BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky
Jedálniček na chudnutie

7 dňová diéta

Po internete koluje recept s lákavým názvom 7 dňová diéta. Prísľub schudnutia je atraktívny - 5 kíl za týždeň dole. Samozrejme - po internete koluje veľa bludov. Aj diét. Na chudnutie nie sú diéty dobré, neosvedčili sa. Ak veľmi chcete, skúste si to. Za týždeň dať dole pár kíl naozaj nie je problém. Len taká drobnosť... Hmotnosť nerovná sa tuk. To znamená že ak zhodíte 5 kíl po diéte, tak väčšina z toho je voda. Na to stačí prestať soliť.

Pozrime sa na zúbky tejto diéty.

7 dňová diéta má takéto parametre:

 1. deň: Môže sa jesť len polievka a ovocie okrem banánov. Najradšej melóny, lebo majú málo energie. Piť sa môže iba voda, nesladený čaj a džús. Minerálku nepijeme.
 2. deň: Môže sa jesť len polievka a surová alebo varená zeleninu. Odporúča sa šalát alebo špenát. Na večeru si môžeme pripraviť 1 varený, alebo pečený zemiak. Ovocie a strukoviny v tento deň nekonzumujeme.
 3. deň: Môžeme jesť len polievku ovocie a zeleninu. Nie zemiaky.
 4. deň: Môžeme jesť len polievku a banány. Pijeme polotučné mlieko.
 5. deň: Môžeme jesť len polievku, hovädzie mäso a čerstvé paradajky. Vypiť treba 6 až 8 pohárov vody, aby sme z tela vyplavili kyselinu močovú.
 6. deň: Polievku si dáme aspoň raz za deň. Konzumujeme hovädzinu a zeleninu okrem zemiakov.
 7. deň: Môžeme jesť len polievku, ryžu - najlepšie tmavú a zeleninu. Piť môžeme nesladený džús.

Už pri letmom pohľade je jasné, že 7 dňová diéta bude mať následky, ktoré sa nám pri chudnutí nehodia.

V prvom rade samotné chudnutie: netešte sa. Po diéte síce budete vážiť menej, ale nebude to len preto, že chudnete.

7 dňová diéta je hlavne v úvode pomerne drastické obmedzenie energetického príjmu. Táto diéta je nevyvážená. Prvé 3 dni je to diéta blízka hladovke. Hladovka má negatívne následky. 7 dňová diéta na tom bude podobne, len miernejšie. Od štvrtého dňa sa už môže z diéty stať obžerstvo, pretože nie je presne povedané, koľko mlieka, či mäsa sa môže zjesť. Predpokladajme, že málo - potom sa nemusí pokryť ani potreba bielkovín...

 • Pri takejto diéte budete prakticky stále hladní a oslabení. Hlavne štvrtý deň bude hlad šialený, pretože môžete jesť banány. Tie majú vysoký glykemický index.
 • Na takúto stravu telo zareaguje predovšetkým tak, že sa zbaví vody. Prevažná časť toho, čo stratíte na váhe bude voda - telo sa pri hladovaní len odvodní.
 • Ďalšia reakcia tela bude sebaobrana. Aby zareagovalo na nedostatok potravy, telo spomalí metabolizmus. Začne šetriť s dostupnými zdrojmi.

Po skončení 7 dňovej diéty sa začnete vracať na normálnu stravu a zaručene priberiete. Jojo efekt je nutný. Sú na to 2 dôvody:

 1. Diétou spomalený metabolizmus po skončení diéty bude prednostne vytvárať tukové zásoby zo všetkého jedla, ktoré zjete navyše. Okamžitý rast váhy je zákonitý.
 2. Priberiete preto, že sa neviete správne stravovať bez diéty. Vaša strava vás dostala ku kilám navyše, ktorých sa diétou chcete zbaviť. Nepoznáte inú stravu. Po diéte sa k nej zas vrátite. A zas priberiete. Len rýchlejšie, lebo ste si diétou spomalili metabolizmus.

Keby ste totiž vedeli, ako sa správne stravovať po diéte, 7 dňová diéta by vám bola celkom nanič. Preto neodporúčam, aby ste tento druh diéty vôbec skúšali.

Pozrite si aj tieto články:

Diéta nie je dobrý nápad!

Diéta je tu s nami už vyše sto rokov. Za to obdobie vzniklo veľa diét - nízkosacharidové, nízkotučné, vysokoproteínové... Také čo znížia energetický príjem drasticky, či menej drasticky. A výsledok? Tučných ľudí je stále viac a stále viac ľudí sa pýta, ako schudnúť.

Žiadna diéta jednoducho nie je riešením obezity!

Diéta, samozrejme, dokáže navodiť chudnutie. Práve to ľudí mýli.

