chudnutie-ako

Pitný režim

Piť treba. Lenže pitie je záležitosť, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Za deň vypije tak dve tri kávy a po večeri možno pivo. To naozaj nestačí. Súčasná spoločnosť je nastavená tak, aby systematicky potierala prirodzené potreby ľudí. Všetko sa nám javí akosi dôležitejšie než prirodzené biologické funkcie. Potom nariekame, že nie sme zdraví. Počas vyučovacej hodiny či počas práce sa akosi „nepatrí“ zájsť na záchod, alebo ísť sa „len“ napiť. Pri dlhom sedení na porade nie je vhodné len tak vstať a ponaťahovať stuhnuté telo. Tak si postupne zvykáme na to, že hoc aj telo vysiela rôzne signály, nie sú rešpektované. Postupne ich prestaneme vnímať alebo ich nesprávne interpretujeme. Neraz za pocitom hladu stojí len smäd. Stačilo by sa napiť vody a „hlad“ by bol preč.

Mnoho ľudí tvrdí, že im pitie vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. No áno. Pitný režim má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá takú atraktívnu chuť, že by sa po nej človek vrhal rád a stále. Ale nikto od vás nechce, aby ste pili každú hodinu s radosťou. Pokojne to robte bez radosti. Ale robiť to musíte – ak chcete schudnúť.

Nečakajte na pocit smädu! Ten sa dostaví, až keď už je strata tekutín značná, teda neskoro. Berte pitný režim ako liek. Proste sa k tomu prinúťte, pretože to funguje. Výsledky uvidíte už o týždeň na váhe. A ak neveríte, ďalší týždeň na skúšku nedodržiavajte pitný režim. A výsledky nepitia uvidíte na váhe už po ďalšom týždni. Fakt, nežartujem. Pitný režim robí zázraky.

Koľko vypiť?

Pite každú hodinu cez deň jeden pohár čistej vody a „ste za vodou“. Ak o 8. ráno vypijete prvý pohár a o 20. posledný, splníte normu dokonale. Pri takomto príjme vody sa vám nielen že zrýchli metabolizmus, ale predovšetkým po väčšinu dňa budete mať stále plný žalúdok.

 • Bežne sa odporúča vypiť 2 až 3 litre vody.
 • V teple a pri športe sa potreba pitného režimu razantne zvyšuje – možno vypijete aj 4 litre denne.
 • Naopak v zime a pri malej aktivite bude stačiť aj menej vody. Je jasné, že drobná žena potrebuje menej tekutín, ako 160 kilový chlap.

Z organizmu sa nadbytočné tekutiny vylúčia zhruba do hodiny a pol. Čaká vás dôležitá akcia, počas ktorej nechcete stále odbiehať na WC? Napite sa hodinu a pol, až dve hodiny pred začiatkom.

Prejavy dehydratácie

Prvé príznaky nedostatku tekutín nezbadáte, pretože len mierne stúpne vaša telesná teplota. Postupne, ako klesajú zásoby vody začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava. Žiaľ, len únava, nie pocit smädu. Mnoho ľudí si proti únave spraví silnú kávu. Kofeín má močopudný účinok, odvodňuje. Preto sa kofeínové nápoje neodporúčajú, ako pitný režim.

Človek, ktorý už potrebuje vodu a ešte necíti smäd si často neuvedomí, že jeho problémy súvisia len s nedostatkom vody. Už 1% dehydratácia sa prejavuje v pozorovateľnom znížení výkonnosti, pozornosti a celkového zníženia pocitu spokojnosti. To sa stane, ak v organizme chýba necelý liter vody. Pocit citeľného smädu sa však prihlási až potom, keď stupeň dehydratácie presiahol 2%. Je škoda čakať na to… Prejavy dehydratácie môžu byť:

 • únava,
 • sucho v ústach,
 • bolesti hlavy,
 • závraty,
 • podráždenosť,
 • pocity otupenosti, apatie,
 • pozorovateľný pokles výkonnosti,
 • vyšší tlak krvi, kŕče.

Ak máte niektorý z nižšie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť len „obyčajný“ smäd. Keby ste dodržiavali pitný režim, mali by ste menej, alebo žiadne z týchto ťažkostí. O možnej dehydratácii môžete uvažovať aj u ľudí, ktorí sú často zlostní, malátni, alebo len otrávení. Najmä ak to je vždy v čase, kedy sa už dlhší čas nenapili. Môže ich len bolieť hlava, sú v nepohode. To môže byť spôsobené prostým nedostatkom vody. Ak ráno niekto vypije šálku kávy, pred obedom sa už môžu prejavovať viaceré z uvedených príznakov dehydratácie. V horúcich letných dňoch môže vyšší tlak krvi spôsobený smädom spoluspôsobiť srdcový záchvat.

