Od roku 2004 píše Miro Veselý

Recipročná inhibícia

Pojem recipročná inhibícia po slovensky znamená výmenné utlmovanie ale to tiež veľa nepovie. Takže poďme najskôr po slovách: reciprocita znamená výmena, zvyčajne v nejakom vzťahu. Inhibícia znamená útlm. V športe a pri cvičení potom ide o situáciu, kedy jeden sval pracuje (napríklad biceps dvíha čiašku s vínom, alebo činku) a triceps je zatiaľ uvoľnený. Inými slovami sa teda svaly postupne môžu pri záťaži striedať.

Väčšina pohybov, ktoré môžeme s našim telom robiť zapája len časť svalov. Druhá časť svalov je v čase pohybu uvoľnená, alebo dokonca natiahnutá. A presne to znamená recipročná inhibícia. Tréner, ktorý pred vami nebude spomínať tento pojem možno použije popisnejší formát. Povie, že v tele máme svaly a tie sa pri rôznych pohyboch môžu stať agonisti, alebo antagonisti. A zas tu máme cudzie slová. Takže: agonista je sval, ktorý vykonáva sledovaný pohyb. Antagonista je sval opačný, ktorý by spôsobil opačný pohyb.

Teraz už asi nervózne pozeráte, či ste naozaj na webe o chudnutí. Alebo Veselému definitívne začalo šibať. Aj keď to s tou šibačkou neviem úplne vyvrátiť ani potvrdiť, znalosť recipročnej inhibície sa vám zíde. Ukážem ako.

Už sme ju spomínali v článku o SM systéme. V tomto článku si pozrieme dve nové videá a ukážeme si príklad, ako viete tieto znalosti využiť v konkrétnej praxi.

Skrátené svaly sa dajú uvoľniť práve v recipročnej inhibícii

Sedavý život, ale aj jednostranná pracovná či športová záťaž majú jednu vec spoločnú. Skracujú sa rôzne svaly v tele.

Príkladom môže byť človek, ktorý pracuje sedavo. Po práci si dá bicykel. Večer posedí pri televízore. Všetko to spôsobuje, že – laicky povedané – svaly vpredu sú skrátené a tuhé. Svaly na zadnej časti tela natiahnuté a slabé.

Nanič je to, že:

 1. Nepravidelne fungujúce svaly vás postupne a nenápadne začnú formovať do neprirodzenej polohy.
 2. V neprirodzenej polohe preťažujete kĺby, pretože vykonávate pohyb v iných uhloch, než by ste normálne mali.
 3. Postupne sa zvyčajne začne meniť zakrivenie chrbtice. Tým vzniknú miesta, ktoré sa oslabujú a neskôr môžu byť zdrojom bolestí chrbta.
 4. Často nastáva situácia, kedy svaly už nie sú schopné recipročnej inhibície. Stres a skrátenie spôsobia, že chrbtové svalstvo sa vôbec nerelaxuje. Potom je bolesť chrbta len otázkou času.

To všetko sa deje tak pomaly, že si nevšimnete žiadne zmeny. Upozorniť vás môže lekár, alebo fyzioterapeut.

Na tomto videu si pozrite (4 minúty) ako doktor Smíšek hovorí o princípoch recipročnej inhibície. Pre nás najzaujímavejšie je to, že cvičenie SM Systém je schopné v jednom cviku zároveň kombinovať 

 1. tréning jedného svalu (agonistu) alebo skupiny svalov
 2. relaxáciu až strečing svalu (antagonistu) alebo skupiny svalov

To nie je maličkosť. Pri cvičení SM Systém šetríte čas. Keby ste chceli cvičiť klasicky, museli by ste

 1. cvičiť najskôr cvik,
 2. potom cvičiť strečing.

Z pohľadu času je preto výhodnejšie spojiť to do jedného cviku. Navyše ukazuje sa, že natiahnutie svalu je oveľa efektívnejšie vo chvíli, kedy jeho antagonista práve pracuje.

Ešte jedno video s ukážkami, ako to využiť napríklad pri chôdzi, alebo pri behu.

Toľko teoretická časť. Teraz sa posuňme do praxe.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Pokiaľ budete cvičiť rôzne izolované cviky, zvyčajne to zároveň znamená, že necvičíte “tie opačné svaly”.

 • Často vidíme cvičiť ženy brušáky, ale menej už cvičia zadný spodný chrbát.
 • Muži radi cvičia benchpress (prsia) ale necvičia nič na medzilopatkové svaly.
 • Obľúbené sú drepy, ale menej často vidíte ľudí cvičiť zadok.

Výsledok je, že z posilňovne vychádza človek zhruba v rovnakom stave, v akom do nej vstupoval. Ak ste pol dňa šoférovali a pol dňa sedeli v aute, budete mať skrátené prsné svaly. Na tréningu by bolo lepšie zaťažiť skôr chrbtové svalstvo a prsia iba poriadne natiahnuť.

Podobne jednostranne sa nám telo bude zaťažovať aj pri obezite. Veľké brucho je potrebné nejako kompenzovať, inak by vás prevážilo. Preto obézny človek má neprirodzené držanie tela. Po schudnutí sa tieto pohybové návyky zvyčajne neupravia, ale ešte viac zdeformujú.

Preto nie je dobrým nápadom cvičiť cviky, ktoré sú atraktívne, moderné, alebo “sa” zvyčajne odporúčajú. Nechajte fyzioterapeuta posúdiť, čo vaše telo potrebuje. To mu potom dajte.

Cvičenie SM Systém umožňuje v časovo veľmi koncentrovanej podobe skĺbiť viacero cvikov naraz. Pri jedinom cviku zároveň posilňujete aj relaxujete. Je to časovo veľmi efektívne.

 • Funguje to pre dôchodcov, aby sa lepšie hýbali a boli sebestační.
 • Funguje to pre ľudí s bolesťami chrbta, aby sa jej zbavili.
 • Funguje to pri skolióze, ktorá sa tak dá zmierniť.
 • Funguje to u vrcholových športovcov, ktorí sa vďaka tomu cvičeniu po zranení vedia dostať do formy.
 • Dá sa vďaka tomu víťaziť v kulturistike.

Tak povedzte jeden dôvod, prečo by to nemalo fungovať aj pre vás? Je to cvičenie, ktoré sa dá použiť pre zdravých na zlepšenie, ale aj pre chorých na liečenie.

Jediné, čo musíte vedieť je správna technika. Tú vás naučí fyzioterapeut. Na prvý pohľad to totiž vyzerá len ako “blbé” poťahovanie lán. V skutočnosti ide o pomerne náročné cvičenie, ktorého hlavné účinky vôbec nie je vidieť, ak si pozeráte trebárs video. (Preto sa vám asi nepodarí naučiť sa to správne len podľa videa).

Ako vybavenie potrebujete len jedny laná. Rok až dva budete cvičiť so zelenými, tie stačia. Najskôr sa ešte používa aj čierna predlžovačka, takže ťah lana je veľmi slabý. Ako budete silnieť, môžete cvičiť bez čiernej koncovky. Neskôr, ak fyzioterapeut uzná, že môžete, prejdete na hnedé lano. Nazýva sa aj fitness. Má silnejší odpor a je určené pre zdravých.

Práve posúdenie toho, kedy si môžete dovoliť zvýšiť silu ťahu lana sa určuje aj podľa toho, ako a či je vaše telo schopné dosiahnuť recipročnú inhibíciu. Pri cvičení s najmenším odporom zvyčajne dokáže cvičiť každý tak, že neaktívne svaly zostávajú nezapojené. To je cieľ, aj účel. No keby odpor bol príliš silný (napríklad fitness lano pre začiatočníka) tak to nebude fungovať. Prisilný ťah by spôsobil, že telo by si pomáhalo aj zapojením svalov, ktoré majú zostať v inhibícii. V tej chvíli sa ale cvik stáva silovým cvičením a to je niečo, čo nechceme!

Pri správne zvolenom cvičení potom dosiahnete to, že posilníte svaly, ktoré potrebujete a zároveň uvoľníte svalové skupiny, ktoré vám bránia dosiahnuť zdravé držanie tela a vhodné cvičenie. Tento proces je postupný a výsledky budete pozorovať skôr na ploche mesiacov.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Zajedáte svoje problémy?

Ciest k obezite je veľa. Jednou z nich je aj zvyk uľavovať si svoje napätie či hnev – jedlom. Tento zvyk je nebezpečný, pretože situáciu

Domáce proteínové tyčinky 3

Mám tu ďalší tip na proteínovú tyčinku podomácky. poslal nám ju Martin Nevolný a to aj s fotkami, takže môžete vyskúšať. V tomto recepte ide

Koľko a ako rýchlo schudnúť?

Ak máte len malú nedváhu, tak nechudnite vôbec. Neskúmajte návody ako rýchlo schudnúť, pretože to je najistejšia cesta “do záhuby” zvanej jojoefekt a spomalený metabolimus.

SM systém doktora Smíška

Dnes sa už začína viac hovoriť o SPS metóde doktora Smíška. Asi chvíľu potrvá, kým sa nový názov vžije. Ide o cvičenie s lanom, kde lano nie je

Jedálniček na stredu

Príklad jedálnička na chudnutie vhodný na jeden deň. Jedálniček je vypočítaný približne na denný príjem 8300 kJ (2000 kcal). Vzrastom menšie a staršie ženy môžu

Ako cvičiť efektívne a pritom málo?

Buďme realisti. Málokto má čas na dvojfázové tréningy. Najmä pri sedavom zamestnaní a mnohých povinnostiach. Preto pri chudnutí budeme hľadať skratky aspoň v tom, aby

Jedálny lístok na chudnutie

Pri chudnutí je strava spravidla to, čo rozhodne o výsledku. Pozrite sa, ako môže vyzerať jedálny lístok, ktorý vám dá výsledky. Keby sme chceli byť

Glukomer pri chudnutí

Testoval som, ako nás rôzne jedlá môžu ovplyvniť. Nielen náladu, ale aj hlad. Možno vám príde vhod tento praktický článok. Budem hovoriť o glykémii. Nebude

Nenechajte sa oklamať výrobcami

Neraz sa v obchodoch ľudia riadia skôr cenou, ako zložením potraviny. To sa dá pochopiť, každý z nás chce ušetriť. V tomto článku sa pozrieme na to, že

Knäckebrot so šunkou a avokádom

Skvelý tip na desiatu alebo olovrant. Rýchle jedlo vhodné aj pri chudnutí, ktoré si môžete zobrať aj do práce. Začnime receptom. Na knäckebrot položíte plátok

Fit and fat – tuční a zdraví?

Obezita nie je stav zdravia. V obéznom tele fungujú procesy inak, než v zdravom. V článku následky obezity je zoznam ťažkostí, tu len telegraficky: Vyššia pohotovosť

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.