni si nevšimnú, že tie zásoby kupujete len pre nich.

Zaplatíte tak možno mesačne pár eur navyše, ale zmení to vzťahy na pracovisku. To za to stojí.

Napísal
Miro Veselý 
2. októbra 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.