V súvislostiach sa dá na vec pozrieť aj tak, že ak niekto je podráždený hlavne hodinku po obede, môže ísť o kombináciu hypoglykémie a nedostatku tekutín. A výbuchy zlosti či nevrlosť sa odrazu dajú vysvetliť úplne inými faktormi, než by si dotyčný myslel. Zanedbaný pitný režim…

Prejavy dlhotrvajúcej miernej dehydratácie sú aj menej viditeľné. Ak ste zvyknutí dlhodobo menej piť, mali by ste vedieť, že zahustenie telesných tekutín má za následok spomalenie metabolizmu. Dlhodobejší nedostatok tekutín môže poškodiť napríklad ľadviny, pečeň. Môže sa prejaviť poruchami trávenia. V organizme sa hromadia toxické látky. Nedostatkom vody trpí aj pleť… Jednoducho neoplatí sa piť málo, nech je už dôvod akýkoľvek.

Kontrola pitného režimu

Investujte jeden deň na to, že si zapíšete všetko, čo pijete. Večer spočítajte a hneď budete mať jasno, ako stojíte s príjmom vody. Pite vždy z fľaše alebo z pohára – tak sa vám podarí presnejšie určiť, koľko tekutiny ste pojali.

Asi najrýchlejší test na stav hydratácie je množstvo a farba moču.

 • Množstvo moču: Ak pijete málo tekutín, telo si veľkú časť z nich „nechá“ pre seba. Nevylúči ich močením. Preto ak chodíte močiť len zriedkakedy a je „toho“ málo, pijete nedostatočne.
 • Farba moču: Čím je farba moču tmavšia, tým horšie. Zlým signálom teda je zriedkavé močenie malého množstva moču, spravidla tmavšej farby. Svetložlté alebo takmer číre sfarbenie je dobrým znakom správneho zavodnenia organizmu. Svetlá farba signalizuje, že v moči nie je veľká koncentrácia odpadových látok.

Kritérium farby moču však nemusí platiť pre tých, ktorí užívajú veľa vitamínov – buď v strave (napríklad ste jedli pečeň), alebo rôznymi vitamínovými tabletkami. Po vitamínoch (a niektorých liekoch) je farba moču tmavšia a žltšia. V takom prípade sa za indikátor primeraného zavodnenia organizmu dá používať iba jeho množstvo. Pokiaľ však má moč nezvyklú farbu a nie je na to dôvod, vyhľadajte lekára. Príkladom dôvodu, kedy ešte nie je čas na paniku je červený moč po jedení cvikle.

Bublinky nie sú v pitnom režime vhodné

Nepite nápoje sýtené oxidom uhličitým (CO2).

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

 • Oxid uhličitý je odpadová látka, ktorej sa telo musí prirodzene zbavovať, nie je vhodné privádzať ju do organizmu umelo v nápojoch.
 • Má odvodňujúce účinky – síce sa napijete, ale tekutiny zas rýchlo stratíte. Môžete teda piť bublinkové nápoje a pritom trpieť miernou dehydratáciou. Smäd sa uhasí lepšie čistou vodou ako minerálkou, sódou, bublinkovými malinovkami či kolou.
 • „Prerazí“ zlú chuť nekvalitnej vody, niektorí výrobcovia lacných balených vôd to môžu zneužívať.
 • Spôsobuje zrýchlenie dýchania a pulzovej frekvencie (telo registruje nadbytočný oxid uhličitý a sa snaží zbaviť sa ho vydychovaním) zbytočne tak zaťažujete svoje telo.
 • Oxid uhličitý môže neželane zrýchliť činnosť žalúdka a prácu čriev.

Bublinkové vody by vôbec nemali piť ľudia so srdcovými ťažkosťami, diabetici, ani tí, čo majú ťažkosti so žalúdkom alebo trávením. Rozumné je však nepiť ich ani v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti.

Viem, že mnohým bublinky chutia viac ako obyčajná voda, ale chuť by nemala rozhodovať. Na rozhodovanie používajte rozum, nie jazyk! Ani mne nechutila voda. Donútil som sa. Po pár mesiacoch som si zvykol a dnes už ani neuvažujem o niečom bublinkovom.

Vodovodná voda ako základ pitného režimu

Ak odoberáte vodu z verejného vodovodu, prevádzkovateľ je povinný poskytnúť vám bezplatne informácie o kvalite pitnej vody dodávanej do vašej domácnosti. Dajú sa zvyčajne nájsť aj na webe dodávateľa vody.

Vo väčšine oblastí je u nás kvalita vody dobrá a dá sa využívať pre pitný režim. Nemusíte kupovať predraženú balenú vodu. Vodovodná voda má niekedy čudnú chuť. Väčšinou je príčinou zlý stav vodovodných rúrok v dome. Stojí za úvahu v takom prípade ich vymeniť. Ak má voda čudnú chuť napríklad po odstávke, môžete využiť aj filtre na vodu – stačia kanvicové.

Existuje ich viac druhov. Žiaľ, mnohé filtračné zariadenia vodu zbavujú aj minerálov. Najmä tie, ktoré pracujú na báze reverznej osmózy. Také filtre nie sú vhodné na filtráciu pitnej vody na bežné pitie. Príliš demineralizovaná voda vedie k poruche metabolizmu minerálnych látok, hlavne vápnika, horčíka, sodíka. To môže spôsobiť odvápňovanie kostí a zvýšený výskyt srdcovo-cievnych ochorení (infarktov). Aj z toho dôvodu sa výrobcovia filtračných systémov na báze reverznej osmózy snažia tento problém riešiť tým, že vodu remineralizujú. Či to je optimálne a dostatočné sa však veľmi nedá posúdiť.

Odborná literatúra na túto tému sa hľadá dosť ťažko. Všade sa dajú nájsť jasajúce reklamné materiály predajcov filtrov. Neraz sú plné nezmyslov. Odborných dát je v našej reči málo a neskúsený čitateľ ich nemusí vedieť rozpoznať od zavádzajúcich a chybných informácií.

Aj to je ukážka, že v konzumnej spoločnosti máme slobodný prístup k informáciám, ale tie najzákladnejšie informácie sú dostupné len odbornej komunite a z nej sa nedostanú von. Škoda.

Niektorí autori pre istotu varujú asi pred všetkými druhmi domácej úpravy vody a na dôvažok varujú aj pred vodou balenou. Azda by to chcelo brať vodu zo studničky v Tatrách, podľa možnosti pred pár tisícročiami. Aj to je teda skôr nereálna a strach vzbudzujúca rada.

Takže v tejto téme vám ani ja radšej nedám konkrétnu radu. Ja pre svoje osobné potreby vychádzam z nasledovnej postupnosti:

 1. Môžete piť vodovodnú vodu? Robte to. Mierny zápach „chlóru“ vyriešite tým, že voda chvíľu postojí a až potom ju vypijete.
 2. Ak nie je kohútiková voda v poriadku použite kanvicový filter. Ktorý? Ťažko povedať. Produkty na trhu sa stále menia. Predtým, než si kúpite nejaký filter, zistite si, čo presne potrebujete z vody odfiltrovať. Nech nenaletíte dílerom, ktorých jediným záujmom je predať drahý filter potom, čo vás postrašia, že vaše dieťa zomrie, ak vypije pohár vody. Kanvicový filter sa oplatí mať poruke vždy – stačí ak sa niečo stane, alebo opravuje a už vám tečie „žltá“ voda. To filter vyrieši.
 3. V prípade, že ste v teréne a nie je poruke vodovod, je čas siahnuť po balenej vode. Je zvyčajne v poriadku. Aj doma je fajn mať zásobu balenej vody na pár dní. Tu a tam sa hodí.

Jednoducho netreba to preháňať.

Pitie čistej vody je vecou zvyku

Viem, možno si teraz v duchu vravíte, že na vašu obľúbenú kolu vám nesmie nikto siahnuť! Že svoje bublinky nutne potrebujete. Ale to nie je pravda. Pitný režim sa nedá riešiť kolou. To je len pocit, ktorý v nás navodili výrobcovia a vaše chuťové poháriky. Máte rozmaznaný jazýček. Čím skôr úplne uškrtíte kohútik s balenými nápojmi, tým skôr s veľkým údivom zistíte nielen to, že obyčajná voda sa dá piť, ale aj to, že koly a „vynerválky“ vám vôbec nebudú chýbať. Verte, je to overené. A začnú sa vám hromadiť peniaze. Náklady na balené nápoje pre bežnú rodinu sú nečakane vysoké.

V tomto videu som začal hovoriť o pitnom režime, ale papagáje sa zmocnili scenáru a čoskoro aj réžie, čo sa bude diať na scéne…

Ja som pil pred rokmi viac než 2 litre koly denne. Bol som tým správnym zákazníkom, ktorý podľahol sladkej chuti a kofeínu. Známi ma upozorňovali, že toho pijem priveľa. Až zdravotné ťažkosti a chudnutie ma prinútili tento nápoj obmedziť. Myslel som, aké to bude ťažké. Nebolo. Kola je len návyk. Má fajn chuť. No ak ju nemáte, vôbec nič zlé sa nestane. Ušetríte a nefiltrujete cez svoju pečeň chemikálie. Netučniete z cukru.

Za tých 15 rokov od schudnutia som absolvoval niekoľko kolových záchvtov. Keď prišla na trh verzia ZERO cukor, povedal som si, že trocha umelého sladidla azda neublíži a poteším chuťové poháriky. Okamžite z toho bola dvojlitrová fľaša a po pár dňoch som si uvedomil, že už zas ju denne kupujem. Akoby ten nápoj obsahoval niečo magické, čo vyvoláva túžbu. Ak nie je, chýba a chcete ho. Ťažké je to potom pár dní nekúpiť, ale akonáhle z vás vyprchá to „čosi“ zas sa stratí tá silná túžba opakovať.Takže ak ste koloví závisláci, najtvrdšie sú len prvé dni. A potom už nekupovať. Lebo sa to vráti.

A financie? Ak denne vypijete fľašu minerálky či malinovky za jedno euro, miniete asi 30€ za mesiac. V praxi to bude zvyčajne viac, pretože malinovky zvyčajne stoja viac, než euro.

Skúsili ste si niekedy spočítať, koľko vaša rodina zaplatí za balenú vodu mesačne? Pritom z vodovodu vám tečie pitná voda takmer zadarmo.

Tá pokojne vyrieši váš pitný režim s prehľadom.

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

14 Odpovedí

 1. Pekny clanok. Som prekvapena, ked citam ako maju ludia problemy s pitnym rezimom. Ja mam skor problem opacny. Som smadna nonstop. Pijem vela vodovodnej vody, cajov – asi kazdu hodinu az dve si idem uvarit caj a kym zovrie voda na caj, vypijem za salku cistej vody. Z bublinkovych napojov som sa nevedela napit ani ked som bola dieta. Nechapem ako to ludia mozu, ja ked hodinu nemam nic tekute v ustach, lepi sa mi jazyk na podnebie.
  Mam to odmalicka, takze nijaka cukrovka. Ale ti chronicki „ne-pici“ mi casto hovorili, ze pijem privela.

 2. Weleda Wild Rose .I adore the Calendula but Iwonder if their rose is anything like Dr. Hauschka’s? A liltte comparison may be in order. Will let you know.

 3. Pre Olinu (aj pre iných)

  Asi sme naozaj každý iný. ja som nikdy nedokázala naraz vypiť ani pohár (2dl) ničoho (To som voľakedy aktívne športovala – teraz najradšej sedím, hýbem sa málo). Jednoducho ma napínalo na vracanie a „žblnkalo“ mi v bruchu. Nikdy som sa ani nepotila. Bolo jedno ako bolo teplo, či aký šport som prevádzala. Často ma bolievala hlava a bývam veľmi unavená, ale to som nikdy nepripisovala vode. Ani lekári nevedeli čo s tým. Za deň som vypila cca 3 slabé kávy a občas som zjedla polievku. Ovocie a zeleninu som mala vždy iba namiesto „dobroty“, nikdy mi to nič (okrem pochutnania) nehovorilo. V každom prípade mám pocit, že všetko okrem chleba, cestovín, knedlí a zemiakov by ani nemuselo byť a je to iba pre dochutenie jedla. Až pod vplyvom médií a keď som zistila, že ani v saune sa vôôôbec nepotím, som si po 50-ke povedala DOSŤ. Teraz sa „učím“ piť. Je pre mňa problémom myslieť stále na pitie, rozčuľuje ma keď sa potím (neustále mám pocit zápachu tela), jednoducho uvidím dokedy to vydržím.
  Kto vie či sa jedná o zvyk, alebo mám nejakú poruchu….

 4. ahoj Miro
  ,velmi by ma zaujimal Tvoj nazor na pitie kavy s mliekom pocas chudnutie,viem ze by sa mala vylucit no v niektorych clankoch ju priam odporucaju pred cvicenim….

 5. magdalena káva môže pred cvičením pomôcť, s mliekom by som to nekombinoval. ale ak je toho málo tak to je jedno.

 6. Ahoj Miro. Ja by som sa chcela opýtať na tvoj názor, čo sa týka kávy 2v1. Jedna porcia obsahuje 5g cukru. Nemám nadváhu, tak by ma zaujímalo, či to môže ohroziť moju váhu, ak to pijem každý deň.

 7. Kristína 5 gramov je málo, ak nemáte žiadne ťažkosti, tak by som to vôbec neriešil a pite kávu akú chcete. Samozrejme, treba doplniť že hovoríme o jednej káve a nie trebárs o štyroch za dopoludnie :-) to už by z pohľadu energie a živín bolo výhodnejšie dať si jedno jablko. Druhá vec je, že by som sa pozrel na zloženie, či okrem 5 gramov cukru nezalejete horúcou vodou aj peknú kôpku aditív. Navyše smotana neraz je „rastlinná“ a teda aj kvalita tuku by stála za diskusiu.

  Príkladom môže byť jedna z 3 in 1 káv a jej zloženie:

  Cukor 70% (ďakujem pekne…)
  Rozpustná káva 12%
  Glukózový sirup (toto je horšie, ako cukor)
  Stužený rastlinný olej (ďalšia lahôdka)
  Stabilizátory (E340, E452) (dobrú chuť…)
  Emulgátor (E471) (dobrú chuť…)
  Protihrudkujúca látka (E551) (dobrú chuť…)
  Farbivo (beta-karotén) (dobrú chuť…)
  Mliečna bielkovina

 8. Mirko dal som sa na chudnutie podľa tohoto webu a darí sa mi. Veľká vďaka za uverejnené cenné informácie. Mám ale jeden problém a to sa týka práve pitného režimu. Som totiž prostatik a pri dodržiavaní uvedeného pitného režimu mám problémy hlavne s nočným močením priemerne tak 5 – 6 krát za noc. Môj urológ mi doporučil “ úpravu pitného režimu – menej piť “ a to mi nejde dohromady s pitným režimom pri chudnutí. Poraďte ako ďalej? Môže zvýšený príjem vody ovplyvniť rast alebo záťaž prostaty, prípadne zhoršiť celkový stav?

 9. Peter vždy je nadradeným názorom lekár, ktorý vás pozná. S prostatou je, žiaľ, problém a nútenie na močenie je veľmi nepríjemné. Množstvo tekutín by som odporúčal držať na normálnom, nepiť viac, ako treba a pred spaním dlhší čas nepiť veľa a nič močopudné.

  Určite by som skúsil zrátať, koľko krát sa v noci zobudíte pri správnom pitnom režime a koľkokrát ak pijete „menej“. Môže sa totiž stať, že nebude veľký rozdiel a potom by som hľadal spôsob, ako telu dodať tekutiny. Tie dve až tri hodiny pred spaním nepiť určite.

  Opakujem ale, názor lekára má prednosť.

 10. Presne ste to vystihol. Skúsil som cez deň vypiť dennú dávku vody ( 3 litre ) a posledný pohár som vypil o 17:00 hod. a močenie v noci sa vrátilo do normálu ( 2 – 3 krát ). Horšie je to cez deň keď voda navyše mi spôsobuje, že niekedy takmer neudržím potrebu močiť a keď nie je nablízku WC tak sa mi stali aj úniky moču a to je naozaj veľmi nepríjemné. Akým iným spôsobom dodať telu tekutiny?

 11. Peter tu naoaj radšej kontaktujte lekára. Odhadne aké množstvo vody je pre vás optimálne a možno aj to, ako to celé zladiť. S prostatou sú, žiaľ, ťažkosti s močením bežné. Aj inkontinencia. Na druhej strane piť málo možno uľaví od problémov, ale môže komplikovať iné telesné procesy. Ja vám viem povedať štandardné informácie platné pre zdravého. Ale akonáhle je prítomná aj nejaká choroba, už je lepšie aby životosprávu kontroloval lekár s ohľadom na stav pacienta.

 12. Mirko ďakujem za informácie a Váš čas, budem to riešiť s lekárom. Želám všetko dobré a nech sa darí všetkým, ktorým ste otvorili oči :)

 13. dobry den chcem sa spytat na digitalnej vahe mi ukazalo 51percent vody je to normal abo nie dakujem a ak nie co mam robit

 14. michaela k digitálnej váhe bol iste priložený návod na použitie a tam budú čísla vysvetlené. Každá aj tak ukazuje niečo iné a ani jedna vám nedá nejaký reálnejší pohľad na zloženie tela. Na to sú špeciálne zariadenia rádovo v tisíckach eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.