chudnutie-ako

Koľko má zjesť človek, ak chce chudnúť

Ešte stále platí „rovnica“, že príjem energie musí byť nižší, ako výdaj. V tomto článku si teda ukážeme, ako to môžete vyrátať aspoň orientačne. Viem, najlepšie by bolo povedať, že každý človek je iný, príjem stravy musí byť prísne individuálny a iné podobné dobre znejúce tvrdenia. Je pravda, že každý sme iní ale kto má poruke klinického diétológa, ktorý mu bude variť? Takmer nikto. Potom je výhodnejšie siahnuť po menej presných číslach, ktoré platia pre väčšinu z nás.

Ak chceme určiť množstvo stravy pri chudnutí, zvyčajne začíname odhadom, koľko stravy by bolo normálne zjesť. O tom tu už mám článok koľko by mal zjesť zdravý človek ak nechce schudnúť. Toto číslo by sme potom mali vnímať ako určitý „strop“ aj v prípade, že chudnete. Pre chudnutie potom potrebujete

 • buď ubrať z jedla – teda znížiť množstvo stravy,
 • alebo navýšiť energetický výdaj, teda športovať.

Ani jedna z týchto dvoch možností nie je dobrá, ak bude sama.

 • Ubrať len jedlo a nehýbať sa znamená uspávať metabolizmus. Výsledkom bude jojo efekt a to aj pri nízkom energetickom príjme.
 • Pridať len tvrdý šport málokto vydrží dlho. Znamená to vysoké riziko únavy a z nej vyplývajúce riziko úrazov.

Preto je ideálnou kombinácia.

 • Mierne znížime množstvo energie za deň – možno o krajec chleba so syrom za deň menej OPROTI NORMÁLNEMU príjmu. (Teda nie ak ste predtým zjedli 2 krát viac, než potrebujete!) V číslach stačí z denného príjmu škrtnúť asi 1000 až 2000 kJ a to stačí.
 • Mierne navýšime pohyb. Tu odporúčam rýchlu chôdzu. Stačí tak necelá hodinka denne a energeticky tým spôsobíte mínus ďalších asi 1000 až 2000 kJ. Prečo chôdza? Pretože je pri nej najmenšie riziko úrazu. Navyše je nenáročná, nič nemuusíte platiť, nikam dochádzať. Stačí ísť a už športujete…

Takže toľko úvodom k „teórii“. Smerujem k tomu, aby ste sa nesnažili škrtať jedlo až príliš. Nemá to zmysel a navyše to prinesie viac problémov, ako chudnutia.

Ak nechcete čítať a nič sa učiť, tu je rýchla odpoveď. Počas chudnutia jedzte asi takto:

 • Okolo 90 až 100 gramov bielkovín
 • Okolo 250 až 300 gramov sacharidov
 • Okolo 50 hramov tuku.

Ak chcete vedieť koľko živín má jedlo, choďte do kalorických tabuliek a pozrite si to.

Potiahnime to do extrémneho príkladu – extrémneho pre priveľké zjednodušenie.

Na deň by ste teda mali k dispozícii 700 gramov celozrnného chleba, jedno 300 gramové tofu a 50 gramov (nie 50 deka!) orechov. Skôr než hladovkárky a diétárky začnú lamentovať, že 700 gramov chleba je porcia na mesiac pre tri dietárky:

 • Ak jedávate 3 krát denne tak na porciu máte 6 až 7 plátkov chleba – Slatinský celozrnný chlieb je pomerne malý.
 • Ak jedávate 5 krát denne tak na porciu máte 4 až 5 plátkov.

Myslite na to, že to je jediná strava, ktorú by ste v tomto výpočte mohli jesť. Viem, problém tohto príkladu je, že tofu by ste mali na jeden plátok chleba, ostatné by ste museli jesť nasucho. Ale je to rýchly a jednoduchý príklad pre názornosť. Pokojne môžete ísť do zložitejšieho výpočtu.

 1. Na raňajky 100 gramov ovsených vločiek uvarených v 2 deci sójového mlieka. 50 gramov orechov.
 2. Na obed v pare dusené kuracie prsia s celozrnnými cestovinami.
 3. Na večeru celozrnný chlieb a 100 gramov tofu na ňom.

Číselne ste plus/mínus na tom istom. Znova – je to ilustrácia. Jasné že by to chcelo ešte jablko na desiatu a pomaranč na olovrant – to sem ani nemusíte rátať, rovno ich zjedzte.

Viem si živo predstaviť, že pre mnohých bude takéto jedla „suché“. Kuracie prsia možno opekáte na olivovom oleji, na chlieb si ako medzivrstvu doprajete maslo či margarín a na ovsenú kašu necháte padnúť kúsok masla. Lenže práve tieto drobné vylepšenia môžu často zastaviť chudnutie. Takže pozor na ne!

A teraz ešte trocha podrobností.

V staršej odbornej literatúre sa často uvádza hodnota okolo 6 000 kJ (to je 1 430 kcal) denne. Ak nemáte metabolizmus spomalený následkom mnohých diét a hladoviek, pri takomto príjme bude rýchlo chudnúť. Lenže rýchle chudnutie zároveň znamená spomalenie metabolizmu a náš „obľúbený“ začarovaný kruh s jojo efektom. Ide o to, že ak normálne by ste mali žiť pri príjme okolo 10 a možno až 12 tisíc kJ, tak po diéte na 6000 kJ budete ľahko priberať aj v prípade, že si to „zvýšite“ na iba 8000. Preto pozor na reštrikciu potravy!

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Bez odborného vedenia u obezitológa (lekára) a naozaj vážnych dôvodov nikdy nechoďte do tak nízkeho príjmu energie. Vypomstilo by sa vám to!

Ak vás čaká operácie a obezita jej stojí v ceste, potom sa oplatí uvažovať aj o drastickejších diétach, ale to musí riadiť lekár! Pri príjme pod 5 500 kJ na deň už je aj pre odborníka so špeciálnym počítačovým programom problém navrhnúť vyváženú a reálne dostupnú stravu. Podomácky to nezvládnete. Je tu riziko vážnej a ťažkej podvýživy.

Koľko kalórií denne zjesť ak chcete schudnúť?
Koľko kalórií denne zjesť ak chcete schudnúť? Takmer toľko, koľko spálite. Problém je v tom, že neviete koľko spálite a neviete aký je váš bazálny metabolizmus. Preto sú výpočty zbytočné, treba to vyskúšať v praxi!

Ak vám nejde o život z následkov obezity, chudnite pomaly. Začnite chudnutie zhruba na 8 000 kJ. O niečo presnejšie číslo pre vás vám vypočíta kalkulačka na mojom webe www.chudnutie-ako.sk/bmi ktorá berie do úvahy vek, pracovné zaťaženie aj vašu celkovú nadváhu. Prípadne sa pozrite, aký energetický príjem by zhruba zodpovedal vášmu veku a pracovnej záťaži. Od neho odpočítajte najviac  -2 000 kJ. Nechoďte však radšej príliš pod 7 000 kJ na deň, ani keby vám to vyšlo vo výpočtoch.

Predpokladajme, že ste 40 ročná, ľahko pracujúca žena. Ako zdravá by ste mali prijať okolo 9 000 kJ na deň.

 • Od toho odpočítajte asi 2 000 kJ = 7 000 kJ. Chudnite teda pri 7 000 kJ.
 • Osobne by som ale radil ísť radšej tak, že znížite príjem na 8000 a pohybom miniete za deň ďalších 1000 kJ.

Počas chudnutia sa oproti zdravým ľuďom mení zloženie živín. Uberie sa zo sacharidov a niečo z tuku. O niečo sa navýši príjem bielkovín. Čím nižší je príjem energie, tým viac bielkovín sa pridáva. Môžete sa orientačne riadiť podľa tejto tabuľky. Nasleduje tabuľka s odporúčaniami, ktoré sú staršieho dáta. Nechávam ich to na ukážku. Neskôr v článku si ukážeme možno trocha lepšie.

Koľko kalórií denne
Koľko kalórií denne je vhodné prijať – tabuľka výživového a energetického príjmu. Prosím, všímajte si živiny ako sú bielkoviny, sacharidy a tuk. Nevšímajte si celkovú energiu.

Pri príjme 7 000 kJ jedzte denne okolo 95 gramov bielkovín, 160 gramov sacharidov a 60 gramov tuku.

Aj napriek vyššie uvedeným výpočtom by som vám však odporúčal začať na príjme najmenej 8 000 kJ. Máte totiž väčší manévrovací priestor, hrozí menšie riziko chýb vo výžive. Chudnutie bude síce pomalšie, ale o to zdravšie, s menším rizikom jojo efektu.

Koľko kalórií denne zjesť ak chcete schudnúť
Koľko kalórií denne zjesť ak chcete schudnúť – existujú profesionálne programy, ktoré vedia vyrátať množstvo energie pomerne presne. Čo však toho? – Každý z nás máme iný metabolizmus. Iné trávenie. Iný črevný mikrobióm. Aj tak sa na presné čísla nikdy nedostanete.

Odporúčam, aby ste začali s chudnutím na 8300 kJ. V článku Koľko jedla jesť a prečo práve toľko som podrobne rozpísal detaily a v tej sekcii nájdete aj jedálniček na chudnutie na týždeň.

8 000 kJ na deň skladajte zhruba z 90 gramov bielkovín, 240 gramov sacharidov a 65 gramov tuku. Myslite na to, že ak máte spomalený metabolizmus, pri tomto príjme nezačnete hneď chudnúť! Vydržte to. Tu nejde o to uštedriť telu ďalšiu tvrdú diétu. Začínate s racionálnou výživou!

A teraz sľúbená úprava čísiel. 

Nasledujúci text nie je ani tak návodom, ako skôr ukážkou, ako môžete o jedle uvažovať. A upozornením, že živiny by ste mali sledovať ostrejšie, než celkovú energiu či „kalórie“,

Systémov, ako vypočítať optimálny príjem živín je veľa. Každý odporúča niečo iné. U nás sa najčastejšie stretnete s odporúčaním, aby tuk tvoril 30% energeticej dávky jedla, bielkoviny okolo 15% až 20% a sacharidy zvyšok.

To je rada, ktorú nevyrátate bez kalkulačky. Pozrime sa na to teda:

Ak by sme chceli stravu nastaviť na 10 000 kJ na deň čo by orientačne pre dospelého bolo na udržanie hmotnosti aj primerané, tak 15% bielkovín bude znamenať 88 gramov. Ostatné čísla sú na obrázku.

Keby ste chceli prijať 20% bielkovín, bude to 118 gramov a o niečo menej sacharidov.

Keby ste znížili tuk na 20%, môžete zjesť viac sacharidov a taká strava bude prispievať k vášmu zdraviu.

A ešte poďme do extrému:

Keby ste chceli jesť 10% tuku, dostali by ste sa niekam do oblasti preventívnej diéty. Pozrite si knihu od doktora, ktorý sa volá Dean Ornish ktorý klinicky otestoval liečebný režim, pri ktorom sa okrem iných faktorov takáto diéta podpíše na liečenie ischemickej choroby srdca. Ak vás to zaujíma, odporúčam knihu Mějte znovu zdravé srdce. Nezačínajte žiadne zmeny súvisiace so srdcom svojvoľne, konzultujte to s kardiológom.

Poďme priškrtiť. V knihe Jedálniček na chudnutie odporúčam prijať okolo 8300 kJ čo je asi 2000 kcal. To vyzerá približne takto:

 • Bielkoviny nastavme na 20% – neskôr po schudnutí by som odporúčal ich znížiť na 15%.
 • 30% tuku bude znamenať 66 gramov a na sacharidy vám toho veľa už neostane.

Preto pri chudnutí všeobecne bežné odporúčanie 30% tuku môžete neskôr začať znižovať. Dajte si strop 25%. Ešte lepším nápadom bude ak pôjdete na 20% tuku v strave. Čísla sa potom zmenia takto:

Dostanete sa na necelých 50 gramov tuku za deň. Vyletí vám vďaka tomu „právo“ zjesť o 50 gramov sacharidov viac. Aký to bude mať efekt? Budete mať viac energie a sily. Ak necvičíte tvrdý tréning, alebo nepracujete manuálne, takýto príjem tuku spôsobí rýchlejšie chudnutie. Teraz však dve dôležité poznámky:

 1. Samozrejme, pod pojmom sacharidy rozumieme komplexné a celozrnné zdroje. Ovsené vločky, celozrnné cestoviny, fazuľa, hrach, šošovica, cícer a podobné. Nie cukor, med, sirupy, sladkosti.
 2. Pri takto priškrtenom tuku je NUTNÉ, aby to bol tuk zdravý. Jedzte orechy, semienka, avokádo a iné prirodzené zdroje tuku. Ak treba, lakomo pridajte olivový, tekvicový olej. Nejedzte žiadne červené mäso, z hydiny len prsia. Vylúčte mliečny tuk, takže žiadne maslo, smotana, jogurty viac než 3%.

Takže takto sa môžete pozerať na výživové odporúčania.

Koľko jesť pri chudnutí a koľko cvičiť?

Ak strava pri chudnutí tvorí jednu časť rovnice, druhou je pohyb. Nájdite si nejaký spôsob, akým sa donútite pravidelne vykonávať pohyb. Stačí aj bežná rýchlejšia prechádzka, najlepšie denne.

Často sa uvádza, že ak denne spravíte 10 tisíc krokov, stačí to ako minimum nielen na ochranu zdravia, ale aj ako základ na chudnutie. Najťažšie býva prekonať lenivosť a plný diár úloh, ktoré sa na nás často valia zo všetkých strán. Ak si denne ukrojíte čas na rýchlu prechádzku, zlepší sa vaša kondícia. Nielen telesná, ale aj mentálna. Vďaka tomu spravíte svoje úlohy efektívnejšie.

Koľko kJ zjesť pri chudnutí?
Koľko kJ zjesť pri chudnutí? Nikdy nerátajte kilojouly ani kalórie! Nemá to zmysel. Rátajte približne živiny čiže bielkoviny, sacharidy a tuk. Nič iné vás nemusí zaujímať.

Základom pri chudnutí nie je len otrocky znížiť stravu, aby zodpovedala nejakému návodu koľko kalórií denne máte prijať. Efektívnejšie býva stravu ponechať takmer na „normále“ a radšej pridajte vhodný pohyb. Tak dosiahnete zrýchlenie metabolizmu a chudnutie nebude len dočasné!

Takže koľko kalórií denne máme zjesť? NERÁTAJTE KALÓRIE!

Pri chudnutí musíte denne prijať primerané množstvo energie. Je jedno, či rátate kalórie, alebo jouly. Vždy je to energia a tá vás od tejto chvíle nemôže zaujímať.

Energia sa totiž skladá zo súčtu živín v jedle. Vzorec je takýto:

Bielkoviny + sacharidy + tuk (niekedy + alkohol) = energia.

Ak by ste potom rátali energiu, ľahko spravíte chybu.

 • Stačilo by v priebehu dňa vypiť jednu 7 decovú fľašu vodky a vypili ste primerané množstvo energie na deň. Matematicky to sedí, ale nemalo by to nič spološné so zdravou výživou.
 • Stačilo by zjesť pol kila cukru za deň a zjedli ste primerané množstvo energie. Znova – nič, čo by vám pomohlo k zdraviu.

Asi tušíte, že tadiaľ by cesta neviedla, ak keď podľa kalorickej tabuľky by to číselne sedelo presne.

Vy však pri chudnutí musíte prijať ako-tak vyvážené živiny. Primerané množstvo bielkovín. Vhodné množstvo sacharidov. Lakomejšie, ale dostatočne dávkovaný tuk. Žiadnu energiu z alkoholu. A práve to je cesta, ktorou sa dá ísť.

Na obaloch potravín a v kalorických kalkulačkách si všímajte živiny. Tie rátajte. 

Žiadane strach – je to len na pár dní. Spravíte to pár krát a nabudúce to už viete aj odhadnúť. Odhad stačí. Stačí ak viete, že chlieb má veľa sacharidov a trocha menej bielkovín. Tak naň položte kúsok tofu a je to akurát. Možno si prihryznete zo tri orechy a živiny budú presné. Hlavne – takýmto spôsobom sa viete stravovať zdravo.

Nezdravé stravovanie totiž často znamená problém, že ľudia jedia veľmi mastnú a sladkú stravu. Bielkovín môže byť dokonca menej, než by potrebovali. To v tele môže vyvolávať obezitu a to zároveň s podvýživou. Príkladom môžu byť deti, ktoré si zvykli jesť sladkosti. Čoskoro začnú odmietať zeleninu aj mäso.

Tento paradox – podvýživa pri obezite – je častý najmä u diétárok. Tie majú spomalený metabolizmus. Denne môžu prijať možno len polovicu energie, akú by „beztrestne“ mohli zjesť keby nebláznili s diétami. Ak si aj to málo vylepšia o čokoládky a maškrty tak aj keď číselne jedia presne toľko energie, koľko by mali, budú priberať. A budú podvyživené.

Podvýživa sa u diétárok ľahko vidí. Všimnite si ich ruky a nohy aké sú tenulinké. To je ukážka ako sa telo snaží potrebu bielkovín riešiť tým, že rozoberá svoje vlastné telo.

Preto sa pri chudnutí nikdy nezaoberajte tým, koľko energie máte prijať. Zaujímajte sa o to, koľko živín potrebujete a počítajte tie. K tomu pridajte pohyb. Budete mať vďaka tomu podstatne lepšie výsledky a podarí sa vám chudnúť z brucha.

Tipy na ďalšie články:

Ďalšie zdroje:

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

122 Odpovedí

 1. dobry den, viem ze ste odporcom diet, ale nakolko som na tuto stranku natrafila az teraz (a velmi sa mi pozdava), po dokonceni dukanovej, uz je neskoro zalamovat rukami… chcela by som sa opytat aky energeticky prijem alebo ako zacat s racionalnou stravou aby sa dostavil co najmensi jojo efekt? dakujem

 2. kmin v tomto by vám mal vedieť poradiť ten, kto vám dukanovu diétu odporučil. ak sa nejdete poradiť k niekomu kto sa vyzná, tak skúste nejaký opatrný prechod k racio strave tak, že na ploche niekoľko dní pridajte čo treba. nejaké jojo neriešte, v prvom rade sa starajte aby telo nebolo podvyživené. čiže asi by to chcelo postupné navýšenie príloh a zmenu tukov na vhodnejšie, k tomu toľko zeleniny koľko zvládnete a malo by to fungovať. opakujem, nie skokovo. ale radšej to skonzultujte s lekárom, alebo niekým cez výživu, strava je individuálna záležitosť. takto nadiaľku sa dá len špekulovať.

 3. drahy Miro,no moj problem spociva v tom, ze jem asi 4000 kj denne…viem teraz, ze je to malo Zlozenie stravy:Ranajky- 1/2l vody-250g jablko velmi slaba kava(1/2 kavovej lyzicky)potom cvicenie-20 min.hodinu po cviceni nejem.Saotne ranajky- 120g jogurt- 70g odtucneny tvaroh- 8g ovsene vlocky,8g lanove s.- 25g tmavy chlieb- 2g olivovy olej- 2xbielok alebo 20g hydinovej sunky- 10g kremzska horcica niekedy- +zelenina(1paradajka, uhorka,zeleny salat alebo cinska kapusta)
  Obed: trocha zeleniny potom 300g jablko- 60g ryba+ 50g varene zemiaky+50g cottege cheese+cibula alebo 80gkuracie prsia+40gzemiaky +30gtofu syr+vela zeleniny- dam si potom to iste ako na ranajky..myslim tym jogurt-tvaroh-vlocky-lanove s.+kava velmi slaba
  vecera: zelenina-mrkva, cinska kapusta, paradajka,kalerab-supky asi z 5jablk alebo 1 jablko,niekedy si dam aj 10g chleba s olivovim olejom
  Chcem to zvysovat postupne no bojim sa, ze priberiem.Musim vam povedat, ze kojim uz 10-ty mesiac. moja vaha je 52kg 167,5cm. Nechcela by som pribrat a preto zacinam navysovat po 500kj za tyzden-2tyzdne
  prosim poradte mi, co robim zle a co nemam-mam jest!Dakujem

 4. martina asi tušíte, že pri kojení by ste v závislosti od veku aj cez 10 000 kJ, takže navýšiť to zo 4 000 je naozaj dobrý nápad. Idete na to správne, pomaly to dvíhajte, postup máte dobrý. K jedálničku by som sa vyjadril len nerád, lebo bez váženia a analýzy to nebude presné. ako to počítate na gramy tak predpokladám, že to vyrátané máte. na prvý pohľad sa mi tam vidí dosť bielkovín a menej sacharidov, ale nepočítal som to. ja by som sa prikláňal k tomu, že navýšiť by ste to mala aj za situácie, že by váha mala o málo ísť hore. určite by som radil poradiť sa s lekárom, alebo výživovým odborníkom, tieto veci je dobré riešiť osobne a podrobnejšie. bolo by dobré zistiť prečo ste na tak nízkom príjme, či je tam len strach z priberania, alebo aj bola objektívne nadváha. Preto radím konzultovať lekára a prejsť aspoň zákldné metabolické vyšetrenia.

 5. Drahy Miro, tak preto som na takom nizkom prijmne,a to som si uvedomila neskor, ked som nestihala jest pri mojich 3 detoch(4r.,2.5r.,10 mesacnom)tak som sa dostala na 3500kj.Zacala som zvysovat na 4000kj.Uz som na 4000 -tisicke asi 2-3 tyzdne, no mam strach jest!Mimochodom mam 31 rokov.
  A este myslim, neviem cije to pravda,ze pri dojceni je asi najlepsie zacat navysovat kj,lebo pri dojceni spalujete este 1500kj navyse je v poriadku-moj nizky prijem nebol nejako cieleny.Asi za 5 rokov som schudla 15kg-to som jedla naozaj kvalitne suroviny(maso,ryza,vela zeleniny,ovocie len jablka,biele jogurty nizkotuc.lanove s., tmave pecivo,hydinova sunka…od vtedy som nepribrala!
  A chcem sa spytat, ci navysovat mam skor v doobednajsich hodinach alebo na tom nezalezi?

 6. martina strach jesť a strach z priberania (všeobecne akýkoľvek vážnejší strach) je dobré konzultovať s lekárom lebo môže spoluspôsobovať to čo sa volá poruchy príjmu potravy, čiže razantné zníženie množstva jedla, zvýšenie cvičenia a podobne. Pri dojčení je väčší výdaj hlavne tuku, pretože materské mlieko ho obsahuje nadpolovičné množstvo. je to aj jeden z dôvodov, prečo žena pred pôrodom potrebuje pár kíl pribrať. aby mala z čoho tvoriť kvalitné mlieko. viac konzultovať neviem, nemám na to kvalifikáciu. opakujem radu konzultovať lekára. je to individuálne. nerád by som dal paušálnu radu (kotorú už poznáte) vy z nejakých príčin priberiete a potom budete nahnevaná že som radil zle. to by som naozaj nerád.

 7. Drahy Miro,
  urcite sa na vas hnevat nebudem …:)))som velmi rada, ze sa mam komu zdoverit tym problemom, lebo to co vlastnite,myslim tym dar ako pekne to vysvetlit cloveku ako schudnut…je dar od Boha! Nechcem sa vas pytat,ci ste veriaci alebo nie ale ja som a urcite to budem vnimat takto,opakujem je to naozaj nieco, co si na vas ludia …aspon ja vazim.Mozno ze sa niekedy stretneme a osobne porozprave ak Boh da!! dakujem

 8. martina ďakujem za milé slová ocenenia a čo sa týka stretnutia tak tie občas robievame aj v rámci fóra. Nie je problém, môžeme skočiť niekedy na výlet, už dlho sa nič nekonalo.

 9. Dobry vecer.Chcela by som sa opytat ako si mam vypocitat svoj denny prijem kJ ak chcem schudnut.

 10. Dobry den. Mohla by som sa opytat ze ked som si dala na obed cestoviny s mletym mesom rata sa to ako porusenie ulohy v 10dnovom kurze chudnutia ?

 11. valeria v kurze aj tu na webe odporúčam, aby ste jedli pred každým jedlom zeleninu a potom zjedli to jedlo. Ak ste špagety zjedli bez zeleniny, tak je to porušenie odporúčaní a zapíšte si to. Samotné špagety s mäsom sú normálne jedlo a jesť predsa musíte. Problémom by boli len v prípade, že ste ich zjedli veľa. To sa stane ľahko v prípade, že ste pred tým nemali tú zeleninu…

 12. Nastastie nie. Dala som si predtym aj porciu zeleniny a cottage a tych spagiet nebolo vela. Takze potom to nevadi hej ?

 13. ahoj mirko, ked si zacnem vazit jedlo a prijimat okolo 7000klj denne a cvicit aerobik kazdy den, mtslis, ze sa mi podari schudnut??? dakujem?

 14. mirko a este jedna otazka, mam 85 kg, meriam 166, obvod pasa mam 90, viem, ze som obezna, ale mam problem v tom, ze mam strasne tazke a hrube kosti, mam male prsia skoro nic, len mi teraz narastol zadok, stehna a aj brucho…vypocitala som si bmi, mam nadvahu, len neviem s kym prekonzultovat to, ze mam ozaj tazke kosti, ci s lekarom, ci s dakym trenorom ohladom mojho jedalnicka a mam 30 rokov….dakujem

 15. lula váhu kostí je určite vhodné riešiť individuálne u lekára a ak je naozaj telesné zloženie odlišné od priemeru, potom výpočty podľa priemerného BMI bebudú presné. Pri obvode pása 90 centi by som ale neriešil váhu kostí, ale zmenšenie pása. Určite to nebude spôsobené príliš hrubou a ťažkou chrbticou.

 16. jasne, mas pravdu, tam som obezna, brucho mi dost narastlo..no mirko dakujem ti pekne, nebudem ta uz otravova…mas tu toho dost a inac som rada, ze je niekto ako ty…zacnem sa stravovat 7000kjl denne a cvicim doma aj aerobik, tak hadam sa mi to podari do leta, dat dake kila dole….dakujem ti eswte raz…idem este podrobnejsie studovat tvoju stranku…

 17. este jedna otazka mirko, ked chodim na velku potrebu 2x denne aj to je spomaleny mechanizmus? dakujem

 18. lula obávam sa, že počet stolíc nie je vhodný indikátor „rýchlosti“ metabolizmu :-)

 19. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať aký príjem kalorií by som mala mať za den ak môj bazálny metabolizmus mi vyšiel podľa výpočtu okolo 5363,2 kj denne ?

 20. Zdravim. Prva otazka je k tym hodnotam co ste dali plati aj pre muzov a zeny rovnako? Lebo viem, ze zeny napr potrebuju viacej obmedzit sacharidy skrz vacsiu nachylnost na ukladanie tukov. Druha otazka je ohladom celkoveho vypoctu ked si vynasobim bielkoviny sacharidy tuky hodnotami energie na jeden gram tak mi nevychadza vysledne cislo energetickeho prijmu.
  1 g bielkovín = 4 kcal = 17 kJ, 1 g sacharidov = 4 kcal = 17 kJ, 1 g tuku = 9 kcal = 37 kJ. Cim to je ze to cislo je nizsie?

 21. bisto tieto čísla, asi som to napísal nejasne, platia pre príjem, aký človek chce dosiahnuť pri chudnutí. Bez ohľadu na pohlavie. Ženy nemajú podľa tohto konceptu obmedzovať sacharidy. Celkový súčet energetických hodnôt nie je presný ak sa to ráta matematicky. Sú to orientačné a zaokrúhlené hodnoty. V praxi nikdy nedosiahnete nejaké presné čísla, pretože potraviny aj tak majú inú hodnotu v každých energetických tabuľkách.

 22. Dobry den prosim vas vypocitali mi spomaleny metabolizmus, len 1280kcal den. Prosim vas na kolko kcal mam obmedzit stravu ked chcem schudnut 1kg tyzdenne? Potrebujem schudnut 4kg. Mam vysku 158cm a vahu 52kg. Tuk sa mi uklada na stehnach a zadku – postava hruska. Dakujem

 23. martina1 to vám musia poradiť tam, kde vám to vypočítali. na tomto webe nájdete rady, ktoré fungujú, ale neriadia sa metabolizmom.

 24. chcem sa len opyta ked mam zjest denne 240 sacharisov tak na obale su sacharidy celkovo alebo with sugars ??lebo tie su menej .. tak ktore mam pocitat???

 25. Lydia sacharidy su v preklade cukry. Takze za sacharidy sa pocita vestko spolu. Ak na obale potraviny vyrobca uvadza sacharidy a oddeluje kolko z toho je cukor, je to od neho pekne. Pri chudnuti totiz potrebujeme jest stravu podla moznosti celkom bez cukru ale obsahujucu komplexnejsie sacharidy. Viem ze to je mozno neprehladne. Takze napriklad v sosovici su pomale sacharidy a ziaden cukor. Pri chudnuti je preto dobra. V beznych cerealiach je malo pomalych sacharidov a vela cukru. preto su pri chudnuti celkom nevhodne. Pozrite si clanok glykemicky index potravin tam je to popisane podrobne.

 26. no a mohli by ste mi povedat ake cukry mam ryzovy chlieb myslim tie suche kolieska, ci su to pomale sacharidy alebo tie horsie na 100g maju 80 g carbohydratov a denne mozem zjest asi 410 a ja zvyknem tak denne zjest jeden balik tych sucharov namiesto zemiakovych lupienkov atd…:-) tak asi to nie je velmi dobre . a ako citam su z hnedej ryze robene…dakujem

 27. Ja sa tomuto vôbec nerozumiem ani neviem čisa to sem hodi.Mam 13 rokov a okolo 52 kil.meriam 159cm.posledne tri dni som začala jesť menej na ranjky syrovy rožok a na obed som mala 2 trojuholniky pizze,to je všetko.pred tym som jedla viac a pila sirup..začala som piť vodu okolo 2 litre denne.chcela by som sa spitat že ked s tymto prestanem či by sa stal jojo efekt.a či pri tomto a spon čo si schudnem.vopred dakujem za odpoved :-)

 28. V detstve a do 18 rokov MUSÍ chudnutie riadiť lekár. Inak hrozí, že si zničíš zdravie. Vo veku 13 rokov posudzovať „chudnutie“ podľa váhy je hlúposť. V tomto veku človek rastie a jeho váha sa normálne mení. To nie je priberanie, ale znak normálneho rastu.

 29. Dpbry den ja by som chcela schudnut aspon tri kila mam 27 rokov vysku 158cm a vahu 58kg.Poradite mi prosim ako sa stravovat?? Dakujem

 30. maja skúste si prečítať pár článkov na tejto stránke, je tu dosť tipov, ako sa stravovať. Začnite trebárs na kalkulačke BMI

 31. pekný deň Miro, už nepočítam BMI pretože som na plafóne z toho, dohodla som sa sama so sebou, že nebude ma trápiť ako vyzerám no nejde to. pri výške 164cm s váhou 83,6kg (dnes ráno) s pohybom 4x do týždňa, čo zahŕňa 2*1,5hod zumby a 2*1hod aerobiku (učím ja), tá váha nejde pohnúť žiadnym smerom už v podstate 4 roky a to hlavne nie smerom na dol. jedálniček mám bláznivý, no väčšinou je to takto:
  po zobudení pohár vody
  raňajky: jablko, po pol hodinke biely jogurt, ovsené vločky, med
  desiata: ak som hladná dám si väčšinou pečivo z kukuričnej múky so semienkami slnečníc a tekvice
  obed: (čo závod dá) polievka + väčšinou kuracie s ryžou, alebo nejaké cestoviny, vždy cviklový šalát
  olovrant: väčšinou nestíham kvôli narvanému poobediu (dlho v práci a potom behám na cvičenie väčšinou hladná, hodím pred cvičením do seba hroznový cukor a fičím)
  večera: (je vždy po cvičení) nejaký jogurt, alebo pohár acidka
  každý mi hovorí, že tie moje kilá nevidieť a tipnú vždy aspoň o 15kg menej než reálne mám, no bola by som veľmi happy ak by to bolo tak aj v realite :)
  čo so mnou?

 32. zabudla som napísať, že mám 33, denne vypijem 2 – 3litre vody, mám slabosť na sladné, takže čokoládka každý deň musí byť :) tých 15kg som nabrala behom mesiaca, možno aj vďaka hormonálnej liečbe a nejde to dole :( chcem byť pekná ženská bez mojich šuniek, hoci vládzem veľmi veľmi, oveľa viac jak niektoré vychudnuté tenučké… to nie je všetko… chcem byť tip-top kočka

 33. bea prečítajte si to tu celé a zariaďte sa podľa odporúčaní, aby ste v strave nerobili také chyby, ktoré vedú k obezite. hormonálnu liečbu a priberanie konzultujte s lekárom.

 34. Dobry vecer.Chcela by som sa spytat.Ze moj denny prijem by mal byt podla vypoctu okolo 6500KJ.Zacala som uz druhy den,teda aspon sa snazim jest 5krat denne a pit aspon min. 2l vody.Ale chcem sa spytat ze ak primem za den tych 6500KJ a cvicenim spalim (podla kalorickej tabulky) okolo 3000-3700KJ ci sa to pocita do toho denneho prijmu.Ci to potom nieje malo KJ prijatych.Dakujem

 35. Adriana 6500 je spodný príjem pod ktorý nie je dobré veľmi ísť. Nedá sa takto naslepo radiť bez dosť veľkého množstva podrobností. Ak ale máte pomerne tvrdý tréning, potom by som radil stravu nechať na úrovni normálneho príjmu pre Váš vek.

 36. Dobrý večer. Mám 27 rokov, 112 kg. Akým spôsobom by ste mi poradili chudnúť? Cvičím + beh na bežiacom páse, 3x denne jem. Nemôžem vôbec schudnúť.

 37. anka skúste si prečítať tu zopár článkov. So 112 kilami by som odporúčal beh radšej zameniť za chôdzu. A viac jedzte.

 38. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, držala som dukanovu asi 2 týždne schudla som 5 kg,ale prestala som lebo mi bolo hrozne zle a mala som pokazeny žalúdok, preto som prešla na zdravší životný štýl, papam skoro všetko celozrne pečivo , nozkotučné vyrobky,ale keďže som študentka a dosť času strávim v škole a nemám čas sa ísť riadne naobedovať, chcela by som vedieť, či si môžem dať nejakú musli tyčinky , či to až veľmi naruši chudnutie, keďže obsahuju dosť sacharidov a cukrov? Naučila som sa po 15:00 hodine už nejesť iba jablko alebo niečo ľahšie nizkotučny jogurt a pod. Samozrejme každý večer cvičim , chodím behávať. Ale váha sa vôbec nehýbe , neviem, ako ďalej, prosím o radu, ďakujem.

 39. Mám výšku 178 cm a 82 kg, chcela by som sa dostať na váhu minimálne 65 až 70 kg,ale zmena stravy mi nepomáha a tak tiež ani pohyb, ktorého mám dosť keďže som vysokoškoláčka a do školy chodim pešo, behávam , ale nič z toho nepomáha. Na večere si robím buď nejaké kuracie mäso so zeleninou alebo,ako som vravela radšej si po škole pôjdem zabehať,aby som sa už večer nejedla, ale tým,že v škole som častokrát do pol 6 nemám šancu sa najesť normalne a hlavne skôr preto po 15-tej už radšej nejedávam nič len zeleninu , ovocie alebo,ako som písala nizkotučne mliečne výrobky, dala som sa na Vašu 10 dňovú očistu,ale môžem začať až od soboty, poraďte mi prosím,ako pokračovať ďalej lebo ozaj som vyskúšala všetko a nijako saa to nepohlo z čoho som dosť smutná. Ale ma to aj jednu prekážku strašne milujem sladké čokoládku , ak nemam aspoň kocku čokoládky na den , celý deň som frustrovaná a zlá a potom sa to odráža na mojom výkone v škole. Ale okrem toho milujem aj pizzu a rada by som si ju aspoň raz za mesiac dopriala. Na niečo také asi dieta neexistuje. S pozdravom Marianna a ďakujem Vam za radu.

 40. Dobry den Miro. Prosim Vas o nazor. Zacala som behavat, na zaciatok 20 min. Postupne chcem pridavat. Z prace chodim o 18 hodine, idem hned behat, a ked dobeham este si dam jednoduchy strecing. Koncim zhruba o 18.45, potom pockam do 19.30 a dam si lahku bielkovinovu veceru so zeleninou. Spat chodievam o 22 hod, pretoze skoro vstavam. Potrebujem poradit v tom, ze ak budem behavat dlhsie a skoncim priblizne o 19.15 hod, mozem este jest? Nie je to uz neskoro? Ako by som to mohla vyriesit? Rano mi nevyhovuje. Dakujem Vam.

 41. Zuzka je to na diskusiu. Asi by bolo dobré niečo ľahké zjesť, takže radšej po tréningu niečo zobnite, nech telo má z čoho aj regenerovať.

 42. Dobrý deň chcela by som sa spýťať koľko by malo prijať 17 ročné dievča kalórií za deň…d´akujem veľmi pekne

 43. Dobrý deň.
  Mám 16 rokov a už 2 mesiace sa stravujem podľa knihy p. Mačingovej. Chudnutie sa veľmi nedostavilo tak som sa rozhodla trošku zmenšiť porcie. Denne prijmem 1400 až 1500 kcal. Chcela by som sa opýtať či je to v poriadku. Ďakujem.

 44. Laura nie, nie je to v poriadku. V prvom rade je príjem okolo 6000 kJ pre 16 ročnú ženu sebevražedne málo. V druhom rade nie je dobré rátať na kalórie, ale na živiny, inak hrozí presne to, čo popisujete – pri podvýžive môžete priberať. No a tretím problémom je, že ide o diétu s nízkym príjmom sacharidov čo samo o sebe je výživový štýl, ktorý môže spôsobiť viac problémov ako úžitku. Odporúčal by som vám, na vyváženie si prečítajte najskôr nejakú knihu, ktorú napísal odborník, napríklad Igor Bukovský, alebo Málková, Kunová či iní lekári. Ak by sa vám to nepozdávalo, riaďte sa odporúčaniami pre výživu svetovej zdravotníckej organizácie. Riadiť sa diétami môže byť dosť rizikové aj pre dospelého.

 45. Dobrý deň.
  Ďakujem vám za odpoveď. Sacharidov aj iných živín mám dostatok a jem objemovo veľké porcie, len kalorická hodnota je nižšia. V kalkulačke mi vyšlo prijať denne 2300 kcal pre udržanie hmotnosti. Keď odpočítam 2000kj čiže okolo 500kcal, vyjde mi 1800kcal denne a 300kcal spálim pohybom. Bolo by to takto v poriadku? Za odpoveď krásne ďakujem :)

 46. Laura vo veku 16 rokov je lepšie radiť sa s lekárom, alebo s niekým, kto vás osobne vidí, vyzná sa v tom a hlavne má právnu zodpovednosť za to, aké vám dá rady. Veľa žien si v mladosti vďaka nezmyslom vo výžive skazí život. Takže to odporúčam aj vám. Ak sa silou mocou chcete držať kalkulačky kde je napísané, že počíta len pre dospelých (vzorce nepočítajú správne pre váš vek) tak zabudnite na kalórie a jouly. Jediné, čo sledujte sú gramy živín. Bielkoviny, sacharidy a tuk. Netreba na gram presne, ale blížte sa tomu.

 47. Dobrý deň, zaujala ma na tých tabuľkách taká vec. Prečo sa s vyšším energetickým príjmom bielkoviny znižujú kým tuky a sacharidy rastú nahor?? ..

 48. Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, koľko kj má voda, poprípade minerálna?
  Vďaka za odpoveď :)

 49. Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako sa počítajú kalórie v jedle? napriklad 200g červený melón, 200g rizoto ( olej, cibuľa, mrkva, hrašok, ryža), 50g uhorkový šalát, ďakujem

 50. Dobrý deň, vadí ked napr. moje raňajky majú energetickú hodnotu 3000 kj ? alebo proste sú nad tým priemerom trošku ?

 51. Alexandra ak chcete schudnúť, tak polovičná dávka by dávala väčší zmysel.

 52. Ahoj Miro. Chcem sa spytat pri mojej vyske 153cm mam 57kg co je dost,skusala som sportovat a ziadny vysledok sa mi nedostavil v chudnuti,obmedzujem sladkosti,nepijem sladke vody,jem zeleninu a ziany vysledok,.Vies mi poradit ako mam chudnut zacat?

 53. Andreja zrušenie sladkostí je dobrý nápad. prejdite si to tu a zariaďte sa podľa odporúčaní, teda vhodná strava, celkom pravidelne a vhodný šport. to by malo chudnutie začať. ak nie, tak k lekárovi a diskutovať.

 54. Ahoj Miro,

  suhlasim s tym, co uvadzas.Len jedna otazka, ak jest 5krat denne a menej – ako si rozlozit podla teba gramaz a co jest na desiatu a olovrant? Vdaka za odpoved

 55. Lenka v kalkulačke BMI vám vypočíta všetko. Každé jedlo môže mať rovnaký obsah živín a máte pokoj.

 56. Ahoj som po porode 7 mesiacov a uz mesiac aktivne chudnem a svhudla som 4 kila bez hladovania ale hoci stale hoci stale dodrzujem cvicebny plan aj vyvazenu stravu ubytok hmotnosti sa zastavil preco? Potrebujem schudnut este 10kg vo mam robit

 57. adka nedá sa odpovedať. chudnutie sa dá posúdiť podľa pása, nie podľa kíl, najmä, ak cvičíte.

 58. Dobrý deň, chcem sa spýtať či mi viete poradiť koľko bielkovín, sacharidov a tukov by som mal prijať denne ak chcem schudnut zo 105 kilov na 90? Ráno chodím do posilňovne 20minút bežecký pás Potom 40minút posilnovania -intenzívneho a potom zas 20 minút pás klusom.

 59. Vlado áno, celkom hore na tejto stránke je tlačítko „tu začnite“ a tam si vyrátate všetky čísla ako schudnúť.

 60. Ahoj Miro.
  Vdaka Tvojej stránke, radám a podpore ľudí na fóre a pravidelnému cvičeniu sa mi podarilo zhodiť v r.2008 13kg. Začiatok 164cm 67kg, ciel: 54kg. Počas nasledujúcich rokov sa mi darilo váhu udržiavať do tých 59-60kg. V roku 2012 po porode som mala 67kg, ale za dva a pol roka sa mi počas materskej podarilo nepravidelnou stravou, vynechávaním ranajok, jedál a pojedaním prevažne bieleho pečiva a sladkostí pribrať na 74kg (súčasný stav). Mám 34 rokov a znova sa vraciam k Tvojim radám a vtipne a výstežne formulovaným postrehom k tomu, v čom spočíva moj problém a problém všetkých, čo sa dostali do pásma nadváhy alebo obezity.V podstate viem, čo by som mala robiť, za čo dakujm najma tejto stránke, lebo predtým som tiež zopárkrát držala diéty a viacmenej len s malým alebo krátkodobým efektom. Takže teraz mi chýbalo iba to nastavenie v hlave, znova sa odhodlať a dať zbohom pohodlnému a príjemnému podzobávaniu iba chutných a nevhodných jedál, pričom aj napriek tomu, že som sa neprejedala, priberala som. Dlho som to odkladala, ale teraz už skoro týždeň sa snažím dodržiavať čo som si tu prečítala, zatial ešte s chybami, ale snažím sa čo najlepšie skladať si stravu. Cvičiť som ešte nezačala, nemám žiadnu kondičku a pri malom dieťati a tým že už pracujem, aj málo času, no plánujem začať od budúceho týždňa cvičenie aspoň v domácich podmienkach. Mám dve otázky: Ráno nestíham doma raňajkovať hneď po zobudení, lebo chystám raňajky a obed pre malého, takže zvyčajne ranajkujem až v práci cca o 9 a to vlastne začínam a pokračujem potom po 3 hodinach a vychádza mi tak o jedno jedlo menej. Rozmýšlam, či tie oneskorené ranajky nesposobujú, že metabolizmus nezačína pracovať a ešte sa viac spomaluje, lebo asi ho mám tou nepravidelnou stravou a nešportovanám za posledné roky už spomalený.Navyše priznám sa, nepočítam si jedlá na B/T/S, iba sa odkukávaním správnej skladby a množstva jedál snažím stravovať rozumne a často, avšk iba odhadom, čo nemusí byť správne. Myslíš, že ak jem napr. menej ako 7000kJ, alebo tým, že nemám presný prehlad o zložení, sa mi naštartovať chudnutie nemusí podariť? Predtým som tiež nevážila, iba odhadovala, a schudla. Teraz sa bojím, že to nebudete také jednoduché, takže prosím o Tvoj názor. Aby som zbytočne nestrácala čas a robila niečo, čo nebude fungovať.Myslím, že tuším Tvoju odpoveď:-)
  Ďakujem Ti za to, čo tu robíš a pozdravujem. Jana

 61. Jana gratulujem k super výsledkom. K otázke. Hmm. Vynechať raňajky by som neradil, je to úplne najdôležitejšie jedlo dňa. Ak nestíhaš, tak si ich priprav večer, raňajkuj proteínovú tyčinku, kokteil, alebo čokoľvek iné, ale treba sa najesť. Množstvo jedla by som odporúčal posunúť vyššie aj na(d) 8000 kJ (2000 kcal) a radšej vydrž nejaký čas stagnáciu, ale naštartuj metabolizmus.

  Počítať B/S/T nie je potrebné do chvíle, kým človek má výsledky. Radím teda námatkovo pár jedál nahádž do kalkulačky a zrátaj. Často sa stane že si myslíme ako super sa stravujeme a ono málo sacharidov, veľa tuku a podobne.

  Určite zaraď prechádzky, to bude už len stále dôležitejšie, ako predtým. Čo najviac čítaj o výžive a chudnutí. Bukovský práve vydal knihu Plán B, odporúčam, je tam veľa inšpirácie a dá sa to čítať aj po kúskoch vo voľnom čase.

 62. Dakujem Mirko, budem sa tým riadiť. Dúfam, že sa to naštartuje. Dnes som raňajkovala ešte doma aspon pohár acidka a pár mandlí. V práci potom asi o 1,5 hodiny cca 60g chleba s lučinou, plátok 20% ementál, plátok šunky a paradajku. Obed už bude po troch hodinách. Zvyšok dňa pravidelne až do druhej večere.Včera som aj vážila jedlo na večeru večeru. Dúfam, že sa naučím robiť to správne. O knihe Dr. Bukovského som čítala krátku recenziu na Tvojej stránke a pozdáva sa mi velmi, mám aj jeho prvú knihu Teraz to zíde – veľmi vtipná, aj viaceré ďalšie. Vďaka za odpoveď, ide sa na to:-)

 63. Mirec este jedna otaska, kedze pol roka posilujem tak bmi mi neukaze presne spravne vysledky a tak som si urobil Harris-Benedictovu rovnicu vyslo mi 2900kcal. pocitam kcal , bielkoviny sacharidy a tuky. vcera to vypadalo takto kcal 2143, bielkoviny 215 sacharidy 115 tuky 103 . rano som spalil v posilovny 794 kcal. mam 182 cm a 106 kilov. pas 106 . myslis ze to mam takto drzat alebo nieco upravit? dakujem

 64. vlado odporúčam, riaďte sa jedným vzorom podľa výsledkov. ak si kulturista, tak pre teba neplatia rovnaké čísla, ako pre bežnú populáciu. ale ak chcete dávať takmer štvrť kila bielkovín a sacharidy ako pre vrabca, tak to by som povedal, že niečo je zle. toľko bielkovín spraví viac šarapaty ako osohu a s tak malými sacharidmi nebudete mať silu ťahať železo.

 65. dobry den chcem sa spytat ja držim dietu takzvanu delenu stravu ale to takym stylom že každy den mam len jednu potravinu a striedam živočišnu a rastlinu stravu napr jeden den vypijem len liter plnotucneho mlieka dalši den zjem pol kila zemiakov a tak dalej mam tam mäso strukoviny syr ovocie zeleninu vajcia ryžu skoro všetky potraviny dokonca každy den si dam 2 kocky horkej cokolady s 86% kakaom a moj energetiycky prijem nepresiahne 5000kj na den raz som schudla s touto dietou 7 kil za mesiac a žiadny jojo efekt sa nedostavil tak sa chcem opytat ci je to v poriadku alebo ohrozujem svoje zdravie lebo vobec nepocitujem hlad ani nic takže sa netyram dakujem za odpoved a moj vek je 23 rokov vyska 178cm a terajšia vaha 65 chcela by som schudnut 5 kil

 66. monika ak telo odnaučíte jesť, pocit hladu sa časom stratí. To ale neznamená, že je všetko v poriadku. Z toho čo popisujete by som sa v duchu pýtal, či nemáte nábeh na mentálnu anorexiu. Jesť 5000 kJ za deň je príjem jedla primeraný pre dieťa vo veku asi dvoch rokov. U dospelej ženy si týmto spôsobom akurát bezpečne spomalíte metabolizmus tak, že neskôr aj pri jedení 5000 kJ za deň budete neskôr možno aj priberať. Čo na to povie zdravie, to si asi viete odvodiť aj sama. Vo vašom veku by ste pri bežnej práci mali jesť okolo 10500 kJ normálne a pritom nepriberať. Ak to tak nie je, tak sa buď stravujete zle (sladkosti, alebo nepravidelná strava) alebo máte spomalený metabolizmus. Ten treba riešiť skôr, ako chudnutie.

  No a pokiaľ ide o vašu „diétu“, rozumiem tomu správne že niektorý deň zjete len pol kila zemiakov a kúsok čokolády. Iný deň len len liter mlieka a možno tá čokoláda? Ak je to tak, tak si skúste spraviť rýchly prieskum. Kto vám takú výživovú hlúposť poradil? Ak si takým jedlom poškodíte zdravie, kto za to ponesie zodpovednosť? Pretože dôsledky ponesiete sama. Odporúčam vám aby ste sa neriadila uvedeným stravovacím systémom. Tie dve kocky horkej čokolády sú totiž na tom asi to najzdravšie. Kvalitná 86% čokoláda je totiž veľmi vhodné a zdravé jedlo aj pri chudnutí a ak si jej dáte trebárs 2 kocky (to je okolo 20 gramov) tak to je celkom v poriadku aj pri tom najkrutejšom chudnutí.

 67. Dobrý deň,chcem sa spýtať ako je to s polievkami,napríklad zeleninová alebo vývar.Ako ich mam počítať v kJ.Ďakujem

 68. Milan ak je tam len zelenina, tak ich ani nepočítajte a berte to ako predjedlo. Čo je dobré vedieť je že mrkva má vyšší glykemický index, takže to je lepšie nejesť veľa. Ak by v polievke boli cestoviny, rezančeky, tak to rátajte ako sacharidy. Ak mäso, tak aj to sa počíta. Tuk na vrchu je lepšie nemať žiadny, alebo pred podávaním lyžička olivového oleja na hladinu.

 69. Zdravý životný štýl dodržujem pol roka. Za ten čas som schudla 10 kg. Mám 17 rokov. V oktobri som vazila 65, teraz vazim 54. Moja vyska je 167 cm. Chcela by som schudnúť ešte 4 kg. Aj ked mam naštudované všetky veci čo sa zdraveho stravovania týka…stále neviem ako tp je s tými Kj.
  Vy tu píšete že by som nemala ísť pod 7000 Kj. Niekde píšu že to je 9000 kj, niekde zas že žena pri chudnuti by mala mať okolo 5500 kj. A jateraz neviem co je pravda.
  Každý tvrdí niecoiné.
  Za ten polrok som schudla 10 kg pri prijme 6000 kj. Ale už sa chudnutie zastavilo a nechce ísť dalej.
  Cvičím denne hodinu a môj jedalnicek vyzerá asi takto.
  R: biely jogurt 120g, ovsene vlocky 30 g , škorica 3g
  D: banán 120g, vlašské orechy 10g
  O: pohanka 150 g, brokolica 200 g
  O: jablko 200g
  V: tuniak vo vl. stave 70 g, zeleninovy salat z cerstvej zeleniny, knackebrot 20g
  Kde robím chybu?
  Už som zúfalá. Nechápem tomu.

 70. Izabela to kde robíte chybu (chyby, je ich viac) skúsim odhadnúť naslepo, nevidel som vás. Môžem sa teda aj mýliť. Ale v 17 rokoch sa vážiť a podľa toho rozhodovať je chyba číslo 1. Pravdepodobne stále len dospievate a to znamená zmeny v tele v zmysle plus. Ak sa tomu bránite uberaním stravy, poškodzujete si zdravie.

  Chyba číslo 2 je, že ste si udelili ťažkú podvýživu. Vo vašom veku by to bola chyba aj keby ste bola obézna, čo teda určite nie ste. Jesť 6000 kJ za deň môže 160 centimetrová dôchodkyňa, alebo štvorročné dieťa. Vy nemáte ani len nadváhu, takže akékoľvek chudnutie je úplná hlúposť. Ak by ste veľmi chceli formovať postavu, tak športom pod vedením skúseného trénera a pri poriadnej strave. Mali by ste normálne fungovať pri zhruba 10000 kJ na deň zložených z 55 gramov bielkovín, 430 gramov sacharidov a 65 gramov tukov. Viem, namietnete, že pri takom príjme by ste priberala. Dnes možno áno. Ale to preto, že nezmyselnou diétou ste si spomalili metabolizmus (to je iný názov pre to poškodenie zdravia z predošlého bodu.) Preto sa vám nedarí schudnúť ani pri polovičnom príjme.

  Váš popis jedálnička by som hodnotil ako zápisníček sebevraha. Absolútna podvýživa. To je chyba číslo 3 – strach z jedenia. Dal som si tú námahu a nahádzal som vami uvedený jedálniček do kalkulačky (hore na tejto stránke) a vyšlo mi to 4000 kJ 46 gramov bielkoviny, 150 gramov sacharidy a 21 gramov tuk. Ak sa takto stravujete naozaj, predpokladám, že nemáte ani menzes a ktovie v akom stave je pleť. Skôr vás ale tento krutý hlad prinúti občas si „za odmenu“ dopriať niečo dobré, trebárs čokoládovú tyčinku, lupienky a podobne. To dopolní aspoň tuk na normálnejšie hodnoty, ale zároveň sa môže stať, že z toho rastie bruško, aj keď zvyšok tela asi máte vychudnutý.

  Toľko môj odhad naslepo. Odporúčam vám rýchlo si nájdite niekoho, kto vás môže osobne viesť a dajte si do poriadku stravovanie. Mal by to byť lekár, alebo niekto kto sa vyzná vo výžive a najmä: má právnu zodpovednosť za rady, ktoré vám poskytne. Nie teda nejaký predavač výživových doplnkov.

  Nakoniec ešte k číslam, koľko jesť. Momentálne odporúčam chudnúť pri zhruba 8000 kJ. Keď som pred desiatimi rokmi začínal, používali sme „formulku“ 6000 kJ, kde živiny bolo 50/100/150 čiže 50 gramov tuk, 100 bielkoviny a 150 gramov sacharidy. Obezitologická literatúra vtedy začínala pri 5500 kJ. Áno, chudne sa tým krásne celé týždne. Ale je to tak ťažká reštrikcia, že to väčšinou spomalilo metabolizmus a oslabilo svalstvo. Postupne sme teda pridávali na 7000 kJ a stále viac. Ukazuje sa, že na chudnutie jednoducho nie je dôležité hladovať. Oveľa efektívnejšie je jesť takmer normálne množstvo stravy, ale s dobrým zložením.

  Záver. Odporúčam vám, prečítajte si niečo o výžive a ľudskom tele, napríklad Bukovského Návod na prežitie pre ženu. To vás posunie oveľa ďalej. Alebo ak nedáte inak, tak aj jeho Plán B, to je kniha o chudnutí. Ale ja si myslím, že si potrebujete dať do poriadku len výživu a nie chudnúť. Inými slovami teda by som sa na vašom mieste zameral na to, aby ste postupne a pomaly mohli jedávať denne okolo tých 10 tisíc kJ a nepriberali pri tom. To je priorita číslo jeden. Inak vás podvýživa postupne zničí, nedostatok sacharidov môže poškodiť aj niektoré psychické funkcie, príde nekritičnosť, neschopnosť rozlišovať veci a to už potom je veľmi ťažké niečo meniť. Ak mi neveríte, investujte pár hodín času a prečítajte si niektorú knihu o poruchách príjmu potravy. Ženy s mentálnou anorexiou majú celkom konkrétne problémy. Nech do toho nespadnete aj vy. Držím palce.

 71. Anorexiu poznám a ja ňou určite trpieť nebudem. Nemyslím si že jem málo a teraz som asi v poriadnej kaši, pretože ma desí čo bude ďalej. Ak som si naozaj spomalila metabolizmus tak bud ostanem pri tom istom prijme a chudnúť už nebudem alebo ho zvysim ale automaticky priberiem. Čo teraz? Ja nechcrm pribrať, tak som sa snažila. Ako si zrýchliť metabolizmus bez toho aby som pribrala? :( Ďakujem za odpoveď.

 72. Izabela ak netrpíte anorexiou, je to tá najlepšia správa. Na rovinu. Radšej bruško, než psychická choroba, ktorá odoláva liečbe a zničí život.

  Teraz poďme rozmýšľať, čo ďalej. Rozumiem tomu, že chcete udržať to, kde ste sa s chudnutím dostala a zároveň by ste si chcela zrýchliť metabolizmus a byť v poriadku. Presný postup vám bude vedieť navrhnúť málokto. Určite by som sa na Vašom mieste poradil u obezitológa, alebo iného špecialistu, napríklad http://www.akv.sk. Potrebujete poznať štartovaciu čiaru, profesionálne si zmerať zloženie tela a konzultovať postup s LEKÁROM. Nie na internete a v diskusii s inými ženami.

  Ak budete jesť naďalej tak ako doteraz, metabolizmus sa tomu stále prispôsobí. Telo sa bude správať úsporne aby prežilo. Prejde pár rokov. Po tridsiatke sa metabolizmus spomaľuje stále rýchlejšie. Ak stále pôjdete na polovičnej strave, začnete aj tak priberať. Čiže dlhodobo to schodné nie je.

  Rozdeľte preto problém na dve časti.

  1. veľké brucho. Píšete „vazim 54. Moja vyska je 167 cm“. Vy nemáte veľké brucho! Chcete si vylepšiť postavu. Neverím, že máte obvod pása 80 centi. To by bol dôvod chudnúť. Takže ak chcete formovať postavu, už som napísal, že treba trénera (aspoň na 10 tréningov) ktorý navrhne cviky a naučí správnu techniku. Veľa žien stráca čas a robí tisícky brušákov celkom zbytočne. Zlá technika + riziko zranenia chrbtice. K tomu prejdite denne 10000 krokov rýchlou chôdzou. Kúpte si športtester a podľa kalkulačky BMI na tejto stránke hore si vyrátajte pulz, pri ktorom máte ísť. Bude to okolo 120 až 140 pulzov.

  2. jedlo. Jedlo si začnite pár dní naozaj počítať podľa váhy a dohliadnite aby bolo správne zložené, tiež podľa kalkulačky BMI na tejto stránke hore. Ak máte strach, uberte trocha kalórií, ale len na krátko. V tomto nepohodlnom režime zotrvajte pár týždňov a meňte to postupne tak, že budete pridávať stravu. Po troške, trebárs každý týždeň navýšte o 500 kJ na deň viac a ďalší týždeň zas pridáte denne 500 kJ. Tak pokračujte, aby ste sa dostali na 10 tisíc, radšej však 11 až 12 tisích kJ na deň bez toho, aby sa brucho zväčšilo. V tej chvíli viete, že ste vyhrali. Tento proces môže zabrať nejaký čas. Nikto neodhadne či to budú týždne alebo pár mesiacov. Inšpirujte sa jedálničkom na chudnutie ktorý nájdete na tejto stránke, je to rozpis na týždeň.

  Vážiť sa nemusíte. Nič sa z toho nedozviete. Merajte si pás a po celé obdobie sa nesmie podstatne meniť. Ak by klesal (chudnete) tak okamžite pridajte stravu. Ak stojí (nechudnete) tak nič nemeňte v režime.

  Takto je nádej, že sa pohnete z miesta. Ale postup si overte u lekára.

  Nakoniec ešte k vášmu výroku „chcem schudnúť 4 kilá“. Ak ste posadnutá váhou, tak úplne prestaňte soliť. To vám dá dole možno 1 až 2 kilá. Po menzes pôjde tiež nejaké kilo až 2 dole. Ale to nie sú TIE kilá, ktoré vás zaujímajú. Vás zaujíma brucho a to nemáte ako merať na váhe. Na to je tu krajčírsky meter.

 73. Dobry den moj problem je opacny…ja mam 32 rokov,vyska 164 cm a vaha 44 kg…no mozno si poviete,ze je to genetika alebo rychly matabolizmus ,ale nie je to tak,lebo v minulosti som mala vahu 53-55kg cisty sval a teraz je zo mna vychrtlina….sportujem od mslicka kazdy den,takze to nie je sposobene zvysenou fizyckou aktivitou…bola som uz aj na vsetkych vysetreniach ako stitna zlaza,krv,hadice mi pchali kade tade,vysetrenia na celiakiu a vsetko mam v poriadku….je dice pravda,ze niekedy mi nechuti jest ale zas niekefy by som zjedla aj to co mi nechuti…ja neviem co mam robit a ako sa stravovat,aby som pribrala aspon na tych 50-52 kg….hlavne neviem co jest a v akych mnozstvach aby moj organizmus prijal aspon tych 3300 kal denne ako je to u sportujuceho dospeleho cloveka odporucane….prosim vas o pomoc a vopred dakujem…som zufala

 74. lubica je dosť veľa ľudí, ktorí musia riešiť podváhu a nie veľmi sa im to darí. Univerzálne rady asi nepomôžu, ak ani lekári nepomohli. Ak športujete pravidelne, občas nejete lebo vám nechutí a vylúčili sa možné ochorenia, možno je všetko v poriadku. Ak je výdaj väčší, než príjem, takto to dopadne normálne. Z toho čo popisujete to teda vyzerá tak, že ste podvyživená. Odporúčam pátrať, prečo jedávate málo, ako je možné, že máte problém zjesť normálne množstvo stravy. Ak je problém v uvažovaní, tak sa poraďte u niekoho, kto sa venuje poruchám príjmu potravy a ak nevládzete zjesť viac, tak u gastrenterológa. Dúfam, že sa vám podarí nájsť a odstrániť príčinu.

 75. Dobrý večer, tiež som sa dala na boj s kilami. Len neviem ako na to spravne. Moja výška je 160cm a váha 62 kg, mám 32 rokov a kojim. Rada by som sa dostala na pôvodnú váhu 55kg. Najviac ma trápi obvod pasu, ktorý je 96 cm a vôbec to nejde dole. Začala som sa zdravšie stravovať, vylúčila som bielu múku, sladkosti a cvičím 2x posilňovni a 2-3x doma. Aký potrebujem príjem, aby sa to pohlo smerom dole a hlavne ten pas. Ďakujem za radu.

 76. Anka na tejto stránke hore je kalkulačka BMI. Tá vám vyráta okrem BMI aj množstvo potravy, ktoré je vhodné.

 77. Dobrý večer, chcela by som sa spýtať či ej tento jedálniček správny. 6 dní v týždni cvičím a to 1.5hodiny posilňovanie + pol hodina HIIT. Vek 14 rokov :) :

  Raňajky : čierny chlieb (50g), dve bielka (60g), zelenina (100g)
  Olovrant : pomaranč
  Obed : zelenina (100g), mäso (100g), prípadne polievka
  Olovrant: v prípade hladu; zelenina (100g)
  Večera“ tvaroh odtučnený (125g), surové vajce s polotučným mliekom (100ml)

 78. Martina vo veku 14 rokov je takýto jedálniček životu nebezpečný.

  Riadite sa rozpisom, ktorý môže poškodiť vaše zdravie a to natrvalo. stavil by som sa že ste podvyživená, nemáte v strave takmer žiadne sacharidy. nízky príjem sacharidov poškodzuje niektoré funkcie mozgu, neraz sa takýto „diétny“ režim vo vašom veku ľahko preklopí do poruchy príjmu potravy čo sa potom veľmi ťažko rieši a často je z toho celoživotný problém. odporúčam okamžitý prechod na normálne zloženie stravy. poraďte sa s lekárom, alebo aspoň telocvikárom ak máte pocit, že potrebujete akokoľvek meniť stravu oproti normálnej, alebo máte pocit že treba chudnúť.

  inými slovami prijímate za celý deň množstvo bielkovín vhodné pre 100 kilového drevorubača a sacharidov za deň zjete menej ako by potrebovalo batoľa v jednej porcii jedla. k tomu záťaž asi dosť tvrdá vzhľadom na vek. Tukov máte málo a všetky sú zdraviu málo prospešné. ak tak bežíte dlhší čas, predpokladám, že pleť máte nevábnu, menzes ak už bol, tak možno aj vynecháva a to by bol spoľahlivý dôkaz, že živoríte.

  Ale akosi tuším, že toto ste počuť nechcela.

 79. Máte pravdu. Nechcela som to počuť. Považovala som ho za správny, hlavne preto, ze som sa zamerala na bielkoviny, ktore si pri budovaní svalovej hmoty, ale aj pri chudnuti dôležité a oboje sa ja snažím.
  Lenže máte aj ohľadom iných veci pravdu. Pleť mam síce zlú ale dôsledkom alergie. Tento jedalnicek nemam dlho, asi ani nie mesiac, ale od vtedy ako som ho začala používať menzes „neprisiel“.
  Viete mi uviesť príklad jedlanicka, ktory by nezapríčinil živorenie a popritom by mi pomohol schudnúť ?

 80. Martina viem vám uviesť taký príklad, je na tejto stránke v kolónke jedálniček na chudnutie. teda nemyslím tým hneď svoju knihu, ale je tam rozpis na týždeň. je ale vhodný skôr pre dospelých, vy v 14 rokoch máte trocha iné potreby, pretože aj rastiete. Inak vysoko bielkovinová diéta môže aj tú alergiu zhoršiť, aj preto že v čreve sa odohráva veľa imunitných dejov. Bez vlákniny a dobrých probiotík sa tam môžu premnožiť rôzne patogény a je zle.

  Vynechanie menzesu je vždy vážnym signálom hlbokej podvýživy. Predpokladám teda, že iný dôvod nie je. Odporúčam teda naozaj sa skúste stravovať rozumne. Investujte trebárs do niektorej knihy doktora Bukovského o výžive, nič lepšie na našom trhu nenájdete.

  Otázka znie, či potrebujete chudnúť objektívne. Ak ste obézna, potom je rozumné konzultovať s lekárom rýchlosť a spôsob. Ak si len chcete formovať postavu tak potom správny tréning je výborný nápad, ale nie nalačno, to nefunguje. Ani s megadávkami bielkovín.

 81. Co sa týka obedov musím sa prispôsobiť. Proste jest to co je navarené.
  Co poviete na jedalnicek ?
  Raňajky : biely jogurt, ovsené vločky (50g), ovocie/zelenina
  Desiata: ovocie
  Obed : maso (100), 1/2 porcia ryže/ zemiakov, zelenina
  Olovrant : 20g vlaske orechy
  Večera: tvaroh odtučneny, vajce (surove), polotucne mlieko

 82. Martina nevyznám sa vo výžive dospievajúcich natoľko, aby som vám vedel odporúčať jedálniček. Odporučil som vám ten, ktorý mám na stránke vypočítaný takže asi nečakáte že vám odrazu „schválim“ rovnako nezmyselnú večeru ako ste sa pýtala v prvej otázke. Vyzerá to, že vás to ťahá paleo smerom čiže vysokoproteínová diéta a všetky tie nezmysly okolo tukového metabolizmu. Potom sa ale raďte u tých, ktorí vás tým výživovým štýlom inšpirovali. Škrtnú vám vločky a ovocie a pochvália vás.

 83. už som aj ja chcel možno pred 10 rokmi začať chudnúť, tak som začal asi pred 3 mesiacmi, keď moja váha dosiahla takmer 110 kilov. Pri mojich takmer dvoch metroch to nie je nejako moc, ale je to zbytočne dosť. Pracujem v štvorsmennej nepretržitej prevádzke, takže nejaký stravovací časoharmonogram nie je možný. Ae uvítal som zopár rád z internetu. Napr. pri pečenom bôčiku si doprajem okrem bôčika aj kapustu, hodne kapusty, knedlu nie. Nadruhej strane, knedlu si „zohrejem“ na panvici s lyžičkou oleja a dám si ju s uharkovým alebo rajčinovým šalátom. No a namiesto 4 rožkov si dám na raňajky jeden, na desiatu druhý. Ono to je hlavne vtom, človek môže jesť všetko, niektoré kombinácie sú však nevhodné, ale jesť toho primerane, žiadne napchávanie sa, že zjem, koľko chutí, alebo koľko toho je. A skutočne, zeleninové šaláty robené doma úplne zo všetkých zelenín (skúšal som aj čakanku, bŕŕ….) s menším množstvom oleja trošku octu cukru alebobieleho jogurtu sú skutočne dobré. A k tomu, či je to biely, alebo čierny celozrnný chlieb, hlavne aby ho nebolo veľa, namiesto 5 krajíčkov musí stačiť jeden. No alebo veľmi moc jem polievky, také bez zásmašky, bez múky, trochu mäsa, môže byť, nemusí byť, ale hlavne zeleninu, vývar, môže byť zopár melencov alebo kociek chleba alebo slížov, nemasí byť…..a nie veľa, napríklad 2 dcl každé dve hodiny…..dobré od smädu…Za tietri mesiacesom schudol 4 kilá, nie je to veľa, ale myslím, že som ich schudol naozaj…No a hlavne, žiaden zlý pocit v žalúdku, žiadna kyselina…..žiaden pocit plného brucha….

 84. Dobrý deň, som 36-ročná mamička momentálne na materskej dovolenke. Po pôrode mi zostali asi 3kg navyše oproti pôvodnej váhe (prevažne tuk na bruchu), ktoré chcem schudnúť. Meriam 161 cm a vážim 52kg. Chcem sa Vás opýtať, či je pre mňa denný príjem 6000kJ postačujúci? Mám sa pridržiavať aj hodnôť denného príjmu S,B,T, ktoré máte uvedené aj vyššie v tabuľke? Donedávna som pravidelne behávala,teraz sa nevenujem žiadnej športovej činnosti.
  Srdečne ďakujem za Vašu radu.
  S pozdravom Karolína

 85. Karolína na orientáciu odporúčam vyrátajte si v kalkulačke BMI aký príjem vám to odporučí. Myslím si, že 6000 kJ by bolo veľmi málo. Aktuálne odporúčam čísla okolo 8000 kJ ak nie ste vydiétovaná a so spomaleným metabolizmom, nemal by to byť problém. Určite ale nájdite čas na šport, stačí chôdza, ale denne. Inak by bolo treba stravu zraziť ne nízke čísla a s tým sú spojené mnohé ťažkosti.

 86. Dobrý deň,chcela by som radu pre môjho muža..má 31 rokov,180 cm,107 kg,a dostal sa do fázy,že si uvedomuje,že chce schudnúť..chcel by mať 90kg..problém je samozrejme jeho stravovanie..je pracovne vyťažený,ráno o 6 je už v práci a chodí domov podvečer okolo 6,niekedy aj neskôr..ráno nestíha raňajkovať,zväčša sa doobeda zastaví v obchode na nejaký obložený rožok..obeduje tiež málokedy..je celý deň v aute..pije minerálky,džúsy,sem tam energetický nápoj..čistú vodu síce vypije,ale nevie piť len to,potom mu je z toho na grc:) teplú večeru má takmer denne,avšak večer sa už nejde dojesť,okrem večere ešte nejaký chlebík so salámou,kakao,jogurt,keksík..rôzne kombinácie..čo sa týka športu,len rekreačne raz do týždňa futbal..viac nemá kedy..keď som pár dní rátala kalórie,vobec nebol nad jeho limitom,sú dni keď je veľmi málo,už mu večer ani nechutí jesť..je nám jasné,že problém je v pravidelnosti,len ako?ďakujem za odpoveď..

 87. Zuzana veľmi správne ste usúdili, že problém je v nepravidelnej strave, to je najčastejší dôvod priberania. Riešenie vám ťažko zostaví niekto iný. Jednoducho jesť treba. Ak si nenájde čas na to riadne sa najsesť, bude proste ďalej priberať a neskôr môže predčasne umrieť. Je jeho rozhodnutie, či tá práca naozaj za to stojí. Nájsť si na jedlo čas je možné, či už si to pripomenie mobilom, alebo mu to pripomenie kolega/asistent, alebo mu zavolajte vy. To je jedno, ale musí jesť. Dosť pomôže ak denne pôjde do práce s dobrým jedlom, lebo kupovať si v obchode hlúposti zvyčajne nemáva dobré výsledky.

 88. mam 62 rokov a 125kg uz viac krat sa mi podarilo schudnut ,naposledy zo 145 kg. na 105 za 3 mesiace ale teraz som skusal delenu stravu ,vynechanie cukrov zo stravy …schudnem 3az 5 apotom sa to zastavi a smitec. hlavne sa mi tuk uklada na prsiach a bruchu. je pravda ze fyzicky sa vposlednej dobe nepretrhnem…lepsie povedane ze sedenie cele dni..mozno ze tam je pes zakop any …behat nemozem bolia ma klby ,sem tam ma chyti arytmia pri vyssich fyzickych vykonoch no skratka zacarovany kruh….poradte ak sa da prosim.

 89. michal pri takej váhe by som behanie neodporúčal, stačia rýchlejšie prechádzky len s miernym zadýchaním. Samozrejme, ak je problém so srdcom, treba to konzultovať s lekárom, najmä ak užívate lieky potom sa nemôže riadiť srdcovou frekvenciou. Tú totiž niektoré lieky regulujú. Ak podstatnú časť dňa sedíte je to tiež dosť problém, ale s tým sa asi nedá nič robiť. Iba ak môžete a nájdete silu robiť krátke prestávky na pár derpov a klikov. No a k tomu treba pridať jedenie. Tak jednoduché opatrenia ako delená strava, alebo odstránenie cukru niekomu stačia, ale nie každému. Potom je na čase trocha si naštudovať princípy a riadiť sa tým. A nakoniec je dobré s lekárom konzultovať aj lieky, niektoré vám chudnutie budú komplikovať.

 90. Ahoj Mirko
  Chcela som sa opýtať koľko kcal by som mala zjesť aby som schudla bez jojo efektu (Alebo aspoň minimálne). Od minulého roka som pribrala 18 kilov za ktoré si môžem sama z dôvodu,, prezierania. Keďže som mala vždy najviac maximálne 74 kilou a váha sa mi pohybovala vždy okolo 70-tky a to som si pripadala veľmi tučná teraz si vieš predstaviť ako šaliem.( najviac zo všetkého mo vadí že mi narástlo brucho čo som predtým nikdy nemala) Momentálne mám 68 kilou pri výške 169cm a mám 23 rokov. Pochopila som ze diéta 200-300 kcal nevedie nikde. Chcem začať normálnu diétu (zdravé stravovanie ktoré mi ostane celý život) a už nikdy sa nevrátim na starú váhu ani na nezdravu stravu . Chcela by som mať 63-65 kíl.. Teraz som sa začala stravovať zdravo dieta denne zjem 1500kcal je to málo? Nato ze nikde nepracujem väčšinou sedím doma a nemám až taký pohyb niekdy celý deň lezim len a niekedy idem na plávanie zumbu alebo si zacvicim doma. A večer idem na prechádzku? A hladná som len večer… Viem ze nejem veľa ale bojím sa že jem príliš málo aj keď ako to vyzerá mne to,, stačí,, Ďakujem vopred za odpoveď

 91. Teraz som si to znovu prečítala zle som napísala momentálne mám 86kilou pri výške 169cm

 92. Som už naozaj zúfalá poraďte mi prosím vás teda aspoň koľko by som mala jesť pri mojej výške váhe a veku bezpečne chudnúť. Nerobí mi problém rátajte kalórií už viem aj naspäť niektoré potraviny koľko majú kcal. A ešte otázočka či sa bude meniť množstvo kcal na deň pri každej strate hmotnosti ďakujem vopred za odpoveď

 93. Lenka nemá zmysel rátať kalórie, to si akurát vypestujete veľké brucho. Ak chcete niečo rátať, tak stačí rátať živiny (bielkoviny sacharidy a tuk) koľko ich jedlo má aspoň približne. Ak dodržíte správne pomery, máte vhodnú stravu. K tomu úplne vyčiarknite všetky sladkosti a potraviny so skrytým cukrom. To polihovanie a posedávanie doma by som zrušil, potrebujete pohyb, bez toho sa váha nepohne a zdravie si zničíte. No a nakoniec absolútne sa nezaoberajte váhou, ale tým ako sa správa váš pás. Krajčírsky meter do ruky a pozorujte či vám začne klesať brucho. Skúste jedálniček ktorý tu je na ukážku na týždeň a uvidíte, či vám to bude sedieť. No a nakoniec jojo efekt je problém, ktorý nastáva potom, čo schudnete, takže ak si po schudnutí zas začnete povoľovať obžieranie + polihovanie, proste zas priberiete. Kruté, ale tak to zvyčajne funguje.

 94. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
  Ja netuším aký pomer má mať správna vyvážená strava a kde prosím vás nájdem ukážkový jedálniček? Takže nemusím si počítať kalórie vôbec ja som chcela vedieť len približne koľko je minimum a maximum na chudnutie pre mňa laika aby som nerobila chyby. Veľmi sa trápim zo svojou váhou som šokovaná ako som mohla za rok toľko pribrať 86 kíl som nikdy ešte nemala ale viete stratila som robotu sedela som doma a zo stresu som len jedla nič iné denne som prijala okolo 4000kcal niekedy som si to včera tak približne zrátané aby som videla kde som spravila chybu..

 95. Lenka dajte si trocha voľno. Trebárs pár dní sa trocha hrabte na tomto webe, nájdete tu všetky veci, čo potrebujete vedieť. Až potom začnite robiť zmeny v strava, spravíte tak oveľa menej chýb. A nevyčítajte si to – zo stresu jedáva veľa ľudí. Teraz to už viete a môžete s tým pracovať.

 96. Veď to že sa s tým zaoberám už asi týždeň na každej druhej stránke mi vyjdú iné výsledky na jednej odporúčajú 1200kcal na druhej stránke 1400kcal… Ale ja som si vypočítala môj banalny metabolizmus na približne 2000 kcal tak začnem s 1900 kcal na deň aby som nespravila chybu ako väčšina ľudí že jedia pri diétach veľmi málo do 1000 kcal aby mi nebolo telo v úsporovom režime a začnem sa viac hýbať milujem plávanie a zumbu tak aj s tým začnem každý deň to budem obmieňať… Aby ma to neprestalo baviť a jeden deň pauza vyskúšam to tak a keď sa mi po 3 týždňoch nezmení váha ani objem v páse tak znížim o 50-100kcal. Viete predtým keď som mala diéty väčšinou nizkosacharidove s minimálnym obsahom tuku nejedla som ani prílohy ani celozrnné pečivo niekedy len ovsené vločky teraz chcem aj to jest aby som mala dostatok všetkého… Je to podľa vás správne?

 97. Ja mam asi už dosť aj spomalený metabolizmus jeden raz si som mala veľmi extrémnu diétu kde som nakoniec jedla len 350 kcal na deň a každy deň som cvičila zumbu. Schudla som z 72kíl na 48 v priebehu 3 mesiacoch. A keď som s tým prestala a začala normálne jest som priberala v tempe kilo na deň tak ako som chudla vtedy tak som neskôr priberala bolo to extrémne pamätám si ze bolo leto a mne bolo non stop zima padali mi vlasy vynechavala mi menštruácia a nemala som silu ani len chodiť a veľké problémy zo spánkom a psychické problémy non stop som bola smutná a plakala som na maličkostiach. Doktori mi diagnostikovali anorexiu. Ja som sa nato hnevala lebo som si myslela ze som mala normálnu zdravú váhu a pod anorexiou som si predstavovala ženy ktoré majú 30 kíl. Bola som vtedy aj u psychológa začala som brat antidepresiva. Viete nechcem už túto chybu spraviť bolo to moje najhoršie obdobie v živote. Pamätám si ako mi bolo vidieť chrbticu a mala.som priehlbiny podpazusim że som sa nevedela holiť. Mám husiu kožu keď si nato obdobie spomeniem. Chcem veľmi schudnúť ale nie tak ako predtým ale normálne…

 98. A viem ze na chudnutie a udržanie si váhy treba celoživotná zmena. Ja to tak aj chcem zmeniť celý jedálniček už navždy a začať zo zdravým spôsobom života. Jest zdravo cítiť sa zdravo. Keďže aj zbožňujem zeleninu ovocie a všetko čo patrí k zdravej strave pre.mna je to ideálne lenže zbožňujem aj sladké a to je môj hriech ale som ochotná vyradiť navždy zo svojho života výrobky s nezdravým a nebezpecnim bielym cukrom..

 99. Zato sa vás pýtam všetka vám česť že vám sa to podarilo a to už navždy zato ste mi príkladom zato.ked sa už niekoho pýtam tak vás nie ženy ktoré mali takú a takú diétu. Ja som si už o vás čítala dávnejšie ale som si spravila po svojom a nato som doplatila to.som už písala mám ešte jednu otázku je ešte vaša kniha v predaji ale problém je to ze som v Nemecku da sa poslať aj do zahraničia? Ďakujem vopred za odpoveď a cením si vaše odpovede viem ze mate toho veľa a taktiež veľa fanúšikov a ľudí ktorý vám píšu preto vám patrí veliké ĎAKUJEM

 100. Lenka ak ste v minulosti mali problémy s poruchou výživy, potom by bolo lepšie aby váš stravovací a pohybový režim radšej konzultoval váš lekár alebo nejaká diétna sestra. Môžete naozaj trocha inak reagovať na jedlo a pohyb a pomohlo by, aby to celé riadil odborník, ktorý vás aj vidí, trocha pozná a hlavne má zodpovednosť. Ak sa totiž budete riadiť podla niekoľkých internetových stránok naraz, môžete sa dostať do zbytočného zmätku a problémov.

 101. To je ten problém že ja tu nemám možnosť odísť k odborníkovi keďže som v zahraničí a neviem ešte dobre jazyk a na Slovensko idem až na Vianoce a to len možno. Poraďte mi aspoň približne v tomto prípade mám asi spomalený metabolizmus možno už ani nie keď tieto poruchou výživou som mala pred 6 rokmi. To už by som mala byť,, zdravá,, nie? Vidím že tu ľuďom doporučujete väčšinou tých 8000kj na deň. Mám teda skúsiť tých 1900 kcal s dostatkom všetkých výživ a s pohybom a 3-5 krát do týždňa cvičenie malo by mi to pomôcť aspoň tie 2 kila mesačne schudnúť viem ze sa nedostanem k tej,, vytúženej,, postave za mesiac ani 2 a to ani nechcem radšej pomalšie schudnúť a istejšie…

 102. Lenka ja vám naozaj radiť nemôžem ani neviem. Priemerne by možno mohlo fungovať to čo odporúčam v jedálničku čiže okolo tých 8000 kJ ale rátajte to na živiny nie na súčet. Pozorujte a ak po týždni nebude väčší pás, tak to je dobrý znak. Ak máte spomalený metabolizmus tak aj to môže byť priveľa jedla a potom by stálo za úvahu pridať pohyb, nechudnúť ale presvedčiť telo že s tým energetickým príjmom by malo vedieť naložiť správne. Ale nie je to správne takto vám radiť, v hre môže byť kopu iných problémov ktoré ako laik neviem zvážiť. Preto by bolo lepšie radiť sa s niekým s kým sa viete priamo stretávať na konzultácie a pozná váš stav a vie posúdiť priebeh kompetentne. Ja vám viem akurát povedať že tento režim pomôže schudnúť mnohým zdravým a iba tučným ľuďom. Ale nie je to univerzálny režim. Každý človek je iný. Ale uvažujete správne, radšej pomaly chudnúť a udržať, ako drasticky zraziť a potom zlyhať. Takže držím palce.

 103. Dobry den
  Mam 17 rokov a vážim 53kg chcela by som schudnúť 10kg dalo by sa to za mesiac ? Dakujem

 104. Viktoria vo veku 17 rokov skôr rátajte s rastom celého tela a teda logickky skôr s pribúdaním hmotnosti. Ale dať 10 kíl za mesiac dole to si myslím, že by chcelo koncentračný tábor a s ohrozením života by sa to možno dalo. Ale určite by bola hlúposť o niečo také sa pokúsiť. Najmä ak nepíšete že máte 153 kíl – potom by to bol reálny cieľ.

 105. Ahoj,

  mala by som dve otázky. Keďže som svoju váhu nechala dôjsť dosť ďaleko, rozhodla som sa stým začať niečo robiť. Posledné 2-3 roky som sa stravovala prevažne zdravo, no môj problém bol skôr vo veľkosti porcií a jedení z nudy. Už niekoľko rokov pijem len čistú vodu, žiadne fastfoody a podobne, pizzu si dám tak 3x do roka. Ani na sladké som príliš nebola, no váha sa stále nijak nepohla. Tak som sa rozhodla to zmeniť, už sa dostávam k tým dvom otázkam :D

  1. Cca 2 týždňe jem okolo 1500 kcal denne, jem zhruba 4x denne, všetko si zapisujem a vychádza mi krásny príjem bielkovín atď.. no nevydržala som a odvážila som sa, a zistila som že vážim stále rovnako :/.. Priznám sa, dosť ma to zamrzelo, ale pokračujem ďalej.. Je možné, že som zatiaľ nič neschudla, pretože som až tak nezmenila stravu, len som obmedzila porcie? A samozrejme som pridala aj cvičenie, 5x v týždni 30-40 minút..

  2. otázka sa týka kalórií.. Mám v jednej veci menší zmätok. Keď denne prijmem 1500kcal, no cvičením spálim cca 300 kcal… znamená to, že som prijala len 1200kcal a mala by som teda denne jesť 1800 kcal aby som mala čistý príjem 1500kcal? Neviem, či to je zrozumiteľné :D

 106. Majka počítanie kalórií nefunguje. 1500 kalórií je málo, to si vlastne len spomaľujete metabolizmus a ak potom máte aj zle zvolenú stravu (veľa tuku, nevhodného tuku, prítomnosť cukru, medu) tak môžete byť zároveň podvyživená a zároveň priberať. Odporúčam najskôr svoju stravu poposúvajte na vyššie čísla. Najmenej 2000, radšej o niečo viac na deň. Nemusíte skokovo, ale postupne. Absolútne sa vyhnite počítaniu kalórií, jediné čo treba kontrolovať aspoň spočiatku sú živiny. V kalkulačke BMI na tejto stránke vám to vyráta orientačné živiny. Pohyb vôbec nepočítajte, to nie je reálne odhadnúť, koľko vlastne miniete. Dávajte 40 minút chôdze alebo iný rýchly pohyb, minimum sedenia a malo by to fungovať. Príklad jedálnička na chudnutie na týždeň je aj na tejto stránke.

 107. Dobrý deň,
  chcela by som sa poradiť, lebo som totálne demotivovaná :(
  Nabehla som na zdravú stravu asi pred 3 týždňami, schudla som 3kg. Ale: pás, resp. brucho sa ani nepohlo, dokonca v niektoré dni, alebo počas dňa akoby som „pribrala“ – aj o 3cm. Pritom brucho bol dôvod, že som začala uvažovať o zmene stravy.
  Problém je možno ten, že ja som sa stravovala aj predtým celkom zdravo (moje BMI 22,3), aj aký taký pohyb som mala (cez týždeň nie úplne každý deň, ale počas víkendu podnikáme dlhšie výlety).
  Takže po preštudovaní vašej stránky som sa rozhodla stravu viac obmedziť, ale výsledok je neuspokojivý.
  Možno je problém, že napr. včera som mala takéto zloženie stravy: B100, S190, T45, 3200kJ. Ja viem, že tých kJ je asi málo, ale pokiaľ by nie, tak by to bola rovnaká strava ako predtým – a vtedy som bola nespokojná práve s tým bruchom (obvod pása v najuzsej casti – 83cm, obvod brucha v najsirsej casti, v podstate okolo pupka – 93cm – čo sa mi zdá veľa).
  Alebo je to typom postavy (jablko)? Mám 45 rokov.
  Myslíte, že sa s týmdá niečo robiť, alebo sa proste mám zmieriť? :(
  Ďakujem.

 108. Anna pás okolo 90 je naozaj veľa a signalizuje už výraznejšiu nadváhu, takže je dobrý nápad niečo s tým začať robiť. Ísť na 3200 kJ na deň je však skôr taká pomalá sebevražda. Skúste prejsť na jedálniček ktorý je v príklade aj tu na stránke na týždeň. Ale nespravte to skokovo, ak máte spomalený metabolizmus, bude treba najskôr vyriešiť ten a až potom sa venovať chudnutiu. Tuk okolo tých 50 gramov na deň je pre chudnutie dobre, bielkoviny sú na maxime a sacharidov pridajte, nejakú šošovicu a podobné zdroje pomalých sacharidov sú ideálne. Pridajte každý deň rýchlu chôdzu a budem držať palce.

 109. Hodnota 7-8000kJ je mozno vhodna na chudnutie pre bezneho chlapa, no ked som sa o taketo chudnutie pokusala ja, sedavo zamestnana zena s vyskou 152cm, priberala som 2kg mesacne. Potom som zacala snorit po webe a vacsina stranok s presnejsimi kalkulackami mi vyratala ze moja bezna spotreba sa pohybuje na urovni 6000-6500kJ denne, na chudnutie musim dostat prijem pod 5500kJ. Prax ukazala, ze pri prijme 5500kJ sa chudnutie zastavilo po prvych 2kg, dalej som 4 mesiace neschudla nic, chudnutie sa znovu rozbehlo az ked som sla s prijmom na 4500kJ. Takto chudnem 1kg mesacne. Bola som aj na specializovanom merani, kde mi vysli rovnake hodnoty – denna spotreba 6000kJ a na chudnutie odporucaju 4500kJ. Podla tych merani nemam vobec spomaleny metabolizmus, praveze mi vela hodnot vyslo lepsie nez by v mojom veku malo vyjst. My nizke zeny mame v tomto nevyhodu, pri takomto prijme je problem zostavit 3 jedla denne tak, aby som sa citila spokojne nasytena, na 5 jedal nemozem ani pomysliet. Co sa tyka zivin, dietolog mi povedal ze na udrzbu dospely clovek nepotrebuje az tak vela vitaminov a mineralov, daju sa ziskat aj z podstatne mensieho mnozstva stravy, a ostatnych zivin ma obezny clovek prebytok, takze o tie sa vobec nemusim bat.

 110. lolita pri výške 152 centimetrov môže byť energetická potreba naozaj nižšia, než priemerné čísla. S tak nízkym príjmom je ale naozaj ťažké zostaviť si vyvážený jedálniček. Ak máte diétológa, tak vám snáď poradí čo robiť.

 111. Mam 95 kg prosím vás o radu ako schudnúť a moja dcéra má 18 rokov a váži 125 kg neviem co snou robiť nechce chudnúť chcem jej pomôcť s vašou pomocou ďakujem

 112. Jana celý tento web je o chudnutí, prejdite si pár článkov a viete, ako začať. Čo sa týka dcéry tak to je horšie. Ak nechce, máte málo prostriedkov ako to ovplyvniť. Určite sa oplatí variť zdravé jedlá a nepoľaviť. Ale zas nič jej nebráni aby jedla čo chce. S tým ťažko pomôcť. Držím palce.

 113. Mohli by ste mi vysvetliť: počet kalórií potrebných pre bazálny metabolizmus musí byť stále zachovaný pre potreby tela? Alebo pri chudnutí sa uberá z bazálneho metabolizmu ? Nerozumiem tomu. Ďakujem.

 114. Ňoňa výpočet pre bazálny metabolizmus je snaha vyrátať, koľko má telo prijať na to, aby prežilo bez pohybu pri energetickom výdaji ako pri spánku. Tento údaj nemá zmysel vôbec počítať, vzorce nie sú presné. Pri chudnutí sa snažíme odhadnúť, koľko je reálna potreba energie – to pokojne môže byť viac než dvojnásobok bazálneho metabolizmu. Až z tohoto čísla potom pri chudnutí môžete ubrať tak 1000 až 2000 kJ (nie kcal!) takže ak tých 10 tisíc kJ na deň by bol nejaký rozumný priemer na deň pre zdravú ženu tak pri chudnutí sa dá ísť niekam ku 8000 kJ (okolo 2000 kcal) na deň. V prípade, že diétami je metabolizmus spomalený potom je lepšie najskôr ho dostať do normálu a až potom chudnúť.
  https://www.chudnutie-ako.sk/sport-chudnutie/vypocet-bazalneho-metabolizmu

 115. Ahojte, no ja mam celkom problem s rychlostou chudnutia…8.1. 122kg a dnes (27.1.) 112kg!!! Niekto by povedal ze je to skvele ale nie je. Uz predtým som schudol velmi rychlo…a prislo JO-JO. Pocitam ziviny aj kalorie, a ano mam problem dostat sa na tych cca 9500Kj…zvycajne mam denny prijem okolo 8000Kj. Mal by smo navysit sacharidy…ale uz teraz jem, 150g chleba na ranajky, na veceru vlocky…jednoducho nemam ani hlad…. a poctivo sportujem (nordic walking 6×1 hodin za tyzden…) Co vcul?

 116. feromon čím rýchlejšie to pôjde dole tým väčši pravdepodobnosť že sa niečo stane. Dali ste za necelý mesiac 10 kíl dole, veď to naozaj je veľmi rýchle tempo. Radšej sa pripravte že to pôjde ešte pomalšie, pretože tak je to normálne a zdravé. Tie prvé kilá letia dole rýchlejšie keď sa telo odsolí. Takže chudnutie vám ide, ale jeho vyhodnotenie odporúčam trocha prehodnotiť. Pretože ak budete mať privysoké očakávania ľahko sa to preklopí do nespokojnosti a to je fajn zámienka to vzdať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.