BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Na koho sa obrátiť s bolesťami chrbta?

Skôr, než sa začítate do tohto článku: Ak máte bolesť v hrudnej chrbtici, bezodkladne kontaktujte lekára. Nemusí ísť o problém chrbta, ale o iný a možno aj urgentný zdravotný stav. Takže začnime tak jednoznačne, ako sa len dá:

Samozrejme, pri bolestiach chrbta prvou voľbou vždy bol, je a aj zostane lekár. Na neho sa vždy obráťte. Nehľadajte v Google čo robiť!

Vo väčšine prípadov vám lekár odporučí ďalší postup. Každá bolesť chrbta totiž môže mať inú príčinu a nedá sa paušálne povedať, čo s tým máte robiť. Najhorších bolestí vás lekár zbaví liekmi, no zvyšok budete musieť dotiahnuť sami. Možno kľudom na lôžku, možno cvičením.

Pokiaľ odsúhlasí cvičenie, odporúčam aby ste sa obrátili na niektorého certifikovaného fyzioterapeuta. Zoznam terapeutov na Slovensku (aj v zahraničí) nájdete na stránke doktora Smíška prípadne sa obráťte na afrehab.sk, kde vám môžu poradiť nájsť vhodného terapeuta. Sami vykonávajú aj rehabilitáciu.

Ak vaša diferenciálna diagnóza určí, že ide o problém, ktorý sa dá napraviť metódou SM Systém doktora Smíška, potom sa môžete obrátiť na niektoré pracovisko, kde vás to naučia. Tam vám môže fyzioterapeut v priebehu pár hodín až pár dní výrazne uľaviť od bolesti. Využívajú sa na to rôzne uvoľňovacie techniky. Odporučí vám a naučí vás základné cviky, ktoré tiež pomáhajú zmierniť bolesť.

Postup riešenia bolestí chrbta u fyzioterapeuta

Postup, aký pri bolestiach chrbta zvolí zvyčajne lekár som popísal v inom článku. Tu vám popíšem, čo vás zhruba čaká, ak sa rozhodnete problém bolestí chrbtice riešiť metódou SM Systém doktora Smíška (po novom sa to volá SPS metóda). Takto môžete bolesť chrbta rýchlo dostať pod kontrolu.

  1. Váš lekár vám musí stanoviť diagnózu. Ideálne ak máte röntgenový snímok, ešte lepšie MRI snímok.
  2. So snímkom a diferenciálnou diagnózou môžete ísť k fyzioterapeutovi. Ten už bude vedieť čo má robiť.
  3. Nasleduje vyšetrenie u fyzioterapeuta, to trvá pár minút.
  4. Fyzioterapeut vám odporučí a zvyčajne aj poskytne niekoľko uvoľňovacích procedúr.
  5. Ukáže vám dva, alebo tri základné cviky.
  6. Keď za pár dní budete bez bolesti, pridá vám k prvým cvikom ďalšie dva alebo tri nové. V prípade potreby vykoná ďalšie manuálne uvoľňovacie cvičenia. V tejto fáze už by ste nemali mať žiadne bolesti.
  7. Postupne vám odporučí niekoľko cvikov, ktoré cvičíte doma. Tieto cviky sa môžu líšiť podľa toho, aké máte konkrétne problémy s chrbticou.
  8. Odporúča sa raz za týždeň chodiť na spoločné cvičenia v skupine. Terapeut bude priebežne kontrolovať, že cviky vykonávate správne. Verte, že aj po roku cvičenia bude stále čo opravovať.

To bol stručný prehľad ako bežne vyzerá postup riešenia bolestí chrbta metódou SM Systém.

V tomto videu si môžete pozrieť, ako vyzerá príklad tréningu. Je to iba oboznámenie sa s jednotlivými cvikmi, necvičte podľa tohto videa. Podstatné veci totiž nie je vidieť.

Žiaľ, pracoviská ktoré u nás pomáhajú metódou SM systém nie sú hradené poisťovňou. (V Nemecku napríklad áno.) Takže to riešenie je drahšie. Využívajú to najmä športovci a iní ľudia, ktorí si môžu dovoliť aj väčšiu investíciu.

Pokiaľ sú peniaze problém, môžete ísť úspornejšou cestou.

  1. Najlacnejšie je naučiť sa vhodné cviky a doma ich cvičiť. Výsledky sa dostavia, bude to však trvať dlhšie. Ak nemáte veľké bolesti chrbta, alebo vás chrbát už ani nebolí, táto cesta je optimálna. Ideálne je, ak vám vhodné cviky radšej ukáže fyzioterapeut. Sami to podľa kníh či videí asi nespravíte správne.
  2. Drahšia a asi optimálne efektívna je cesta kombinácie niekoľkých manuálnych techník u fyzioterapeuta a cvičenia. Touto cestou môžete byť bez bolesti už v priebehu niekoľko dní alebo málo týždňov.

Teraz si popíšeme niektoré podrobnosti.

Vyšetrenie chrbtice u fyzioterapeuta

V skutočnosti fyzioterapeut nepotrebuje vyšetriť chrbticu – to už spravil lekár. Fyzioterapeut ale vyšetrí ako fungujú vaše svaly. Bude skúmať, ako sa ohnete, ako kráčate. Bolesti chrbtice sú totiž často spôsobené skrátenými, či oslabenými svalmi. Inokedy sú v svaloch takzvané spúšťové body (o tom za chvíľu) a tie spôsobujú bolesť chrbta.

Fyzioterapeut teda analyzuje držanie vášho tela. Nájde chyby, skrátené svaly či iné problémy. Potom si kladie otázku, či tieto problémy môžu mať súvis s bolesťami chrbta, prípadne s nálezom, ktorý popísal lekár. Zvyčajne tam býva priama príčinná súvislosť.

Teraz už poznáme diagnózu aj príčiny, ktoré k nej viedli. Fyzioterapeut teda môže s vami začať pracovať tak, aby oslabil, alebo odstránil príčiny bolestí chrbta.

Nález je u každého človeka iný, ale keďže všetci trpíme rovnako sedavým spôsobom života, mávame aj podobné nálezy. Skrátené svalstvo, oslabené svalstvo. To stačí na to, aby sa zmenilo držanie postavy, alebo napríklad stereotyp chôdze. Potom však každý krok chybnou technikou prispieva k ďalšiemu zhoršeniu situácie...

bolesti-chrbta-cviky-sm-system-panva

Na obrázku je to značne prehnané pre názornosť, ale niečo takéto býva dnes nečakane častým javom. Najmä u obéznych a ľudí, čo schudli býva podobný problém v držaní tela.

Ale nemusí hneď ísť o chudnutie. Príkladom môže byť aj človek, ktorý celý deň sedí v kancelárii a v aute. Potom vyrazí športovať na bicykli. No na bicykli znova len sedí a teda ďalej zhoršuje stav svojho svalstva. Večer sa vráti a zas sedí pri televízore.

Na to vás potom fyzioterapeut môže upozorniť a odporučí vám vhodnejší pohyb, ktorým môžete aspoň čiastočne kompenzovať sedavý spôsob života.

Manuálne techniky

Fyzioterapeut môže urýchliť vašu regeneráciu pomocou manuálnych techník. Nazýva sa to aj uvoľňovacie cvičenia, ale asi lepšie ak si to predstavíte tak trocha ako masáž. Nejde však o masáž v tom duhu, ako ju poznáme.

Ide o cielené mobilizovanie konkrétnych svalov, alebo svalových skupín. Fyzioterapeut môže pomocou špeciálnych hmatov sval masírovať, pomáhať mu, aby sa trocha uvoľnil, alebo takpovediac „natiahol“. Už to často značne zmierni bolesť v chrbte.

Naučí vás cviky

Fyzioterapeut vás naučí správnu techniku cvikov na chrbát. Zvyčajne to bude po troche. Nie preto, že by na vás chcel zarobiť. Prax ale ukázala, že ak terapeut ukáže viac ako dva či tri cviky, zabudnete ich ešte cestou domov. A keď aj nie, zabudnete správnu techniku, alebo správne dýchanie.

Po niekoľkých návštevách už viete svoju zostavu cvikov na chrbát a môžete cvičiť samostatne. Občas sa môžete na skupinovom cvičení dať skontrolovať, ale týmto postupom sa viete zbaviť bolestí chrbta.

Pomoc pri bolestiach chrbta...
V prípade, že potrebujete pomôcť s bolesťami chrbta, rehabilitáciu, naučiť sa cvičiť metódou SM systém doktora Smíška, môžete sa obrátiť na AF Rehab. Ak hľadáte terapeuta, tu je zoznam terapeutov metódy SM Systém pre celé Slovensko. Pomôcky a vybavenie na SM systém kúpite na Deivo.sk.
Napísal
Miro Veselý 
14. novembra 2016
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.