chudnutie-ako

Obvod pása určuje vaše zdravie

Najspoľahlivejším zo spôsobov ako doma merať mieru obezity je obvod pása. Nie je to síce metóda presná na milimetre, ale ak chudnete, tento parameter bude stále klesať. Bez ohľadu na to, čo sa bude diať s váhou, ak vám klesá obvod pásu, tak chudnete. Keby neklesal, zato však váha áno, tak chradnete.

Ono totiž stačí trocha nedávať pozor. Ak prestanete cvičiť, na váhe nemusíte vidieť nijaké zmeny aj niekoľko týždňov. Niekedy aj mesiacov. Zdá sa že všetko je v poriadku. Len to brucho ako keby bolo stále trocha väčšie. A veru – môže byť. Môžete strácať svalstvo a kostnú hmotu z necvičenia. To je na váhe mínus. Ak ale zároveň po milimetríku priberáte, tak to je na váhe plus. Výsledok je, že váha sa nemení, zato zloženie vášho tela áno.

Preto sa vždy zaoberajte meraním brucha, nie váhou.

Merajte vždy rovnakým meradlom a na rovnakom mieste. Výhodné býva zhruba miesto, kadiaľ vedie opasok, čiže asi 2 až 4 centimetre pod pupkom. Alebo jednoducho tam, kde je brucho najväčšie. „Oficiálne“ sa má merať v strede oblasti medzi rebrami a vrchom panvovej kosti.

Neriešte to, kde SA správne má merať. Merajte to však vždy na rovnakom mieste.

Najlepšie merať tesne nad pupkom, alebo tam, kde je brucho najväčšie. Druhé meracie pásmo na obrázku ukazuje, kde sa merajú boky. Tie sa oplatí sledovať tiež. Viac v článku o WHR indexe.

Obvod pása Zvýšené riziko* Vysoké riziko*
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

*Riziko „civilizačných“ chorôb ako srdcovo-cievne a iné ťažkosti.

Ak začnete chudnúť, čoskoro zistíte, že si opasok zapínate o jednu dierku „tuhšie“. Staré šaty sú vám veľké. To je dôkaz toho, že chudnete. Možno váha „stojí“ na rovnakom čísle – ak posilňujete. Možno vám digitálny tukomer každým meraním povie nové prekvapujúce čísla – je nepresný. Ale ak sa dobre cítite a šaty sú vám odrazu akosi veľké, nie je o čom debatovať – chudnete.

Určenie obezity podľa obvodu pása a výšky

Ďalší výpočet si tiež môžete spraviť okamžite. Napovie vám, ako ste ohrození srdcovo-cievnymi chorobami. Váš pás deľte vašou výškou. Ak je výsledok menej ako 0,5 tak môžete byť spokojní. Viac než 0,5 by vás malo znepokojiť. Už sa tým dostávate do vyššieho rizika. Nad 0,6 ste už v pásme vysokého rizika.

Napríklad meriate 170 centimetrov a pás máte 80 centimetrov. Výpočet spravíte takto: 80 : 170 = 0,47 a povie vám, že ste v poriadku. Až s 85 centimetrovým pásom by ste boli v rizikovom pásme. Pri páse 102 centimetrov a viac by ste boli vo vysoko rizikovom pásme.

Vo verejnosti je šialene zakorenené, že výsledky chudnutia sa musia vyhodnotiť váhou. Už samotné slovo „nadváha“ je odkaz skôr na hmotnosť, než na telesné proporcie. Preto sa to zle mení v povedomí.

Pritom veľký obvod pásu znamená vždy veľmi pravdepodobnú prítomnosť mnohých typických zdravotných ťažkostí. Sú známe aj ako metabolický syndróm. Inými slovami, ak niekto má pás 120 alebo iné podobne veľké číslo, tak sa dá predpokladať že bude mať:

 • vyšší tlak krvi,
 • horšie výsledky krvných testov,
 • cukrovku,
 • bolesti kĺbov, možno už dnu,
 • ischemickú chorobu srdca
 • horší priebeh astmy

a podobné typické ťažkosti. Nemusí maž všetky ťažkosti naraz a nemusí ich mať hneď po pribratí. Stav sa môže pomaly a potichu zhoršovať aj roky.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Nie raz som už hovoril s morbídne obéznym človekom, ktorý mi tvrdil, že zdravotne je celkom v perfektnom stave. Pritom s vami prejde pár metrov a potrebuje si sadnúť. To nie je celkom ukážka ako vyzerá človek, ktorý je fit. Potom vysvitne, že nebol na žiadnych vyšetreniach. Buď sa dozviete, že nemá rád lekárov, nedôveruje im, alebo nemá čas. Alebo sa bojí (!) že lekár by mi potom niečo určite zakazoval, alebo nútil lieky.

Jednoducho ak je veľké brucho, treba očakávať veľké problémy.

Schudnite, oplatí sa.

 

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

17 Odpovedí

 1. ahoj chcela by som sa opytat pre utvrdenie; ak si odmeriam pas podla obrazka(niekolko cm nad pupkom) obvod cini 73 cm. Ak si ho vsak odmeram niekolko cm pod pupkom je o 10 cm vacsi-dosledok mojich vypestovanych misulingov. Ak mam obvod pasa merat tam kde je brucho najvacsie tak to tabuliek mam uvadzat obvod pasa 83 cm? Diks.

 2. lucia áno, najlepšie je pracovať s najväčším nameraným číslom, nie každý je rovnaký, ale okolo pupku to býva najväčšie.

 3. Asi ako všetky čísla, ani to nehovorí vždy to isté – ja som napríklad mala široký pás (resp. som žiaden nikdy nemala) aj keď som bola „ako prútik“ – t.j. zamladi, keď som vážila niečo okolo 50-52 kg (na 160 cm) som mala pás 76 cm; teraz, už „v rokoch“, mám pás 80 cm (BMI v pohode). Ono je dosť ťažké mať pás nejakých 75 cm, keď má človek obvod hrudníka (a myslím hrudníka, t.j. cez rebrá, nie to, čo je na nich :-)) 85 cm..Ale je fakt, že priberanie sa u mňa prejavuje na bruchu, viac ako v iných častiach tela.

 4. Môj názor je, že merať obvod pása 2-4cm pod pupkom je nesprávne. Podľa toho čo píšete, ja by som patrila s mojim obvodom pása 83cm (nameranom na spomínanom mieste) do kategórie obéznych, pritom nemám ani tuk na bruchu. Som síce rovná, nie ako miss vykrojené, no v najužšom mieste na bruchu mám 70 cm, čo podľa mňa je ten správny údaj pre obvod pása. Meriam 174cm, vážim 60kg a nosím konfekčnú veľkosť 34-36, resp. S. … tak asi medzi ťých obéznych nepatrím :-)

 5. Lucia takéto meranie sa bežne uvádza v odbornej literatúre. Dá sa merať to najhrubšie miesto, často je to pod pupkom, lebo tam už sa pridáva aj koža.

  Ak máte 2 až 4 centimetre nad pupkom 83 centi, tak si neyslím, že pár centi nižšie máte 70. Alebo rátate aj rebrá? Každopádne s veľkosťou S určite nehovoríme o obezite. Jediný problém by mohol byť, ak ste absolvovali veľa diét a potom môže vzniknúť stav, že brucho je väčšie a pás malý. Odporúčam vám vyrátajte si takzvaný WHR index, ten je dosť presný. Ak si nie ste istá, požiadajte trénera v posilňovni, alebo lekára. https://www.chudnutie-ako.sk/cisla/whr-index/

 6. Ahoj Miro dík za super informácie. Prosím Ťa pri meraní obvodu pása sa treba nadýchnuť alebo vydýchnuť? Zmeriam sa teda nadýchnutý :) alebo vydýchnutý? Ďakujem pekne za odpoveď nech sa darí :)

 7. Erik on by to nejaký veľký rozdiel byť nemal, ak teda nerátame silný nádych do brucha. Ja sa meriam nevydýchnutý, ani nenadýchnutý, v uvoľnenom stave. Je dobré si to trocha nacvičiť, pretože nie je tak dôležité ako presne sa meriame. Dôležité je, aby to bolo zakaždým zhruba rovnako. Lekárka meria obvod na viacerých miestach a aj mierne šikmo a z toho môže spraviť priemer. Ale nemyslím, že to treba tak precízne robiť.

 8. Ja mam iny problem podla obrazka ako sa meria pas ja mam najviac tuku na bokoch medzi tymi metrami brucho mam ploske uklada sa mi tuk nad bokami co s tym?

 9. katka to je potom asi takzvaný gynoidný typ postavy, inými slovami asi celkom normálna ženská postava. Ak je brucho ploské, tak sa radujte, všetko je v najlepšom poriadku. Viem, dnes je móda úzkych stehien a bokov. Ale ak tie boky máte normálne, tak proti tomu nebojujte, zvyčajne sa nedá.

 10. mam 157 cm a 57 kg obvod pasu 100 cm ale vsade mi to pise ze idealna vaha ale brucho mi previsa cez gate a mam uz aj dvojbradu tomu nechapem ?

 11. Marek starý spôsob posúdenia správnej váhy bol výška mínus 100. Prípadne výška mínus 110. Potom by čísla vyzerali dobre. Žiaľ váha nemôže sama povedať nič o obezite. Práve preto sa posudzuje obvod pásu a ak ho máte okolo 100 tak to už je rizikové pásmo v ktorom hrozí vyššie riziko srdcovocievnych a iných ochorení.

 12. Dobry den,rada by som sa Vas opytala nieco:mam 30 rokov,172cm a 58,5kg. Podla bmi mam asi 4kg menej,ako by som mala mat. Sportujem,pravidelne jem,vela zeleniny,ovocia menej,uz par dni sa snazim stravovat podla Vas.
  Vsetci mi hovoria,ze som chuda,naco cvcicim atd. V podstate som nechcela velmi schudnut,len nejake 2kg,aby som sa dostala na vahu spred tehotenstva. Ale odmerala som si pas a ma 86cm…tak som ostala v soku. Podla pasa mam 8kg nadvahy-to mi vypocitala tato kalkulacka. Tak teraz neviem,co mam robit. Stretli ste sa uz takym pripadom,ze podla bmi skoro podvyziva, a podla pasa nadvaha? Za odpoved dakujem.

 13. bea áno, to je bežné. kalkulačka nie je presná. zato však pás je trocha horší parameter, ten neklame a ak ho máte väčší tak je signál, že sa vám asi v tele ukladá vnútrobrušný tuk čo je dobrý nápad čo najrýchlejšie zastaviť a vyriešiť. je inak celkom bežné že ľudia chudnú na váhu a pritom môžu priberať na bruchu, to je dokonca veľmi časté.

 14. Dakujem za odpoved. Inac,moze to byt sposobene napr.aj tym,ze som cely zivot(asi 10 rokov) drzala rozne diety,hladovky? Az teraz som sa spamatala,po narodeni deti. A este jedna otazka: pijem v priemere asi 3 kavy denne,s mliekom(bud nizkotucne,alebo polotucne),bez cukru,niekedy sladim erythritolom(ma GI nula),v akej miere to ovplyvnuje toto moje „chudnutie“ alebo teda znizenie obvodu pasa?

 15. bea diéty a hladovky sa zvyčajne vypomstia.káva by na chudnutie vplyv nemala mať a mlieko v tom množstve tiež nie.

 16. mam 167cm, momentalne 63,6 kg, pas podla obrazku merane 72cm, ale v najsirsom mieste 84cm, viem, ze mam diastazu priamych brusnych svalov, ktoru zacinam riesit specialnymi cviceniami a teda, ako sa posudzuje potom BMI s takouto diagnozou, kde je jednoducho vypukle brucho pokial sa cloveku nepodari specialnymi cvikmi brusne svaly stiahnut na minimum…bezne si to davaju zeny aj operovat…fakt neviem, ako sa mam spravne odmerat…nadvahu oproti pred poslednym dietatom mam takmer 8 kg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.