SM systém cvičenie

SM systém je názov metódy cvičenia podľa doktora Smíška. Pôvodný názov SM (Smíškova metóda) sa už zmenil na súčasný názov SPS metóda (kde SPS znamená spirální stabilizace páteře). V článku však používam starý názov , nebite ma za to. Keďže pri chudnutí sa táto technika oplatí cvičiť, venujem sa jej podrobnejšie. Aký má SM Systém vplyv na chudnutie si povieme v závere článku.

SM systém cvičenie

Cvičenie Smíškovou metódou vyzerá na prvý pohľad ako celkom jednoduché až primitívne poťahovanie lán. Laná na SM systém sú ľahko prenosné, môžete cvičiť aj von.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie, MUDr. Richard Smíšek

Na zábere príklad jedného z cvikov na skupinovom cvičení. V strede doktor Smíšek.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie

Iný cvik. Pri týchto cvičeniach sa spravidla pracuje s veľmi nízkym odporom. Lano kladie odpor asi ako keby ste držali fľašu minerálky.

Princípom cvičenia SM však nie je poťahovanie lán, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Cviky na bolesť krížov

Dôležitejšia časť práce pri cvičení je dýchanie a držanie postavy. Na tomto obrázku budete vidieť jeden z cvikov. Je to zároveň cvik na brucho a zároveň cvik na chrbát.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie

Vľavo ho cvičím tak, ako by som ho cvičil podľa videa alebo podľa knihy. Nevšimol by som si, že mám nohy v zlom postavení, prehnutý práve tak, ako by sme nechceli (čuduje sa niekto že s takou chrbticou ma bolia kríže?) a s hlavou predsunutou ako korytnačka. Na pravom zábere fyzioterapeut kontroluje aspoň trocha normálnu polohu tela a až potom sa môže začať cvičiť tak, aby to malo účinok.

Cviky sú komplexné a v každom jednom cviku sa kombinuje odrazu niekoľko cvikov naraz. Vďaka tomu môže byť cvičenie pomerne krátke a pritom je účinné.

Cviky na boľavý chrbát

Aj v prípade, že máte , môžete tieto cvičenia vykonávať. Pomôžu vám od bolesti. Ak je bolesť silná, fyzioterapeut vás posadí na stoličku. SM cvičenie sa dá začať aj tak. Neskôr, keď vás to bolieť prestane, môžete sa postaviť.

Akonáhle sa váš boľavý chrbát trocha spamätá, cvičenie sa začne rozširovať.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie správnej techniky chôdze, MUDr. Richard Smíšek

Na záberoch doktor Smíšek ukazuje princípy, ako má vyzerať chôdza. Opäť ide vlastne o maličkosti, ktoré si človek normálne nevšimne. Ako pomôcka sa používajú palice, ktoré vás donútia, aby ste pri chôdzi s palcom šli do vonkajšej rotácie. Dôležité je správne postavenie panvy, rotácia hrudnej časti chrbtice, poloha pliec…

Možno si kladiete otázku, prečo namiesto toho ako vyzerá SM cvičenie hovoríme o chôdzi. Ale práve o to ide – cvičením sa vlastne pripravujete na to, aby vaše telo mohlo chodiť v pomerne zdravej polohe.

Boľavý chrbát totiž ošetríte aj základnými cvikmi SM systému. Ale to je len prvá fáza, aby sa zahojilo zranenie.

Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice

Cvičenie SM systému pomáha aj pri bolestiach krčnej chrbtice a hlavy. Tieto dve “veci” totiž môžu byť aj spojené a súvisia jedna s druhou.

Krčná chrptica nie je výnimkou a môže sa v nej vytvoriť rovnaká hernia disku, ako v ktorejkoľvek inej časti. Potom sú bolesti nepríjemné a strpčujú život.

Pokiaľ potrebujete uvoľniť krčnú chrbticu, odporúčam vám radšej sa poraďte s fyzioterapeutom. Sú na to síce cviky, ale výrazne pomôže, ak na úvod s vami terapeut prejde niektoré uvoľňovacie techniky. Krčná chrbtica môže byť laicky povedané “stuhnutá”. Ale v skutočnosti samotná chrbtica nie je stuhnutá. Stuhnuté je svalstvo v oblasti krčnej chrbtice. Niektoré svaly sú často veľmi skrátené, iné natiahnuté a v napätí. To sa dá mobilizovať pomocou manuálnych techník a následne potom rehabilitačným cvičením posilniť. Nie je to beh na krátku trať, ale dá sa to.

A oplatí sa cvičiť SM systém aj preto, že uvoľnenie krčnej chrbtice často pomôže aj s bolesťami hlavy.

Cviky proti bolesti hlavy?

Možno to znie absurdne, že na bolesť hlavy by mohlo “fungovať” cvičenie SM systému. Ale dáva to zmysel.

Bolesť hlavy súvisí často s tým, že hlavu máme v zlom postavení – je predsunutá. A to predsunutie zas je zapríčinené tým, že niektoré svaly… Presne to čo som písal pár riadkov vyššie sa dá zopakovať. Následky?

Trvalé napätie svalov najmä na bočnej a zadnej strane krku. Aké má následky trvalé napätie svalov, to si môžete ľahko vyskúšať. Predpažte ruku a držte v nej zo dve knihy. Nehýbte, len držte. Tým dosiahnete napätie svalov v ruke. Ktoré svaly to sú? Počkajte tak 30 sekúnd a zistíte, že sa tie svaly ozvú narastajúcou štipľavou bolesťou. Niečo podobné sa deje aj v krčnej oblasti a v oblasti hlavy, kde sú svaly v trvalom napätí.

Nesprávne, predsunuté držanie hlavy spôsobí, že tepny vedúce normálne smerom priamo hore do mozgu teraz idú len šikmo a ešte môžu byť aj stlačené. Môže to zhoršovať prietok krvi a už aj to stačí na to, aby sa objavila bolesť hlavy.

Skolióza chrbtice – cviky

Aj skolióza sa dá pomocou SM systému ovplyvniť. Samozrejme, čím skôr sa s tým začne, tým lepšie. O skolióze a jej ovplyvnení SM systémom hovorí doktor Smíšek v tejto prednáške.

Pozrite si aj tento záznam.

Skolióza teda môže začať vznikať postupne ako určitá nerovnováha, ktorá sa neskôr bude zhoršovať. Naopak potom platí, že ak pridáte vhodné kompenzačné cvičenia, skolióza sa môže začať postupne lepšiť. Doktor Smíšek na ukážkach pacientov vo videu ukazuje, ako dokázalo cvičenie u mladého muža so skoliózou odvrátiť potrebu operácie. Stačilo na to cvičiť cez prázdniny SM systém…

Samozrejme, svičenie už potom bude musieť byť dlhodobé, pretože skolióza je dlhodobý problém. Je však rozdiel, či človek vďaka cvičeniu a obetovanému času námahy funguje viac-menej normálne, alebo necvičí a dopracuje sa k bolestiam a invalidnému dôchodku.

SM systém kurzy

Kurzy SM systému sa dnes konajú čoraz častejšie.

  • Kurzy pre pacientov sú určené na nácvik správnej techniky cvičenia. Pri nich sa človek s bolesťami naučí čo má robiť a za nejaký čas sa vylieči. Na týchto kurzoch sa nepoužíva odborná terminológia, skôr sa cvičí a ukazuje s ako na to.
  • Kurzy pre fyzioterapeutov, trénerov a odborníkov. Tu sa používa odbornejšia terminológia. Kurzy sú zamerané na vzdelávanie tých, ktorí pomocou SM systému chcú pomáhať ľuďom, ktorí majú bolesti. Učia sa ako rozposnať svalové problémy, ako robiť uvoľňovacie cvičenia a ako naučiť techniku cvičení. U nás na Slovensku ich často organizuje AF Rehab (nielen v Bratislave).

Kurzu SM systému vedie niekedy doktor Smíšek, ktorý chodí prednášať aj na Slovensko.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie, MUDr. Richard Smíšek

Záber z kurzu manuálne techniky v závesoch.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie, MUDr. Richard Smíšek

Doktor Smíšek ukazuje rôzne spôsoby ako môže mobilizovať rôzne svaly. Na kurze sa potom účastníci tieto techniky učia správne vykonávať. Týmito cvičeniami sa v prípade bolesti chrbta pacientovi často uľaví oveľa rýchlejšie. Vďaka tomu, že stuhnuté svaly sa uvoľnia, pacient pri cvičení môže rýchlejšie dosiahnuť správnu pozíciu tela.

SM systém cvičenie

SM systém cvičenie, MUDr. Richard Smíšek

Na kurzoch SM systému sa účastníci učia aj správnu techniku chôdze. Tá sa potom neskôr stane základom liečby výhrezu medzistavcového disku.

Aj keď teda cvičenie SM systému vyzerá jednoducho, je to účinná pomoc.

SM Systém a chudnutie

Ako som písal už inde, pokiaľ ste sa rozhodli schudnúť, budú sa vo vašom tele odohrávať rôzne zmeny.

  1. V ideálnom prípade budete chudnúť len tukové tkanivo. Ale kedy dosahujeme ideálny stav? Stačí to trocha prehnať s diétou a môže sa stať, že schudnete aj niečo zo svalov. To potom oslabí vaše správne držanie tela.
  2. Ak ste tuční, nestojíte normálne, ale tak, aby ste vyvážili niekoľko desiatok kíl .Tento stav na ploche rokov ovplyvní aj vaše držanie tela. Po schudnutí sa to už nezmení.

Preto je vhodné, aby ste ako rehabilitačný program pri chudnutí cvičili aj SM systém. Je to lacné, dá sa cvičiť aj doma a posilní to svaly, ktoré potrebujete.

Pomoc pri bolestiach chrbta...
V prípade, že potrebujete pomôcť s bolesťami chrbta, rehabilitáciu, naučiť sa cvičiť metódou SM systém doktora Smíška, môžete sa obrátiť na AF Rehab. Pomôcky a vybavenie na SM systém kúpite na Sportujeme.

 

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: