BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

BMI - Index telesnej hmotnosti

Index telesnej hmotnosti (anglicky Body Mass Index – skratka BMI) sa už dlho používa ako rýchla metóda stanovania zloženie tela. Často sa spája s posúdením miery obezity. Tento výpočet je dobrým vodítkom, ktoré platí pre priemerného človeka.

BMI neberie do úvahy zloženie ľudského tela, somatotyp, množstvo svalstva a tuku v tele. Preto je výpočet indexu telesnej hodnoty len orientačným číslom. Vzhľadom na to, že ide o mechanický prepočet, Body Mass Index nie je a nemôže byť presným údajom.

Index telesnej hmotnosti sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch.

Najjednoduchší spôsob výpočtu je na internete, ak si zadáte do kalkulačky BMI svoje údaje a obratom dostanete odpoveď. Alebo môžete veľmi rýchlo nahliadnuť do tejto tabuľky a nájsť si svoje výsledky.

Takto vyzerá BMI tabuľka podľa výšky a hmotnosti. Viete si rýchlo vypočítať aj bez kalkulačky, kde sa nachádzate. V minulosti sa na prepočet používali aj takéto pomôcky:

Toto je jeden zo starších prevodných systémov na výpočet BMI. Aj tu viete veľmi rýchlo vypočítať výsledok. Spravíte to takto:

V prvom kroku spojte číslo zodpovedajúce vašej výške s číslom zodpovedajúcim hmotnosti. Môžete použiť pravítko, alebo trebárs aj špajgľu.

Tam kde sa pretína výška a hmotnosť na výsledovej strednej čiare indexu telesnej hmotnosti, tam vidíte výsledok. Na obrázku je výsledkom normálne BMI.

Interpretácia výsledkov BMI

V tejto tabuľke som čísla zaokrúhlil. Matematici si môžu vytrhať všetky vlasy naraz, postupne, alebo navzájom, pretože správne by malo byť napísané napríklad 19,9 – 24,9 a ja som to zaokrúhlil. Tak nezúfajte.

  • BMI - menej, ako 19 = podváha. Podváha je pre zdravie veľmi nebezpečná. Ak vám kalkulačka BMI vypočíta tak nízke číslo, musíte vec rýchlo riešiť, najlepšie s lekárom. Podváha je pre zdravie neraz oveľa nebezpečnejšia, ako obezita.
  • BMI 20 – 25 = dobrý výsledok. V tejto oblasti by ste sa mali snažiť udržať svoje čísla. Čítajte však ďalej komentár k normánej hmotnosti.
  • BMI - viac, ako 25 = nadváha. Ak vám výpočet BMI ukáže nadváhu, nie je to žiadna tragédia. Mierne upravte svoj životný štýl. Hlavne sa začnite hýbať. Nepúšťajte sa do redukčných diét, stačí, ak zo stravy vylúčite najznámejšie "zakázané" jedlá - vyprážané, sladkosti, sladké malinovky, údeniny...
  • BMI - viac, ako 30 - 35 = obezita prvého stupňa. Ak spadáte do tejto kategórie, ihneď začnite meniť svoj životný štýl. Čo najskôr sa naučte ako schudnúť. Inak riskujete zdravie.
  • BMI - viac, ako 35 - 40 = obezita druhého stupňa.
  • BMI - viac, ako 40 = obezita tretieho stupňa.

Komentár k normálnemu BMI: Výsledok normálneho Body Mass Indexu si teraz ešte popíšme trocha podrobnejšie.

