Ak sa rozhodnete pre niektoré cviky na chrbát, odporúčam vám, najskôr si dôkladne preverte, či pomáhajú. Ak máte známych, popýtajte sa ich čo cvičili a či im to pomohlo. V súčasnosti vám totiž rôzni odborníci a aj neodborníci môžu ako cviky na chrbticu poradiť veľmi dobré cvičenia, ale aj cvičenie, ktoré vám môže situáciu dokonca zhoršiť.
Lekár vám možno odporučí, aby ste zaradili:
A všetko sú to správne rady. My sa teraz zamerajme najmä na cviky na chrbát. Najprv by človek asi radšej skočil a začal rýchlo cvičiť niektorý cvik, ktorý by pekne posilnil chrbtové svalstvo. Ktoré? To, čo je pri chrbtici (keď už bolí...). Ale to práve je najhorší nápad - nielen že to nebude väčšinou veľmi fungovať. Ešte to môže aj poškodiť!
Preto hneď zabudnite na prístup bodybuilderov. Rôzne záklony na lavičke, izometrický mostík a iné cviky pre zdravých ľudí necvičte. Ak máte bolesti chrbta, potrebujete inú zostavu.
Môžete cvičiť tak, že ZÁROVEŇ a počas cvičenia chrbtovej partie budete automaticky robiť aj cviky na brucho. Ušetríte čas!
Začnime hlbšie. Ak vás seklo v krížoch, alebo cítite bolesti chrbtice medzi lopatkami, či máte bolesti krčnej chrbtice skoro na 100% ste sa dozvedeli, že to, čo vás konkrétne bolí nie je dôležité. Chrbtica je celok.
Aj preto vám asi lekár alebo rehabilitačný pracovník povedal, že chrbtica je celok. Možno je poškodený len jediný jej segment. Ale ten nikdy nie je izolovaný od ostatných. Nedá sa riešiť osamote.
Ale poďme to myšlienkovo dotiahnuť. Predstavte si, že by sme mali cvik, ktorým napravíte svalstvo v tom jednom kúsku chrbtice. Čo by sa stalo? Za pár mesiacov by vám „odišiel“ vedľajší stavec. Spodný, alebo horný. Lebo príčina zostala. Podobne sa to stáva aj ľuďom, ktorí sa rozhodnú riešiť bolesť chrbtice chirurgicky. Dostanú šróby a stavce držia. Po čase sa poškodí chrbtica o stavec nižšie, alebo vyššie, ako bolo operované. Preto chrbticu vnímajte ako celok a ako súčasť celého tela. Nedá sa cvičiť len chrbtica. Treba to zobrať komplexne.
Vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom. Ak vás bolí chrbát, potom odborníkom nebude tréner, ale lekár a neskôr fyzioterapeut. Menej skúsený tréner môže správne usúdiť, že ak vás bolí chrbát, máte asi slabé chrbtové svalstvo. Logickým záverom by bolo začať cvičiť také cviky, ktoré toto svalstvo posilnia. Tu ale logika zvyčajne skončí a dostanete za úlohu asi niektorú verziu cvikov na chrbát:
Cviky na chrbát - ukážky, ako by cvičenie nemalo vyzerať.
Zrejme budete rôzne zanožovať. Možno izometrický mostík a určite aj nejaké brušáky. Problémom týchto cvičení je to, že málokto ich vie odcvičiť správnou technikou. Potom síce možno posilňujú svaly, ale zároveň môžu zhoršovať stav chrbtice.
Nemá zmysel cvičiť svaly „okolo“ chrbta. Viem, prvé čo človeka (alebo trénera – kulturistu) napadne sú cviky na chrbtové svalstvo – v preklade do slovenčiny vzpriamovače chrbta. To znamená cviky, pri ktorých budete cvičiť sťahovanie spodnej časti chrbta. Tento prístup však môže byť viac škodlivý, než užitočný.
Preto v prvom rade treba hľadať také cviky na chrbát, ktoré nebudú zhoršovať stav stavcov.
Kým ste zdraví, tak jedným zo športov, ktoré môžu fungovať aj preventívne je kolobežkovanie. Pri ňom sa riadne rozhýbe celá oblasť panvy, posilní sa zadok, chrbtové svalstvo aj stabilizačný systém. No nekolobežkujte, ak máte aktuálne bolesti chrbta - vtedy treba vec najskôr dať do poriadku a až potom začať kolobežkovať.
