V tomto článku si okrem čítania môžete pozrieť záznam z časti seminára "Hernia disku", ktorý prednášal MUDr. Richard Smíšek.
Doktor Smíšek je autorom metódy SM systém, ktorá rieši aj seknutie v krížoch. Aspoň telegraficky napíšem o čo ide, ale ak to poznáte, posuňte sa kúsok nižšie a pozrite si videá.
Seknutie v krížoch je laicky povedané to isté ako keď lekár povie hernia disku. Rovnaký problém sa dá ešte pomenovať aj ako vyskočenie medzistavcovej platničky.
Tento "ľudový" pojem má hneď niekoľko významov a dôvodov.
Asi preto sa ujalo práve toto slovo.
Inými slovami teda: seknúť vás môže v ktorejkoľvek časti chrbtice.
Štatisticky sa dá povedať, že ak vás prudko začne bolieť chrbát, asi to nebude vždy vážne. Lenže - môže byť. A problém je v tom, že aj keď tie vážne bolesti sú pomerne zriedkavé, vyžadujú niekedy okamžitú lekársku pomoc.
Za seba by som dodal - ja som ťažkosti s chrbticou mal hneď po schudnutí - chudol som chybne = bez pohybu. Oslabilo to svalstvo, najmä brušné. Potom stačí namáhavý pohyb typo vstávanie z postele a hernia disku je na svete. Je a máte ju už navždy. Dlho som mal problémy, veľa liekov som zbytočne pohltal. Až pravidelné cvičenie cvikov SM systém mi pomohlo. Chodil som na spoločné cvičenia a videl som na vlastné oči ľudí, ktorí prišli takmer po štyroch a pre bolesť takmer nemohli hýbať rukami alebo nohami. Po pár týždňoch stáli pri lanách a cvičili základnú zostavu - už bez bolestí.
Preto by som odporúčal vnímať tieto prednášky ako dobrý motivujúci prvok, ktorý dáva riešenie. Mnohí sa vďaka pár minútovému cvičeniu vyhli nielen tabletkám, ale aj operácii. Jedným dychom však treba povedať, že mnohí iní sa cvičiť nedonútia ani pod hrozbou operácie.
V tomto videu sa doktor Smíšek venuje diagnostike bolestí chrbta. Hernia disku je dobre viditeľná na zobrazovacích metódach. Vďaka tomu sa dá aj vidieť, aká je príčina bolestí.
Ďalšia časť prednášky o zobrazovacích metódach pri bolestiach chrbtice. Hernia disku nie je jediný problém, ktorý môže nastrať. Veľmi častým problémom sú aj rôzne pozvoľna sa vyvíjajúce stavy. Skolióa, kyfóza, lordóza a iné nálezy na chrbtici vznikajú postupne.
V iných prípadoch je zas problémom traumatický stav, napríklad zlomený stavec. Všetky tieto problémy sa pre človeka môžu "hlásiť" podobne - bolesťou chrbtice. Preto nie je dobré každú bolesť automaticky považovať za vyskočenú platničku.
Navyše aj hernia disku môže mať priebeh pomerne bezproblémový - ale aj veľmi vážny.
Vo videách ste videli na ukážkach z RTG a MRI snímkov ako hernia disku vyzerá a aj čo to je. Preto len telegraficky:
Hernia disku je označenie stavu, kedy sa obsah medzistavcovej tekutiny z nejakých príčin dostane tam, kam nepatrí. V normálnom stave je táto tekutina zapuzdrená medzi stavcami a pôsobí ako pružná hmota ktorá chráni stavce. Ak chrbtica bude dlhodobo zaťažená, často sa zmení poloha niektorých stavcov na menej vhodnú. Potom stačí oveľa menej námahy či sily na to, aby chrbtica nevydržala tlak. Obsah platničky potom zo svojho miesta môže čiastočne uniknúť. Niekedy pomerne rýchlo a veľa hmoty a potom je zle.
Hernia totiž znamená únik merzistavcovej tekutiny z miesta kde mala byť (medzi stavcami) na miesto, kam sa dostala násilím, napríklad tlakom. Lenže v chrbtici nemáme miesta, kde by sa mohlo hromadiť niečo čo tam nepatrí.
Ak sa nervový kanál vinou hernie disku zúži, nebude to nikdy dobré. V najlepšom prípade to "len" bude bolieť. V horších prípadoch bude hmota z platničky tlačiť na nerv. Výsledkom bude zmena vo funkcii nervu.
Ako príklad si predstavte že vás sekne v spodnej časti chrbta. Ak sa obmedzí funkcia nervu, ktorý riadi niektoré časti nohy, môžete cítiť bolesť, alebo čudné pocity napríklad na stehne a na prstoch. Alebo niektoré časti nohy nebudete cítiť vôbec. V horšom prípade - ak je nerv príliš utlačený, alebo dokonca tlakom preseknutý, tak prestanete hýbať nohou úplne. Trebárs nezdvihnete prsty.
Ak sa hernia disku stane v takej časti chrbtice, že sa disk dostane do oblasti miechy, môže potom "obyčajné seknutie" spôsobiť úplné ochrnutie nôh. A invalidný vozík.
O tom som písal v článkoch na koho sa obrátiť s bolesťami chrbta a v článku o cvikoch na chrbát. Takže tu len rýchlo a stručne.
Jedna z možností je využiť metódu SM systém. Pri nej môžete v priebehu niekoľkých dní dosiahnuť stav bez bolesti a v priebehu niekoľkých mesiacov dosiahnuť vyliečenie následkov - platnička, ktorá tlačila na nerv sa môže vstrebať a celá oblasť zahojiť. Podrobnejšie som o tom písal v článku o SM systéme.
Žiaľ, chrbtica už zdravá nebude nikdy. Cvičením a rehabilitáciou však môžete proces zastaviť. Dostanete sa do bezbolestného stavu a zamedzíte, aby sa problém zhoršoval.
Keby ste totiž problém s vyskočenou platničkou riešili napríklad chirurgicky, nevydrží vám to nadlho. Stavce sa dajú operatívne zošróbovať tak, aby nerobili problémy, lenže tým ste neodstránili príčinu. Tlaky a napätia zostali. Zakrátko vás sekne aj o stavec nižšie. Čo potom?
Preto je dobré zaoberať sa tým, ako hernii disku predchádzať. Ak sa už aj stalo, že vás seklo v krížoch, tento bod zostáva v platnosti. Ak totiž nebudete nič robiť, je vysoké riziko, že vás sekne znova a znova. Navyše nabudúce to môže byť ešte horšie.
Preto je dobré obetovať čas na rehabilitačné cvičenia.
No a pokiaľ ste sa rozhodli pre chudnutie, tak je výhodné cvičiť aj preventívne. Aj v prípade že vás ešte neseklo v krížoch.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.