  • Čím ste mladší, tým nižšie by ste mali v rámci normálneho BMI byť. 20 ročný človek, ktorý má BMI okolo 20 na tom je asi veľmi dobre. Naopak však penzista by mal mať skôr číslo okolo 25.
  • Ideálne by ste mali trpieť aktívnym životným štýlom a teda vaše telo by malo byť pomerne svalnaté. Nie, netreba aby ste robili kulturistiku. Len sa snažte, aby BMI bolo vyššie vďaka ramenám a stehnám. Nie vďaka veľkému bruchu!
  • Na veľkých vzorkách populácie sa ukázalo, že pre zdravie je výhodnejšie pohybovať sa radšej v hornej časti normy, ako v spodnej. To znamená je lepšie mať BMI 24 a horšie mať 21. Táto štatistika nie je celkom presná. Ale ukazuje sa že mať trocha viac rezervného tuku je pre zdravie výhodné. Nie, to neznamená že máte trpieť nadváhu alebo dokonca obezitu. U starších ľudí však platí paradox, že tí najštíhlejší majú vyššie riziko úmrtia.
  • Ďalším paradoxom je, že ak ste obézni, dostanete síce ľahšie infarkt, ale s väčšou pravdepodobnosťou to prežijete. Obézni totiž prvý infarkt zvyčajne dostanú asi o 10 rokov skôr, než je zvykom. Mladšie telo si však asi dokáže ľahšie poradiť s týmto stavom. Na druhej strane to nechcem označiť za výhodu, ani za nič čím sa dá chváliť. ("Prvýkrát ma porazilo v štyridsaťpäťke, ale prežil som to...")

Z toho vyplýva, že kým máte pomerne normálne BMI, tak je vlastne možno aj fajn, ak máte trocha vyššie percento tuku v tele, než by sa vám páčilo. Optimálne asi je mať oproti ideálnej váhe trocha viac a to vďaka aktívne vybudovaným svalom a pokojne aj pár málo kilám tuku navyše.

Najmä sa nesnažte vydiétovať sa na extrémnu štíhlosť. Tá nie je zdravá. 

Chápem, že športovci potrebujú, aby boli ľahkí. Je rozdiel, či má bežať 80 kilový, alebo 74 kilový človek. Ak športovec ide na nejaké 3% tuku v tele, podá na súťaži lepší výkon. Nikto sa však už nezaoberá tým, či to je zdravé (zvyčajne nie je) a či to je dlhodobo udržateľné (zvyčajne nie je).

Proti konceptu, že pre zdravie je optimálne udržiavať si index telesnej hmotnosti niekde pri hornej strane normy stojí ďalšie tvrdenie. Ukazuje sa, že pre zdravie je optimálne, ak váš energetický príjem bude o veľmi málo menší, než by normálne mal byť.

Presnosť výpočtov BMI

Presnosť výpočtu Indexu telesnej hmotnosti je tak trocha problém. Na vstupe totiž máme len výšku a hmotnosť tela. To prináša niekoľko vážnych problémov.

  1. Výpočet neberie do úvahy somatotyp. Človek, ktorý je prirodzene zavalitý, ale nie obézny, dostane chybný výsledok.
  2. BMI nie je nastavené na ľudí, ktorí nie sú priemerní. Športovci majú chybné výsledky a obézny človek môže mať falošne skreslené čísla.

Kým máte telo v určitej štatistickej norme, vypočítate pomerne použiteľné číslo. Lenže kto už sám seba považuje za niekoho v štatistickej norme? Každý sme iný. Preto aj Body Mass Index musíte brať len ako pomocné číslo. Niečo napovie, ale nedozviete sa všetko.

Dokonca sa týmto spôsobom nedajú ani priebežne kontrolovať výsledky. Ak začnete chudnúť a zároveň cvičiť, môže sa stať, že BMI pôjde dole pomalšie, než váš skutočný problém – vnútrobrušný tuk.

Na tomto obrázku vidíte príklad, kedy dvaja ľudia môžu vážiť zhruba rovnakých 130 kíl. Ak majú rovnakú výšku aj hmotnosť, budú mať rovnaké BMI. Index telesnej hmotnosti teda budú mať obidvaja v červených číslach ako ťažšia obezita.

Majster sveta v kulturistike
alebo
majster sveta v prepínaní kanálov na televízore.

Tipnite si, ktorý z nich bude čulejší, zdravší, vitálnejší.

Pozrime sa teraz podrobnejšie na porovnanie športovca a obézneho. Najmä z pohľadu toho ako to ovplyvní Index telesnej hmotnosti.

Ako môže BMI klamať, ak ste športovci

V prvom rade sa teda najskôr zamerajme na zdravých ľudí. Čím intenzívnejšie a pravidelne športujete, tým menej je to dnes bežné. Tým pádom nie ste v norme.

Športovec totiž spravidla má iné zloženie tela, než človek fotelkový (homo fotelkus).