Ale chudnutie nezačalo preto, že človek začal jesť určitú diétu! Začalo preto, že prestal jesť nevhodné potraviny.

To je práve to nedorozumenie. Mnohí trebárs chvália oddelenú stravu, či diétu podľa krvných skupín. Lenže ak sa stravujete týmto spôsobom, asi ste:

 • Obmedzili, alebo úplne vylúčili rezne, koláče či maškrty.
 • Upravili veľkosť porcií smerom k normálnejším.
 • Začali ste jesť pravidelne.
 • Už to stačí na to, aby ste začali chudnúť. Netreba konkrétnu diétu.
Úplne rovnaké chudnutie navodíte aj tak, že sa začnete stravovať zdravo + začnete chodiť na pravidelné prechádzky. Len si tým nespomalíte metabolizmus.

Pri diétach je práve spomalený metabolizmus typickým následným problémom

Ak si doprajete diétu, kde je málo živín, zavaríte si problém.

 • Málo sacharidov = začne stúpať únava, začnete byť zlostní, nervózni a agresívni. Všimnite si ľudí čo sú na nízkosacharidových diétach, akí vedia byť doslova odporní. Agresivita môže byť následkom dlhodobého nedostatku sacharidov a prevahy bielkovín. Navyše toto diétne opatrenie znižuje metabolizmus. Keď vám diéta prestane fungovať, máte problém! Viac jesť nemôžete (jojo efekt) a menej? Typickým príkladom je Dukanova diéta.
 • Málo tuku = riziko rozvoja mnohých zdravotných ťažkostí, onkologických aj srdcovocievnych. Navyše ľudia často jedia nízkotučné potraviny s pocitom, aká super diéta - ale pozrite si trebárs zloženie nízkotučných jogurtov, koľko v nich je cukru! Tak sa chudnúť nedá. Tuk v trave potrebujete, ale mal by to byť správny tuk.
 • Bielkoviny sa v diétach zvyčajne skôr navyšujú (a zníži sa množstvo sacharidov). Priveľa bielkovín nevie telo odbúrať. Vzniká priveľa škodlivých látok nezregenerujete to. Navyše diéta s vysokým obsahom bielkovín môže negatívne ovplyvniť aj psychiku. Už spomínané zvýšenie agresivity za to jednoducho nestojí.

Preto je dobré diétu nezaradiť do svojho života. Jedzte primerane a zdravo.

Pozrite si aj:

7 dňová diéta teda celkom logicky nedáva nejaký hlbší zmysel. Stane sa len to, že 7 dní sa budete stravovať inak. Čo to zmení? Čo to je na ploche celého života?

Pokiaľ chcete dosiahnuť nejaké zmeny, alebo výsledky, potrebujete začať robiť také zmeny v životnom štýle, ktoré:

 1. Budú mať vplyv na to, čo chcete dosiahnuť.
 2. Dajú sa dodržiavať dlhodobo.
 3. Ich dodržiavanie nie je extrémne náročné, alebo vyčerpávajúce.
 4. Podporujú vaše zdravie krátkodobo i dlhodobo.
 5. Sú organizačne, cenovo i technicky dosiahnuteľné.

Príkladom by mohla byť akákoľvek diéta - spravidla sa nedá držať dlhšie, než pár týždňov alebo mesiacov. Buď človek "stratí nervy" a vzdá to, alebo je to šialene drahé (krabičková diéta, napríklad), alebo je to jednotvárne a prestane to chutiť. Alebo je diéta jednostranná a začnú sa objavovať zdravotné ťažkosti. Alebo je energeticky príliš "podstrelená" a aj tu sa objavia problémy, napríklad u žien začne chýbať menzes.

Nuž a nakoniec: kto chce kam, pomôžme mu tam. Ak si povedať nedáte, tu je pár tipov na rôzne iné 7 dňové diéty.

Weight loss meal plans

Napísal
Miro Veselý 
3. apríla 2019
O autorovi článku: Zdravej výžive a chudnutiu sa venujem od roku 2004. Vydal som postupne niekoľko kníh o chudnutí. Najnovšia sa volá Jedálniček na chudnutie a sú v nej všetky potrebné informácie o chudnutí, ktoré čitateľ potrebuje na to, aby dosiahol výsledky. Pre tých, čo si knihu nechcú kúpiť je tu tento web. Nájdete tu informácie bezplatne. V článkoch a knihách vychádzam z poznatkov z klinickej obezitológie, odporúčaní WHO. Informácie priebežne konzultujem s lekármi aj fyzioterapeutmi a preto by malo byť bezpečné, ak sa nimi bude riadiť dospelý a zdravý, len obézny človek. Nemôžem však zaručiť výsledky každému. Pred chudnutím je preto vhodné, aby ste sa vždy poradili aj so svojím lekárom.
Miro Veselý
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú už 15 rokov pri každom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý.