chudnutie-ako

Diéta vám nepomôže!

Zázračné recepty na schudnutie, ako „delená strava“, „ryžová kúra“, „atkinsonova diéta„, „ryžová kúra“, „diéta podľa krvných skupín“ a podobné bulvárne výkriky ženských časopisov, či knižných bestsellerov sú klam a mam. Zarobia redakciám a autorom. Ale obézni pri nich len strácajú čas, za ktorý by mohli naozaj schudnúť natrvalo.

Redukčná diéta je režim, ktorý nasadí človek keď človek chce schudnúť. Zámerne obmedzí (redukuje) príjem energie. Ale čo potom? Čo po schudnutí? Pri pohľade na obezitu sa musíte pozrieť na problém z nadhľadu.

Prípadne kedy začala nadváha, čo tomu predchádzalo. Pravdepodobnou odpoveďou budú asi nasledovné príčiny obezity:

 1. Priveľa jedla, prípadne zlé zloženie jedla, nesprávny čas jedla.
 2. Primálo pohybu

V preklade do Slovenčiny to znamená, že civilizovaný človek sa hýbe málo. Ak si kúpi auto a počítač, prestane sa často hýbať úplne. Tým sa zníži jeho energetický výdaj doslova na minimum. Zároveň však rád chrumká rôzne dobroty a popíja sladké malinovky. Potom je celkom zákonité a neodkloniteľné, že priberie.

Výnimku tvoria tí, čo majú „lepší“ metabolizmus a môžu sedieť, jesť a nepriberú. Tých sa obezita netýka, nemá zmysel sa im venovať. Je to nespravodlivé, ale to je všetko. Viac sa tým nezaoberajte. Ak vy priberáte a váš kolega, ktorý robí to isté, čo vy, nepriberá… Tak čo. Berte to ako fakt.

Človek s nadváhou chce schudnúť a preto hľadá rôzne recepty. Hľadá spôsob, ako by mala vyzerať strava, ktorá povedie k rýchlemu schudnutiu.

Diéta sľubuje rýchlosť

Ale nepomôže. Áno, možno zhodíte pár kíl, ale taký výživový štýl sa nedá vydržať trvale. Kto sa po schudnutí vráti k návykom, ktoré viedli ku obezite, znova priberie.

Volá sa to Jo-jo efekt. Ale nie je to správny názov. Presný názov je „Nerozmýšľam-efekt“.

Predstavte si obezitu ako stav, pri ktorom ste nasadli do výťahu typu páternoster. Pomaly, ale pohodlne vás vezie hore, kilá pribúdajú. Zrazu vám to začne prekážať, nechcete ísť na najvyššie poschodie. Tak vystúpite a začnete cupkať dolu schodmi, po svojich. To je nepohodlné, ale vydržíte to pár poschodí. Potom sa vám už zrazu nechce ísť a tak znova nastúpite do výťahu. A zas idete hore… Tak fungujú diéty. Neriešia príčinu obezity.

 • Vy totiž musíte nielen vystúpiť z výťahu, ale zmeniť aj budovu, v ktorej sa chcete pohybovať! V nej nesmie byť žiaden „výťah“, len taká strava, ktorú môžete pokojne jesť a ostanete stále na tom správnom poschodí.
 • Neverte módnym výkrikom.
 • Prejdite na racionálnu výživu. Áno, aj to je svojím spôsobom diéta, ale vyznačuje sa tým, že sa tak môžete stravovať trvalo a pritom sa budete cítiť lepšie, budete štíhli a zdravší.
 • Ak chcete schudnúť natrvalo, nehľadajte rýchle riešenie. Neexistuje. Dá sa len pomaly zmeniť životný štýl na taký, pri ktorom nebudete tuční.

Diéta je na chudnutie, nie na štíhlosť

Redukcia stravy sa používa opodstatnene. Vo väčšine prípadov sa totiž naozaj aj začne chudnúť. A to celkom zákonite. Ak sa pozriete na jednotlivé stravovacie štýly, vždy vidíte nejakú reštrikciu (zákaz, obmedzenie). Raz ide o zníženie celkového príjmu potravy. Inokedy sa obmedzuje tuk, sacharidy, bielkoviny, alebo skupiny týchto živín. Preto že nastáva zníženie energetického príjmu, telo začne chudnúť.

To má prostý dôsledok – ak sú výsledky rýchlo viditeľné, ľudia považujú postup za účinný. „Suseda si nasadila Dukanovu diétu a schudla“, taký mikropríbeh vyvoláva nádej. Nakoniec, aj sami si to môžete rýchlo vyskúšať – akákoľvek zmena jedálničku v zmysle mínus zvyčajne znamená, že už o niekoľko málo dní nájdete na váhe menšie číslo. Čo by už mohlo lepšie dokázať že to funguje? A práve to je hlavný omyl. To že chudnete na váhu je síce veľmi pekné, ale skúste zistiť, čo sa deje v tomto čase vo vašom tele. A to sa vám už asi páčiť nebude.

Zníženie energetického príjmu totiž má zvyčajne za následok to, že telo siaha do rezerv. Potrebuje energiu. Tú naozaj môže získať aj z tukových zásob. No potrebuje aj stavebné látky – bielkoviny. Ak ich nedodáte v strave potrebné množstvo, začne telo brať bielkoviny z miest, kde ich má v „rezerve“. To znamená z kostnej hmoty a zo svaloviny. To sú však pomerne ťažké materiály a tak ako sa postupne stráca svalovina, rýchlo vám klesá aj číslo na váhe. Je naivné považovať to za víťazstvo.

Práve preto sa vo väčšinou radí zvýšiť príjem bielkovín. V nádeji, že sa tým ochráni svalová hmota. Nie zlý nápad, ale bez cvičenia nebude fungovať. Bez cvičenia bude úbytok aktívnej hmoty často aj 20% v pomere ku schudnutému tuku. Pri dobre volenej strave a pohybe môže byť úbytok svaloviny bežne 5% a v mimoriadnych prípadoch (pri chudnutí pod odborným dohľadom) nemusí nastať.

Žiaľ ak vám stravovací štýl predpisuje príliš veľký príjem bielkovín (nad 2 gramy na kilo optimálnej telesnej váhy), má to niekoľko vážnych nevýhod. Nadbytok bielkovín v ľudskom tele je škodlivý. Ich štiepenie neprebieha „bezo zvyšku“. Pri štiepení bielkovín vzniká veľa toxických látok, najznámejším z nich je asi čpavok. Ak zjete správne množstvo bielkovín, tak aj tam vzniká tento odpad, ale je ho málo. Pokiaľ však dávkujete bielkoviny vysoko nad 2 gramy na kilo vašej optimálnej hmotnosti, tak je zle. To už bude telo zbytočne zaťažené odpadovými látkami. Môžete mu pomôcť veľmi poctivým pitným režimom, ktorý urýchli vylučovanie bielkovín. Asi jednoduchšie a rozumnejšie je nesiahnuť po takej diéte, ktorá predpisuje viac bielkovín ako 100 gramov na osobu a deň. Zdravý človek potrebuje menej ako 100 gramov bielkovín.

Únava zo zle nastavenej výživy

Obľúbeným terčom na škrtanie sú sacharidy. Veľa výživových smerov zakazuje nielen cukor, ale radšej plošne všetko čo sa na sacharidy aj podobá, dokonca v dukanovej diéte sa v prvej fáze nepovoľuje ani zelenina, čo je dosť obludné. Iste, škrtnúť sacharidy je účinný spôsob, ako začať drasticky chudnúť. Žiaľ, následky nedostatku sacharidov sú rýchle – rôzne výrazná únava, slabosť, otrávenosť. Bežíte na diéte s nízkym príjmom sacharidov? A poznáte ten pocit, kedy sedíte a za žiadnu cenu sa vám nechce ani len pohnúť? Chýba vám energia.

Niektorí amatérsky kulturisti sa snažia o tento prístup k výžive. Sypú do seba bielkoviny z krabice, bežia bez tuku a bez sacharidov. V naivnej predstave že tak dali telu látky na budovanie svaloviny a žiadne priberanie. Výsledok? Oslabené svaly. Ak pôjdete dvíhať činky bez sacharidov, idete tam slabí ako mucha. Zdvihnete toho menej = svaly nedostanú ten správny tréningový stimul.

Ak máte veľmi pevnú vôľu, dá sa v režime bez sacharidov cvičiť vytrvalostné aeróbne cvičenie a potom naozaj chudnete. Lákavé, však? Skúste si však predstaviť, že týmto spôsobom vlastne svoje telo doslova bičujete k maximálnemu výkonu. Ide na doraz. Tipnite si, čo spraví ako prvé po skončení tej beštiality, ktorú na sebe spáchate? To isté čo pľúca, ak chvíľu nedýchate. Keď sa dá, nadýchnu sa. A telo, ktoré hladovalo a šlo na dlh, sa nadýchne v zmysle jojo efektu.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo. 

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.

Ďalšia populárna zložka na škrtnutie je tuk. Tuk obsahuje najviac energie. Tuk je to, čo chceme z tela dať preč. A tak logickým následkom je, že v mnohých diétach sa škrtá práve tuk. Ani to nie je dobrý nápad. Telo tuk potrebuje, zhruba 50 gramov tuku musíte prijať každý deň, inak ohrozujete vlastné zdravie. A ak už tuk znížite takto prísne, potom už veľmi záleží na tom, aby to bol podľa možnosti len ten najzdravší možný tuk. Nič živočíšne.

Iste, ak pôjdete na nízkotučnej strave, určite budete chudnúť. To ale neznamená, že taká strava je zdravá. Jednoducho nízkotučná strava síce spôsobí chudnutie, pretože ste energeticky v mínuse. Ale nemali by vás prekvapiť ani rôzne zdravotné problémy, zhoršený stav pleti či nečakané objavenie sa žlčníkových ťažkostí. Správne druhy tukov v správnom množstve totiž majú veľa priaznivých účinkov. Chránia pred zápalom, zlepšujú prácu mozgu, znižujú riziko srdcovo-cievnych ťažkostí. Ak si uštedríte nízkotučnú diétu, odoberáte telu túto ochranu.

Voda odchádza ako prvá! Úspech stravy s nízkym energetickým príjmom je vidieť na váhe. Čo ale vážite? V prvej fáze sa telo zbaví vody. Odvodnenie môže znamenať aj niekoľko kíl dole v priebehu prvých dní. Schudnúť také 3 kilá za 2 dni? Celkom bez problémov. Jedli ste predtým normálne posolenú stravu? Alebo dokonca viac, než dobre posolenú? To by ste tie 3 kilá schudli aj bez diéty – stačí prestať soliť. Proste zmena jedálnička na lakomejší spôsobí v prvej fáze odvodnenie. A tak sa vám možno diéta javí ako skvelý nástroj na chudnutie. No skúste si merať aj obvod pásu a zadku a zistíte, že až tak skvelé výsledky to zas nie sú.

Iste, ak s reštrikciou stravy neprestanete, tak začne ísť dole všetko, aj svalovina, aj tuk, aj metabolizmus. Len neviem, či je dobré zraziť „na kolená“ celé telo ako trest za to, že ste ho doteraz ničili nevhodnou životosprávou.

Tuším, že tento článok sa asi mnohým nepáči. Ak ste plánovali dramaticky zmeniť stravu a teraz tu čítate nejaký protidiétny protest song. Chcete rýchlo lepšie čísla na váhe a čo píše nejaký Veselý sa vám nehodí. Dúfate možno, že to nejako zvládnete. Veľmi pravdepodobne si to predstavujete asi takto:

 1. Viem, že diétovanie sa neodporúča na chudnutie, ale…
 2. Ja by som to skúsil(a).
 3. Skúsim to a čo najrýchlejšie dám dole ten hnusný tuk z brucha.
 4. Hneď, ako diétu ukončím, bude všetko OK.
 5. Potom…

A nasleduje sľub, že už budete dobrí, že sa budete stravovať racionálne, opatrnejšie a podobne. Všetky takéto sľuby som si v minulosti už dal. Nefungujú. Po diéte budete tak unavení a otrávení, že nebudete maž trpezlivosť ešte nejaké dni čakať na opatrnom režime (a mali by ste to dvíhať mesiace!). Jednoducho niečo si doprajete. To sa ukáže na váhe aj na pupku a za pár dní ste tak znechutení, že zas budete jesť všetko čo predtým. A ak ste predtým priberali pomaly, teraz to pôjde hore rýchlejšie.

Ak vás po tomto výkyve napadne skúsiť ďalšiu diétu, tak by ste mali skúmať svoje IQ, pretože nastala chyba v logickom uvažovaní. Ak vám totiž sekvencia

obezita > diéta > obezita

nefungovala, je absolútnym nezmyslom skúsiť sekvenciu

obezita > diéta > obezita

opakovane aspoň podľa mňa. Či?

Ďalší mrzutý faktor je to, že snahu zhodiť všetci zafixovanú ako niečo čo v preklade znamená nejakým spôsobom obmedziť jedenie. Alebo proste jesť menej. Áno, ak chcete schudnúť, bude potrebné jesť menej – somarín. Ale bude nutné aj jesť viac – užitočných vecí. A na to sa v myslení o diétach zvyčajne celkom zabúda.

Potom sú z toho prípady ľudí, ktorí trpia ťažkou obezitou a pritom sú podvyživení (slabí, unavení). Za celý deň zjedia možno rožok, pár káv alebo nejakú tyčinku. Večer ich potom nájdete v ľadničke ako diétu obohacujú o slanosti a sladkosti, v každom prípade však mastnosti. To je spoľahlivý spôsob na obrovskú nadváhu.

Odporúčam, zapamätajte si:

Diéta – najhorší začiatok

Je to totiž začiatok cesty, ktorá vás privedie k väčšej obezite, než ste mali pred diétou.

Pozerajte sa, prosím, na svoju obezitu či nadváhu ako na signál, že niečo v živote ste možno spravili chybne. A asi ste to chybne robili viac rokov. Odstráňte tú chybu.

 1. Možno je to neznalosť princípov výživy.
 2. Možno málo športu.
 3. Možno nedisciplína.
 4. Možno prajná babička a jej vára.

Ale neútočte na svoj tuk diétou, pretože tak riešite len následok. Nie príčinu. A kým neodstránite príčinu, tak budete vždy len tučnieť. Občasné dočasné vypustenie trocha tuku diétami to len urýchli.

Diétujúci občan totiž dostane bizarný pocit, že jesť a priberať môže – veď to predsa môže neskôr vydiétovať.

Príklad príbehu – vymýšľam si to práve teraz, nie že to niekto vyskúšate! Takže: Už ste počuli, že ak budete denne jesť len vývar z rasce, za mesiac schudnete aj 25 kíl? Suseda svokry to vraj počula od svojej kamarátky, ktorej – tuším švagor – vravel, že jeho neter to skúsila a pomohlo jej to. Alebo to bola švagriná sestry frajera vašej kolegyne z minulej práce? Vyskúšate to a pekelne si pritom rozbijete stravovací systém. Schudnete možno nejaké kilo, ale po skončení tejto zázračnej diéty sa za pár týždňov vrátite na starú váhu. Práve ste stratili 2 mesiace celkom zbytočne. Komu sa pôjdete sťažovať? Myslíte si, že suseda svokry vám dá telefónne číslo svojej kamarátky a tá vám dá číslo – tuším švagra – aby ste od neho vymámili kontakt na jeho neter a spýtali sa jej, či to naozaj skúsila a pomohlo jej to? Keby aj existovala – priznala by sa vám, že už aj ona dávno váži toľko čo pred diétou + 5 kíl navyše? Ak existuje…

Rôzne často nezmyselné diéty sú stále veľmi populárne. Veľa ľudí skočí na lep lákavej atraktívnosti jednoduchej prípravy a zapamätania si diéty. Výsledkom však býva len strata času a sklamanie.

Prečo sú tieto diéty tak populárne? Sú prosté! Taká diéta sa dobre pamätá. Napríklad: Jedz len ryžu a schudneš. Čo viac treba vedieť? Nič. To je super!

K tomu nejaký hmlistý prísľub typu „suseda to skúsila a zhodila 20 kíl“. Jednoduché, jasné.

Iná suseda zas možno videla UFO. Každý chce byť niečím zaujímavý. Niektoré fakty sa ťažko overujú…

Alebo delená strava: Oddeľ od seba potraviny a potom z každej môžeš zožrať, koľko chceš. Krátkodobo to funguje, dlhodobé výsledky sú však na zaplakanie.

 • Diéty vyvolávajú nádej. „A nič iné už netreba… proste schudneš.“ Asi taká koncovka sľubuje, že chudnutie bude rýchle a bezbolestné. No nebude, to vieme. Ale chudnutiachtivý človek priam dychtivo túži po zázraku. Chcel by už zajtra byť ako prútik, ozdoba plavárne.
 • Diéty neriešia budúcnosť. V diéte sa upriamuje pozornosť na najbližšie dni. „Za týždeň zhodíš aj 10 kíl a budeš v pohode!“. Keby to aj hneď bola pravda, taká diéta nerieši, čo bude o dva mesiace, alebo o tri roky… Tieto diéty sú však dlhodobo neúčinné. Možno sa z nich niekedy naozaj podarí pár kíl zhodiť, ale človek si časom prestane dávať pozor a váha vyletí ešte vyššie, než bola pred diétou. Chudnúť sa nedá kampaňovito.
 • Diéty sľubujú nemožné. „Za dva mesiace 28 kíl dolu!“ Podobné nádejné výroky si tučný človek ľahko osvojí. „Mám 40 kíl nadváhu, hmm… …to máme… Tri mesiace a som štíhly. Tri mesiace vydržím, aj keby som pritom mal stáť na hlave.“ Presne takto uvažuje tučný človek. „Teraz sa obmedzím na obdobie 90 dní. Zatnem zuby a neprecedím cez ne ani trocha dobroty. O tri mesiace mi bude fajn a pokračujeme v hodovaní…“ Problém je v tom, že aj keby naozaj schudol, človek s takým myslením vzápätí zákonite priberie, pretože po skončení diéty znova začne jesť viac, než potrebuje. Ak chcete schudnúť, musíte si predpísať doživotnú diétu.
 • Diéty neobsahujú potrebné živiny. Tieto diéty spravidla neobsahujú primeraný pomer živín. Keby ste ich jedli trvale, poškodili by vám zdravie. Keďže diétu proti obezite musí obézny držať navždy, aj po schudnutí (len o málo menej prísnu, ako pri redukcii hmotnosti) nemôže byť taká diéta žiadny stravovací nezmysel, ale nutrične hodnotná strava.

Chudnutie začína v hlave. Toto je častý a známy výrok, s ktorým súhlasí veľmi veľa ľudí. Žiaľ, neznamená to len otázku motivácie. Nestačí mať motív, túžbu a odhodlanie. V hlave je nevyhnutne potrebné mať aj informácie. Je potrebné vedieť presne čo, kedy a prečo máte jesť. A tu stojíme pred bariérou.

Namiesto toho, aby ten, kto chce schudnúť proste „len“ jedol menej, musí sa vzdelávať.

Obezita sa hlási často vo veku okolo 40 rokov a neskôr. Málokomu sa chce v tomto veku ešte niečo učiť a ešte menej čokoľvek meniť.

Chápem, že mnohým sa točí hlava z výrokov typu: celkový podiel tukov by mal byť 15 až 30% energetického príjmu. Z toho nasýtených tukov pod 10%, N-6 tukov 5-8% a N-3 tukov 1-2%. Trans mastné kyseliny pod 1%. Sacharidy by mali tvoriť 55-75% energetického príjmu, pridaný cukor by nemal presiahnuť 10%. Bielkoviny by mali tvoriť 10-15% z celkového energetického príjmu. Denná porcia soli nesmie prekročiť 5 gramov. Denne treba zjesť najmenej 400 gramov zeleniny a ovocia. Vláknina

Viem, je nepohodlné začať sa na staré kolená učiť, čo sú to podmega en tri pomastené kyseliny či čo doparoma. Ak ale máte nadváhu, mali by ste poznať svojho nepriateľa – nezdravé jedlo. Ak sa s ním totiž zoznámite, môže sa stať vašim silným spojencom v boji proti obezite.

Áno, odporúčam vám, aby ste sa zoznámili s tým, čo do seba pcháte. Nepríjemná vec, viem.

Je pohodlnejšie nadžgať sa cestou po meste hamburgerom a neskúmať, či zodpovedá akýmsi čudným kritériám. Neskôr sa vám však môže stať, že potom ani vy nebudete zodpovedať estetickým kritériám. A to nechcite vedieť ako dopadnú krvné testy.

Ďalšie tipy k téme

Napísal Miro Veselý

Miro Veselý

Miro Veselý

O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Pred chudnutím je ale vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.

71 Odpovedí

 1. skvely clanok.. viem teda co nie.. teraz by som ale rada nasla clanok, ktory mi povie co ano:-))

 2. super clanok;konecne niekto povedal pravdu a nie len to,co ludia chcu pocut…gratulujem;)
  len sa teraz odhodlat sa tym riadit..

 3. ak chces schudnut v bruchu, tak nejedz psenicne ci ake je to.. no proste normalne pecivo, a hlavne sladke… a od 5.hodiny… za dva tyzdne mas brucho ako modelka =D viem to na sebe a kamaratke.. ona vydrzala.. ja nee, a preto sa mi to podarilo len ciastocne..pekny dnik…cmuk

 4. Sandrikuska: nedá sa schudnúť len z brucha. ak neješ po piatej večer, tak to je veľmi zlý nápad, priam si koleduješ o to aby si za pár rokov bola tučná. chlieb a pečivo sa jesť, samozrejme, môže v primeranom dávkovaní. sladké preč, s tým súhlasím a hlavne mastné – to je najhoršie vôbec.

 5. skuste denne urobit aspon 50 brusakov, ak ked nevladzete…a nezabudnite pritom pravidelne dychat…

 6. Hmm no je to velmi tazke co sa tyka chudnutia!!!Mam len 14 rokov a vazim 67 kil co je na vysku 169 dost vela moja optimalna vaha by mala byt 55 az 56 kil som velmi nestastna no skusala som uz rozne veci ako diety,tabletky,napoje no nic mi nepomaha.Prosim o pomoc dakujem Miska

 7. Ja suhlasim:) Nemam problem s nadvahou,ale niekedy mam pocit, ze „civilizacna xoroba“ zateka nam zenam na mozog.
  Drzim palce vsetkym, co sa xcu hybat a zdravo zit!
  Kalokagatia:)

 8. Milý Mirko :-))
  mala by som sa učiť na štatnice a uz dva dni čitam Vase vtipné a trefné članky,ktore ma aj pobavili aj celkom namotivovali,lebo sama mam nejaku tu nadvahu.
  Len tolko,ze sa mi Vase clanky velmi pacia,su optimisticke,povzbudzujuce ale pravdive(to,o tej rozmaznanosti obeznych:-))),akoby ste o mne písali))
  Vsetko dobre,vela uspechov.Eva K.

 9. aahoj.,som tucna a chcem schudnut tak,aby som bola naozaj chuda ,nechcem si kupoved saty velkosti L ale M alebo S,ked si vsak dovolim zopar krat emko(M),sadlo mi vytrca a je to fakt neprijemne,kolegyne jedia tak ako ja a nepriberu ani gram mne sa zda ze priberam aj z vody.Zmierila som sa s tym ale nedokazem viac ako tyzden vydrzat bez sladkeho.mam jeden velkmi zly zlozvik,bud nejem cely tyzden absolutne nic,len sa napajam vodou aby som neodkvecla alebo cely tyzdem jem pomaly len smazene a sladke,neviem nic medzi tym,…ja ale nechcem schudnut za dlhy cas ale za kratky ,vela,a navzdy.,co by ste mi radili aby som nepocitovala taku hroznu chut na slladke?

 10. nocoment: To mal byt zart? S takymto pristupom neschudnes nikdy. Chut na sladke odstranis len racionalnou stravou, ked organizmus dostava vsetko, co potrebuje, nepocituje clovek rozne chute na sladke/slane/mastne. Schudnut rychlo a vela sa zdravo neda. Da sa to len nezdravo a v tom pripade clovek chudne velkym dielom svaly a nie iba tuk, vysledkom coho je to, ze clovek ma sice „vysnivanu vahu“, ale stale sa cely trasie ako rosol, ked spravi krok.

 11. Ahoj miro, mam k tebe jednu otazku, znizil som prijem energie na 5500kj, snazim sa ku kazdemu masu jest zeleninu, jem 6 krat denne, aj
  napriek tomu ze jem objemnu stravu, je to strasne velka zataz na psychyku, velky hlad, chut dat si nieco ine, nevies mi poradit nejake tabletky na zamedzenie hladu, okrem toho mytneho chromu?

 12. Záťaž to bude asi vždy. Ale jedz 6000 až 8000 kJ. S tabletkami ďaleko nezájdeš. Ak máš BMI nad 30 je možné trocha pomôcť ak to lekár odsúhlasí. Ale lieky neodstránia ani záťaž ani chuť na niečo iné.

 13. ahoj mirko..
  ked som objavila tuto stranku tak pravda ze nejde z nej oci odtrhnut :) je dost poucna a pravdiva….
  ja mam taky problem ze ked som minuly rok schudla nejakych 7 kil tak som bola uplne happy…moc som sa prezierala,tak som zacala jest ako clovek a kilecka hned sli dole…potom v decembri ked som mala skusky tak to bola na mna privelka zataz,este aj chora som bola,stresy..jedno z druhym a zacala som znova strasne jest sladke…vôbec som nepriberala tak ma nic nestoplo s tym prestat….a nakoniec sa to na mne prejavilo z nicoho nic…niet sa comu cudovat…nevyzeram az tak ako predtym,lebo je pravda ze stale cvicim,tak su tam aj nejake tie svalky….ale teraz…ked chcem znova schudnut aspon 5 kil,tak neviem s tym ani pohnut…skoro denne cvicim,snazim sa hybat,jem zdravo,male porcie,castejsie, proste to sa uz obmedzit neda,ani s cvicenim viac neviem pridavat uz veru ale kila dole nie a nie uz mesiace…co by si mi poradil v takomto pripade?co mam robit aby som predsa len schudla?

 14. BMI mam nad 30, za nadvahu si mozem sam, ale chcem sa pokusit s tym nieco seriozne urobit. Takze znamena to, ze ked chcem ostat chudsi, uz cely zivot musim ostat hladny?
  Ako to ty na sebe napriklad znasas? Lebo moj nazor je taky, ze vela ludi nedokazalo schudnut preto, ze boli hladny a mali velky napor na psychyku.
  Ako to ty vidis?

 15. šmolinka v takomto pripade musis pouzit na 2 tyzdne sacharidove vlny, metabolizmus sa znovu nastartuje, a potom pokracovat dalej v tom rezime co pokracujes.

 16. jan: mno pravdu povediac vôbec nie som hladna…sice prijmy moc neratam,iba citam kolko obsahuje to co jem kcal, ale pochybujem vôbec ze zjem aj to odporucane 6000 kj… neviem..bola som zvyknuta jest strasne vela blbosti..milion sladkosti,slanosti,vyprazane,proste vsetko to najnezdravsie co len existovalo a ziadne zabrany som nemala….pri vyske 167 cm som mala 61 kg…velka nadvaha to ani nebola..len moooc boky ma trapili ako kazdu zensku a nohy…a potom som iba zacala normalne jest…bez tych blbosti okolo a sladenych napojov a hned to islo…a teraz…no ja neviem…zjem misku ovsenych vlociek s jogurtom light a tri hodiny som nasytena…zjem cierny chleba s tuniakom a zeleninou a tiez min. dve hodiny nepotrebujem nic viac…ked tak ovocie…preto ja teraz neviem ako mam schudnut…lebo keby jem menej tak to nevydrzim s tym hladom,cvicim a nic s vahou sa nedeje…aspon nepriberam no :))) ale ty ako chalan urcite jedz viac…ale neviem co take

 17. Martin: no popravde som nadtym aj rozmyslala…len problem je taky,ze som zacala robit casnicku v hoteli…dva dni robim,dva dni volno….a ked som tam tak mozem jest uplne vsetko co tam maju…tak som zacala jest aj vela ovocia a zeleniny…ked je to nakrajane a pripravene tak no problem :))) a tam praveze jem aj tri krat denne maso s prilohou…to sa mi zda ze jem vela sacharidov…a zase naopak ked som doma,tak jem take jedlo iba raz a ostatne s malym obsahom sacharidov…myslela som ze to je ok…ale neviem ci taketo striedanie je k niecomu…ale v tej praci to potom tazko inak sa stravovat…som rada ze mozem raz za tri hodky utekat nieco normalne zjest….tak nefim no :((

 18. šmolinka váž jedlo, počítaj.

  Martin sacharidové vlny sú blbosť. používajú ich kulturisti pred súťažou, nie je to nič zdravé.

 19. Miro BMI mam nad 30, za nadvahu si mozem sam, ale chcem sa pokusit s tym nieco seriozne urobit. Takze znamena to, ze ked chcem ostat chudsi, uz cely zivot musim ostat hladny?
  Ako to ty na sebe napriklad znasas? Lebo moj nazor je taky, ze vela ludi nedokazalo schudnut preto, ze boli hladny a mali velky napor na psychyku.
  Ako to ty vidis Miro?

 20. Miro mam Este jednu otazku, moja vyska je 187cm, a vyslo mi ze by som mal vazit 81kg, chcem sa opytat ake vazenie sa to berie v uvahu? lebo clovek kolise s vahov v priebehu dna niekedy aj 2 kila hore dole, podla toho
  ci ma este nejaku stravu v zaludku, alebo ci je naplneny vodou. Ktore vazenie ma byt presne?

 21. Žiadny mechanický výpočet nebude presný. To by musel určiť lekár, špecialista. Váž sa ráno a nahý, nalačno, nasmädno a to považuj za záväzné číslo.

 22. Nemôžeš zostať hladný, to sa zle stravuješ. Jedz viac zeleniny, pi vodu.

 23. Miro potrebujem radu, mam vysku 186 cm, vazim 92 kg, pas 91-92,
  a potreboval by som schudnut na 81kg ,este nikdy som neskusal dietu ,za aky realny cas je to mozne dosiahnut ciel?

 24. Naslepo ti neporadím. Ak to máš na bruchu, tak šport+vhodná strava by malo reálne ísť tak 2 kilá mesačne. Ale po schudnutí už nesmieš robiť to, čo viedlo ku kilám, inak sa rýchlo vrátia

 25. Ja si osobne myslím, že človek musí mať pred sebou rešpekt. Musí si ceniť sám seba, a keď si k tomu ešte aj verí je na správnej ceste aby schudol. Lenže ani schudnúť sa nedá za jeden či dva týždne treba mať trpezlivosť. …………….

 26. Mam jednu otazku, prosim… Co si myslis o stravovani sa znamej celebrity Elizabeth Taylor? Ona sa totiz stravuje trosku nezvycajne. Jeden den, normalne sa naje a je vsetko na co ma chut a druhy den konzumuje iba zeleninu… takto to strieda uz niekolko rokov a stale dobre vyzera. Aky mas nazor nato ty?

 27. Všetko čo píšete je super. Užívala som na chudnutie Herbalife, všetko som dodržiavala do puntíku. Ráno nápoj, normálny obed, večer nápoj, cez 2 litre vody, – úbytok váhy 4 kg za mesiac. Nápoj sa minul, tak som začala: ráno musli s mliekom, desiata jablko, normálny obed, olovrant jogurt, večera jablko,pomaranč, 2 litre vody behom dňa minimálne. Prešiel týždeň ani deko dole. Kde robím chybu?

 28. jazmin… nerobíš chybu nikde, iba nevieš niektoré veci, ktore su velmi podstatné pre udrzanie si hmotnosti, prípadne ešte dospiet k nejakej redukcii. ak Ti vytknut chybu,tak večer jablko v žiadnom prípade nepapaj, lebo je kysle a nie zásadité, udržuje aktivovanu mikrofloru v zaludku, teda voj zaludok ssa tym pádom na celu noc aktivuje a trápi. tým pádom zabezpecuje zakyslenie tela, len nase telo naopak potrebuje rovnováhu medzi kyslostou a zásaditostou. ak nemame PH fakor v optime, tak by sa nemalo ist na ziadnu z diét.

 29. po desiatej diete som vzdal jojo efekt ak nedodržiavaš program ďalej je neuprosne späť s vyššou váhou ako to bolo predtým. Myslím si,že aj vo vyššom veku treba len začať odznova športovať alebo robiť niečo aerobné, čo spašuje tuky a odoberá kalorie. Po chôdzi som sa cítil lepšie lenže je potebné byť v tréningu minimálne 1 hod a cvičiť nerozprávať o tom ako by som chcel cviťčiťí.

 30. Ja som mal vo svojom „mladom zivote“ zatial len dve chudnutia. Prva bola delena strava – bolo to fajn, schudol som mierne nad 30kg, no bolo to fajn iba do chvile kym som to dodrziaval. Musim povedat, ze som bol velky zastanca oddelenej stravy, no uz velmi nie som. Pripustam, ze niekomu to moze vyhovovat, ale ja to nie som. Tak trochu som si pokazil traviaci system. Druhe chudnutie realizujem teraz – idem na to sofistikovanejsie a so skusenostami z predchadzajucich rokov, pod dohladom odbornika. V podstate som zo stravy nic nevylucil, len som obmedzil tuky a jem len tzv. zdrave potraviny (zelenina, ovocie, chude maso, …). A ak to dovoli pocasie tak bicyklujem a chodim ( Aj ked sa povazujem za velmi leniveho cloveka, zistil som, ze najhorsie je vstat z kresla, potom ma to uz celkom bavi) Kazdy zdravy clovek moze schudnut, len si musi najst ten spravny system. :)

 31. Mam taku mensiu otazku,vazila som 67kg,delenou stravou som schudla na 52,ale dalej to nejde.Ako inak ako hladovkami mam schudnut???som vysoka 173cm

 32. princezna ak by si si odsekla celú nohu, ukázalo by to na váhe celkom super číslo.

 33. Miro , a ty by si mal troska nabrat(svalovej hmoty/ lebo vypadas jak z koncentraku ,a sacharidove vlny nie su blbost

 34. áno dnes som cvičila – neuveríte ramená a bolí ma z toho hlava ale mám pocit, že ju mám o pár kilogramov ľahšiu

  prečo som pribrala – pretože mám sedavé zamestnanie, nemerala som si obvod pása a milujem jedlo

  ostávam pritom, že jedlo naďalej milujem, ale začínam si ho aj vážiť

 35. sex a sex a sex-a krasna postava bez trapenia-a este sa citite fajn-Lea…

 36. hah tieto clanky su uplne blbosti… a su len pre tych ktory si myslia ze schudnu bez toho aby urobili nejaku telesnu zataz… Kazdy den beham a travim 4x do tyzdna 2 hodky vo fitku… Ale zerem ako prasa vsetko co pride a vo vseliakych mnozstvach a nemam problem … Ak chce clovek chudnut musi vela behat a vecerat maximalne o siestej :)… tak vela zdaru

 37. Ahojte volam sa Alena mam 24 rokov a mam nadvahu mam problem schudnut necitim sa dobre mam depky ze som tucna vobec sa mi nechce cvicit a vzdy ked vecer moja mama zaspi idem si nieco chytro urobit jest.Je to na mna velmi tazke ako schudnut skusala som napriklad dietu:kapustovu polievku na tyzden a vobec nic sa nezmenilo.Aj kamaratky mi vravia aby som snimi chodievala behavat ale mam taky divny pocit akoby to moje telo nechcelo neviem akoby som to este opisala chcem schudnut viete my poradit za pochopenie Vam vopred dakujem….

 38. alena treba sa kvalitne stravovať, teda nie tak, aby si priberala, ale aby si mala silu cvičiť. samozrejme, ak sú tie pocity slabosti len lenivosť, tak na prekonanie tej radu nemám. prečítaj si to tu celé a budeš vedieť, čo treba jesť. jedlo určí ako budeš chudnúť. ak to preženieš, budeš chradnúť. takže žiadne diéty.

 39. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pána Veselého, kedže mi vychádza na jeden deň prijať 7280 Kj a udane gramy B, S, T, mozem vsetko jesť čo budu udavat tieto hodnoty za den?

 40. andrejka25 áno, v zásade to platí, je dobré prejsť si aj ďalšie odporúčania, aby to boli pomalé cukry, správne tuky a podobne.

 41. jednoznacne Spinning…aspon 2x tyzdenne a pravidelna ranajky desiata a obed, pitny rezim, nemozne neschudnut

 42. Skvelá kniha – Chudnutie v sebaobrane!!!! Som rád že som si ju prečítal. Mám 16 a potreboval by som schudnúť. Skúsil som diétu minulý rok, pomohla bola skvelá, schudol som 10kg za 2 týždne. Zdalo sa, že sa mi to už ani nevráti tých 10kg ale nakoniec sa po dovolenke vrátila. Tam som sa začal strašne prejédať a pribral som naspäť nie 10 ale 15kg. :( Pred týždňom som si prečítal vašu knihu a skvele ma motivovala. Začal som len menej jesť. Nič viac len menej jesť. Za 4 dni som schudol 3kg! A chudnem každý deň skoro kilo! A mám stále menšiu chuť na jedlo. Keď na raňajky ziem pol rožka, tak hladný som až okolo jednej. Keby som si chcel dať niečo skôr tak sa mi obracia žalúdok pri pomyslení, že by som mal niečo jesť. :) Som rád, že som si prečítal tú knihu. Som Vám vďačný :)

 43. Dávid ak raňajkujete pol rožka a potom zjete až obed, tak sa pripravte na problémy, kilá sa zas vrátia a nie 10 ani 15 ale 20. Treba chudnúť každý mesiac jedno až dve kilá. Rýchlejšie tempo je vo vašom veku znašne nebezpečné. Rozštelujete si metabolizmus a skončíte ako tie večne tučné ženy čo takmer nič nejedia a majú 150 kíl.

 44. Pol rožka neraňajkujem to bol príklad. Dnes som mal 1 a pol toho lekvárnika a úplne ma to zasíti. Normálne by som jedol už o 10.00 zase niečo potom na obed pootm o druhej a potom večer a takto vydržím bez problémov jesť 3x denne bez toho, aby som bol haldný. Čo sa týka toho rýchleho úbytku na váhe bol som sám prekvapený. Počítam si kalórie a jem presne 5500 (plus mínus pár kalórií) a chudnem tak rýchlo. Neviem čím to je. Čakal som že to pôjde pomalšie ale ide to až moc rýchlo. Neviem prečo. Každopádne ďakujem za radu ale naozaj neviem prečo tak rýchlo chudnem.

 45. Zaujímavý článok…len ľudia, ktorí do toho ako tak vidia myslím tým do zdravého životného štýlu to majú jednoduhšie stačí im prečítať si niečo takéto a už vedia čo robiť…no sú tu aj takí kde sa zaraďujem aj ja a to typ človeka čo chce schudnúť potrebuje schudnúť no nevie ako na to….po pravde skúsila som už všeličo..pravidelný pohyb príjmanie sacharidov menej tukov a nič váha stále stúpala……dokonca som mala vypracovaný plán čo kedy ako a nepomáhalo to…naozaj je pravda, že genetika robí veľa pretože u nás v rodine máme členov, ktorí majú problémy s váhou

 46. Ahojte potrebujem schudnut do 2 tyzdnov vie mi niekto niečo extra poradit?už trezi den jem 3 krat do dna jablka pomaličky sa mi formuju boky ja potrebujem najme zo stehien?Neviete pomože mi to?alebo skor cvičit nemožem mam slabe a chore srdce.Prosim na reakcie od vas

 47. Dobrý deň,

  mala by som jednu otázočku. Pred rokom a pol som porodila svoje prvé baby, avšak ostalo mi 14 kg naviac a tých sa nedokážem zbaviť. Doma sa stravujeme zdravo, žiaden cukor (naozaj veľmi výnimočne na sviatky aj to len kúsok), jeme veľa zeleniny(čerstvej, dusenej), jedine celozrnné pečivo, ovocie, biele jogurty, nič pražené, lyžička olivového oleja denne, pravidelne sa pohybujeme, čerstvý vzduch je tiež na dennom poriadku. Ja však nie a nie schudnúť- ani gram! Lekár mi potvrdil že som úplne zdravá.
  Tak a teraz moja otázka- čo mám robiť??? Som už naozaj smutná, neviem čo mám urobiť aby sa to nakoplo :-(

  Dúfam, že mi odpíšete. Vopred ďakujem.

 48. Mamka ak vám nepomôže riadiť sa tým, čo tu je napísané, potom sa skúste obrátiť na nejakého špecialistu. naslepo vám neporadí nikto.

 49. Desať rokov som bojovala so svojim telom, aby som schudla 20kg nadváhy po poslednom pôrode. Vyskúšala som snáď všetko. Minulý rok po troch kráľoch som sa rozhodla pre radikálnu zmenu. Začala som jesť 7x denne čiže v podstate každé dve hodiny som niečo zjedla. O ôsmej, dvanástej a šiestej sú hlavné jedlá, ale celková gramáž nesmie presiahnuť 200gramov. Ostatné časy využívam pre zeleninu, ovocie a priznávam že aj na maškrty v podobe čokolády alebo koláčika. Prvé dni boli ťažké, ale zvykla som si a doteraz nemám problém tento systém dodržiavať aj ked pritrafia sa dni ked celý systém poruším. ALE už po dvoch týždňoch som zaznamenala, že mi nevadia malinké porcie jedla a dokonca sa pohla ručička smerom dole. Odvtedy som zaznamenavala pokles váhy pravidelne 1kg týždenne :-) Samozrejme, že boli dni – týždne keď váha zastala ale som spokojná, že v podstate od 10 januara do konca júna som schudla 13 ! kg . Odvtedy si váhu udržujem ale :-) už som pritvrdila aby som ešte pred letom shodila ešte 10 kg :-) . jem všetko ale s mierou, najviac cestoviny, zemiaky, sojove pečivo a tony ovocia a zeleniny. Mäso akékoľvek najviac však 2 x do týždňa. Hej a mliečne výrobky iba raz do týždňa ak nerátam mlieko v rannej káve :-) Mastné, vyprážané ? V pohode – raz do týždňa a zásadne na obed. Držím palce každému čo to skúsi :-) Niekto sa smeje, že ha ha 200 gramov, ale niekedy je toho ozaj veľa na tanieri. Zhruba je to asi takto : 200, 100, 200, 100, 100, 200, 100 g …… s jedlom koncim 2,5hodiny pred spánkom. Pijem často ako sa dá cca 3l ale najmenej 2l. Aby bol moč v poriadku mi to stačí, pijem všetko okrem bubliniek a keď mám prehreškový deň tak si dam pivo :-)

 50. Maxima – super, toto sa mi páči, žiadny fanatizmus, striedmosť kombinovaná s „povolením zabíjať :D“ a pekne to funguje. držím palce aj naďalej

 51. Ahoj mam 16 chodím do fitka 2x do týždňa a behám každý deň 45min to je asi všetok pohyb čo robím maximálne idem zo psom von potom sa už len učím , ale stravu moc neobmedzujem akurát som prestala piť sladké vody pijem len čistú a obmedzila som sladkosti ale raz za čas si tú čokoládku dám ale inak jem všetko… Chcela by som schudnúť aspoň 5 kg myslíš že sa to dá aj keď nebudem držať fakt striktnú dietu ??? alebo mám ešte niečo vylúčiť zo stravy ????

 52. pekny den prajem.mam starost o moju dceru.uz roky zapasi s nadvahou,diety vzdy nachvilu pozmozu,potom sa hmotnost vrati a tak pribera dokola viac a viac.v minulosti skusala akesi tabletky po ktorych schudla 20 kg.teraz si ich kupila opat.nie som s tym spokojna,lebo neviem co bude nasledovat ked tabletky neskor vysadi.niejaky vyzivovy poradca je vraj povedal,ze sa musi odvodnit.tak sa chcem pytat,kvoli comu sa odvodnovat? ja jej stale vysvetlujem naopak,ze treba vela pit aby sa tuk vylucoval v moci von.po tych tabletkach velmi nejej-nie je hladna a ani nepije.bojim sa ze hrozi deficit dolezitych zivin..a ako je to s tym odvodnovani organizmu? srdecna vdaka za vysvelenie.

 53. marta chudnutie s tabletkami je skoro vždy sprevádzané priberaním po ich vysadení. ak je výživový poradca lekár, tak hádam vie čo radí. ak je to ale v skutočnosti predavač nejakých výživových doplnkov na odvodnenie, tak by som bol opatrnejší. každopádne pitie vody a odvodnenie sú dve rôzne veci.

  odporučte svojej dcére jednu myšlienku. ak robí to čo jej už v minulosti nefungovalo, nemôže sa čudovať, že dostane rovnaké výsledky ako v minulosti. ak jej diéty nepomohli, tak je hlúposť držať diétu.

  nech si naštuduje túto stránku a zariadi si podľa toho život.

 54. Ahoj Miro ,jem ráno vločky 1 pl ražné,1pl jačmenné,1 pl špaldová múka,1pl pohánka,1pl semiačko lanové,zalejem horúcou vodou ,zjem po vychladnutí a som hladný .Prečo?

 55. juraj-som zvedava co napise miro.ja hovorim ze to su ranajky pre vrabca a nie pre chlapa.vyratal si si vobec aku maju energiu? mozno ledva 7000 kj.tak sa potom necuduj ze si hladny

 56. Juraj dajte si predtým štvrť kila zeleniny a hlad nebude. kika 7000 kJ to asi nebude. či je to málo to neviem odhadnúť, ja to meriam na hrste, alebo vážim. ale vločky sú energeticky dosť koncentrované, takže netreba veľa. skôr by som sa pýtal, či tie raňajky nie sú pri chudnutí priveľké :-) ale dosť záleží na veku, zaťažení a iných parametroch…

 57. miro myslela som 700 kj,zle som napisala.pretoze moje ranajky maju 1230 kj-a mam tam okrem vlociek aj ovocie.a tych vlociek mam o lyzicu viac ako juraj.netreba sa bat ovocia,len musi byt cerstve a nie zavarane. a nie kilo ale staci 100-150 gramov.ovocie je zdrave a s vlockami sa do krvi dostava pomaly.este stale hladny?? nevadi.o dve a pol hodiny dame misu zeleninoveho salatu s celozrnnym chlebom

 58. Dobry den P. Mirko,
  chcem sa opytat aky mate nazor na knihu od p. Macingovej „Najedzte sa do stihlosti“
  dakujem

 59. timinka tam sa bežne spomína detox, kysleina, stravovanie podľa krvných skupín, delená strava. tieto prístupy k životnému štýlu mi nesedia, preto som to nečítal podrobne, takže vlastne na to nemám názor.

 60. Pekne prosím, potrebujem pomôcť…
  Pri výške 167 cm som vážila 52 kg do svojich 23 rokov – mohla som zjesť čokoľvek, akékoľvek sladkosti, čokoládky vo veľkom množstve a nepribrala som ani gram.
  Nastal však zlom keď som ochorela na štítnu žľazu (autoimúnnu), čiže spomalanie metabolizmu. Pár krát som držala diety, pekne som schudla – hlavne pri 90 dňovej (-9 kg), to ovocie ráno asi naozaj naštartuje metabolizmus, avšak po prerušení to šlo zasa na moje staré kilá – 65 kg. Liečim sa – beriem hormóny, ktoré mi neprodukuje štítna žlaza, ale zápasím so sebou, nedokážem sa stotžniť so svojou novou váhou (takto fungujem už 3 roky). Chcem svoje kilá nazad. Pravidelne športujem … ako podporiť metabolizmus aby začal pracovať ako predtým?
  Ďakujem pekne

 61. Miška pri poruche štítnej žľazy je postup lepšie konzultovať s lekárom, každopádne asi budete znevýhodnená. Oplatí sa vám, ak si poriadne naštudujete základy razionálnej výživy a potom ich budete striktne dodržiavať.

 62. Nielen to že v bulvári sa hovorí že napr. 30 kg za 2 mesiace, ale aj niektore vedecké študie a pod. (Predovšetkym britske) tliapajú kraviny. Napriklad že každy rok bude 100 ročná zima. Alebo že par dakych cvikov a do minúty sa dostaví zaručene spánok. Alebo že alkohol pomáha pri cukrovke. No a najnovšie taká hlúposť od dakej studie že vynechavanie raňajok a večere zlepšuje zdravotný stav.

 63. Ahoj, chcem sa opýtať na ketónovú diétu, čo si o nej myslíš? Ďakujem

 64. Bee že tak, ako každá diéta je to zbytočný pokus ako obabrať telo nejakým ošiaľom, ktorý keď skončí, tak ľudia zvyčajne zas len priberú. Aj keď tí, čo ketózu odporúčajú velebia aká je super, osobne by som tým smerom radšej nešiel. Tá diéta tu už je dávno pradávno, len sa priebežne mení jej názov tak, ako sa dostane z módy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Motivačný kurz chudnutia

Prihláste sa na rýchlokurz chudnutia. E-mailom vám pripomeniem váš zámer a navrhnem, čo robiť. Dostanete aj e-knihu 100 tipov ako schudnúť. Kurz je zadarmo.  

Zasielanie kurzu sa dá kedykoľvek zrušiť. Podrobnosti o kurze sú tu… Informácie o ochrane osobných údajov nájdete tu.

Ak vás nezmotivuje tento kurz, ani kniha, tak sa pozrite do zrkadla. Niekedy to stačí.