Od roku 2004 píše Miro Veselý

Koľko tuku máme mať v tele?

Obezita je nadmerné nahromadenie tukového tkaniva. Koľko tuku vlastne máme mať v tele, aby sme boli zdraví? Nie je správne “obaľovať si nervy tukom”, ale ani sa snažiť schudnúť tak, aby nám na bruchu bolo vidieť tehličky. Prečo? Pretože tuk má v tele svoje úlohy.

Tuk v tele je životne nutný! Tukové tkanivo nie je len „zásobáreň energie“, má aj iné funkcie. Tukové tkanivo je jedným z významných orgánov ľudského tela. Tukové tkanivo vylučuje desiatky rôznych látok (hormóny, cytokíny a iné pôsobky…), ktoré ovplyvňujú zdravotný stav, metabolizmus. Preto nie je vhodné snažiť sa schudnúť až „na doraz“. Prístup, aký vidíme v modelingu, keď sa modelky zbavujú tuku doslova nepríčetne, je síce možno vizuálne atraktívny, ale ich zdraviu škodlivý.

Začneme pekne od štatistiky.

Normálny obsah tukového tkaniva

V ľudskom tele by malo byť okolo 15 až 20 percent tukového tkaniva. To je primerané množstvo. Ak to chcete presnejšie, tak medzi ženami a muži sú rozdiely. Žena má mať tuku o niečo viac, než muž.

 • 18 – 35 % tuku v tele u žien.
 • 10 – 25 % tuku v tele u mužov.

To je pomerne široké rozpätie, takže skúsme si to graficky vyniesť aj vzhľadom k veku. Normálne percento tuku v tele u žien:

Normálne percento tuku v tele u mužov:

Inými slovami teda mladý človek by mal byť pomerne prísne štíhly. Ako pribúdajú roky, je normálne, že trocha pribúda aj percento tuku.

Existujú dokonca štúdie, ktoré signalizujú, že je lepšie mať radšej málinko viac tuku nad normu. Ukazuje sa, že u starších ľudí to môže byť lepšie, než ísť do úplnej štíhlosti. Avšak toto neberte tak, že si hneď dáte rezeň a tortu. Vnútrobrušný tuk je stále nepriateľom zdravia.

Nepresnosť merania tuku

Viem, človek by chcel vedieť čo najpresnejšie, ako sa mu darí chudnúť. Najradšej by každý gram zhodeného tuku niekam postavil a tešil sa z toho, že už ho nemusí nosiť so sebou.  že číslo na váhe by ich nepotešilo.

Zmerať percento telesného tuku v tele nie je také jednoduché, ako by sa zdalo. Tuk nie je v tele uložený na jednom mieste. Preto sa nedá jednoducho zmerať, ani odvážiť. Tuk je rozložený pod kožou v rôzne hrubej vrstve, ktorú ťažko odhadnúť. Je v bruchu, medzi črevami, pri srdci a pečeni… Aj keď to teda v 21. storočí vyzerá skoro až neuveriteľné, percento telesného tuku sa dá len odhadnúť.

Nebudem sa venovať laboratórnym metódam merania tuku v tele. Tu sa budem venovať meraniu dostupnému pre každého z nás.

Elektronické meranie

Asi najdostupnejším a najrýchlejším spôsobom, ako sa rýchlo dopracovať k približným výsledkom, je meranie percenta telesného tuku pomocou elektrickej vodivosti tela. Na tomto princípe pracujú elektronické váhy a elektronické tukomery. Bioelektrická impedancia tela sa líši, ak sa meria tuk, svalovina, či voda. Tieto prístroje teda dokážu podľa vodivosti odhadnúť, koľko máte tuku v tele.

