Piť treba. Lenže pitie je záležitosť, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Za deň vypije tak dve tri kávy a po večeri možno pivo. To naozaj nestačí. Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Všetko sa nám javí akosi dôležitejšie než prirodzené biologické funkcie. Potom nariekame, že nie sme zdraví. Počas vyučovacej hodiny či počas práce sa akosi „nepatrí“ zájsť na záchod, alebo ísť sa „len“ napiť. Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať stuhnuté telo. Tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, nie sú rešpektované. Postupne ich prestaneme vnímať alebo ich nesprávne interpretujeme. Neraz za pocitom hladu stojí len smäd. Stačilo by sa napiť vody a „hlad“ by bol preč.
Mnoho ľudí tvrdí, že im pitie vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. No áno. Pitný režim má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá takú atraktívnu chuť, že by sa po nej človek vrhal rád a stále. Ale nikto od vás nechce, aby ste pili každú hodinu s radosťou. Pokojne to robte bez radosti. Ale robiť to musíte – ak chcete schudnúť.
Nečakajte na pocit smädu! Ten sa dostaví, až keď už je strata tekutín značná, teda neskoro. Berte pitný režim ako liek. Proste sa k tomu prinúťte, pretože to funguje. Výsledky uvidíte už o týždeň na váhe. A ak neveríte, ďalší týždeň na skúšku nedodržiavajte pitný režim. A výsledky nepitia uvidíte na váhe už po ďalšom týždni. Fakt, nežartujem. Pitný režim robí zázraky.
Pite každú hodinu cez deň jeden pohár čistej vody a „ste za vodou“. Ak o 8. ráno vypijete prvý pohár a o 20. posledný, splníte normu dokonale. Pri takomto príjme vody sa vám nielen že zrýchli metabolizmus, ale predovšetkým po väčšinu dňa budete mať stále plný žalúdok.
Z organizmu sa nadbytočné tekutiny vylúčia zhruba do hodiny a pol. Čaká vás dôležitá akcia, počas ktorej nechcete stále odbiehať na WC? Napite sa hodinu a pol, až dve hodiny pred začiatkom.
Prvé príznaky nedostatku tekutín nezbadáte, pretože len mierne stúpne vaša telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava. Žiaľ, len únava, nie pocit smädu. Mnoho ľudí si proti únave spraví silnú kávu. Kofeín má močopudný účinok, odvodňuje. Preto sa kofeínové nápoje neodporúčajú, ako pitný režim.
Človek, ktorý už potrebuje vodu a ešte necíti smäd si často neuvedomí, že jeho problémy súvisia len s nedostatkom vody. Už 1% dehydratácia sa prejavuje v pozorovateľnom znížení výkonnosti, pozornosti a celkového zníženia pocitu spokojnosti. To sa stane, ak v organizme chýba necelý liter vody. Pocit citeľného smädu sa však prihlási až potom, keď stupeň dehydratácie presiahol 2%. Je škoda čakať na to… Prejavy dehydratácie môžu byť:
Ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť len „obyčajný“ smäd. Keby ste dodržiavali pitný režim, mali by ste menej, alebo žiadne z týchto ťažkostí. O možnej dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú často zlostní, malátni, alebo len otrávení. Najmä ak to je vždy v čase, kedy sa už dlhší čas nenapili. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody. Ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať viaceré z uvedených príznakov dehydratácie. V horúcich letných dňoch môže vyšší tlak krvi spôsobený smädom spoluspôsobiť srdcový záchvat.
V súvislostiach sa dá na vec pozrieť aj tak, že ak niekto je podráždený hlavne hodinku po obede, môže ísť o kombináciu hypoglykémie a nedostatku tekutín. A výbuchy zlosti či nevrlosť sa odrazu dajú vysvetliť úplne inými faktormi, než by si dotyčný myslel. Zanedbaný pitný režim...
Prejavy dlhotrvajúcej miernej dehydratácie sú aj menej viditeľné. Ak ste zvyknutí dlhodobo menej piť, mali by ste vedieť, že zahustenie telesných tekutín má za následok spomalenie metabolizmu. Dlhodobejší nedostatok tekutín môže poškodiť napríklad ľadviny, pečeň. Môže sa prejaviť poruchami trávenia. V organizme sa hromadia toxické látky. Nedostatkom vody trpí aj pleť… Jednoducho neoplatí sa piť málo, nech je už dôvod akýkoľvek.
Investujte jeden deň na to, že si zapíšete všetko, čo pijete. Večer spočítajte a hneď budete mať jasno, ako stojíte s príjmom vody. Pite vždy z fľaše alebo z pohára – tak sa vám podarí presnejšie určiť, koľko tekutiny ste pojali.
Asi najrýchlejší test na stav hydratácie je množstvo a farba moču.
Kritérium farby moču však nemusí platiť pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad ste jedli pečeň), alebo rôznymi vitamínovými tabletkami. Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo. Pokiaľ však má moč nezvyklú farbu a nie je na to dôvod, vyhľadajte lekára. Príkladom dôvodu, kedy ešte nie je čas na paniku je červený moč po jedení cvikle.
Nepite nápoje sýtené oxidom uhličitým (CO2).
Bublinkové vody by vôbec nemali piť ľudia so srdcovými ťažkosťami, diabetici, ani tí, čo majú ťažkosti so žalúdkom alebo trávením. Rozumné je však nepiť ich ani v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti.
Viem, že mnohým bublinky chutia viac ako obyčajná voda, ale chuť by nemala rozhodovať. Na rozhodovanie používajte rozum, nie jazyk! Ani mne nechutila voda. Donútil som sa. Po pár mesiacoch som si zvykol a dnes už ani neuvažujem o niečom bublinkovom.
Ak odoberáte vodu z verejného vodovodu, prevádzkovateľ je povinný poskytnúť vám bezplatne informácie o kvalite pitnej vody dodávanej do vašej domácnosti. Dajú sa zvyčajne nájsť aj na webe dodávateľa vody.
Existuje ich viac druhov. Žiaľ, mnohé filtračné zariadenia vodu zbavujú aj minerálov. Najmä tie, ktoré pracujú na báze reverznej osmózy. Také filtre nie sú vhodné na filtráciu pitnej vody na bežné pitie. Príliš demineralizovaná voda vedie k poruche metabolizmu minerálnych látok, hlavne vápnika, horčíka, sodíka. To môže spôsobiť odvápňovanie kostí a zvýšený výskyt srdcovo-cievnych ochorení (infarktov). Aj z toho dôvodu sa výrobcovia filtračných systémov na báze reverznej osmózy snažia tento problém riešiť tým, že vodu remineralizujú. Či to je optimálne a dostatočné sa však veľmi nedá posúdiť.
Odborná literatúra na túto tému sa hľadá dosť ťažko. Všade sa dajú nájsť jasajúce reklamné materiály predajcov filtrov. Neraz sú plné nezmyslov. Odborných dát je v našej reči málo a neskúsený čitateľ ich nemusí vedieť rozpoznať od zavádzajúcich a chybných informácií.
Niektorí autori pre istotu varujú asi pred všetkými druhmi domácej úpravy vody a na dôvažok varujú aj pred vodou balenou. Azda by to chcelo brať vodu zo studničky v Tatrách, podľa možnosti pred pár tisícročiami. Aj to je teda skôr nereálna a strach vzbudzujúca rada.
Takže v tejto téme vám ani ja radšej nedám konkrétnu radu. Ja pre svoje osobné potreby vychádzam z nasledovnej postupnosti:
Jednoducho netreba to preháňať.
Viem, možno si teraz v duchu vravíte, že na vašu obľúbenú kolu vám nesmie nikto siahnuť! Že svoje bublinky nutne potrebujete. Ale to nie je pravda. Pitný režim sa nedá riešiť kolou. To je len pocit, ktorý v nás navodili výrobcovia a vaše chuťové poháriky. Máte rozmaznaný jazýček. Čím skôr úplne uškrtíte kohútik s balenými nápojmi, tým skôr s veľkým údivom zistíte nielen to, že obyčajná voda sa dá piť, ale aj to, že koly a „vynerválky“ vám vôbec nebudú chýbať. Verte, je to overené. A začnú sa vám hromadiť peniaze. Náklady na balené nápoje pre bežnú rodinu sú nečakane vysoké.
V tomto videu som začal hovoriť o pitnom režime, ale papagáje sa zmocnili scenáru a čoskoro aj réžie, čo sa bude diať na scéne...
Ja som pil pred rokmi viac než 2 litre koly denne. Bol som tým správnym zákazníkom, ktorý podľahol sladkej chuti a kofeínu. Známi ma upozorňovali, že toho pijem priveľa. Až zdravotné ťažkosti a chudnutie ma prinútili tento nápoj obmedziť. Myslel som, aké to bude ťažké. Nebolo. Kola je len návyk. Má fajn chuť. No ak ju nemáte, vôbec nič zlé sa nestane. Ušetríte a nefiltrujete cez svoju pečeň chemikálie. Netučniete z cukru.
Za tých 15 rokov od schudnutia som absolvoval niekoľko kolových záchvtov. Keď prišla na trh verzia ZERO cukor, povedal som si, že trocha umelého sladidla azda neublíži a poteším chuťové poháriky. Okamžite z toho bola dvojlitrová fľaša a po pár dňoch som si uvedomil, že už zas ju denne kupujem. Akoby ten nápoj obsahoval niečo magické, čo vyvoláva túžbu. Ak nie je, chýba a chcete ho. Ťažké je to potom pár dní nekúpiť, ale akonáhle z vás vyprchá to "čosi" zas sa stratí tá silná túžba opakovať.Takže ak ste koloví závisláci, najtvrdšie sú len prvé dni. A potom už nekupovať. Lebo sa to vráti.
A financie? Ak denne vypijete fľašu minerálky či malinovky za jedno euro, miniete asi 30€ za mesiac. V praxi to bude zvyčajne viac, pretože malinovky zvyčajne stoja viac, než euro.
Tá pokojne vyrieši váš pitný režim s prehľadom.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.