chudnutie-ako

Koľko má zjesť zdravý človek

V tomto článku sa pozrieme na odporúčané výživové dávky pre dospelých ale aj pre deti. Každý štát má podobný dokument a jednotlivé krajiny sa v odporúčaniach trocha líšia. Určite to nie je niečo, čo musíte slepo a mechanicky prevzať a nekriticky uznávať. Ale zvyčajne ich vytvorili odborníci, ktorí na ich formuláciu mali nejaký konkrétny dôvod.

Odporúčané výživové dávky (OVD) pre obyvateľov slovenskej republiky

Zdravý človek, ktorý nechudne, by mal prijímať zhruba:

 • 10 až 15% energie z bielkovín.
 • 55 až 75% energie zo sacharidov, z toho jednoduché cukry pod 10 %.
 • 15 až 30% energie z tuku – z toho najviac 10 % nasýtené tuky.
 • Denne maximálny príjem 5 gramov soli.
 • Vláknina okolo 30 gramov.
 • Voda asi 2 až 3 litre denne.
 • K tomu tréning a relaxáciu.
 • A keď sa už staráte o telo, myslite aj na ducha. Vzdelávajte sa!

Z týchto bodov sa dá rýchlo zložiť výživové odporúčanie – ak sa v tom vyznáte. Ale málokto sa v tom vyzná. Navyše premietnuť percentá energetického príjmu na gramy živín nie je triviálne. Určite to nevyrátate z hlavy. Preto najjednoduchšie je pozrieť sa, koľko energie nám odporúčajú jesť rôzne tabuľky, či odborníci. Jednou z najznámejších tabuliek sú Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike. Môžeme diskutovať, že v každej krajine sú trocha iné a že odborníci na výživu sa stále nedohodli. Ale to nevadí.

Tieto čísla môžete zobrať ako určitý štart. Nájdete si v tabuľkách približné hodnoty pre vás. Je to nahrubo rozdelené podľa veku. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo SR sú pripravované už viacero rokov a prešli mnohými revíziami. Celkový potrebný denný príjem energie je rôzny podľa aktivity každého človeka a aj podľa veku. Môžete si teda nájsť orientačné čísla, koľko by ste mali zjesť energie v prípade, že by ste nechceli chudnúť.

Nemusíte s týmito číslami súhlasiť, ani sa nimi riadiť, ale získate predstavu aký zhruba máte asi strop.

OVD pre dospelých

Tieto čísla sú prevzaté z odporúčaných výživových dávok pre obyvateľstvo Slovenskej republiky, 9. revízia.

Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike (9. revízia) Nájdete ich tu alebo priamo pdf dokument.

OVD pre deti

Odporúčané výživové dávky sú zadefinované aj pre deti. Tu však odporúčam veľkú opatrnosť pri akejkoľvek snahe o závery. Dieťa je totiž v období rastu a žiadne neodborné manipulácie so stravou nie sú vhodné. Inými slovami: chudnúť v prípade, že ide o detskú obezitu je síce potrebné, ale nie bez odborného vedenia. Diéta sa pri detskej obezite nesmie nasadiť chybne, inak je vysoké riziko poškodenia zdravia a to ako telesného, tak aj duševného. Nedostatok živín môže narušiť zdravý vývoj, rast, ale aj kognitívne funkcie v mozgu.

Túto tabuľku som do tohto článku pridal najmä kvôli večným dietárkam. Dospelé ženy sa neraz snažia schudnúť na tak nezmyselných číslach, ktoré sú menšie, než strava pre malé deti. Preto si pozrite túto tabuľku. Tiež je vyrobená podľa dokumentu Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo SR.

Na chudnutie a často odporúča diéta okolo 6500 kJ. Pred asi 14 rokmi som sa aj ja riadil tým vzorcom – bol bežný aj v lekárskej literatúre a dodnes ešte asi prežíva. Žiaľ, to je príjem, ktorý je primeraný pre 4 až 6 ročné dieťa, ktoré má okolo 20 kíl. Naozaj nie je vhodný pre 120 kilového obézneho muža, či 100 kilovú obéznu ženu. Pri nasadení takej diéty sa chudne aj zo svalov a kostí. Následky sú potom nepríjemné. Spomalený metabolizmus a často seknutie v krížoch a bolesť chrbta. Už nejaký čas sa vie, že chudnúť sa vám podarí aj pri pomerne normálnej strave. Nemusíte zraziť príjem na takmer minimum.

Teraz sa pozrime na OVD pre deti a dospievajúcich.

Tieto čísla sú platné pre deti s normálnou fyzickou záťažou v škole. Deti, ktoré sú zaťažené vyššou námahou, musia zjesť viac, než v týchto tabuľkáh.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Strava počíta aj s pohybom

Tieto výživové dávky sú priemerné čísla pre priemerného človeka. Mnoho obéznych sa však správa celkom nepriemerne. Znamená to, že:

 • jedia nadpriemerné množstvo potravy alebo nesprávne zloženie stravy
 • ich pohyb je minimálny, alebo žiadny.

Odporúčané výživové dávky sú však nastavené pre priemerne „čulého“ človeka. Ten je fyzicky aktívny. Ak chcete mať normálnu hmotnosť, mali by ste robiť to, čo je pre telo normálne. Sme adaptovaní na aktivitu. Človek v minulosti prečiel často aj 10 kilometrov za deň.

Tieto čísla môžu teda veľmi dobre fungovať „čulému“ človeku, ktorý vo svojej práci nesedí a po práci si občas aj zacvičí. Horšie na tom sú tí, ktorí celý deň sedia v práci, potom v aute a celý večer pri televízore. S takým životným štýlom budú pre vás aj takéto čísla príliš vysoké. Ale to nie je chyba v odporúčaných výživových dávkach pre obyvateľstvo v SR! To je chyba v životnom štýle. A tú chybu len ťažko vykompenzujete tým, že by ste jedli menej!

Určite neodporúčam, aby ste sa riadili celkovou energiou, koľko by ste mali jesť kJ, či kcal. Riaďte sa vždy a výhradne len tým, koľko živín máte zjesť. Znamená to, že ak máte zjesť 320 gramov sacharidov, tak to pomocou kalorických tabuliek viete prerátať na množstvo jedla. Tak získate vyváženú stravu!

Nerátajte len kalórie či jouly!

Tam totiž často ľudia spravia hrubú chybu. Pozrú si celkovú energiu koľko má čokoláda a zjedia ju. Aj keď celkové čísla energie sa tak dajú presne dodržať, nedodržíte týmto spôsobom pomer živín. Potom je strava zvyčajne príliš sladká a tučná. Výsledkom býva, že ľudia síce presne dodržia celkový odporúčaný príjem energie, ale zároveň pritom priberajú a zároveň môžu byť v podvýžive. Vyhnite sa tomuto paradoxnému stavu tým, že dodržíte množstvo živín v odporúčaných výživových dávkach pre obyvateľstvo v SR. Pre chudnutie ale platia trocha iné čísla.

Mimochodom: Pre mnoho výrazne obéznych ľudí (nad 120 kíl) nemusíte nič meniť. Stačí jesť toľko koľko je napísané v odporúčaniach a cvičiť. Začnete chudnúť aj tak. Väčšinou totiž tučný človek jedáva príliš veľa jedla, alebo jedáva veľmi nepravidelne. Ak to zrušíte, začnete chudnúť.

Diskusia k odporúčaným výživovým dávkam

Aspoň telegraficky k jednotlivým živinám.

 • Bielkoviny je vhodné voliť z polovice živočíšne a z polovice rastlinné. Myslite však na to, že živočíšne bielkoviny obsahujú aj menej vhodný tuk! Preto čím menej tučných živočíšnych produktov, tým lepšie.
 • Sacharidy musíte voliť „pomalé“. Pozrite si tabuľku glykemického indexu. Zrušte cukor, med, sirupy, sladké nápoje a džúsy. Zdravý človek toho trochu môže, ale lakomo. Tučný nesmie. Myslite na to, že niektoré sacharidové jedlá obsahujú aj niečo bielkovín. Vždy keď to je možné, uprednostňujte celozrnné výrobky.
 • Tuk by mal byť prevažne vhodný, čiže panenský olivový olej, semená, orechy, avokádo. Nech len čo najmenej tuku je z živočíšnych zdrojov. Vyhýbajte sa aj rastlinnému tuku, ktorý obsahuje veľkú časť nasýteného tuku ako je kokosový, či slnečnicový olej a všetky oleje na tepelnú úpravu.

Teraz poďme hovoriť o množstve.

Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike nemusíte dodržiavať ako zákon. Môžete si v prípade potreby spraviť niektoré korekcie.

 • Bielkoviny zodpovedajú príjmu niekde pod 1 gram bielkovín na kilo optimálnej hmotnosti. Tieto čísla považujte za správne. Menej by ste mali jesť len na odporúčanie lekára. Napríklad pri problémoch s ľadvinami. Viac budete potrebovať najmä v prípade, že sa pravidelne venujete vytrvalostnému športu. Potom môžete navýšiť dávku zhruba niečo nad jeden gram na kilo pri silovejších športoch a na 1 a pol gramu pri vytrvalostnom športe. Nedajte si radiť trénerom, ktorý by vám radil viac než 2 gramy. To už pri amatérskom športe zvyčajne nemá dôvod.
 • Sacharidy môžete pružne meniť podľa toho, akú máte telesnú záťaž. Čím viac robíte, tým viac sacharidov potrebujete, aby ste mali silu. Neuberajte ich len preto, že chcete chudnúť! Pokiaľ vás čaká nejaký mimoriadny výkon (napríklad preteky, alebo veľká túra) jedzte vyššiu dávku sacharidov niekoľko dní pred tým.
 • Tuk môžete regulovať aj v závislosti na námahe, aj na cieľoch. Ak chcete schudnúť, môžete celkové množstvo tuku mierne znížiť. Možno až niekam ku 50 gramov na deň, ale nie dlhodobo. Tak zaistíte chudnutie. No pri takto obmedzenom množstve tuku už musíte striktne dodržať požiadavku, že to má byť kvalitný a prospešný tuk! Najhoršie čo by ste mohli spraviť je obmedziť tuk a ako jeho zdroj používať živočíšne zdroje. Prednostne teda olivový olej, avokádo, orechy, semienka a výnimočne tuk zo syrov, mliečnych výrobkov, vajec či mäsa.

Aj na takéto úvahy viete využiť odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo SR. V praxi asi zistíte, že tieto čísla vám budú fungovať, ak ste zdraví. Môžu byť privysoké pre večné diétárky. A sú šokujúce pre ľudí z nízkosacharidového sveta. Pre nich je predstava že by mali zjesť vyše štvrť kila sacharidov za deň (mladý človek, ťažká práca) celkom nepredstaviteľná.

Ak sa teda doteraz stravujete nejakým spôsobom, tak ho nemeňte len preto, že nejaké odporúčané dávky hovoria niečo iné. Ale ak nie ste spokojní so svojou postavou, tieto tabuľky môžu napovedať aj to, kde začať so zmenami a kam sa dostať. A hlavne: nerobte skokové zmeny. Ak ste doteraz jedli oveľa menej, bude dobrým nápadom, ak na ploche pár týždňov začnete po trocha navyšovať jedlo tak, aby ste sa blížili týmto číslam.

Podobných tabuliek nájdete viac, rôzni odborníci a v rôznych rokoch zvyčajne píšu mierne odlišné čísla. Vzhľadom na to, že v domácom prostredí sa aj tak netreba hrať na nejakú vysokú presnosť, môžete sa riadiť ktoroukoľvek z odporučených dávok.

Zahraničné zdroje

Odporúčané výživové dávky a pravidlá výživy pre:

Dietary Reference Intakes – DRI

Odporúčané výživové dávky pre niektoré krajiny. Tieto materiály sa oplatí považovať za vážne a overené informácie. Nevznikajú len tak podľa nálady a lebo módy. Sú to odborné publikácie a za ich vznikom stoja vedecké výskumy, lekári, odborná komunita.

Ďalšie odborné a vedecké informácie o výžive

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

54 Odpovedí

 1. Zdravim , moj denny prijem je momentalne okolo 8000 Kj denne , je to mnozstvo pri ktorom chudnem ,, no uz som vo faze kedy by som pomaly chcel prestat chudnut ..a zacal udrziavat vahu .. je mozne aby som postupovne zvysoval prijem na nejakych 10000 KJ denne bez toho aby som pribral .. ?? .. ..podla tabuliek mi vyslo ze moj denny prijem by mal byt okolo 12000 denne a nemal by som pribrat .. ale vaic krat sa mi potvrdilo ze pri tolkych KJ uz pomaly priberam .. tak preto som si na dva mesiace aj nieco zaradil tych 8000 KJ .. Je to mozne ?? .. vopred dakujem za odpoved .

 2. Marcel áno, odporúčam to zvyšovať len veľmi opatrne tak 500 kJ denne navyše. Ak sa váha nepohne, môžete ďalší týždeň jesť o 500 kJ denne viac a tak ďalej, kým nejájdete číslo, ktoré vám sedí. Na „ideálny“ denný príjem sa asi dostanete neskôr. Držím palce.

 3. Dakujem za tak rychlu odpoved :) .. informacie na tejto stranke su vazne uzitocne .. :) .. nemal som nikdy nejak velku nadvahu .. dokonca vela znamych hovorilo “ z coho ty preboha chces chudnut “ .. ale ked v tricku , mikine to vidno nieje .. lebo ja jedine miesto kde prevazne priberam je brucho .. :) .. ale tieto rady mi vazne pomohli .. skusal som uz toho vela .. co sa tyka diet .. teraz ked pocujem slovo dieta je mi smiesno .. lebo je to dobry sposob ako na paru dni schudnut a neskor pribrat este viac :) .. prakticky by sa dalo povedat ze je to alternativny sposob priberania :) .. s vazenim potravin nemam absolutne ziaden problem .., 5 minut navyse ma urcite nezabije ,, a svedomie je aspon kludnejsie pokial vidim coho presne tam kolko mam :) .. takze enegeticke hodnoty budem pomalicky dvihat , za kazdych 100 KJ ku kazdemu jedlu budem celkom vdacny .. ;) .. schudnut este nejake 2 kilecka by nebolo odveci .. ale to uz nechavam na pohyb a sport .. takze dufam ze za mesiac budem maximalne spokojny :) Dakujem , s pozdravom Marcel .

 4. Marcel nielen z mojej skúsenosti: keď dochudnete, váha pôjde stále hore. Možno pomaly. Takže ak by sa vám ešte dva kilečká dole páčili, počkajte s navyšovaním ešte dva týždne, len navýšte zeleninu. Alebo jedlo a trocha viac pohybu.

 5. Zdravým chcel by som začať chudnúť a mám 20 rokov nepracujem, práve som doštudoval.
  Chcel som sa spýtať či by bolo dobré dodržiavať denne okolo 7000 kJ za deň.
  Alebo by som to malo byť o niečo vyššie ??
  Diki moc .

 6. dobry den.poprosim radu mirka veseleho.zacala som sa zdravo stravovat,no prave som zistila,ze moj pomer zivin je katastrofalny.podla tabuliek by som mala zjest denne 9140 kj,z toho 381 sacharidov a 52g bielkovin.ak ale zjem pocas dna napr.100 g ovsen.vlociek a 300 g celozrneho chleba mam estelen 215 g sacharidov a uz 40 g bielkovin.ak si dam este kopcek ryze a salku sojoveho mlieka( do tych vlociek) tak mam bielkovin na cely den habadej..to uz by som nemala ziadnu rybu,vajce,strukovinu,tofu,oriesky?? ja som doteraz netusila,ze v chleboch a vlockach je tolko bielkovin.to co potom vsetci z tych bielkovin robia take halo? ved nadmerni prijem skodi a podla tych tabuliek musia mat aj vegetariani ich nadbytok..ako to mam teda spravit aby som mala dost sacharidov,pritom normalnu hodnotu bielkovin? a tiez za den mam zjest 1000 mg vapnika.to predsa nie je mozne dosiahnut bez toho aby som vyrazne neprekrocila prijem bielkovin.mirko,pomoz mi trochu vysomarit sa z toho,dakujem za vysvetlenie.ada

 7. ada máš pravdu v tom, že je neuveriteľne ľahké stravovať sa nevyvážene – ak to človek nesleduje, okamžite vzniká problém a s tým súvisí aj celosvetovo rastúca obezita. Vysomáriť sa z toho je náročné, treba si to naštudovať a potom pár dní vážiť potraviny a rozmýšľať o tom. Nepohodlné. Neskôr však získaš prax a odhadneš to aj naslepo. Problém je v tom, že reálne naám na zdravý život stačí pomerne malé množstvo jedla. Takže radím, skúste navýšiť zeleninu (nevážiť, tú nerátajte) a mierne znížiť porcie tak, aby vám to zhruba sedelo. Ak tým prejdete, viete viac, ako väčšina žien, ktoré furt diétujú. Držím palce

 8. pekny den prajem.v energetickych tabulkach som nenasla hodnotu naklicenej napriklad mungo fazulky.neviem teda ako to pocitat.co sa tyka energ.hodnoty tak je asi najlepsie odvazit surovu este pred klicenim.ale ako je to potom po nakliceni?nie su tam nahodou vacsie bielkoviny ako keby sa fazulka uvarila?ak by ste vedeli,nedali by sa doplnit hodnoty naklicenych strukovin do tych tabuliek?dakujem za odpoved.

 9. aja tie hodnoty budú podobné, ako surové zrná, počítajte to odhadom ako sóju, fazuľu a iné strukoviny. naklíčené potraviny sa do tabuliek dajú ťažšie, lebo rýchlo menia energetickú hodnotu – čím viac vody vtiahnu, tým menšia hodnota na 100 gramov.

 10. mirko vy ste nas poklad.vyhoviete nam naozaj vo vsetkych smeroch.dakujem za doplnenie mungo fazuliek v tabulkach

 11. aja hihi, vo všetkých nie, ale ak sa dá, tak rád. mungo je skvelé, hneď ho idem variť, dobrý nápad.

 12. mirko-no vidite,este aj reagujete a odpovedate na komentare-hoci by ste to vobec nemuseli.vazim si vasu pracu na tomto webe.mirko a ked spominate tie mungo-ja ich vzdy iba klicim,nenapadlo ma ich uvarit-nikdy ani neviem preco.treba ich aj namocit? ako dlho sa varia? aj vy si ich niekedy naklicujete?a co sa tyka vseobecne strukovin papate ich denne?

 13. aja ja ich zase len varím. pár hodín naklíčim, nejakú hodinku varím, trocha soli a nič iné netreba, dajú sa jesť.

  no a na komentáre odpovedám, sú to moje články a ak sa ľudia niečo pýtajú, ak sa dá, odpovedám. často tak článok hodnotne v diskusii doplníme.

 14. za zlatého socializmu bol denný príjem 1200 kcal= cca 5000 kj.Teraz sme iný ,keď ponúkajú 2000kcal = cca 8000 kj.Cudnúť sa dá pri príjme 1000 kcal denne a menej ,inak NIE !

 15. Juraj obávam sa že pri 1000 kcal (niečo cez 4000 kJ) sa dá skôr chradnúť.

 16. Dobry den vcera som si precitala clanok v jednom casopise ako jedna pani schudla za rok 30 kg tym ze si zacala sledovat calorie v jedle. Dnes som to skusila ale obavam sa ze bude hrozne tazke zostavovat denne iny jedalny listok kedze som sa o calorie do teraz nezaujimala.Mozete mi poradit co asi tak jest?Viem si spocitat niektore calorie ale keby som chcela varene jedlo alebo polievocku tak vazne neviem kolko Kj mam ratat. :-(

 17. Zdravím všetkých čo začali zdravo sa stravovať. Ja mám len jednu otázku. Začala som 10 dňový kurz chudnutia,ale mám taký malý problém. Keď zjem zeleninu pre každým jedlo, ďalšie sa už do mňa nesprace. zeleninky si dávam tak asi 200 g . Mám ju veľmi rada či už je varená alebo surová. Keď si jej dám menej mám strach že budem hladná. Ako mám vlastne postupovať ? Ďakujem za Vašu radu.

 18. Anka dobré by bolo začať trocha menšími dávkami. Každý sme iný. Skúste trocha menej zeleniny, aby jedla bolo akurát. Potom môžete veľmi pomaly pridávať. Ale zoberte to aj tak, že ak zjete 5 × 200 gramov denne, tak to je kilo zeleniny a ste za limitom pre zdravie. Nemusíte je jesť viac. Merajte si pás a keby ste s obvodom leteli príliš rýchlo dole, tak sa donúťte jesť viac. Rýchle chudnutie nie je dobré. Držím palce, nech sa vám darí.

 19. Ďakujem za veľmi rýchlu odpoveď. budem robiť ako poviete, a uvidím ako mi to pôjde , ešte raz ďakujem. Ďakujem za radu o meraní obvodu pasu , lebo váhu som založila hlboko do pivnice.Ešte sa ozvem. Prajem krásny deň.

 20. Dobrý deň. Už asi tri týždne príjmam max. 3500 kJ denne (niekedy sa mi nepodarí ani to), každé ráno aspoň jednu hodinu chodím na jogging, večer aspon 15 – 20 minút cvičím na Stair climber a na váhe som pribrala 2 kilá. Nejem ani pečivo, ani cestoviny, ani ryžu. Naučila som sa jedávať aj raňajky, olovrant…večer jedávam niečo ľahké max. do 8 hodiny večer. Mala by som niečo zmeniť. Trápi ma to, že sa snažím a váha rastie. :(

 21. Janta 3500 kJ na deň je príjem, ktorý vás môže ohroziť na živote. To znamená, že buď zle počítate, alebo si zakrátko dosť ublížite. Váhu vôbec neskúmajte, jediný parameter je obvod pása. Radšej si ale najskôr niečo prečítajte, pretože nejesť prílohy a ísť na nízkosacharidovej diéte je mimoriadne nezdravé. Neverte radám zo ženských časopisov a knihám o skvelých diétach.

 22. Ďakujem za odpoveď. Zmenila som životosprávu. Sama sa čudujem, že jedávam denne min. päťkrát a nemôžem prijať viac. Zelenina a ovocie, ryby, kuracina…cítim sa lepšie, mám lepšiu kondičku, ale váha sa vôbec nemení. Asi si prihodím niečo extra (varené zemiaky), aby som mala dostatok kJ. Ženským časopisom sa vyhýbam oblúkom :D Pekný deň prajem

 23. Janta skúmajte výhradne obvod pása. Váha sa nemá prečo meniť, ak vám ide hore kondička. Pri riadnom pohybe je vhodné pridať ovsené vločky, celozrnné pečivo (celozrnné, nie farbené biele) a dostatok kvalitného tuku.

 24. Dobrý deň, ja by som sa chcel opýtať, prečo je podľa Vás tak dôležité dodržiavať pomer bielkovín/sacharidov/tukov? Podľa mňa množstvo bielkovín je dobré zvýšiť zo 60g/deň aj na 90-100g (samozrejme záleží od hmotnosti človeka)keďže je to stavebná látka pre rast svalov a naopak znížiť množstvo sacharidov, ktorých množstvo sa mi zdá aj príliš vysoké (500g a viac).

 25. Robo pomer živín, ktorý tu odporúčam je navrhnutý rôznymi organizáciami ako svetová zdravotnícka organizácia a podobnými. Samozrejme, konceptov výživy je niekoľko. V tabuľkách sú čísla určené (odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo SR) a platia pre zdravých ľudí.

  Pri chudnutí by určite bolo rozumné čísla pozmeniť, ale o tom sú tu iné články. Určiť čísla je však možné až na základe viacerých parametrov.

  Bielkoviny, napríklad, sa pri chudnutí dvíhajú, ale pre zdravých ľudí nie je dobré ísť do nejakých vysokých dávok. Telo ich nepotrebuje a nevie spracovať.

  Pýtali ste sa ale, prečo je dobré dodržať určitý pomer živín. Pretože sa ukázalo, že práve ich vhodné pomery majú dobrý vplyv na naše zdravie. Ak sa pomery zmenia, napríklad málo sacharidov, zdravie sa postupne môže zhoršovať.

 26. Dobrý deň Mirko,
  veľmi by mi uľačilo život, keby som vo vašich tabuľkách našla pohánku v surovom stave :)

 27. Pekny den prajem,
  chcela by som sa opytat za mojho manzela. uz dlhe roky sa ho snazim prehovorit, aby zacal chudnut a stale neuspesne. ma nadvahu min. 30kg aj viac. BMI mu vypocitalo vyse 33 cize uz obezitu. jeho problem je v stravovani ze jedol 3x denne velke porcie a hlavne v noci a plus sladkosti a neustale sladke napoje a rozky. od pondelka som ho vdaka vasim radam konecne prehovorila aby zacal s mojou pomocou menit jedalnicek. od pondelka je 5 az 6denne co mu pripravim. problem je ale v tom ze neviem do ktorej skupiny ho mam zaradit ci lahka, stredna ci tazka praca. ma firmu niektore dni presedi pracou pri pocitaci, niektore maka v praci fyzicky tak par hodin a niektore cele dni ze este dva dni oddychuje. mozte mi prosim poradit ako mu mam pripravovat jedalnicek-kolko bielkovin, sacharidov, tukov a kj dokopy ked nikdy neviem dopredu aky bude mat narocny den?
  a este sa chcem opytat, ked uz nebude chciet dodrziavat toto stravovanie, co spravit aby nepriberal na povodnu vahu? kolko KJ bude moct zjest a bielkovin, tukov, cukrov?
  dakujem velmi pekne za odpoved
  s pozdravom Monika.

 28. Monika ak on bude ochotný chudnúť, skúste mu pár dní pripravovať jedlá podľa princípov aké sú na tejto stránke v sekcii jedálniček na chudnutie, tam je vzorový jedálny lístok. Určite by mal on sám chcieť, lebo ak chce schudnúť mal by nielen pravidelne jesť ale aj cvičiť (najmenej chodiť) a výrazne zmierniť stres v živote. Nemusíte veľmi presne počítať stravu, nastavte strednú prácu. Alebo mu varte jedlo v celkovom objeme okolo 8 až 10 tisíc kJ na deň s vhodným zložením. Všetko tu je v článkoch napísané. Držím palce.

 29. Dobry vecer. Mam 29 rokov, 180 cm a nejakych 88 kg.
  Uz asi tri mesiace si strazim prijem kj a denne nepresiahnem 8000kj. Trikrat tyzdenne chodim behat na 45 minut a plus posilka.rucicka na vahe vobe neklesla a ani opticky sa nic nezmensilo.kde je podla vas problen?

 30. Peter ak dávate beh a posilovňu tak môže rásť svalstvo. Ale 8000 je na taký výkon a vek dosť málo, tam by som čakal viditeľné výsledky v páse. Ak ho nemáte menší, tak niekde bude chyba. Zvyčajne v strave. Z týchto informácií to zložiť neviem, ale prvé čo ma napadá je či nepoužívate nejaké výživové doplnky ako energetické nápoje, alebo gainery tie môžu brániť chudnutiu.

 31. Dakujem za odpoved.
  Popravde vobec neuzivam nic podobne gainerom a ani nic na narast svalovej hmoty. Uzival som vylucne l-carnitin pred treningom ale uz ani ten neuzivam.
  Je pravda,ze nedokazem uplne vylucit sladke.mam take chvile,kedy dokazem nezjest sladkost aj tri tyzdne,potom si dam nejaku horalku.
  Robite aj osobne konzultacie tykajuce sa jedalnicka?
  Snazim sa vyhybat ryzi,zemiakom,cestovinam,absolutne striktne dodrziavam vylucenie mucnych jedal,chlieb,pecivo a podobne veci som nejedol uz ani nepamatam kedy.
  A stale neviem kde robim chybu.teda okrem toho sladkeho.niekedy mam pocit,ze ai to telo vylucne vypyta.

 32. Peter to vyzerá na nízkosacharidový režim. Ten ja neodporúčam, pretože ľahko sa tak môže stať že sa spomalí metabolizmus a potom sa zastaví chudnutie. Zvyčajne tak 3 až 6 mesiacov po prechode na nízkosacharidový režim to „začne“. Naopak jesť sladké nie je dobré pri chudnutí. Raz do týždaň v pohode, ale častejšie môže chudnutie zastaviť. Skúste si pozrieť príklad jedálnička na týždeň na tejto stránke, tam je ukážka aká strava sa osvedčila mne. Konzultácie nerobím, tam by som skôr odporúčal obrátiť sa na odborníkov ako je http://www.akv.sk kde zoberú do úvahy aj váš zdravotný stav. Priamo jedálniček na mieru si nedajte robiť, nie je to dobrý nápad. Naučte sa princíp a viete si to spraviť aj sám.

 33. Dobry vecer,mam 158 cm a 61 kg,v praci väcsinou sedim a nesportujem- so zdrav.dovodov,rozhodla som sa robit nieco so sebou hlavne s centimetrami na brusku tie mi vadia najviac ludia sa ma pytaju ci som tehotna.Stiahla som si aplikaciu kaloricke tabulky kde si vsetko zapisujem.Tabulka mi vyratala denny prijem 5000kj,ale niekedy mam problem prijat aj tie.Kolko by som mala denne prijat kj aby sli cm dole?Ranajkujem väcsinou pecivo-celozrnne syrove osie hniezdo,cekozrnnu hviezdu s kecupom,sem tam nejaku sladku buchtu,obed mam cestoviny alebo zemiaky,rizoto proste klasicku varenu stravu,vecera celozrnne pecivo,natierky,cottage cheese,salamu,sunku ako kedy.Mäso cervene nejem vobec,kuracinu raz tyzdenne,ryby vobec.Co by ste mi doporucil aby cm ubudali?dakujem

 34. Zuzana nenapísali ste vek. Ak máte asi tak 3 až 4 roky, potom je príjem 5000 kJ na deň asi primeraný. Pre dospelú ženu by som radil jesť predsa len o niečo viac a pridajte denne prechádzky. Príjem si vyrátajte v kalkulačke BMI na tejto stránke.