Športovec má väčší objem aktívnej hmoty. To je svalovina, kostná hmota a dokonca aj o niečo viac krvi v obehu. Tieto telesné zložky sú relatívne ťažké.

  1. Viac svalov = hmotnosť plus. Nemusí byť vidieť, že ste nejakí svalnáči, ale nárast aktívnej telesnej hmoty už odvážite. To sa podpíše na vašom indexe telesnej hmotnosti.
  2. Ak športujete, nemáte v tele veľa tuku. Mnoho športovcov má okolo 3 až 5 percent telesného tuku. Oproti bežnej populácii sú teda nezvyklo štíhli. Aj to je vlastne niečo, čo športovcov stavia tak trocha mimo normu. Pri výpočte BMI sa totiž predpokladá, že normálne je mať možno 15 až 20 percent telesného tuku.

Športovec teda bude mať falošne vysoký výsledok. Aj keď jeho telesné parametre sú normálne a prekypuje zdravím, výsledok výpočtu ho bude mylne varovať pred obezitou.

Obézni ľudia majú presnejšie výsledky, ale...

Ak niekto celý život pekne a pomaly priberal, je kandidátom na pomerne presné výsledky výpočtu BMI. Nech je jeho obezita podmienená akokoľvek, asi bude dosť blízko priemernej populácii. Cvičí len rekreačne, alebo skôr vôbec.

Tu však prichádza do hry druhé možné skreslenie výsledkov a to je diéta! Ruku na srdce – dosť veľa obéznych ľudí sa v priebehu života snaží nejako schudnúť. Väčšinou sú to pokusy o hladovky a diéty.

Ľudia čo často držali diétu...

Pozrime sa, čo sa v tele deje, ak si uštedríte diétu.

  1. Telo spozornie, pretože zaznamená podvýživu. Urýchlene začne spúšťať záchranné procesy. Spomalí metabolizmus na úspornejší. Začne šetriť energiou, produkovať menej tepla. Zníži ochotu k pohybu, aby sa čo najmenej minulo.
  2. Ak hladovanie neprestáva, telo začne rozoberať vlastné bielkoviny. Len po troche, ale nutne ich potrebuje na regeneráciu. Inými slovami to potom znamená, že počas diéty a hladovania sa postupne odbúrava svalová a kostná hmota.

Aby ste si to vedeli predstaviť, stačí ak sa pozriete na reálne príklady. Nemusíte veriť tomu čo tu píšem. Pozrite si na webe ako vyzerajú ženy, ktoré sú v podvýžive. Extrémne štíhle modelky, či ženy trpiace dlhodobo poruchami príjmu potravy.

Ak sa pozriete na stavbu ich tela, uvidíte veľa rozdielov oproti ľuďom, ktorí nikdy nehladovali a nediétovali. Napríklad mimoriadne štíhle svalstvo nad lakťami, veľmi štíhle zápästia, alebo stehná. Presne tak vyzerajú svaly, ktoré telo postupne muselo doslova samo sebe žrať, aby vôbec prežilo. Ďalšia vec (tú ale nevidieť) je zrednutie kostnej hmoty. Vo vyššom veku je kvôli tomu vysoké riziko zlomenín.

Aký to má dopad na meranie BMI? Zásadný! Už sme si povedali, že svalovina je oveľa ťažšia, než tuk. Presne to sa potom deje.

Obézny človek po hladovke bude oveľa ľahší na váhe, pretože stratil aktívnu hmotu. To však môže oklamať vo výsledku BMI.

Predstavte si príklad ženy, ktorá váži 90 kíl a chce schudnúť. Zaháji prísnu diétu a schudne 12 kíl. Mali by zaznieť víťazné fanfáry. V skutočnosti však diétovaním schudla takto:

  • 3 kilá voda.
  • 2 kilá svaly.
  • 7 kíl tuku.

Po diéte sa cíti nadšená a pomaly sa vráti k normálnemu životu. Začne jesť normálnu stravu a za nejaké 3 mesiace si s hrôzou uvedomí, že zas má 90 kíl. Čo sa stalo?

