BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Pred chudnutím sa poraďte s lekárom!

Nadváha a obezita sú vždy signálom, že niečo nie je v poriadku. Najčastejšie je v neporiadku životný štýl. Potom sa treba zamerať na zmenu životného štýlu, nie na chudnutie. No najskôr sa u lekára uistite, že je to naozaj tak. Požiadajte ho, aby posúdil, či môžete chudnúť. Asi vám spraví niekoľko vyšetrení. Každé tri mesiace počas chudnutia vám lekár môže vyšetrenia zopakovať. Vďaka tomu uvidíte, ako sa vám lepší zdravie. Zároveň budete pod kontrolou, že je všetko v poriadku.

U svojho lekára sa spýtajte na tieto veci:

 • Nie je moja obezita spoluspôsobená nejakým ochorením?
 • Neužívam lieky, ktoré obezitu môžu podporiť alebo vyvolávať?
 • Je pre mňa vhodné začať chudnúť?
 • Plánujem prejsť na pestrú stravu. Nie sú nejaké obmedzenia, alebo potraviny, ktoré by som mal z jedálnička vynechávať?
 • Plánujem prejsť na nízkoenergetickú, vysokoobjemovú stravu s vyváženým príjmom živín a balastných látok. Jesť budem okolo 8 300 kJ denne. Je to v poriadku?
 • Plánujem do programu zaradiť šport, najmä rýchle prechádzky. Mierne zaťaženie, mierne tempo. Objem 6, neskôr možno 14 hodín týždenne. Je to v poriadku?

Nezačnite chudnúť na vlastnú päsť! Radšej si prejdite rady ako schudnúť a riaďte sa overenými postupmi. Tučný človek nefunguje rovnako ako štíhly a zdravý. Veľa tučných ľudí má zdravotné komplikácie.

 • Vysoký tlak krvi, metabolické poruchy, ťažkosti s chrbticou, kolenami, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, či pruh vyžadujú opatrnejší pohyb.
 • Cukrovka vyžaduje špeciálnu stravu a opatrne nasadzovať pohybovú aktivitu. Ak ste diabetik, možno bude pre vás bežný jedálniček na chudnutie nevhodný. Pokiaľ by ste rýchlo chudli, môže to zmeniť potrebu dávkovania liekov na cukrovku.
 • Alergie na potraviny, migrény, tráviace ťažkosti, žalúdočné vredy, či gastroezofageálny reflux, ťažkosti s pankreasom, často znamenajú škrty v jedálničku.
 • Pri niektorých chorobách (napríklad žlčové kamene) alebo ak užívate niektoré lieky (napríklad lieky na riedenie krvi) je lepšie vyhýbať sa kurkume. Radšej si to overte u lekára.
 • Grapefruity ani pomelo sa nesmú jesť ani piť v podobe džúsu, ak užívate niektoré lieky. Užívate lieky na zníženie hladiny cholesterolu, na srdce, antihistaminiká na liečenie alergie, niektoré antibiotiká, alebo iné lieky? Poraďte sa s lekárom. Týka sa to aj liekov pre pánov, ktorí potrebujú trocha pritvrdiť, či niektorých druhov hormonálnej antikoncepcie. Grepy totiž obsahujú látku, ktorá môže spôsobiť zmenu koncentrácie účinnej látky niektorých liekov. To sa môže prejaviť vo forme zvýšenia nežiaducich účinkov lieku.
 • Niektoré lieky proti depresii sa nesmú kombinovať s potravinami, ktoré v jedálničku často používam: parmezán, fazuľky, feferónky.

Ako začnete chudnúť, začne sa vám znižovať tlak krvi. Pokiaľ beriete lieky na srdce, musíte s lekárom ladiť dávkovanie.

Beriete lieky na cholesterol? Občas si ho dajte skontrolovať. Počas chudnutia sa vám asi podarí cholesterol zraziť na lepšie hodnoty a lekár vám upraví užívanie liekov.

Pri chudnutí odporúčam jesť veľa zeleniny. Sú však aj ochorenia, pri ktorých sa nesmú jesť niektoré druhy zeleniny.

jedálničku na chudnutie sú jedlá zostavené tak, aby obsahovali veľa vlákniny. Pri užívaní niektorých liekov však vláknina môže spomaliť ich vstrebávanie. Lekár vám povie, či zásady odporúčané v tejto knihe sú pre vás vhodné. Pred chudnutím je vhodné, ak vám lekár spraví niekoľko vyšetrení.

 • Interné vyšetrenie – krvný tlak, cukor, cholesterol, triacylglyceroly, štítna žľaza, prípadne ďalšie podľa rozhodnutia lekára;
 • merania, koľko máte v tele tuku a aktívnej hmoty;
 • je dobré dať si vyšetriť vitamín D;
 • pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so srdcom je dôležitá aj spiroergometria, ktorej výsledok určí, pri akej záťaži máte cvičiť.
 • Ak máte viac, ako päťdesiat rokov odporúčam vám pred začiatkom cvičenia podstúpiť záťažové funkčné vyšetrenie. Toto vyšetrenie netreba, kým budete chodiť len na prechádzky. Ale je dobré poznať limity vášho tela. Na 90% vám lekár odporučí začať so športom. Neskôr, keď začnete pridávať na tempe a výkone, bude funkčné vyšetrenie dôležité.

Odporúčam vám pred chudnutím navštíviť aj špecializované pracovisko, napríklad Kliniku telovýchovného lekárstva LF UK. Alebo obezitologickú ambulanciu. Odporúčam uprednostniť návštevu obezitológa, pred návštevou rôznych štúdií krásy, či výživových „poradcov“.

Napísal
Miro Veselý 
18. februára 2023
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.