Miro Veselý, chudnutie-ako.sk

Koľko tuku máme mať v tele?

Píše Miro veselý od roku 2004. Kontakt...

Tuk v tele je životne nutný! Tukové tkanivo nie je len „zásobáreň energie“, má aj iné funkcie. Tukové tkanivo je jedným z významných orgánov ľudského tela. Tukové tkanivo vylučuje desiatky rôznych látok (hormóny, cytokíny a iné pôsobky…), ktoré ovplyvňujú zdravotný stav, metabolizmus. Preto nie je vhodné snažiť sa schudnúť až „na doraz“. Prístup, aký vidíme v modelingu, keď sa modelky zbavujú tuku doslova nepríčetne, je síce možno vizuálne atraktívny, ale ich zdraviu škodlivý.

Normálny obsah tukového tkaniva

 • 18 – 35 % tuku v tele u žien.
 • 10 – 25 % tuku v tele u mužov.

Normálne percento tuku v tele u žien:

Normálne percento tuku v tele u mužov:

Nepresnosť merania tuku

Viem, človek by chcel vedieť čo najpresnejšie, ako sa mu darí chudnúť. Najradšej by každý gram zhodeného tuku niekam postavil a tešil sa z toho, že už ho nemusí pdia, že číslo na váhe by ich nepotešilo. Svoju obezitu vidia aj v zrkadle, ale nechcú poznať jej číselné vyjadrenie. Je to nezrelý prístup, sebaklam. No a niekedy len klam. V skutočnosti sa možno vážili dnes ráno, len by neradi toto číslo zverejnili.

Zmerať percento telesného tuku v tele nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Tuk nie je v tele uložený na jednom mieste. Preto sa nedá jednoducho zmerať. Je rozložený pod kožou v rôzne hrubej vrstve, ktorú ťažko odhadnúť. Je v bruchu, medzi črevami, pri srdci a pečeni… Aj keď to teda v 21. storočí vyzerá skoro až neuveriteľné, percento telesného tuku sa dá len odhadnúť. Nebudem sa venovať laboratórnym metódam merania tuku v tele. Tu sa budem venovať meraniu dostupnému pre každého z nás.

Elektronické meranie

Asi najdostupnejším spôsobom, ako sa rýchlo dopracovať k približným výsledkom, je meranie percenta telesného tuku pomocou elektrickej vodivosti tela. Na tomto princípe pracujú elektronické váhy a elektronické tukomery. Bioelektrická impedancia tela sa líši, ak sa meria tuk, svalovina, či voda. Tieto prístroje teda dokážu podľa vodivosti odhadnúť, koľko máte tuku v tele.

Digitálna váha s tukomerom

Váha s elektronikou je vlastne to isté čo tukomer, a navyše sa môžete odvážiť. Merač percenta tuku v tele je vo váhe rovnaký. Elektródy sú však vyvedené do váhy na miesta, kam sa máte postaviť. Preto je nutné, aby ste sa vážili naboso. Je výhodné mať váhu s tukomerom. Tieto údaje využijete predovšetkým v prípade, že začnete športovať. Športovanie totiž vedie k nárastu svalovej hmoty a teda k nárastu hmotnosti. Potom síce vidíte, že kilá idú nahor, ale percento tuku v tele klesá. To je stav, ktorý možno označiť pri chudnutí za ideálny – chudnúť a pritom mať viac kíl. Hmotnosť stúpa a obvod pása klesá.

Najdrahšie váhy s tukomerom majú vyvedené merače nielen na nohy, ale aj na ruky. Tie sa pokúšajú odhadnúť percento telesného tuku a to nielen podkožného, ale aj vnútrobrušného. Sú najdrahšie, ale tie čísla, ktoré získate sa už dajú brať trocha vážnejšie. Stále je to len zo vzorcov vypočítaný odhad, ale je o niečo presnejší.

Kaliper

Prístroj, ktorým sa meria hrúbka kožných rias, sa volá kaliper. Nemá zmysel kupovať ho. Taký z plastu za pár stovák mám. Je nepoužiteľný. U profesionálneho by ste sa nedoplatili a naučiť sa s tým robiť chce dosť znalostí.