  • Vrátili sa 3 kilá vo forme vody.
  • Pribrala 9 kíl tuku.
  • Keďže necvičila, so svalmi sa nič nestalo.

Teraz má o 2 kilá menej svalov a o 2 kilá viac tuku. A BMI má rovnaké, ako pred chudnutím! Tak šup, šup! Iná diéta, lebo tá predchádzajúca akosi nefungovala. Takže teraz si naparí možno nízkosacharidovú diétu. A situácia sa opakuje. Na začiatku diéty zrazí zo 3 kilá vody, počas diéty to zoberie dosť prísne a stratí ďalšie 2 kilá svaloviny.

Buďme realisti. Ona za štvrť roka po diéte zas priberie na tých 90 kíl. Lenže to už má plus 11 kíl tuku a mínus 4 kilá aktívnej hmoty. A BMI? To je stále ako pred prvou diétou. Index telesnej hmotnosti sa teda nemení, ale žena sa postupne stáva tučnejšou.

Preto po viacerých diétach môže aj obézny človek namerať normálne BMI!

Chcete sa vyhnúť falošným údajom? Pred chudnutím si odmerajte pás. Kým klesá obvod pása, chudnete tuk. Aj keby váha či BMI ukazovali stále rovnaké číslo.

Tento jav je častým problémom aj u ľudí, ktorí počas chudnutia cvičili. Tu ten proces zvyčajne vyzerá takto:

  1. Počas zdravého chudnutia sa cvičením vybudovala aktívna hmota a telo sa zbavilo tuku.
  2. Po schudnutí si človek prestane dávať pozor, prestane tak pravidelne cvičiť a zdravo jesť.
  3. V priebehu týždňov stráca svalovinu a začína sa znova vracať tuk.
  4. Na váhe sa to však nemusí dlho ukázať. Neborák má falošný pocit „aha, môžem občas maškrtiť a pritom stále rovnaká hmotnosť“.
  5. No brucho sa zväčšuje. Kto si meria pás by to zbadal. Samotné BMI tento úkaz neodhalí.

Preto je BMI pomerne rizikový parameter, ktorým nezistíte často tie najdôležitejšie parametre.

Na tomto obrázku vidíte porovnanie, ako to dopadne ak sa v strave zameriate na maškrty a iné nevhodné potraviny. K zdravému životnému štýlu sa neprepracujete diétou meraním BMI ani v reštauráciích. Potrebujete začať jesť pravidelne zdravú stravu a viac cvičiť.

Trocha štatistiky

Na Slovensku obezita a nadhmotnosť stúpa nepríjemne rýchlo. Ak sa pozrieme na rozloženie podľa BMI, veku a pohlavia, dajú sa pozorovať tieto trendy:

  • V mladšom veku je veľká prevaha štíhlych žien a obéznych mužov. Komentovať sa to dá ľahko – ženy o seba dbajú viac a snažia sa. Mladý muž si často neuvedomí, že je zle.
  • Vo veku 45-54 rokov je podiel obéznych mužov a žien takmer rovnaký (23% mužov aj žien v strednom veku je obéznych čo je takmer štvrtina populácie). Muži sa nijako zvlášť nemusia snažiť, akurát ženy ich dobehnú najskôr po pôrode a potom pri iných povinnostiach prestanú o seba až tak dbať.
  • Od veku 55 rokov majú prevahu štíhli muži a obézne ženy, čo však môže hovoriť aj o tom, že obéznych mužov v tomto veku rýchlo ubúda, pretože ak neschudnú, tak mnohí umrú na následky rôznych chronických metabolických ochorení.

Podľa najnovších údajov:

  • Optimálnu telesnú hmotnosť má len 38% Slovákov.
  • Nadhmotnosť má 36% Slovákov.
  • 26% Slovákov trpí obezitou.
  • Inými slovami: 62% Slovákov je tučnejších, než by mali byť.
  • takmer 10 % všetkých detí má rizikovú hodnotu indexu telesnej hmotnosti (BMI okolo 26), nadhmotnosť bola zistená u 4,5 % a obezita u 6% detí.

Spánok a obezita

Z hľadiska udržania optimálnej hmotnosti a teda aj BMI je ideálna doba spánku asi 7-8 hodín.

Ľudia, ktorí spia menej, bývajú spravidla tučnejší.

Dôvodov je viacero a s niektorými sa nedá nič robiť. Nedostatok spánku sprevádza množstvo hormonálnych a metabolických zmien. Tie sa potom spolupodieľajú na vzniku a zhoršovaní sa obezity. Najznámejšie sú tieto problémy súvisiace prednostne s nedostatkom spánku:

  • Stúpa koncentrácia grelínu (pôsobí orexigénne, čo znamená že potom máte chuť jesť)
  • Klesá koncentrácia leptínu (leptín pôsobí anorexigénne, čiže potláča chuť do jedla.
  • Kombináciou prebytku grelínu a nedostatku leptínu sa zvyšuje apetít a nevyspatý človek teda zje oveľa viac.

Okrem toho dlhodobejší nedostatok spánku spôsobuje aj tieto zmeny:

  • Porucha sekrécie kortizolu prispieva k inzulínovej rezistencii a k poruche glukózovej tolerancie. To sú zložky, ktoré súvisia s rozvojom metabolického syndrómu.
  • Zvyšuje sa aktivita sympatiku. To prispieva k hypertenzii, čiže nárastu tlaku krvi. Zároveň to často signalizuje, že organizmus ide takpovediac „naplno“ a nevie si odpočinúť.
  • Nedostatok spánku môže navodiť sklon k hypoglykémii. Hypoglykémia je stav v ktorom okrem iného je vedomie trocha skreslené. Človek sa menej ovláda a má sklon zjesť viac. Prednostne sladkosti.

Okrem toho nevyspatý človek často má tendenciu cez deň viac odpočívať. Bude tak trochu akoby spomalený. Ľahšie „uviazne“ v kresle. Menej sa mu chce pohnúť. Pocit únavy ľahšie potlačí maškrtou a to potom môže zhoršovať aj BMI. Navyše:

Čím dlhšie bdiete, tým viac času máte na to aby ste mohli mašktiť.

Preto spánok nepodceňujte.

  • Ženy, ktoré spia 5 a menej hodín denne, majú 2-násobné riziko rozvoja obezity.
  • Muži, ktorí spia 5 a menej hodín denne majú riziko obezity až 4-násobné.
  • U detí sa kratší spánok spája s vyšším BMI a s rizikom obezity.

Je to teda čudné, ale ak si chcete svoj Body Mass Index udržiavať v rámci akej takej normy, tak je nutné, aby ste kvalitne spali.

Ako na BMI vplýva jedlo a pohyb

Vplyv stravy na zdravie asi netreba dlho vysvetľovať. Zdravá a primeraná strava pomáha udržiavať si normálnu hmotnosť. To dosiahnete tak, že:

Zaistíte, aby ste jedli pravidelne. 3-krát denne si dajte riadne jedlo a medzi tým nič. Žiadne maškrty. Ak to nezvládate, alebo ste stále hladní, pridajte desiatu a olovrant.

Množstvo jedla by malo zodpovedať vašej výške, veku a telesnej záťaži.

Uprednostnite stravu, ktorá sa aspoň vzdialene ponáša na stravu ľudí pred pár desiatkami rokov. Jedzte veľa strukovín, kyslú kapustu, zeleninu. Prednostne jedzte málo tučné jedlo. Minimum mäsa a mliečnych výrobkov.

Tieto opatrenia optimalizujú energetický príjem. K tomu však patrí pohyb.

Človek nie je navrhnutý na pasivitu. Pozor na sedavý spôsob života.

K tomu netreba veľa napísať. Pohyb rozhodne o tom, či budete vitálni, alebo ťažkopádni. Je známe, že kardiorespiračná zdatnosť určuje, aké riziká vám hrozia. Po Slovensky to znamená, že ak máte v poriadku srdce a pľúca, je pravdepodobné, že zostanete zdraví.

  • Je lepšie ak budete mať miernu nadváhu a pritom budete cvičiť.
  • Horšie je ak ste síce štíhli, ale nehýbete sa.

Ak denne chodíte pár kilometrov rýchlej chôdze, cvičíte tým srdce a pľúca. To zaistí v tele veľa rôznych služieb pre zdravie. Vôbec nemusíte blázniť s behaním, či tvrdým tréningom. Jednoducho ak sa pozriete na ľudí, ktorí sú dlhovekí, vždy nájdete aktívny pohyb ako súčasť dennej rutiny. Či sú to pastieri alebo farmári, vždy toho dosť nachodia. A samozrejme že ich Body Mass Index je to posledné, čo ich kedy zaujímalo. Pretože sú štíhli. Preto si zvyknite:

  • Denne prejdite najmenej (radšej viac) ako 10 tisíc krokov. To môže byť okolo 5 kilometrov.
  • Je užitočné, ak to spravíte v takom tempe, aby ste sa aj zadýchali. Až vtedy nastáva ten správny tréning pre srdce a pľúca.
  • Ak môžete aktivity a záťaž v čase striedať, je to ideálne.

Vždy ale platí: začnite po troche. Nie je cieľom sa zničiť. Aby mal pohyb priaznivé účinky počítajte s tým, že by ste mu mali obetovať asi 6 hodín do týždňa. Menej to už prestáva byť účinné. No neprežeňte to! Viac ako 12 hodín rýchlej chôdze do týždňa už tiež nie je dobré. To sa týka aj iných športov, len s menšími číslami. Beh či tréning by mal byť v objeme 3 až 6 hodín do týždňa. Nie menej, nie oveľa viac.

Inak totiž nebudete stíhať regeneráciu. Šport musíte v živote dávkovať aj s ohľadom na vašu prácu a osobný život. Ak by ste trénovali priveľa pri práci, začína to byť pre zdravie škodlivé. Tam už vstupujú do hry problémy, pretože príliš intenzívne dávkovanie športu sa stáva stresom. A stres je ďalšia zložka do skladačky, ako sa dá Body Mass Index držať na zdravých číslach.

Stres a chudnutie

Pod slovom stres si predstavte záťaž. Je jedno či ste vynervovaní z práce, príliš tvrdého tréningu, alebo z finančných starostí! Všetko to zaťažuje vaše telo, pretože v strese sa dejú veci, ktoré bránia chudnutiu a podporujú priberanie. Ak teda váš index telesnej hmotnosti podozrivo stúpa, príčinou môže byť stres.

  • V strese sa v tele vylučujú rôzne látky, ktoré sú určené ako príprava na boj, alebo útek. Ak ste stresovaní prácou, či starosťami, boj ani útek nemôžete nasadiť. Látky tak nemáte ako minúť. (Jedine že by ste šli cvičiť). Ich dlhodobé pôsobenie v tele je škodlivé a vedie aj k priberaniu.
  • V strese sa automaticky zastavuje trávenie. Poruchy trávenia sú spravidla pre telo signálom, že by malo ukladať rezervy, lebo je tu stav ohrozenia. Aj črevná mikroflóra pri problémoch s trávením môže byť narušená. Z toho sa môže ľahšie začať aj priberať.
  • Stres = vyčerpanie. Vyčerpaný človek významne ľahšie upadne do fotelky a už sa z nej nedvihne. Navyše únava je potom aj výbornou výhovorkou, prečo necvičiť. No a hlavne v stave vyčerpania nemáte ani silu plniť predsavzatia.

Je mnoho ďalších dôvodov pre ktoré je stres jedným z najväčších ničiteľov zdravia. Neriešte prečo všetko je zlý, ale riešte ako sa mu vyhnete. Hľadajte cesty k regenerácii a váš index telesnej hmotnosti sa dostane k normálnym číslam. Nedovoľte, aby sa stres stal súčasťou vášho života.

Zmeny zloženia organizmu a BMI v priebehu starnutia

Podiel telesného tuku sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Vrchol dosahuje medzi 60.-75. rokom života. Viscerálny (vnútrobrušný) tuk sa zmnožuje a podiel podkožného tuku klesá. Navyše sa tuk u starších ľudí postupne dostáva aj do svalov.

Ako sme už upozornili: aj keď sa BMI nemení, tieto zmeny spojené so starnutím prebiehajú. Narastá počet ľudí, ktorí majú obvod pása väčší ako by mali mať.

BMI má v priebehu života trend mierne rásť. Na zvýšení hodnoty BMI sa podieľa pokles telesnej výšky s vekom, atrofia (ubúdanie) svalov, čiže ubúdanie aktívnej hmoty a rast tukového tkaniva.

U ľudí vo veku okolo 60 až 80 rokov už interpretácia BMI nie je presná. Ideálny BMI je v starobe väčší ako v mladších vekových skupinách.

  • U ľudí starších ako 60 rokov bola najnižšia úmrtnosť pri BMI 31
  • A najvyššia s BMI nižším ako 23,6.
  • Preto sa za ideálny body mass index  v starobe považuje BMI 25-30.

Jedným z dôležitých dôvodov prečo mať optimálnu hmotnosť a BMI je staroba. Len si všimnite tých starších ľudí, ktorí denne chodia po meste. Mnohí sú morbídne obézni. Najmä staršie ženy uvidíte ako sa ledva vlečú o palici a ťahajú so sebou bežne aj 50 kíl slaniny ako zásobu.

Chceli by ste žiť tak, že sa budete ledva hýbať? Celý deň byť ubolení a uťahaní z nosenia vlastnej hmotnosti? S množstvom metabolických ochorení (a liekov na ne)? S liekmi na

  • cholesterol
  • odvodnenie
  • vysoký tlak
  • bolesti kĺbov či chrbta
  • na riedenie krvi
  • o obéznych často aj lieky na cukrovku
  • nespavosť a úzkosť
  • často lieky na pálenie záhy

Podobná batéria liekov stojí seniora nemalý peniaz. Pritom pri zdravej životospráve sa veľmi veľa z týchto liekov dá buď celkom vysadiť, alebo významne znížiť ich dávkovanie.

Okrem toho vysoké BMI vo vyššom veku prudko zhoršuje aj samostatnosť seniora. Na niektoré miesta tela si nedočiahne a potrebuje asistenciu. Často sú problémy už len okúpať sa. Alebo úrazy aj pri vykonávaní bežných prác.

Ešte horšie je ak obézny senior potrebuje lekársku pomoc.

  • Niektoré diagnostické prístroje (napríklad CT) nie sú navrhnuté pre obéznych. Tučný človek sa do nich nezmestí.
  • Mnoho chirurgických výkonov je viazaných na použitie špeciálnych polohovateľných stolov. Lenže tieto stoly nemajú nosnosť 150 kíl. Potom nie je možný zákrok.
  • Úrazy, pooperačné stavy a mnoho chorôb sa oveľa horšie hojí a lieči, ak je človek v zlej telesnej kondícii.

Už len z tohto letmého výpočtu vidíte, že obezita a vysoké BMI vo vyššom veku môžu dramaticky znížiť kvalitu života a niekedy ho ešte aj skrátia.

Zabudnite na Body Mass Index – stačí krajčírsky meter

Presným ukazovateľom množstva vnútrobrušného tuku a celkového telesného tuku je samotný obvod pása. Často sú tieto dva výsledky veľmi podobné. Ak sa totiž jednotlivec rozhodne schudnúť, spravidla začne strácať vnútrobrušný tuk. Tak ako chudne, klesá aj jeho BMI.

Pri obvode pása u mužov a 94 cm a u žien a 80 cm sa zvyšuje riziko rôznych chorôb a metabolických komplikácií.

Za centrálnu obezitu (po Slovensky veľké brucho) sa považuje obvod pása 94 cm u mužov a 80 cm u netehotných žien.

Nižšie hranice pre centrálnu obezitu sú navrhnuté pre mužov v Ázii a Japoncov, o niečo vyššie sú pre japonské ženy.

Obezita zapríčiňuje významné zvýšenie chorobnosti, invalidity a úmrtnosti. Zhoršuje kvalitu života. Významne zvyšuje riziko ochorenia a úmrtia na mnoho chronických neinfekčných chorôb. Najčastejšie sú to choroby srdcovo-cievneho systému, onkologické choroby a diabetes mellitus.

Na záver malá prosba. Považujete tento článok za užitočný? Prosím, zdieľajte ho, pretože tak môžu tieto praktické informácie poslúžiť aj vašim známym. Možno ako motivácia.

Nech sa vám darí udržiavať si BMI pekne v norme.

Miro Veselý

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.