 35. Dobry vecer, potrebujem radu. Mam 39 rokov a doma 11 mesacnu dcerku, potrebujem zhodit este asi 5 kg, ktore sa zo mna po porode nie a nie odlepit. Zacala som teda viac davat pozor na maskrtenie a chcem sa opytat, ci je moj jedalnicek dobry. Podotykam, este stale kojim, potreviny si vazim, len nemam cas ratat kalorie.
  Ranajky 1 jogurt alebpo pohar zakysaneho mlieka + cerealie (nie kupene, doma namiesane, bez cukru), alebo 2 kusky celozeneho chleba s bio dzemom) + mala kava. Desiata 1 ks ovocia + 14 ks mandli alebo lieskovcov. Obed: 70 g cestovin so zeleninovou omackou (paradajky alebo cuketa, prip. sosovica a podobne, zila som v Taliansku, robim ich na vela sposobov) – posypane troskou parmezanu, pripadne dojem masko za malou (mam problem s masom, vobec mi nechyba, v podstate pre nas s manzelom ho varim raz tyzdenne v nedelu), tak neviem kolko asi strukovin mam miesto neho zjest (davam napr. cicer do salatu a podobne) + mensia miska salatu). Olovrant 1 ks ovocia a oriesky, alebo jogurt s trochou pohankovych vlociek. Vecera zeleninovy salat + 100 g 30% syra alebo sunky s vysokym podielom masa. Alebo tvaroh, ci trochu brydze do salatu, kusok celozrnneho chleba. Roboim nieco zle? Zelenienu mam velmi rada, jedavame jej doma vela, s tou problem nemam, len neviem, ci mam dobre zozeny jealny listok, som z Talianska zvyknuta na stredomorsky typ stravovania. Mam 158 cm. Vopred dakujem za odpoved. Martina

 36. Este sa ospravedlnujem za preklepy, prave som ulozila dieta, ledva vidim. Kazdy den mam poriadnu vychadzku s kocikom a doma sa ledva zastavim, plus, ked sa da, cvicim trochu na brucho a posilnenie svalov…viac nevladzem a pri malej uz ani nestuham, ked chcem aj spat a fungovat :-)

 37. Martina na prvý pohľad je jedálniček v poriadku, ale takto naslepo sa nedá radiť. K vhodnej strave treba vhodný pohyb a odpočinok, čo pri dieťati môže byť niekedy dosť problém. Ale či potrebujete schudnúť to by mal povedať lekár, niekedy si ženy dajú nerealistický a príliš nízky cieľ. Každopádne ak nemaškrtíte a stravujete sa zdravo, je to dobré aj keby to nemalo vplyv na váhu

 38. Dakujem za odpoved. Tento jedalnicek dodrziavam len par dni…teda presnejsie…stravujem sa tak stale, len teraz po porode som vela maskrtila, to som si teraz zatrhla. V tehotenstve som si zvykla maskrtit, clovek si povie, ze ved brucho rastie tak ci tak :-)) tak uvidim, ci vaha pojde dole. Schudnut potrebujem urcite mam 67 kil, pred tehotenstvom som mala 61-62, to je moja stabilna vaha a na tu sa chcem znova dostat, tak sa citim dobre. Aj BMI mi teraz ukazuje miernu nadvahu a mam od detstva problem s bedrovymi klbami, cize este potrebujem zhodit, aby neboleli pri pripadnom dalsom dietatku. Velmi pekne dakujem. PS: Kolko strukovin mam jeste namiersto masa? Este co sa tyka zeleniny, ja mam skor problem, ze jej jem vela…moja misa salatu na veceru by niekedy postacila pre jednu rodinu…ale je to len zeleny salat, paradajka, redkvicka, uhorka, tak snad z toho velmi nepriberiem….

 39. Pohyb dlha prechadzka s malou kazdy den, cvicenie a doma tiez velmi neposedim, spim asi dost, pospim si aj s nou popoludni…

 40. Ratam a ratam, obed, ranajky a veceru som nejako poskladala, ale ako mam urobit desiatu a olovrant, aby zodpovedali prijmu, ktory mam zjest? ved to by som musela jest obrovke mnozstva

 41. Martina v kalkulačke BMI na tejto stránke si vyrátate množstvo jedla pre tri alebo päť jedál a vypadnú vám rovno čísla.

 42. Ano, ano, podla to to robim, 5 jedal, lebo pri malej a pohybe, co mam pri nej by som asi z troch jedal bola stale hladna. Dnes som sa tak stravovala, citim sa dobre, idem si nieco vymysliet na zajtra…rada varim, len mam trochu problem, ze ja som zvyknuta stale na obed cestoviny a potom neviem, co si k nim mam este dat, aby to bolo dost. Zistila som, ze som jedla malo zivin v mojej strave, napr. na obed len tanier cestovin, cize tam mi chybali bielkoviny, tak jasne, ze po hodine som uz maskrtila, co prislo pod ruku:-) a v tehu sa zena tak rozpapa, hruza a des…takto pred rokom som uz mala 2 tyzdne pred porodom, horucavy a nanuky na kila kazdy den. Rozmyslam, ze si asi kupim tu Vasu knihu s jedalnickom, aby som nemusela kazdy den tolko ratat. Inak dakujem, ze stale odpisete na fore, velmi si to cenim, Vase rady su vzacne. Pekny vecer.

 43. Princip chapem, len som bola leniva ratat a moj problem su boielkoviny a tuky, tych bolo velmi malo, zato sacharidov som zjedla za troch :-)
  Chcem sa opytat len detail:
  Mam trochu problem s bielkovinou na desiatu, lebo vtedy som s malou vonku. Ovocie a oriesky mam vzdy so sebou, to zjem aj za pochodu, pripadne ked mala spi, oddychnem a nadesiatujem sa v parku na lavicke. Ale jogurt ci kefir sa mi brat nechce, hlavne teraz v horucave. Nevadi, ked zjem trochu viac bielkovin na ranajky a potom na desiatu teda len ovocie a oriesky? A v tabulke nie su mandle a lieskovce, ja vlasske orechy nejem, je mi z nich tazko, to mozem asi ratat ako vlasske, ze? Zda sa mi, ze som trochu konecne sfukla :-)

 44. DObry den,

  mam navrh na zlepsenie – chyba mi na vasej vybornej stranke moznost zaslania notifikacie Vasej odpovede k otazke pod clankom .

  Myslim ze kvoli mne ste doplnili detske vyzivove tabulky, keby som Vas nesledoval na Linkedine tak by som sa o tomto fakte nedozvedel.

  Pekny den

  Michal

 45. michal nerád by som do takej služby šiel, skúšal som to. Dosť ľudí zadá adresu chybne a potom je z toho viac problémov, ako úžitku. Uznávam však, občas by to vhodné naozaj bolo.

 46. Dobry den, chcela by som vas poprosit poradit. Mala som psychicky narocne obdobie. Asi 3 mesiace som okrem tekutin do seba nedostala vobec nic. Potom par mesiacov raz za 2-3 dni jogurt. Neskor jogurt denne. Toto jogurtove obdobie trvalo asi tristvrte roka. Nasledovnych par mesiacov som raz za par dni zjedla este dalsie jedlo. Aj ked jedlo je silne slovo. Cize cele toto “ nejediace “ obdobie trvalo asi rok a stvrt. Zdravotne sa citim ok. Aspon zatial nepocitujem ziadne nasledky. Az teraz som psychicky v pohode a zacinam jest. Lenze pochopitelne vaha ide hore. Zatial len asi kilo a pol ale tam to asi neskonci. Stiahla som si kaloricke tabulky a na nejakej stranke mi vyratalo kratkodoby mozny prijem na 3900kJ v pripade ak chcem schudnut. Rada by som sa totiz dostala na povodnu vahu ktoru som nechtiac docielila hladovkou a tu si udrzala. Neviem vobec ako zacat aby som sa vyhla priberaniu. Ako vyratat prijem vhodny pre mna po dlhodobom hladovani? Na doporucovany nabehnut nemozem. To by som mala raz dva 80 kg :) Pohyb z dovodu problemov s chrbticou nemam. Mam 44 rokov a 63.5 kg. Budem vdacna za kazdu radu.

 47. Jana po tak dlhom minimálnom príjme jedla by som určite odporúčal navštíviť lekára a riadiť sa jeho radami. Pri problémoch s chrbticou odporúčam cvičenie SM Systém viac o tom píšem v kapitolke o bolestiach chrbta. Ale takto naslepo vám asi nikto neodporučí čo máte robiť. Aspoň nie zodpovedne. Dosť pravdepodobne ste podvyživená. V takom prípade ale nemôžete očakávať, že váha zostane tam, kde je. Takže ak začnete jesť viac, je možné že budete priberať.

 48. Dobrý deň, mám otázku, som dojčiaca matka, ak by som potrebovala čo-to pomaly schudnúť, o koľko je potrebné znížiť energetický príjem? Z ktorých živín ubrať a ktoré zachovať, aby sa udržala laktacia? (mám 164cm, 75kg a obvod pása 82cm, čiže nie je to len pocit, že potrebujem schudnúť). Bmi kalkulačka na Vašej stránke nezohľadňuje, či žena dojčí alebo nie, preto sa takto pytam. Veľmi dakujem za odpoveď.

 49. Janka počas kojenia neodporúčam chudnúť bez odborného vedenia, živiny vám naslepo môže povedať len nezodpovedný človek. Určite by som nijak zvlášť neradil uberať zo stravy, skôr prijímajte dobre zloženú pestrú a zdravú stravu. Vydržte ešte chvíľu s chudnutím, stačí nepriberať.

 50. Dobrý deň,
  mám 24 rokov, sedavé zamestnanie, vo voľnom čase sa rada prejdem, zabehám, idem na bicykel, čo však nie je tak často, že by sa dalo povedať že žijem aktívne.

  Už asi 3 roky sa mi absolútne nedarí schudnúť, mám 76 kg a 168cm, BMR cca 1650kcal a už som ozaj skúšala kadečo. Posledného pol roka na neobmedzujem a jem 1600 až 2000kcal denne a stále bez zmeny. Jem veľa zeleniny, obed zvyčajne to, čo je navarené, a večere obrovské zeleninové šaláty + olivy, bryndza, tuniak atd…
  Neviem vôbec kde robím chybu a či sa dá naozaj generalizovať ten bazálny metabolizmus a či nie je hlúposť jesť toľko kcal.
  Kamarátky držia dlhodobo diéty, roky, jedia cca 1000kcal až 1200, sú zdravé, majú zdravé deti, koja, všetko v poriadku a ja som ako sumo a to sa snažím :)

 51. Katka nuž takto naslepo neporadí nikto, ale ak si na večeru doprajete olivy a bryndzu, tak to už samo je podozrivé. Takú potravinu už večer asi nemáte ako „spáliť“. BMR si vôbec nevšímajte, laicky to aj tak nemáme ako vypočítať korektne. Príjem okolo 2000 kcal pri dennom pohybe je pre ženu primeraný a vhodný. Len s tým, že musíte rátať živiny a nie súčet. Pretože ak si dáte bryndzu, je to dosť tuku ktorý sa nám nehodí do rozpočtu. To že kamarátky držia diéty si nevšímajte. 1000 kcal na deň by bolo málo aj pre trojročné dieťa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.