BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

Seknutie v krížoch - hernia disku

V tomto článku si okrem čítania môžete pozrieť záznam z časti seminára "Hernia disku", ktorý prednášal MUDr. Richard Smíšek.

Doktor Smíšek je autorom metódy SM systém, ktorá rieši aj seknutie v krížoch. Aspoň telegraficky napíšem o čo ide, ale ak to poznáte, posuňte sa kúsok nižšie a pozrite si videá.

Seknutie v krížoch je laicky povedané to isté ako keď lekár povie hernia disku. Rovnaký problém sa dá ešte pomenovať aj ako vyskočenie medzistavcovej platničky.

Prečo sa to volá seknutie?

Tento "ľudový" pojem má hneď niekoľko významov a dôvodov.

 • Pocitovo ide o prudkú bolesť ktorá naozaj pripomína ako keby ste tam mali zaseknuté niečo boľavé.
 • Vo veľmi vážnych prípadoch môže následkom výhrezu medzistavcového obsahu byť ľudovo povedané preseknutý nerv (viac o chvíľu).
 • Človek vinou prudkej bolesti môže byť "zaseknutý" v určitej polohe. Napríklad v predklone má malé bolesti, ale ak sa pokúsi vystrieť, bolesť vzrastie. I iného to môže byť presne naopak.

Asi preto sa ujalo práve toto slovo.

 1. Oblasť v krížovej oblasti je asi najčastejšia a najznámejšia čo sa týka bolestí chrbta.
 2. Druhá častá oblasť v ktorej vás môže ľahko seknúť je aj oblasť krčnej chrbtice.
 3. Asi menej často, ale stretnete sa asi aj s prípadmi kedy sa pritrafí rovnaký problém v hrudnej chrbtici.

Inými slovami teda: seknúť vás môže v ktorejkoľvek časti chrbtice.

Aj keď to bolí, nemusí sa vždy hneď jednať o herniu disku, niekedy stav môže byť menej vážny a to je len dobre. Ale vždy je vhodné spraviť pri bolesti chrbta rovnaké opatrenia ako keby šlo o vážny stav. Bez vyšetrení ako röntgen, MRI alebo CT sa nedá odlíšiť o aký problém sa jedná.

Štatisticky sa dá povedať, že ak vás prudko začne bolieť chrbát, asi to nebude vždy vážne. Lenže - môže byť. A problém je v tom, že aj keď tie vážne bolesti sú pomerne zriedkavé, vyžadujú niekedy okamžitú lekársku pomoc.

 • Napríklad preto, že môže ísť o to, že oblasť medzistavcovej platničky vystrelí do oblasti nervu a naň tlačí. Vo vážnom prípade môže bez pomoci lekára prerušiť nerv a spôsobiť čiastočné ochrnutie.
 • Ale aj preto, že bolesť v oblasti chrbta - najmú vyššie - môže byť spôsobená inou príčinou, než problémom s chrbticou. Bolesť v oblasti hrudníka môže byť aj signálom ťažkostí so srdcom, alebo žalúdkom. Ani jedno nie je vec, ktorú by bolo vhodné zanedbať!
Preto s bolesťou v oblasti chrbtice radšej "zbytočne" choďte za lekárom, ako neskôr konštatovať že je neskoro.

Za seba by som dodal - ja som ťažkosti s chrbticou mal hneď po schudnutí - chudol som chybne = bez pohybu. Oslabilo to svalstvo, najmä brušné. Potom stačí namáhavý pohyb typo vstávanie z postele a hernia disku je na svete. Je a máte ju už navždy. Dlho som mal problémy, veľa liekov som zbytočne pohltal. Až pravidelné cvičenie cvikov SM systém mi pomohlo. Chodil som na spoločné cvičenia a videl som na vlastné oči ľudí, ktorí prišli takmer po štyroch a pre bolesť takmer nemohli hýbať rukami alebo nohami. Po pár týždňoch stáli pri lanách a cvičili základnú zostavu - už bez bolestí.

Preto by som odporúčal vnímať tieto prednášky ako dobrý motivujúci prvok, ktorý dáva riešenie. Mnohí sa vďaka pár minútovému cvičeniu vyhli nielen tabletkám, ale aj operácii. Jedným dychom však treba povedať, že mnohí iní sa cvičiť nedonútia ani pod hrozbou operácie.

V tomto videu sa doktor Smíšek venuje diagnostike bolestí chrbta. Hernia disku je dobre viditeľná na zobrazovacích metódach. Vďaka tomu sa dá aj vidieť, aká je príčina bolestí.

Ďalšia časť prednášky o zobrazovacích metódach pri bolestiach chrbtice. Hernia disku nie je jediný problém, ktorý môže nastrať. Veľmi častým problémom sú aj rôzne pozvoľna sa vyvíjajúce stavy. Skolióa, kyfóza, lordóza a iné nálezy na chrbtici vznikajú postupne.

V iných prípadoch je zas problémom traumatický stav, napríklad zlomený stavec. Všetky tieto problémy sa pre človeka môžu "hlásiť" podobne - bolesťou chrbtice. Preto nie je dobré každú bolesť automaticky považovať za vyskočenú platničku.

Navyše aj hernia disku môže mať priebeh pomerne bezproblémový - ale aj veľmi vážny.

Čo znamená hernia disku

Vo videách ste videli na ukážkach z RTG a MRI snímkov ako hernia disku vyzerá a aj čo to je. Preto len telegraficky:

Hernia disku je označenie stavu, kedy sa obsah medzistavcovej tekutiny z nejakých príčin dostane tam, kam nepatrí. V normálnom stave je táto tekutina zapuzdrená medzi stavcami a pôsobí ako pružná hmota ktorá chráni stavce. Ak chrbtica bude dlhodobo zaťažená, často sa zmení poloha niektorých stavcov na menej vhodnú. Potom stačí oveľa menej námahy či sily na to, aby chrbtica nevydržala tlak. Obsah platničky potom zo svojho miesta môže čiastočne uniknúť. Niekedy pomerne rýchlo a veľa hmoty a potom je zle.

Čo môže hernia disku spôsobiť

Hernia totiž znamená únik merzistavcovej tekutiny z miesta kde mala byť (medzi stavcami) na miesto, kam sa dostala násilím, napríklad tlakom. Lenže v chrbtici nemáme miesta, kde by sa mohlo hromadiť niečo čo tam nepatrí.

Vyskočená platnička teda nie je platnička, ale rôsolovitá tektina. Tá násilím (tlak, úder) opustila zapuzdrený priestor medzi stavcami a dostáva sa na miesta kam nepatrí. Tam zároveň môže ako prebytočná hmota spôsobovať útlak. Často sa táto hmota dostane do priestoru určeného pre nerv. Tlakom na nerv sa potom môže funkcia nervu zhoršiť, až prerušiť.

Ak sa nervový kanál vinou hernie disku zúži, nebude to nikdy dobré. V najlepšom prípade to "len" bude bolieť. V horších prípadoch bude hmota z platničky tlačiť na nerv. Výsledkom bude zmena vo funkcii nervu.

Ako príklad si predstavte že vás sekne v spodnej časti chrbta. Ak sa obmedzí funkcia nervu, ktorý riadi niektoré časti nohy, môžete cítiť bolesť, alebo čudné pocity napríklad na stehne a na prstoch. Alebo niektoré časti nohy nebudete cítiť vôbec. V horšom prípade - ak je nerv príliš utlačený, alebo dokonca tlakom preseknutý, tak prestanete hýbať nohou úplne. Trebárs nezdvihnete prsty.

Ak sa hernia disku stane v takej časti chrbtice, že sa disk dostane do oblasti miechy, môže potom "obyčajné seknutie" spôsobiť úplné ochrnutie nôh. A invalidný vozík.

Ako sa hernia disku dá liečiť?

O tom som písal v článkoch na koho sa obrátiť s bolesťami chrbta a v článku o cvikoch na chrbát. Takže tu len rýchlo a stručne.

 1. Ak vás sekne v krížoch, alebo máte podozrenie na herniu disku, obráťte sa na lekára. Ten vás vyšetrí a navrhne ďalší postup. Spravidla spraví RTG vyšetrenie, ktoré povie veľa.
 2. Možno vás pošle k neurológovi, ak je prítomné riziko poškodenia nervu. Ten vás možno pošle aj na MRI vyšetrenie a potom už sa dá presnejšie povedať, ako sa bude hernia disku liečiť.
 3. Potom sa môžete obrátiť na niektoré špecializované pracovisko ktoré zaháji proces rehabilitácie.

Jedna z možností je využiť metódu SM systém. Pri nej môžete v priebehu niekoľkých dní dosiahnuť stav bez bolesti a v priebehu niekoľkých mesiacov dosiahnuť vyliečenie následkov - platnička, ktorá tlačila na nerv sa môže vstrebať a celá oblasť zahojiť. Podrobnejšie som o tom písal v článku o SM systéme.

Žiaľ, chrbtica už zdravá nebude nikdy. Cvičením a rehabilitáciou však môžete proces zastaviť. Dostanete sa do bezbolestného stavu a zamedzíte, aby sa problém zhoršoval.

Keby ste totiž problém s vyskočenou platničkou riešili napríklad chirurgicky, nevydrží vám to nadlho. Stavce sa dajú operatívne zošróbovať tak, aby nerobili problémy, lenže tým ste neodstránili príčinu. Tlaky a napätia zostali. Zakrátko vás sekne aj o stavec nižšie. Čo potom?

Ak vás seklo v krížoch, riešte príčinu

Preto je dobré zaoberať sa tým, ako hernii disku predchádzať. Ak sa už aj stalo, že vás seklo v krížoch, tento bod zostáva v platnosti. Ak totiž nebudete nič robiť, je vysoké riziko, že vás sekne znova a znova. Navyše nabudúce to môže byť ešte horšie.

Preto je dobré obetovať čas na rehabilitačné cvičenia.

No a pokiaľ ste sa rozhodli pre chudnutie, tak je výhodné cvičiť aj preventívne. Aj v prípade že vás ešte neseklo v krížoch.

Pomoc pri bolestiach chrbta...
V prípade, že potrebujete pomôcť s bolesťami chrbta, rehabilitáciu, naučiť sa cvičiť metódou SM systém doktora Smíška, môžete sa obrátiť na AF Rehab. Ak hľadáte terapeuta, možno poradia aj pri výbere terapeuta pre celé Slovensko. Pomôcky a vybavenie na SM systém kúpite na Deivo.sk.
Napísal
Miro Veselý 
13. augusta 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.