BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Prevod kJ na kcal

Kcal násobte číslom 4,2 a máte hodnotu v kJ. Alebo naopak kJ deľte číslom 4,2 a máte hodnotu v kcal. Príklad:

  • 8 000 kJ = 1 900 kcal
  • 1 600 kJ = 380 kcal.

U nás oficiálne platia jednotky kJ, preto s nimi pracujem aj v knihe a na webe.

Prevod kJ na kcal a nemusíte robiť nijak zvlášť presne. Číslo 4,2 pokojne zaokrúhlite na 4. A potom údaj v kcal násobte čtyrmi. Je to rýchlejšie.

Keby sa vám aj to zdalo veľmi neprehľadné, tak môžete násobiť aj piatimi - tam už je síce väčšia chyba, ale čo by sme nespravili pre rýchly výpočet?

Pre prípad že chcete byť presní, tak

  • 1 kJ má 0,2388 kcal
  • 1 kcal má 4.1868

Ak má nejaká potravina 250 kcal, tak jej prepočet na kJ bude vyzerať takto:

  • presný výpočet je 1046,7 kJ (násobené číslom 4.1868)
  • presný výpočet je 1050 kJ (násobené číslom 4.2)
  • presný výpočet je 1000 kJ (násobené číslom 4)
  • presný výpočet je 1250 kJ (násobené číslom 5) (!)

Aj pri extrémne hrubom výpočte spravíte len zanedbateľnú "chybu" vo veľkosti 250 kJ čo je rozdiel jedného jablka. S takou chybou môžete prevod kJ na kcal pokojne vykonávať.

Tip: Výslovnosť slova Joule býva najčastejšie [džaul] alebo [džoul] je trocha chaotická. Aj ja zvyčajne poviem, že jedlo má tisíc "kilodžaulov". Zdá sa, že to je chyba. Správnejšie by bolo vyslovovať to ako "jul". Teda jedlo má tisíc kilojulov". Jednotka joule bola totiž pomenovaná na počesť anglického fyzika Jamesa P. Joula. Meno Joule sa vyslovovalo "džúl". Lenže ako sa to už stáva, zvyčajne sa to vyslovuje chybne.

Počítať kalórie, alebo jouly?

Ani jedno, ani druhé. V článku o tom, ako si môžete vyrátať jedálniček o tom píšem podrobnejšie. Kalórie i jouly vyjadrujú celkový súčet energie. Lenže celový súčet vám je nanič. To si môžete dať dve čokolády a na deň budete energeticky zdanlivo v poriadku. Lenže nedostanete živiny, ktoré potrebujete. Preto je výhodnejšie počítať obsah bielkovín, sacharidov a tuku pekne na gramy. Tým zaistíte, že vaša strava bude naozaj vhodná a zdravšia.

Mnoho tučných počíta zo zvyku v kalóriách. Možno z naivného pocitu, že jedlo má menej kalórií, než džoulov a preto je diétnejšie počítať v kalóriách. Že taká "logika" nedáva zmysel? No nedáva. Ale to nedávajú ani diéty a večné dietárky sa stále ženú za ďalšími.

A ešte jeden tip.

V odbornej literatúre sa dosť často stretnete s jednotkou MJ. Je to megajpul. Ak má jedlo 1000 kJ tak v literatúre ho uvádzajú ako 1 MJ.

S tým súvisí aj presnosť prepočtu. Keby sme brali do úvahy celkovú energiu, tak počítate len teoretickú hodnotu nejakek referenčnej suroviny. To znamená koľko energie by sa dalo získať spálením daného množstva živiny. Lenže v ľudskom tele sa nenachádza kalibrovaná meracia kalorimetrická pec. Máme žalúdok, črevá a tie sú v každej chvíli v troccha inom stave. Niekedy sa z potravy "vytiahne" viac energie, inokedy menej. Vy nikdy neviete, ktorá situácia nastane. Preto nemá zmysel počítať to úzkostlivo! Stačí približne a zhruba.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.