Od roku 2004 píše Miro Veselý

Ako čítať obaly na potravinách

Čím viac ľudí číta obaly na potravinách, tým úskočnejšie sa správajú výrobcovia nezdravých potravín. Aj preto sa musíte o to bedlivejšie zaujímať o to, čo vlastne idete jesť.

Zloženie ingrediencií výrobku musí byť napísané na obale. Je jasné, že výrobca neuvedie presné zloženie utajovaného receptu, ani postup prípravy. Musí však uviesť suroviny, z akých sa výrobok skladá. Trebárs keď pre nič iné, tak preto, že niekto môže byť na niektorú zložku alergický. Poradie surovín musí byť uvedené v poradí podľa toho, ktorej suroviny je vo výrobku najviac. Príklad: Na trhu sa dá bežne vidieť chlieb, ktorý sa snaží získať konkurenčnú výhodu neprávom: Pri chudnutí je výhodné jesť ražný chlieb. Ražná múka má nižší glykemický index. To je známe a preto sa mnohí ľudia, čo si chcú strážiť hmotnosť obzerajú po ražnom chlebe. Až pri lepšom pohľade na nálepku uvidíte, že chlieb výrobca síce označil korektne ako pšenično – ražný, akurát sa pohral s veľkosťou písma v názve tak, aby vyvolal ilúziu, že kupujete ražný chlieb.

Nie je to lož a je to lož. Výrobca to tam predsa jasne napísal, chyba je na strane spotrebiteľa, že sa nepozrie lepšie. (Trebárs lupou, mikroskopom…)

Ak vám niektorý výrobca ponúka chlieb, ktorý vyzerá veľmi celozrnne, pozrite si pozorne aj jeho zloženie. Ak nájdete ako prvú uvedenú napríklad pšeničnú múku a celozrnné múky až niekde na konci zoznamu, dá sa tušiť, že v skutočnosti nejde o príliš celozrnný chlieb. Je to iba chlieb obsahujúci aj celozrnnú múku a tmavosť je dosiahnutá možno karamelom.

Podľa potravinového kódexu SR sa chleby majú označovať takto:

 • Názvom „celozrnný“ možno označovať chlieb, ktorý obsahuje najmenej 70 hmotnostných percent celozrnných mlynských výrobkov z celkovej hmotnosti mlynských výrobkov.
 • Názvom „grahamový“ možno označovať chlieb, na výrobu ktorého sa použilo najmenej 30 hmotnostných percent grahamovej múky.
 • Názvom „viaczrnný“ možno označovať chlieb, na výrobu ktorého sa použilo najmenej 10 hmotnostných percent aspoň dvoch druhov mlynských výrobkov iných ako zo pšenice alebo z raže.

Viac o chleboch nájdete v článku ako nás klamú pekári.

Teraz poďme ďalej.

Výrobcovia radi maskujú dôležité informácie tak, že ich zložia tak, aby sa k nim čitateľ radšej ani hneď nedostal. Tučinku treba takmer roztrhnúť, aby ste videli z čoho sa skladá.

Je to tam, ale nie je to tam.

Písmo výšky jedného milimetra by som bol v detstve prečítal. Teraz už len s poriadne silnou lupou. Lupa vo vrecku je často nevyhnutná, inak neuvidíte drobné písnmenká. Tie môžu rozhodnúť, či potravina je vhodná, alebo nie.

Poďme ešte na iné príklady, aby ste videli, ako sa čítajú obaly. Napríklad si chcete kúpiť praktický polotovar gnocchi. Zohrejte to a máte chutnú prílohu. Aké má zloženie? Je vhodná pri chudnutí?

Zo zloženia vidíme, že výrobca tento polotovar vyrába z vločiek, múky a soli.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Vo výrobku nie sú pridané chemikálie, akurát aby sa nekazil je použitá kyselina askorbová (známa aj ako vitamín C).

Ak sa pozrieme na energetické hodnoty tohto jedla, tak 100 gramov obsahuje 4 gramy bielkovín, 32 gramov sacharidov a 0,5 gramu tuku. Poteší obsah vlákniny. Kto však chce strážiť soľ, obsah 0,5 gramu sodíka je dosť veľa.

Všimnite si – výrobca uvádza sodík a správne predpokladá, že ľudia si to popletú so soľou.

V 100 gramoch gnocchi je teda asi 1,2 gramu soli. (V 2 a pol grame soli je gram sodíka.) Ak celková odporúčaná denná dávka soli je 5 gramov, so 100 gramovou porciou gnocchi z nej odkrojíte pätinu. Ale 100 gramov prílohy to vám dopredu poviem, že je fakt málo…

A tak viete povedať, že pri občasnom použití malej dávky si pokojne môžete takto spestriť jedálniček, ale skôr by som odporúčal nebrať. Tieto presolené mňamky nie sú zvyčajne nič čo chcete.

Iným príkladom ako čítať obaly na potravinách môže byť jogurt. Reklama nás láka k tomu, aby voľbou číslo jedna bol nízkotučný jogurt. 0,1% tuku? To znie lákavo. A tak si zástupy ľudí kupujú vanilkový, jahodový, či iný jogurt v nádeji, že keď neobsahuje tuk, tak je určite „diétny“. Inými slovami vhodný pri chudnutí. Omyl.

Poďme čítať obal:

Téglik má 145 gramov. Obsahuje teda spolu 21 gramov cukru. Mliečny cukor, bežný cukor, glukózo-fruktózový sirup. Dali by ste si na raňajky polievkovú lyžicu cukru? Tá má zhruba 20 gramov. Malý téglik jogurtu vám dá polovicu sacharidov, ktoré by ste mali zjesť na raňajky a príliš vás pritom ani nezasýti. Radšej si dajte biely jogurt a k nemu krajec chleba.

Pri chudnutí je vhodné jesť biely jogurt. Bez sladkej chuti. Musí obsahovať najviac okolo 3% tuku. Ale radšej menej a tuk pekne dotiahnite pomocou orechov, alebo avokáda. Jogurt by v zložení mal obsahovať len mlieko a jogurtovú kultúru. Nič iné. Priveľmi nízkotučné jogurty sú niekedy zahustené kukuričným, alebo zemiakovým škrobom, želatínou. Už to potom začína byť skôr puding, ako jogurt.

 • Jedávate jogurt občas? (Občas znamená tak raz za týždeň.) Potom sa nebojte trochy tuku v jogurte. V jednom jedle máte prijať asi 10 gramov tuku aj pri chudnutí. Ak z kelímka jogurtu príjmete 4 až 5 gramov tuku, stále máte rezervu. Dajte si k tomu kus celozrnného chleba so šunkou a máte raňajky. Ak predtým zjete veľký kaleráb, zasýti vás to nadlho a vhodne. Možno vám dokonca zostane rezerva a budete si môcť zobnúť aj zo tri orechy. Na obrázkoch zloženie bieleho jogurtu.
 • Jedávate jogurt denne? Potom sa bojte aj tej trochy tuku v jogurte a radšej siahnite prísne po nízkotučnom.

Iný príklad. Banánová tyčinka.

Koľko percent obsahu by ste hádali, že z nej budú tvoriť banány? Ani stotinu obsahu. (0,7%) Zato však tyčinka je napchaná cukrom.

Jedna takáto tyčinka vám síce dá toľko energie ako pol obeda, ale z pohľadu výživy do vás nedostane žiadne rozumné živiny. Z takýchto potravín sa ľahko priberie a telo pritom zároveň trpí podvýživou.

Alebo si pozrime slané tyčinky.

Zloženie pšeničná múka, rastlinný tuk, soľ, morská soľ. Dodajú energiu, tuk a soľ. Nie pestré živiny.

Oplátky s náplňou z lieskových orieškov. Oriešky sú zdravé. Avšak zo zloženia je jasné že najviac je v tejto “potravine” cukru. Potom kakaová hmota – hmm.

Čo je to “kakaová hmota”? Pretože kakaový prášok ani kakaové maslo to nie je. Tie sú v zozname uvedené neskôr, teda ich je menej.

Potom sú tam tuky – palmový, palmojadrový. Nič, čo by ste našli na zozname zdraviu prospešných ingrediencií.

Také keksy majú na 100 gramov šialených 2200 kJ a skoro celodennú dávku tuku pri chudnutí. Výrobca síce navrhuje aby jedna dávka bola 44 gramov, ale už to vidím, ako si z toho odlomíte kúsok a oznámite: toto bol môj obed týchto 44 gramov ochuteného a zamasteného cukru.

Alebo si kúpite mrežovník. Vidíte, že jablková dreň tvorí pekných 40% a malinová 10%. To predsa musí byť zdravé! Nie? Nie. Ona totiž tvorí tie percentá v náplni. No náplne tam je 40 gramov. Takže ak ovocná zložka tvorí polovicu náplne – je to 20 gramov. Lenže to už by na obale vyzeralo horšie napísať že v mrežovníku je menej ako 20% jablkovej a malinovej drene.

Pri umelých polievkach si všimnite najmä soľ – ak si dáte tanier, zjete 2 gramy. Dva rožky k tomu a ste na celodennej dávke soli…

Keď začnete čítať obaly na potravinách, naučíte sa voliť jedlo, ktoré:

 • prešlo čo najmenším počtom úprav,
 • má najmenej pridaných látok (cukru, soli, farbív, konzervantov),
 • má čo najviac prospešných látok (vitamíny, minerály, vláknina),
 • neobsahuje živočíšny tuk, alebo ak, tak veľmi málo.

Ako také zásady transformovať do praxe pri nákupe?

 • Pekárenské výrobky: Najlepšie kúpiť múku a piecť doma. Voľte radšej chlieb ako bábovku. Voľte radšej chlieb z celozrnnej múky ako z bielej;
 • Mäsové výrobky: Voľte radšej mäso ako klobásu. Voľte mäso bez viditeľného tuku. Nevarte ho vo vode, ale v pare. Nevyprážajte. Nejedzte kožu, mastné, slaninu;
 • Ovocie: Radšej pomaranč ako pomarančový džús. Určite nie malinovky s pomarančovou príchuťou!
 • Mliečne produkty: Radšej čisté mlieko ako sladené kakao. Vôbec nie puding, to radšej tvaroh, alebo nesladený jogurt. Radšej nie smotanu a smotanové výrobky.

Nuž a ak neviete čo niektorá z ingrediencií znamená, tak si to doštudujte. Neskúmajte veľké názvy a reklamy. Ćítajte tie maličké písmenká. V zmluvách to platí rovnako, ako pri nákupe potravín! Nech vás neobabrú.

Čo keď niekedy nemôžete jesť normálne jedlo?

V čase, keď nemôžete zjesť „normálne jedlo“ (obed v jedálni, chlieb, sójové vločky, orechy, jogurt), mažete siahnuť po výrobkoch určených na špeciálnu výživu. Určite nie po bagete na pumpe, či čokoládovej tyčinke.

Pre ľudí, ktorí z nejakých príčin nemôžu jesť tuhú potravu dostať v lekárňach pod rôznymi názvami (Nutridrink, Ensure, Fresubin) tekutú výživu. Odbornejšie sa to volá enterálna výživa. Jedna fľaštička nahradí kompletnú porciu vyváženého jedla. Radšej takýto nápoj, ako zostať o hlade, či zjesť sladkosť. Aby vás to zasýtilo na dlhšie, chcelo by to dať si aj zeleninu.

Ďalším z riešení môže byť aj občasný príjem náhradnej stravy určenej pre kulturistov. Ide o proteínové (bielkovinové) nápoje. Kúpte si viaczložkové bielkoviny, viac ako 85%. Často sa označujú ako „nočné“ bielkoviny, pretože sa vstrebávajú pomalšie. Kulturisti ich jedávajú na noc. Ak si takým nápojom občas nahradíte jedlo, môže vám to ušetriť čas. Na internete ich môžete kúpiť lacnejšie než v meste.

Do terénu sa hodia proteínové tyčinky. Dostať ich tiež v športových predajniach a v predajniach so športovou výživou. Ideálne sa prenášajú. Dostať aj tyčinky špeciálne vyrobené ako náhrada jedla.

Upozornenie: Tieto tyčinky a náhrady jedla sú podstatne drahšie, ako lacné čokoládové či müsli tyčinky, ktoré dostať v obchodoch s potravinami. Myslite však na to, že lacná čokoládová tyčinka či keksík sú maškrty, nie plnohodnotná náhrada jedla. Sú lacné a tomu aj zodpovedá ich nutričná kvalita. Zodpovedný chovateľ by ich nedal svojmu psovi, zato vlastným deťom ich možno kupuje pravidelne. Skôr, než ohrniete nosom nad tyčinkou za dva či tri eurá, prepočítajte si, koľko by vás zhruba stál obed. Či už v reštaurácii, alebo doma. tyčinka ho totiž nahradí.

Nakoniec ale: neupadnite do stereotypu že proteínové tyčinky sú ľahko dostupné mňamky. Nedovoľte si ich jesť každý deň. Je to núdzové riešenie. Nie nutričný plán!

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Od prvého začnem chudnúť

Konzumná spoločnosť nás postavila pred takmer neriešiteľný problém. Čo postavila! Zviazala nás pohodlím. Uvrhla na pohovku pred televízor do tej najpohodlnejšej možnej polohy. Ako šport

Jedálniček na piatok

Pre mnohých ľudí čo chudnú býva piatok posledným dňom disciplíny. Berte to ako varovanie, nie ako návod. Jedálniček na chudntie totiž často ľudia majú nastavený

Varenie v pare

Parný hrniec sa v zdravej výžive spomína veľmi často. Má to svoj dôvod – varenie v pare patrí medzi najzdravšie spôsoby prípravy jedla. Pritom nejde

Prečo sme tuční?

Koľko zjesť? To sa nedá posúdiť bez toho, aby sme poznali aj pohybovú aktivitu človeka. Ak sa niekto intenzívne hýbe, môže zjesť viac jedla, pretože

Aeróbne cvičenie

Tento druh cvičenia používame pri chudnutí najčastejšie. Pri aeróbnom tréningu sa cvičí v miernej intenzite záťaže. V nej majú svaly stále dostatok kyslíka. Z toho vychádza

Celozrnné cestoviny

Kapitola sama o sebe sú cestoviny. Veľa ľudí sa nazdáva, že pri chudnutí je jediný použiteľný smer škrtnúť prílohy k jedlám. Cestoviny, kolienka, špagety či

Ovsené vločky

Ovsené vločky patria k najznámejším potravinám, ktoré si spájame s chudnutím, diétou, ale najmä zdravým životným štýlom. Majú totiž vlastnosti, ktoré pracujú v náš prospech. O nich bude tento

Pite, neokúňajte sa

Často počúvam najrôznejšie dôvody, prečo niekto nemôže piť vodu, ako je to strašne veľa, že voda tlačí v žalúdku, je hnusná a podobne. Mnoho ľudí

Nebezpečný svět kalorií

Kniha Nebezpečný svět kalorií patrí k tomu najlepšiemu, čo si o chudnutí môžete prečítať. Kniha nesie podtitul že je napísaná z pohľadu troch lekárov. Ide

10 vecí vám pomôžu vytrvať

Chudnutie je dlhodobý proces. Vôbec nás pri ňom nezaujímajú hurá akcie a nárazové záchvaty. Čo z toho ak niekto začne behať a o tri týždne už nerobí vôbec nič?

Pasce pri chudnutí a ako sa im vyhnúť

Nenachádzajú sa vo vašej blízkosti rôzne pasce? Pasce v podobe misky plnej lupienkov, zásoby čokoládových tyčiniek, či plnej ľadničky dobrôt? Preč s tým! Nemajte poruke

Zajedáte svoje problémy?

Ciest k obezite je veľa. Jednou z nich je aj zvyk uľavovať si svoje napätie či hnev – jedlom. Tento zvyk je nebezpečný, pretože situáciu

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.