Od roku 2004 píše Miro Veselý

Koľko a ako rýchlo schudnúť?

Ak máte len malú nedváhu, tak nechudnite vôbec. Neskúmajte návody ako rýchlo schudnúť, pretože to je najistejšia cesta “do záhuby” zvanej jojoefekt a spomalený metabolimus. Takmer štíhli ľudia, ktorí kvôli lepšiemu vzhľadu začnú chudnúť sú najviac ohrození jojo efektom. Jednoducho nebláznite s chudnutím, ak váš opasok nehovorí o varovných číslach. Ak sa vám nepáči, ako vyzeráte, stravujte sa bez výnimiek racionálne a cvičte.

V prípade, že ste akosi nedávali pár rokov pozor a ste tuční, potom s tým treba niečo robiť. Tu môžete mať dva motívy: zlepšiť si zdravie, alebo schudnúť až na optimálnu hmotnosť.

Chudnutie od obezity „len“ po zdravie

Čím je človek obéznejší, tým viac zdravotných ťažkostí má. Potom účelom chudnutia nemusí byť túžba mať zas sexi postavu. Stačí, ak sa mu zlepší tlak, či zmiernia prejavy cukrovky. Ak chudnete „len“ pre zlepšenie zdravia, máte to pomerne ľahké. Už desaťpercentné schudnutie výrazne zlepší zdravotný stav a najvážnejšie riziká vzniku infarktu, či cukrovky. To však neznamená, že máte zahájiť preteky ako rýchlo schudnúť. Príliš rýchle chudnutie by totiž mohlo paraxoxne aj zhoršiť váš zdravotný stav.

Chudnutie aj obezita pre telo znamenajú záťaž. Nebolo by rozumné rýchlym chudnutím zvýšiť riziká. Chudnutie má smerovať k zdraviu. Nie k jeho ohrozeniiu!

Preto je lepšie zaujímať sa ako schudnúť čo najpomalšie, ale zato natrvalo.

Už pokles hmotnosti zhruba o 10 kíl zníži štatistické riziko:

 • o 20% menšia úmrtnosť,
 • o 37% menší výskyt nádorových ohorení,
 • o 53% menší výskyt nádorov, ktoré majú vzťah k obezite,
 • o 44% menšia úmrtnosť na diabetes a komplikácie,
 • o 90% menšia úmrtnosť na koronárnu srdcovú chorobu,
 • každé zhodené kilo zlepší životnú prognózu u diabetikov 2. typu o 3 až 4 mesiace..

Chudnutie z obezity „až“ na optimálnu hmotnosť

Ambicióznejším cieľom je schudnúť „úplne“. Tu vás asi nepoteším. Čím vyšší stupeň obezity ste na sebe dopustili, tým ťažšie to budete mať. Inými slovami ak ste sa vypásli nad nejakých 120 kíl, tak dokonalá postava vám už asi nehrozí. Potom môžete počítať s tým, že sa vám podarí reálne schudnúť asi na číslo vaša výška mínus 100. To je ambiciózny, ale realistický cieľ. A znova – neriešte ako rýchlo schudnúť, ale ako schudnúť natrvalo!

Ako rýchlo schudnúť?

To je častá otázka a nikto na ňu nechce počuť pravdivú odpoveď. Pôjde to pomaly. Ak máte desiatky kíl navyše, potom to pôjde efektnejšie. Tie najhoršie prvé kilá strasiete rýchlo. V prvej fáze bude chudnutie rýchle, možno aj 4 alebo 5 kíl za mesiac. Možno sa už začínate tešiť, ako to ide rýchlo. No v skutočnosti sa organizmus zbavil hlavne vody. Tuk ubúda oveľa pozvoľnejšie. Reálny pokles váhy udržateľný dlhodobo býva asi 2 kilá za mesiac. Pri výraznej obezite sa dá pri prísnom režime počítať až so štyrmi kilami za mesiac.