S bolesťami chrbta asi absolvujete klasické leštenie kľučiek v rôznych ordináciách. V niektorých prípadoch to pomôže odstrániť ťažkosti. Ako taký postup prebieha? Zvyčajne tak, že v ňom nič také, ako cviky na chrbát nikto veľmi spomínať nebude.
Pokiaľ siahnete po klasickej rehabilitácii akú vám odporučí lekár a preplatí to poisťovňa, zvyčajný postup je taký, že
Tento postup má dva zásadné problémy. Neplatia vždy a pre každého, ale minimálne s nimi rátajte:
Problém je v tom, že uvedený postup bol zameraný na odstránenie bolestí chrbta. To sa podarilo. Neriešila sa však príčina. A to je vážny problém! Prečo?
Ak teraz začnete cvičiť rôzne cviky na chrbát ako si ich nájdete v športovej literatúre, nastane problém. Zväčšovaním sily tejto oblasti svalstva dosiahnete zároveň aj skracovanie tejto oblasti. To znamená, ak pred cvičením bol tlak na stavce mierny, počas cviku a po ňom tlak stúpa. Medzistavcová oblasť sa ešte zmenší.
Asi všetky cvičenia na chrbát známe z kulturistického prostredia sú preto v prípade bolestí chrbtice absolútne nevhodné. Izometrický mostík, rôzne záklony... Všetky tieto cviky zároveň spôsobujú ešte väčšie zakrivenie chrbtice.
Pokiaľ chcete teda cvičiť chrbát, prvé čo je potrebné je zaistiť, aby cvik mal schopnosť roztiahnuť stavce od seba! Bolesti chrbta totiž spravidla začínajú tým, že tlak v medzistavcovej oblasti je priveľký. Preto je prvou fázou cvikov na chrbát prostá trakcia, čiže natiahnutie.
Možno si teraz poviete: fajn – zavesím sa na chvíľu za nohy a to mi pekne roztiahne chrbticu. Neboli by ste ďaleko. Toto sa naozaj používalo ako forma pomoci pri bolestiach chrbtice. Boli dokonca liečitelia, ktorí draho predávali drevené madlá na ktorých keď ste sa nadvihli, nastala trakcia. To uľaví od bolesti. Takáto trakcia chrbtice však má jeden problém. V istej chvíli sa musíte zvesiť. Nie ste netopier. A vtedy trakcia končí a nasleduje zas tlak.
Preto prvé čo nás bude zaujímať je, či existujú také cviky na chrbát, ktoré môžu spôsobiť dlhodobú trakciu, čiže rozťahovanie medzistavcových priestorov.
Cviky na chrbát a nie len naň. SM Systém doktora Smíška. Doktor Smíšek na snímke v červenom.
Asi najjednoduchšie je siahnuť po cvičení SM systém, po novom sa to volá SPS metóda. Skratka SPS znamená Spirální Stabilizace Páteře. Princíp týchto cvičení a rehabilitačného programu je jednoduchý. Necvičíte klasické cviky na chrbát. Cvičíte komplexné cviky, ktorých prvou úlohou je dosiahnuť trakciu. Zároveň teda v každom jednom cviku kombinujete hneď niekoľko účelov.
Pozrite si teraz najjednoduchší tréning. Sú to cviky na chrbát vhodné aj pri ťažších stavoch, napríklad pri osteoporóze.
Už to, že cvičenie začína posediačky je signál, že je aj pre tých, ktorí majú akútne bolesti. Neskôr, keď sa cvičením bolesti zbavíte, môžete cvičiť hneď od začiatku postojačky.
Pri cvičení na chrbát metódou SM systém prakticky v každom cviku cvičíte trakciu. Nejde však o trakciu jednorazovú. Ak budete cvičiť SM systém správne, postupne si budujete svalový korzet. To znamená, že okolo vašich rebier, brucha a chrbtice sa začínajú vytvárať stále pevnejšie svalové reťazce, ktoré vás držia „hore koncom“. Čím silnejší bude tento stabilizačný svalový systém, tým väčšia časť sily bude vedená práve tými svalmi, ktoré sú na to určené. Keď budete stáť, alebo chodiť, bude vás držať svalstvo. Nie len chrbtica. To je cieľ. Tak zmiernite hlavný tlakový nápor na chrbticu. V tom čase už zistíte, že to všetko akosi prestáva bolieť. Chrbát sa začína liečiť.
Práve preto sú vlastne najúčinnejšie cviky na chrbát tie, ktoré sa zdanlivo chrbta vôbec netýkajú.
Cieľom cvičení SM systém je, aby neskôr pri každom kroku sila, ktorá nesie hornú polovicu tela zostupovala cez medzilopatkovú oblasť, bok, šikmé brušné svalstvo na nohu.
Neskôr, keď tieto základné cviky na chrbát zvládnete, môžete začať pridávať ďalšiu skupinu cvikov.
V druhej fáze cvikov na chrbát už budete robiť aj nové pohyby. Naučí vás ich fyzioterapeut. Cviky na chrbát, ktoré už poznáte sa len rozšíria. Budete ich cvičiť s prevahou rozloženia hmotnosti na jednej nohe. V začiatku cviku sa učíte povoliť chrbát. Hornú časť zhrbíte, v spodnej časti zas predsuniete panvu. Tým ešte viac podporíte trakciu medzistavcových priestorov.
K trakcii tak pridávate predsunutím panvy aj normálnejšiu polohu chrbtice. Až v tejto fáze sa môže „vyskočená platnička“ začať hojiť. Miesto, ktorým unikol obsah medzistavcovej hmoty sa môže začať takpovediac zapuzdrovať.
V aktívnej fáze cviku už cvičíte s väčším zapojením jednej, alebo druhej nohy. Tým sa výraznejšie zapájajú nové svalové skupiny. Tu už čiastočne rozvíjate hlbší stabilizačný systém, je to mierne balančné cvičenie.
Tieto cviky na chrbát však môžete cvičiť až v čase, kedy jednak nemáte žiadne bolesti a hlavne už z prvej série cvikov ovládate dobre techniku. Pri tomto cvičení je nevyhnutné správne dýchanie, dobrá práca svalov v oblasti zadku.
Keď ste zvládli prvé dve fázy cvičení SM systému doktora Smíška, prichádza na rad tretia fáza. Niektoré cviky už budú obsahovať rotáciu hrudníka.
Rotácia hrudníka však môže nastať až potom, keď ste predošlými cvikmi dosiahli
Potom môžete začať s rotáciami. Osvedčilo sa v prvej fáze cvičiť rotácie s pomocou palíc. Jednak poskytnú predsa len často ešte mierne oslabenému telu podporu a druhak pomáhajú viesť ruku v správnom uhle. V tejto fáze cvičení na chrbát je totiž dôležité aj to, ako rotujete – palec musí smerovať von, od tela. Keby ste rotovali do vnútornej rotácie, cvičenie je kontraproduktívne.
Rotácie však môžete cvičiť až v čase, kedy sú prípadné problémy s platničkami zahojené. Rotácia potom zlepšuje prekrvenie oblasti chrbtice a umožní, aby imunitný systém v oblasti platničiek rozpoznal to, čo tam nepatrí.
Výhrez platničky potom znamená, že táto tekutina sa dostane niekam, kam nepatrí. Napríklad do priestoru určeného pre nervový kanál.
Až rotačná fáza cvičení potom umožní, že v oblasti platničiek sa zvýši metabolizmus. Ten potom začne postupne zaisťovať, že imunitný systém tú „platničku“, čiže prebytočnú hmotu postupne krvnou cestou zmetabolizuje a odstráni.
Po niekoľkých mesiacoch týchto cvičení potom môžete byť bez problémov, ktoré spôsobila vyskočená platnička.
Toto je už niečo ako štvrtá fáza. K cvičeniam na chrbát ako sme si ich ukázali môžete pridať aj fázu výstupov na balančnú podložku.
Tieto cviky už sú určené pre celkom zdravých ľudí a rozvíjajú telesnú zdatnosť. Zdvihnutie druhej nohy akoby ste chceli vystúpiť na ďalší schodík ešte viac zvýši špirálny tlak. Sila sa z medzilopatkovej oblasti oveľa intenzívnejšie presunie cez boky a brušné svalstvo.
To sa však netýka väčšiny z nás, ktorí sa zaujímame iba o rehabilitačné a preventívne cviky na chrbát.
Viac informácií o cvikoch na chrbát nájdete v tonto videu.
Príjemnou správou je, že tieto cviky SM systému môžete cvičiť aj doma. Laná sa dajú pripevniť o radiátor, alebo o kľučku dverí. Cvičiť chrbát doma však odporúčam len podmienečne. Aké sú podmienky?
Druhý bod si popíšme podrobnejšie. Fyzioterapeut vám odporučí nejaký cvik na chrbát. Naučí vás ho cvičiť, ukáže ako máte dýchať. To môžete cvičiť doma. Lenže vy po pár cvičeniach ani nezbadáte, že
Takto sa ľahko stane, že odrazu doma cvičíte celkom iný cvik, ako by ste mali. A neraz je to práve taká úprava cviku, ktorá vám už neprospieva, ale môže začať škodiť.
Príkladom môže byť cvik na doma u skoliózy – priťahovanie lán určitým konkrétnym hmatom. Bude prospievať, pretože posilňuje medzilopatkové svalstvo a uvoľňuje hrudné. No pre pacienta môže byť pohodlnejšie držať to podhmatom. A možno sa aj trocha zakloniť. Stále doma cvičí sťahovanie lana rovnakým smerom, len jeho telo to teraz robí trocha inak. Viac však zaťažuje prsné svalstvo a to nebolo cieľom cvičenia. Takto sa môže za pár mesiacov cvičenia doma stav dokonca zhoršiť – cvičí totiž opačný cvik, než by mal.
Či vás už fyzioterapeut pomocou manuálnych techník uvoľnil, alebo nie, zrejme vám odporučí niekoľko cvikov.
Úplne na úvod to asi bude nácvik bráničného dýchania. Tento cvik je trocha niečo iné ako možno poznáte z jogy, aj keď isté podobnosti tam sú. Cieľom je poležiačky pri výdychu stlačiť rebrá čo najhlbšie a vydýchnúť čo sa dá aj z brucha. To že to spravíte dobre zistíte, že vás na tretí deň asi bude dosť bolieť bránica – svalovica po tomto cvičení je normálna.
Keď vám to už ide, pridáte miernu rotáciu panvy. Tým vyrovnáte spodnú časť chrbtice a ešte viac mobilizujete spodnú časť bránice. V tretej fáze pri výdychu ešte pridáte natiahnutie hornej časti chrbtice – hlava hore, brada dolu. Pri tomto cviku už robíte pohyby, ktoré majú za následok aj miernu trakciu chrbtice a tak v niektorých prípadoch už samotný tento cvik môže zmierniť bolesti chrbta. Nerobte však tento cvik len na základe tohto popisu.
Keď zvládnete tento – mimochodom pomerne náročný – cvik, ste pripravení ísť ďalej. Teraz už nebudete cvičiť poležiačky. Ak máte veľké bolesti chrbta, môžete cvičiť posediačky, inak postojačky. Fyzioterapeut vám dá dva alebo tri jednoduché cviky pri ktorých budete priťahovať lano.
Preto tak často radím, aby ste sa nechali viesť odborníkom.
Možno sa vám bude zdať, že lano má veľmi malý odpor. Že také cvičenie ani nemôže byť účinné. Tu však hovoríme o cvičení stabilizačných svalov. V našom tele sú mnohé svalové skupiny špecializované.
O tom, či budete trpieť bolesťami chrbtice rozhodujú práve tie menšie a „slabšie“ svaly. Ony totiž sú síce slabé, ale je ich veľa. Samostatne sa nezapájajú. U zdravého človeka fungujú v reťazcoch. Akonáhle sa viacero menších svalov zreťazí, vzniká fyziologicky správny pohyb.
Človek keď zistí že by mal začať cvičiť, má pocit že by to chcelo začať najmenej s 20 kilovou činkou. A to je práve chyba.
Takže v praxi je to potom takto:
Preto pri cvičení proti bolestiam chrbtice potrebujete cvičiť s tak malým odporom.
Problémom preventívneho cvičenia na chrbát je neprítomnosť viditeľného výsledku. A často nulová motivácia – „chrbát ma nebolí a ktovie či niekedy bude“. Málokto má potom v sebe dosť sily, aby sa prinútil cvičiť.
Fyzioterapeut vás prehliadne a možno vám povie, že na chrbtici máte miesto, ktoré sa viac namáha. Je veľmi pravdepodobné, že neskôr vás práve v tomto mieste „sekne“. Ale kým to nebolí, málokomu sa chce začať cvičiť cviky na chrbát - ktorý nebolí! Lenže ak už pociťujete bolesť v chrbtici, už je neskoro. Takým cvičením už budete skôr hasiť požiar.
Ak vás už „seklo v krížoch“ znamená to, že medzistavcová platnička už nie je tam, kde má byť. Už ju nazad nedostanete. Dá sa správnym cvičením dosiahnuť aspoň vstrebanie toho, čo prekáža, ale ten medzistavcový segment už budete mať navždy poškodený.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.