Digitálna váha s tukomerom

Váha s elektronikou dnes zvyčajne už obsahuje aj tukomer, a navyše sa môžete odvážiť. Merač percenta tuku v tele je vo váhe rovnaký. Elektródy sú však vyvedené do váhy na miesta, kam sa máte postaviť. Preto je nutné, aby ste sa vážili naboso.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Je výhodné mať váhu s tukomerom. Tieto údaje využijete predovšetkým v prípade, že začnete športovať. Športovanie totiž vedie k nárastu svalovej hmoty a teda k nárastu hmotnosti. Potom síce vidíte, že kilá idú nahor, ale percento tuku v tele klesá. To je stav, ktorý možno označiť pri chudnutí za ideálny – chudnúť a pritom mať viac kíl. Hmotnosť stúpa a obvod pása klesá.

Najdrahšie váhy s tukomerom majú vyvedené merače nielen na nohy, ale aj na ruky. Tie sa pokúšajú odhadnúť percento telesného tuku a to nielen podkožného, ale aj vnútrobrušného. Sú najdrahšie, ale tie čísla, ktoré získate sa už dajú brať trocha vážnejšie. Stále je to len zo vzorcov vypočítaný odhad, ale je o niečo presnejší.

Takto vyzerá výsledok váženia na váhe s vyvedeným meraním aj na rukách. Žena 88,8 kíl má 47,6% telesného tuku. Navyše tieto váhy počítajú aj odhad viscerálneho (vnútrobrušného) tuku na obrázku už povážlivých 10. Ak takéto čísla meriate dlhodobo na jednej váhe, môžete ich využiť.

Akú váhu s tukomerom si vybrať?

Pokiaľ chcete sledovať osobnou váhou svoj pokrok, môžete uvažovať o:

S podobným prístrojom si môžete lepšie sledovať trend, čo sa s vašim telom deje.

Profesionálne zariadenia ako bodystat, inbody, či iné už ukazujú pomerne slušné výsledky. Tiež sú závislé na mnohých premenných. Napríklad či ste nalačno, alebo ste práve pili. Ale mávajú rozhodne lepšie výsledky, než lacné váhy.

Kaliper

Prístroj, ktorým sa meria hrúbka kožných rias, sa volá kaliper. Nemá zmysel kupovať ho. Taký z plastu za pár eur som mal doma. Vyhodil som ho. Je nepoužiteľný. Absolútna nepresnosť. Nielen že nedokážete ani veľmi približne odmerať hrúbku tukovej riasy. Lacný kaliper sa vám dokonca bude krútiť, pretože je z plastu. Takže zapísané čísla budú presne také, aké len chcete.

U profesionálneho kalipera by ste sa zas nedoplatili a naučiť sa s tým robiť chce dosť znalostí. Je potrebné odmerať hrúbku kožných rias na viacerých miestach tela. To nahádžete do pomerne zložitých vzorcov a počítate. Výsledok bude pomerne presný, ak to ráta profesionál. Niekto, kto to robí denne a dávno. Avšak ak to spravíte sami, veľmi pravdepodobne nameriate skôr podľa nálady, ako presné čísla.

Ak chcete presné meranie kaliperom, dajte si to spraviť u športového lekára. No každé meranie musí robiť ten istý pracovník. Už aj z toho sa asi dá tušiť, že presnosť nie je veľmi vysoká.

Pravidelné meranie množstva tuku odborníkom

Oveľa lepším nápadom je dať si zmerať percento tuku v tele niekým, kto je vyškolený a predovšetkým – má prax. Môže to byť špeciálny lekár, alebo skúsený tréner vo fitcentre. Ani toto meranie nebude celkom presné, ale ak si dáte meranie robiť v časových intervaloch, môžete sledovať, či tuku ubúda. Meranie však musí vykonávať vždy rovnaký pracovník. V niektorých súkromných klinikách majú prístroj, ktorý vás zmeria elektronicky. Iní lekári merajú kaliperom. Výsledky týchto vyšetrení sú pravde asi najbližšie. Raz za 3 mesiace to zopakujte a budete hneď vedieť, akým smerom idete.

Je asi jedno ako vás budú merať a posudzovať, ale mal by to byť vždy ten istý prístroj, alebo odborník. Ideálne je, ak sa meriate a výžite v rovnakom stave.

 • Napríklad ráno nalačno.
 • Ženy v rovnaký deň menštruačného cyklu.
 • Nie po grilovačke, či jedení veľmi slaných jedál.

Soľ naviaže vodu a preto môže zvýšiť vašu celkovú hmotnosť. Tým zdanlivo stúpne aj vaše percento telesného tuku – elektronické váhy to nevedia presne rozlíšiť. Ich meranie sa o to pokúša, ale opiera sa stále len o vzorce = nie je to 100% presné. Práve preto je výhodné mať váhu doma.

Dnešné inteligentné váhy už vedia všetko pekne vyniesť do grafov.

Pri posudzovaní množstva telesného tuku vás aj tak nezaujíma úplne presné číslo. Skôr trend. Ak vidíte, že z týždňa na týždeň sa čísla lepšia tak viete, že chudnutie smeruje tým správnym smerom.

Ak sa Vám článok páčil,
a chceli by ste podporiť autora a tento web, môžete.
Zdieľajte tento článok, alebo si kúpte niektorú z kníh Mira Veselého.
Kliknite sem a vyberte si.

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

6 Odpovedí

 1. Dia určite je to značne málo. Záleží na tom, ako to je merané a či je to pravda. Takto redukovať tuk je bežné u športovcov (tí idú aj na 3%) aby boli pripravení na súťaž, ale potom to zas dajú nazad. Pre bežný život je lepšie mať primerané množstvo tuku. Tuk je endokrinný orgán s vnútorným vylučovaním, generuje rôzne hormóny ktoré sú pre zdravie dôležité.

 2. Mám 39 rokov ,váha 84kg.Moje hodnoty na váhe ukázali
  tuk 29,5
  voda 48,5
  svalstvo 30
  cal 2175
  viete mi povedať či je to zlé…a ak áno tak ako to upraviť.. nechodím do práce som doma s deťmi,snažím sa zhodiť na váhe,keďže sa to rokmi trošku nabalilo a niesom zo sebou spokojná,snažím sa čím viac sa hýbať vrámci voľného času,striedam to v jeden deň napr.cvičím(cca 30min)striedam cardio cvičenia s kruhovým cvičením,ďalší deň si dám orbitrek(cca 30-60min),sem tam beh cca 2-3x do týždňa(30 min),prechádzky so psíkom ..snažím sa jesť 5x za deň..upravila som si jedálniček nejedávam svetlé pečivo,dám si radšej celozrné ,alebo skôr špaldové,úplne som obmedzila sladkosti ,ktoré som mala rada ..obedujem väčšinou to čo rodinka,ale menšie množstvá než doteraz,iba ak by bolo niečo ťažké tučné urobím si niečo zvlášť …..zbožňujem cotteg chesse so zeleninkou,balkánsky syr so zeleninkou ,kuracie prsia grilované so zeleninkou namiesto vyprážaného jedla,ovocie jedávam doobeda,poobede skôr zeleninu .. ..tekutinu čistá voda,alebo nesladený zelený čaj ..viete mi ešte niečo odporúčať ..niečo som aj trošku schudla za necelé dva mesiace 5kg,ale teraz sa to akosi zasatvilo..vážim a meriam sa len raz do týždňa ,potešili ma hodnoty ktoré sa už zmenili aj v centimetrroch nielen váha ,ale teraz akosi nič nešlo dole …veľmi pekne ďakujeem za odpoveď…

 3. Rikina tuk v tele každé zariadenie ukáže inak, takže ťažko sa podľa toho riadiť. Jedno je isté na 100% a to vám potvrdí aj lekár :-) že ak klesá pás, klesá zaručene aj tuk v tele. To jenajpresnejší spôsob ako sa dá merať výsledky chudnutia

 4. Mam 175 cm 41 rokov a vahu 67,2kg.Vaha mi ale ukazuje tuk len 8%.Co by som mal zmeniť ako navyšiť tuk.Dik Laco

 5. Laco len na základe bežnej váhy by som nejaké zmeny nerobil. Ak totiž začnete jesť, je veľmi pravdepodobné, že navýšite práve ten nevhodný tuk – viscerálny, čiže vnútrobrušný. Ak máte pocit že niečo nie je v poriadku bude lepšie predtým sa poradiť u lekára. 8% nie je veľa ale treba pátrať po príčine prečo, pozrieť sa na ostatných ľudí z vašej rodiny, či to nie je u vás normálny stav.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Najnovšie pridané

Obezita a COVID-19

Obezita je stav, ktorý výrazne zhoršuje riziká súvisiace s infekciou koronavírusu nového typu SARS-CoV-2. V tomto článku si povieme podrobnosti. Aj na tomto webe sme

Ako začať chudnúť (správne)

Človek roky priberá a priberá. Potom sa niečo zlomí a príde ono rozhodnutie, že nastal čas. Ako začať správne chudnúť? V tomto článku si ukážeme

Čo jesť, keď chcem schudnúť

Otázka čo jesť, keď chcem schudnúť je jednoduchá a odpoveď na ňu je logická, ale zdĺhavá. Teda presnejšie – jednoducho sa to dá povedať, ale

Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?

Kolobežkovanie pri chudnutí poslúži výborne. Kolobežkovanie je niečo medzi chôdzou, bicyklovaním a behom. Pri behu a bicyklovaní zvyčajne nejaké bolesti pri športovaní zaznamenáte. Na športovej

7 nástrah, ktoré oslabia pevnú vôľu

Po nejakom čase disciplinovaného chudnutia sa často stane, že sa vám prestane chcieť. Pevná vôľa oslabne, ochabne a prestáva byť pevnou. Aby sa to nestalo,

Prečítajte si

Diéta pri detskej obezite

Ak už máte obézne dieťa, rozhodne mu nezačnite dávať nejakú diétu, aká sa dá nájsť v časopise! Ani v knihách o chudnutí pre dospelých! Dieťa

Citáty o zdraví

Moje obľúbené citáty o zdraví. Samozrejme, mnohé z nich sú viac o životnom štýle, vytrvalosti a motivácii. Samotný stav zdravia je totiž zvyčajne len výsledok

Glykemický index – tabuľka GI

Koncept glykemického indexu potravín som už podrobne popísal. V tomto článku bude skôr dôležitá tabuľka ako teória. Na tejto stránke teda nájdete zoznam potravín, ktoré

Pochutiny, kečupy, dressingy

Pri chudnutí je výhodné zistiť si, aké zloženie má pochutina, ktorú mienite použiť. Ak jej plánujete dať málo, tak to netreba riešiť. Ale ak si

Pred chudnutím sa poraďte s lekárom!

Nadváha a obezita sú vždy signálom, že niečo nie je v poriadku. Najčastejšie je v neporiadku životný štýl. Potom sa treba zamerať na zmenu životného štýlu, nie na

Jedálniček na pondelok

Tento jedálniček na chudnutie síce pre názornosť označujem dňami v týždni, ale nemusíte dodržiavať nejaký presný postup. Môžete ho akokoľvek striedať. Napríklad jedlo na pondelok

Časté chyby pri chudnutí

Aké sú najčastejšie chyby pri chudnutí? Základnou chybou je hlboká neinformovanosť. S ňou súvisí strach. Ak si ľudia nenaštudujú ani základy chudnutia, potom majú strach. Boja

Ľanové semienka

Jednou z potravín, ktoré by ste mali mať doma v hojnom množstve, sú ľanové semená. Odborníci ich odporúčajú vďaka vysokému obsahu nenasýtených mastných kyselín typu n-3.

Plán na chudnutie

Tak, ako všetko, aj chudnutie si môžete naplánovať. Plánovanie vám potom môže dať celkom realistický pohľad na priebeh chudnutia. To vám hneď na úvod dá

Sacharidové vlny

Diéta z magicky znejúcim názvom “sacharidové vlny” sa už dávnejšie používa vo vrcholovom športe, konkrétne v kulturistike. Rád by som zdôraznil, že: Šport je zdravý.

Som chudý. Čo robiť ďalej?

Pred 14. rokmi som ukončil chudnutie. Schudol som vtedy za rok 40 kíl. Tešil som sa z výsledku. No v pomerne krátkom čase som pribral

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.