Proces chudnutia sa po čase zvyčajne začne spomaľovať. Organizmus už pochopil, že energiou je potrebné šetriť a lepšie hospodári s tým, čo jete. Spomalil sa metabolizmus. Teraz je nutné, aby ste začali dávať veľký pozor na to, čo jete. Mali by ste znova začať vážiť potraviny vždy, keď vaša vlastná hmotnosť nejde smerom a tempom, aké chcete.

Spomalenie metabolizmu nemusí nastať, ak cvičíte a jedávate len o málo menej, než je vaša potreba. Preto stále odporúčam chudnúť pomaly.

Nielen spomalenie metabolizmu spôsobuje spomalenie chudnutia. Chyba vzniká medzi príborom a ústami.

 • Po nejakom tom polroku chudnutia už máte zhruba „v oku“, koľko máte zjesť. Už nevážite, nepočítate. Viete. V tomto odhadometrickom meraní sa však zvykne skrývať lesť – človek si pozvoľna začína zväčšovať porcie. Nenápadne klame sám seba. Často nechtiac, ale viac si dopraje a pritom verí tomu, že sa stále stravuje vhodne.
 • Druhá lesť je benevolencia. Ako sa vám darí chudnúť, stále častejšie si budete možno povoľovať výnimky „Veď si to už teraz môžem dovoliť“. Pozor na to!

Príklad: Ak máte nadváhu 40 kíl, počítajte s tým, že vás čakajú asi 2 roky systematickej práce. To je hodne, hodne, hóóódne demotivujúce. Človeka to až odradí. Tak rád by už zajtra bol štíhly. Skúste si však predtým, než to hneď vzdáte zrátať, že ak sa na chudnutie dnes vykašlete, za 2 roky môžete mať plus ďalších 20 kíl. Čím viac naberiete, tým ťažšia bude cesta späť.

Prestávky v chudnutí

Chudnutie nemusí byť proces, v ktorom je nutné s váhou klesať stále dolu a dolu. Mnohým sa osvedčilo chudnúť na etapy. 10 kíl dolu a pauza.

Nie každý chudnutie znáša rovnako ľahko. Prospešné môže byť, ak po niekoľkých zhodených kilách zaradíte pauzu. Pauzu, nie spiatočku! V tejto pauze sa stravujte tak, aby vaša hmotnosť bola zhruba stále rovnaká. Prestanete teda chudnúť, ale nesmiete priberať. Telo si na novú situáciu bude pomaly zvykať. Veľmi opatrne môžete pridávať množstvo potravy, ale len tak, aby sa vám to neodrazilo na páse. Pauza môže trvať asi pol roka.

V tomto čase sa telo „zotaví“ po chudnutí. Metabolizmus sa pekne rozbieha. Vtedy zasaďte svojej obezite ďalšiu ranu. Znova prejdite na redukčný režim a schudnite zo desať kíl. Potom zasa pauza.

Takýmto postupným spôsobom dosiahnete cieľ pomalšie, ale zato s vysokou pravdepodobnosťou, že na novej hmotnosti už dlhodobo zotrváte.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Môžete si aj naplánovať, ako rýchlo schudnúť!

Poďme sa teraz dohodnúť, že chudnutie sa darí vtedy, ak ho budete viesť tempom asi 2 ž 4 kilá za mesiac. Mimoriadne obézny človek môže počítať aj s výraznejším chudnutím. Možno 6 kíl pár mesiacov za sebou naozaj zrazíte. Ale počítajte s tým, že to nebude trvať veľmi dlho.

Pozrime si to na niekoľkých príkladoch. Stačí ak si na milimetrový papier vynesiete mesiace a svoju váhu, či obvod pása. Potom počítajte s tým, že schudnete 2 alebo 4 kilá za mesiac. Vytiahnite čiaru, ktorá vám presne ukáže, ako rýchlo môžete schudnúť týmto tempom.

Ako rýchlo schudnúť - plán chudnutia
Ako rýchlo schudnúť – plán chudnutia pre chudnutie 4 kilá za mesiac od váhy okolo 175 kíl na váhu 75 kíl by zabralo asi tak 2 roky.

Toľko teória. V praxi veľmi pravdepodobne týmto tempom chudnúť nedokážete. Spočiatku to pôjde ale potom sa chudnutie začne spomaľovať. Preto výhodnejšie by bolo použiť na plánovanie inú stratégiu. Kým bude vaša obezita veľká, môžete plánovať rýchlejšie chudnutie. Ale:

Ako rýchlo schudnúť - plán chudnutia
Ako rýchlo schudnúť – plán chudnutia so zlomom rýchlosti niekde okolo nadváhy.

Tam, kde sa vaša obezita zmení na nadváhu radšej začnite plánovať pomalšie chudnutie 2 kilá za mesiac. Je to reálne dosiahnuteľné tempo. Áno, výsledok sa tým oddiali, ale je väčšia šanca, že schudnete bez problémov.

Pokiaľ vaša nadhmotnosť nie je veľmi dramatická, adšej plánujte pomalé chudnutie. Nenaháňajte sa za vidinou ako rýchlo schudnúť.

Ako rýchlo schudnúť - plán chudnutia
Ako rýchlo schudnúť – plán chudnutia 2 kilá za mesiac.

Viem, predstava, že zo 120 kíl budete na 75 kíl chudnúť kruté 2 roky, je hrozivá. Ale verte mi, že to má svoje dôvody.

Ja sám som chudol takmer zo 120 na 75 len rok, čiže šiel som najrýchlejšie ako sa dalo. Ale problémy ako to potom udržať dole za to nestáli. Navyše som rýchlym chudnutím stratil aj dosť svalov a čoskoro sa ozvali bolesti chrbta. Veľmi dlho som musel pridávať stravu pomaly po odrobinkách, pretože metabolizmus bol spomalený.

Ako rýchlo schudnúť - plán chudnutia
Ako rýchlo schudnúť – plán chudnutia funguje.

Teraz príklad, ako vám to asi pôjde. Ak si naplánujete chudnutie, tak reálne výsledky vždy budú oscilovať niekde okolo. Kým sú výsledky dosť blízke plánu tak viete, že všetko je úplne dokonalé.

Na začiatku chudnutia zvyčajne pôjdete rýchlo a budete nadšení ako to funguje. Po pár týždňoch sa to zastaví a bude to vyzarať, že priberáte. Potom sa zas telo spamätá… Často budete za plánom “pokrivkávať”. Nevadí! Oveľa horšie by bolo niečo takéto:

Ako rýchlo schudnúť - plán chudnutia
Ako rýchlo schudnúť – plán chudnutia zlý výsledok.

Takto typicky chudnú diétári. Najskôr za prvé mesiace zhodia heroickým výkonom pár kíl. To však celkom vyčerpá ich fyzické aj psychické sily a dostaví sa stagnácia. Tá ich deprimuje a nevedia čo s tým. A váha sa začne síce pomaly, ale isto tlačiť zas hore. A presne to býva výsledkom úpornej snahy ako rýchlo schudnúť. Písal som o tom aj v článku aké tempo chudnutia je zdravé.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

23 Odpovedí

 1. Ja mám trošku problém v tom, že som úplne ukážkovo a v pohode schudla 13 kg na v podstate optimálnu váhu, ani som veľmi nepridala na jedle (stále si občas prevažujem a prerátavam porcie), ale váha išla o nejaké 2-3 kg nahor – tam sa už držím dosť dlho, cca 3 roky, resp. ak sa to hýbe nahor, korigujem, ale na tú optimálnu sa neviem dostať (v zásade mi čísla indikujú potrebu schudnúť tie cca 3 kg hlavne kvôli obvodu pásu – ktorý som nikdy v živote štíhly nemala, mám široký hrudný kôš). Nie, že by som sa tým veľmi stresovala, ale je to na porazenie, že 13 kg išlo ako po masle a 3 kg nie a nie dať dolu…

 2. TulaJ je možno lepšie nepočítať s dokonalou postavou. Ak sa viete držať na +3 kilách dlhodobo, tak je lepšie nechať to takto. Kto bol tučný len zriedkakedy dosiahne ešte ideálnu postavu.

 3. No, ja s dokonalou postavou nepočítam – tú som nikdy nemala (kto ju nakoniec má, však – vždy sa niečo nájde – ja som nemala pás ani v 15-tich, nieto po 50-ke), s mojou postavou som vcelku spokojná aj ja (konfekčná veľkosť 38 nie je zlé na môj vek, myslím), aj ostatní, len teda mi tie čisla tak vychádzajú, že som na hrane rizika z hľadiska obvodu pásu. Ale máš pravdu, nebudem “tlačiť na pílu”, ak pôjde, pôjde, ak nie, tak nie. Zdravá som ako repa, tak čo :-))

 4. Ja zas neviem co robim zle zacala som chudnut v januari uplna zmena jedalnicka a start na 75 kilach vo februari som zacala aj intenzivne cvicit tak 4-5krat do tyzdna hodinku denne a dodnes som schudla len 4 kila ,mam 29 rokov 165 cm ,,robim nieco zle alebo to tak ma byt ,som stoho trosku zufala :-(

 5. martina ak cvičíte, môžu ísť hore svaly a dole tuk. Merajte si pás. Ak klesá, všetko je v poriadku. Ak neklesá, chyba je v strave.

 6. Zdravim vas, dost casto chodim sem nakuknut a prave vcera som sa rozhodla bojovat s obezitou. trpim disfunkciou stítnej zlazy, takze to bude kus narocne ale verim ze to zvladnem. Mam 42 rokov 177 cm a 115 kg,rozhodla som sa pre uplnu zmenu zivotneho stylu a bojovat so svojou nadvahou k comu ma inspirovala aj vasa stranka. Tak drzte palce nech to zvladnem . Vsetkym prajem pekny den .

 7. anielik9 držať palce budeme, ale najskôr treba s lekárom mať jasno s štítnou žľazou až potom začať zmeny. Mimochodom, overte aj, či nemáte depresiu. To pri poruche štítnej žľazy býva dosť častý jav. Tiež to komplikuje chudnutie. Je dobré potom riešiť to komplexne

 8. Ahojte ludia… :)
  Mam 15 a trpim s nadvahom 75kg…:(
  Anielik drzime ti palce :3 .
  Dneska som pochopila a som si hovorila ze chcem schudnut,chcem mat krasnu postavu.. Kvoli nadvahe ani chalan ani nic.. :) :/
  Citala som vase komentare a prislo mi do placu..
  Je smutne vidiet ludi ktory trpia. ://drzim vam palce :3

 9. Mne sa podarilo schudnut za 4 mesiace mozno to bude zniet neuveritelne 35kg a tym zesom kazdy den behaval a nenej jedol proste uprava stravi plus sport a slo to ako po masle meriam 184cm a povodne som vazil 125kg teraz mam optymalnych 90kg ako som chcel ideal je zacat na jar ako som zacal ja v marci a do leta som mal super postavu a tym sa mi zvysilo aj sebavedomie a stalo mato len hodinku sportu denne a menej jedenia

 10. Ahojte Mam 30RÔČKOV a trpím nadváhou meriam 167 c a vážim 82kg poraďte prosím

 11. konečne som našla “sparingpartnera” pri chudnutí…pred 3 rokmi sa mi podarilo dať dole asi 10kg a viditeľne som zhodila aj na obvode pŕs, pása, bokov, stehien…presne ako je tu písané, jedávala som 5x denne a aj keď som bola v teréne (v práci), mala som pri sebe aspoň misku šalátu, syry, ovocie…LENŽE! po uspokojení sa, aká som “dobrá”, som sa vrátila späť k svojim stravovacím “zlozvykom” – jesť ráno a potom večer (no a potom už poriadne, lebo posledné jedlo bolo o 21hod)…no a mám 12kg navyše…(mám 53 rokov, vážim 80!!!!!kg) a musela som si kupovať nové nohavice…no a toto ma vystrašilo, navyše som videla fotky z dovolenky! od decembra som začala 5x denne s delenou stranou, žiadne sladkosti počas sviatkov, bicykel, teraz prechádzky, čo som nikdy nerobila, lebo “naháňam čas”…(mám dole asi 2kg).. človek sa učí, mať rád svoje telo a potom príde vytriezvenie…veľmi sa mi páči táto stránka a už tretí deň sa snažím “poslúchať”..čo mi ešte nejde, tak miesto 8000KJ dostanem do seba max. 4-5000…ale ja sa skúsim polepšiť…ďakujem, že ste :-)

 12. Gabriela držíme palce. Ak jedávate delenú stravu tak to nemusí byť pri chudnutí ten najlepší nápad. Samotná príloha totiž môže mať vyšší glykemický index ako keď si ju dáte aj s mäsom a trochou tuku. Ale ak jedávate 5000 kJ tak to je signál že máte spomalený metabolizmus. Odporúčal by som prvé mesiace sa sústreďte hlavne na to aby ste mohli navýšiť jedlo naozaj aspoň na tých 8000 kJ lebo také vtáčie porcie sú vhodné pre malé dieťa. Nie pre dospelú ženu. Kým to nezmeníte tak ste stále v pasci podvýživy a jojo efektu. Držím palce, nech sa vám darí.

 13. Do vianoc je teraz mesiac, takže tučný človek môže dať dole 4 kilá, veľmi tučný aj trocha viac. Ako? Rady sú na tomto webe. Vhodná strava + denne chôdza. Ale myslite na to, že ak schudnete, tak by bola škoda cez vianoce to potom zničiť koláčikovaním.

 14. Dobrý deň,mám 42 rokov,169cm a váha pred začiatkom chudnutia 72kg,chcem sa spýtať,začala som zdravo jesť,pridala som ovocie,zeleninu,mliečne výrobky,jem mäsa-všetky druhy,vynechala som cukor,sladkosti,chlieb ,pečivo…..schudla som za 3 týždne 4kg….nie je to veľa za 3 týždne?hladná nie som….pijem pravidelne 3l vody za deň,akurát kávu si musím sladiť,lebo inak mám po radosti:-)))ďakujem za odpoveď :-)

 15. Jana za PRVÉ tri týždne je vyššia strata hmotnosti často celkom normálna. Telo sa v prvých dňoch zbaví častokrát najmä zadržanej vody, čo sa na váhe môže podpísať aj kilom. Druhá vec, ktorá môže váhu u ženy ovplyvniť je menzes – ak ste sa vážila počas svojich dní, aj tu môže váha zdanlivo klesať. Takže pozorujte to ďalej, najvyššie bezpečné tempo je kilo za týždeň, radšej by som ale odporúčal ísť pol kila za týždeň. Neodporúčam vynechávať chlieb a pečivo či prílohy – ich celozrnné verzie sú pre zdravie prospešné i potrebné.

 16. vďaka za odpoveď:-)ešte sa spýtam,ryžové chlebíčky -tie polystyrénové:-)môžem namiesto chleba a pečiva?:-))ďakujem

 17. Jana hmm… a prečo by ste to robili? Jedzte celozrnné pekárenské výrobky. Sú tie chlebíčky celozrnné? Asi nie. Tak ich nejedzte. Niektoré tieto polystyrény sú aj celozrnné, tie jedzte. Vhodný je knackebrot, Active a podobné. Rýchlosť chudnutia môže spomaliť jedenie výrobkov s vysokým glykemickým indexom a to bežné ryžové chlebíky môžu mať. Samozrejme, ak si dáte len malý kúsok, tak to nie je problém.

 18. Dobry den,

  mam 47 rokov, 162 cm, zacala som chudnut koncom septembra 2017. Pociatocna vaha 96 kg. Systematicky, zdravo, vyvazene. Pohyb pravidelne avsak nie prilis, ale oproti tomu ze predtym nebola ziadna fyzicka aktivita, tak ok. Kazdy mesiac cca 4kg minus. Od januara 2018 chudnutie pomalsie, februar 2018 stagnacia (opat menej pohybu), avsak zacalo ma trapit masivne tzv. difuzne vypadavanie vlasov, preto som si v chudnuti chcela dat pauzu a zvysila denne davky jedla cca o 1/3. Avsak nepriberam, dokonca mierne chudnem. Krvne testy aktualne su uplne v poriadku, stopove, mineralne prvky, krvny cukor, cholesterol atd. vsetko v takych hodnotach ake som nemala ani ked som mala 20 rokov. Hormony v poriadku, takisto ostatne parametre su ok, co sa z krvi zistuju. Dala som si urobit velmi podrobny krvny obraz. Jedine nedostatok vitaminu D, avsak to je podla mna podmienene sezonou. Nazdavam sa, ze vypadavanie vlasov je dosledkom chudnutia – ako reakcia organizmu. Kedze dieta je bohata na zeleninu, ovocie, a iba bielkoviny, tuky a cukry su obmedzene, ale nie vylucene, organizmu to pomohlo a neuskodilo. Jedine co som vylucila zo stravy uplne su plnotucne mliecne vyrobky a nahradila niozkotucnymi. Sladkosti som vyrazne zredukovala avsak nevylucila (napr. max 15 g cokolady denne). Zivocisne tuky nahradene rastlinnymi (olivovy olej a pod.) Lenze tie vlasy…Rovnako ma udivuje, ze napriek zvyseniu dennej racie, rucicka na vahe ostava nezmenena, resp. ide dalej mierne dole. Zda sa mi to divne. Citim sa inak relativne zdravo, prihliadnuc na vek. Momentalne som na vahe 75 kg. Otazka znie: Ako by ste odporucili dalej chudnutie? Mala som totiz v plane dostat sa do konca roka 2018 na vahu 57 kg, co by som i realne asi zvladla, po doterajsich skusenostiach (najhorsie boli prve tri-styri mesiace) len sa bojim toho dalsieho vypadavania vlasov. Ja si uvedomujem, ze co som aky uspech neuveritelny dosiahla, co sa mi vyse 10 rokov nedarilo sa k tomu prinutit, to fajn, to bez debaty, ale tie vlasy ma fakt trapia, zda sa mi to ako dost kruta dan.

 19. Mamamimi som si istý, že odpoveď nenájdete na internete. Vypadávanie vlasov sa občas stane, niekedy začne úplne bez príčiny a niekedy tak aj skončí. Ak ste mali stravu ako popisujete (zelenina, ovocie, kvalitné živiny, málo mlieka) tak tam nie je žiadny dôvod na vypadávanie vlasov. Ani zo skúsenosti iných čo chudnú. Tempo chudnutia 4 kilá za mesiac je stále vhodné a neni rýchle. Stagnácia chudnutia je bežný jav, najmä, ak ste stagnovali aj v cvičení. Takže prvá vec je otázka, či diéta napriek dobrým zložkám stravy nebola príliš nízka = podvýživa. To by mohlo viesť k problémom. Alebo cvičenie či nebolo príliš intenzívne a bez regenerácie. Ale tomu zas nenasvedčujú výsledky, to by ste chuddli viac, ako 4 kilá za mesiac. Takže treba hľadať aj externé zdroje záťaže = stres, strata niekoho blízkeho, rozchod. Ak sa vylúči všetko tak asi ani lekári nebudú vedieť. Každopádne ako chudnete stále a strava pritom je nastavená na normálne dávky tak to treba bezodkladne konzultovať s lekárom, pretože to môže byť signálom rôznych vážnych zdravotných ťažkostí. Určite pátrajte či je v poriadku zažívanie, možno konzultácia s endokrinológom. V tejto situácii by som určite navrhoval chudnutie prehodnotiť, či sa stravujete správne. či je tréning v poriadku. Či v dobrej viere nerobíte niečo nechtiac chybne. Ale ak chudnete aj pri normálnej dávke stravy = lekár. Okamžite.

 20. Dobry den,
  dakujem za rychlu odpoved. Navstivila som lekarku, dala mi nejake prostriedky – kortikoidnu penu na pokozku hlavy a tiez Micetal sampon – no neviem, ci diagnostikovala spravne, uvidime. Velmi ju tie moje potiaze s vlasmi “neohurili” mala som pocit, ze to nepovazuje za dolezite, skor bola unesena z toho ze som tak disciplinovane schudla, ze ma obdivuje, ze to malokto takto zdravo dokaze atd. atd. Pravda je, ze som neustale v strese, ale je to aj povahou. Este raz dakujem, uvidim co dalej, stravu mam urcite spravnu, spravnejsiu som totiz nikdy predtym nemala :) tolko ovocia a zelenej zeleniny co jem…atd.- ale bude to asi ok, lebo za tych par dni som urobila pokus – trochu viacej sladkosti, nulovy pohyb a vaha isla predsa smerom hore, takze mozem davat dole 0,3 kg :)

 21. Mamamimi ak vnímate stres, tak tam by som určite pátral. Nie, nezaručí to návrat vlasov, ani nie je isté, že to bola príčina ich vypadávania. Ale stres je známy nielen tým, že pomáha priberať, ale značne škodí zdraviu aj srdcu napríklad. Takže preto sa oplatí nájsť cesty k jeho odbúravaniu aj keby príčinou padania vlasov bolo niečo celkom iné. Ale zdravá strava a primeraný pohyb vedúce k redukcii hmotnosti zvyčajne nevedie k vypadávaniu. Skôr naopak, k zlepšeniu. Môžete sa zaujímať o výživové doplnky ako napríklad https://www.forcapil.sk/ ktoré dopĺňajú niektoré živiny podporujúce stav vlasov a nechtov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Smoothies pri chudnutí – áno či nie?

“Zmixujete si zopár zdravých surovín a máte jedlo.” Alebo: “Kam s prezretými banánmi? Spravte si skvelú pochúťku.” Receptov je plný internet a asi všetci chvália

SM systém cvičenie

SM systém je názov metódy cvičenia podľa doktora Smíška. Pôvodný názov SM (Smíškova metóda) sa už zmenil na súčasný názov SPS metóda (kde SPS znamená

Som chudý. Čo robiť ďalej?

Pred 14. rokmi som ukončil chudnutie. Schudol som vtedy za rok 40 kíl. Tešil som sa z výsledku. No v pomerne krátkom čase som pribral

Posilňovanie a odolnosť

Dnes sa nebudem zaoberať priamo chudnutím, skôr sa zameriam na cvičenie a jeho zdravotné súvislosti. Mnoho ľudí, ktorí majú nadváhu však má problémy, o akých

Podporte tento web

Aktualizované 12. 03. 2018: Pomohli vám informácie, ktoré ste našli na tomto webe? Podporte jeho prevádzku. Spôsobov podpory je veľa. Ak sa vám tento web

Ako prinútiť manžela, aby schudol?

O svoju postavu sa v našom sektore zemegule ženy starajú o niečo programovejšie, než muži. V prírode to bývajú väčšinou samci, ktorí sa snažia upútať

Lipoxal

Lipoxal sľubuje odbúrať podkožný tuk, predovšetkým v oblasti rizikových partií. Lipoxal tiež má urýchliť metabolizmus a to prostredníctvom prírodných účinných látok. Lipoxal je teda asi

Zemiaky

Uvarte si v šupe zopár zemiakov a dajte do chladničky. Získate už zabalené hotové prílohy k obedom. Zemiak varený v šupe má pomerne nízky glykemický

Ako schudnúť do plaviek?

Leto nás často motivuje “niečo so sebou robiť”. Zvyčajne sú to zbytočné pokusy. Ak je jedinou motiváciou snaha “dobre vyzerať v plavkách”, tento motív už

Hydina

Hydina poskytuje kvalitné mäso, ktoré sa hodí pri chudnutí aj pri športovaní. Obsahuje málo tuku. Okrem nasýteného tuku obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny (čiže „dobré“

Najnovšie komentáre

Pozrite si 50 najnovších komentárov na tomto webe… [decent_comments number=”50″ show_avatar=”false” max_excerpt_words=100]

Obezita u detí

Žijeme v šialenej dobe. Životný štýl, spoločenská klíma, reklama, skladba ponuky v hypermarketoch a hlavne teda ľudská ľahostajnosť spôsobuje epidémiu obezity predovšetkým v civilizovaných krajinách.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.