Pravidelné meranie množstva tuku odborníkom

Oveľa lepším nápadom je dať si zmerať percento tuku v tele niekým, kto je vyškolený a predovšetkým – má prax. Môže to byť špeciálny lekár, alebo skúsený tréner vo fitcentre. Ani toto meranie nebude celkom presné, ale ak si dáte meranie robiť v časových intervaloch, môžete sledovať, či tuku ubúda. Meranie však musí vykonávať vždy rovnaký pracovník. V niektorých súkromných klinikách majú prístroj, ktorý vás zmeria elektronicky. Iní lekári merajú kaliperom. Výsledky týchto vyšetrení sú pravde asi najbližšie. Raz za 3 mesiace to zopakujte a budete hneď vedieť, akým smerom idete.

 

Komentáre k článku: Koľko tuku máme mať v tele?

 1. Dia 12. júla 2012

  takže ked´ mám 9% tuku v tele tak to už je podvýživa?

 2. Miro Vesely 12. júla 2012

  Dia určite je to značne málo. Záleží na tom, ako to je merané a či je to pravda. Takto redukovať tuk je bežné u športovcov (tí idú aj na 3%) aby boli pripravení na súťaž, ale potom to zas dajú nazad. Pre bežný život je lepšie mať primerané množstvo tuku. Tuk je endokrinný orgán s vnútorným vylučovaním, generuje rôzne hormóny ktoré sú pre zdravie dôležité.

 3. Rikina 15. apríla 2015

  Mám 39 rokov ,váha 84kg.Moje hodnoty na váhe ukázali
  tuk 29,5
  voda 48,5
  svalstvo 30
  cal 2175
  viete mi povedať či je to zlé…a ak áno tak ako to upraviť.. nechodím do práce som doma s deťmi,snažím sa zhodiť na váhe,keďže sa to rokmi trošku nabalilo a niesom zo sebou spokojná,snažím sa čím viac sa hýbať vrámci voľného času,striedam to v jeden deň napr.cvičím(cca 30min)striedam cardio cvičenia s kruhovým cvičením,ďalší deň si dám orbitrek(cca 30-60min),sem tam beh cca 2-3x do týždňa(30 min),prechádzky so psíkom ..snažím sa jesť 5x za deň..upravila som si jedálniček nejedávam svetlé pečivo,dám si radšej celozrné ,alebo skôr špaldové,úplne som obmedzila sladkosti ,ktoré som mala rada ..obedujem väčšinou to čo rodinka,ale menšie množstvá než doteraz,iba ak by bolo niečo ťažké tučné urobím si niečo zvlášť …..zbožňujem cotteg chesse so zeleninkou,balkánsky syr so zeleninkou ,kuracie prsia grilované so zeleninkou namiesto vyprážaného jedla,ovocie jedávam doobeda,poobede skôr zeleninu .. ..tekutinu čistá voda,alebo nesladený zelený čaj ..viete mi ešte niečo odporúčať ..niečo som aj trošku schudla za necelé dva mesiace 5kg,ale teraz sa to akosi zasatvilo..vážim a meriam sa len raz do týždňa ,potešili ma hodnoty ktoré sa už zmenili aj v centimetrroch nielen váha ,ale teraz akosi nič nešlo dole …veľmi pekne ďakujeem za odpoveď…

 4. Miro Veselý 15. apríla 2015

  Rikina tuk v tele každé zariadenie ukáže inak, takže ťažko sa podľa toho riadiť. Jedno je isté na 100% a to vám potvrdí aj lekár :-) že ak klesá pás, klesá zaručene aj tuk v tele. To jenajpresnejší spôsob ako sa dá merať výsledky chudnutia

 5. Laco 25. novembra 2016

  Mam 175 cm 41 rokov a vahu 67,2kg.Vaha mi ale ukazuje tuk len 8%.Co by som mal zmeniť ako navyšiť tuk.Dik Laco

 6. Miro Veselý 25. novembra 2016

  Laco len na základe bežnej váhy by som nejaké zmeny nerobil. Ak totiž začnete jesť, je veľmi pravdepodobné, že navýšite práve ten nevhodný tuk – viscerálny, čiže vnútrobrušný. Ak máte pocit že niečo nie je v poriadku bude lepšie predtým sa poradiť u lekára. 8% nie je veľa ale treba pátrať po príčine prečo, pozrieť sa na ostatných ľudí z vašej rodiny, či to nie je u vás normálny stav.

Pridajte komentár:

Máte otázku, alebo chcete k článku niečo doplniť? Napíšte to sem. Odpoviem čo najskôr.

Vyplňte ešte: